Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) LGG555


LGG555
aktív tag

Azért ezzel a Win ütemezővel lesznek még gondjai az Intelnek, csak elég belegondolni mennyi probléma volt a diszkrét és az integrált GPU alkalmazásával a laptopokban és milyen sok időbe került ameddig sikerült rendes munkára birni.

Konfig:MSI MEG B550 UNIFY-X, Ryzen5 5600x, G.Skill 16GB 4000Mhz, Radeon VII, Seasonic Snow Silent 550w..

(#2) IgorKGB


IgorKGB
csendes tag

mert hulyeseg is, boven eleg ha visszaveszi a frekvenciat , asztali kornyezetben tobb ezer thread fut parhuzamosan, nem lehet oket drasztikusan lelassitani , egy telefonon persze lehet, hisz egy nyomorult program fut rajta

(#3) Shing


Shing
őstag

Valahogy az AMD mindig jön valamivel amihez elavult a windows-os ütemező. Persze ha az Intel csinál ilyet, akkor nekik sem lesz megfelelő.

Amúgy nincs sok dolga manapság az MS-nek, igazán ráállhatnak egy kis motorháztető alatti fejlesztésre. :DDD Ha csak nem készül valami teljesen új op. rendszer a háttérben...

(#4) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Gondolom par generaciora elore mar megvan a terv es azon nem fognak valtoztatni. Lehet hogy a mostantol szamitva msodik vagy inkabb harmadik mar ilyen lesz. Addigra a OS is tamogatni fogja biztos, foleg hogy az MS is erdekelt benne az ARM-os modelljei miatt, illtve hogy az Apple eleg komolyat ugrott uzemidoben, nem kis reszben az ilyen heterogen dizajn miatt.

Lehet hogy ezzel elkesik az AMD is...persze minden attol fugg, hogy az eddigi fejleszteseik a next gen CPU-kat tekintve mennyire erintik ezt. Lehet hogy a Van Gogh/Cezanne utani model mar ilyen lesz. Desktop szintre nem hiszem hogy bevinnek.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#5) Slem


Slem
tag

Valami ellentmondást látok itt. Kijött egy Ryzen tuner 1usmus jegyzi. Ez valahogy megméri az egyes magok teljesítményét és ez alapján hangolja a processzort. Ha minden mag és minden szál ugyanakkora teljesítményű, akkor mit lehet hangolni? Ha mégis lehet hangolni, akkor pedig nem igaz a kiinduló feltétel.

(#6) koko52 válasza Shing (#3) üzenetére


koko52
veterán

Elméletig a 10 az utolsó. De lehet rájönnek, hogy nem fog ez működni. Egy 10 éves Office gépre kár ráerőltetni azt amit egy High-end-re.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#7) kurta9999 válasza Shing (#3) üzenetére


kurta9999
tag

Mennek azok elég szépen.

Pl.: https://devblogs.microsoft.com/commandline/the-windows-subsystem-for-linux-build-2020-summary/#wsl-gui

(#8) Gyuri27


Gyuri27
félisten

Jó a win10 na. Már vagy 4 éve van ryzen és nem sikerült rá optimalizálni az os-t. Persze a linuxnak azért sikerült. Ki érti ezt.

Amd - Radeon - Ryzen

(#9) Reggie0 válasza Slem (#5) üzenetére


Reggie0
félisten

Egy mag ki van jelolve, amivel a legnagyobb turbot lehet elerni, gondolom ezzel varial valamit. Mivel tobb lapkabol van osszerakva a proci, igy nagyobb elteresek vannak a magok gyartasi minosege kozott, mintha egy lapkara kerult volna az osszes mag.

[ Szerkesztve ]

(#10) Fiery válasza LGG555 (#1) üzenetére


Fiery
veterán

A Windows utemezoje mar a Windows 8 ota fel van keszitve a heterogen processzorokra. Erre anno a Windows RT es kisebb reszben a Windows Phone 8 miatt volt szukseg. Tehat nem a Microsoft sara, ha az AMD nem keszit ilyen processzort.

