Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) MZperX75 válasza Kansas (#43) üzenetére


MZperX75
addikt

Zen 14nm Zen+ 12nm nem csak emelt órajel.

(#52) Kansas válasza MZperX75 (#51) üzenetére


Kansas
addikt

És szerinted miért tudták megemelni az órajelet?
A magasabb órajelen kívül csak a Precision Boost 2-vel tud többet a Zen+ a Zen-nél, de azt pl. már a Raven Ridge mobil APU-k is tudták.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#53) A.Winston válasza hegegabi80 (#11) üzenetére


A.Winston
tag

Nekem 3400G van, teljesen jó. Tuning mellett (ram, gpu) 5000+ gpu score-t tud firestrike alatt. Gyakorlatilag körbeh*gy*zza 1030-at.. Egy 1070Ti-t nyugdíjaztam vele :D inkább kompromisszummal élek, de így 2.5L alatti házba költözhetett.

[ Szerkesztve ]

nincs

(#54) Geller72 válasza #16939776 (#36) üzenetére


Geller72
veterán

Én sem értem a 3770T-kategóriájú problémád. Nekem a Dell-ben egy 3470S van, ami ugye IGP tekintetében u.az, és semmi bajom vele. Azt sem értem, hogy a HT-t minek kapcsolgatnád ki-be? Totál lebutítod azt a procit egy i5-3xxxT-re gyakorlatilag, ami meg egy nem T-s i3-4xxx szintje. :D. Szerintem egy 3400GE tök jó proci, ha IGP-t nézem akkor azt, ha natív CPU teljesítményt, mert az fontosabb az UHD IGP-nél, akkor én egy S1151-V2-i5-8xxx/9xxx-re cserélném le, mert CPU-ban a natív 6 magban jóval erősebb az Intel ilyen jellegű procija. Aprón ~40k körül dobálják már az i5-84xx/85xx procikat és egy iTX lap is elég jó áron van már hozzá, bőven jó alá egy B360/B365 lap is, vagy még annál is szolidabb, ha nem kell az extra tudás. Az egyik mITX gépemben 8700 van, fixen 1.0-1.05V fesszel, 38-as max all core szorzóval, és 55W a teteje még így is. Igaz, ki kellett tapasztalni pár dolgot, de ha nem szöszölsz vele, akkor is megáll HT-val is a 38-as szorzóval, 1.070V-on 65W-on az a proci. Ha nagyon nem akarsz HT-vel dolgozni, akkor előbb utóbb i5-6mag-valami lesz az UHD IGP-vel. Mert akkor az i7 tök felesleges, a 9700k meg 2x drágább egy 6 magos i5-nél. Én i5-ben sima 8600-at vennék, a legjobb abban a sorozatban. Magas az all c. frekije (6x4100Mhz), elég alacsony a TDP-je, és simán megvan 1.050V-on a max all c.-vel. ;). Nem teszteltem több monitoron, de egy 4k-s monitoron minden ok volt vele. ;)

"a Win10-en belül van valami kutyulás, amit már nem fognak kijavítani, mert 1803-as build támogatása lejárt, frissebb build nem telepíthető rá, lehet pont az IGP miatt."

-Biztos, hogy nem, mert nekem az említett i5-3470S-es Dell-en lefrissült a legutolsóra a W10. ;D.

(#55) zsolt320i válasza SunMount3r (#12) üzenetére


zsolt320i
senior tag

Teljesítményben szted milyen lesz a különbség?

(#56) Dißnäëß válasza hegegabi80 (#11) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Pont most építek mini itx gépet a tv alá, 17k-ért már van új BIOS-al új Ryzen-eket ismerô alaplap, legalábbis nekem az elég pl.

DDR5 mennyire van közel, érdemes kivárni, vagy télre jön be kb ? (Akkor nem várok).

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#57) Kansas válasza zsolt320i (#55) üzenetére


Kansas
addikt

Kb +5% a +MHz miatt a 3400 javára maximális órajelen mért teljesítményben.
Átlagban talán nagyobb, mert a PrecisionBoost 2 az idő nagyobb részében tudja a max órajel közelében tartani, ha jó a hűtés.

