Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Snowy_owl


Snowy_owl
őstag

Egy időben foglalkoztatott a téma, és sokat informálódtam a témában, de van 2 dolog ami szemet szúrt:

1. Nagyon kevés a kompetens ember a helyszínen, a prof. pedig egyedül próbálja elmakogni hogy akkor bizony itt nagy a baj, és az a számomra döbbenetes, és hihetetlen, hogy 1 ember(vagyis 2) van aki többé kevésbé tisztában van a történtek súlyosságával.

2. A feminizmus kihangsúlyozása, már megint. A tudós nő, aki egyetlen mondattal, és a tervrajzzal menti meg a helyzetet.

Tehát nekem az a furcsa hogy nincs legalább úgy jó pár ember aki legalább körülbelül kapizsgálja hogy milyen a helyzet súlyossága. És illetve az, hogy nem veszik elő az erőművi dolgozókat, akik azért legalább tisztában vannak a berendezések elhelyezkedésével, működésével. Ez alatt a főmérnököket és operátorokat is értem. De persze nem tudom cáfolni a filmben bemutatott történteket, viszont a prof nőről azt olvastam, hogy ő konkrétan egy kitalált karakter. Ha most ez igaz, akkor nekem hitelteleníti az egészet.

[ Szerkesztve ]

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#2) Snowy_owl válasza Snowy_owl (#1) üzenetére


Snowy_owl
őstag

De hogy pozitívat is mondjak:

Az a rész a legmegdöbbentőbb számom, amikor lent a bunkerben drámaivá válik a feszültség, de közben tagadják saját maguk előtt is hogy itt most tényleg nagy a baj, sőt ez folytatódik a bunkeren kívül is. Amikor végre sikerül beszerezni egy normális megbízható műszert, ami gyorsan 3.6röntgen helyett 15.000-et mutat, akkor végre mindenkinek becsattan, hogy tényleg nagy a baj. Na meg amikor lezuhan a helikopter, akkor még inkább tudatosul mind a szereplőben, mind a nézőben, hogy hatalmas a baj. Szóval ahol verik az asztalt, és az eszme vezérelt emberek egyszerűen képtelenek befogadni, hogy igen felrobbanhatott, igen nagy a baj, mert a vezető személye és az erőmű a maga nagysága miatt egybeforrt.

[ Szerkesztve ]

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#3) #78687232 válasza Snowy_owl (#1) üzenetére


#78687232
törölt tag

Na igen, ezeket nagyon nyomják az arcunkba manapság. Számomra még a nő ellenére is élvezetes volt ez a két rész, sajnos ez ilyen.

(#4) Eastman válasza #78687232 (#3) üzenetére


Eastman
őstag

...szerintem Tyereskova óta ezek már réges rég lefutott körök voltak. Az erős szovjet mérnöknő zsánere a szocializmus egyik példaképe, ikonja volt... :U

Szerk:

Egy gyors, hazai találat:

(#1), igen, kitalált karakter!

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#5) Dr. Romano válasza Eastman (#4) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Na majd amikor a Colombo remékben egy nő fogja alakítani..... ;]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#6) Hosssszu válasza Dr. Romano (#5) üzenetére


Hosssszu
őstag

És ő is majd mindig a feleségéről fog beszélni. ;]

(#7) Eastman


Eastman
őstag

A grafittűz 10 napon át égett, ezután sikerült bórozott homokkal és ólommal elfojtani. A bór célja a neutronok elnyelése, az ólom pedig megolvadva a levegőt zárja el a reaktortól. Ez alatt 4 EBq (4X10^18 Bq) aktivitás szabadult ki a légkörbe (...)

A csernobili szerencsétlenségért felelős vádlottak pere 1987. július 7-én kezdődött meg Kijevben. Az eredetileg vádlottnak tekintett két operátor ártatlansága tisztázódott, helytállásuk elismerést nyert. (Azóta mindketten meghaltak az elszenvedett sugárdózis következtében.) Három hét múlva hirdettek ítéletet. Brukhanov, az erőmű igazgatója és Fomin főmérnök (az atomerőmű építésénél eltűrt konstrukciós hibákért), valamint Gyatlov helyettes főmérnök (a felelőtlenül lefolytatott műszaki kísérletért) 10 év, Rogozskin ügyeletes főmérnök 5 év, Kovalenko műhelyvezető 3 év, Lauskin biztonsági felügyelő 2 év börtönbüntetést kapott. Többjüket pár év után szabadlábra kellet helyezni, mert a kapott sugárzás miatt erősen leromlott az egészségi állapotuk.

A bíróság elfogadta a neves fizikusok és az illetékes kormánybizottság által készített, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnek is eljuttatott egybehangzó jelentéseket a szerencsétlenség okairól, amelyek a felelőtlen kísérletezgetésben, a vádlottak hozzá nem értésében, bűnös felületességében keresendők.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#8) Dr. Romano válasza Hosssszu (#6) üzenetére


Dr. Romano
veterán

:DDD

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#9) freeknight válasza Snowy_owl (#1) üzenetére


freeknight
őstag

Igen, nagyon kevés a kompetens ember a helyszínen, de ha ez téged meglep, akkor nem sokat találkozhattál még a magyarországon is a mai napig virágzó káder-rendszerrel. Ezért irigyellek. Nem kell meglepődni azon, hogy vezetői székekbe a szovjetek nem szakértelem alapján, hanem haveri kapcsolatok és pártmegbízhatóság szerint tették az embereket.

Ugye a katasztrófáról még ma se pontosan tudjuk miért történt, de az biztos, hogy csakis a szovjet blokkban történhetett meg ez a tragédia, sehol máshol.

A történetben a reaktor vezérlőjében tartózkodó emberek közül csak Gyatlov van beállítva totális inkompetens idiótának (és a szovjetek szerint tényleg ő volt a felelős), de a valóságban ő volt az egyetlen ember aznap éjjel odabent, aki valamennyire konyított a nukleáris reaktorokhoz, azelőtt tengeralattjárok reaktoraival foglalkozott. A többiek mind szimpla, széntüzelésű erőművekben dolgoztak Csernobil előtt.
Hogy miért bíztak egy ilyen veszélyes kísérletet hozzá nem értő emberekre? A válasz igazán szovjet: nagypéntek utáni éjszaka volt, a hozzáértő emberek mind otthon vagy a nyaralójukban pihentek, Gyatlovék voltak az egyetlen brigád, akiket be lehetett rángatni. Ugye aznap egy igen veszélyes kísérletet és reaktorleállítást kellett végrehajtani, szóval érthetetlen az egész (magyar fejjel mondjuk nem annyira, próbálj meg pl karácsony este sürgősségi osztályra menni. Nagyon valószínű, hogy a hullaházban kötsz ki).

