Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Švejk


Švejk
őstag

De durva :(
Szolzsenyicin az Ivan Gyenyiszovicsban ehhez képest móka és kacagás szigetét írja le.

(#2) Eastman válasza Švejk (#1) üzenetére


Eastman
őstag

Épp' most szereztem meg. Még nem kezdtem bele, majd, hogy ha „túl jó” kedvem lesz. Biztosan volt különbség tábor és tábor között. Nyilván kicsit más volt a helyzet északon a hó és fagy birodalmában és délen. Kb. 2000 tábort ír a Wikipédia.

Nemrég' találtam meg ezt a képregényt, így egyben. Ehhez képest a Fűrész című film, csak hímzőköri teadélután.

...és persze fikció, szemben a gulág valóságával.

Lovas Márton könyvét olvastad?

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#3) danih


danih
addikt

Baldaev érdekes figura. A Gulagok szörnyűségeit senki sem vitatja, de amik a rajzokon vannak, állítólag kitaláció. Érdemes tudni, hogy Oroszországban létezik a múlttal való őszinte szembenézés jelensége - a médiában is. Ezzel csak annyit akartam leírni, hogy nem tagadnak valós tényeket, és nem félnek azokat bemutatni. Baldaevet viszont először a történész-társadalom illetve egyéb, még elő gulag fegyőrök egyöntetűen hazugnak nevezték. Munkássága viszont jól jött olyan propagandafilmeknek, mint a "The Soviet Story".
Elmondok valamit: az én nagyapám megjárt több szovjet munkatábort, túlélte, hazajött - és sokat mesélt, őszintén - ezeket én nem fogom elfelejteni.

Végül egy kéb Baldaev-ről (középen ül) és "baráti köréről", hogy motivációját megértsük:

Hitvallását, rajzai valódi célját megérthetjük a két kis rajz feliratából.
Baloldalt: Zsidók-demokraták. Tűnjetek el Oroszországból!
Jobboldalt: Heil Hitler!

Hasonló propagandával a német koncentrációs táborokról is tele van net.

[ Szerkesztve ]

(#4) Eastman válasza danih (#3) üzenetére


Eastman
őstag

Börtöntetoválásokat rajzolt, másolt, gyűjtött, a börtönfolklórral foglalkozott. Mivel őrként, fegyőrként dolgozott, tuti, hogy nem a jó oldalon állt, de nem gondolnám, hogy az ő hitvallása a két kis alsó kép, nem ő volt Hitler. Szerintem „csak” két tetoválást látunk amit egy-egy bűnözőről lemásolt.

Te olvastad Lovas Márton könyvét, az ő élményeit? Sokban ősszevág ám a képregénnyel. A másik bejegyzésben utaltam erre a könyvre is. A hölgy a személyes élményeiben leírja, hogy még a fegyőrök és a helyi, falubéliek közül is sokan meghaltak, megfagytak, mert a hosszú és rideg teleken nem volt mit enniük. Ír a kínzásokról, szélsőséges emberi reakciókról, lelki összeroppanásokról. Nem mindenhol voltak ám kerítések. Semmi szükség nem volt rájuk, mert több száz kilométerre az adott tábortól, településtől nem volt emberi élet. Őrök, foglyok és falubéliek együtt, éltek, egy közösséget alkottak, sokszor, hosszú teleken át egymásra utalva. De nyilván csak az tudja a pontos igazságot aki ott volt.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5) danih válasza Eastman (#4) üzenetére


danih
addikt

Igen, sőt, még szótárat is készített a bűnözők börtönzsargonjáról. Mert börtönőr volt (értsd: ahol a bűnözőket tartják fogva), gulágba sosem volt áthelyezve, ott nem szolgált.
Szóval kicsit olyan a dolog, mint néhány holokauszt-túlélő visszaemlékezése, amit szintén megcáfoltak. De ahogy azok a cáfolatok a nagyközönséghez nem jutnak el, úgy Baldaev története és motvációi sem. Ezek a témák egy időben nagyon érdekeltek, és szörnyű látni, ahogy két tábor egymást próbálja túllicitálni.

Az említett könyvet konkrétan nem olvastam, de összefoglalód alapján érdekesnek tűnik. Valóban nem voltak kerítések: nem volt hova menni. És a rendszer kénye-kedve szerint elküldhetett bárkit. Volt egy leningrádi szabó, aki épp a kliense előtt javította a ruhát. Az asztalon sok kiterített újságpapír hevert, azon dolgozott. Leszúrt egy tűt az asztalra - pont egy fotóra, ahol Sztálin elvtárs volt látható. És pont a szeme közé. A kliense ezt meglátta, és szaladt is jelenteni. El is vitték a bácsit...

(#6) Dluinet


Dluinet
nagyúr

Gondolom a náciknak is hasonló képregényeket mutattak a zsidókról.
De a kommunistáknak is hasonlókat mutattak be a kapitalizmusról, meg néger rabszolgákról Amerikában.

