Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) LordAxwell


LordAxwell
senior tag

Grat az íráshoz, motiváció. Pár hónapja én is elkezdtem futni, de futócipő hiányában abbahagytam, pedig éreztem a fejlődést elég rövid idő alatt.

Megkérdezhetem, milyen cipőt vettél?

Amikor megszülettél, mindenki mosolygott, csak Te sírtál! Élj úgy, hogy ha meghalsz, mindenki sírjon, csak Te mosolyogjál.

(#2) total90


total90
veterán

Nekem meg mindig valami közbejön, hogy ne tudjak elérni semmit a sporttal :W
Mire felépültem az autóbalesteből és elkezdhettem volna normálisan sportolni, most megint jött valami. Egy hete vették ki a vakbelem... most 2-3 hónapig megint semmi sport.
Pedig pár elérhet, hogy a 10 km-t lazán lefutom és meg sem akarok halni utána. Szóval nálam motiváció van ;]

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#3) LordAxwell válasza total90 (#2) üzenetére


LordAxwell
senior tag

Az nem szerencsés, de reméljük ezután nekikezdhetsz.

2 éve nyomom a street workoutot, volt régebben kondi is, de végre el kéne kezdeni kardiózni is.

Én amikor elkezdtem futni, 1 focipálya kör is alig ment, a 400 méter utána haldokoltam. :D

3 hét után ment a 6 kör, csak nem vettem cipőt és abbamaradt, ezért kérdeztem a cipőt, kis tanácsként

Amikor megszülettél, mindenki mosolygott, csak Te sírtál! Élj úgy, hogy ha meghalsz, mindenki sírjon, csak Te mosolyogjál.

(#4) total90 válasza LordAxwell (#3) üzenetére


total90
veterán

Nekem ez van. Valahol akciósan vettem 30€-ért... egész puha, jó benne futni.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#5) Stauffenberg


Stauffenberg
nagyúr

Jó kis lelkesítő írás volt, hangulatilag pont jó így pár nappal a nagy budapesti maraton előtt! :)

Én két éve próbáltam ki először, de mostanáig nem volt túl komoly, csak az elmúlt 3-4 hónapban kezdtem komolyabban venni. Az első 30 nap arra volt jó, hogy magabiztosan menjen egy Margit-sziget kör (5,25 km), most pedig három naponta megyek ki két körre (10,5 km), de egyelőre nem akarom a távolságot növelni, inkább a 6,5-7 perc/km átlagot akarom drasztikusan csökkenteni (meg munka után nem akarom az egész estémet nagy távok leküzdésével tölteni).

Azzal, hogy nem rekortánon futsz, semmit nem hagysz ki. A bolti forgalomban kapható cipők csak töredéke jó rekortánra, a többséget betonra tervezik vagy döngölt földútra. A túlcsillapítás pedig csúnya fájdalmakhoz vezet (térdfájástól a csonthártya gyulladásig bármi lehet). Ezért a Margit-szigeten én is a rekortán melletti betonon futok (máshol a városban nem találni értelmes hosszúságú szakaszt, ahol göcsörtök, kátyúk és puklik nélkül futhatsz).

Most nekem az a dilemmám, hogy jön a hűvösebb idő és mivel nem a sziget közvetlen szomszédságában lakom (sajnos), hanem kb 10 perc busszal, ezért nehéz jól felöltözni. Ami futás közben már sok, az utazás közben kevés, megfázni meg nincs kedvem. A nyár sokkal egyszerűbb.... csak cipő, rövidnadrág, póló és csá. :D

(#3) LordAxwell: A legjobban azzal jársz, ha besétálsz egy szakboltba, ahol az eladók értenek is a témához és ajánlanak a lábtípusodra való cipőt. Kikérdezik, hogy milyen talajon futsz, mekkora távolságokat és milyen gyakran, meg persze leellenőrzik, hogy normál, pronáló vagy szupináló lábad van-e. Aztán már csak próbálgatni kell (kb 10-15 ezer forintnál kezdődnek a normálisabb cipők).

Öcsém is ilyen szakboltban dolgozott fél évet, sokat tanultam tőle a cipő kiválasztásához (meg az elhasznált futócipőimből is 5 másodperc alatt leolvasott mindent). Csak egy dolgot hajtogatott folyton: Nike-t soha ne vegyél! :D Az összes világmárkát (Asics, New Balance, Adidas, Under Armour, stb) forgalmazták, de a garanciális panaszok 80%-át a Nike tette ki.

(#6) Lacc válasza LordAxwell (#3) üzenetére


Lacc
aktív tag

Próba.

1. Puma 8.000 Ft-os futócipő a Hervisből akciósan (eredeti ára 12.000 Ft volt). Teljesen jó volt, budapesti betont és városligetet, bírta a napi 6km-et.

