Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) somogyib


somogyib
őstag

Jó írás. :K
Az, hogy a végén derül ki, hogy kinek a gondolatait olvassuk, arra késztet, hogy újra elovassam.

(#2) somogyib


somogyib
őstag

Még valami...

Érdekes dolog a Bibliában szereplő karakterek megítélése a kultúra terén (filmek, festmények, stb).
Júdást mindenhol a megátalkodott gonoszként ábrázolják, viszont Pilátus - aki elítélte Őt - mintha jobb színben lenne feltüntetve. Ellenpélda erre a Jézus Krisztus Szupersztár rockopera, ahol Pilátus egyértelműen negatív szereplőként van mutatva, de a többi helyen (pl. a Passió című filmben) nem.

Mindezzel együtt vitatkoznék jelen írással, mert szerintem ilyen mély gondolatok nem fordultak meg Júdás fejében.

[ Szerkesztve ]

(#3) MrDerekas válasza somogyib (#1) üzenetére


MrDerekas
addikt

Köszönöm :R
Ha jól rémlik, 2000-ben, - mikor az első számítógépemre szert tettem - lecsüccsentem, hogy na most akkor minden addigi írásom "digitalizálom. (Írólaptól a spirálfüzetből tépett lapig, mindenféle analóg adathordozón voltak ezek az alkotásaim, illetve versekből volt ami csiszolópapír hátoldalán, fadarabon került rögzítésre a pillanatnyi ihletnek engedve.) Neki is veselkedtem, de egy teljesen új történetet pötyögtem le. Annyira beleéltem magam, hogy szinte el is felejtettem, mi volt az elején. Visszaolvastam és döbbenetesen olyan érzésem volt, mintha valaki másnak az írását olvasnám és engem is arra késztetett, hogy újra elolvassam. Ez a történet volt az.
Két-három évvel később akadt a kezembe egy olyan cikk, amiben arról okfejtettek, hogy a holt tengeri tekercsekben Júdás "evangéliumai" is jelen vannak és ez felveti a lehetőséget arra, hogy talán nem is oly áruló, mint azt tanultuk. Tettének súlyából ez mit sem von le, de a motivációja talán érthetőbb vagy magasztosabb, mint gondoltuk.

www.derekas.webnode.hu --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- https://logout.hu/bejegyzes/mrderekas/a_szkeptikus.html

(#4) MrDerekas válasza somogyib (#2) üzenetére


MrDerekas
addikt

Sokáig pötyörésztem :B
Ezt jól látod véleményem szerint. Sőt, lehet valami gyerekkori emlékbe beépülhetett a szüleim - főleg faterom által - dicsőített rockopera egy korai leadása a tévében. Ugyanakkor a vasárnapi iskolában is sokat törtem a fejem Júdás személyiségén... Elég sok idő telt el mire papírra is vetettem :)
Pilátus nem is igazán elítélte, hanem a nép akaratának engedve rótt ki büntetést rá. Ebből hozták ki azt, hogy ő is csupán áldozata a keresztre feszítésnek. Ha jól belegondolok, eléggé megosztó személyiség az olvasható iratok alapján.

[ Szerkesztve ]

www.derekas.webnode.hu --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- https://logout.hu/bejegyzes/mrderekas/a_szkeptikus.html

(#5) somogyib válasza MrDerekas (#4) üzenetére


somogyib
őstag

" a motivációja talán érthetőbb vagy magasztosabb"

Talán érthetőbb, de magasztosnak semmi esetre se nevezném. Ahogy írtad, ha belegondolt is, akkor is csak az önteltségéből fakadhatott a tette ("ha én nem vállalom, megteszi más. Talán éppen olyan valaki, aki fel sem tudja fogni tettének súlyát").

Pilátus hozzáállását meg sokféleképpen lehet értelmezni. Az írás úgy szól, hogy mossa kezeit, tehát nem akar az ügyben állást foglalni.
Ezt lehet úgy értelmezni, hogy "szarok bele, csináljatok vele amit akartok" de úgy is, hogy "nem értelek titeket, én nem találtam bűnösnek".
Szerintem ezért kétértelmű Pilátus megítélése.

De azt is tudni kell, hogy a római törvények szerint az ítéletet ki kellett mondani: "ibis ad crucem" (mész a keresztre). Tömeges kivégzésekkor nem volt ilyen, de egyedi esetekkor ki kellett mondani az ítéletet. Hogy ezt Pilátus kimondta-e vagy nem, azt valószínűleg ma már nem fogjuk megtudni.

[ Szerkesztve ]

(#6) Gyurka6 válasza somogyib (#5) üzenetére


Gyurka6
őstag

Az "önteltségéből" talán nem helyes, amennyiben nem teszi meg (és abban sem lehetett biztos, hogy más megteszi ezt és egyikőjükkel sem az történik ami megtörtént) akkor korántsem biztosan ezt eredményezte volna, a "nem" tette.

