Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ncc1701


ncc1701
veterán

Egy nagy embert vesztettünk. :(

(#2) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Te jó ég, amikor megláttam a hírt, azt hittem, rosszul látok.
Neki köszönhetően ismertem meg jobban a kozmológiát. De sok egyéb mást is köszönhetünk neki. Az sem kis teljesítmény, hogy balszerencsés állapotában sem adta fel, sőt, még jobban belevitte magát hivatásába.

Nyugodjon békében.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#3) thesound


thesound
őstag

Nemrég olvastam el újra az idő rövid történetét.
Várható volt, hogy bekövetkezik, de megdöbbentett. Tudományos és népszerűsítés oldalról is nagyon fontos dolgokat vitt véghez.
A kvantumfizika egy nagyon érdekes tudomány és általa (is) bele lehetett úgy pillantani, hogy egy hétköznapi ember is megértse az alapokat és el is kezdje érdekelni, hogy hogyan is működik a világegyetem.

R.I.P.

[ Szerkesztve ]

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#4) bot1978


bot1978
senior tag

Hála Istennek kiszabadult Isten nyugasztalja. Végtelenül önző dolognak tartottam, amit műveltek vele. Értem, hogy nagy elme volt, akinek bármikor támadhat értékes gondolata, de attól még a tisztességében meg kellett volna tartani. Látni rossz volt szegényt és elérték, hogy mindenki így emlékezzen rá. Ha egy paraszt újság sem képes rá, akkor majd én beszúrok egy normális képet.

(#5) freeknight válasza bot1978 (#4) üzenetére


freeknight
őstag

Semmit nem csináltak vele, egyszerűen hatalmas élni akarás volt benne. A legtöbb ALS-ben szenvedő beteg a 30. évét nem éli meg.

Inkább tiszteletre méltó, hogy a nyilvánvaló külső változásai ellenére nem bujdosott el a világ elől, hanem bátran felvállalta betegségét, és azt, amit az művelt vele.

(#6) ncc1701 válasza bot1978 (#4) üzenetére


ncc1701
veterán

Ezt majd eldönti a beteg. Ha élni akar, akkor él, ha nem, akkor megtalálja a módját, h meghaljon. Amikor valakinél gyógyíthatatlan betegséget állapítanak meg, akkor általában az utlsó szalmaszálba is elkezd kapaszkodni, amennyire csak tud. És neki még ez az élet is nagyon értékes lehetett.

[ Szerkesztve ]

(#7) lezso6 válasza bot1978 (#4) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ööö, szerintem te még mindig nem tudtad feldolgozni, hogy ALS-e van, vagyis most már csak volt. Ne egy nyomorékként tekints már rá, akiről csak mosolygós képet szabad mutatni. :U

Nyugodjon békében, nem semmi, hogy 76 évet élt.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#8) petipetya


petipetya
nagyúr

Sajnálom, hogy nem sikerült lementeni a tudatát, amely által tovább élhetne.

"nincs rá lezsóidő"

(#9) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nyugodjék békében, korunk talán legnagyobb elméje volt. Tolószékbe zártsága valószínű hozzájárult, hogy a gondolataiba ekkora energiát fektethessen.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#10) Dr. Romano válasza t72killer (#9) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Szerintem is, mivel másra nem tudott támaszkodni így neki az élesedett (kb úgy mint a vakoknál a hallás).

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#11) .Szaki.


.Szaki.
addikt

Reggel az első hír ez volt amit olvastam, nyugodjon békében. :(

(#12) lezso6 válasza t72killer (#9) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Igen ez elég valószínű. S emellett rengeteg PR is járt ezzel, pedig van nem egy hasonlóan nagy agy, csak nekik nem olyan izgalmas az élettörténetük.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#13) Wesder


Wesder
félisten

Na ne már :(

I guess it's easy to see the world the way I do. The emptiness is a promise, the sin is just the proof.

