Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) creation


creation
senior tag

Köszi Bacsis, jó volt olvasni :)

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#2) hunluki


hunluki
senior tag

A jó öreg pentium-D :D
Szerencsére ezt a vonalat sikerült átugranom anno, de érdekes olvasmány volt így reggel. Köszi!

(#3) Robitrix


Robitrix
senior tag

Azért egy Cinebenchet ráereszthettél volna, hogy tudjuk hová rakni a mai procikhoz képest. :)

(#4) MasterDeeJay válasza Robitrix (#3) üzenetére

R15-ben kb 100 pont körül mehet.

(#5) fanti


fanti
addikt

Köszönöm a nosztalgikus élményt!

Ezek a retro hardverek (én 49 éves vagyok) az én ifjú titán korszakomat hozzák vissza lélekben, persze én PC vonalon a 8088 PC/XT-ről startoltam 1990-ben, de jó érzés volt olvasni egy rég letűnt idő processzoráról.

Nagyon tetszett és nagy öröm számomra, hogy rohanó és idióta világunkban még van olyan aki veszi ilyesmire a fáradtságot!

KÖSZÖNÖM!!!

GIGABYTE B550 Aorus Pro, AMD Ryzen 9 5950X, Noctua D14, Crucial Ballistix 4x16GB DDR4 3200Mhz@3800MHz CL18, Powercolor 7900XT, M.2 Samsung 981 2TB, M.2 Kioxia (XG6) 2TB, 2 x Intel 730 SSD 480GB, Crucial MX500 2TB, SEAGATE SkyHawk 6TB, 750W Gigabyte Aorus Gold, Evolveo T4, Samsung S43BM700UUXEN

(#6) nyakdam


nyakdam
aktív tag

Köszi a tesztet, jó volt olvasni! :R

(#7) #00137984


#00137984
törölt tag

HH80555KB0724M jelőlés alapján az OEM fejlesztésre szánt Intel Pentium D 920 CPU, aminek gyárilag 800 MHz-es FSB sebessége van. Abit AWD9-MAX alaplap szerintem igy kezelte ezt a CPU-t, meglehet egy másik lapban ment volna a 800 MHz-es FSB. Játéktesztekben nem remekelt a 2c/4t ellenére, mert a korabeli játékokban (Far Cry vagy a Quake III Arena) alúlteljesitett az AMD Athlon 64 x2 procikkal szemben. Athlon 64 x2 Dual Core 6000+ volt az első 2 magos procival szerelt AMD gamer gépem, mert a socket 478-as Pentium 4 Northwood @3.00 GHz procinak csak 1c/2t teljesitményszintje, de szintén 800MHz FSB-je volt. Intel Pentium D Extreme Edition 920 sajnos még egy olyan időszakban érkezett amikor kevés dolog használta ki a 2 mag előnyét, és a HT akár még további teljesitménycsökkenést okozhatott. Kicsit olyan felhasználási élményt jelentett, mint a Phenom II X6. Volt ahol a +2 mag inkább hátrányt jelentett a felhasználói élményben. Mostanra ezek a gondok rendeződtek, mert a CPU magokat jelentős mértékben kihasználják. Intel i7 4790K gépem idővel szintén retró PC-nek számit, de igy szeretem és ez megmarad, ha egyszer majd gyorsabbat veszek. Pentium 4 gépemet sajnos eladtam, de érdekes konfig volt (HD3850 512MB AGP X8).

[ Szerkesztve ]

(#8) MasterDeeJay válasza #00137984 (#7) üzenetére

HH80555KE0724M a jelölése. [link] 533-as gyárilag. Xeon 5043-asként is ismert. [link]
De ez a 775 verzió más specszámmal. [link] (qgsz)
771-es verziója QGSHES
Eredetileg xeon 5043-asként vettem rekorddöntésre és akartam rárakni a 771-775 matricát de nem stimmelt mivel eleve 775 bevágásai voltak.
Quake3 kihasználta a 2 magot. r_smp 1 kapcsolóval, de az is kevés volt.