[ Szerkesztve ]

Gyurka

(#7) Geri Bátyó


Geri Bátyó
őstag

Júdás evangéliuma nem a Holt-tengeri tekercsek közül került elő. Azokból szinte semmit sem ismerünk. Megiddónál is találtak egy csomó tekercset. Azok között volt. (Csak az érdekesség kedvéért: Megiddóval kapcsolatos az egyik közkeletű tévedés a Bibliával kapcsolatban. Ez az Armageddon csatája. Helyesen ez úgy hangzana, hogy az armageddoni csata. Armageddon ugyanis Megiddó másik neve.) Júdás evangéliumában állítólag az van leírva, hogy Júdás volt Jézus kedvenc tanítványa és ő volt, aki a legjobban megértette. Ezért kérte meg őt Jézus, hogy árulja el, mert csak így lehet mártír, ami a kereszténység ügyét előreviszi a kívánt úton.

Amúgy jó írás! :K Az első is tetszett!

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#8) MrDerekas válasza Geri Bátyó (#7) üzenetére


MrDerekas
addikt

Köszi a helyreigazítást! Nekem csak morzsák rémlettek. Amiben biztos voltam, hogy én sokkal később értesültem Júdás írott emlékeiről, mint hogy lepötyögtem a saját fikciómat.
Örülök, ha tetszettek :K

www.derekas.webnode.hu --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- https://logout.hu/bejegyzes/mrderekas/a_szkeptikus.html

(#9) somogyib válasza Gyurka6 (#6) üzenetére


somogyib
őstag

Azért írtam az "önteltséget" mert nekem MrDerekas írásából ez jött le:

"Ráébredtem, hogy az, amire felkértek, hatalmas jelentőségű fordulat" "Átlényegültem. Más ember lettem." ". A jövőért. Magamra vettem a legnagyobb terhet és bűnt."

Nekem ezek önteltségre utalnak, mintha el lenne szállca magától.

De az is lehet, hogy rosszul értelmezem a leírtkat. :)

(#10) Gyurka6 válasza Geri Bátyó (#7) üzenetére


Gyurka6
őstag

Hali!
megírnád, hogy honnan került elő Júdás evangéliuma? (Valamikor olvastam, de már nem emlékszem.)

[ Szerkesztve ]

Gyurka

(#11) Gyurka6 válasza Gyurka6 (#10) üzenetére


Gyurka6
őstag

Bocsi meg van, Megiddonál......

Gyurka

(#12) MrDerekas válasza somogyib (#9) üzenetére


MrDerekas
addikt

Igazából ez az átlényegülés pont az ellenkezője lenne, mint ahogy érezted. Bár Jézus volt az áldozat- ez kétségtelen - azonban a formálandó jövőben, Júdás vállalja magára az árulást és megbélyegzést, pedig ezzel pont, hogy rengeteget tett ezért vagy a mai jövőért.
Mondjuk nekem kifejezetten tetszik, hogy saját olvasatában, mindenkinek más jelentéstartalmat hordoz a történet. :)

www.derekas.webnode.hu --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- https://logout.hu/bejegyzes/mrderekas/a_szkeptikus.html

(#13) Gyurka6 válasza MrDerekas (#12) üzenetére


Gyurka6
őstag

A Júdás evangéliumról azt Írod nem hallottál a megírásakor, és az előző történetnek volt/van alapja?

Gyurka

(#14) somogyib válasza MrDerekas (#12) üzenetére


somogyib
őstag

Akkor tényleg rosszul értelmeztem. :B
De ezért is jó egy ilyen gondolatébresztő írás. :R

A csattanókat mindig szeretem a regények, filmek végén. És itt is csak a végén tudjuk meg, hogy kiről van szó. Ez tetszik, várom a folytatást. :)

(#15) MrDerekas válasza Gyurka6 (#13) üzenetére


MrDerekas
addikt

Kicsit törtem a búrámat a kérdésed olvasva. Talán még középiskolás koromban halottam egy viccet, ami alapul szolgált a novellához. Mondjuk jó pár év eltelt, mire meg is írtam és helyre kerültek a keret történet részletei.

www.derekas.webnode.hu --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- https://logout.hu/bejegyzes/mrderekas/a_szkeptikus.html

(#16) MrDerekas válasza somogyib (#14) üzenetére


MrDerekas
addikt

Nem hiszem, hogy rosszul, csak másként. Ez pedig rendben is van, lévén hogy elég sokfélék vagyunk ;)
:R
Nincs túl sok írásom, de egy vagy kettő van, ami nem csattanóval vagy fordulattal zárul. :B

www.derekas.webnode.hu --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- https://logout.hu/bejegyzes/mrderekas/a_szkeptikus.html

(#17) Gyurka6 válasza MrDerekas (#15) üzenetére


Gyurka6
őstag

Köszönöm!

Gyurka

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.