(#11) Oliverda válasza Fiery (#10) üzenetére


Oliverda
félisten

Ja, nem az ütemező az ok, hanem, hogy jelenleg nincs mit betenni a nagy magok mellé. A Jaguar erre a feladatra már kevés lenne.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#12) Tentalus válasza Fiery (#10) üzenetére


Tentalus
tag

Szerintem a Windows ütemező nincs felkészítve heterogén processzorokra. A 'nem egyforma turbós' Ryzen-eknél került bele valamiféle ilyen módosítás. A Windows Phone-ba maximum Snapdragon 410 került anno,ami még nem big.little...
Egyébként meg az egész big.little koncepció kizárólag nagyon kis fogyasztású eszközöknél ér valamit, még egy átlagos notebooknál is mindegy,hogy 1-2W-al kevesebb a processzor fogyasztása vagy sem, mikor csak a kijelző 10W-ot eszik... Ugyanakkor borzasztó tranzisztorpazarlás, főleg nagy,bonyolult x86 magoknál..

(#13) Abu85


Abu85
HÁZIGAZDA

Itt a kérdés, hogy mit tekintünk felkészítettnek. Jelenleg a Lakefield ott tart, hogy gyakorlatilag mindent a kis magokon végez, még az egyszálú feladatokat is, míg az egy szem nagy mag főleg a beviteli parancsoknál dolgozik.
Ilyen formában mondható, hogy a Windows 10 erre fel van készítve, de felhasználói szemmel az lenne a logikus, ha mondjuk egyszálú munka van, akkor azt a Lakefield esetében ne a kis magokra vágja, hanem ott van a kiizmosított nagy mag. De nem ezt teszi a rendszer, hanem rátolja az egyik Tremortra. A kérdés, hogy erre az ütemezésre rá akarja-e valaki bízni a terméket, mert az, hogy valamilyen módon működik a heterogén többmagos dizájnoknál az ütemező, az nem elég, jól működőnek kellene lennie.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#14) BORZE50 válasza Fiery (#10) üzenetére


BORZE50
csendes tag

Újabb holdméretű marhasáágot sikerült leírni! Tehát a lényeg az egyisten MS, amihez fejlesztünk vasat... gratulálok.
Mellesleg, ha legalább egy működő dolgot le tudsz írni a win10ben akkor felterjesztelek, fotelmindentudó díjra is :DD

Kovács Lajos

(#15) Fiery válasza Tentalus (#12) üzenetére


Fiery
veterán

Direkt irtam a Windows RT-t. Az azt futtato tabletek kapasbol tipikusan big.LITTLE procira epultek, mar 2012-ben is. Ott voltak a Windows 10 Mobile-t futtato telefonok, pl. Lumia 950, Elite X3, Idol 4S (es me'g sorolhatnam), amik szinten big.LITTLE CPU-t hasznaltak. Es ne feledkezzunk meg a Windows 10 ARM masinakrol, amikben -- micsoda meglepetes -- szinten big.LITTLE procik dolgoznak, kivetel nelkul. Ezek alapjan fura lenne, ha a Microsoft 8 ev alatt sem igazitotta volna a heterogen processzorokhoz a Windows utemezojet.

(#16) Fiery válasza Oliverda (#11) üzenetére


Fiery
veterán

Puding probaja az eves, erdemes lenne azokat a Jaguarokat leporolni SZVSZ. Szemelyes velemenyem azonban, hogy az AMD dolgozik a sajat big.LITTLE megoldasan, csak amig el nem keszul, addig ugy allitjak be, mintha ez nem is lenne annyira fontos kerdes. Aztan egyszer csak elorantjak a kalapbol -- mint az AVX-512-t --, es onnantol az lesz mindennek az alfaja es omegaja.

[ Szerkesztve ]

(#17) Fiery válasza BORZE50 (#14) üzenetére


Fiery
veterán

Mar bocs, de a Microsoft annyira isten az x86/PC piacon, hogy kepes volt elkaszalni az Intel sajat 64 bites x86 kiterjeszteset, es rakenyszeriteni oket arra, hogy az AMD64-et adoptaljak a sajat megoldasuk helyett. Sz'al igen, a Microsoft ezen a piacon megkerulhetetlen. Es nem, az nem igaz, hogy a Microsoft ne alkalmazkodna a hardverhez, pl. vert hugyoznak, hogy osszehozzak az ARM-en futo x64 emulaciojukat. Es nyilvan egyutt dolgoznak az AMD-vel es az Intellel is, hogy jol mukodjon a Windows a cegek hardverein.

