Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Duree


Duree
veterán

Ha ez már akkor létezett,hogy lehet,hogy most hasonlónak se híre-se hamva.

duree54

(#2) eastone1 válasza Duree (#1) üzenetére


eastone1
senior tag

Mert azért nem lehet sok pénzt kérni. :W

(#3) elefant válasza Duree (#1) üzenetére


elefant
HÁZIGAZDA

a rádiójelből energia?

azt én se értem, de lehet, hogy nagyon kicsi a teljesítménye. sajnos nem tudom én se, de attól még jó kérdés

(#4) CPT.Pirk válasza elefant (#3) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Detektoros rádió. Lényegében egy dióda és egy nagy impedanciás hangszóró, meg egy hangolható antenna alkotja. [link] Apáink gyerek korában volt jó móka ilyesmit építeni. - Amplitúdó modulált adás vételére.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#5) elefant válasza CPT.Pirk (#4) üzenetére


elefant
HÁZIGAZDA

kösz!!

(#6) fordfairlane válasza Duree (#1) üzenetére


fordfairlane
veterán

Úgy, hogy csak hosszú-középhullámú AM adást lehet vele venni, azt is csak az adótoronyhoz viszonylag közelebb.

x gon' give it to ya

(#7) CPT.Pirk válasza elefant (#5) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Apukám is épített ilyet kb. 45 éve, csak a hangoló tekercs nem sikerült neki jól, és egyszerre szólt benne két adó is. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#8) ROBERTOH


ROBERTOH
őstag

Lehet tudni, hogy mennyi energiát lehet így nyerni? Bele tudnák mondjuk tenni egy karórába, és akkor nem kéne bele elem?

ez a kedvenc aláírásom

(#9) kromatika


kromatika
veterán

Érdeles cikk volt.Köszi.

(#10) csaba951


csaba951
veterán

Szuper, de a cikkből egyáltalán nem derül ki, hogy mit is kezd a rádióhullámokból nyert energiával! Világít, hangot ad vagy esetleg valami mást csinál?

(#12) creation válasza ROBERTOH (#8) üzenetére


creation
senior tag

Éppen csak eleget a felhallgató meghajtásához. Anno nagyapámmal mi is építettünk ilyet, egy hideg téli estén a meleg műhelyben.

Hogy órához elég lenne e... Hmm érdekes felvetés.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#13) CPT.Pirk válasza creation (#12) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, talán elég lehetne, de ehhez le kellene földelni az antennát járás közben, ami nem megoldható.

No meg vannak önfelhúzós, meg elektormágneses úton töltődő órák is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14) creation válasza csaba951 (#10) üzenetére


creation
senior tag

"Japánban 1963-ban dobtak piacra egy kis méretű, kis teljesítményű kristálydetektoros rádiót John Glenn és a Friendship-7 iránti tiszteletadás jeléül." Szerintem egyértelmű :)

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#15) fordfairlane válasza CPT.Pirk (#13) üzenetére


fordfairlane
veterán

Kezdjük ott, hogy a Solti adótoronytól 100km-re már elég hosszú rézdrótot kell kihúzni, hogy működjön a detektoros rádió. Tehát valóban, akár egy karórát is meghajt, ha lóg rajta pár méteres antenna, és egy másikkal le van földelve. :)

Az más kérdés, hogy az adótoronytól párszáz méterre még a fénycső is magától világít. 2 MW az azért szép adóteljesítmény.

x gon' give it to ya

(#16) creation válasza CPT.Pirk (#13) üzenetére


creation
senior tag

Valóban... Ha jobban belegondolok anno (ez vagy 25 éve biztos meg van...), a szőlő lugas volt a föld és az arra kifeszített, attól elszigetelt drót meg az antennánk :) S így is csak alig hallható volt az "adás".

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#17) CPT.Pirk válasza fordfairlane (#15) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

"Solti adótoronytól 100km-re már elég hosszú rézdrótot kell kihúzni, hogy működjön a detektoros rádió." - részletkérdés! Ami megoldható, azt meg is kell oldani! :D

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#19) elefant válasza #32839680 (#11) üzenetére


elefant
HÁZIGAZDA

köszi!

(#20) CPT.Pirk válasza #32839680 (#18) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem lenne jó a kontaktus, mert a réz patinásodik a levegőn!

fi:zi'k: Nem, a fényenergiát a prána evők hasznosítják! ;]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#21) fi:zi'k válasza ROBERTOH (#8) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Most is van elem nélküli óra, ami nem mechanikus elvű, csak az a fényenergiát hasznosítja és egy kondenzátorban tárolja az energiát, amit úgy 10 évente kell cserélni.

[ Szerkesztve ]

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#22) Tigerclaw válasza CPT.Pirk (#4) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Anno mikor még volt MHSZ, oda jártunk szakkörre, vagy klubba (már nem emlékszem). Ott építettünk ilyen detektoros rádiót. Talán 80 menetet kellett rátekerni rézdrótból egy kis papírdobozra. Később meg morzézni tanultunk...mondjuk gyerekként mikor bakelitlemezről játszották vissza a jeleket, még lassítva is nehéz volt dekódolni. Alattunk meg modellező szakkör volt, ahol repülőket építettek balzafából, befőttes gumis "motorral".