[ Szerkesztve ]

(#9) Cingáriusz


Cingáriusz
őstag

Pentium D.....ritka sz.r széria volt :DDD

(#10) #00137984 válasza MasterDeeJay (#8) üzenetére


#00137984
törölt tag

Hú, de pontos... :R [link] :)

Pentium D Extreme Edition 920 teljesitménye a játékokban. [link]

[ Szerkesztve ]

(#11) MasterDeeJay válasza Cingáriusz (#9) üzenetére

Azért bár későn kapott észbe az intel a 805-ös nem lett rossz. [link]
Aztán persze a core akarom mondani a pentium m vitt volna mindent ha lett volna asztaliba. (tekintsünk el pár spec laptól) De ott is késlekedtek, simán kiadhatták volna azt is vagy a core(1) duo szériát. De valószínű tököltek a 64 bit miatt. Pedig ha már akkor befejezik a bohóckodást a D szériával és egy pentiumM alapú asztali összedrótozott kétmagos 2-3ghz közötti procit kihoztak volna akkor simán verték volna porig az a64 kétmagosait.

(#12) #30550784


#30550784
törölt tag

Köszönöm a részletes tesztet,jó volt olvasni. :)

(#13) CocooN-z


CocooN-z
őstag

címből tudtam ki írta

BRSZK 9.0 - 2024.06.29-30

(#14) Auratech


Auratech
őstag

Egy 2.4-es celeron D-t anno én is kitekertem 4.2-re levegős hűtéssel. Fenn is volt a VR-Zone-n pár hétig..
Szerettem vele játszadozni. Asszem stabilan 3.6-on használtam, amig üzemben volt.
Köszi a cikket!

Auratech Field Recording

(#15) Ipse89


Ipse89
tag

Régen olvastam tesztet. :)

Lenovo E430C; Xiaomi 13 ; Bianchi campione del mondo 1974

(#16) joghurt válasza MasterDeeJay (#8) üzenetére


joghurt
addikt

Jaja, a speckója alapján eléggé gyanús volt, hogy ez egy (lefelé) kiválogatott Xeon lehet. Mivel csak ES-t adtak ki belőle, nem lenne meglepetés, ha a gépgyártók nem nyűgöződtek volna le tőle.

A tej élet, erő, egészség.

(#17) Samus


Samus
addikt

Sosem felejtem el, mikor az Intel bejelentette az Extreme Edition "sorozatot", a szaksajtó csak Emergency Edition néven emlegette :D

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#18) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szerintem nincs tragédia, egy ez mintagyártás terméke (az is nagy szó, hogy kikerült), szóval kb. egy prototípus szintje... inkább érdekes, hogy micsoda hibrid :) A cikk is jó lett :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#19) trydium


trydium
csendes tag

Nagyon jó írás ! :R :R :R

A "Presler-mag" megemlítése azonban Pavlovi-reflex mintájára összehúzta a záróizmaimat ! :DD
Az első gondolatom az volt, hogy "hűtse az, akinek 7 mamája van, és mind a 7 édes!" :B

De aztán belegondoltam azokba az évekbe, amiket egy D925 társaságában töltöttem...
Néha sikított a léghűtő (nem a gyári mellécsomagolt), de tette a dolgát(!), és sokszor meglepődtem, hogy nem "rogyott" meg egy játék, vagy program alatt...
Az összes népszerű progi félremérte a hőmérsékletét ! Én meg hagytam had pörögjön a hűtőventi ha olyan kedve van...

A barátaimat a ami napig azzal a dumával oltom, hogy a "Presler magokban volt akarat !" :P
Pedig nem ma volt...

Én kérek elnézést !

[ Szerkesztve ]

"Nincs tökéletes ember, csak tökéletes szándék..."

(#20) hcl válasza trydium (#19) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Zenél a Lokomotív GT és Presler Gábor. :W :DDD

Mutogatni való hater díszpinty

(#21) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Köszi, jó volt olvasni!

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#22) trydium válasza hcl (#20) üzenetére


trydium
csendes tag

Hát... igen... :K
Erről ennyit...

[link]

Remélem, van hozzá jó erősítőd és hangfalad !
Nos, nem a fenti a digitális sz@rhoz, hanem egy VALÓDI zenei forráshoz !
:R :C

[ Szerkesztve ]

"Nincs tökéletes ember, csak tökéletes szándék..."

