Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Reggie0


Reggie0
félisten

Végre.

(#2) arn


arn
félisten

epp ma neztem, hogy a korabban 40-50 euros g80 3000 billentyujuk miota kerul 100ba... kicsit nagy a hype a gamer/mechanikus billentyuk korul :D

[link]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#3) nyunyu


nyunyu
félisten

40€/110 kapcsoló??? :Y
És lehet is majd őket kapni??? :DDD

Halkan jegyzem meg, hogy ~2500$/10000db a "nagykerára" a sima Black/Blue/Red/Brown Cherryknek, ebből lesz a különböző GBken kb. 30-35$/100db.
Szökőévente egyszer gyártott típusok (Silent, Speed, Clear...) viszont 50$/100db-nál kezdődnek...

Kínai konkurencia persze már 8-10$/100-ért osztogatja nagy tételben a klónjait.

(Mondjuk azon csodálkozom, hogy az új Kailh Speed/Speed Pro/BOXED kapcsoló szériák is 35$/100 környékére jönnek ki GBben. Sima Kailhot persze nem vennék, mert a feleannyiba kerülő Outemut is alulmúlja minőségben. :DDD)

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#4) nyunyu válasza arn (#2) üzenetére


nyunyu
félisten

'90 körül még 100DEM * volt az akkori G80-3000, ami köszönő viszonyban sincs a sokadik olcsósítási körön átesett maiakkal.

*: 51.13€.
Összehasonlításul a Model M volt akkoriban 80-90DEM.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#5) Reggie0 válasza nyunyu (#3) üzenetére


Reggie0
félisten

Nekem is gyanus, lehet lemaradt egy nulla? Mashol is ennyit irnak. 40-ert olyan olcso, hogy minden tipusbol kell egy keszlet.

[ Szerkesztve ]

(#6) nyunyu válasza Reggie0 (#5) üzenetére


nyunyu
félisten

Ha tényleg lesz MX Clear, akkor lehet, hogy benevezek egyre.

Épp tegnap matattam eBayen, aztán szembejött ez, aztán picit kiakadtam az áron.

Ha jól rémlik, pár hónapja (fél éve?) szervezett MX Clear GBt ugyanez az arc, és akkor volt ~70$/100db az ára szállítással együtt.
Jó, eBay+PayPal jutaléka sokat dob az áron...

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#7) nyunyu


nyunyu
félisten

Egyébként meg a fekete házas kapcsolók ideje lejárt, mindenki a fehér/átlátszó házas, SMD világítás kompatibiliseket keresi. *

Erre Cherry piacra dobja a "sima" MX szériát, még véletlenül sem a nagyjából minden igényt lefedő MX RGB-ket.

*: 20€-s billzetből kiműtött Outemu Blue.
Ezt osztogatják 8-10$/100db-ért a billzetgyártóknak, nem véletlenül van ez minden 10-15k alatt kapható kínai mecha billzetben...

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#8) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Ehh, pedig már megörültem a címnek, hogy KOMPLETT egyedi billentyűzeteket lehet majd összerakni a Cherry által kínált alkatrészekből szabadon válogatva, DIY friendly "lego" technikával. :D :(

Ez a "világ" sajnos még nem jött el akkor...

(#9) Reggie0 válasza SunMount3r (#8) üzenetére


Reggie0
félisten

Pedig ez lego technika, csak kell hozza egy forrasztopaka, nyakgyarto es nehany alkatresz. Beledobsz egy cypress psoc 5lp procis CY8CKIT-059 kitet(~3khuf), amire examplebol letoltheted az USB-HID keyboard kodot es mar csak a gpio pineket kell olvasgatnod, max 100 sort kell irni. De akar levegoben is huzalozhatod es egy plexilapra felragasztod a gombokat.

[ Szerkesztve ]

(#10) arn válasza nyunyu (#4) üzenetére


arn
félisten

Van meg ilyen egyszeru klasszikus felepitesu bill?

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#11) bencze


bencze
senior tag

Na, már azt gondoltam mindenféle pcb-k meg dobozok is lesznek hogy tényleg kezdő diy-nek is jó legyen.

-= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

(#12) atike


atike
nagyúr

Ilyenkor mindig meglepődöm, hogy van ilyesminek piaca.

(#13) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

Ez akkor lenne jó, ha olyan mechanikus billentyűzeteket gyártanának, amikben cserélhgetők lennének a kapcsolók, hogy ha már kellőképp szét vannak verve, akkor lehessen javítani.