(#18) Fiery válasza Abu85 (#13) üzenetére


Fiery
veterán

A problema ennel azert komplexebb, hiszen az is kerdes, az adott feladat vegrehajtasa kozben mennyire erdemes vagy kell sporolni az energiaval. Tehat nem minden esetben celszeru a nagy magot felebreszteni, ha ezzel tobb energiat eget el a teljes rendszer.

Megjegyzem, a Lakefielden sok ponton erzodik, hogy ez valojaban egy PoC (proof of concept), es semmikepp sem egy valoban mainstream felhasznalasra szant SoC. Abban sem vagyok biztos, a Windows utemezojehez magat a procit rendesen hozzaigazitottak-e. Mert az egy dolog, hogy az utemezo kepes ertelmezni es kezelni a magok ill. mag-klaszterek kozotti kulonbseget teljesitmeny ill. energiahatekonysag alapjan, de az nem egyertelmu szamomra, hogy a Lakefield ezt valoban balanszban hozza-e a hardver szintjen, es valoban van-e ertelme az 1 nagy magot egyfajta teljesitmeny-orientalt klaszterkent ertelmezni. Valahogy nincs kiegyensulyozva ez a SoC -- az Alder Lake jobbnak igerkezik.

(#19) Abu85 válasza Fiery (#18) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

De a Lakefieldet árulják. Értem én, hogy belsőleg ezt tesztnek tekinthetik, de ez egy megvásárolható termék, és igazából kifelé az van kommunikálva, hogy minden hiperfasza vele kapcsolatban. És mi ezen a fórumon arról beszélünk, hogy ez csak egy koncepciótermék lehet. Ez már önmagában egy olyan probléma, ami egy rakás kérdést felvet, például első körben azt, hogy ha az érdekük úgy kívánja, akkor kiadnak-e egy másik PoC terméket úgy hirdetve, hogy szuper cucc. Én például marhára nem érzem azt bizalomgerjesztőnek, hogy az Alder Lake lapkához szánt BIOS-okban már ott van az a beállítás, amivel kikapcsolhatók a kis magok. Ha ez működik, akkor miért kell lehetővé tenni a kikapcsolásukat? :)

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#20) Oliverda válasza Abu85 (#19) üzenetére


Oliverda
félisten

Azért, amiért az SMT-t is. Mert szélsőséges esetekben ronthatja a számítási teljesítményt.

"Értem én, hogy belsőleg ezt tesztnek tekinthetik, de ez egy megvásárolható termék, és igazából kifelé az van kommunikálva, hogy minden hiperfasza vele kapcsolatban."

Ilyenekből pedig elég sokat fel lehetne sorolni a gyártók nagy részénél, beleértve az AMD-t és az Nvidiát is.

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#21) Fiery válasza Abu85 (#19) üzenetére


Fiery
veterán

A kis magok kikapcsolhatosaga azert kell, hogy ha valaki AVX-512-t akar hasznalni, akkor csak igy lesz ra lehetosege. SZVSZ agyrem, hogy az Intel nem tudja megoldani az AVX-512 tamogatasat heterogen kornyezetben is, es inkabb letiltjak a nagy magokban is, ha a kis magok is aktivak. Tobbfele megoldas is lenne ennek a problemanak az athidalasara, es vicc, hogy az Intel inkabb letiltja a francba az AVX-512-t.

(#22) Abu85 válasza Oliverda (#20) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Akkor mégsem működik megfelelően a Windows ütemezője ezeknél a hibrid dizájnoknál? Most ezt döntsük el egyelőre, mert ha működik, akkor nincs az az eset, amikor javíthatja a teljesítményt, ha az erőforrások felé lekapcsolod.

Az SMT/Hyper-Threadinget nem kell tiltani, elég ha az affinitást állítod a Windowson belül.

#21 Fiery : Ez egy reális álláspont, de az Intel helyében tennék az AVX-512-re. Úgyis szökőévente lehet csak találkozni olyan programmal, ami használja is.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#23) Reggie0 válasza Abu85 (#22) üzenetére


Reggie0
félisten

Ezen az elven a vga driverek sem mukodnek megfeleloen, mert ha megfeleloen mukodnenek, akkor nincs az az eset ami javitana a teljesitmenyt. Aztan megis havonta jonnek az uj driverek...

