Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) mexicanraven


mexicanraven
aktív tag

Egy kicsit keményebb hangvételű hsz-t írtam ide, de édesanyám mondta, hogy Fehér Annának nem volt még gyereke, így érthető részemről, de akkor is vannak fenntartásaim!

when the sun shines, we'll shine together

(#2) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Gyors és rövid kérdés: mi közöd hozzá?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3) Lenry válasza Vladi (#2) üzenetére


Lenry
félisten

elég sok olyan témáról szoktunk beszélni a Logout-on, amihez sem közünk nincs, sem befolyással nem vagyunk rá. mégis beszélünk róla. ez is egy ilyen téma.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#4) Cucuska2


Cucuska2
őstag

de például az én 52 éves édesapámnak és édesanyámnak még élnek a szülei
Nem hiszem, hogy olyan sokan vannak. :)

[ Elvarázsolta: lezso6 ]

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#5) Dany007 válasza Vladi (#2) üzenetére


Dany007
veterán

Ez nem személyeskedés volt, csupán az ő példája hívta fel rá a figyelmemet.
A többit meg Lenry leírta : )

(#6) CséZé


CséZé
őstag

inkább 52 éves anyám legyen, mint 14.

(#7) Dany007 válasza CséZé (#6) üzenetére


Dany007
veterán

Szerintem egyik szélsőség sem jó. :)
20 alatt és 40 felett ha jóltudom automatikusan veszélyeztetett terhességnek nyilvánítják a terhességet. Nyilván nem ok nélkül.

(#9) Jhonny06


Jhonny06
veterán

Bemutatod a 70 éves nagymamád a ballagásodon, aki igazából az anyád. Amúgy ha egészségesen megszületik a gyerek, akkor nincs különösebb probléma. Szerintem ez a legfőbb ok, amiért nem javasolják, már 4X után sem. Aztán ott van az, amit írtam, hogy ez társadalmilag nem annyira elfogadott manapság, ezt vagy leszarod, vagy nem.

(#10) Dany007 válasza Jhonny06 (#9) üzenetére


Dany007
veterán

A legfőbb ok a kockázatok / komplikációk esélyének jelentős növekedése.
Amúgy szerintem teljesen elfogadott dolog. Úgy értem, hogy senkit nem fognak kinézni a szülői értekezletről ha idősebb az átlagnál. Max először a kedves mamának hiszik és ennyi.

Szerintem inkább a szülő - gyerek viszonyban okozhatnak problémát. Én pl akármennyire is kedvelem a nagyszüleimet nem szeretném ha ők lennének a szüleim / nevelőim : )
Pontosan azért mert akkora már a korkülönbség, hogy ők teljesen másképp látják a mai fiatalokat, mint mondjuk a szüleim. Hiába kérdeznék tőlük bármit, a nagy általánosságokon kívül nem tudnának mást mondani.
Szóval szerintem ilyen 50+ os korkülönbségek mellett már nincs meg az az igazi apa-fiú vagy épp anya-lánya kapcsolat.
Meg mondjuk kellemetlen lehet ha te vagy az egyetlen akit nem tud elvinni anyu/apu kirándulni, mert épp kiújult a reumája... (csak egy példa...)

@Kalandor:

Én nem az ő személyét kritizálom, hiszen nem is ismerem. Nem őt magát vetem meg. Csupán kíváncsi lennék, hogy egy ilyen korban gyereket vállaló nő milyen válaszokat adna a bejegyzésben felvetett kérdésekre, gondolatokra.

(#11) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Van egy-két ismerősöm, akiket a nagyszülei nevelték föl, egyikük sem panaszkodott. Mi több, sokkal normálisabb értékrendet neveltek beléjük, mint a fiatalabb generációból kikerülő szülők jelentős része tette volna. Olyan ismerősöm is van, akit a szülei teljesen elhanyagoltak, és a nagyszülei emeltek ki némiképp a fertőből.

Szvsz ne általánosíts. :)

(#12) Dany007 válasza Crystalheart (#11) üzenetére


Dany007
veterán

Nem, én nem mondtam azt, hogy ez mindenképpen rosszul végződhet. Csupán annyit, hogy jóval nagyobb rá az esély.
Egyébként azért mert fel tudsz hozni 1-2 példát még nem jelent voltaképp semmit. Közhelyezhetnék rá, hogy a kivétel erősíti a szabályt :) De nem teszem, mert nem szabályszerűség.

Amúgy nekem is van egy régi osztálytársam, akinek a szülei idősebbek az átlagnál. És természetesen ő is rendben felnőtt, normális életet él, nem volt különösebb probléma.
A különbség talán csak annyi, hogy amíg most az én szüleim középkorúak, addig az övé nyugdíjas.