De még ha teljesen felkészült és hozzáértő emberek lettek volna ott, akkor is nagy valószínűsg szerint bekövetkezik a tragédia:

Az RBMK reaktorok hemzsegtek a tervezési hibáktól, a konkrét csernobili 4-es blokk pedig kivitelezésiekben is (pl a reaktor pénzhiány miatt nem kapott teljes védőburkolatot, illetve a betonozást is kapkodva végezték, csak hogy a legfinomabbakat említsük).

Viszont ezeket az életveszélyes hibákat a KGB titkosította, és a reaktor kezelői ezekről nem tudtak semmit. Nem tudták, hogy ez a típusú reaktor a pozitív üregtényezője miatt sokkal veszélyesebb alacsony teljesítményen (a kísérlet során bőven üzemi teljesítmény alatt kellett járatni), nem tudták, hogy 15-nél kevesebb szabályzórúd nélkül nem lehet működtetni a reaktort (mondjuk elvileg ezt tudniuk kellett volna, de ugye a szakértelem hiánya), és nem tudták, hogy a szabályzórudak eldeformálódhatnak, és nem lehet őket teljesen visszahelyezni vészhelyzetben.

A katasztrófa utólagos kezelése pedig kabaré. Pripjaty lakosságát kb nyugodt szívvel halálra ítélték a káderek, csak hogy megpróbálják szőnyeg alá söpörni a hibáikat (a kimutatott 4 röntgen/óra is életveszélyes, azonnal meg kellett volna kezdeni a kitelepítést). Az a nagy szerencsénk (igen, nekünk is), hogy a legfelsőbb szinteken hallgattak a szakemberekre, és ne felejtsük el a likvidátorok önfeláldozását sem - gondolom őket is bemutatják a következő részekben.

(#10) Agostino válasza Snowy_owl (#2) üzenetére


Agostino
addikt

amikor lezuhan a helikopter

send in the next one

egyébként ez szerintem pont nem izgatta shcherbinát, ez van, nekiment a pilóta. mondjuk mint nézőt engem sem izgatott nagyon az egész katasztrófát tekintve. bár az eredeti felvételt egészen jól másolták. szerintem ő ott sokallt be amikor felfogta, hogy game over és lehet akármekkora király, ezt már nehezen hozza le nyertesen.

[ Szerkesztve ]

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#11) Snowy_owl válasza freeknight (#9) üzenetére


Snowy_owl
őstag

Értem amit mondani akarsz. Valóban mintha említették volna vagy filmben vagy írásban, hogy előtte a reaktor operátorok széntüzelésű erőművekben dolgoztak. Illetve hogy maga az egész konstrukció hibáktól hemzsegett amiről ők honnan tudhattak volna. ehhez hozzájöhetett még az atomenergia kevésbé elterjedt ismerete, és illetve a szabályok kidolgozatlansága, és a helyzet komolyságának alulértékelése a nemismeretből fakadóan. Hát igen így végiggondolva a dolgot nem értetlenkedek én annyira, csak mégis megdöbbentő, és mégsem. +az RBMK reaktor pozitív üregtényezője.

Vannak amúgy még ilyen olyan érdekes húzások amik atomenergia területén történtek. Voltak úgynevezett rtg generátorok amik a hasadásból származó hőből állítottak elő elektromos áramot valahol fent északon az orosz határon világítótornyok részére, akkor amikor még gps sehol sem volt. Na azokat miután fejlődött a tájékozódás, (fellőtték a gpseket) ezeket a termoelektromos elven működő generátorokat szanaszét hagyták(több száz darabot). Aztán ezeket a reaktorokat volt hogy emberek megtalálták, kinyitogatták, elhordták, beolvasztották, aztán ebből is volt baj arrafelé. Most nincs linkem de az rtg generátorra rákeresve lehet találni róla magyarul is érdekességeket.

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#12) Hosssszu válasza Snowy_owl (#11) üzenetére


Hosssszu
őstag

Lehet hogy erre gondoltál: [link]

(#13) Deske89 válasza Snowy_owl (#11) üzenetére


Deske89
csendes tag

Az RTG generátoros világítótornyokról 1-2 jó cikk:
[link]
[link]

(#14) Lauda válasza Snowy_owl (#11) üzenetére


Lauda
félisten

Gyakorlatilag az összes védelmi rendszer manuálisan kikapcsolták, amik automatikusan megvédték volna a reaktort a problémáktól Szóval akárhol is dolgoztak és akármiről is tudtak vagy sem, a kezelőknek köszönhető a katasztrófa bekövetkezése.

(#15) Snowy_owl válasza Lauda (#14) üzenetére


Snowy_owl
őstag

Vagy Gyatlové
Vagy az instabil és pozitív üregtényezőjű reaktoré
Vagy a kiiktatható biztonsági rendszereké
Vagy az építés alatt elkövetett hiányosságoké

Ha valóban úgy vettek fel oda embereket, hogy nem kellett hozzá csak mondjuk elemi és technikum, és 0 vagy 0közeli járatosság az atomenergiába, akkor én óvatosan húznám rájuk a vizes lepedőt.

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#16) ZSAPI


ZSAPI
csendes tag

Abba mondjuk érdekes belegondolni, hogy a mai kapitalista erában és jelenlegi technológiai tudással a tarsolyban. Mennyire lenne gyors, hatékony, biztonságos a takarítás / stabilizációs munka. Tény hogy valószínűleg kevesebben halnának bele, de szerintem egy ilyen veszélyességű helyre embereket behajtani csak egy akkori diktatúra képes. Ezzel nem kívánom leírni a likvidátorok hősies küzdelmét.

ja+aha=jaha

(#17) freeknight válasza Lauda (#14) üzenetére


freeknight
őstag

Ki is kellett kapcsolni a védelmi berendezéseket, ez volt a kísérlet egyik lényege.
Én ezért írom inkább a felsővezetés számlájára a történteket, egy ilyen nagy hordejerű eseményt óriási hiba volt a helyettes csapatra bízni.

(#18) Lauda válasza freeknight (#17) üzenetére


Lauda
félisten

Nem ez volt.

(#19) Chaser


Chaser
titán

megnéztem az első részt, az orosz szinkron nem az igazi, néha belehallottam az angolt is, szóval maradtam az angolnál, a fim maga jó, a megtörtént esemény pedig no comment, csak csúnyákat írnék ( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#20) BoB


BoB
veterán

"a nyugati országok tömegtájékoztatása rágalmak, koholmányok özönét terjeszti a baleset kapcsán. A propagandakampány irányítójaként az Egyesült Államokat nevezte meg"

Soros már akkor is elég tevékeny volt.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#21) freeknight válasza Lauda (#18) üzenetére


freeknight
őstag

Dehogynem. Le kellett állítani a primer hűtőkört, és letesztelni a dízelaggregátorok pótlására szolgáló rendszert. Ennek kivitelezéséhez pedig ki kellett kapcsolni a biztonsági funkciókat, hogy manuálisan lehessen azokba beavatkozni.

