Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Az sRGB mód jellemző CIE koordinátáit a jó öreg i1d2-vel, vagy valami mással mérted ki? (És mi az a más, Spyder 2-3, netán ColorMunki...?)

Nézted esetleg, hogy mennyire nyűglődött a VGA ilyen felbontáson valami 3D-s rendererrel 1920-hoz képest? Ahogy átfutom néha a tesztek grafikonjait új közép és csúcskategóriás VGA-knál, mintha még mindig épp itt futnának az árokba, és kezd drasztikusan visszaesni az FPS (pl. kifogy a szokásos ~1Gb VRAM-ból), és ehhez a felbontáshoz már gyakorlatilag kötelezőnek tűnik az multiGPU, ha film és wireframe nézetű CAD mellett játékra (esetleg textúrákat is renderelő CAD-ezéshez - bár itt inkább a driver-optimalizálás lenne a kulcs a CAD-hez szánt VGA-kkal...) is használná az ember.

Illetve mennyire lehet észrevenni, hogy nem egész számú többszörösére lesz felnagyítva az 1920-as videók képe? (Bár tudom, hogy ott is csak a chroma térkép van 1920-ban, a luma csak 1280-ban, tehát a FullHD monitorra sem teljesen 1:1 megy ki a FullHD forrás, hanem mindig van közbenső átméretezés a rendereléskor...)

Ez a HDMI hangfeldolgozás is jó dolognak tűnik, ha megoldja az analóg 5.1 kimenetet az LPCM-ből. Persze gondolom nem kell elájulni a DAC-tól, de egy alaplapra integrált realtek cuccot saccra igencsak hazavághat.
Ha viszonylag olcsó az a kiegészítő, és analóg hangfalszett van otthon, nem HDMI-s erősítő, akkor meggondolandó lehet egy hangkártya helyett, ami csak 16 bit-es 48h-es hangot rak ki az analóg dugaszra Blu-Ray-eknél is.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#2) M@trixfan


M@trixfan
addikt

Káva ugyanaz mint az U2410 esetében? Elég jó ár/érték aránya van.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3) Hebry


Hebry
senior tag

Szimpatikus, nagyon.
Nekem még Dell 20"asom van S-IPS panellal. 4:3-as képaránnyal 1600x1200as felbontás.
A régebbi dellek talpa jobban tetszik.

(#4) norbx


norbx
aktív tag

jo kis cucc.ugyan ez az lg panel van a 27-es imacbe is

(#5) dezz


dezz
nagyúr

Sziasztok!

A 3. oldal tetejére "odabiggyesztettem" még egy fejezetecskét. :)

janos666: Egy DTP94B nevezetű kolorimétert használok most. Ezt egy már megszűnt cégtől vette át az x-rite és elsősorban az Eizo-nak szállították, de már beszűntették a gyártását. Nem azért, mintha annyira rossz lett volna, de rájöttek, hogy jobb, ha nem gyártanak annyifélét, mert így nem tökéletesen egyformák. De úgy vettem észre, ez elég közeli adatokat szolgáltat a valóshoz (pl. a gyár által megadott koordinátákhoz).

Videokártya: HD5750. 2D-s CAD-del foglalkozom, az a fél fogára sem elég. Filmlejátszással (1080p) sem volt gond. Komolyabb játékokat nem néztem a monitoron, kevés hozzá a procim.

"Illetve mennyire lehet észrevenni, hogy nem egész számú többszörösére lesz felnagyítva az 1920-as videók képe?"

Csak ott lehetett észrevenni, ahol nagyon sűrű és kontrasztos vonalkák voltam egymás mellett.

A 720p egyébként élesebb tudott lenni rajta, mint egy 1920-as monitoron, mivel ugye az 2x1280=2560. :) (De arra már nem emlékszem, hogy ehhez a monitoros vagy a GPU-s átméretezést kellett-e beállítani.)

"(Bár tudom, hogy ott is csak a chroma térkép van 1920-ban, a luma csak 1280-ban, tehát a FullHD monitorra sem teljesen 1:1 megy ki a FullHD forrás, hanem mindig van közbenső átméretezés a rendereléskor...)"