Viszont a példa szerint, amire felkaptam a fejemet a szülők már 77 és a halál között lennének... Szóval ha észreveszed nem a 40+ korkülönbségen akadtam fenn, hanem az 50+-on. Ami még a statisztikák alapján is igen ritkának és extrémnek számít. Kb 95.000 szülésből 1 ilyen van évente!
Szóval nem általánosítok csak egy extrém esetet ragadok ki.

Sógorom 35 éves, van egy felesége és 2 gyereke. A szülei éppen csak közelítik a nyugdíjat.
A példa szerint viszont a gyermek szülei már rég nyugdíjasok mikor a gyerek elvégzi az általános iskolát.

És hidd el nem véletlenül teszik az ideális kort szülésre 25-35 közé. Nem csak hasraütnek. Annak megvan a maga biológiai és talán szociális oka is.

Mi gyerek koromban rengeteget utaztunk a szüleimmel. Emlékszem, hogy mennyit "lovagoltam" rajta, hogy mennyit fociztunk együtt és még elvitt "hegyet" mászni is, de egyszer még discoba is! :D .Ő tanított vezetni 15 évesen :) Segített a matekban, kémiában, de később még az elektronikában is!
És még most a költözés után is rengeteget segít nekünk és velünk van.

Most gondolj bele, ha már 10-15 éves koromra 62-67 éves lett volna, mindebből vajon mi valósult volna meg? Mert szerintem szinte semmi.
És pont ez az egyik gondom ezzel az extrém későn gyerekvállalással, hogy a gyermektől veszik el az időt, hogy együtt legyen a szüleivel!
Gondolj bele, Magyarországon az átlagéletkor férfiaknál ~ 68 év! Ergo nagy az esély rá, hogy a gyerek nagykorúsága előtt meghal az apja! Vajon milyen lehet az egy tinédzsernek ha ilyen korán elveszti a szüleit vagy egyik szülőjét? Tudom így is sokan vannak ilyen helyzetben és nem is könnyű nekik!
Amíg mások akár eljárnak cso-csózni, biliárdozni, esetleg sörözni az apjával, addig a 18 éves gyerek apja már könnyen lehet, hogy halott! És az emlékeiben is csak mint öregember él!
Persze nem 100%, hogy 68 évesen meghal, de jóval nagyobb rá az esély. És mégis ki akarja ezt a gyerekének megkockáztatni?

[ Szerkesztve ]

(#13) mexicanraven válasza Dany007 (#12) üzenetére


mexicanraven
aktív tag

Teljesen egyetértek veled! :R

when the sun shines, we'll shine together

(#14) Crystalheart válasza Dany007 (#12) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"Most gondolj bele, ha már 10-15 éves koromra 62-67 éves lett volna, mindebből vajon mi valósult volna meg? Mert szerintem szinte semmi."

Az én anyám engem 20 évesen szült, most 42, mégsem valósult meg ezekből gyakorlatilag semmi, de kösz, jól elvagyok. :)

Én arról beszéltem, hogy az összes általam ismert olyan eset, amikor a nagyszülők nevelték a gyereket, végül elég pozitívan végződött. Mert a szülés biológiai kockázatait leszámítva ez nagyjából pont az a helyzet. Ezzel nem azt mondom, hogy helyeslem a dolgot, de el sem ítélem. Nem törvényszerű, hogy rosszul süljön el - ráadásul a fenti esetben egy elismert színművészről van szó, a gyereknek igen kicsi rá az esélye, hogy ne legyen kb. mindannyiunkénál érdekesebb gyermekkora, mert a színház izgalmas világ. (Ja, és a kapcsolatokat el is felejtettem.)

(#15) talmida


talmida
Közösségépítő

Vladi, Kalandor, Crystalheart +1 :)

Attól függetlenül, hogy tényleg senkinek semmi köze nincs hozzá:P , hogy ki hogyan éli az életét, persze, hogy lehet beszélni ilyesmiről is, de szerintem még, ha valamelyik, vagy egyik fél bele is halna, akkor sincs jogunk beleszólni mások életébe. :B

Ha egyesek büntetlenül kedvük szerint cigizhetnek, italozhatnak, éjszakázhatnak, akkor ők miért nem vállalhatbnak egy új élet?? Ki az, aki a legtöbbet kockáztat? Természetesen az anya. De, ha ő boldogan és félelem nélkül bele mer vágni, akkor hogy merészel bárki is bármit szólni ?? Ráadásul a férj orvos, a nő meg fiatalosan, jól néz ki.
ÉN A LEGJOBBAKAT KÍVÁNOM NEKIK ÉS GRATULÁLOK A KISBABÁHOZ! :R