Ha igaz is a "GULAG rém - kép - regény", akkor sem a valóságot mutatja meg, sőt, pont a tényeket ferdíti. ezzel többet lehet ártani, mint gondolnánk.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#7) Eastman válasza danih (#5) üzenetére


Eastman
őstag

Rabszolgamunka a Gulag táboraiban - Rózsás János szemtanu, túlélő rövid beszámolója:

Dluinet Nem tudhatjuk. Sem Te, sem én. Ez esetben - Baldajev sztorija - egy szovjet kommunista mutatja be a szovjet kommunizmust a szovjet kommunistáknak. Lehet, hogy azért túloz, hogy beszrassa őket, jó és néma, kiürített fejű munkások legyenek, csöndben végezzék a dolgukat és hajoljanak meg a rendszer és Sztálin előtt. Féljenek, ne akarjanak a gulágra kerülni. Lehet.

De sokat nem lehetett variálni. Ha kellett északra egy hidat építeni, kellett oda egy hídépítő mérnök, akkor letartóztattak egyet, kapott 10-20 évet és ment hidat építeni. Függetlenül attól, hogy hű volt a rendszerhez - tetteiben, szavaiban és gondolataiban, vagy hűtlen. Ennyi.

A legtöbb esetben szó sem volt faji kérdésekről vagy rendszerellenességről.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#8) Eastman válasza Dluinet (#6) üzenetére


Eastman
őstag

Jav.:

Sok esetben szó sem volt faji kérdésekről vagy rendszerellenességről. A házmester mondott egy nevet és vitték Szását húsz évre. Aztán meg két hónap múlva a házmestert...

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#9) danih válasza Eastman (#7) üzenetére


danih
addikt

Minden erőszakkal kikényszerített munka nevezhető rabszolgamunkának, nagyapám is robotolt - de ennek nem sok köze van a nyitó posztodhoz, a Baldaev-képregényhez. Munkaerő kellett oda, dolgozó ember, ezt a linkelt videóban lévő, több tábort megjárt bácsika is elmondja.

PS: a Baldaev-képregények a 80-asok végén/90-esek elején készültek kb, a rendszerváltás idejében - sosem az volt a célja hogy embereket szarasson be. Ha jóval előtte készült volna, Baldaev hamar átavanzsált volna börtönőrből rabbá.

[ Szerkesztve ]

(#10) Eastman válasza danih (#9) üzenetére


Eastman
őstag

...ennek nem sok köze van a nyitó posztodhoz, a Baldaev-képregényhez.

Miért ne lenne hozzá köze? A GULAG-ról beszél mindkettő.

Van arról forrásod, hogy mikor készültek a rajzok? Én eddig nem találtam erről adatot. Azt esetleg megtalálhatjuk, hogy mikor adták ki őket, de hogy mikor és hol rajzolt... Friss vagy távoli emlékekből alkotott? Mi lehetett a célja a rajzokkal? Rejtély.

#5-re:
Igaz, hogy csak a google fordítóval, de most nézem Baldajev önéletrajzát. Azt írja, hogy beutazta a Szovjetúniót és látta a gulág-táborokat.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#11) bullseye


bullseye
addikt

Akinek ez túlságosan messze, meg elvont, meg horror, annak ajánlom Spíró Tavaszi Tárlatát.
Nem tudni mennyire igaz (ha jól emlékszem nem is állítja, hogy az), de teljesen hihető, és azt az utat veszi végig, ahogy a teljesen, és bizonyíthatóan ártatlan embert bedarálja a rendszer, mert csak. Mindezt nagyon olvasmányosan. Abból szerintem remekül meg lehet érteni, mi ment idehaza, és mi történhetett bárkivel, anélkül, hogy valamit rosszul tett volna.

'Micsoda nyűg" by Rest (FA Brotherhood) │ Szarkazmus valószínűsége: 70%

(#12) danih válasza Eastman (#10) üzenetére


danih
addikt

Orosz nyelvű jó lesz? Igaz rosszul fogalmaztam, azt kellett volna írnom hogy "készülhettek", mellőzve a kijelentő módot, hiszen senki sem tudhatja valójában mikor készült.

(#13) Eastman válasza danih (#12) üzenetére


Eastman
őstag

Jöhet az orosz forrás, persze, beszélgessünk a dologról.

Lehet, hogy van amiben tévedek. Leginkább az eddig olvasott könyvekre támaszkodom - amik ilyen brutalitásról is írnak - , ezzel a képregénnyel csak tegnap találkoztam.

Rózsás János egy interjúban elmondta, hogy a német katonák, a német emberek kint kettétörtek mint a ropi. Szinte a történet elején hullottak el. Kész megoldásokra várva, kifinomult kreativitás, valamilyen szintű rugalmasság és improvizáció nélkül nem lehetett életben maradni.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#14) danih válasza Eastman (#13) üzenetére


danih
addikt

Itt van például A. Bajkov, a történelem-tudományok kandidátusának egy cikke.
Politforum.ru-n is eléggé kivesézték a dolgot, ha gondolod előkaparom. Én azt nem olvastam el, mert most nincs rá időm jelen pillanatban, de már csak a hsz-ek számából is arra tudok következtetni, hogy jól körüljárták.

(#15) Eastman


Eastman
őstag

Mínusz 57 Celsius fokra ébredtek reggel Szibériában

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#16) Eastman


Eastman
őstag

www.natgeotv.com/hu/musorok/natgeo/a-gulag

Végre.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.