Igazabol a scheduler is egy altalanos celu valami, azt lehet hangolni, hogy adott feladatokhoz jobban idomuljon, tehat nincs olyan, hogy nem lehetne tobbet kihozni belole. De ettol meg mukodhet megfeleloen.

[ Szerkesztve ]

(#24) Fiery válasza Abu85 (#22) üzenetére


Fiery
veterán

Ha az AVX-512 annyira haszontalan, mint amilyennek beallitod, eleg fura, hogy a Centaur implementalta, es az AMD sem akar kimaradni a bulibol :)

(#25) Abu85 válasza Reggie0 (#23) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A driverek sosem fognak megfelelően működni. Mindig lesznek olyan tényezők, hogy egy játékhoz érdemes kicserélni egy shader kódot, stb. Ez akkor szűnne csak meg, ha a gyártók engedélyeznék a programoknak, hogy bináris shadert szállítsanak, de ezt marhára nem fogják megtenni.

Persze, a szoftvert mindig lehet javítani. A kérdés az, hogy fel akarod-e tenni a terméked sikerét arra, hogy egyszer majd jó lesz a szoftver, ami működtetni tudja.

#24 Fiery : De láthatóan nem sieti el az AMD, mert amennyi program támogatja, azért nem éri meg magukra rakni egy nehezen cipelhető súlyt. Inkább előnyt kovácsolnak abból, hogy nem támogatják.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#26) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"többmagos dizájnra vonatkozó szabadalmat adott be"

A szabadalmakat nem azért adják be hogy megvalósítsák őket, hanem azért hogy a konkurenciát korlátozhassák, ha azok hasonlót csinálnak akkor beperelhessék.. :(((

(#27) Oliverda válasza Abu85 (#22) üzenetére


Oliverda
félisten

"Akkor mégsem működik megfelelően a Windows ütemezője ezeknél a hibrid dizájnoknál?"

Mely dizájnoknál? Lakefielden kívül egyelőre nincs más x86-os "big.LITTLE" processzor a piacon, ennél pedig valószínűleg nem az ütemezővel van a gond, hanem magával a koncepcióval, ahogy Fiery feljebb kifejtette.

"Az SMT/Hyper-Threadinget nem kell tiltani, elég ha az affinitást állítod a Windowson belül."

Egyrészt nem elég, ha az affinitással szórakozol, mert a bekapcsolt SMT valamennyi erőforrást/disszipciót mindig el fog vinni, másrészt munkaállomásoknál meg szervereknél nem fognak szórakozni ezzel, egyszerűen lelövik BIOS-ból és kész.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#28) #16939776


#16939776
törölt tag

Intelnek kötelező az ultramobil szegmensért küzdenie, míg AMD nem érdekelt erre az x86 szempontjából szűkülő piacra "betörni", és a megtérülés esélye nélkül - magához mérten - rengeteg erőforrást beleölni egy ilyen termék kifejlesztésébe és piacra dobásába.
Szóval ha amd úgy dönt hogy kimarad ebből a körből, azzal is csak hatékonyabban költi el a meglevő pénzét, veszteni viszont a meg nem szerzett tapasztalaton kívül mást nem nagyon tud.
Már korábban elemeztük hogy intel is csak addig fogja ezt a konstrukciót alkalmazni, amíg feltétlen muszáj, így MS sem fogja magát azon törni, hogy ezt az ütemezőt ezért a "fura" x86 processzorért újra gondolja, mert az erre fordított munka neki is csak ablakon kidobott erőforrás lesz.

[ Szerkesztve ]

(#29) Reggie0 válasza Abu85 (#25) üzenetére


Reggie0
félisten

Ahogy a szoftverek se es az utemezo se. Linuxban is nezd meg mennyi mindent lehet es mashogy kell parameterezni, attol fuggen, hogy mire hasznalod.

#26 Doky586: Vagy csak azert, mert ha nem ok szabadalmaztatjak, hanem valaki mas, akkor mar a raepulo szabadalomhoz is licencelniuk kell es elofordulhat, hogy a jovoben szukseg lesz ra.