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#58) Kansas válasza Dißnäëß (#56) üzenetére


Kansas
addikt

El tudnád nekem küldeni annak a lapnak és fellelhetőségének a linkjét?
A legolcsóbb A320-as mITX AM4 alaplap amit én találtam az 32e HUF.

DDR5 télre tuti nem jön, hisz az épp most megjelent procik se támogatják, és az Intel se várható hogy ilyen procit kihozna mostanság. Tippre jövő nyáron a 4000-es Ryzen-széria talán már támogatni fogja, Intel oldalról fogalmam sincs.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#59) Dißnäëß válasza Kansas (#58) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ok, akkor én behúzom ezt a lapot innen, ITX, megy a kis mini kockaházba egy alulfeszelt Ryzen3-mal sztem.
[link]

A harmadik blokk legelsője: GIGABYTE B450M S2H 17000 Ft

Új BIOS-ával tudja a friss Ryzen-eket, van 4 SATA-ja, M.2 (PCIe & SATA), 2x RAM slot (32G max), és ami egy htpc-NAS kombónál fontos számomra, a 4K@60Hz, amit szintén tud (HDMI 2). Persze ha a prociba épített VGA tudja, de hát az újak igen..

Nálam abszolút befutó arra, amire keresek most lapot egy kisgép építéséhez.
Linux, 3 HDD, Kodi, ollé.

Szerk.: bocs, micro ATX, de nekem az is belefér még, úgy néz ki.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#60) Kansas válasza Dißnäëß (#59) üzenetére


Kansas
addikt

Én két ITX gépet rakok össze, az egyikbe egy Athlon 5350-es konfig megy, az már adott, az megy a TV alá.
A másikba pedig egy 2400G konfig megy, de ott még nem dőlt el az alaplap - vagy a mostani elsődleges gépemben(adatlapomon) levő lap lesz a nyertes, vagy valami nagyon olcsó A320 vagy B450-es ITX, ha találok 30e alattit, ezt kapják meg a szüleim az Athlon helyett.

Egyik házba se fér mATX lap. Tudom, hogy az olcsóbb lenne, csak az sokkal nagyobb házat igényel, amit ráadásul pluszban meg is kéne venni.

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#61) wsanyi válasza pengwin (#9) üzenetére


wsanyi
aktív tag

Bocsi, de a 2400G kb. i7 4770K szint, a 3400G pedig 4770K és 7700K között van fél úton prociban. Ezek nem i5-ök, hanem i7-ek (voltak). ;)

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#62) Dißnäëß válasza Kansas (#60) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Meg en is billegek. Intel idokben az Akasa Euler M-el szemeztem, passziv, 4 SSD-s/HDD-s itx kucko.
[link]

De most azota atgondoltam a dolgokat. Gyerekkorom fater altal osszerakott regi hazanak mintajara (aminek a teteje nyithato volt) :) egy kisebb desktop fekvo valamit kepzelnek el, erre mar jo a mATX.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#63) micimacko válasza pengwin (#9) üzenetére


micimacko
aktív tag

Német Amazon-on sem 62eFt...209 EUR inkább 68-69eFt, ami 19%-os Áfával értendő...az magyar Áfával mindjárt 73eFt.

"Az ördög elképedve állt, és érezte milyen ocsmány a jóság"

(#64) pengwin válasza wsanyi (#61) üzenetére


pengwin
addikt

Én a modern 6 magos, HT mentes i5-ökre gondoltam, de egyébként teljesen igazad van, valószinű helyzettől függően túllőttem kicsit a Ryzen G-k CPU teljesítményét.

(#63) micimacko
Amikor a minap néztem, akkor még 62 ezerre váltotta az OTP valutakonvertere, legalábbis így rémlett, mea culpa.
Most nézem, hogy idehaza is 69-70 ezerről indul az R5 3600, nagyon viszket is a tenyerem az akkut ápgréditisztől. Az 1600X eladásával csak ~40 ezerbe kerülne, annyit szerintem nagyon megér.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#65) Kansas válasza pengwin (#64) üzenetére


Kansas
addikt

Szerintem arra gondolhatott, hogy "pár éve" még nem nagyon voltak 6-magos i5-ök, cserébe az i7-ek 4/8-asok voltak a legújabb 2 kivételével az összes eddigi generációjukban...

