Hirdetés

2019. május 21., kedd

Gyorskeresés

(#1) rosejbli

rosejbli
(senior tag)
LOGOUT blog

A címből ítélve már reménykedtem, hogy egy flame poszt lesz, ahol leírod, hogy ilyen betegség márpedig nem létezik. ;]
De kellemesen csalódtam. Nagyon jól összeszedett írás.
Annyiban kötnék bele, hogy nem feltétlenül ilyen pillanatszerűen lesz az ember laktózérzékeny.
Én születésemtől fogva az vagyok, egy nagyjából 10 éves periódussal, amikor viszont annyi tejet és tejterméket ehettem, amit nem szégyelltem (egy doboz tej együltő helyemben semmiféle problémát nem okozott).
Jelenleg viszont kb ha ránézek a rendes tejre, már készülhetek, hogy telefingom/böfögöm a lakást, rosszabb esetben pedig szaladni kell erősen. :B
Érdemesebb egyébként a receptre kapható Lactase rágótablettát venni, mivel ebből 100db kerül 1800-2000 Ft környékére, míg a többiből az 50db-ért is simán elkérnek ennyit. A hatóanyag természetesen ugyanannyi minden esetben.

(#2) doeeg válasza rosejbli (#1) üzenetére

doeeg
(senior tag)
LOGOUT blog

"egy flame poszt lesz, ahol leírod, hogy ilyen betegség márpedig nem létezik. ;]" Van ám néha, hogy hasznos tagja akarok lenni a társadalomnak :D Amúgy nyilván minden fejben dől el (sokat mondogattam a wc-n ülve)

Köszi a kiegészítést, hozzá is írtam a bejegyzéshez, hogy nyilván nem csak utólag, hirtelen kialakult állapot jöhet létre.

"Érdemesebb egyébként a receptre kapható Lactase rágótablettát venni, mivel ebből 100db kerül 1800-2000 Ft környékére, míg a többiből az 50db-ért is simán elkérnek ennyit. A hatóanyag természetesen ugyanannyi minden esetben." Látod erre nem is gondoltam, sőt, kb. flegmaságból nem kértem az orvostól a receptet. Mondjuk nekem nem is akkora gond, mert egy doboz bolti tabletta is elég fél évig, tehát sokat nem költök rá.

[ Szerkesztve ]

"Pulled away before your time - I can't deal, it's so unfair" || "nemhoror áron" ©

(#3) Silenc3Hun

Silenc3Hun
(őstag)

Elvileg én is laktózérzékeny vagyok. Egy ideig járkáltunk is orvoshoz, évente, aztán ráhagytuk inkább. Nem igazán veszem észre, hogy bármi bajom lenne belőle, igazolásom szerintem nincs is róla. Mindenesetre jó tudni, hogy vannak ilyenek, köszi az összefoglalót :R

"There's a reason that we came across in this world..."

(#4) Met

Met
(PH! nagyúr)

Én a tejfölt nem bírom, átálltam a laktózmentesre, egy darabig jó volt de utána az sem akart bennem maradni.
Tejtől nincs bajom, igaz már tisztán iszom.

De a paradicsom, étolaj, csapvíz is ellenségem :)

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#5) doeeg válasza Met (#4) üzenetére

doeeg
(senior tag)
LOGOUT blog

Erre nincs diagnózisom :)

Amúgy most már így 30 felett úgy vagyok, hogy minden ilyesminek szeretem tudni az okát, ilyenkor már úgyis minden nap ajándék :D Ha nem sürget semmi, akkor főleg ki lehet várni, míg sorra kerülsz a gasztroenterológián.

"Pulled away before your time - I can't deal, it's so unfair" || "nemhoror áron" ©

(#6) Met válasza doeeg (#5) üzenetére

Met
(PH! nagyúr)

Az lemaradt hogy a kv-t iszom tisztán :DDD

Jó nekem így, elmegyek dokihoz már rögtön valami csövet akar bedugni valamelyik testnyílásomba.

(#7) INGJOKE

INGJOKE
(őstag)

50-60 felett meg már kifejezetten örülni fogsz annak ha valami meghajt. :D :DD :DDD

Egyébként jó a cikk. Nálunk is van két kolléganő, de egyik sem igényli a támogatást, mert az orvosok rákaptak arra, hogy szívatják a beteget, mert mindenki az adókedvezményre hajt szerintük. :D

Ilyen világban élünk. A kolléganő anyukája meg mittudom én milyen érzékeny és valami spéci mindenmentes lisztet rendel amiből 10 kg több mint 10.000 huf és abból süt magának mindenféle pékárut.