Az USAban a reggeli híradóban MINDEN NAP minimum 5-6 embert bemutatnak, akik épp aznap töltötték be a 100 vaqy 100 valahányadik életévüket. Nem ritka a 111 és afölötti év sem. :R A társadalmi elfogadottságon kell változtatni. :P

(OFF)Tudom, hogy vannak felelőtlen emberek is, pl itt a feketék némelyike, akik gombamód szülik a gyerekeket, mert minden gyerek után segélyt kapnak. Na, azokat a gyerekeket tényleg sajnálni lehet. Hiába fiatal az anyjuk, nem sokra mennek vele.(/OFF) :(((

[ Szerkesztve ]

IN GOD WE TRUST!

(#16) Dany007 válasza talmida (#15) üzenetére


Dany007
veterán

Te is félreértettél.
Egyáltalán nem a példában idézett nő-t minősítem közvetlenül. Nem ítélem meg hiszen nem is ismerem.
Sőt (Kristályszív neked is) mivel egy ismert művésznőről van szó több, mint valószínű, hogy biztosítani fogja a megélhetését a gyerekének a saját halála után is. Tehát abban az esetben kérdés sem merül fel ezzel kapcsolatban.

Általánosságban próbáltam beszélni egy egészen extrém és ritka helyzetről.

Azt meg már korábban leírtam illetve más is, hogy közöm semmi sincs hozzá, de ettől még nyugodtan elmondhatom a véleményemet. Jelen esetben az, hogy mennyire van közöm az ügyhöz teljen érdektelen és irreleváns, mivel szólásszabadság van és az alapelvek határain belül bármiről írhatok illetve bármiről kifejthetem a véleményemet.
Tehát visszautasítom azokat a kijelentéseket, hogy semmi közöm hozzá, mivel teljességgel érdektelen, hogy van-e hozzá közöm vagy nincs! Nem számít.
Továbbá ennyi erővel akkor ezentúl ne beszéljük sem a gyilkosságokról, lövöldözésekről, autóbalesetekről, vagy épp a világ másik felén folyt kutatásokról mert jelen helyzetben azokhoz sincsen semmi közünk. Vagy épp az Apple részvények alakulásáról se beszélhetünk, ahogy Steve Jobs-ot se szidhatjuk, mert szerintem nagyrészünk nem Apple részvényes, így nincs hozzá semmi közünk!

"Az USAban a reggeli híradóban MINDEN NAP minimum 5-6 embert bemutatnak, akik épp aznap töltötték be a 100 vaqy 100 valahányadik életévüket. "

Örülök neki és gratulálok hozzá. Sajnos ez nem a nagy Amerika. Ez Magyarország. Itt a férfiak várható átlagéletkora 68 év. A nőké 71. És ez 2010-es adat, vagy a 2010-ben születettek várható átlagéletkora. Nyilván aki ötven évvel ezelőtt született annak ennél jóval kevesebb. Persze, ez nem jelenti azt, hogy nem élhetnek tovább, - ahogy már ezt is(!) mondtam illetve írtam párszor - csak jóval kisebb rá az esély.
Angliában pl ~ 10 évvel nagyobb a várható átlagéletkor, mint hazánkban.

"aki a legtöbbet kockáztat? Természetesen az anya. De, ha ő boldogan és félelem nélkül bele mer vágni, akkor hogy merészel bárki is bármit szólni ??"

Te is ugyanabba a hibába esel. Engem kevésbé érdekel az anya helyzete az adott esetben. Engem - ahogy az a hszekből is talán kiderül - sokkal jobban érdekel a születendő gyerek sorsa és helyzete.
De ennek az okát is kifejtettem már és próbáltam több példát is felhozni.
Ettől függetlenül akármeddig is él az illető anya, még így is jóval kevesebb időt tölthet a gyermekével, mint ha mondjuk normál időben 15-20 évvel korábban szülte volna meg.
Mert nyilván ha 50 évesen szül és 80 évig él, akkor 30 évet tölt a gyerekével, de ha 30 évesen szült volna és 80 évig él, akkor már 50 évet tölthetett volna a gyerekével...

(#17) Jhonny06 válasza talmida (#15) üzenetére


Jhonny06
veterán

"Az USAban a reggeli híradóban MINDEN NAP minimum 5-6 embert bemutatnak, akik épp aznap töltötték be a 100 vaqy 100 valahányadik életévüket."