A 6 magos i5 erősebb bármelyik 4/8-as procinál(i7-eket is beleértve), ha csak az nem jár jelentősen magasabb órajelen...

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#66) A.Winston válasza zsolt320i (#55) üzenetére


A.Winston
tag

Nem éri meg a felárat 3400G, főleg h itt aprón kb feléért találsz garis 2400g-t..
Úgy kell felfogni, hogy ez egy jobban válogatott széria. Paszta helyett forrasztás, jobb hűtő. Ha meg akarja valaki rángatni, akkor újjal borítékolhatóan jobb eredményei lesznek.
Én úgy voltam vele, hogy akárhonnan nézem ez még mindig belépő szint vga-k között, viszont már lehet vele kompakt méretben építkezni, így a maxot kihozni a lehetőségekből már nem tűnt olyan soknak a kért felár.

nincs

(#67) hegegabi80 válasza Dißnäëß (#56) üzenetére


hegegabi80
addikt

Amit te linkeltél az matx. Amik valóban olcsóbbak is a mitx-nél. De korábban én is 17x22-es intel matx lapot tuszakoltam bele itx házba. De most AM4-nél majd 40K volt egy lap, intelnél apróról behúztam 20K-ért.
Majd ha lesz értelmes itx lap AM4-ra elfogadható áron, akkor majd kipróbáljuk. Amúgy nincsenek nagy igényeim alaplap és akár komplett gép téren.

(#68) SunMount3r válasza A.Winston (#66) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Én azért tartom jónak ezt az opciót, mert ha most akar az ember új gépet építeni, de még nincs pénze egy jobb dVGA-ra, addig is "ellesz" valahogy. ("Jobb" dVGA alatt ugye azokat értem, amikből már kijön egy fullos Ryzen APU-s konfig ára, de ha a fele lenne csak még akkor is).

(#69) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Oké, akkor kb. mikorra csökkenne le az ára a 2400G szintjére? Lehet megérné rá várni? A Vega 11 is kicsit izmosabb (na jó, szálkásabb) lett 1250MHz helyett 1400MHz és 1760 helyett 1971 GFLOPS. [link]

(#70) pengwin válasza A.Winston (#66) üzenetére


pengwin
addikt

Első generációs Ryzent venni nem túl jó választás manapság, főleg APU-t, ami halmozottan érzékeny a DDR4 sebességre.

Zen+-szal sokkal egyszerűbb az élet RAM-ok szempontjából.

Üdv, pengwin

(#71) vzozo válasza pengwin (#48) üzenetére


vzozo
senior tag

Most akkor figyelembe véve, hogy kb. amúgy is lehetetlen hozzájutni haladó embernek, érdemes egyáltalán ezen agyalni?

Home server upgrade előtt állok (8 éves a vas...) és egyelőre ár/érték arányban egy sima Athlon 240GE-t néztem ki. Álljak neki ilyen új GE procit felhajtani, vagy felejtős?

(#72) SunMount3r válasza pengwin (#70) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ezt most A 3400/3200-ra írod? Miért/miben nyilvánulna meg az előny?

(#73) Dißnäëß válasza A.Winston (#66) üzenetére


Dißnäëß
veterán

A teljes új Ryzen szériára igaz, asztali, noti, mindegyik modell, hogy forrasztott a lid ?