Ami a személyzet hibája volt, hogy a rendszer többi reaktorról való leválasztásakor beálló teljesítményzuhanást nem vették figyelembe, és nem vették észre, hogy a reaktor instabillá vált. De ez ugye köszönhető annak is, hogy nem értettek hozzá.

De slusszpoén, hogy az se segített volna, ha működnek a biztonsági rendszerek, hiszen a szabályzórudak elgörbültek, és nem lehetett őket visszahelyezni. Egyébként elindították a scramet Gyatlovék is, de a szovjetek szerint épphogy ez okozta a balesetet.

(#22) freeknight válasza Chaser (#19) üzenetére


freeknight
őstag

Szerintem ehhez jó az eredeti angol, végülis a színészek is angolszászok, és nagyon pozitív, hogy nem erőltetik a gagyi orosz műakcentust :)

(#23) Lauda válasza freeknight (#21) üzenetére


Lauda
félisten

A kísérlet lényege az lett volna, hogy vészleállás esetén a dízelgenerátorok beindulásáig tudják-e működtetni a keringetőszivattyúkat a turbógenerátorok mozgási energiáját felhasználva. Hogy ehhez ki kellett kapcsolni egy rakás védelmi rendszert, majd mikor látták hogy valami nem stimmel megint manuálisan kókányoltak bele újabb biztonsági rendszereket kiiktatva, nettó elmebaj.

[ Szerkesztve ]

(#24) freeknight válasza Lauda (#23) üzenetére


freeknight
őstag

Ugyanazt írjuk amúgy :D
A lényeg, hogy azt semelyik kezelő nem tudhatta, hogy az RBMK reaktor sokkal veszélyesebb alacsony teljesítményen, mivel az államtitok volt.
Egy tapasztaltabb, szakértő mérnök talán gyanút fogott volna, hogy ez a hirtelen teljesítményvesztés instabilitást jelez, ami mindenképp veszélyes, és leállítja a kísérletet, talán nem. Talán Gyatlov is tudta csak mindenképp végig akarta vinni a kísérletet, nehogy megbüntessék.
Viszont nem az volt a baj, hogy kikapcsolták a biztonsági rendszereket, mivel a szabályzórudak amúgy is meghibásodtak.

(#25) Eastman válasza freeknight (#22) üzenetére


Eastman
őstag

+1

Orosz nyelven a Csernobili pillangó című ukrán sorozat fellelhető a témában...
Magyar felirattal is.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#26) Lauda válasza freeknight (#24) üzenetére


Lauda
félisten

A retardált személyzet hozta olyan állapotba a reaktort, ahol már nem tudták ellátni feladatukat a rudak, egyébként semmi bajuk nem lett volna. Tipikus orosz semmirevaló, felelőtlen viselkedés. Nyomd meg szása, majd valami lesz. Lett is. Eleve olyan hibákat is elkövettek, hogy több rudat húztak ki mint szabadott volna. Aztán ezek után megint kikapcsoltak egy védelmet, mikor a gőzdobban alacsony lett a vízszint. Ezután még mindig húzott ki rudakat, pedig már a korábbiakat sem szabadott volna. Épeszű ember nem kezd el szórakozni egy atomreaktorral és sorozatosan védelmeket kiiktatni. Gyakorlatilag szándékosan, manuálisan felrobbantották azt a kócerájt.

[ Szerkesztve ]

(#27) Eastman válasza Lauda (#26) üzenetére


Eastman
őstag

Samus kolléga ajánlásával megnéztem a Discovery World, A Nulladik Óra című dokumentumfilmjét. Aszerint Gyatlov korábban már felrobbantott egy tengeralattjáró reaktort. :((( A fia bele is halt a következményibe. Mégis ő lett Csernobilban a bakter.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#28) Lauda válasza Eastman (#27) üzenetére


Lauda
félisten

Nagyjából erről beszéltem.

(#29) freeknight válasza Eastman (#27) üzenetére


freeknight
őstag

Viszont bizonyára jó káder volt. Én csak ezért mondom, hogy a vezetőség felelőssége sokkal nagyobb volt, ennek az embernek nem is szabadott volna ott dolgoznia - még így is ő volt az egyetlen ember aznap este odabent, akinek volt valami tapasztalata nukleáris reaktorokkal.
Az pedig hogy rájuk bíztak egy különösen veszélyes kísérlet levezetését, arra nem lehet szavakat találni.
Egyébként mai napig nincs ebben konszenzus, hogy ki is volt a felelős, és ezt már nem is fogjuk megtudni.

(#30) freeknight válasza Lauda (#26) üzenetére


freeknight
őstag

Azt nem érted meg, hogy éppen a kísérlet miatt emelték ki a rudakat, nem szórakozásból. A víz hűtését emelték, emiatt ki kellett emelni a rudakat, mert a reaktor leállt volna. Legalábbis papíron.
Azt ugyanis már nem tudták (mert titkos információ volt), hogy a pozitív üregtényező miatt a hűtővíz nem képes ellátni a modulátor szerepét alacsony teljesítmény mellett.

[ Szerkesztve ]

(#31) Chaser válasza freeknight (#22) üzenetére


Chaser
titán

nem is kellett volna nekik, elég ha ukrán, orosz, akárki szinkronizálja, nekem jobban átjött volna a törétnet azon a nyelven ahogy történt, ennyi, de így nekem használhatatlan h el van csúszva durván az orosz szinkron meg belehallok az angol foszlányokba
a film viszont tényleg jó, 2. részt is megnéztem, kár h nincs több a kölcsönzőben:)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#32) freeknight válasza Chaser (#31) üzenetére


freeknight
őstag

Én oroszul nem láttam, pedig eredetileg úgy akartam én is nézni az autentikusság miatt. :D Csak akkor még úgy nem volt fent a "kölcsönzőben" :DD
Így akkor már nem bánom, hogy mégis eredeti nyelven kezdtem el.

(#33) Lauda válasza freeknight (#30) üzenetére


Lauda
félisten

Hagyjuk.

(#34) freeknight válasza Lauda (#33) üzenetére


freeknight
őstag

Ezek szerint sikerült megérteni :)

Én csak tegnap fedeztem fel ezt a nagyszerű sorozatot, szóval érdekelne, hogy milyen napokon jönnek az új részek? HBO Go-n esetleg elérhető az egész évad?

(#35) #78687232 válasza freeknight (#34) üzenetére


#78687232
törölt tag


Ehhez az eredetihez képest HBO GO-ra egy nappal később teszik fel.