(#23) hcl válasza trydium (#22) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Sajnos mindegy, zenei hallásom nincs hozzá :(

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#24) MasterDeeJay válasza hcl (#18) üzenetére

Igen, egyértelműen fejlesztői verzió de az nekem nem tiszta hogy az extreme edition elötti azaz annak a korai verziója vagy már az EE-k utáni olcsósított rosszul sikerült verzió, netán egy alsó szegmenses xeon prototípusa, vagy valami gyengébb chipsettel való kompatibilítás miatt tervezett proci.
A cpu world szerint volt egy nem kiadott széria Pentium D 9x3 néven amely az alacsonyabb fsbt jelöli. [link] (533fsb-t kiválasztva.) De ezen szériában csak az fsbben egyezik, inkább xeonokra hasonlít és ott szintén a 3-as szám jelöli az 533-at. (5043)

Van még hasonló procim, de az nem ennyire érdekes. Core 2 Duo E8100 ami a legkissebb 6mb l2-es wolfdale.[link]
Tervben van egy i7 4770 Es ami abból speckó hogy nem létező gpu van benne azaz a korabeli inteles de 2x annyi feldolgozóval. De kevés az amelyben működik is az igp. (QDE5)
Aztán nagy projektnek xeon phi socketes verziója windowssal :DDD 250+ szállal gyakorlatilag rohadt sok 4t atom proci összedrótozva.
Nvidia Teslákkal is játszottam de nincs benne semmi poén.

[ Szerkesztve ]

(#25) hcl válasza MasterDeeJay (#24) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igen, ezt érdekes lenne tudni :)

A Xeon Phi beteg :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#26) kymera


kymera
senior tag

trydium - A hajszárító-hangeffektus miatt nem szívesen lettem volna a szobatársad :DDD

1151,AM4,1366,2011, - Lapok,procik,vinyók,tápok,vga-k -akciósan. - 70-2340239

(#27) Execᵀʰᵀˢ válasza kymera (#26) üzenetére


Execᵀʰᵀˢ
tag

Erről [ez] jut eszembe :D

(#28) batyuska100


batyuska100
senior tag

Az egyik cimborám a mai napig egy Pentium D-t használ, ha jól emlékszem 3 Ghz-es és úgy fűt mint egy kisebb hősugárzó. Eléggé le van maradva, mert amikor ez a gép megjelent akkor még egy 800 Mhz-es Celeront használt.

(#29) angyalpc2


angyalpc2
aktív tag

Mindenki másnak a fagyasztója:

Bacsis fagyasztója:

Nem csalódtunk :)) :D :C :R :Y

(#30) hcl válasza angyalpc2 (#29) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

:DDD :DDD: :DDD

Mutogatni való hater díszpinty

(#31) angyalpc2


angyalpc2
aktív tag

Érdekes egy proci,
Mhh 21x-es szorszó

Anno a D805 tudta az 533Mhz-et 20as szorzóval! nagy eséllyel volt olyan kihozatal, ami nem tudta a 800-as FSB-t Hulladék procinak jó lesz(nekem is volt mint fűtőtest :D)
Csak hogy az 90nm volt 2x1MB

Valószínűleg mikor fejlesztették vagy D805 utódjának akarták, pl D905 vagy valami ilyesmi...
Csak aztán úgy tűnik a 65nm-eren csak sikerült kiküszöbölni azt a problémát...és alacsony lett a selejt arány
így maradt D915 D920 stb Meg akkoriban az AMD ellen már a 800as FSB is kevés volt, nem erőltették tovább szerintem, meg jött a Core

És szerintem Intelnél az volt az eredeti koncepció is, hogy 1066 legyen meg HT 4 mag, csak egyszerűen nem ment, a fogyasztás miatt, és erősen szelektálni kellett a lapkákat hogy itt nem megy az FSB, itt cache
(akkor a HT se) akkor ez jó lesz a kisebb frekire. . Az extrémekből meg csak C1 revizió volt a többi D9xx-ből D0-ás és érezhetően kisebb fogyasztással hővel.