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#74) Dißnäëß válasza Kansas (#65) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Vagy nem nagyobb a cache-e.. :U

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#75) A.Winston válasza SunMount3r (#69) üzenetére


A.Winston
tag

Szerintem felesleges varni. Ha sporolni akarsz 2400g, aztan ha leesett 3400g ara akkor csere. Ha ki szeretned hasznalni amit ma egy apuka tud, akkor kell a higher binned 3400G. Melle vmi fasza b450es lap, meg 2*8 micron e-die vagy hynix cjr ram. Ez se draga most epp.
2400G-nek is zen+ os ram kezelese volt mar, ez egy ilyen hibrid megoldas, iden csak a magok frissultek. De mondom szigorubb a valogatas is orajelek miatt, nekem pl vega 11 is siman elvan 1750 Mhz korul.

nincs

(#76) Kansas válasza Dißnäëß (#74) üzenetére


Kansas
addikt

A cache nem dob annyit rajta...
Azt felejtik el sokan, hogy a plusz mag az plusz erőforrás, a HT/SMT pedig csak a meglevő erőforrások kihasználtságát javítja, tehát ha minden más paraméter(cache, órajel, IPC, stb.) azonos, a nap végén a 6 mag akkor is 50%-kal több erőforrás, mint a 4.
Persze a nyers erőtöbblet akkor jön ki, ha a futtatott alkalmazás jól skálázódik, de könnyebb 6 magot átlag 60%-ra terhelni, mint 4 magot 90%-ra, ha pedig 6 magot tudsz 90%-ra terhelni, azt 4 magon sose éred utol...

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#77) Dißnäëß válasza Kansas (#76) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nyilván jobb a több mag, csak nem mindig egyértelműen fekete-fehér, ezért szoktam a Pass Mark CPU tesztjét alapul venni, az egy elég jó sokrétű nyúzóból kreált összpontszám.

Sok mai játék, pl. a Battlefield-ek is például sokkal simábban futnak 4mag 8 szálon (púpon mind), mind 4 mag 4 szálon, amit single-ben nem érez az ember, multiban viszont egy 64 játékos szerveren azonnal kijön. Szóval egy ilyen szituban, pláne ha a húzási képességeit is figyelembe vesszük a procinak (4 magot könnyebb X tdp-be bezsúfolni, mint 6-ot), 4/8 jobb is lehet, mint 6/6, 6/12 már nyilván elhúz, és az összképet árnyalja az órajel, a cache, a tuningpotenciál (nem szoktam nagyot rántani, de azért kicsit "illik" - legalábbis én simán), a szálak száma, a gyártástechnológia (modernebb prociból 6-8 mag befér ugyanabba a power-be, mint 1-2 gen-el korábbi procinak a 4 magja).

Szóval alapvetően amúgy egyetértek azzal, amit írtál, de nem ennyire egyértelmű már, mint korábban volt. Mint minden, ez is bonyolódik és mindig az a kérdés, mire kell.

Egy xeon pl. a böhöm cache-eivel bucira ver alapvetően hasonló architektúrájú, magszámú, szálszámú, azonos csíkszélességen gyártott asztalit, kérdés, akarja-e az ember húzni, tudja-e egyáltalán húzni, lap támogatja-e na és a zsé faktor.

De továbbra is tartom, hogy marha összetett dolog, és ha van egy sokrétű, életszagúnak mondható Benchmark, érdemes annak az eredményei alapján dönteni, mint vakon a magok/szálak és GHz-ek alapján. Na meg megnézni ugyanazzal a VGA-val néhány elérő procis video-t youtube-on. Néha ez a jobb opció, néha amaz.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#78) Plexicushio válasza SunMount3r (#69) üzenetére


Plexicushio
senior tag

Kezd alakulni... 47k/29.5k :C

(#79) Kansas válasza Dißnäëß (#77) üzenetére


Kansas
addikt

"van egy sokrétű, életszagúnak mondható Benchmark" Van? Mi az? A PassMark ugyanolyan szintetikus teszt mint a többi, csak össze van aggregálva 1 számba a végeredmény.

"4 magot könnyebb X tdp-be bezsúfolni, mint 6-ot" Elméletileg igen, csak épp, pl. az Intel esetében, ahol a TDP-t definíció szerint alapórajelen határozzák meg, a megadott érték repül ki az ablakon amint elkezd a proci boostolni. Például egy i5-8400-ra 2,8GHz-n van megállapítva, hogy 65W-os kategóriába illik, de többek szerint szeret felboostolni majdnem all-core 4GHz-ra - szerinted akkor mennyit érdekli a TDP?