(#36) Lauda válasza freeknight (#34) üzenetére


Lauda
félisten

Azért írtam, hogy hagyjuk, mert nem olvastál rendesen utána. Az operátorok még attól az eleve rossz tervtől is eltértek, többször megszegték az üzemeltetési szabályzatot. Lehetne sorolni, de mi az, hogy lezárja a gőzturbina szelepét, ezzel bentrekesztve a reaktorban a gőzt. Illetve, hogy a minimum előírt rúdnál kevesebbet hagytak a reaktorban. Ez az ő akciójuk volt, a kísérletet így nem szabadott volna folytatni.

Kb ami eszükbe jutott azt iktatták ki, meg kapcsolták ki-be, meg is lett az eredménye.

(#37) freeknight válasza #78687232 (#35) üzenetére


freeknight
őstag

Köszi!
Azért gondoltam, mert néhány kritikában írták, hogy már látták az összes részt, de akkor ez csak a sajtónak volt elérhető.

(#38) freeknight válasza Lauda (#36) üzenetére


freeknight
őstag

Érdekes, eddig csak én hoztam fel érveket, te max csak azokat ismétled vissza, amiket én leírtam eddig. Szóval tényleg hagyjuk.

(#39) Lauda válasza freeknight (#38) üzenetére


Lauda
félisten

Előbb tájékozódj, mert amiket írtál azok sem fedik a valóságot. Van egy csomó forrás a neten, wikin és itt például. ;)

(#40) freeknight válasza Lauda (#39) üzenetére


freeknight
őstag

Már hogyne fednék a valóságot :D De ha gondolod nyugodtan cáfolj meg, tényekkel, az nagyon kevés, hogy annyit írsz, nem így történt :) . Mert ez ilyen klasszik troll színvonal. Picit több helyről tájékozódtam már, mint egyetlen oldal, meg a wiki.

(#41) Lauda válasza freeknight (#40) üzenetére


Lauda
félisten

Klasszik troll, mint a meghibásodott rudak és hasonlók. Nem én írtam hülyeségeket. De nem vitázom ezen többet.

:)

[ Szerkesztve ]

(#42) Gigi01


Gigi01
őstag

(#44) Eastman


Eastman
őstag

A sorozat 3. részében valóban megjelentek a horrorhoz közeli képek. Anno a kilencvenes évek legelején már láttam egy gyorsan összerakott játekfilmet a csernobili balesetről, amiben szintén ábrázolták a közvetlen sugárfertőzés következményeit. Akkor fel sem fogtam, talán el sem hittem a látottakat. Mindannyiunk "szerencséje" az, hogy a mentésben résztvevő tűzoltók, búvárok, bányászok mindezekről nem tudhattak. Bőr nélkül, élő gyulladt húsként ráragadni a pizsamára majd a lepedőre, csillapíthatatlan fájdalmakkal kísérve, egy műanyag oxigénsátorban magányosan, izoláltan, talán a legszörnyűbb vég. :(((

Olyan mintha vakuval egyszer rád villantanának, aztán egy hét alatt levedlenéd a bőröd, alatta pedig a csak húson próbálnál feküdni. ...és egy negyed tüdővel lélegezni.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#45) Snowy_owl


Snowy_owl
őstag

Nem vagyok az a nagy zöldpárti, meg atomenergia ellenes, és Csernobil tekintve a történtekhez vezető utat, azt mondhatom érthető, megtörtént, szomorú, de kezelhetővé vált mondjuk.

Na de közben szembeállítva a modern fukushimai atomerőművel, amit elmosott a szökőár, és leállt a hűtés, és mondom modern! és biztonságos, mint az összes többi modern erőmű, végül is ott is az van jelenleg, hogy még jó ideig nem tudnak mit kezdeni az egész hóbelebanccal, ami nem győz meg arról, hogy az atomerőművek valóban olyan biztonságosak, és jól kezelhetőek lennének. És akkor a kiégett üzemanyagról nem is esett szó.

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#46) BoB válasza Eastman (#44) üzenetére


BoB
veterán

Nem tudom hallottál-e erről az esetről: [link]

Sokkal durvább mint csernobil.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#47) kcsa


kcsa
veterán

Sziasztok,

Véletlenül tévedtem ide, de egy gondolatot hozzátennék: a színész elmondása szerint a mérnöknő szerepe bár kitalált, de ebben az egy karakterben aggregálták a témába véletlenül becsöppenő "külsős" fizikusokat, akiket egyesével nyilván nem, vagy nehezen lehetett volna szerepeltetni.

A japán esetről pedig idáig nem hallottam, de rendesen sokkolt :O

(#48) dabadab válasza Snowy_owl (#45) üzenetére


dabadab
titán

Az ötvenéves, leállítás előtt álló fukusimai erőmű mitől lenne modern?

Egyébként meg momentán az atomnál környezetbarátabb energiaforrásaink nem nagyon vannak.

DRM is theft

(#49) dabadab válasza BoB (#46) üzenetére


dabadab
titán

Ez nem hogy durvább nem volt Csernobilnál, hanem sokkal-sokkal enyhébb, minden szempontból.

DRM is theft

(#50) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

A kommunizmus egyik hátrányos tulajdonsága - mindenképp csinálni azt amit a felsővezetés mond, mindenáron.

freeknight

Szakértő mérnök gyanút fogott volna, az biztos. Éjjel egy órakor nem volt megfelelő személyzet, mivel elhúzódott a kisérlet ideje. 25.ére lett tervezve. Ehhez képest, nem tudták tartani az időt, mivel kellett továbbra is szolgáltatni az igény miatt, így lett 26.án 01:23-kor bumm. Este 11kor engedélyezték a kisérlet folytatását. Már a nappali műszak elment, az esti műszak már készült a távozásra, az éjszakai műszak meg éjfélig nem álltbe. Nappalra volt tervezve a teszt, az éjszakai műszaknak csak a további hűlés szabályzásban lett volna része. Többi meg tudjuk emberi tudatos hibázások sorozata.

[ Szerkesztve ]

(#51) Eastman válasza bobalazs (#50) üzenetére


Eastman
őstag

Egy kisebb, ártalmatlanabb, veszélytelenebb balhé:

„A Roszatom még (2017.) októberben kiadott egy közleményt, miszerint Oroszország felett a légkörben szinte sehol sem mutatták ki a ruténium-106-ot, különösen nem mutatták ki a Dél-Urálban, amit a francia és német kutatók a meteorológiai adatok elemzésével a szennyezés legvalószínűbb forrásának tippeltek. A közlemény szerint kizárólag Szentpétervár környékén mutattak ki egy kevés ruténium-106-ot.

Most kiderült, hogy a közlemény hazugság volt.

(...)