Hát, egyrészt fordítva, a luma (~világosság) van full felbontásban, másrészt a chroma értékek (U és V) pontosan fele-felbontáson (vízszintesen és függőlegesen, illetve néha csak vízszintesen). Hacsak nem maradtam le valamiről. :)

A D/A jóságának letesztelésére nem volt idő, de vélhetően nem a legócskábbat teszik bele ebből sem. (Na persze nyilván nem is high-end kategóriásat. :) )

M@trixfan: Csak annyi a különbség, hogy itt picivel vastagabb volt az elülső rész.

[ Szerkesztve ]

(#6) dezz válasza janos666 (#1) üzenetére


dezz
nagyúr

A "kontra" érveket kiegészítettem ezzel:
- Natív felbontásban nehéz "kihajtani" játék szempontból

Ja, és találtam egy (újabb!) videós TN vs. IPS összehasonlítást: [link]

(#7) Khaal


Khaal
őstag

Esetleg várható, hogy a HP ZR24-W -ről is olvashatunk majd tesztet? Nagyon jó ár/érték arányú cuccnak tűnik.

(#8) Nyugdíjas válasza Khaal (#7) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Persze... Nagyjából jövőhét vége felére valószinü, hogy lesz belőle, és egyből ledobunk egyet dezz kicsiny láboratóriumába. A 22-es kistesóból pedig még hamarabb, mert nekem baromire tetszik, és már van belőle.

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#9) Khaal válasza Nyugdíjas (#8) üzenetére


Khaal
őstag

:R
Kíváncsi leszek min spóroltak az LP2475W-hez képest a bemeneteken kívül (remélem nem a képminőségen).

(#10) Integra


Integra
titán

ha lepasszolom a 2410-et ősöknek, jöhet a big brárdör:)

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#11) kpal


kpal
veterán

Nem 1piskóta mocsi :)

(#12) norbx válasza kpal (#11) üzenetére


norbx
aktív tag

tenyleg nem az.en is ezt a panelt hasznalom igaz nem dell be de ugyan az a gyartmany marmint LG es nagyon ottvan a szeren.

(#13) Brekk


Brekk
addikt

Egy dolog tünt fel, penge éles lesz az a kép, a tű hegyes... :) (1.oldal) Amugy remek cikk, szokasos dezz szinvonalon. :R

http://www.oaziscomputer.hu - Professzionális monitorok szakértőktől.

(#14) hfrankee


hfrankee
senior tag

Megint egy profi teszt,ahogy megszokhattuk! :R
De tetszene egy ilyen itt előttem :K
Mondjuk egyből költhetnék VGA-ra is.

(#15) janos666 válasza dezz (#5) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Hát, egyrészt fordítva, a luma (~világosság) van full felbontásban, másrészt a chroma értékek (U és V) pontosan fele-felbontáson (vízszintesen és függőlegesen, illetve néha csak vízszintesen). Hacsak nem maradtam le valamiről.

Jah, jah, úgy is jó lesz, nem tudom milyen ködös emlékből írtam azt. :DDD

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#16) yodamastah


yodamastah
őstag

A teszt ok en is 2711-et hasznalok, kb egyetertek az elhangzottakkal. Kiegesziteskent hozzatennem hogy hiaba a szeles gamutos megjelenites, amig a legtobb megjelenitendo tartalom sRGB-ben keszul, addig mindezeket wide gamutban nezve csupan azt erjuk el hogy minden tulszinezett lesz. Pelda: a Bluray keszitesekor is sRGB gamutot hasznalnak. De a digitalis kamerak java resze is sRGB-ben kesziti a kepeket, es szerintem a jatekot keszito grafikusok sem szeles gamutban dolgoznak.... Innentol kezdve amig nincs teljes color managelt megjelenites az oprendszerben, addig egyszeruen egy wide gamutos monitornak semmi ertelme nincsen. (szep szines parasztvakitos).

En sRGB-ben hasznalom, de persze megneztem a szeles gamutos uzemmodjaiban. Egyszeruen tul szines minden amit neznek rajta es kesz.

sRGB megjelenitese hozzavetoleg jo, ez latszik a tesztben a ColorHCFR referencia pontok alapjan is. Basiccolor4+i1D2 kalibralas utan tenyleg azt mondom ez egy kivalo ar/ertek aranyu monitor munkara es jatekra egyarant.