2. Asics Gel Venture 5. Ez sajnos nagy fájdalmakat okozott. Direkt terepre vettem, de nem bírta a terepet, sem az aszfaltot és a rekortán pályát sem benne a lábam. Nagyon hamar 8km után már erősebb fájdalmak voltak az ízületekben. (Hiába, hogy egy szaki választotta nekem futóboltban. Később ortopédus mondta, lehet azért, mert én nem talpra futok és a cipő meg talpasoknak lehet kialakítva). Ez a cipő hamar kuka lett. Ez volt az első és utolsó Asics cipőm is.

3. Nike Air Zoom Winflo 2 a legjobb rekortán pályára. Többi futófelületen nem teszteltem. Jelenleg napi 1.5 km-et teszek bele, vissza kell építeni az ízületeket. Ha sarokra ha a lábfej elülső részére érkezem akkor is minden rendben. Normális futáshoz ez a legjobb nekem. Ha kócogos futást akarom, akkor azért annyira nem.
Sajnos az utcai cipőkben a Nike nekem hamar szétment, lehet ezzel is így járok, viszont jó a lábamnak.
Normális lábboltozat, nincs lúdtalpam, normális csontszerkezet, nem sarokra érkezős futás.

Nekem ideáig ez a tapasztalatom.

(#7) Taranti


Taranti
senior tag

Szép eredmény, gratulálok! És köszi azért is, mert eszembe juttatta, hogy nekem is lenne még tennivalóm! :)
Én a 185cm magasságommal 2,5 év alatt tudtam lejönni 130kg-ról 100-ra. (Anno fiatalon, még versenyszerűen fociztam, voltam 84-86kg.)
Nekem vérnyomás miatt kellett a sport, de "hozzáértő" ismerősök a nagy túlsúly miatt kezdésnek a futás helyett inkább bringát javasoltak. Nem bántam meg, de most 1 éve már semmit sem csináltam (munka úgy alakult). Kellene, érzem, hogy hiányzik valami.
Én úgy készítettem sportitalt, hogy 1,5 literes ásványvízbe fél/harmad kávéskanál só, + minőségi gyümölcsszörpből ízlés szerint. :-D
Mondjuk amíg vidéken laktam könnyebb volt, majdnem minden faluban van füves focipálya (változó állapotú...) és a körözgetés unalmát lehet oldani kapura lövésekkel. Városban ez szinte reménytelen.

További sok sikert és jó egészséget kívánok! :)

Úgy vélem, a játékokkal kapcsolatba hozott agresszivitás nem azok jellege miatt van, hanem (általában) csapnivaló minőségük okán.

(#8) copass


copass
veterán

nem semmi. gratu és kitartás.
én kb 1,5 éve kezdtem el het 2-3 6km távokat futni aszfalt/gumis futópálya picit emelkedőkkel.
de a lábfejem,sípcsontom megsínylette és most a podiartnál "mérettem ki a talpam" és kiderült hogy szupinál, szóval kapok egy frankó betétet tőlük. persze futok, csak heti 1x6km-t. az még nem megterhelő.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#9) judas13


judas13
addikt

Gratulálok a cikkhez és további sok sikert!!

"Aki nem hoz döntést, az hatalmas döntést hoz."

(#10) Jofi81


Jofi81
őstag

Szép eredmények, gratulálok!

Én idén márciusban kezdtem a futást nulláról a The Couch to 5K edzéstervvel. Elvileg 9 hét alatt lehet eljutni 30 perc és/vagy 5 km-ig, de a hatodik héten a feleségem kiesett sérülés miatt, így egyedül megpróbáltam és sikerült. Ezután már csak úgy futottam, terv nélkül, gyakran intervallum edzéseket is. A legnagyobb távom eddig 7,2 km volt, úgyhogy valamit kellene változtatnom, hogy fejlődjek is. Na meg persze most be kellene vásárolni melegebb futóruhából, mert egyelőre csak nyári van.

(#11) kk831228 válasza LordAxwell (#1) üzenetére


kk831228
addikt

Be kell menni ehy lábállás diagra valamelyik futósboltba, felpróbálni megfelelő cipőkből párat, több márkából, majd netem megrendel... :]

"Legjobb lesz ha elverem egy kis csalánnal... Az lesz a legjobb... " by Dallas parody az örök klasszikus!! : ----> https://youtu.be/HL7Wp9ltweo?t=317

(#12) varmi2


varmi2
nagyúr

Gratulálok az íráshoz, de legfőkképpen a futáshoz, és a megtett távohz.
Az én eredményeim, tavaly 450km, ebben az évben eddig, 735km. 800 a cél idén.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#13) eszgabor válasza LordAxwell (#1) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Szia,