Mai világban ezek teljesen normálisak én meg régen ha kihánytam a piát megveretek...:D :DD :DDD

Troll! Feed them!!! Mi mix 2s 6/128(EU dev)+Amazfit pace+Mi Notebook pro I7 16 gb 256 gb ssd+Logitech g903

(#8) voyager4.4 válasza Met (#4) üzenetére

voyager4.4
(senior tag)

Leírtakból epekő is lehet, érdemes lenne egy hasi ultrahang.

[ Szerkesztve ]

no fate but what we make

(#9) janeszgol

janeszgol
(PH! nagyúr)

Gyerekként nem voltam laktózérzékeny (pontosabban intolerens). Tiniként kezdett kialakulni, persze akkor még ezt nem tudtam. Tájogom lett a fenekmnél, majd sipoly, amit megműtöttek, de évekig levedzett. A súlyom bőven elmaradt a többiekétől, 17 évesen 179cm magas és 47 kiló voltam. 25 évesen is csak 55 kiló voltam, viszont ekkor már ételmérgezést kaptam a tejcukortól. 3 dl tej 12 órára totál KO-ra üt. Egyszerre jön minden felül-alul (robbanásos vizes széklet). 4-es hullámokban fáj a hasam, amik között 2 sec pihenő van. Szóval elég fájdalmas.
Voltam dokinál, aki "természetesen" crohn betegséget diagnosztizált (vastag-, és vékonybél gyulladás). Ez ma nagyon divatos. Sajnos. (Mármint a félrekezelés az.) Adott gyógyszert, amit életem végéig szednem kellett volna. Csatlakoztam egy crohn beteg csoporthoz a neten, majd pár hét múlva mondták, hogy én nem vagyok az, nem jók a tüneteim. Hasonlóak, de nem azok.
Elhagytam a gyógyszert, muterom javaslatára elhagytam a laktózt is. Eleinte csak a tejet, majd szűkült. Amikor már egy Balaton szelettől is rosszul voltam, akkor mondom legyen teljesen elhagyva. A sipolyom nem levedzik, sőt be is forrt.

És akkor a laktóz intoleranciáról. Ez nem betegség, a föld népességének nagyobb része az. Az állatok is amúgy. Mivel nekünk baktériumok bontják le, így a szokásos pár óra helyett 2-3 napot vesz igénybe, ami miatt felhalmozódhat a szervezetben. Lehet, hogy 1 Balaton szelet nem okoz gondot neked, de ha minden nap megeszel egyet pár nap után már tuti.
Csak a tejsavat lehet fogyasztani, abban nincs tejcukor. Semmi mást. A porított cuccok (tejpor, savópor) nagyon magas tejcukor-tartalommal bírnak!
Laktáztablettát nem szedek, megszoktam a "böjtölést". 90 kiló vagyok. :)

Nagyon oda kell figyelni, mert a laktóz gyulladásban tartja a vastag-, és vékonybelet, ami nagyon szélsőséges esetekben rákot is okozhat, legalábbis ezek összefüggéseit keresik az orvosok.

A női nemnél csak a női igent szeretem jobban.

(#10) Szoszo94

Szoszo94
(őstag)

Ugyan így jött elő nálam is pár éve, egyik napról a másikra. Egyetemre készültem be, szokásos liter tej és müzli reggelivel - aztán az ajtóban sarkon fordultam és egy jóideig nem mentem sehova a mosdóból. Akkor én sem gyanakodtam másra, mint betegség, gyomorrontás. Aztán idővel rájöttem, hogy ha tejet iszom, jönnek a görcsök.

Dokinál nem voltam még, pont a jövő héten akarunk menni párommal átjelentkezni költözés miatt - akkor megemlítem ezt is, hogy jó lenne ha papír is lenne a laktózérzékenységemről.
Egyébként a sajt még nem bántja a szervezetem, de egy túróstáska tett már be nekem :D Amiből lehet, laktózmenteset veszek, ha pedig mégis valami laktóztartalmú dolgot kívánok meg, szintén a patikában vény nélkül kapható laktáz-emzint veszek be.