Kiemelnem negativumkent az engem meglehetosen idegesito anti glare reteg altal keltett "maszatos" feluletet. Utalom. De ez van sok masik monitornal is sajna. EZ meg mindig elviselhetobb mint az Apple fele tukrozo felulet, na attol meg jobban idegbajt tudok kapni :)

[ Szerkesztve ]

(#17) Nyugdíjas válasza yodamastah (#16) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

A túlszínességet hivhatjuk nyugodtan túlszaturáltságnak. Amire van megoldás. Normálisan colormanage-elt op.rendszer használata, mert bár nagyon be volt igérve,de én ugy látom a win7 sem jeleskedik ebben jobban, mint elődei.

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#18) JanR


JanR
addikt

Lassan be kell ruhazzak mar egy ilyen komolyabb monitorra :)

(#19) yodamastah


yodamastah
őstag

Nos en Win7-et hasznalok es emiatt nem nagyon szeretnek atterni OSX-re :) Egyelore csak azt a megoldast latom, hogy sRGB-t kell hasznalni. Igaz igy nem lathatok igazi kukasmelleny szineket, de legalabb minden masnak (pl borszinek) szep termeszetes a szintelitettsege :)

[ Szerkesztve ]

(#20) yodamastah válasza janos666 (#1) üzenetére


yodamastah
őstag

Egy kozepesen eros geppel es 5850-el egesz sokminden normalisan fut 2560x1440-ben. Persze nem ilyen Metro2033 meg Crysis jellegu gepzabalo szornyek, de a Bad Company 2 single palyert 2560x1440ben toltam vegig es az 5850 szepen birta. Persze nem kotelzo nativban jatszani :) A 1080p felskalazasa az szoftver kerdes, legalabbis egy windows-os lejatszaskor az. Ra kell engedni egy jo minosegu scalert es kesz. (ffdshow lanczos pl nem rossz)

[ Szerkesztve ]

(#21) ImI87


ImI87
őstag

Grat az íráshoz! :C
Bár a kifejezések feléről azt sem tudom, hogy mi az ( :B ), jónak ígérkezik a monitor. Én jelenleg egy 2709W-t használok, nagy megelégedetsséggel. Ez akár egy potenciális utódjelölt is lehetne. Szerintetek a nagyobb felbontáson kívül lenne más érezhető előnye egy cserének? :F Ez az H-IPS panel miben és mennyivel jobb, mint a 2709W-ben lévő S-PVA panel? :F

ImI

(#22) Nyugdíjas válasza yodamastah (#19) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Igaz igy nem lathatok igazi kukasmelleny szineket
Kicsit ugy érzem, mintha dühből beszélnél. Vagy rossz a benyomás?
Naszóval akkor egy picit segitek... Ha normális, AdobeRGB szinterű tartalommal "eteted" a kijelzőt, nem lesz túlszaturált. Persze ehez ez is kell. Ami jelenleg nagyjából fotót jelent, ez tény.

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#23) yodamastah


yodamastah
őstag

Jol erzed azt hogy "duhbol" irom :)

Helyzet az hogy hazimozi projektorok kalibralasaval/tesztelesevel foglalkozom mar nagyon regota. Pl. HD tartalom eseteben (pl Bluray) REC709 referenciahoz igazitjak a tartalmat. Ez szinekben sRGB gamutot jelent, azaz az RGBCMY 100% pontok megegyeznek az sRGB-vel. Ezek miatt nyilvanvalo hogy ha HD-hez pontosan beallitott vetitot akarok akkor sRGB-hez kell beallitani. Az utobbi evekben omlenek a wide gamutos projektorok nagy melldongetessel hogy mennyivel tobb szaturaciot tudnak mint a korabbi modellek. Ez mind teljesen haszontalan, hiszen a tartalom amit meg akarunk jeleniteni nem wide gamutos.

A kukasmellenyt azert irtam, mert a kukasmelleny szaturacioju szineket nem tudja az sRGB. Ezt barki lathatta mar amikor megprobalt egy kukast lefotozni es otthon megnezte :)

A monitorral semmi bajom. Amikor megvettem srgb-ben teszteltem. Meg sem neztem milyen a tobbi modban. Ebben hasznalom most is. Korrekt teljesen. Semmi dithering es posterize. Tenyleg jo ennyi penzert.

[ Szerkesztve ]

(#24) Nyugdíjas válasza yodamastah (#23) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Ez ténykérdés. Filmre még mindig sRGB. Nem is értem pl., hogy LCD tévék is újabban mitől wide gamutosak. De ezek szerint a projektorokat sem kerüli el a dolog.
Monitornl viszont abszolút van létjogosultsága, ezért nem értettem az okát, amiért igy irsz.