Köszi!
Ezt vettem: Adidas Response Boost 2
http://www.hervis.hu/store/Cip%C5%91k/Fut%C3%B3cip%C5%91k/Fut%C3%A1s/Adidas/Response-Boost/p/COLOR-1854795

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#14) eszgabor válasza Taranti (#7) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Szia,

Köszi!
Én is magam készítettem régebben az izotóniást spinracing-hez: 2 narancs frissen facsart leve, hozzá kb. fél liter víz és bele úgy 1 gramm só.
Van már folytatás is, de úgy tervezem, hogy összevárok félévnyi anyagot és utána szerkesztem meg, vagy aki nagyon türelmetlen annak: www.amatorfutoleszek.blog.hu :-)

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#15) eszgabor válasza copass (#8) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Köszi, hátha a betéttel megoldódik a gondod és menni fog a régi gyakoriság!

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#16) eszgabor válasza judas13 (#9) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Köszönöm!

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#17) eszgabor válasza Jofi81 (#10) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Köszi, még nekem sem állt össze, hogy miben is fogok futni a nyári cucc és a termo közötti időszakban.
Most jön egy ilyen 1 héten belül: Salomon Fast Wing Tee long sleeve
Meglátjuk milyen lesz, a lényeg, hogy van 2 nagyobb zsebe hátul! :-)

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#18) Stauffenberg válasza copass (#8) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

A betétekkel csak az a baj, hogy hamar leamortizálják a cipő szivacsát, mert nem olyan terhelést kap mint amire tervezték. Ráadásul egy jobb betét kerülhet annyiba, mint a szupináló lábra való cipő felára.

(#19) eszgabor válasza varmi2 (#12) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Az szép! Nem tudom nekem mennyi fog összejönni idén, szeretnék menni futni rendszeresen, de a mai idő pl. teljesen alkalmatlan volt rá nálunk. Reggeltől mostanáig ömlött az eső. Kellene egy vízálló lélegző futódzseki. Mondjuk egy ilyen csillió pénzért: UD jacket

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#20) varmi2 válasza eszgabor (#19) üzenetére


varmi2
nagyúr

Sajnos ilyen időben én sem tudok futni járni. De remélem, hogy a jövőhéten még lesz alkalmam. Én Lg G3 teló+ runtastic appal mérem a távot, már 2012 óta ( természetesen a teló nem azóta van meg, de az app igen) a cipő meg karrimor zephyr 200.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#21) Stauffenberg válasza eszgabor (#19) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

A futófelső egy dolog, de a cipődet tönkreteszi a víz (ezért nem moshatók mosógépben sem). A talp többféle speciális szivacsrétegből tevődik össze, amik elnyelik a terhelést, vízzel telítődve viszont deformálódnak.

Vannak spéci cipők rossz időjáráshoz, de mire mindent megveszel ugyanott jársz, mintha a legközelebbi kondi/fitnessz terembe menekülnél el futópadozni az esős napokon.

(#22) Melorin


Melorin
addikt

Én is szeretnék hozzászólni a cikkhez, de lehet, hogy egy kicsit negatív leszek :)

Nagyon furcsa egy kezdő futós cikkben azt olvasni, hogy lenyomtál első alkalommal 1.6 km-t aztán kevésnek érezted ezért 2.2, majd pár alkalom után már 4.4 km-t futottál és ezt rendszeressé tetted.
Eddig bárhol tájékozódtam azt mondták és írták szakik (szakkönyvekben is), hogy aki az élete részévé szeretné tenni a futást, az lassan, fokozatosan kezdje a dolgot, és az első fél/egy év az alapozásról szóljon. Ahogy azt te is írtad, 10%-ot kellene növelni ~10 alkalom után. Ez az egész azért kell, hogy átszokjon a tested minden része erre a fajta terhelésre. Az izületek, izmok, csontok.
Ehhez képest te bekezdtél több km futással, és 2 hónappal később már versenyen indultál!?
Ezután 1 hónappal pedig 10.5 km-es verseny? :F :U
Remélem nem lesz igazam, de ez túl kemény kezdésnek tűnik és lehet, hogy vissza fog ütni a dolog nemsokára. A fejlődés a sportban nem lóverseny, nem feltétlenül kellene beleadni apait-anyait már az elején, főleg, hogy az egészséged fenntartása miatt kezdted el ezt az egészet.

A másik dolog meg, hogy ez egy olyan személy számára aki most gondolkodik elkezdeni futni, nem feltétlenül motiváló a cikk. Hogy miért? Szerinted hány embernek fog elmenni a kedve az egésztől, miután elkezd futni, és nem bír közel sem annyit futni mint te? Egy átlagos nem sportoló ember tudod mennyiket szokott bírni futni az elején?
5 percet se. 1 hónap futás után talán már valahol 1-2 km közötti távot fog tudni lefutni.
Azt fogja hinni, hogy ez neki nem megy, pedig a fokozatos, lassú távnöveléssel hosszú távon fel tudná tornászni magát elég messzi, de a kezdeti "kudarc" a maga 5-10 perc futásával a te 2-4 km-hez képest elveheti a kedvét akár örökre.