Mert azok még nem super size menün nőttek fel.. ezzel kár példálózni. 20 év múlva 60 éves embereket fognak bemutatni a reggeli híradóban, mert akkora csoda lesz.

(#18) tkazmer válasza Dany007 (#16) üzenetére


tkazmer
addikt

Sajnos ez nem a nagy Amerika. Ez Magyarország. Itt a férfiak várható átlagéletkora 68 év. A nőké 71. És ez 2010-es adat, vagy a 2010-ben születettek várható átlagéletkora.
az usaban ez 76/80, ami valóban jóval több, de az usa-t mondjuk az EU-val összehasonlítva (mert hogy kb. úgy lenne reális napi 5-6 százévest bemutatni) már nem olyan vészes a helyzet, a 2005ös adatok szerint(tehát ez még csak EU25) 76/82 a life expectancy, ami ismerve a bőkezűbb és szociálisabb EU egészségügyet, reálisan több mint az usa-beli...

de a születéskor várható élettartam elmzése jelen esetben már csak azért sem célravezető, mert az az egész ország átlagát nézi, beleértve a rendkívül rossz körülmények között élőket is, míg a szóban forgó nő vélhetően nem azok közé tartozik, akik inkább leveszik 15fokra a fűtést, hogy hó végén is meglegyen a vajaskenyér...(és nemrég volt pont egy hír, hogy milyen rendkívüli különbségek vannakc sak budapesten belül is a 2., 12., és 5., kerületekben élők javára szemben pl. a 8.kerületben élőkkel. az tehát, hogy egy ember mennyi ideig él, rendkívüli módon összefügg az életkörülményeivel, aki jó körülmények között él, arra felesleges az országos születéskor várható élettartamot vonatkoztatni)

ami szerintem a felvetett problémák közül az igazi gond (lehet), az az, hogy meglehetősen idős lesz már az anyuka, amikor a gyermeke a problémás 12-22 éves korba kerül, és kérdéses, hogy amennyiben teszem azt rossz társaságba kerül, lesz-e ereje kivenni onnan, meg tudja-e érteni majd a problémáit, stb.

(#17) Jhonny06
vagy éppen 120 éveseket, mert kitalálnak egy valag gyógyszert különböző most még gyógyíthatatlannak hitt betegségekre:)

[ Szerkesztve ]

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#19) Dany007 válasza tkazmer (#18) üzenetére


Dany007
veterán

Az átlagéletkort csak példának hoztam fel Talmi hozzászólására.
Nyilván konkrétan számolni vele nem lehet. Csupán iránymutató jelleggel bír.
Nagymamám születésekkor a várható átlagéletkor ~ 30-35 év volt. Ő most 82 éves.
De persze ettől függetlenül haltak már meg 40-50 évesen is sokan természetes okokból kifolyólag.

Azt tényleg majd csak 20-30, de inkább 40+ év múlva fogjuk megtudni, hogy ez a "modern" élet miképp hat majd az egészségünkre és a max. korunkra.
Tény, hogy nagymamám korában - amikor született - jóval kevesebb volt a vegyszeres, meg mindenféle plusz adalékanyagos étel, mint ma. Hús is csak egy héten egyszer volt, és a magas koleszterinszintet is kevesen ismerték. Kb ezred ennyi autó volt, mint ma és még sorolhatnám.
Tehát a fent felsorolt szempontok alapján ő sokkal tisztább, természetesebb környezetben nőhetett fel, mint mi vagy én.

Ezzel szemben áll, hogy abban az időben még nem szabályozták a gyárak kéményeinek füstjét, sem a házakét. Sokszor volt szmog a nagyvárosokban. Két nagy ismert szmogból fakadó katasztrófai volt akkoriban. Az egyik az USA-ban, a másik valamivel később a londoni. De ha mondjuk valaki falun nőtt fel, akkor ezek a problémák nem érintették.

"az igazi gond (lehet), az az, hogy "

Igen, én is ezt próbáltam kifejteni bővebben a hsz-ekben is és az írásban is. Sokak szerint ez viszont nem gond ... valamiért :F

(#20) tkazmer válasza Dany007 (#19) üzenetére


tkazmer
addikt

Sokak szerint ez viszont nem gond ... valamiért
mivel az, hogy valaki hogyan viselkedik 70évesen a fiatalsággal teljesen egyedi ezáltal akár tudatosan is befolyásolható, bíznak benne, hogy az illető majd tudja kezelni.