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#25) dezz válasza Brekk (#13) üzenetére


dezz
nagyúr

Hát jahh, az igaz, de a pixelek olyanok, mint sok-sok tű hegye! :))
Szóval, nem csak egy irányban éles, hanem mind a kettő (x, y)! :D

(#15) janos666: Az az érdekes, hogy pár napja priviben teljesen jól írtad. :)
Amúgy jók voltak a kérdéseid!

(#16) yodamastah: "A teszt ok en is 2711-et hasznalok, kb egyetertek az elhangzottakkal. Kiegesziteskent hozzatennem hogy hiaba a szeles gamutos megjelenites, amig a legtobb megjelenitendo tartalom sRGB-ben keszul, addig mindezeket wide gamutban nezve csupan azt erjuk el hogy minden tulszinezett lesz. Pelda: a Bluray keszitesekor is sRGB gamutot hasznalnak. De a digitalis kamerak java resze is sRGB-ben kesziti a kepeket, es szerintem a jatekot keszito grafikusok sem szeles gamutban dolgoznak.... Innentol kezdve amig nincs teljes color managelt megjelenites az oprendszerben, addig egyszeruen egy wide gamutos monitornak semmi ertelme nincsen. (szep szines parasztvakitos)."

Elméletben igazad van, de a gyakorlatban nem értek veled egyet. Főleg a "nincs semmi értelme" és a "parasztvakítás" résszel!

Az sRGB a régebbi, átlagos monitorokban és tévékben alkalmazott CRT foszforának színtere. Ennyit tudott. (Megjegyzem, már a trinitron rendszerű CRT-kben alkalmazott vörös is vörösebb volt valamivel, illetve enyhén lilás, de senki sem tiltakozott ellene! :) )

Az sRGB az élethez képest is fakó, nem bírja visszaadni az élet színeit...

A technológia most lehetővé teszi a még tisztább és élénkebb színek megjelenítését. Mint írtam, a széles szín-gamut nem olyan, mintha egyszerűen sRGB-ben feljebb tolnánk a szaturációt! A vörös valódi vörös, nem az a szokásos téglavörös, a zöld is tisztább zöld, nem az az inkább sárgászöld, és a kék is "kékebb". Az egész jóval "élőbb" és -- megfelelő körülmények között -- élethűbb!

Kb. mint az előhívott, filmtekercses fotók! (Illetve lehet, hogy a fotónyomtatók is képesek már erre, nem tudom.)

Az meg egy másik dolog, hogy az egyéb eszközeink jó része még nincs felkészítve erre (bár vannak pl. Adobe RGB-s fényképezőgépek). De most ezért lemondani az egészről még ki tudja, hány évig...!?

Kiemelném, hogy a wide-gamutos H-IPS-nél kiegyensúlyozottan van kibővítve a színtér: a szem érzékenységét figyelembevéve egyforma arányban minden irányban!

Egyébként a moziban sem sRGB-ben megy a vetítés! Legalábbis ami a filmszalagos filmeket illeti, de szerintem a digitális sem! Szóval, az egy dolog, hogy pl. a Blu-ray által használt videós színtér is az sRGB-n alapul (nem teljesen egyforma a kettő gammában), de attól még nyugodtan nézhető wide-gamutban, miáltal sokkal mozisabb feelinget kapunk!

"En sRGB-ben hasznalom, de persze megneztem a szeles gamutos uzemmodjaiban. Egyszeruen tul szines minden amit neznek rajta es kesz."

Váljék egészségedre, senki sem tiltja meg! :) De szerintem ezzel lemondasz egy nagyszerűbb vizuális élményről...

Igen, wide gamutban minden élénkebb lesz, ez tény. (Részben mert az eredeti szín-koordináták némileg "kihúzásra" kerülnek -- de akkor is élénkebb lenne, ha eleve ilyen koordinátákkal készülne a felvétel!) De nem feltétlenül csúnyán túlszaturált és/vagy rossz tónusú! Úgy vettem észre, hogy (miután hozzászoktam a wide-gamuthoz) azok a felvételek tűnnek túlszaturáltnak és/vagy rossz tónusúnak (pl. bőrtónus), amik már sRGB-ben is azok! Csak itt még jobban kijön a hiba. Ilyen esetben én is vissza szoktam váltani sRGB-re, mert úgy kevésbé feltűnő.