Végül a core2 65nm 45nm oldotta meg a problémát...de vajon mi lett volna a 45nm Pentium D? ;]

Egyébként nem kiadott verziókban létezik:
D903 533Mhz 2.8Ghz de csak 2 mag HT nélkül
http://www.cpu-world.com/CPUs/Pentium_D/Intel-Pentium%20D%20903%20HH80553PE0724MN.html
Sőt D913, D923,D933

És a D970? ;] ajj de kár hogy nem jött ki 3.8Gz :B
http://www.cpu-world.com/CPUs/Pentium_D/Intel-Pentium%20D%20970%20HH80553PG1124M.html

[ Szerkesztve ]

(#32) MasterDeeJay válasza angyalpc2 (#31) üzenetére

A későbbi preslernek jobb kihozatala nem csak a 65nm miatt volt hanem mert 2 cedar mill volt összedrótozva, a smithfied meg egybe volt 2 magos. Így könnyebb volt a nagyobb modelleket válogatni. Aztán ezt a quadnál lathattuk viszont. Intel leszokott róla mert az amd is inkáb egybe procikat csinált, a phenom1 volt az első valódi 4 magos asztalni proci. Most meg amd kezdte újra a ryzenekkel. Nagy magszámú prociknál olcsóbban jön ki a drótozás mint gyártani a nagy selejteket.

(#33) hcl válasza MasterDeeJay (#32) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Meg ugye ezért volt a 3->4 mag az AMD-nél, ott is a selejt újrahasznosítása volt a cél :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#34) MasterDeeJay válasza hcl (#33) üzenetére

Azt szerintem mindenki csinálta és csinálja mai napig. Most v3-as xeonokkal foglalkozom ott 4-8, 10-12, 14-18 magosok voltak egyformák és tiltogatva lettek a magok. Akár úgy hogy a közös l2 cache meg maradt nagyobbra (pl 2643v3 20mb maradt mint egy 8 magosnál)
Viszont amdnél egy bug miatt aktiválni lehetett, intelnél is lehetne ugyan úgy ha feltörnék a mikrokódot ami vezérli a proci működését. Meg sok minden mást is pl ES prociknál feloldott bck húzás 6 gennél. Tehát nagy baromság az hogy bck-val nem lehet húzni. Ugyan úgy a Z lap sem kell a tuningoz (kínai q67,b85..be is megy az unlocked tuning). Minden ilyen limit csak a profit miatt kell. [link] (bck-s tuning skylakenél)
Netbrust időkben is talán úgy lehetett hogy pl celeron d megnyesett prescott volt tehát fizikailag rajta volt a teljes értékű chip csak le volt tiltva. Videókáryáknál ugyan ez.

Ezért szeretem a es procikat, nem tudni mit rejt. Lehet valami durva unlocked cucc de lehet valami fos antituning zabagép kályha. Sajnos utóbbi a gyakoribb. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#35) hcl válasza MasterDeeJay (#34) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Tudom, hogyan ment a LLC :) A többit is, de a leginkább hasonló ez az AMD műsor volt :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#36) F34R


F34R
nagyúr

Szokasos Bacsis minoseg :C

(#37) batyuska100


batyuska100
senior tag

Az egyik közeli barátom egy Pentium D 2x3 Ghz-es procit használ a mai napig.
Eléggé le van maradva szegény, mert IDE-s driveok vannak a gépben, meg egy 256-os videokártya.
De a szomszéd gyerekek mindig átmennek hozzá májnkráftozni :DD

Szerk: bocsi. ezt már írtam

[ Szerkesztve ]

(#38) MasterDeeJay válasza batyuska100 (#37) üzenetére

Nemgond duplán durva hogy még használják az ilyeneket.

(#39) batyuska100 válasza MasterDeeJay (#38) üzenetére


batyuska100
senior tag

:R

(#40) Hoffer PC válasza Robitrix (#3) üzenetére


Hoffer PC
csendes tag

Nagyon kiváncsi lennék rá.

Üdv: Roland. +36307550213 - WWW.FLEXBYTE.HU -

(#41) denx1992


denx1992
tag

Nagyon érdekes teszt volt, hasonlót megnéznék egy sima egymagos cpu ról is!

Nber tragédiája

(#42) KROK640


KROK640
veterán

Nagyon érdekes teszt volt. Ha azt nézed, hogy egy Pentium D 4GHZ-en 4 szállal akkor azta.
Elsőre nem értettem mi a különleges mert nekem is volt 920-asom, aztán rájöttem, hogy a HT, de te még írtad, hogy az FSB és utána néztem, és tényleg :D

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#43) IDZ


IDZ
tag

A D Extremekről még annyit, hogy volt 840EE is, olyat használtam régebben, bele is égett a 12V csati az alaplapba :D
[link]

Gigabyte GA-990FXA-UD3 | AMD FX-8150 | 16GB DDR3-1866 | nVidia GeForce GTX260-216

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.