26-án megjelent az anyag Tatárföld felett, 27-én Volgográdnál, 29-én pedig már Olaszország felett, majd onnan észak felé húzódott, és észlelték Ausztriában, Németországban illetve Franciaországban is. Október első hetében Szentpétervárnál tért vissza a felhő Oroszország fölé.”

Simán behazudnák ma is.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#52) BoB válasza dabadab (#49) üzenetére


BoB
veterán

Nyilván nem egészében hanem egy embert ért sugárterhelés és annak következményeiben omg :U

Az elszenvedett sérülés és fájdalom, állapot sokkal súlyosabb mint amit csernobilban átéltek. Nem összességében...nyilván... hanem egyénenként.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#53) dabadab válasza BoB (#52) üzenetére


dabadab
titán

"Nyilván nem egészében hanem egy embert ért sugárterhelés és annak következményeiben omg :U"

Ezt se merném kijelenti: a japánok közül az egyik 10, a másik 17 Sv sugárzást kapott és a csernobili halálos áldozatok hivatalos (kozmetikázott) listáján többen is vannak, akik nagyságrendileg ekkora sugárzást kaptak és hetekkel az incidens után haltak meg.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#54) Eastman válasza BoB (#46) üzenetére


Eastman
őstag

A részletek. A cikk írásakor még valószínűleg életben voltak a sugárfertőzött japán dolgozók. (83 napon át szenvedett az egyikőjük.)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#55) bobalazs válasza dabadab (#53) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Ouchi, being nearest to the tank, was blasted with 17 sieverts of radiation. This is possibly the highest dose of radiation any human has ever experienced. Shinohara received 10 sieverts while Yokokawa received 3 sieverts.

A hordóhoz legközelebb lévő 17 sievert, kicsit távolabb lévő ember 10 sievert, míg az irodista arrébb 3 sievertet kapott. Ehhez képest Chernobilban az egész erdőben annyi volt a sugárzás folyamatosan.

Ahogy arról az MNT FINE 2005-ös tudományos expedíciója keretében, a lezárt zónában készített dokumentumfilmben (Csernobil a saját szemünkkel) beszélünk, ott a Vörös Erdőben 1986 április végén, májusában 10 Sv/h nagyságrendű lehetett a dózisintenzitás, ami óriási érték.

(#56) Dave™


Dave™
nagyúr

Láttam már sok dokut a témában, a csernobili csata sokkal realisztikusabban és jobban mutatja be a helyzetet szerintem, ez egy tipikus színes dráma, bár pár dolog elég jól átjön. Ami a legsokkolóbb viszont, az a Csernobil szívei (vagy valami hasonló a címe), ebben bemutatják milyen mutációkat okozott a sugárzás a gyerekeken, na ahhoz kell igazán gyomor, olyanokat látni amit korábban elképzelni sem lehetett. Minden atomenergia párti embernek látnia kellene, mert az egy dolog hogy nem történik baleset (jó esetben), de a sugárzó szemetet is nehéz már ide-oda rakni, és csak egyre több lesz belőle. Csernobil pedig csak egy erőmű a sok százból.

(#57) dabadab válasza Dave™ (#56) üzenetére


dabadab
titán

"Minden atomenergia párti embernek látnia kellene"

Szerintem meg a zsigeri ijesztegetés egyáltalán nem megfelelő módszer valódi kérdések eldöntésére, legfeljebb hisztériakeltésre.
Pontosan ez az a felfogás, ami miatt elmaradt az atomerőművek felfutása és most telepumpáljuk a levegőt szédioxiddal meg minden egyéb kacattal, amibe évente milliók halnak bele, csak ez messze nem olyan jól marketingelhető, mint az, hogy mindmeghalunk az atomtól.

DRM is theft

(#58) Dave™ válasza dabadab (#57) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem volt ebben semmi zsigeri ijesztegetés, ez egy szimpla kockázati tényező amivel számolni kell. Ahogyan megtörtént már eddig (minimum) kétszer az elmúlt évtizedekben, úgy megtörténhet máskor is, és két országot elég rendesen hazavágott egy erőmű, amiből csak Európában több száz van. A baleset mellett ráadásul történhet szabotázs is, annak is van kockázata, de talán a legnagyobb probléma a kiégett fütőanyag és elhasználódott elemek tárolása, amire a mai napig nincs megoldás, viszont a sugárszennyezett anyag mennyisége évről évre több. Nyilván nem a szén az alternatívája.

(#59) dabadab válasza Dave™ (#58) üzenetére


dabadab
titán

"Nem volt ebben semmi zsigeri ijesztegetés"

Dehogynem, az egyéni sorsok tragédiák és horrorok felemlegetése csak arra jó, másra nem igazán.

"Nyilván nem a szén az alternatívája"

Az elmúlt ötven év ezzel nem nagyon ért egyet. Ahova nem épült atomerőmű, ott szén lett.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#60) Eastman válasza Chaser (#19) üzenetére


Eastman
őstag

Vlagyimir Sevcsenko: Csernobil - Nehez hetek krónikája doku oroszul, magyar felirattal.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#61) Dave™ válasza dabadab (#59) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem a 60-as és 70-es évekről van szó, hanem a jelenről, lásd Németország. Igaz ők gondolnak a jövőre is, például hogy mi legyen a sugárszennyezett szeméttel, amire gondolom neked sincs érdemi javaslatod, pedig ez a legfőbb probléma vele jelenleg, mindenféle demagógia nélkül.

Ha Ukrajnában nem sikerül megelőzni a második robbanást, akkor lehet hogy te sem így látnád a dolgot, esetleg ha Paksról lenne szó, ami pont az ország közepén van. Kell a tiszta energia, de az atom sem az, csak annyiból jobb a többi nem megújulóval szemben, hogy eltolja későbbre a problémát, amiből egyre csak több lesz.

(#62) oriic válasza BoB (#46) üzenetére


oriic
HÁZIGAZDA

Akkor már inkább a Majak-incidens, bár az kicsit más tészta volt.

Live-Die-Respawn

(#63) dabadab válasza Dave™ (#61) üzenetére


dabadab
titán

"Nem a 60-as és 70-es évekről van szó, hanem a jelenről, lásd Németország"

Arról a Németországról van szó, ami lelkesen építette a szénerőműveket atom helyett és most okádja a széndioxidot? Na, ennyire gondolnak a jövőre.

Az atomhulladék ugyanis - ellentétben a mindenféle fosszilis erőművek végtermékével, amit csak simán kieregetünk a légkörbe - szépen be van csomagolva és teljesen kezelhető mennyiségű (Paks egyévnyi üzemanyag egy szobában elfér, és annak a legnagyobb része a "csomagolás", nem a konkrét hasadóanyag).
Igen, azt még ki kell találni, hogy mi legyen vele hosszútávon, de addig is szépen csendben elvan, nem okoz globális ökológiai katasztrófát.