Köszönöm a cikket, érdekes volt a tejcukros része, erre eddig nem is gondoltam :)

janeszgol: A felgyülemlést megtapasztaltam nemrég én is. Sajtos szendvicseket kezdtem el mostanában munkába vinni (napi négy), mert a sajttól eddig nem volt bajom. Egy hét után a szemem alatt vörös csík jelent meg, munkatársak is kérdezgették mi történt, addig nekem fel sem tűnt. Utánaolvasva ezt is okozhatja a laktózérzékenység, úgyhogy azóta elhagytam a sajtot a szenyákból és szép lassan el is múlt a vörös csík.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Mi 8

(#11) doeeg válasza janeszgol (#9) üzenetére

doeeg
(senior tag)
LOGOUT blog

És akkor a laktóz intoleranciáról. Ez nem betegség, a föld népességének nagyobb része az. Gondolkoztam, hogy ennyire belemenjek-e, végül nem mentem, de persze ez így van :K Valami olyasmi van mögötte, hogy kb. a csecsemőkori elválasztás után a tejcukorlebontás képessége gyorsan leépült, csak aztán pártízezer éve gondolt egyet az ember, és elkezdte inni az állatok tejét. Ehhez ennyi idő alatt még nem tudott alkalmazkodni az emberi szervezet, bár határozottan fejlődőképes :)

Csak egy kép arról, a népesség hány %-a laktózérzékeny adott területen.

"Nagyon oda kell figyelni, mert a laktóz gyulladásban tartja a vastag-, és vékonybelet, ami nagyon szélsőséges esetekben rákot is okozhat, legalábbis ezek összefüggéseit keresik az orvosok."

Igen, ezt próbáltam ki is emelni, hogy senki ne magának állapítsa meg, hogy ehet-e ezt meg azt, mert úgysem lesz még annyitól baja. Amiket én írtam, hogy nyugodtan eszem, azok is már azért le vannak szűkítve a minimál laktóztartalamúakra, a 0,1g/100g (-közeli) dolog alapján, és egyre inkább kiűzöm az étrendemből őket, mert idővel még ennyiből is baj lehet. Ezért is tartom (most már főleg) fontosnak, hogy hiába csak egy kicsit zavaró puffadás, csak egy kicsit rossz a közérzet egy icipici hasfájás miatt, ha már másfél éve minden nap zavar csak egy kicsit, akkor azt meg kell nézetni.

Pedig eleinte elég sokáig (két éve kezdődött, majdnem egy évig) én is azt mondtam, hogy who cares.

(#12) tomazin

tomazin
(PH! kedvence)

jól tudom, ha valaki tejfehérje érzékeny az meg IJ? mármint adókedvezmény szempontjából. mert az egy kicsit nagyobb szívás, mint a laktóz

(#13) thesound válasza tomazin (#12) üzenetére

thesound
(őstag)

Röviden. Jól tudod, gyakorlatilag így van. Tv. szerint járna nekik is, de az orvosok elhajtaják az ilyen "beteget". Hiába orvos mutatja ki a tejfehérje intoleranciát, nem adják ki az adókedvezményre jogosító igazolást. Egyik ismerősöm végül a minisztériumig ment az üggyel és egyből betartották az orvosok a törvényt és kiadták a jogosult papírt.

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#14) doeeg válasza thesound (#13) üzenetére

doeeg
(senior tag)
LOGOUT blog

Én pl. nem is látom a hatályos jogszabályban (335/2009. (XII. 29.))... Pedig tényleg problémásabb állapot.

(#15) Hieronymus

Hieronymus
(senior tag)
LOGOUT blog

Nekem 5 éves korban jelentkezett a laktóz intolerancia. Egy év telt el borzalomban. Az orvos nem ismerte fel a tüneteket. Kis gyerekeknél némileg más mint a felnőtteknél. Gyomor és bélgörcsből, talán nem ez a legkorrektebb megfogalmazás, kaptam eleget.
Hatévesen merült fel bennem az emésztési gondok és a tej kapcsolata. Egy napon nem voltam hajlandó a tejet meginni. A kakaó is "ment a levesbe". Lassan de kialakult a kerülendő ételek listája és jelentősen csökkentek a tüneteim.

Miután megjelentek a mínusz L-es termékek kipróbáltam néhányat. Egyik sem tökéletes megoldás.
Kerülöm a laktóz tartalmú ételeket. sajnos édesítőszernek is használják. Ezért olyan ételben is van, amiben nem lehetne.

Nincs

(#16) thesound válasza doeeg (#14) üzenetére

thesound
(őstag)

K904,K908
Felszívódási zavar, azaz étel intolerancia. Nem szívódik fel a bélben a kazein (tejfehérje), ezért megrohad a vastagbélben, többek között gázokat és gyulladást okozva, ami hosszútávon (értsd. 20-30-40 év is egyéntől és állapottól függően) igencsak megágyaz egyéb -és rosszabb esetben- komoly betegségeknek.
Mindamelett a kazein, mint fehérje nagyon hasonló a tojásfehérjéhez így nagyon sokszor együtt jár a kettő.