(#23) w.miki


w.miki
veterán

Apró kérdések, amik kimaradtak:
1. Előtte sportoltál?
2. Hogy veszed a levegőt?
3. Milyen cipők lettek jók? Látom ez bekerült kommentbe, de akkor:
Milyen stílusban futsz, hova érkezel a talpadon?
E könyv szerint pl. olcsó cipő kell, és jó TECHNIKA.

[ Szerkesztve ]

Olcsó kütyük: http://tiny.cc/fbkutyu

(#24) Petya XT válasza Melorin (#22) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Osztanám a kolléga aggodalmait. Számomra is kicsit megterhelőnek tűnik. Nekem pár év leforgása alatt, mert nem tudtam mi az elég, csípőízületi labrum szakadásom lett. Jelenleg műtétre várok, az aktív sport már csak múló álom :( :(

Nagyon jó az írás, de mindenkit arra kérek én is, nagyon gondolja meg mikor és mennyit vállal, mert gyorsan megvan a baj sajnos :Y Csak óvatosan :)

(#25) konyi79


konyi79
addikt

Na gratula, elég meredek karrier futásban :DDD
Én kb 15 éve futok, nem versenyre, csak az egészségem megőrzése miatt. Ha nem érek rá, kimarad egy időszak, nagyon tud hiányozni. De ha tele az agyam, tutira kimossa már egy óra futás is.
Izületekre vigyázni, futócipőt jól választani, hajrá!

(#26) Newboy911 válasza Petya XT (#24) üzenetére


Newboy911
tag

Én viszont megvédeném a kollégát. 4 éve nekem is hasonlóan kezdődött a "pályafutásom"
3 hónap után az első 7km-es verseny, 9 hónapra félmaraton. Nem azt mondom, hogy ez az ideális, de elfogadható. Nincs túlsúly, és azt gondolom, hogy a kezdeti futások nem versenytempóban zajlottak. Látszik hogy sokat olvasott a témáról, szerintem jó írás. Hibákat mindenki elkövet, még évek után is sokszor.

Nekem tetszik, hogy próbálja élvezni a futást. Akkor megy futni ha van fölös energia.
A cipő normál lábra való, jóféle. Futótársam 4 perces ezreket repeszt benne, egy ideig neki is elég lesz.
Szóval hajrá, jó futást, és várjuk a következő írást.:)

Kezdetben azért óvatosan, hogy a szervezet hozzá tudjon szokni a változáshoz. ;)

(#27) copass válasza Stauffenberg (#18) üzenetére


copass
veterán

13k lesz a sportbetét ami kb 1,5 évig jó. most ezt meglátom milyen lesz, jövőre úgyis új csukát veszek.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#28) konyi79 válasza copass (#27) üzenetére


konyi79
addikt

1,5 évig betét?
Egy futócipő talpa 1000-1500km-t bír, utána a talpa nem tudja védeni az izületeket. A futás ebből a szempontból a szervezetnek nagyon nem kellemes időtöltés, aki nem gumipályán fut, javallott sűrűn cipőt cserélni. Saját érdekében.

(#29) Sempronius89


Sempronius89
tag

Hát nekem is így kezdődött a pályafutásom, mint kollégának, de aztán sajnos fél évre emiatt abba is maradt, mert jött a sérülés.

Most már jobban ismerem a testem és aprólékosan építkezve 6 km-nél tartok és jól egyszerűen csak élvezem a futást.

(#30) Stauffenberg válasza copass (#27) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

1,5 év alatt betét nélkül is le lehet nullázni egy cipőt, betéttel meg sokkal gyorsabban tönkremegy a talp szivacsa.

(#31) eszgabor válasza Melorin (#22) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Szia,