"Ha Ukrajnában nem sikerül megelőzni a második robbanást"

Nem arról volt szó, hogy a régmúltat tegyük félre? A mai erőműveknek sok közük nincs a csernobilihez.

DRM is theft

(#64) Chaser válasza Eastman (#60) üzenetére


Chaser
titán

nem orosz nyelvű dokumentum v egyéb filmeket hiányolok, kifejezetten ehhez a sorozathoz szerettem volna olyannal nézni, de mint mondtam, sajnos elég gyengére sikerült, fokozta volna az élményt, ennyi
megnéztem tegnap a 3. részt, brutálisan jóra sikeredett, le a kalappal a készítők előtt

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#65) Eastman válasza dabadab (#63) üzenetére


Eastman
őstag

Az atomhulladék ugyanis (...) szépen be van csomagolva...

Ezt általánosan nem jelentheted ki. Nincs, nincs mindegyik szépen becsomagolva. Illetve lehet, hogy „szépen”, de nem minden esetben jól. Olvasgatok a témában, egyre mélyebben. Gondoltam, hogy ide betűzöm a közeli eseteket, vagy elküldöm neked privátban a linkeket, de mivel az elmúlt évek tapasztalatai alapján „nehezen” értjük egymást, nem zavarlak privát üzenetekkel, csak akkor ha kéred. Tehát ha érdekel, küldök hanyagul kezelt radioaktív hulladékokról cikkeket. Tudod, itt is, ott is emberek dolgoznak, aztán lehet xarnapjuk, kiesik valami a kezükből, egy csapaton belül nem értik egymást, mert pl. nem egy anyanyelvet beszélnek, munkaidő vége, műszakváltás, jönahétvége, stb.

Igazából a leírásokban elég sok elbaxott konstrukcióra találni. Na, ez az aminek nincs romantikája. Szépen becsomagolva? Hát persze.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#66) dabadab válasza Eastman (#65) üzenetére


dabadab
titán

"Ezt általánosan nem jelentheted ki."

De. Általánosságban pont ki lehet jelenteni, abszolút ez a jellemző.
Nyilván semmi sem tökéletes, a sugárzó anyagok kezelése sem, de ebből a szempontból a nukleáris ipar sokkal jobban teljesít, mint nagyjából bármi más.

DRM is theft

(#67) Eastman válasza dabadab (#66) üzenetére


Eastman
őstag

A jellemző állítás kicsit jobban elfogadható.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#68) BoB válasza oriic (#62) üzenetére


BoB
veterán

[#52]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#69) 8th válasza Dave™ (#56) üzenetére


8th
addikt

Láttam. Továbbra is atomenergia párti vagyok.

A vallás akkor keletkezett amikor az első csaló találkozott az első ostobával

(#70) Lauda válasza Dave™ (#56) üzenetére


Lauda
félisten

Konkrétan nincs értelmes alternatívája. Szóval minden embernek aki elektromos áramot használ, atomenergia pártinak kellene lenni, hisz annak köszönheti, hogy van mit használnia és a lehetőségekhez mérten egy környezetkímélő, biztonságos, szabályozható forrás állítja elő.

(#71) Eastman


Eastman
őstag

A minisorozat gépkocsijai [itt].

GAZ-24 Volga nálam a nagy kedvenc.


+

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#72) Chaser válasza Lauda (#70) üzenetére


Chaser
titán

én sem örülök neki, hiába hülyéznek le érte ( :
nem az emberiség kezébe való játék ez, bizonyítottuk már párszor, a megoldás csak annyi lenne, h a fegyverkezésre és hatalmi harcokra költött csilliárd dollárokat egy alternatív energiaforrás keresésére fordítanák, vagy upgradelnék a jelenlegi megoldásokat, nagyon meglepne ha nem születne értékelhető megoldás, de sokkal egyszeűbb egymást gyilkolni és atombizb@szokkal' játszani....:)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#73) dabadab válasza Chaser (#72) üzenetére


dabadab
titán

Momentán az elmúlt ötven év azt mutatja, hogy az atommal sokkal jobban tudtunk bánni, mint bármi mással: ha az ember nem zsigerből érvel, hanem megnézi a konkrét adatokat, akkor ez elég egyértelmű.
Itt állunk, elszabadult a klímaváltozás, Kínában évente milliók halnak bele a szmogba és még mindig ott tartunk, hogy deazatom?...
Ha pl. Németország nem a mindenféle alternítív energiaforrásokat nyomta volna, hanem épít pár atomerőművet, akkor már jóval előbbre lennénk, sok szempontból.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#74) Chaser válasza dabadab (#73) üzenetére


Chaser
titán

szezont keverjük a fazonnal:) nem mondtam h pl németországnak a fosszilis energiákra kellene alapozni
ha rajtam múlik, 2. vh után még az atom fogalma es megszűnik, nemhogy erőművek, ezt megfejelte csernobil, és volt még talán japánban egy "kisebb" baleset
nem a szénerőműveket kellene erőltetni, épp azt mondtam, a fegyverkezésre meg hatalmi rivalizálásokra elköltött dollár csilliárdokat, talán, mondom talán, abba fektetnék, h vagy a jelenlegi megújulók hatékonyságát javítsák, v találjanak ki egy újat, akkor mindenkinek jobb lenne, de ez max utópia, költünk háborúkra, fegyverekre, aztán szépen csendben reménykedünk, h több atom katasztrófa nem lesz, globális összefoggással biztosan lenne alternatív megoldás, hangsúly a globális szón, és fegyverkezés/háborúzásra elköltött pénzek helyett
az én véleményem továbbra is az, az emberiség és az atomenergia relációja, mint mikor a kis gyerek égő gyufával játszik a szalmakazal mellett, persze csernobil korában még más volt a világ, de ismerjük a történelmet, szereti ismételni önmagát

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#75) dabadab válasza Chaser (#74) üzenetére


dabadab
titán

"nem mondtam h pl németországnak a fosszilis energiákra kellene alapozni"

Ezt konkrétan senki sem mondta, de nem volt más értelmes lehetőség, tehát ez lett. Most sincs és a belátható jövőben sem látszódik más.

Szóval ott tartunk, hogy tisztán érzelmi alapon betiltanád nagyjából a legtisztább energiaforrást, mindezt környezetvédelmi körítésben. Egyébként ezzel nem vagy egyedül, a Greenpeace elég jelentősen hozzájárult a globális felmelegedéshez.

DRM is theft

(#76) Chaser válasza dabadab (#75) üzenetére


Chaser
titán

nem érzelmi alapon, és még mindig arról van szó, amit sokadjára leírok:
a fegyverkezésre/hatalmi harcokra elherdált horribilis pénzekből akár lehetne az atomenergia helyett alternatívát találni, nem a németeknek, nem usánkának, nem az iszlámgyihádnak', nem nekünk, hanem globális összefogással

az nagyon nem érzelmi alap, amit idióták műveltek a 2. vh-ban, majd csernobilban, és egy talán japán baleset, ez matek és történelem
ez az én véleményem, csak össze kellene fogni egy élhetőbb világért és abbahagyni a baromkodást amit az emberiség már talán ősidők óta művel, a pénz/tudás megvan rá, csak másra fordítják...