Azért az átkos rendszerben is voltak jól kitalált dolgok.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#23) optikus válasza Tigerclaw (#22) üzenetére


optikus
senior tag

en is epitettem ilyet anno, sot ahogy felvetettek a dolgot hogy oraba is bele lehet tenni, azt is megcsinaltam, hisz gyak ket alkatresz az egesz. fejhallgatobol nem jo a manapsag szokasos, nagyimpedancias kell.

ami inkabb gond hogy multkor atcseveltem az AM frekvenciakat es gyak alig van mar ado, azok is gyengek. erre nem erdemes detektorost faragni.
de ami meg szomorubb hogy az FM-et is ki akarjak nyirni, hisz ma mar mindennek digitnek kell lennie...

Buy books not gear.

(#25) CPT.Pirk válasza Tigerclaw (#22) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezekről apukám is mesélt, de ők ott egész komoly repülőket is csináltak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26) bambano válasza elefant (#3) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

én nem ismertem ilyen embereket, meg nem is mondtam ilyet, de anno (akkor még) posta telefonfülkéiben levő készülékekben volt egy narancssárga színű hangszóró, amire ha rákötöttél egy oa 1160-as diódát, meg két méter szalagkábelt, és hozzányomtad a radiátorhoz, akkor bejött rajta a Kossuth rádió.

nem volt egy erőmű, de arra elég volt, hogy csendesebb környezetben fejhallgatóként rádiót hallgathass vele. expert júzerek dupla annyi sörrel indították a tranzakciót és akkor rendes fejhallgatót is tudtak csinálni két hangszóróból.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#27) KTTech válasza fi:zi'k (#21) üzenetére


KTTech
veterán

Nem kondenzátorban, hanem akkumulátorban... Nekem kb. 8 évet bírt, most viszem cseréltetni benne (mert az elektrolumineszcens világítást már nem tudja ellátni energiával,összeomlik, csak az óraszerkezetet és a rádióvevőt, ami itt a frankfurti atomórából szedi a pontos időt) :)

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#28) KTTech válasza optikus (#23) üzenetére


KTTech
veterán

Nem szomorú, csak ésszerű. Egyébként sem a minőség csúcsai az AM / FM rádiók (a hosszúhullámúakról nem is beszélve).

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#29) hocico


hocico
tag

érdekes cikk

47 db DVD-nyi xxx képgyűjtemény eladó **** keresek: Dishonored tarot kártya, Quake 3 a Steamen **** virtual-analog szintetizátorok, lego készletek

(#30) hugi0 válasza hocico (#29) üzenetére


hugi0
őstag

Az alairasod erdeklne, felteve ha szemelyes cuccrol van szo. ;)

"Az arnyekom gyorsabb a noverem fenyenel."

(#31) Router válasza fordfairlane (#15) üzenetére


Router
őstag

A legendás solti AM adó amiről mítoszok keringnek. :) A helyiek szerint az adó beüzemelése után a környező saláta és káposztaföldeken tisztán kivehetően hallható volt a Kossuth rádió párás időben. Ennek lehet logikája a nagy levéltömeg miatt. Illetve egy kígyósi horgászat alkalmával is előkerült a téma, kipróbáltuk, nem akartuk elhinni. Aztán néztünk nagyot mikor a hordozható hangszóró jack bemenetét egy magas fa törzséhez érintve: Aki kérdez xy, aki válaszol xy - játék és muzsika 5 percben. :DDD

www.reballing.hu/forum

(#32) CPT.Pirk válasza Router (#31) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi is voltunk egy adótoronynál, csak nem tudok visszaemlékezni már, hogy pontosan melyiknél, de valami brutálisan magas torony volt. Ott ahhoz kapcsolódott egy trafó olyan 1 köbméteres méretben, abból is lehetett hallani a rádió adását, nyilván át volt rajta vezetve, mivel a trafók mindig az üzemi frekvencián rezegnek. Aztán egy nedves fűszálat ha a környező kerítés fém szögéhez nyomott a vezetőnk, akkor ott is frankón lehetett hallani az adást. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33) GrotESC


GrotESC
aktív tag

Ez még most is működik/működne? Szeretem az olyan eszközöket, amelyeket azért kell lecserélni, mert már kihalt alóla a "szabvány", amelyre tervezték, és nem azért mert elromlott, és nem éri meg megjavítani.
Egyébként nagyon menő szerintem. Olyan, mintha egy régi játék lenne, közben meg rádió.

Brit tudósok megállapították, hogy tíz emberből négy az hat.

(#34) creation válasza GrotESC (#33) üzenetére


creation
senior tag

Mert végülis egy régi játék... Rádióamatőröknek :)

Működni a mai napig működik, nem is régen egy kedves utcabelim mesélte, hogy képzeljem el, megépítette. Én meg néztem rá nagy kerek szemekkel, hogy mégis mit képzeljek el, mi épült meg....

Majd közölte, hogy pakolászott a fiókjaiban és a régi rajzai között talált egy érdekeset. Azt amit talált, még én rajzoltam le neki, "nagyapám tervei" alapján... Egy detektoros rádióról...

Ez nincs kb még fél éve se, hogy megtörtént.

:R

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.