Ja, amúgy ne a Custom módot próbáld! Az valóban nagyon túlszaturált lesz, ha akár csak kicsivel is lejjebb van véve a kontraszt! (Pl. sötét szobában, amikor a 0-ás fényerő is kicsit sok.)

"Kiemelnem negativumkent az engem meglehetosen idegesito anti glare reteg altal keltett "maszatos" feluletet. Utalom. De ez van sok masik monitornal is sajna."

Amikor először láttam H-IPS-t, nekem is furcsa volt, de 2-3 nap alatt hozzá lehet szokni. Most már fel sem tűnik.

"EZ meg mindig elviselhetobb mint az Apple fele tukrozo felulet, na attol meg jobban idegbajt tudok kapni"

Nalátod! :) Persze, jobb lenne valami arany középút. Én sem értem, mi szükség van ilyen erős tükröződésmentesítésre...

[ Módosította: dabadab ]

(#27) yodamastah


yodamastah
őstag

Dezz igaz hogy a moziban nem sRGB-ben vetitenek :) A film gamut joval szelesebb es ez latszik is a moziban. De mivel digitalis hazimozinal a megjelenitett forras forras sRGB gamutra van masterelve ezert kutya kotelessegunk oda allitani a mozi megjenitot.

Az sRGB-t enis legszivesebben kihajitanam a francba. Legjobb lenne egy jo szeles gamutos szabvany, aztan hasznalja mindenki azt. Erre vannak torekvesek hazimozinal. Ennek megoldasara jot ki az x.v.Color es deepcolor egyuttes... egyelore meg massziv mennyisegben nincs hozza forras....

Igazatok van abban hogy PC monitornal abszolut van letjogosultsaga a szeles gamutnak, csak eppen hogyan hasznaljuk ki? Leulok a gep ele, dolgozom rajta, fotozok egy atlag digitalis kameraval, webezek, jatszom, megnezek 1-2 filmet. Hol talalkozom atlag emberkent szeles gamutos forrassal?

"Szóval, az egy dolog, hogy pl. a Blu-ray által használt videós színtér is az sRGB-n alapul (nem teljesen egyforma a kettő gammában), de attól még nyugodtan nézhető wide-gamutban, miáltal sokkal mozisabb feelinget kapunk!" - Ezzel nem ertek egyet. Nem lesz mozisabb. Szinesebb lesz. Igaz hogy egy Ferrari vagy a tenger szine kozelebb lesz wide gamutban a valosaghoz( vagy az is lehet hogy szinesebb lesz a kelletenel), de az emberek borszine is telitettebb lesz mint ahogyan azt legyartottak nekunk. En tenyleg nagyon sok hazimozi megjelenitot nezek, mozifilmekkel. Mindig akkor lesz termeszetes filmszeru a kep, ha behuzom a szinteret sRGB-re, vagy legalabbis a kozelebe.

Reszemrol az egesz problemazas egyebkent onnan fakad hogy amikor kalibralom a megjelenitoket kenytelen vagyok szabvanyhoz igazodni. Nem mehetek oda hogy na akkor beallitom oda ahova nekem szimpatikus. Innen fakadhat hogy ragaszkodom a forrashoz rogzitett szabvanyos szinterhez. Lehet tul konzervativ lettem ezugyben mar az evek alatt :)

"Amikor először láttam H-IPS-t, nekem is furcsa volt, de 2-3 nap alatt hozzá lehet szokni. Most már fel sem tűnik." A 2711 elott Apple-m volt, 23as ACD. AZ egy kivalo sRGB S-IPS monitor. Ugyanilyen anti glare volt azon is. Hasznaltvam vagy 9-10ezer oran at, megsem tudtam soha igazan megszokni.

(#28) Nyugdíjas válasza yodamastah (#27) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Hol talalkozom atlag emberkent szeles gamutos forrassal?
Az égvilágon sehol :D A profi fotósok tudják ezt leginkább hazsnálni, mint mondtam. Dehát azért ezek a monitorok inkább nekik, vagy legalábbis más profiknak készültek. Nem hiába gyártják őket wide gamutosra.

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#29) Perillustris


Perillustris
senior tag

174 900,- Ft?