Érzek némi keserű hangvételt a hozzászólásodon, ami nem tudom mitől van.
Ami fontos, hogy nincs túlsúlyom, ezt le is írtam.
Ha nem 74kg lennék, hanem 130kg, akkor az olyan lenne, mintha a feleségemmel a hátamon kellene futnom. Vajon milyen távot és ezreket tudnék úgy futni? Ott nyilván az elsődleges cél a túlsúly megszüntetése és csak utána indul onnan ahonnan én.
Ismerek olyat, aki 4 perces ezreket fut félmaratonon. Ez engem nem demotivál, hanem mosolyra húzódik a szám és azt mondom "állat" :-)
És rögtön jön a kérdés, hogy vajon hogyan csinálja és én is meg tudnám-e csinálni valamikor majd azt, amit ő?
Ha valakit demotivál más eredménye, az szerintem inkább lelki probléma. Nekem attól nem lesz rosszabb, ha más gyorsabban fut vagy messzebbre, vagy gyorsabban fejlődik nálam.
Ez a sport nagyon sokáig arról szól szerintem, hogy önmagaddal versenyzel, de nem kötelező a határokat feszegetni. Az egyik véglet az szerintem, aki a kezdés után 5 évvel is ugyanolyan távokat és ezreket fut, mint az első év végén, a másik meg az, aki a 6 hónapos maraton felkészítőt csinálja közel nulláról. (nekem ez az utóbbi tűnik túltolásnak)
Én a kettő között vagyok valahol, de nem erőltetem, csak annyira, amennyire megy és jól esik. Nem is lehet erőltetni szerintem, mert nem is esne jól és ott jönne el az, hogy túlfeszítve könnyebben meg lehet sérülni.

A kezdő távról azt gondolom, hogy nyilván nem 1 métert kell 10x lefutni és utána 10%-kal növelgetni, hanem először megtalálni, hogy mi az a határ, ami edzetlenül még kényelmesen megy és utána onnan nőni. Ez lehet, hogy valakinek 500 méter lesz, másnak meg 8km.

3 dolog közül választhatok:
- megírom ami történt
- nem írom meg ami történt
- írok valamit, ami nem igaz

Fel sem merült bennem, hogy az első elvenné valakinek a kedvét a futástól. A harmadik nálam nem opció. A másodikat választhattam volna és inkább csak blogot írok, de most már ez van :-)

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#32) eszgabor válasza w.miki (#23) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Szia,

Előtte: 10-32 éves koromig kerékpároztam. Először a serdülő korom szabadsága és ingyenes közlekedési eszköze volt, aztán később barátokkal, ismerősökkel együtt jól eltöltött szabadidő, közös élmények, nagy tekerések.
A legtöbbet csavargós időszakunkban heti kb. 300km jött össze. Egy picit voltam egyesületben is, de az edzőt csak 1x láttam, így nem láttam értelmét mások idejéhez kötni a tekeréseket.

Levegővétel 4 lépésre be, 4 lépésre ki.

Cipőből már megvan az utódja az Adidasnak, egy pontosan ugyanolyan. (32eFt-ról 20eFt-ra volt leárazva, amikor kifutott. Ha a második pár is elfogy majd, akkor kezdődik elölről a kutakodás.

A technika csiszolásában segítség lenne egy footpod, ami elég sok infót tudna adni arról, hogy jól csinálom-e.
Amíg az nincs, addig úgy csinálom, ahogy sokáig tudok futni :-)
Azt figyeltem meg, hogy a rajt után, az elején szökdelősebben futottam és ahogyan fáradtam, úgy lett egyre "laposabb". Nem volt már erő fellöködni magamat a levegőbe. Most már úgy csinálom, hogy az elején is laposabban futok, mert akkor marad energia a végére is. (ez az én "tudományosan" kikísérletezett technikám :) )
Olvastam én is a mezítlábas futásról és biztos van benne valami, hogy anatómiailag úgy kerül a helyére minden, ha nincs ami megzavarná a talaj és a test kontaktusát, viszont annyira tiszta és egyenletes talajt nem hiszem, hogy bárhol találnék, amin ezt ki lehetne próbálni. (esetleg homokos tengerpart, de az itt kevés van) Kavicsos strandon is papuccsal megyek el a vízig, de van, hogy még a vízbe is, mert borzasztóan zavar, ha szurkálja a talpamat valami. (olyan, mint sötétben legóra lépni :-) )
A cipő arra jó, hogy a mechanikai behatásoktól védi a talpamat és így gyorsabban tudok futni, nem fáj minden egyes göröngy.
Futáskor szerintem a sarkamra érkezek, ezért jó, hogy ütéscsillapítós a cipő. A technikáról is olvastam, hogy van első talppárnára érkezős, van telitalpas, meg sarokra érkezős, és elvileg az első talppárnás a jó, de az eredményes futók között is van ilyen is-olyan is, így nem bizonyítható egyértelműen, hogy csak ez vagy csak az a jó.

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#33) eszgabor válasza Petya XT (#24) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Közben nem érezted, hogy sok és regenerálódni kellene?
Van futás közben vagy után a boldogsághormonos rész, amikor elönti az embert és kevés pihenéssel is menne újra, akár minden nap, de meg szoktam várni míg elmúlik és csak utána indulok. (pl. szombaton futok egy hosszút, hétfőn lebegek és mennék, de csak kedden vagy szerdán megyek újra futni)
Itt van róla egy jó leírás Winklertől (a kompressziós szártól függetlenül).A posztot szívem szerint már kétnapi tesztelés után megírtam volna, de nem akartam túllelkesedni. Első vasárnap tehát futottunk Gáborral egy elég tempós 16,5-et. Ez nekem hétköznapi használatra sok, ilyenkor általában a másnapot kihagyom, de most vitt a lelkesedés, hétfőn is elmentem egy tízesre. Aztán kedden, szerdás, csütörtökön és pénteken is, minden nap megvolt valami, 8 és 12 kilométer között. 75 kilométer egy hét alatt, az nálam sok.