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#77) dabadab válasza Chaser (#76) üzenetére


dabadab
titán

"a fegyverkezésre/hatalmi harcokra elherdált horribilis pénzekből akár lehetne az atomenergia helyett alternatívát találni"

Vagy nem.

"az nagyon nem érzelmi alap, amit idióták műveltek a 2. vh-ban, majd csernobilban, és egy talán japán baleset, ez matek és történelem"

A II. VH nem tudom, hogy jön az atomerőművekhez (vagy hát tudom: sehogy).
Csernobil és Fukusima meg egészen pontosan azt mutatják, hogy az atom biztonságos és környezetbarát erőforrás, mert ha ezt a kettőt összerakod, akkor még mindig sehol sincsenek se környezetszennyezés, se halálos áldozatok terén bármi máshoz képest.
Egyébként főleg Fukusima: a világ második legsúlyosabb atomerőműkatasztrófája egészen pontosan nulla halálos áldozatot követelt.

Ez a matek.

DRM is theft

(#78) Chaser válasza dabadab (#77) üzenetére


Chaser
titán

vagy igen ( :

ha nincs atombomba, erőmű sem lett volna, utóbbinak legalább van/lehet jótékony hatása is, az nem kérdés

sztem nincs a világon senki, aki pontosan tudná mekkora kárt okozott csernobil, és okoz akár a mai napig, amit tudok, megnéztem a befejező részt, összesen 31 halálos áldozatot ismertek el a film szerint

ott a gond idióták mindig lesznek, felelőtlenek is, kapzsi cégek is, reménykedni lehet, h nem történik hasonló, én a magam részéről nem szoktam reménykedni, abban meg korántsem vagyok biztos, h nem lesz még több katasztrófa

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#79) dabadab válasza Chaser (#78) üzenetére


dabadab
titán

"sztem nincs a világon senki, aki pontosan tudná mekkora kárt okozott csernobil, és okoz akár a mai napig"

A legtúlzóbb, legvalóságtólelrugaszkodottabb greenpeace-es becslés is százezer alatti áldozatot tippel Csernobilban.

A banqiaoi vízerőmű gátjának átszakadásakor nagyjából kétszázezren haltak meg.

Kampányolsz-e a gyilkos vízerőművek ellen?

Kínában évente (nem ötven év alatt, hanem minden évben!) nagyjából hatszázezer ember hal bele a szén égetése által okozott szmogba.

Kampányolsz-e a gyilkos szénerőművek ellen?

Nem, dehogy, te sikeresen kiszúrtad a létező legkevésbé gyilkos energiaforrást.

DRM is theft

(#80) Chaser válasza dabadab (#79) üzenetére


Chaser
titán

azt h számolták ki, h a radioaktív szennyeződés ami a légkörbe jutott, mekkora területet fertőzött meg? mennyi növényt, vizet, közvetve/közvetlenül?
nem kampányolok semmi ellen, szénerőművek mellett sem, elavult tech, továbbra is csak annyit mondok, az egymás gyilkolására kidobott pénzekből lehetne akár hatékonyabb megoldást/megoldásokat találni a jelenleg alkalmazottaknál, csak akarni kellene
másik oldalról pedig, az energia igényt lehetne csökkenteni, de amíg ott tartunk, h a legtöbb emberben annyi tudatosság nincs, vagy igény arra, h olyan eszközöket használjon amik hatékonyan bánnak az energiával, addig teljesen mindegy is, előbb-utóbb bezárul a kör és majd lesz valami....:) ideális esetben én már nem fogom megérni :d

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#81) dabadab válasza Chaser (#80) üzenetére


dabadab
titán

"azt h számolták ki, h a radioaktív szennyeződés ami a légkörbe jutott, mekkora területet fertőzött meg?"

Azt elég pontosan lehet tudni, hogy mennyi anyag szabadult el, merre fújt a szél és persze magát a radioaktivitást nagyon jól és egyszerűen lehet mérni.

"nem kampányolok semmi ellen"

Akkor itt az előző hozzászólásokban mit csinálltál?

DRM is theft

(#82) Chaser válasza dabadab (#81) üzenetére


Chaser
titán

és nyilván évszázados tapasztalatunk van arról, a radioaktivitás mit, hogyan, milyen mértékben károsít azokból a számokból, és meddig fejti ki a káros hatását....jah nem, nincs olyan tudásunk

engedtessék már meg nekem - by torgyán józsi bácsi -, h kifejtsem a véleményem, anélkül, h te vagy bárki eldönti h én kampányolok - ellenben egy szóval nem mondtam, h jajdejók' a szénerőművek, ezt is te szedted elő -
részemről kifejtettem a véleményem, és utálom ismételni magam, vissza tudsz olvasni ( :
mivel nem kívánságműsor, ez van, jobb híján elfogadom h vannak, sok más dologgal egyetemben amivel nem értek egyet, ugyanakkor lehetne változtatni, sok más dologgal egyetemben ezen is, ha akarnánk, de nem akarjuk - a többség legalábbis -

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#83) dabadab válasza Chaser (#82) üzenetére


dabadab
titán

"és nyilván évszázados tapasztalatunk van arról, a radioaktivitás mit, hogyan, milyen mértékben károsít azokból a számokból"

Bocs, de te továbbra is az irracionális rettegőt adod elő. Egyébként elég sokat tudunk a sugárzás hatásairól.

"egy szóval nem mondtam, h jajdejók' a szénerőművek, ezt is te szedted elő"

Az atomerőművek egyetlen létező alternatívái a szénerőművek, ez így jött ide. Ha Magyarországon nem lett volna Paks, akkor szénnel termeltük volna meg az ott előállított áramot. Szerinted ez jó lett volna?