Döbbenetesen jó ár. :C

Perillustris

(#30) dfdfdf


dfdfdf
őstag

Jó cikk és jó olvasni a HSZeket is valamit tanultam most is : hülye vagy az LCD technológiához :DDD
Eddig még csak egy olcsó benq 21,5" lcd-m TNes volt nah senkinek nem kívánom, egy hetet sem bírt nálam és visszatértem a jó öreg 19es CRTmhez mert szerintem használhatóbb és szebb képet biztosít főleg hogy gyakran nem pont szemből nézem a monitort.
De azut hiszem ergy ilyen megjelenítőcsodát elnézegetnék :))

[ Szerkesztve ]

(#31) Hun'reeth


Hun'reeth
őstag

Korrekt cikk csak egy dolog rettentően zavart. "Sztenderd" :Y :F ilyen szó ebben a formában nem létezik. Magyarnál is maradjunk a "standard" kifejezésnél inkább ha lehet. Bár lehet, hogy Grétsy tanár úrnak nem volna ellene kifogása. ;]

''Öregember nem gyorsvonat!''

(#32) Integra válasza Perillustris (#29) üzenetére


Integra
titán

az szörnyen jó ár, nálam 949 euro..

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#33) Perillustris válasza Hun'reeth (#31) üzenetére


Perillustris
senior tag

SZVSZ a sztenderddel semmi baj nincs, eléggé beépült a mindennapi nyelvhasználatba. Szóval a szó létezik, és köszöni jól van. :DDD

Vö: wirtschaft - vircsaft

Perillustris

(#34) Perillustris válasza Integra (#32) üzenetére


Perillustris
senior tag

Ha elférne, tán le is cserélném a HP 2475w-t.

Perillustris

(#35) janos666 válasza Hun'reeth (#31) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Vagy magyar szövegben inkább használjunk helyette magyar kifejezést. Illetve ha valami okból idézet szerűen visszük át (itt pl. utalunk a standard nevű módra a menüben), akkor nem kéne magyarosítani.
De látod, hogy ékezetesen írtam le a menu szót? Feltűnt, zavart? :))

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#36) dezz válasza yodamastah (#27) üzenetére


dezz
nagyúr

Persze, ez mind világos és meg is értem az álláspontod. Olyan törvény viszont nincs, ami szankcionálna egy magánembert szabványnemkövető magatartásért... :)

Ha nem is lesznek tökéletesen pontosak a színek, wide-gamut módban nézve sokkal jobban hasonlít egy sRGB-s géppel készült fénykép is egy előhívott fotóra (ezzel együtt sokkal jobban is néz ki), mint sRGB módban. Itt persze leginkább a privát fényképek nézegetéséről és hasonlókról beszélek.

Munka szempontból (kiv. ha pl. kimondottan webes felületre készül) persze nyilván az a legjobb, ha egy profibb, Adobe RGB-s géppel készült fényképeken dolgozunk Adobe RGB módban. Megtehetjük itt ezt is.

Ami a filmeket illeti, a legtöbbnek eleve módosított, egyedi színvilága van, amiben nem a tökéletesen természetes bőrtónus és egyebek a cél... Akárhogyan is, a moziban színesebb a kép. Lehet, hogy a digitális mozikban sRGB van (bár ezt nagyon nehezemre esik elhinni), de ott sem úgy néznek ki a filmek, mint egy sima monitoron...

Egyébként a monitor Video módban támogatja az x.v.Colort (más néven xvYCC), amit az AVCHD formátum és a PlayStation3 is támogat (bár nem tudom, az utóbbi milyen formában).

Anti-glare: pár évig egy olyan S-IPS-es monitort használtam, ami enélkül a "bizsi" nélkül volt tükröződésmentes. Bár nem ennyire, mint ez, de általában elég volt, ide is elég lenne nekem is. Talán valamilyen szabadalmi kérdés áll a háttérben, nem tudom. Ha két verzió létezne a panelből, én is az enyhébbet választanám. De ha nincs, hát nincs és annyira nem zavar.