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#34) eszgabor válasza Newboy911 (#26) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Köszi! :-)

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#35) eszgabor válasza Sempronius89 (#29) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Milyen gyakran és mennyi futottál? Hogyan lett a sérülés?
Nyújtással is lehet sérülést szerezni. Nálad hogy volt?

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#36) Petya XT válasza eszgabor (#33) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Szia!

Tulajdonképpen hasonló indíttatásból kezdtem neki a futásnak én is. Túlsúlyos nem voltam, hiszen előtte kerékpároztam, viszont a fizikai, mentális erőnlétem nem volt a legjobb a legelején, részben a váltott műszakok miatt, részben a táplálkozás miatt.

Amikor elkezdtem a futás gondolatával kacérkodni, ezzel egy időben változtattam az étrenden is, felkészülve az esetleges nagyobb igénybevételre. Tehát, mondhatni egészségesen vágtam neki Pontos adatokat az első évről nem nagyon tudok mondani, de a táv( gumin és terepen) olyan 6-7 km volt, heti 3-4 alkalommal. Mivel azonban terepre(nálunk ez a Tisza gát), nem találtam megfelelő cipőt, így fokozatosan visszatértem a csak salakon, gumin futásra. A fokozatosság elvét követve, hiába éreztem, hogy jobb is lehetnék, nem futottam többet. Közben éreztem, hogy egyre jobban érzem magam, sokkal többet tűrök a munkahelyen, sokkal türelmesebb vagyok, és a mi a legfontosabb, fizikálisan erősödtem. Természetesen a futások között megfelelő időt hagytam regenerálódásra és a futások előtt a megfelelő bemelegítés is megvolt.

A második évben sem emeltem túl sokat a távon, talán olyan 8 km körül futottam, a rendszerresség is hasonló volt az első évhez, de váltottam cipőt, mert én kitapostam a Flex-et nem egész nyolc hónap alatt. Látszólag semmi probléma, a súlyom ekkor beállt 73 kg-ra, teljesen fitt voltam fizikailag.

A harmadik( cipőben is) szezon vége felé,( hasonló az első kettőhöz) mint derült égből a villámcsapás irgalmatlan görcs közepette megállni kényszerültem, mert éreztem, hogy a bal csípőm mindjárt kiszakad a helyéről. Nem gondoltam, hogy többet nem tudok futni soha ezután. Hazasántikáltam, barátunk a Magnézium és a Kálium ezeket gyorsan bevettem, gondoltam csak egy makacs izomfájdalom, vagy rosszabb esetben egy rándulás, krémmel beken. Ezek után visszatérő irgalmatlan fájdalom( ágyban nem tudsz átfordulni, felkelni--ha megállsz valahol nagyon nehezen indulsz el, ha görcsöl tk. mozgásképtelenné válsz), az MR porcleválást, és csontkinövéseket, és teljesen gyulladt ízületet diagnosztizált.

Ez teljesen hirtelen, minden előjel nélkül jött. Azóta túl vagyok sok terápián, gyógyszeren és szteroid injekción, amivel annyit értek el, hogy a cukrom is magas lett és még vár a műtét.

Természetesen senki kedvét nem akartam, akarom elvenni, hiszen a futás valóban a legjobb :C Én remekül éreztem magam az alatt a pár év alatt. És imádtam :)

De óvatosan.... :)

(#37) adise


adise
őstag

A betegség mióta ciki vagy gáz? :U nem értem a felvetést.

(#38) csipszikutya


csipszikutya
senior tag

A térdeddel nagyon vigyázz. Ne holmi porc erősítőket szedj. Tessék elmenni egy normális ortopédushoz és kikérni az ő véleményét, röntgent kérni mind a két térdről.
Nekem is így kezdődött, aztán 24 évesen néha járni nem tudok és mára már a műtéten gondolkodok.

Sok sikeret! :R

(#39) Peter13 válasza eszgabor (#31) üzenetére


Peter13
senior tag

Szia - Először is nagy gratula a futásteljesítményhez, szerintem igenis nem mindennapi a tempó.

Másodszor viszont én is csatlakoznék azokhoz, akik úgy érzik hogy ez a tempó és eredmény nem egy (nulláról) kezdő szint. Nem volt túlsúlyod, és nyilvánvalóan elég jó alapokkal rendelkeztél kezdés előtt, szóval az tényleg nem ugyanaz mint aki kólásüveg fizikummal kezdi el ezt az egészet.