[ Szerkesztve ]

(#30) #06658560 válasza IgorKGB (#2) üzenetére


#06658560
törölt tag

Speciel szerintem egy kis mag szeparálva a gyors, teljesítményorientálttól jó lehetne, melegedés és minden egyéb szempontjából, ami csak az OS millió szarságának van kinevezve, egy másik ilyenen az vírus tekergető érezhetné jól magát, a többi mehetne az érdemi dolgokra.

(#31) arn


arn
félisten

csinalhatnanak egy dedikalt magot a hatterprocesszeknek, az igazi magokon meg csak az eloterben futo programok mennenek.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#32) Duree


Duree
veterán

Nem tudom , hogy ennek mennyire van értelme.

duree54

(#33) joysefke válasza Oliverda (#11) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

jelenleg nincs mit betenni a nagy magok mellé. A Jaguar erre a feladatra már kevés lenne.

picit karcsúsított, hatékonyságra kihegyezett ZEN chipletek lehetnének a kis magok, a nagy maghoz pedig megint le kéne ülni a tervezőasztalhoz. :)

[ Szerkesztve ]

(#34) Oliverda válasza joysefke (#33) üzenetére


Oliverda
félisten

A Zen erre alkalmatlan.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#35) LGG555 válasza Oliverda (#34) üzenetére


LGG555
aktív tag

Most pontosan jó úton jár az AMD , átadja a kuli munkát az Intelnek és amikor szoftveresen is minden működik majd ők is beszállnak a buliba, eddig az Intel is pont ezt művelte, amikor az AMD szenvedett a 2 magos CPU-n akkor az Intel szimplán kiadott egyet összedrótozva és röhögött a markába.

[ Szerkesztve ]

Konfig:MSI MEG B550 UNIFY-X, Ryzen5 5600x, G.Skill 16GB 4000Mhz, Radeon VII, Seasonic Snow Silent 550w..

(#36) DraXoN


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

szerintem:
a Lakefield egy kvázi "demo" termék.. tapasztalatot gyűjtenek vele és a szoftvert "optimalizálják" köré.

Az Alder-lake.. hát a starja minimum nagyon rögösnek ígérkezik (ehhez készíti elő a terepet a korábbi modell, de tippre, kevés lesz a "desktopkirály" cpu platform számára amire majd sokan váltanának... már ha nem tarja meg mellette a "hagyományos vonalat".. és lesz az Alder-lake úgyszint csak egy "koncepciótermék".. csak azért van középpontban mostanság mert valamiről "beszélni kell")

ha a vonal életképesnek is bizonyul talán az Alder-lake utáni 2. de még inkább 3. generációra forhat ki a szoftveres körítés körülötte (kicsit talán nagyobb az eséje mint az amd "Fusion" projektjének volt anno, nem 2 totál más hardveregységet akarnak egy szoftveres környezetbe "begyűrni", és nagyobb név az intel (bár ez utóbbi láttuk már nem jelent feltétlen sikert))

De a valódi esélyhez mindenképp megkéne oldani az utasításkészlet problémáit.. legalább úgy, hogy a "butább magok" is legalább szoftveresen "beemulállják" az adott utasításfajtákat és ha olyat kapnának akkor átadják annak a magnak ami ténylegesen képes futtatni... e mellett másik gond nem csak a windows de a cpu saját ütemezője is lehet, lényegesen hatékonyabb lehetne ha a 2 külön felépítésű chip azonos ütemezőn keresztül lenne elérhető, de ez még messze lehet (akár 4-6 év ha ilyen szinten bele mennek).. a szoftveres lehet nem lesz elég hatékony.. bár meg lehet próbálni, de mindenképp lassabb lesz mint egy hadverbe épített megoldás.. de utóbbit nem kis feladat lenne megcsinálni, persze akkor a magok lesznek a gondok, mert vagy közös sziliciumlapkára kel kerülni a magoknak, vagy "összeragasztva" külön az ütemező a magoktól, esetleg valamelyik magok lapkájára rárakva és "kívülről rádrótozva" lenne rajta a másik fajta magcsoport... esélyesebb, hogy a "nagy lapkára" az ütemező és onnan rákötve külső lapkaként a kis mag... bár jobb volna a közös szilicium az esetleges közös cache miatt ami sokat segíthetne a számítási folyamatok hatékonyabb átadásában.