Hun'reeth: Nem-e? Közölném, hogy ez az angol standard magyar megfelelője. ;) Magam sem tudtam, de felvilágosítottak. :) Viszont mielőtt egy ilyen kijelentést teszel, nem ártott volna, ha nyomsz egy keresést... [link]

janos666: Természetesen a monitor Standard módjának említésekor nem magyarosítottam azt. :P

(#37) ALI_G


ALI_G
veterán

A dell időtlen idők óta ezt a dizájn és minőséget hozza. már szinte unalmas :)

(#38) zsirfecske


zsirfecske
addikt

iszonyat profi teszt és monitor, le a kalappal.

amin én színteres kérdésekben mindig mosolygok, az az NTSC mint viszonyítás. főleg ha a talán nem véletlenül ráaggatott gúnynevekre gondolok mint pl. Never Twice the Same Color, No True Skin Colors :)

(#39) dezz válasza zsirfecske (#38) üzenetére


dezz
nagyúr

Köszi! :)

Az NTSC rendszer egy összetett dolog és csak egy elemének tökéletlensége okozta azt, amit írtál.

Az 1953-as szabvány része az "NTSC színtér", fixen definiált szín-koordinátákkal. A viszonyítás erre vonatkozik. Ez alapvetően a képernyő színterét írta elő, amit CRT esetén a felhasznált foszfor-keverék határoz meg. Egyébként szélesebb a mai tévéknél megszokotthoz képest, és csak pár évig tartották be, mert azok a foszforkeverékek, amik ezt tudták, nem biztosítottak elegendő fényerőt és az utánvilágítási idejük is túl hosszú volt.

De az elszíneződési problémák ettől függetlenek: az NTSC videojel szín-enkódolási tökéletlenségéből fakadnak.

(#40) zsirfecske válasza dezz (#39) üzenetére


zsirfecske
addikt

áhh, köszi az információt így mindjárt más!

bme-n hallgattam egy tárgyat anno ami érintőlegesen foglalkozott hasonlókkal és az előadó hordta le nagyon az NTSC-t mint tv szabványt, pontosan pl. az emberi bőrszín visszaadásának hiányosságai miatt.

sokkal többet nem tudok a témáról, csak nekem azóta is a Never Twice the Same Color az első ami beugrik NTSC-ről. mint a People Eating Tasty Animals a PETA-ra :)

üdv,
zsirfecske

(#41) VGYke


VGYke
addikt

Bocsánat a láma kérdésért, annyi mindent olvastam itt és összezavarodtam. Hogy a fenébe lesz jobb a "HD", pl.1920x1080 megjelenítés ezen a 2560×1440 felbontású monitoron, mint 1920x1080-on? Ok, a szorzó 1,33 de éppen ezért valamit nem értek, mert azt a 33%-ot ki kell találni, vagy rosszul gondolom?
Szemezek ezzel a monitorral is (mint ahogyan a kisebb testvérével).

kutya az ember legjobb barátja... lenne, ha tudna kölcsönadni

(#42) Aram válasza Hebry (#3) üzenetére


Aram
tag

Hali!
Pont most hírdetem, a 2007FP-met, mert ma jön ez az U2711 helyette. Ha kell mégegy a meglévőd mellé... ;)

I1D2-vel lehet kalibrálni ezeket a wide-gamout-os csodákat, vagy azt megszívtam?

Üdv!

Ez a felirat 20byte!

(#43) dezz válasza VGYke (#41) üzenetére


dezz
nagyúr

Kicsit megkésett válasz: nem tudom, ki írt ilyet, én biztos nem. Viszont természetesen meghajtható a monitor 2560x1440-ben, ami 1,78x annyi pixel, mint az 1920x1080.

Aram: Végül sikerült? Végülis összességében működik a dolog, legfeljebb a fehéregyensúlyt kellhet utólag korrigálni.

ps. nem tudom állandóan végignézni az összes cikkem hozzászólásait, hátna érkezett új hozzászólás -- ha hetekkel a megjelenés után írtok, küldjetek róla egy pm-et is! (Na majd legközelebb beírom ezt az első hsz-be.)

[ Szerkesztve ]

(#44) Aram válasza dezz (#43) üzenetére


Aram
tag

Gondoltam folytatom itt, hátha másoknak is tanulságos.
Letöltöttem a ColorHCFR-t, de nem értettem meg, hogyan lehet vele kalibrálni. Mérni tudtam a színeket, megnéztem az összes grafikont amit csinált, de kalibrálási opciót nem találtam.
Az Eye 1 Match-csel (gyönyörű a magyar nyelvtan!!!) kalibráltam, de nem az igazi. Custom módban RGB elő-állítottam, 6500K-ra. Utólag le kellett vennem az összes színből így nagyjából nem rikít már a Windows 7 Gadget naptárán a narancssárga. Meg tudtam szűntetni a túlszaturált csúcsszíneket. Fehérnél mintha egy kicsit hideg lett volna.