Jól látni azokban a tesztekben, ahol a SMT/HT on-off teljesítményt vizsgálják, hogy van ahol kikapcsolva gyorsabb egy adott proci. Logikusan mitől lehet ez? Szerintem pl. attól, hogy az adott program használ olyan szálat/szálakat, amik önmagukban ki tudnak terhelni egy fizikai magot, és ha ugyanarra a magra a HT/SMT még egy szálat tesz, a második szál éhezteti az elsőt, így csökken a teljesítmény. De ez csak logika, lehet hogy nem emiatt van, de ha igen, akkor biztos lehetsz benne, hogy olyankor 6 fizikai mag jelentősen erősebb lehet, mint 8 szál 4 magon.

Ha megfigyeled, a Xeon-ok, a böhöm cache-ükkel általában azonos TDP-keretben alacsonyabb órajelen járnak, mint az asztali procik, mert azok a böhöm cache-ek fogyasztanak is, nem keveset.

Igen, YouTube-on vannak érdekes videók, de vannak full marhaságok is(pl. multiplayer benchmark-ok, ahol még a tesztelő is bevallja, hogy még a spawn point se volt azonos), YouTube-ra bárki dilettáns feltehet "tesztet", én köszönettel maradnék a komoly tesztereknél(YT-n ez számomra GamersNexus, HardwareUnboxed, LinusTechTips és elvétve JaysTwoCents, bár neki van sok vacka is).

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#80) Dißnäëß válasza Kansas (#79) üzenetére


Dißnäëß
veterán

:D Jólvan, legalább kiírtad Magadból. :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#81) Kansas válasza Dißnäëß (#80) üzenetére


Kansas
addikt

Ja, nyilván. Atyáskodj más fölött, okostojás. :((

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#82) mcs válasza Kansas (#79) üzenetére


mcs
veterán

"Például egy i5-8400-ra 2,8GHz-n van megállapítva, hogy 65W-os kategóriába illik, de többek szerint szeret felboostolni majdnem all-core 4GHz-ra - szerinted akkor mennyit érdekli a TDP?,,

3,8ra fel is boostol, amikor 5-6 mag van terhelve, és ezt addig tartja, amíg el nem éri a 65ös TDP-t.
Biosban teljesen feloldva a TDP korlátot 90-100at kajál stressz teszteléskor.

[ Szerkesztve ]

(#83) Kansas válasza mcs (#82) üzenetére


Kansas
addikt

Várj, lehet hogy én nem értek valamit itt...
Tudtommal a 65W alatti következő TDP osztály a 45W(nagy ritkán látni 55, 54 és 51W-ba sorolt procikat is), tehát annál tuti többet fogyaszt az i5-8400, és mivel a 8600K már csak a 95W-os keretbe fért bele, eszerint 3,6GHz-n már annál többet fogyaszt az architektúra.

"addig tartja, amíg el nem éri a 65ös TDP-t" tudtommal a TDP-t Wattban mérik, nem °C-ban, szóval ha 3,6GHz-n már 95W-ot tuti fogyaszt, egész pontosan hogy tud 65W alatt 3,8-ra boostolni? Nyertél a "szilícium-lottón"?

Az Intel TDP meghatározása az ark.intel.com adatbázisából(bármelyik proci adatlapján vidd az egeret a TDP melletti kis kérdőjel fölé):
"Thermal Design Power (TDP) represents the average power, in watts, the processor dissipates when operating at Base Frequency with all cores active under an Intel-defined, high-complexity workload. Refer to Datasheet for thermal solution requirements."
Tehát all-core alapórajelen, nuku boost. Az egyetlen mozgástér az hogy a TDP nem konkrét érték, hanem kategória - meg persze a "high-complexity workload" is elég shady kategória.