Szerintem a cikked jó és inspiráló, de te sokkal inkább újrakezdő kategória vagy (ahogy írtad is, volt mögötted sok év aktív élet), és ez nem jött át az írásból (valaki tényleg érezheti úgy hogy "akkor leszaladok egy fél órára a környéken, könnyú kis kezdésnek", aztán amikor 10 perc után oxigénsátor kell neki, akkor hagyja a fenébe az egészet).

Az írás jó, sok értékes információval (a tanulságok különösen tetszettek), és a stílus is olvasmányos, szóval köszönet érte (és én köztudottan utálok futni!... :) ), csak remélem hogy "nehezebb kiindulási paraméterekkel" rendelkező emberkék nem fogják megpróbálni lemásolni a fejlődési görbédet is (mert abból nem sok jó fog kisülni).

Soksok boldog és dinamikus kilométert kívánok még neked (feleséged hozzállása illetve indoklása pedig abszolut szíven ütött, a jó értlemben), hajrá! :R :)

"No, I'm not immortal: I'm just not good at dying..."

(#40) Sempronius89 válasza eszgabor (#35) üzenetére


Sempronius89
tag

Szervusz!

1 km-el kezdtem, de mivel nagyon nem tartottam megerőltetőnek már 2. alkalomra dupláztam, hó végén pedig az volt a cél, hogy a házunktól 3 km-re lévő folyóig el és haza fussak vagyis 6 km ami meg is volt. Igazából egyre inkább fájt a bokám majd egyszer csak otthon a lépcsőről lelépve reccsent is aminek reccsennie kellett..:(

A másik nagy hiba az volt, hogy nem spec futócipőben hanem teremfoci cipőben futottam akkor füvön/betonon/murvás földúton. A cipő azért volt adott, mert akkoriban heti 2-szer 1,5 órát terem fociztunk a haverokkal, így mondjuk nem is a masszív gép előtti tespedésből fogtam neki a futásnak.

(#41) eszgabor


eszgabor
aktív tag

Sziasztok,

Szeretném megköszönni a tanácsokat, hogy figyeljek oda az egészségemre.
Megfogadom, mert nem célom kinyírni sem magamat, sem semelyik részemet.

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#42) eszgabor válasza Peter13 (#39) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Szia,

Köszi!

A jó alapok alatt nem a 10 év tespedést gondolnám érteni, de ha ez annak számít, akkor legyen? :-)

Lemásolni nem lehet ebben a sportban szerintem sok mindent, esetleg technikát vagy edzésmódszert azt lehet, de a tempót és a mennyiséget mindenki saját határai szerint kell válasszon/tud választani.

Nyilván én is szeretnék 4 perc/km iramot futni, de az nem az én szintem. Nem halnék bele, de 100 méter után kifulladnék és nem tudnám folytatni. Így nem félek attól, hogy valaki ugyanezt akarná lemásolni.
Gyakorolhatnám azt a technikát, hogy reggel futok éhgyomorra és csak akkor pótolok energiát, ha nagyon muszáj, így tanítva és kényszerítve a szervezetemet arra, hogy zsírból alakítson vissza energiát, de ezt sem fogom, mert délután/este szeretek futni, pedig vannak akik éhgyomorra futnak. (nyilván nem kezdőknek javasolják, mert fel kell tudni ismerni azt a pontot, amikor tényleg muszáj pótolni, mert különben baj lesz)

Nyilván figyelek a szervezetem apró jelzéseire, mert nem cél fajdalommal futni és az jelez valamit. Ha nem is nagy bajt, de legalább azt, hogy nincs a helyén valami, ami egy megfelelő mozdulattal akár a helyére is kerülhetne, de van amikor idő mire rájövök, hogy mi az a megfelelő mozdulat. Most peldaul még nem voltam a héten futni, mert az időjárás nem volt partner, de nem is baj, mert úgy érzem kell a regeneráció. (a szokottnál is hosszabbat futottam hétvégén bazinagy szintekkel és most hosszabb idő kell az ízületek pihentetésére)

Ebből jön is egy kérdés, ami már másnál is előjött, hogy egy ultrafutó mondjuk hogyan edz? A táv növekedésével az alkalmak ritkulnak, hogy legyen elegendő idő a regenerációra és akkor már helyére kerül az a mondat, hogy egy 200km-es verseny előtt minek menjen el 30km-t edzeni, ha ez érdemben nem viszi közelebb a célhoz?