Tudnék írni sokat tapasztalatból, de nagyon fel tud menni az agyvizem a magyar orvosok hozzáállásától, tájékozottságától, a kádári rendszerben ragadásukról illetve az egészségügyi rendszerbe épített ördögi köröktől, így nem teszem a saját nyugalmam érdekében :)

[ Szerkesztve ]

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#17) doeeg válasza thesound (#16) üzenetére

doeeg
(senior tag)
LOGOUT blog

Akkor ez kicsit általánosabban van megfogalmazva. :) Viszont ha ez itt szerepel, akkor semmi gond nincs azzal, ha addig veri az ember az asztalt, amíg az eredményei alapján ki nem állítják róla a papírt.

Szomorú, hogy van aki visszaél az ilyenekkel, de ne úgy fékezzék ezt meg, hogy aki tényleg beteg, annak nem adnak igazolást.

(#18) Agyturbina

Agyturbina
(tag)
LOGOUT blog (1)

Kicsit más de hasonló, a csapvíz okoz problémát.
Gyakorlatilag sebesre marta a kijáratot.

De csak a tengervízből előállított csap vízzel van bajom, de nem tudom miért, csak Sejtem.
Amíg nem költöztem át a nyugati partra semmi bajom nem volt, mindegy mit ittam vagy ettem.

Elvoltunk pár napra sátorozni délre, esővíz folydogál a csapokból. Gyakorlatilag a legnyugisabb időszakomat éltem meg az utóbbi 2 évben, a gyomrom tekinteteben. :R

A szükségletek lettek a célok, és a célok szükségletek lettek.

(#19) ceripapa válasza tomazin (#12) üzenetére

ceripapa
(senior tag)

Hát sokkal nagyobb szívás :D
Mert nem az a baj hogy nehéz lemondani a tejtermékekről , hanem hogy minden szarba tejport raknak , vagy tejsavóport :D .... Amúgy nekem még szerencsém van,mert a keményebb sajtokat mértékkel meg tudom enni, de ezzel kifujt :(

Feleségem is Tejfehérje érzékeny ( + gluténérzékeny) , a gyereknek aki most született már pregomint kellett felírni ( ki kellett harcolni , mert nem hitte el a gyerekorvos, hogy a gyerek nincs jól a HA-s tápszertől illetve peptitől , mert ő miért lenne már kicsiként is tejfehérje allergiás .... )

Szóval eléggé el vannak maradva , ilyen téren , de ahogy nézem van pár cég aki már elkezdett leállni a porok adogolásáról ( pl Győri édes eredetibe már nincs ).

(#20) tomazin válasza ceripapa (#19) üzenetére

tomazin
(PH! kedvence)

ki kellett harcolni , mert nem hitte el a gyerekorvos, hogy a gyerek nincs jól a HA-s tápszertől illetve peptitől , mert ő miért lenne már kicsiként is tejfehérje allergiás

az ilyet úgy verném fejbe szívlapáttal, hogy a doktori cím is leessen a neve elől. plána, hogy 1év alatt nem ritka a tejérzékenység, annyira, hogy a háziorvos felírhatja a legmagasabb kedvezményi kategóriába a pregomilt. (1év után már a gastro igazolása kell erről) A másik amit még lehet tolni a Sinlac.

(#21) Met

Met
(PH! nagyúr)

Most néztem a betegségek listáját amire adókedvezmény kérhető.
Nekem szívritmus zavarom van és az egyik billentyűm nem zár rendesen (vagy ez a ritmus zavar?), néha átesik. Mindkettő születési rendellenesség. Este megnézem milyen kódja van, lehet nem is tartozok bele.

Ha esetleg vagyok annyira gyári selejt, hogy jogosult leszek kedvezményre akkor ezt hogy kell igénybe venni?
A munkáltatónál kell papírt beadni mint az első házas kedvezményt amikor igénybe vettem?

[ Szerkesztve ]

(#22) vásárlow

vásárlow
(fanatikus tag)

A háziorvosom közel fél millát vett ki a zsebemből, mert szerinte csak és kizárólag tükrözéssel lehet megállapítani. Kolléganő a közelmúltban csinálta egyik ismerősének szja önellenőrzését, neki valami kilégzéses teszten állapították meg. Azért egy halvány árnyalatnyi különbség van a két módszer között (tükrözés vs kilégzés).
4 éves koromban jöttek rá a dokik, hogy miért fosok "mindentől". Van egy óvodai emlékképem, amikor tejbegrízből repetáztam, összesen 7 db nadrágot számoltam aznap :DDD Utólag már értem, hogy miért utált annyira az óvónő.
Amúgy pontosan mi a neve annak a vizsgálatnak, amivel ezt meg tudják állapítani? (nem a tükrözésre gondoltam)

(#23) dugo_
Meló után elolvasom.