Tudtok valami leírást, hogyan lehet ezzel a HCFR-rel kalibrálni is?

Ez a felirat 20byte!

(#45) dezz válasza Aram (#44) üzenetére


dezz
nagyúr

A túlszaturációt a wide-gamut okozza. Pontosabban az, hogy a fényképek nem ehhez a kibővített színtérhez illeszkednek, hanem a szűkebb sRGB-hez. (Megjegyzem, ez nem ugyanúgy néz ki, mint ha sRGB-ben felnyomnánk a szaturációt, hanem sokkal jobban, pl. filmnézésre tök jó.) Ezt nem a kalibrációval kell (nem is nagyon lehet rendesen) ellensúlyozni, hanem ilyen esetben az sRGB módot kell használni! (Érdemes arra külön készíteni egy profilt, és amikor arra a módra váltunk, a PC-n is átváltani.)

Egyes kolorimétereket kicsit zavar a wide-gamut, ilyenkor kicsit feljebb vagy lejjebb kell "lőni" (pl. 6300-6800), hogy az eredmény 6500K legyen. Ha nem végzünk grafikus munkát, akkor végülis elég, ha szemre semleges a fehér.

Én sem próbáltam még kalibrálni a HCFR-rel, csak méricskélni.

[ Szerkesztve ]

(#46) Aram válasza dezz (#45) üzenetére


Aram
tag

És mivel kalibrálsz? Lacie Blue Eye Pro-t próbáltam tölteni, de az egy fizetős program.
Van valami más, ami jobban működik, mint a Getrag Eye 1 Match?

Ez a felirat 20byte!

(#47) dezz válasza Aram (#46) üzenetére


dezz
nagyúr

És nem is éri meg az árát...
basICColor (lehetőleg 4.1.17+)

(#48) marciart11 válasza dezz (#6) üzenetére


marciart11
aktív tag

Nekem 24" os imac em van, soha nem értem azokat akik TN es monitort, vesznek.

(#49) G-Bika


G-Bika
csendes tag

Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni ha van egy Dell laptopom és otthon ezzel a monitorral szeretném használni érdemes-e megvenni ehhez a géphez, vagy szükséges hozzá egy erősebb asztali gép. Photoshopot is szeretnék rajta futtatni.

(Inspiron N5010, Processzor Intel(R) Core(TM) i3 CPU M 350 @ 2.27GHz, 2261 Mhz, 2 mag, 4 logikai processzor
,memória (RAM) 2,00 GB, ATI Mobility Radeon HD5470 512 DDR3)

előre is köszönöm válaszod.

[ Szerkesztve ]

(#50) moonman


moonman
titán

2407WFP-t cserélnék ilyenre, két kérdésem lenne csak:

1. megéri? :) tehát van akkora előrelépés, hogy kiadjak érte 160-at, vagy várjak egy következő szériára esetleg? (30"-asok most kicsit drágák, erre van keret.)

2. egy Mobility Radeon HD2600 vajon meghajtja rendesen (HDMI-n)?

(#51) BunDevil


BunDevil
csendes tag

Komolyan mondom, már állandóan erre a monitorra gondolok. Attól tartok, el fogom adni mindenem és megveszem ezt...

(#52) Chesterfield


Chesterfield
senior tag

Meg tudom ezt a monitort hajtani natív felbontáson, ha mindössze egy i5-4460-ba integrált VGA-m van?

(#53) Sanchez638


Sanchez638
addikt

Így 2024-ben vettem egyet a típusból, gondolván, hogy a sajátomat lecserélem egy komolyabb darabra.. Erre szembesülök, hogy ez még nem led-es, és ez miatt kifolyik a szemem..

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#54) totron válasza Sanchez638 (#53) üzenetére


totron
addikt

What? Pont hogy a LED-eseknél ritka az élhető nézegetés.

(#55) Sanchez638 válasza totron (#54) üzenetére


Sanchez638
addikt

Dell U2412M után jöttem. Benéztem a váráslást, nem láttam a megvilágítás típusát. Zavaró, hogy kifolyik a szemem. Szokható, de sok idő kell hozzá.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.