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#21) Dany007 válasza tkazmer (#20) üzenetére


Dany007
veterán

Szerintem nem teljesen egyedi.
Az lehet, hogy tudatosan befolyásolható, irányítható a dolog.
De szerintem pont a korkülönbségből adódóan olyan nagy a szakadék, amit nagyon nehéz behozni.
Most itt biológiai dolgokra is gondolok. Egy idő után az ember agya kezd kicsit leépülni. Egy 65-70 éves ember már sokkal nehezebben ért meg, fog fel dolgokat, mint mondjuk egy 30-40 éves. Ezeket nemigazán lehet befolyásolni.

Mondok egy konkrétabb példát. Az én gyerekkoromban még anyám tanított a számítástechnikára Comodore 64-en. A családból csak ő értett hozzá. Aztán az elmúlt 15-20 évben nem foglalkozott vele, most pedig ott tart, hogy nem mert feltelepíteni egy freeware programot, mert fél, hogy elront valamit...
Nagy vonalakban tehát, amit 15-20 éve még ő mutatott / tanított nekem, annak a mai változatához jóformán "hozzá se tud böfögni" semmit.

Érted nagyjából mire célzok? Önmagában a hatalmas korkülönbségből adódóan olyan dolgokban maradhat le az anyuka / apuka - teljesen akaratlanul - amikbe a gyerek viszont beleszületik. Így a legjobb jószándék ellenére is lesz néhány - vagy több - olyan terület amihez nem tud hozzászólni ha a gyerekéről van szó.
És a témában szereplő kor felett már bizony az ilyen dolgok megtanulása, megértése sem olyan pofon egyszerű mutatvány.

És kitudja, hogy amíg az a gyerek felnő, abban a ~ 20 évben mi minden fog gyökeresen megváltozni, amíg az anyja 50-ből 70 éves lesz. (Elvégre 20 éve még itthon az internet gyakorlatilag ismeretlen volt)
Persze nem csak műszaki dolgokra kell gondolni. Egy kamasz gyerek életében rengeteg furcsa dolog történhet : ) Kezdve a drogozástól, a csajokon, trendeken át bármi...

(#22) Crystalheart válasza Dany007 (#21) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Lehet úgy nevelni a gyereket, hogy ezekre esély se legyen, de ez már a szülő egyéni képességein múlik. (Érdekes, hogy az én anyámnak úgy sikerült ez öt teljesen különböző jellemű gyermekkel, hogy igazából következetlen, önellentmondásos, egyes dolgokban hiperkonzervatív, másban ellenkezőleg, depressziós és... na jó, nem sorolom tovább. :) ) A lényeg, hogy mivel nem ismered az egyes esetekben a körülményeket, nem beszélhetsz a nevelésbeli általános veszélyekről.

Tény, hogy nagy az esély arra, hogy korán veszítse el a szüleit, ha nő volnék, biztosan nem vállalnék be idősen gyermeket, mert ki tudja, hogy a tanulmányai befejezte előtt vagy után kell-e boldogulnia a szülő nélkül?

(#23) talmida válasza Dany007 (#16) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Ha újra elolvasod a cikkedet, nem annyira általánosságban beszéltél. :U De, végülis mindegy. :B

Többen is írták már, hogy sajnos van rá példa, hogy fiatal anya is lehet felelőtlen, és idős nagyi is tud nevelni kitűnő prücsköket. :K ..és manapság sajnos az sem ritka, hogy valamelyik szülő nélkül nő föl a gyerek hiába fiatalok a szülei. :((

Jhonny06 Lehet, de szerintem minden országban kezd kitolódni a korhatár.

IN GOD WE TRUST!

(#24) angela1221


angela1221
csendes tag

Sziasztok! Szüléssel kapcsolatban szeretnék az érdeklődők figyelmébe ajánlani egy nagyon érdekes írást: Dr. Berkő Péter Szülészeti Zárójelentés. Nekem nagyon tetszett, ezért gondoltam, hogy megosztom másokkal is! :)

(#25) Arpee78


Arpee78
senior tag

Egy dolog a szülés 50 év felett, de lehet sok más hátrányos tényező. Mi van ha fogyatékos a szülő? Mi van ha épp börtönben van? Mi van ha munkanélküli és/vagy svájci frank hitele van? Mi van ha épp háború van?

(#26) Dany007 válasza Arpee78 (#25) üzenetére


Dany007
veterán

Így van Árpi.
De én arról az egy dologról beszéltem. A bejegyzés az 50+ szülőkről szól, nem a többi hátrányos tényezőről. Nyilván még vagy 100 egyéb tényezőt is fel lehetne sorolni, de ez azok közül egyről szól.

/inkább a melót csinálnád amit kértem :P minthogy trollkodsz a bejegyzésemben :DDD /

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.