Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) matej013


matej013
csendes tag

Nézd már, egy leendő csillagász bajtárs! :DDD Ne add fel az álmodat, de arra készülj fel, hogy a csillagászati koordináta rendszerek szopatósak lesznek. :)

A sörben kevés a vitamin. Ezért kell sokat inni belőle.

(#2) elektrotank válasza matej013 (#1) üzenetére


elektrotank
tag

Hát köszi a biztatást, de nem sok esélyt látok már rá, ugyanakkor a csillagászat már örökre a szívembe vésődött :D

Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a földön: emberek és magyarok. - Isaac Asimov

(#3) pakriksz


pakriksz
őstag

a fenti csillagok látogathatóak az Elite: Dangerous-ban :) (sajnos nem akciósan :(( )

[ Szerkesztve ]

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#4) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag
LOGOUT blog

Tul sokat nézted a Sora no Manimani-t.

Kérdés. Ha egy csillag/bolygó 4000 fényév távolságra van, akkor a 4000 évvel ezelőtti állapotát látjuk? Nem rég olvastam hogy megnőtt a földhöz hasonló bolygók száma. és 4000+ fényév távolságra vannak.

[ Szerkesztve ]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#5) Zolaash válasza Klaus Duran (#4) üzenetére


Zolaash
aktív tag

"Ha egy csillag/bolygó 4000 fényév távolságra van, akkor a 4000 évvel ezelőtti állapotát látjuk?"

Szerintem igen. Kézenfekvőnek tűnik. Engem az érdekelne, hogy hogyan mérték meg pl a nap tömegét, hogy hány gramm egy köbcenti?! ;]

Rip and tear

(#6) föccer válasza Zolaash (#5) üzenetére


föccer
nagyúr

Graviációs hatásából számítják ki, illetve a fényességéből becsülik. Az átlag sűrűsége kiszámításához pedig a cikkben megvan minden adat. Hajrá. :)

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#7) elektrotank válasza Klaus Duran (#4) üzenetére


elektrotank
tag

Igen. A Napot is úgy látsjuk, amilyen 8 és fél percre volt. Ha a Nap eltűnne az égről, akkor 8 és fél percig észre se vennék, utána pedig sötétség borulna az égre.
Tehát ha egy 4000 fényévnyire lévő csillagot figyelünk, nem azt látjuk, hogy ebben a pillanatban milyen, hanem azt, amilyen 4000 évvel ezelőtt volt, hiszen 4000 év kellett mire a fény eljut. Magyarul ha te feltekintesz az égre a történelmet látod. A múltat. Tehát mondhatjuk, hogy visszatekintesz a múltba :)

Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a földön: emberek és magyarok. - Isaac Asimov

(#8) elektrotank válasza Zolaash (#5) üzenetére


elektrotank
tag

Kettőscsillagoknál a tömeget a kettőjük távolsága és keringési ideje alapján lehet kiszámolni. De egy csillag tömegét ki lehet számítani a tömeg-luminozitás összefüggés alapján is, mert a tömeg és a luminozitás egyenesen arányban nő.
Egy csillag tömege 0,07-8 és 100 naptömeg között mozoghat. Minél nagyobb a tömeg annál nagyobb a gravitációs erő, ugyanakkor annál kisebb az élettartalom, hiszen minél nagyobb a súlya, annál jobban kebelezi be a fűtőanyagát. Egy 1 naptömegű csillag élettartalma (tehát a mi csillagunkké is) kb. 10 milliárd év, míg hozzávetőlegesen egy 30 naptömegű csillagé csak 6 millió év. A tömeg dönti el, hogy mivé is alakul élete végén a csillag (szupernova, fekete lyuk stb...), persze a tömeg nem állandó, hanem változó, a Nap tömege is csökken, de korához képest lassan a proton-proton ciklus miatt (hidrogén alakul héliummá). A színképe alapján is lehet következtetni a tömegére, hiszen összetétele ismerté válik.
Ha a nap tömegét akarod kiszámolni, ismerned kell az év hosszát, a Föld és a Nap távolságát, és a gravitációs állandóját.
Ha nem voltam kielégítő, akkor itt van egy ilyen: [link]

Sok szerencsét, jó olvasást :) :R

Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a földön: emberek és magyarok. - Isaac Asimov

(#9) r_radi


r_radi
csendes tag

A VY Canis Majoris már egy pár éve, az új méréseknek köszönhetően elvesztette "legnagyobb ismert csillag" státuszát. Persze tökéletesen pontos méreteit nem tudjuk, de a wikipedia pl. csak a 8.ként tartja számon.