Szvsz kellene egy központi szabványos TDP meghatározás, amit egy független szervezet mérne és sorolná a procikat előre meghatározott fogyasztási osztályokba. Nem annyira az "enthusiast"-oknak lenne hasznos, mi megnézzük a teszteket, hanem a nagycéges döntéshozóknak és az átlagpolgárnak, aki szeret egy számot látni.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#84) orbano válasza Kansas (#83) üzenetére


orbano
félisten

Thermal throttling a kifejezés amit keresel. A procit nem csak a tdp érdekli, hanem hogy mennyire melegszik. Rövid időre megkuldi TDP felett is, amíg be nem áll a termikus egyensúly. Így rövidebb terheleseken jobb a proci teljesítménye, mint egy hosszabb render közben. Aztán ha érzékeli a melegedés, szépen visszavesz ameddig kell.

[ Szerkesztve ]

A vér nem válik VAZZE!™

(#85) orbano


orbano
félisten

Amúgy az elődjeivel ellentétben ezt lehet majd kapni tálcásan? Arra is ez lett írva, de nem láttam soha sehol...

A vér nem válik VAZZE!™

(#86) Kansas válasza orbano (#84) üzenetére


Kansas
addikt

Azt viszont egy jobb hűtő felrakásával ki lehet küszöbölni...

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#87) mcs válasza Kansas (#83) üzenetére


mcs
veterán

Olyan játékokban, ahol közel sem 100%os a kihasználtság, sokszor az 50, de még a 40 wattot sem éri el a fogyasztás, így ott stabilan tartja a 3,8at. Nálam Prime95nél jött elő a throttling, amikor 70 wattba nyalt bele, és 3,2ig is visszalépkedett. Ahogy kitoltam a határt biosban, a 100 wattot is elérte 3,8on. Boost nélkül, 2,8on kb. az i3 8100 szintjét hozza teljesítményben, vagyis kikapcsolni baromság. :)

[ Szerkesztve ]

(#88) Kansas válasza mcs (#87) üzenetére


Kansas
addikt

OK, ez jogos, nyilván ha egy program - pl.single-player játék tipikusan - nem használja ki a 6 magot, akkor kevesebb mag mehet fullon vagy a közelében...
Viszont ahogy most kinéz, az AMD procik nem vesznek vissza idővel, tehát szerencsére biztonságban vagyok a throttling-tól a R5 3600-ammal, nyilván megfelelő hűtés mellett.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#89) mcs válasza Kansas (#88) üzenetére


mcs
veterán

Az Intel Turboja kevesebb mag terhelésekor még magasabb is tud lenni kicsivel. Ha üresben hagyom a gépet, akkor folyamatosan 3,8-4 Ghz között ingázik. Speedstepet és C1E-t nem használok. Nálad ez hogy működik?
Ryzennél én sem tudok throttling problémákról, meg azért nem is égeti szénné az alaplapi VRMet, mint az FX. :D

[ Szerkesztve ]

(#90) Kansas válasza mcs (#89) üzenetére


Kansas
addikt

Alapból nekem 3,7-3,9 GHz közt liftezik, de ha power beállítások közt eszközlöm, hogy a minimális CPU state nem 90% hanem pl. 10% legyen, és a sima power beállítások közt a Power Mode-ot "Best energy savings"-re teszem akkor lejjebbis megy, eddig a legalacsonyabb amit láttam az 2,7 GHz, de UEFI-ben nem turkáltam még.

Ha meg valami pörgeti a procit, felboostol 4,15-4,17 környékére, gondolom ennél feljebb nem is fog a 95W TDP-re tervezett gyári hűtővel.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#91) pengwin válasza SunMount3r (#72) üzenetére


pengwin
addikt

Az első generációs Ryzen nagyon kényes a választott memória tulajdonságaira, a memória chipek származására, nap/hold/mars pozíciójára, stb.. Ezért sajnos nagyon nehéz olyan RAM-ot tenni mellé, ami 100% bizonyossággal menni fog magas órajeleken. Hiába tud a RAM gyári értékek alapján 3200-3333MHz-et, első generációs Ryzen mellett nagy szerencse kell, hogy stabilan működjön olyan beállításokkal a RAM.