röviden: ez egy eléggé "concept" termék, kb. a lakefield olyan lehet mint a legelső amd fusion cpu-k voltak, amik sose jelentek meg piacon, csak pár "promóvideóban" mutagatták őket.. csak mivel intel nagyobb így meg tudta magának engedni a piacradobást (persze nem nagy mennyiségben, de elégbén a tapasztalathoz).. meg a 3D stackinggel is jó tapasztalatokat szereznek.. eleve lesz egy adag "meghibásodási statisztikájuk" hosszú távú használatról különböző környezetekben.
Életképes lehet, de csak az ütemező fejlesztése kb. egy új cpu architektúra teljes tervezési költségét és idejét teheti ki (ha nem szoftveresen akarnak "bohóckodni" a terhelés elosztással.. ami 90% eséllyel szerintem "bukás" lehet)..

de kívánom tévedjek valahol és legyen egy új és jó irány.

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#37) arn válasza DraXoN (#36) üzenetére


arn
félisten

A fusion jo ut volt, csak tul korai, es a hagyomanyos magoknak is erosnek kell lennie az atmeneti idoszakban, mert nem versenykepes a termek.

Amugy efele fog elmenni a piac meg hangsulyosabban, cpu+gpu illetve apu. A cpu jelentosege csokkenni fog. Hosszutavon, meg felho fele terelik az egeszet, az apuk maradnak a ui kezelesere.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#38) Abu85 válasza Oliverda (#27) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Tehát azt akarod mondani, hogy maga a hardver nem engedi meg azt a felhasználónak, hogy egyszálú munkamenetnél használhassa a nagy egyszálú teljesítményre tervezett magot? Akkor mi értelme az egésznek, ha ez úgysem lesz elérhető?

A munkaállomásoknál és a szervereknél azért szokták kikapcsolni a Hyper-Threadinget, mert vannak velem biztonsági problémák. Némelyik OS már alapból tiltja. A teljesítményével minden rendben lenne az AMD-nek az SMT-jét például nem szokták kikapcsolni.

#29 Reggie0 : A Linux az pont marha jól működik ebből a szempontból, de Linuxra nehéz egy Windows által leuralt környezetben villogni.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#39) Reggie0 válasza Abu85 (#38) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen, pont ez volt a lenyege. Marha jol megy es meg igy is sokat szamit, hogy hangolni kell. Szoval nem a hangolas tenye donti el, hogy jo-e az utemezo, vagy nem.

(#40) Oliverda válasza arn (#37) üzenetére


Oliverda
félisten

"Amugy efele fog elmenni a piac meg hangsulyosabban, cpu+gpu illetve apu."

10 éve még így tűnt, mára azonban elég világos, hogy abban a formában zsákutca volt. Jelen állás szerint sokkal valószínűbb, hogy az ARM-alapú rendszerchipek felé fordul majd a piac. Elég megnézni az Apple M1-et, illetve az arra épülő első PC-ket: sokkal nagyobb számítási teljesítmény, sokkal alacsonyabb disszipáció mellett.

Abu85: Nem, nem erről volt szó. Olvasd el újból.

"A munkaállomásoknál és a szervereknél azért szokták kikapcsolni a Hyper-Threadinget, mert vannak velem biztonsági problémák."

Erről pedig jobb lenne, ha megkérdeznél pár hozzáértő fejlesztőt. Pl:

Hyper-Threading may be Killing your Parallel Performance

I don’t see much harm with leaving Hyper-Threading enabled these days but if you are running a demanding application it is absolutely worth seeing if disabling it in the BIOS helps with performance.

Understanding Processor Configurations and Exchange Performance

Hyperthreading causes capacity planning and monitoring challenges, and as a result, the expected gain in CPU overhead is likely not justified. Hyperthreading should be disabled by default for production Exchange servers and only enabled if absolutely necessary as a temporary measure to increase CPU capacity until additional hardware can be obtained.