(#14) DNReNTi válasza .Szaki. (#11) üzenetére


DNReNTi
őstag

Nekem is ezzel indult a nap, szomoru. :(

but without you, my life is incomplete, my days are absolutely gray

(#15) UnA válasza Apollyon (#2) üzenetére


UnA
Korrektor

"Neki köszönhetően ismertem meg jobban a kozmológiát."

Legalábbis azt, amiben ő hitt :) Mert az igaz, szinte tökéletesre próbálta csiszolni a modellt, ami továbbra is egy modell. Mint bármelyik korábbi...

(#16) Dr. Romano válasza UnA (#15) üzenetére


Dr. Romano
veterán

A Zisten megint? ;]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#17) RudY


RudY
addikt

A Pí napján, ami Einstein születésnapja... érdekes kört zártak le. :(((

(#18) Avicularia válasza RudY (#17) üzenetére


Avicularia
veterán

Pont akartam írni. És az ALS-el élők rekordját is nem kicsit megdöntötte. 3-5 év a várható élettartam egy ALS-es betegnek, az eddigi rekord valami 20 év volt. Hawking-nak 55 évet sikerült kihúznia ezzel a kórral.

(#19) Snowy_owl válasza lezso6 (#12) üzenetére


Snowy_owl
őstag

Nyugodjék békében, de amit te is mondasz rengeteg olyan ember, kutató, tudós, zseni lehet aki alig vagy semennyi hangot nem kap a médiában és a kutatásai hasonlóan nagyívűek. Úgyismondhatnám árnyékban élők. Lehetséges hogy még nála nagyobb tudásúak okosabbak is vannak kerek e világon, akárhol, mégsem ő lett a "sztárkiválasztott". <- ebben semmilyen negativítás nincs, mert így működnek a dolgok.

[ Szerkesztve ]

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#20) Dr. Romano válasza Snowy_owl (#19) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Ebben nincs semmi különleges. Úgyan így van a focistákkal, F1 versenyzőkkel és minden hírességgel.

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#21) UnA válasza Dr. Romano (#16) üzenetére


UnA
Korrektor

Legutóbb sem az Isten volt, talán esetleg megpróbálhatsz elvonatkoztatni a polarizált gondolkodástól (by Lezsó).

[ Szerkesztve ]

(#22) Dr. Romano válasza UnA (#21) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Sajnos még mindig nem vagyok gondolatolvasó ;)

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#23) king.mp


king.mp
aktív tag

RIP

(#24) UnA válasza Dr. Romano (#22) üzenetére


UnA
Korrektor

Akkor minek próbálkozol vele? Lehet értelmesen érvelni is, nem csak hülyeségeket írogatni. ;)

(#25) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Nagyon sajnálom, értékes személyiség volt.

(#26) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ajánlom elolvasásra az "Idő rövid története" c. könyvet Hawking-tól. "Viszonylag" egyszerűen mutat be igen bonyolult témákat, kellően megmozgatva az agyat.

Valamint tudom ajánlani kicsit fiatalabb barátja, Lawrence M. Krauss könyveit is, ha valakit érdekelnek ezek a témák.

De érdemes megemlíteni Hawking "elméleti ellenfelét" is a fekete lyuk témában, Leonard Susskind-ot. Nagyon érdekes, hogy anno vízvezeték szerelőként kezdett dolgozni, mielőtt fizikus lett.

Hawking elvesztése pedig bár várható volt, de sajnálatos. Csodálom a kitartását, hogy ennyi évet kibírt ezzel a betegséggel, miközben alkotott és a humorát sem vesztette el.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#27) Pécsi gyerek


Pécsi gyerek
addikt

Pont a napokban láttam valahol a tv-ben,és eszembe jutott,hogy már idős,ki tudja mennyi van neki vissza.Főleg ugye a betegsége is még a kora mellé.De ma este meglepődve,és szomorúan látom a hírt. :( Nyugodjék békében.Ma megnézem a mindenség elméletét,kicsit emlékezve rá.(nem vagyok egy nyámnyila alak,de amikor a filmben azt mondja a feleségének a gyerekekre nézve,hogy nézd mit alkottunk,akkor majdnem kellett a zsepi) :)