[ Szerkesztve ]

(#23) dugo_ válasza vásárlow (#22) üzenetére

dugo_
(PH! kedvence)

Amúgy pontosan mi a neve annak a vizsgálatnak, amivel ezt meg tudják állapítani? (nem a tükrözésre gondoltam)

Benne van a posztban, elolvastad? ;]

(#24) doeeg válasza Met (#21) üzenetére

doeeg
(senior tag)
LOGOUT blog

Munkáltatónál kell jelezni, könyvelésnek/bérszámfejtésnek, következő havi fizetési papíron lesz plusz egy sor ezzel az összeggel.

Vagy nem csinálsz semmit, csak évente 1x az adóbevalláskor feltünteted a megfelelő sorban a 12x(aktuális évi kedvezmény)-t, mint visszaigénylendő összeget. Viszont ezt akkor minden évben újra kell.

Mindenestre akárhogy is, az orvosod tud elküldeni a megfelelő szakrendelésre, ahol kiállítják az igazolást, anélkül (és azelőtti időszakra) nem veheted igénybe, és azt a papírt 5 évig (ha végleges fogyatékosság akkor nyugdíjig) meg kell őrizni.

(#25) vásárlow válasza dugo_ (#23) üzenetére

vásárlow
(fanatikus tag)

Nem fért bele a szerk időbe:
hidrogén-kilégzéses teszt
Ez volt a lényeg, köszi a tippet:R Megszoktam, hogy szándékosan nem válaszolnak a népek.
Dologidőben ekkora wall of text-et értelmezni nincs lehetőségem, ctrl+f segített.

[ Szerkesztve ]

(#26) Met válasza doeeg (#24) üzenetére

Met
(PH! nagyúr)

Voltam magándokinál, kardiológus. Az jó lehet vajon vagy kell a körzeti+sztk-s szenvedés?

(#27) doeeg válasza Met (#26) üzenetére

doeeg
(senior tag)
LOGOUT blog

Passz, gondolom ha nem csak magánrendelése van, kiállíthatja ő is (persze ha elmész hozzá a magánrendelésre, és megkéred hogy állítson már ki SZTK-s jellegében egy papírt... na érted :U ). Az is lehet, hogy az eredmények alapján a háziorvos is kiállíthatja. Első körben őt kérdezném meg.

Hivatalosan ezt találtam: "A fogyatékosság minősítése háziorvosnál, illetve az egészségkárosodás jellegétől függően a szakorvosnál kezdeményezhető. A rendelet mellékletében meghatározott igazolást a szakambulancia vagy a kórházi osztály szakorvosa, illetve általuk készített dokumentumok alapján a háziorvos állítja ki. "

(#25) vásárlow jepp, ez az. Talán ennél csak a vérvétel a kevésbé kellemetlen (persze ha nem vagy tűiszonyos :D), azért az hogy laktózérzékenyként belédöntenek egy csomó laktózt, okoz érdekes perceket :D A tükrözésről nem is beszélve.

[ Szerkesztve ]

(#28) Met válasza doeeg (#27) üzenetére

Met
(PH! nagyúr)

A rendelet mellékletében meghatározott igazolást a szakambulancia vagy a kórházi osztály szakorvosa, illetve általuk készített dokumentumok alapján a háziorvos állítja ki. "

Ez alapján az idióta háziorvos kell hozzá.
Feleségem kérdezte hogy a cukros kedvezményhez mi kell. Hát ő nem tudja :W

(#29) doeeg válasza Met (#28) üzenetére

doeeg
(senior tag)
LOGOUT blog

Most megnéztem az enyémet (le van fotózva mert kb. félévente szükség van rá), ezen egyértelműen a szakorvos pecsétje és a kivizsgáló intézmény fejléce van, tehát nekem csak annyi köze volt a háziorvosnak, hogy ő utalt oda be. Nem tudom, mi alapján döntődik el, hogy melyikük állítja ki.

(#30) Met válasza doeeg (#29) üzenetére

Met
(PH! nagyúr)

Probléma megoldva, nem olyan fokú a betegségünk hogy adót érjen.

Copyright © 2000-2019 PROHARDVER Informatikai Kft.