DRM is theft

(#84) Rive válasza Chaser (#82) üzenetére


Rive
veterán

...jah nem, nincs olyan tudásunk

Hát, éppenséggel van: a természetes háttérsugárzás, a klf. radioaktív izotópok amikkel együtt élünk millió évek óta kifejezett felvilágosító erővel bírnak.

engedtessék már meg nekem - by torgyán józsi bácsi -, h kifejtsem a véleményem,
Véleményed, az lehet. De engedtessék már meg mindenki másnak, hogy helyén kezelje az olyan véleményeket amik a vízbül szedik kia zoxigént.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#85) samupapa


samupapa
csendes tag

Hát én is még a 3. résznél járok, de elég sokkoló az egész... Belegondolni, hogy már éltem akkor, és ezek majdnem kiírtották a fél világot mert nem akarták egyből belátni, hogy baj van. Ijesztő.
Aztán eszembe jutott egy régebben látott cikk amiben azért ott van, hogy ezek nem tanulnak a saját hibáikból sem...
Íme a Cikk, Majak-ról, ami durvább volt mint Csernobil, csak azt tudták leplezni vagy 30 évig...
Ebből akár jöhetne egy hasonló mini széria. És az oroszok termeltek még hasonlókat, lásd a 89-es vonatbaleset, vagy a jó öreg Gyatlovi-rejtély...
Jó olvasgatást :K

("Ha lenne pénzem, már nem lenne..." :-) )

(#86) Mr X válasza Chaser (#76) üzenetére


Mr X
veterán

"a fegyverkezésre/hatalmi harcokra elherdált horribilis pénzekből akár lehetne az atomenergia helyett alternatívát találni"

Itt a gond. Keresni persze lehet, de kijelenteni, hogy találni...

(#87) Chaser válasza dabadab (#83) üzenetére


Chaser
titán

bocs, de továbbra sem rettegek, a történelemből tudjuk amit tudunk, ez a kedves emberiség idióta ilyen technológiához, persze tanultunk az előzőekből, a következő defektnél majd ezt megint át lehet gondolni

néha azt hiszem direkt játsdzod az értetlent ( :
nem érdekelnek a szénerőművek, betűzöm, direkt a te kedvedért:
ha - amennyiben -, a világon fegyverkezésre elköltött iszonyat mennyiségű pénzt és szellemi tőkét egy akár meglevő, akár teljesen új energiát termelő projektbe fektetnék, valószínűleg meglenne a megoldás, persze nem 100%, de ahhoz ugye meg kellene próbálni, bukta mondhatni nulla, mert olyan forrásokról van szó, amit a tisztelt emberiség nettó f@szságokra herdál el jelenleg
capslockkal nem akartam, de remélem tizedjére már anélkül is tudod dekódolni

Rive
eltaláltad, a természetes, atomfizikus ugyan nem vagyok, de úgy rémlik, az elmúlt pár ezer évben a természetben hasonló mennyiségű radiaktív anyag koncentráltan nem került ki, a természetben jelenlevőkből lehet következtetni, találgatni
ott a bibi, hogy xyz adalékanyagról is 20-30-40-50 év múlva találják ki h rákkeltő és mit okozhatott

Mr X
nyilván feltételes mód, bár nagyon meglepne ha kb végtelen pénzből és szellemi tőkével nem lehetne más megoldást találni, de mivel meg se próbáljuk, meg se fogjuk tudni
és persze szintén globális módon lehetne a gyártókat minél hatékonyabb eszközök gyártására kényszeríteni, ha újabb hatékony módszerek nem lennének az energia készítésére, legalább radikálisan lehetne csökkenteni az energia igényt, de ugye ez sem járható, gyártsuk csak a minél több ipari hulladékot, iszen' a gazdaságnak dübörögni kell, lényegtelen milyen áron

no befejeztem ( :
az én véleményem az, és az is marad, jobb szeretnék atombizbaszok' nélküli világban élni, de ugye nem kívánságműsor...sajnos:)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#88) dabadab válasza Chaser (#87) üzenetére


dabadab
titán

"a történelemből tudjuk amit tudunk, ez a kedves emberiség idióta ilyen technológiához"

Ezt onnan tudjuk, hogy lassan évszázados tapasztalat, hogy ez a legkevesebb kárral járó energiaforrásunk?

DRM is theft

(#89) Chaser válasza dabadab (#88) üzenetére


Chaser
titán

olvasd vissza amiket leírtam és dekódold ( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#90) dabadab válasza Chaser (#89) üzenetére


dabadab
titán

Igen, azt látom, hogy unikornisokat szeretnél meg világbékét. Nagyon cuki, de a valósághoz ennek semmi köze.

Ha meg ilyen elképzelések mentén állsz neki beleavatkozni a valóságba, annak meg csúnya vége szokott lenni.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#91) Eastman


Eastman
őstag

A sorozat óriási népszerűségére való tekintettel a magyarországi HBO változtatott egy kicsit az HBO3 programing struktúráján: június 15-én, szombaton este 8 órától egymás után leadják mind az öt epizódot, szinkronos változatban.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#92) updog


updog
senior tag

No, mi is végigértünk a sorozaton.

Kelet-európai szemmel valószínűleg legalább két mércét kéne felállítani ahhoz hogy értékelni tudjuk: egyet, mint egy átlagos néző, aki rosszabb esetben tényleg azt gondolja, "de szívás lenne ha ilyen a valóságban is megtörténne", és egyet mint érintett fél (én pl. pár hónapos, északkelet-magyarországi csingáró voltam, amikor bekövetkezett)

Így is, úgy is, minimális empátiával egészen hátborzongató belegondolni a történtekbe, és az emberi sorsokba, és bár tök fölösleges, egy kicsit abba is, hogy "mi lehetett volna, ha...?". Ellenben sokkal reálisabb kérdés lehet, hogy "mi lehet még?"

Ha már idáig eléldegéltünk, akkor ránk már nem volt jelentős hatással? Nem lesz több ilyen? Igazából szerintem az emberiség egy jelentős része azt gondolja, hogy boi, 2019 van, ilyenek velünk már nem történhetnek meg. Hiszen azt mondják.

Elég erőteljes borzongás fogott el az első epizód első percének nyitó monológjánál:

"Mi az ára a hazugságnak? Nem az hogy igazságnak hisszük. A valódi veszély az, hogy ha elég sok hazugságot hallunk, úgy az igazságot már fel sem ismerjük." Kényelmetlen gondolatok, akár a világ vezető, vagy épp eldugott, jelentéktelen társadalmainak berendezkedését, működését elnézve.

Szóval gondolatébresztésben, mondanivalóban, történésekben szinte végig fenntartja az izgalmakat és a feszültséget a sorozat, és a nekünk (is) nosztalgiát kiváltó "hmm de ismerős életkép" érzés külön pluszt ad az egészhez.

Persze, igazság szerint, mint művészeti alkotás, nem igazán értem hogy lett ez hirtelen a világ legnépszerűbb sorozata, ilyen szemmel nézve mondjuk egy erős 8-ast adnék rá.

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#93) Weareus


Weareus
addikt

Faja kis sorozat. Asszem meg is rendelem DVD-n. Klasszikus lesz/lett. :)

Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

(#94) Eastman


Eastman
őstag

A tolmács
(kubai-kanadai dráma, 2018)
"A film igaz történet alapján készült, Malin fiai: Rodrigo és Sebastián Barriuso vitték filmre családjuk történetének meghatározó epizódját."

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.