[ Szerkesztve ]

Gigabyte b360 hd3+i5 8400+4×4 gb ddr4 2400 mhz+fsp 460 80+Gtx 1060 6 Gb +zalman z1 neo

(#28) Dr. Romano válasza UnA (#24) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Én sem szívesen próbálkozom a dologgal, de nem hagysz más lehetőséget ;)

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#29) F4T4L 3RR0R


F4T4L 3RR0R
csendes tag

Ma reggel amikor megláttam a hírek között nem akartam elhinni. De igaz sajnos, egy valóban briliáns elme távozott köreinkből. Ő volt az az ember aki még jobban felkeltette az érdeklődésem a kozmológia iránt. Sok mindent tőle tanultam meg, a könyveiből valamint a vele készült műsorokból. Nagyon sajnálom hogy elment habár korára és betegségére tekintettel benne volt a pakliban. Nyugodjon békében Mr. Hawking! :(

Life is too short to remove usb safely...

(#30) Ashitaka


Ashitaka
tag

Igen,ő az első tudósok között volt aki olvasmányos formában a nagy átlag számára is jobban,érthetőbben mutatta be az elméleteit. Az idő rövid története szerintem alapmű.Nyugodjon békében!

(#31) Jhonny06


Jhonny06
veterán

vótmá

(#32) somogyib válasza Ashitaka (#30) üzenetére


somogyib
őstag

Azért voltak előtte páran akik laikusoknak írt könyvben népszerűsítették a természettudományt (Albert Einstein, Richard Feynman, Péter Rózsa, stb.). Ezzel együtt Az Idő rövid története egy nagyon jó könyv, abban egyetértek, hogy a tudomány-népszerűsítésben az egyik legjobb.

Filozófiai álláspontjával nem tudtam azonosulni, de tudása - és az, hogy a szörnyű betegségével hogyan tudott együtt élni - az példamutató volt.

Főhajtás egy nagy elme előtt...

(#33) UnA válasza Dr. Romano (#28) üzenetére


UnA
Korrektor

Itt egy elég jó gyűjtemény "Stephen Hawking legjelentősebb és leginkább időtállónak tűnő tudományos téziseiről "(forrás: Qubit):
"1. Roger Penrose matematikussal bizonyítani igyekezett annak lehetőségét, hogy végtelen mennyiségű anyag egy végtelenül kicsi térben összpontosuljon. Einstein gravitációs elméletéből kiindulva feltételezték, hogy a világegyetem kialakulásának kezdeti momentuma a szingularitás pillanata lehetett. Ezzel magyarázták a táguló világegyetem elméletét.
2. James Bardeen és Brandon Carter elméleti fizikusokkal kidolgozta a fekete lyukak működésének négy, a termodinamikai egyenletekhez hasonlóan működő alapelvét. A folyamatok irányát meghatározó entrópia fogalmát bevezette a kozmológiai elméletbe.
3. Az erről szóló elmélete miatt Hawkingról nevezték el a fekete lyukak által kibocsátott sugárzást. Az évtizedek óta hevesen vitatott elmélet szerint a fekete lyukak a Hawking-sugárzás során részecskéket bocsátanak ki magukból, aminek révén fokozatosan elveszítik irdatlan energiájukat. Hawking élete utolsó éveiben azonban még egyik kedvenc kutatási területe, a fekete lyukak puszta létezésével kapcsolatban is megengedte magának, hogy kétségei támadjanak.
4. James Hartle fizikussal kidolgozták a Hartle–Hawking-állapot elméletét. A teória szerint az ősrobbanás előtt nem létezett az idő, ekképp az univerzum kialakulása előtti állapotról szóló értekezéseknek semmi értelme. A mára sokat finomított, ám továbbra is erősen vitatott elképzelés szerint az univerzum kezdetének a leírására leginkább a kvantumgravitáció teóriája használható. Ennek értelmében a valós idő helyett képzetes idő létezett, amely a tér negyedik irányaként működött.
5. A korábbi okfejtései kiegészítéseként a CERN-ben kutató Thomas Hertoggal 2006-ban azt feltételezték, hogy a világegyetem kiindulópontját nem egyetlen abszolút kezdetként kell értelmezni, hanem több, jóformán azonos eséllyel lehetséges kezdeti pontok összességeként."