(#10) PuMbA válasza Klaus Duran (#4) üzenetére


PuMbA
titán

Igen, most a Hubble-lel 13 milliárd évvel ezelőttre látunk el, de jön a James Webb teleszkóp, ami tovább fog. Bár még mindig távol vagyunk attól, hogy lássuk az ősrobbanást, az lenne a tuti :DDD

[ Szerkesztve ]

(#11) Zolaash


Zolaash
aktív tag

Tehát saccolják, tippelik. A föld tömegéből kiindulva következtetnek mondjuk, aminek nyilván más az összetétele, mint akármelyik másik égitestnek. Értem. Szóval kb. hasraütős-véletlenszám generátorral számolják. Tudományos. ;]

Rip and tear

(#12) marositech


marositech
senior tag

És most képzeljük el oda olvasás közben Morgan Freeman hangját. Így hiteles. :DDD

Olyat rádverek...hogy megkulázol! :)

(#13) elektrotank válasza r_radi (#9) üzenetére


elektrotank
tag

Hm, pár éve már nem követem akkora léptékkel a csillagászatot, erről nem tudtam, de biza sejthető volt. Köszönöm az információt :)

Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a földön: emberek és magyarok. - Isaac Asimov

(#14) föccer válasza Zolaash (#11) üzenetére


föccer
nagyúr

Azért ezred pontossággal csinálják azt a hasraütést, de egyébként így van. Az összes csillagász sarlatán, élükn Kopernikusszal, aki legalább belátta a tévedéseit.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#15) #56573440 válasza föccer (#14) üzenetére


#56573440
törölt tag

mióta mondom hogy a föld lapos és nézd a végén csak igazam lesz. ill a neved 6 betűs ami osztható 3-al. mégis lesz hl 3 is! egy lapos földön !

;]

(#16) ncc1701


ncc1701
veterán

Nem akarok kötekedni, de nukleáris energiát az atomerőmű termel, a csillagok fúziós erőművek inkább. :)

(#17) elektrotank válasza #56573440 (#15) üzenetére


elektrotank
tag

... a háromszögnek pedig 3 oldala van ;]

Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a földön: emberek és magyarok. - Isaac Asimov

(#18) Zolaash válasza föccer (#14) üzenetére


Zolaash
aktív tag

Majd ha előttem megmér valaki 1 köbcenti napot egy patikai mérlegen, akkor elhiszem. Addig minden csak spekuláció. ;] És természetesen sosem tévedek. :N

Rip and tear

(#19) föccer válasza Zolaash (#18) üzenetére


föccer
nagyúr

Ha hozol belőle nekem legalább 1 liternyi anyagot, akkor isten biza megmérem neked. :K

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#20) Zolaash válasza föccer (#19) üzenetére


Zolaash
aktív tag

Na ez az, bakker! Amíg nincs itt, addig nem mérhető. ;)

Rip and tear

(#21) föccer válasza Zolaash (#20) üzenetére


föccer
nagyúr

direkt módon nem, de indirekt módon igen. Pl hogy méred meg egy vezetéken folyó áram erősségét? Azt sem tudod fizikálisan megfogni.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#22) Zolaash válasza föccer (#21) üzenetére


Zolaash
aktív tag

De, meg tudom. :DDD

Rip and tear

(#23) föccer válasza Zolaash (#22) üzenetére


föccer
nagyúr

Meg trollkodni is. :K

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#24) Zolaash válasza föccer (#23) üzenetére


Zolaash
aktív tag

Igen. Bár ezt sem gyakoroltam többször, mint a feszültség alatt lévő kábelek tapogatását. ;)

Rip and tear

(#25) dabadab válasza Zolaash (#11) üzenetére


dabadab
titán

"A föld tömegéből kiindulva következtetnek mondjuk"

Te most trollkodsz vagy tenyleg ennyi eszed van? ;]

DRM is theft

(#26) Zolaash válasza dabadab (#25) üzenetére


Zolaash
aktív tag

Rád bízom, gondold úgy, ahogy akarod. :DDD ;]