Mivel APU-t az ember szerintem eleve az IGP miatt vesz, ami nagyon is igényelné a 3000-3200MHz-es RAM-ot, ezért alapvető hátrány, ha ezt az órajelet nem tudod elérni a választott RAM-oddal. A 2. generációs Zen+-nál soakt javítottak az IMC-n és a RAM kompatibilitáson, sokkal kevesebb vele a szívás.

(#71) vzozo
A sima G-s AMD APU-k TDP-jét is le tudod korlátozni, és kb. ugyanazt fogják tudni, mint a GE-s verzió.
Én oylan alaplapot néznék, amiben ez bizonyjtottan működik, és vennék sima G-s APU-t, de terhelés függvényében az Athlon GE is bőven elég lehet.
Mondjuk AMD platformokon elég tág teret kapsz a beállítások terén már egy B-s alaplappal is, megéri kihasználni.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#92) SunMount3r válasza pengwin (#91) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

A 2. generációs Zen+-nál soakt javítottak az IMC-n és a RAM kompatibilitáson, sokkal kevesebb vele a szívás. -> Mármint hogy értve a 2. generációt? A 2400G is Zen+, vagy a 3400G mint 2. Gen Zen+?

(#93) Kansas válasza SunMount3r (#92) üzenetére


Kansas
addikt

A 2400G az nem Zen+, csak sima Zen+Vega IGP.
A 2xxxU-k azok amolyan középutas cuccok, Zen maggal de PrecisionBoost2-vel.
Ebből fakadóan a 3xxxG-ről beszélt alighanem, amiben a Zen magokat Zen+-ra cserélték, de a Vega IGP ugyanaz maradt, csak a proci és az IGP is magasabb órajelen mehet a 12nm miatt(PH cikk róla).

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#94) SunMount3r válasza Kansas (#93) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Értem, akkor még a 2400G-re is érvényes ez a memória háklisság?

(#95) Kansas válasza SunMount3r (#94) üzenetére


Kansas
addikt

Igen, bár nekem semmi ilyen gondom nem volt vele - igaz, a RAM-om dobozára nagy Ryzen plecsni volt téve(azért ezt vettem 1600X mellé, akkori standard-ek mellett középáras volt), de pl. a mobo/CPU kompatibilitási listákon meg nem szerepel.

A 2400G-hez amúgy is érdemes a büdzsébe beleférő legfürgébb RAM-ot venni, mert elég erős benne az IGP, hogy alkalmanként RAM-bottleneck-be fusson lassú RAM-okkal.
A gyári 2933MHz support limittel nem feltétlenül kell törődni, XMP-vel simán fölé megy, nekem is gond nélkül mentek vele a 3000MHz-es RAM-ok, igaz, nem próbáltam OC-zni őket, de ha olyan RAM-ot tudsz szerezni, ami gyárilag többet tud(3200-3600-...) azt az órajelet jó eséllyel meg fogja futni.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#96) vzozo válasza pengwin (#91) üzenetére


vzozo
senior tag

A sima G-s AMD APU-k TDP-jét is le tudod korlátozni, és kb. ugyanazt fogják tudni, mint a GE-s verzió.

Az még mindig 10 wattal több, mint a GE, nemde? Úgy látom a 65 wattos TDP-t 45-re lehet korlátozni.

Egyébként most olvasom, hogy kijöttek a Zen+ alapú Athlonok is (300GE és 320GE), ha árban nem lesz sokkal húzósabb, szerintem megvárom ezeket. Ősszel lesz a hardver csere, addig még sok víz lefolyik a Dunán.

(#97) Kansas válasza vzozo (#96) üzenetére


Kansas
addikt

Ha nem tudsz GE-s procit venni, akkor az is sok tud lenni - márpedig a GE-k nem sűrűn teszik tiszteletüket kiskereskedelemben.
Másrészt, a 45W az a max TDP, ha kicsit alul is feszeled(freki csökkenbtés nélkül, amíg lehet), annál tipikusan kevesebbet fog enni, és teljesítménye is több marad.

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.