Ugyanez áll az AMD-re is, mivel a két implementáció nagyon hasonló.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#41) arn válasza Oliverda (#40) üzenetére


arn
félisten

az altalanos cpuk skalazhatosaga kb a vegehez kozeleg, feltoljak meg mittomen 5x gyorsabbra, aztan over. azt is olyan feltetelek mellett, hogy semmivel sem lesz egyszerubb ra programozni, mint egy gpu/apura

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#42) Oliverda válasza arn (#41) üzenetére


Oliverda
félisten

"az altalanos cpuk skalazhatosaga kb a vegehez kozeleg"

Ugyanezt mondták 10 éve is sokan, mégsem történt meg. Volt olyan mese is, hogy az Intel elérte a Skylake-kel az x86 határait, de mára ez is szépen megdőlt. Messze vagyunk még attól, hogy ne lehessen hozni az évi +15-30% IPC-t, és elsősorban ennek sem az utasításarchitektúra, hanem inkább a szilíciumalapú gyártástechnológia határai állhatják útjá, de ez sem fog bekövetkezni egyhamar.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#43) arn válasza Oliverda (#42) üzenetére


arn
félisten

ipcbol mennyi novekmeny volt az elmult tiz evben?
a tobbi meg a magok tobbszorozesevel erheto el, ami kerdeses skalazhatosag mellett szinte linearis fogyasztasnovekedest hoz. pcn nem erdemes 32-64 magnal tobbet hasznalni, mert nagyon specifikus programok fogjak csak hasznalni. mar most 16 magnal tart a mainstream.

nem lesz mas ut, mint az erosen parhuzamositott rendszerek - es idovel ez a resz fog a felhobe koltozni.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#44) Oliverda válasza arn (#43) üzenetére


Oliverda
félisten

Melyik cég chipjeinél? Az Intelnél kb. 60-70%, az AMD-nél kb. 100%, az Apple-nél pedig tippre 300-400 százalék, de lehet, hogy több.

"nem lesz mas ut, mint az erosen parhuzamositott rendszerek - es idovel ez a resz fog a felhobe koltozni."

Erre majd 2040 körül térjünk vissza. Előbb nem valószínű, hogy érdemes lesz. A következő évtized PC-iben marad a jelenlegi irány, vagyis minél erősebb és hatékonyabb CPU néhány fixfunkciós egységgel megtámogatva.

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#45) joysefke válasza arn (#43) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Performance@4GHz: ZEN 1-3, Commet Lake
https://www.youtube.com/watch?v=OoqnI9jLT9k

(#46) hallador válasza LGG555 (#35) üzenetére


hallador
addikt

Ja ja, mondasz egy bármit amit az AMD fejlesztett ki az elmúlt 50 évben, és nem csak implementálta vette, licencelte innen onnan (hol a DEC-től, hol a SUN-tól, hol az IBM-től, vagy éppen az Inteltől)? Egyelőre a 64 bitről tudunk, amit csak azért sikerült sikeresnek lennie, mert spóroltak, ugye azt már Tanenbaum professzor is megírta 1998-ban, hogy az x86-ot mindennel együtt be kellett volna dobni a sanfransiscoi öbölbe intelestül amd-stül együtt, csak így olcsóbb volt (főleg a Microsoftnak). Csak kérdezem, mert most úgy állítod be, mintha nem az intel találta volna ki az elmúlt 40 év összes utasításkészletét, és gyakorlatilag technológiáját ami az x86-os piacon életben maradt. (Persze Ők is sok ötletet "vettek" kölcsön a RISC világból, de azért ha fejlesztésekről van szó, akkor nem az AMD jut az eszembe)

Igen most erre az AMD sikeresen fejlesztett elég sok technológiát, csak épp egy önálló ötlet sem tőlük származik, a kényszer 64 biten kívül. Inkább arról van szó, hogy az Intel által 2015 - 2017-ben kifejlesztett technológiákat tökéletesítették, biztonságossá tették.

Persze ha ma vennék én is AMD processzorral szerelt majd megjelenő zen 4-re épülő Ryzen 7-es notebookot, vagy PC-t veszek 2022-ben, amikor megjelennek majd az üzleti gépekben is, de a történelmet nem kell kitörölni. Mert az is tény, hogy az AMD jelen pillanatban jobb ügyesebb frissebb, biztonságosabb, de ahogyan a logopédus néni mondta, a tények makacs dolgok.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#47) DraXoN válasza hallador (#46) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