Rip and tear

(#27) #56573440 válasza Zolaash (#26) üzenetére


#56573440
törölt tag

ha trollkodsz nagyon szarul csinálod, viszont hatékonyan játszod az ostobát :R

a gondolatmeneted ott bukik, hogy szerinted a föld tömegéből saccolják. a föld tömegét honnan tudjuk? csak úgy saccoltuk? ha nagyon szar lenne ez az alapbecslés akkor meg igen nagy problémánk lenne a föld kürül tartani pár tonna drágán kilőtt majd valamikor szép csíkot húzó műüstököst leánykor nevükön műholdakat és társaikat, mert ugye a gravitáció meg összefügg ezzel. azért egész jól fentmaradnak, úgyhogy gondolom ki van számolva annyira legalább pontosan hogy működjön a dolog.

gondolom azért egy külön szakma, mert amikor megnézik hogy mi pislákol ott akkor a fényéből tudják hogy nagyságrendileg mi alkotja azt a csillagot, a környezetéből a gravitációs erőket láthatják, modellezhetik számítógéppel, így viszonylag jó közelítéssel lőhetik be a tömegét is, a mérete meg aztán pláne nem atomfizika...

(#28) #56573440 válasza #56573440 (#27) üzenetére


#56573440
törölt tag

hogy ez nem real time, az a jelenleg ismert fizikai korlátaink miatt van. majd ha tudunk jobbat lehet grammra pontosan fogjuk tudni valós időben, de elég jó modellekkel rendelkezünk már most ahhoz hogy nagyságrendileg legalább meg tudjuk becsülni hogy hol tarthat az a csillag most, mi mi várható. ha meg nem az lesz, hát 4000 év múlva kiderül. addig meg lehet modellezni, fejleszteni, megismerni.

(#29) Cthulhu Dawn válasza Zolaash (#18) üzenetére


Cthulhu Dawn
őstag

Az a baj azzal a köbcenti nappal, hogy ha lehoznánk a Földre akkor egy Angliányi területen mindenki meghalna.

"There are no bad ideas, only great ideas that go horribly wrong" - Jack Donaghy

(#30) gilfoyle


gilfoyle
őstag

Találtam egy félreérthető dolgot, miszerint a Polluxnál írod, hogy "Ez egy kettős csillag, párja a Castor." A földről nézve az ikrek csillagképben valóban egymás mellett vannak. A valóságban nem, van köztük pár fényév távolság.

[ Szerkesztve ]

(#31) Zolaash válasza #56573440 (#27) üzenetére


Zolaash
aktív tag

Unatkoztam, ideböfögtem, ennyi. Aztán jöttök ti, hipertudományos megmondóemberek, és felhomályosítotok, hogy milyen hülye vagyok ehhez, meg hol bukik az elméletem. Nem bukik sehol, mert nincs. Nem is érdekel a téma. Lehet tovább trollozni, meg ostobázni, nem izgat. :N

Rip and tear

(#32) #56573440 válasza Zolaash (#31) üzenetére


#56573440
törölt tag

ezért mondtam az első opciót. bár igazad van, ezt a valódi trollok kikérnék maguknak. ;]

(#33) elektrotank válasza gilfoyle (#30) üzenetére


elektrotank
tag

Köszi az infót :K

Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a földön: emberek és magyarok. - Isaac Asimov

(#34) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Leszoktam a fórumozásról, de egy csillagászatos cikket nem tudok szó nélkül hagyni.

Van benne pár hiba, tipikusan a csillagok életkorát tekintve:

kis kitérő:
minnél nehezebb egy csillag, annál nagyobb a gravitációs nyomás a magján, amely így a tömeg függvényében egyre magasabb egyensúlyi hőmérsékletet és nyomást igényel, ami ugye egyre hevesebb magreakciókat és gyorsabb üzemanyagfogyást eredményez. A nagy tömegű csillagok sokkal gyorsabban égetik a hidrogént mint a kicsik. Kb a tömeg 3.-4. hatványával arányos a fényességük (a dupla tömeg legalább nyolszoros fényességnövekedést jelent)

1,
Tehát ha a napnak mondjuk 9-10Mrd évre elég a hidrogénje, akkor akkor egy napnál nehezebb csillagnak kevesebb időre. Azok a monstrumok amiket te itt felsoroltál nagyrészt a 15 millió évet sem fogják megélni, nemhogy a 10 meg 12 milliárdot. Szóval szerintem rosszul nézted ki valahonnan az adatokat, a kis "m" az milliót szokott jelenteni...

2,
Az Eta Carinae mégis hogy maradhatott ki a felsorolásból?

J.

[ Szerkesztve ]

(#35) judas13 válasza joysefke (#34) üzenetére


judas13
addikt

VV Chephei, UY Scutti stb meg még elképesztőbb méretűek:)

"Aki nem hoz döntést, az hatalmas döntést hoz."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.