Ha ezeket végigolvasod, akkor ez pontosan arról szól, amit írtam. Most kiemelhetném, hogy ebben a listában hányszor szerepel a bizonytalanság, de reméled érted.

(#34) Dr. Romano válasza UnA (#33) üzenetére


Dr. Romano
veterán

A bizonytalanság az egész mindenség alapja. Mi ezzel a gond?

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#35) Fecogame


Fecogame
veterán

Respect.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#36) somogyib válasza Dr. Romano (#34) üzenetére


somogyib
őstag

Szerintem UnA az elméletek bizonytalanságára utalt; most ne a Heisenberg-féle határozatlansági relációra gondolj.
(ehhez a bizonytalansághoz talán közelebb áll Gödel nemteljességi tétele, miszerint minden elméletben van olyan állítás aminek igaz vagy hamis volta eldönthetetlen. De ez sem valaminek az alapja, hanem egy matematikai tétel).

A fizikában egy elmélet helyességét kísérleti úton kell bizonyítani és ha ma nem áll rendelkezésünkre ehhez technológia, akkor nem lehetünk biztosak benne, hogy ezt a jövőben meg fogjuk-e tudni tenni.
A kísérletekkel bizonyított elméletekben nincs semmi bizonytalanság.

(#37) quarros válasza bot1978 (#4) üzenetére


quarros
tag

Önző dolog??? Inkább nézd meg hogy ő mit gondolt erről a saját szavaival:

https://www.telegraph.co.uk/news/science/stephen-hawking/12088816/Professor-Stephen-Hawking-13-of-his-most-inspirational-quotes.html?frame=3544140

(#38) vilmose33


vilmose33
őstag

Nyugodjék békében

[ Szerkesztve ]

A jövő most van

(#39) UnA válasza Dr. Romano (#34) üzenetére


UnA
Korrektor

"A bizonytalanság az egész mindenség alapja. Mi ezzel a gond?"

Értem, neked nincsen.

De mindenki, a világot akarja megérteni, abban hisz, hogy az egy rendszerre épül, legyen ez akármilyen rendszer. Hawking is épített egyet, ami nagyszerű dolog - erről (is) volt szó eddig.

(#40) lezso6 válasza UnA (#39) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Eleve szerintem ott a hiba, hogy Stephen Hawking elmond valamit a világról, hogy az ő elmélete szerint hogy működik, az emberek meg kész tényként kezelik az egészet.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#41) dabadab válasza UnA (#33) üzenetére


dabadab
titán

Oké, de Az idő rövid történetének ezekhez viszonylag kevés köze van, az leginkább csak a kozmológia és a XX. századi fizikai magját magyarázta, amiket azért az adatok elég masszívan alátámasztanak - azért egy Lorentz-transzformáció vagy egy kétrés-kísérlet nem a fizikai kutatás frontját jelenti.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#42) CPT.Pirk válasza lezso6 (#40) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez nem hiba, mert amit leírt és elmondott, az mögött ott volt a kellő bizonyítottságú háttér. Mi átlagos emberek nem fogjuk megcáfolni, de erre vannak az elméleti szakember kollégái akik meg tudják, ahogy történt az vele is a fekete lyuk témában.

Amíg nem érkezik ilyen jellegű érdemi cáfolat, addig meg nyugodtan elfogadhatjuk tények amit mondott, miért is ne fogadhatnánk el?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43) lezso6 válasza CPT.Pirk (#42) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Mi az, hogy kellő bizonyítottságú háttér? Vagy bizonyítva van, vagy nem. Addig csak elmélet.