(#14) nyunyu válasza bencze (#11) üzenetére


nyunyu
félisten

Szét kell nézni /r/MK-n, GHn, DTn, hogy milyen DIY projektek vannak folyamatban.

Akár ezeken is lehet groupbuy keretén belül rendelni (IC,GB topikok), de lehet jó ötleteket kapni, hogy mit érdemes venni Aliexpressről.
Melós billzetemet nagyrészt Aliról rendeltem, asszem csak a Cherry stabok származtak az eBayről, meg a Kailh Copperek MDről.

MDt direkt hagytam le a fenti listáról, elmúlt két év során DIY mechanikus billzetek kickstarteréből igencsak elmentek a kínai díler irányba, gyakorlatilag +1 réteggé váltak az Ali fölött.
Már bicskától kezdve a taktikai zokniig mindent árulnak, horror szállítási díjjal. :W
Cuccaik nagy része Aliról olcsóbban és gyorsabban beszerezhető...

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#15) tDr1v3r válasza Dr. Akula (#13) üzenetére


tDr1v3r
veterán

Vannak hot swapes billentyuzetek, csak nem Cherry alapon. :)

En nem is epitenek Cherry-vel semmit, a Gateron-oknal sokkal simabban jar a stem eleve, lubrikalas utan meg isteniiii.

disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

(#16) nyunyu válasza Dr. Akula (#13) üzenetére


nyunyu
félisten

Mindegyikben cserélhető a kapcsoló, csak forrasztópáka kell hozzá :DDD

Ráadásul az újabb custom billzet PCBknél már direkt nagyobb a furat a kapcsolók, LEDek lábainál, hogy beleférjen a Holtite socket, ami lehetővé teszi a kapcsoló/LED hotswapot forrasztás nélkül.
Ez gyakorlatilag egy spéci dübel, amibe belecsúszik a kapcsoló/LED lába.

De szerintem ez feleslegesen drágítja a billzet építést: egy TKL billzethez kell 200 socket, ami nagyjából 50$.
Ha kapcsolókon átfűzött LED is kell, akkor a duplája...

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#17) SunMount3r válasza Reggie0 (#9) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Aham, oké.. Azért nem egészen erre gondoltam, amikor "DIY friendly legózást" említettem. :D :N Hanem egy mindenféle forrasztgatás, méricskélés, keresgélés, pepecselés nélküli "moduláris" konstrukcióra.

De akar levegoben is huzalozhatod es egy plexilapra felragasztod a gombokat.-> Itt pl. már azt hittem, ez valami gúnyos humor akar lenni, de aztán rájöttem, hogy komoly. :D :U

Biztos képes lennék rá amúgy, de sok befektetést igényelne a 0-ról ezt elkezdeni, főleg, hogy még jó is legyen a végeredmény. Konkrétan a bill.-zet téma meg annyira nem foglal le önmagában. De az amit az elején írtam, az megfelelő lenne. (Feltéve, ha relatíve jó áron lehetne így építeni és nem csillagászati összegekért.)

(#18) nyunyu válasza SunMount3r (#17) üzenetére


nyunyu
félisten

Akkor inkább ne nézz be a billzetépítős topikba.

Szerencsére most már sokkal több opció van semi-custom billzet összelegózásra, mint 2-3 éve, már csak akkor kell többszáz órát kézzel pepecselned az elektronikával, ha valami nagyon elborult formájú billzetet akarsz magadnak csinálni.

Egyébként meg Aliról leakasztasz egy neked tetsző párszáz-ezer darabos nagyságrendben gyártott elektronikát, rendelsz neked tetsző kapcsolót, kupakot, aztán ha 2-3 hónap múlva minden alkatrész a kezedben van, akkor max 2 óra összerakni, de legyen egy fél délután.

(Szerintem a billzetprojekt különböző vadhajtásaiba beletolt ~300k-nak legalább a dupláját b*sztam el, ha felszorzom a többezer órányi agyalással, utánaolvasással, ebay/ali böngészéssel, kupaktervezéssel elment időt az órabéremmel.
De ha hozzáveszem a billzet topikos ámokfutásomat, akkor a triplája is összejön. :DDD)

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#19) bencze válasza nyunyu (#14) üzenetére


bencze
senior tag

Hja, mondjuk inkább elméletben beszéltem. Meg kellene tanulni forrasztani valami elfogadható iparosmunka szintjén. Egy-két gyakorlati órát kéne vennem :)

[ Szerkesztve ]

-= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

(#20) tDr1v3r válasza bencze (#19) üzenetére


tDr1v3r
veterán

Nem egy nagy muveszet... az ont meg a paka hegyet
osszeilleszted a forrpadnal, elhuzod ha felfutott a labakon ‘szt kesz is. Szerintem percek alatt bele lehet jonni.

disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

(#21) Kisgépkezelő válasza bencze (#19) üzenetére


Kisgépkezelő
senior tag

Egy darabig egy ismerősöm egyszemélyes vállalkozásába segítettem be alkalmi forrasztgatóként. Olyan fél-egy ótár vett igénybe a dolog mire gond nélül ment a dolog, pedig előtte nem volt semmi gyakorlatom. Persze láttam olyanokat is, akik hivatásként űzik a dolgot évek-évtizedek óta, azok sokkal bonyolultabb dolgokat sokkal szebben, sokkal gyorsabban megforrasztanak, de ahhoz, hogy hobbi szinten elforrasztgasson az ember nem kell sok gyakorlás, de még egy igazán jó páka sem, csak némi kitartás.

(#22) Reggie0 válasza Kisgépkezelő (#21) üzenetére


Reggie0
félisten

Ez igy van. En a 22 eves weller tcp pakammal kb ugy tudok forrasztani, mint egy vadonat uj digit allomassal.

(#23) #16939776 válasza Reggie0 (#22) üzenetére


#16939776
törölt tag

TCP-vel is lehet szépen dolgozni, de kb.: 50%-al több idő, sőt nagyobb súlya, hosszabb szára miatt jóval fárasztóbb, mint mondjuk egy WP80+WD1 kombó, ami még nem is a legteteje.

[ Szerkesztve ]

(#24) Reggie0 válasza #16939776 (#23) üzenetére


Reggie0
félisten

Ez igy van. Igazabol az benne a nehez, hogy eltalald a rele kattanasa utan hany masodperccel jo a homerseklet, mert a hiszterezis sajnos eleg nagy.

(#25) troviko


troviko
senior tag

Azt hittem, lehet keycap lesz, amire egyedi mintákat lehet szitálni. Az még jó lenne.
:C

https://www.oldtech.hu/

(#26) SunMount3r válasza troviko (#25) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Én meg azt, hogy "az is". Nekem mondjuk elég a normál magyar kiosztás, ahogy megszoktam, jó árasítva FEHÉR alapon FEKETE karakterekkel (VÉGRE). Aztán tetszés szerint cserélgethetném le a sok -nekem is tetsző- DE meg UK-s mecha-kon a kupakokat. "Kinyílna a világ".

De ha jól tudom ez sem ennyire egyszerű, mert a billentyűzet egyéb kialakítása is beleszól, hogy milyen kupakokat lehet csak rárakni... :(( :(

(#27) tDr1v3r válasza SunMount3r (#26) üzenetére


tDr1v3r
veterán

A kiosztás (ISO, ANSI vagy JIS) és a bottom row (1.25-ös modifierek és a 6.25u spacebar ami standard, és a Corsair / Razer ettől tér el sokszor) szokott csak beleszólni az átlagos billentyűzeteknél. Ha másik profilú a kupak (Cherry, OEM, DSA, SA és egyéb tsai) maximum csak hülyén néznek ki, nem fognak összeakadni egymás mellett vagy ilyenek.

A legtisztább ha az ember nem ilyen gamer vackokat vesz hanem egy normális Filco-t, Ducky-t vagy egy nem gamer csilivili CM-et, akkor nem fut bele ilyen buktatókba. Meg hát utána is néz a sztenderdeknek...

Egyedi keycapeket lehet gyártatni amúgy, a WASD Keyboards (ők jó barebone alapokat is kínálnak, szeretném kiemelni) és a Max Keyboards csinál ilyen gravírozott-nyomtatott megoldású cuccot de szvsz nem éri meg, ezek mind vékony ABS kupakok amik jobb esetben is egy bolti, gyári mecha kupakja szintjén vannak - aztán árban meg már vannak jobb PBT vagy double-shot ABS alternatívák is, sokszor még olcsóbban...

A billentyűzetném szerintem simán el kell engedni ezt a kiosztásos dolgot. Ha mást nem, legalább azért mert hosszútávon jóval kényelmesebb az ANSI rövid Entere és hosszú Shiftje... az meg hogy a kupakra mi van ráírva meg szerintem mindegy is, itt a fórumon szerintem szinte mindenki vakon gépel.

[ Szerkesztve ]

disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

(#28) nyunyu válasza nyunyu (#3) üzenetére


nyunyu
félisten

40€/110 kapcsoló??? :Y
És lehet is majd őket kapni??? :DDD

Pink és Silver már kapható, többit még nem találtam.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.