AMD-nek is voltak saját ötletei, ha utasitáskészlet akkor pl. ami sikeres lehetett volna a 3DNow és 3DNow+ volt... nem sokkal az MMX-ek után, jó volt, sajnos a cég mérete miatt nem terjedt el a használatuk... mára persze "meghaladta" a technika így kikerültek a zenből, hogy tranzisztort spóroljanak. Az a baj, hogy ha a "kis cég innovatív dolgot fejleszt" az nem biztos, hogy megmarad olyan könnyen. Persze az intel meg saját maga gátolja (gátolta) az AVX utasításkészletek elterjedését azzal, hogy core sorozat alatti CPUiban nem tette elérhetővé az utasításkészletet.
lehet az x86 sz*r, de a mostani x86 közelse az mint amik pl a 386 és elődeik idejében voltak (kvázi azokhoz képest majdnem csak "emuláják" a felépítést). Már 486 óta RISC szerű a belső felépítése, a modern utasításkészletek ezen kívül a cpukban megkerülik a tradícionális x86 futószalagot.. vagy mondhatni kvázi párhuzamosan mellette vannak, így azon limitációk is hiányoznak).
A gond az x86-al igazából 2ős, az extra tranzisztor igény ami kell a régi x86 kódrészeknek, azon extra tranzisztoroknak a fogyasztása, és az extra bonyolúltság miatt a hosszabb fejlesztési idő, mert ezen egységeknek "benn kell maradnia".

Volt pár éve 1-2 olyan elméleti koncepció, hogy az x86-ot ezen cpukon belül is (a régi utasításokat), lehetne csak emulálni (a teljesítmény akkor is lehet elég lenne), ezzel rengeteget egyszerűsítve a felépítésen. De amíg ezt az aktuálisan nagyobb gyártó nem lépné meg, egy erős támadási felület lehetne, "hogy abban gyenge"... illetve én nem tudom mit enged meg az intel licensze AMD-nek ezügyben, hogy csak hadveres kompatibilitást csinálhat, vagy lehetne szoftveresen "játszani" itt vele.
De egyenlőre nem lépnek ilyet meg.

Egyébként eltudnák képzelni olyan heterogén cpu-t aminek bizonyos magjai csak X-vagy Y féle utasításokat csinálnak meg.
Pl. a VIA (utóda) készít most olyan cpu-t (hiszed vagy sem), ami x86 kompatibilis, ha jól rémlik 8 vagy 9 magos, de azon magok közül csak az egyik mag képes AVX512 utasításokra (de az csak azokra, igaz azt viszont nagyon kigyúrták... elméletben).. így spórolva a tranzisztorokkal. Persze, termék mikor lesz utóbbiból és látunk-e élőben belőle valamit, azt nem tudom.

De x86 vonalon az AMD vitte a memóriavezérlőt be a CPU die alá.. és most ő vette ki onnan (visszalépve?), igaz nem költözött vissza az alaplapra. Minden lépésnek megvan a maga oka ezen esetekben.
De AMD próbált elősször "heterogén" módon programozható GPU-t cpu mellé rakni teljesen közös memóriacímtérrel (nem csak közös cache-el mint ami Intelnél volt.. és utóbbinál okozott is gondot, hogy a GPU pikk-pakk megette a cpu elől a cache-t és a következő generációnál korlátozták, hogy max mekkora területre írhat a GPU a többi helyen csak olvashatott).

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#48) Abu85 válasza Oliverda (#40) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Van egy rakás hasonló raytracer a piacon, szinte mindegyik profitál az SMT implementációkból, egyedül a POV-Ray nem, amit megjegyzem hét éve nem is frissítettek. Kb. vegetál a fejlesztés, mert nincs nagy pénz mögötte. És ebből leszűröd azt, hogy biztos az SMT implementációkkal van a gond. Great job. :C

Érdekes módon a folyamatosan fejlesztett raytracereknek semmi, de semmi baja az SMT implementációkkal. Talán mert fejlesztik a szoftvert, és nem hagyják fél évtizedig vegetálni? :Y

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#49) #06658560 válasza arn (#41) üzenetére


#06658560
törölt tag

Az általános szoftverek skálázhatósága közeledik inkább a végéhez. CPU-t még lehet skálázni.

(#50) Oliverda válasza Abu85 (#48) üzenetére


Oliverda
félisten

A Microsoft Exchange is raytracer?

HPC-környezetekben is elég sűrűn lelövik. Kapcsolódó HPE tanulmány, és ugyanez a Delltől.

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.