Nem neked vagy nekem kell cáfolni, hanem neki kell bizonyítani. Ez nem azt jelenti, hogy szubjektíve nem fogadom el, mint legjobb magyarázat, de attól még nem objektív tény.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#44) somogyib válasza CPT.Pirk (#42) üzenetére


somogyib
őstag

"ahogy történt az vele is a fekete lyuk témában."

Erről nem hallottam, pontosan mire gondolsz?

(#45) f(x)=exp(x) válasza CPT.Pirk (#42) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Nálad az elmélet és a modell fogalma keveredik.

(#46) somogyib válasza lezso6 (#43) üzenetére


somogyib
őstag

"Nem neked vagy nekem kell cáfolni, hanem neki kell bizonyítani."

Ez nem így van. Egy elméleti fizikus nem bizonyít be semmit. Az ő elméleti eredményeit kell kisérletekkel bizonyítani.

(#47) CPT.Pirk válasza somogyib (#44) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

[https://index.hu/tudomany/2018/03/14/stephen_hawking_fekete_lyuk_gravitacio_kvantummechanika_hawking-sugarzas/] Ezt a dolgot az Idő rövid történetében is tárgyalja.

lezso6: akkor mit fogadsz el? Jó példa a gravitációs hullámok létezése. Jó régen megvolt már az elmélet, de nem volt mivel bizonyítani amíg meg nem tudták építeni a bazi hosszú detektort hozzá...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#48) dabadab válasza lezso6 (#43) üzenetére


dabadab
titán

"Mi az, hogy kellő bizonyítottságú háttér? Vagy bizonyítva van, vagy nem. Addig csak elmélet."

A fizikában (illetve a természettudományokban úgy általában) nem bizonyítanak semmit, ugyanis az egyelőre elméletileg is lehetetlennek látszik, szóval semmi sincs bizonyítva.

Ha valakinek kiugrik egy ötlet a fejéből, hogy hogyan működhetnek a dolgok, az a hipotézis. Innen kézdve két dolog történhet vele: egyrészt cáfolhatják a megfigyelések és akkor kuka, másrészt az is lehet, hogy a megfigyelések alátámasztják és ha elég sok ilyen van, akkor előlép elméletté.
Az elmélet státuszból nincs előrelépés, szóval a "csak elmélet" valami félreértést tükröz, az elmélet valójában a legmagasabb fok, aminek az eléréséhez keményen meg kell küzdeni - és az elmélettel tulajdonképpen hosszú távon egyetlen dolog történhet: az, hogy kiderül róla, hogy nem helyes.

DRM is theft

(#49) lezso6 válasza CPT.Pirk (#47) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Én nem vagyok senki, hogy az én elfogadásomtól függjön egy elmélet helyessége. Értelemszerűen az elméleteket elfogadom, mert nem vagyok nemhogy elméleti fizikus, de semmilyen fizikus. De nem erről van szó.

Nem csak egyféle elmélet létezik, és ugyan törekednek arra, hogy az elméletként elfogadott hipotézisek a lehető legkonzisztensebbek legyenek, de ez nem mindig sikerül. Így mindig vannak ellentmondások. Attól, hogy sokan elfogadnak valamit, nem biztos, hogy teljesen helyes és tény. Mivel nem bizonyított. Persze eleve kérdéses a bizonyítás mikéntje, hiszen nem tudsz odamenni a feketelyukhoz megmérni, hogy akkor tényleg úgy van-e ahogy; illetve ha sikerült bizonyítani, akkor rohadt nehezen, ahogy te is írod.

Na de kanyarodjuk vissza az elejére: a problémám azzal az átlagemberi állítással van, hogy Stephen Hawking tévedhetetlen.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#50) somogyib válasza dabadab (#48) üzenetére


somogyib
őstag

Arról az elméletről amit megfigyelések és kísérletek támasztanak alá, hogy derülhet ki, hogy nem helyes?
A kísérletek éppen a helyességét támasztják alá.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.