Ha valaki tudja választ, ne tartsa magában! :-)
(úgy érzem nem vagyok képes gyorsan futni, de azt a nem túl gyors tempót órákon át tudom tartani)

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#43) Melorin válasza eszgabor (#42) üzenetére


Melorin
addikt

Ajánlom figyelmedbe a szomszéd topikot. Itt minden kérdésedre kapsz választ régi motoros... akarom mondani futóktól :)

(#44) eszgabor válasza Melorin (#43) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Köszi!
Nem is tudtam, hogy van ilyen! :-) Megyek át olvasgatni, úgy látom most pont egy 28km-es 1200m+-os versenyről írnak. Ez már hasonlít ahhoz, amit szombaton futottam :-)

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#45) eszgabor válasza Peter13 (#39) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Érdemes megnézni a tavalyi Barátság maraton eredményeit félmaraton távon

A legjobb 5:20-as ezreimmel még középmezőnynek is gyenge vagyok :-)
Ja mert hogy jövő héten oda megyek.

[ Szerkesztve ]

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#46) Chabee


Chabee
tag

Hatalmas gratula az elhatározáshoz, a kitartáshoz és az eredményekhez!

Az ember teste sokkal többre képes mint az gondolná a gazdája. A kommentekből nekem úgy tűnik ideális futóalkat vagy, így szerintem nem túlzóak a fejlődési lépéseid. A hely ahol laksz ideálisnak tűnik, hogy erdős, dimbes-dombos helyen fuss. Csodálatos dolog az erdei futás. Ha teheted és van kedved hozzá próbáld ki.

Nekem 2007-ben volt egy rádöbbentő jellegű biciklitúrám, ami után elkezdtem futni. Ahhoz képest honnan indultam nem gondoltam volna hogy mi mindenre képes leszek. Majd egyszer megírom Logout-ra is. :)

További sok sikerélményt kívánok!

Igazat mondani könnyű, csak elhitetni nehéz!

(#47) eszgabor válasza Sempronius89 (#40) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Hát ez szomorú. Akkor igazából jelzett a szervezeted, hogy valami nem oké, csak akkor még nem tudtad, hogy az egy jel.
3 fokozatot különböztetek meg az ilyen problémáknál: (semmi tudományos :-))
- érzed, hogy van ízületed (ha nincs gond, akkor ugye észre sem veszed az ízületeid létezését)
- kellemetlen érzés
- fájdalom

Ezen a skálán a legmagasabb fokozattal jelzett a tested.

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#48) eszgabor válasza Chabee (#46) üzenetére


eszgabor
aktív tag

Köszi, kíváncsi lennék a történetedre, biztos abból is tudnék tanulni.
A munkahelyemen (multi) van egy olyan felirat a falon, hogy ha úgy gondolod, hogy olyan messzire mentél amennyire csak lehetséges, akkor pont fele olyan messze mentél, amire valójában képes lennél. (vagy valami ilyesmi)
Az biztos, hogy magamon tapasztalom, hogy milyen nagy mértékben képes adaptálódni a szervezet a megváltozott körülményekhez. Mintha csak azt mondaná, hogy oké, ha most ez a feladat, akkor így alakítom.
Persze ez fordítva is igaz, ha megszűnik a terhelés, akkor a tunyuláshoz is könnyen adaptálódik.

Egy félig-meddig erdeit mentem szombaton. Erdőben, de aszfalt úton, mert nincs még helyismeretem. Miskolc-Bükk szentlászló-Bükkszentkereszt és ugyanezen vissza. Fantasztikusan szép volt a színesedő lombokkal!
24km, 750m fel és le

[ Szerkesztve ]

Van élet a Dokumentumok mappán kívül is...

(#49) Chabee válasza eszgabor (#48) üzenetére


Chabee
tag

A történetemet tulajdonképpen már leírtam az internet egy eldugott szegletébe. Ide: 1, 2, 3.

Azóta egy-két teljesítmény amire igazán büszke vagyok:
Terep75: 81km, 12óra 16perc, 2856m szintemelkedés
Gerecse50: 49km, 5:46 1513m szintemelkedés
Félmaraton: 1:46
Maraton: 4:13

Persze mint minden ezek is relatív eredmények. A magam kis világában nagyon jók. Aztán valaki rácsodálkozik, valaki legyint rá.

A fenti hozzáoszlásaid alapján nagyon éretten és jól gondolkodsz erről az egészről. És nagy igazság, hogy akárhányan is vagytok futás közben, ez egyszemélyes küzdelem. Az idővel, de leginkább saját magaddal.

Igazat mondani könnyű, csak elhitetni nehéz!

(#50) JoeYi


JoeYi
őstag

én 6 éve futok, azóta megcsináltam egyszer a Spar Marathont. Határozottan merem állítani, hogy 5-6km-es távra bármilyen sportcipő megfelel. A fölött viszont kár spórolni, mert amit most megspórolsz azt majd elköltöd 20 év múlva izületifájdalom elleni gyógyszerekre. Én Asics Gel Kayano használok, bruttó 35 körüli az ára és ennyit meg is ér

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.