Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) freshtests


freshtests
csendes tag

sweex-re szavazok

Időnként feltünök!

(#2) D1Rect


D1Rect
félisten

Minekez neked? :F

(#3) Z86 válasza D1Rect (#2) üzenetére


Z86
őstag

Ott írja: "PC-t és egy tévét is el kell látnia árammal pár percig ha kimaradás lenne"

Az amperes kérdéshez: szerintem ez nem okoz gondot, ő maga szabályozza, hogy mekkora áramot vesz fel.

(#4) D1Rect válasza Z86 (#3) üzenetére


D1Rect
félisten

A fúró meg lyukat fúr. :U
Ettől még nem tudom mit akar a lyukkal...

(#5) Dany007 válasza D1Rect (#2) üzenetére


Dany007
veterán

Sajnos amióta tavaly elköltöztünk - városon belül - elég gyakran vannak áramkimaradások.

Értem ezalatt ,hogy eddig 5 évente volt max 1 - legyen akármilyen nagy vihar is - úgy most az elmúlt alig egy évben már 6x volt kimaradás.
Emiatt tavaly októberben elszállt a tápegységem. ~ 15 ért tudtam használtan megfelelőt szerezni.
Most, hogy bejött ez a viharszezon már 3x volt áramszünet az elmúlt 1 hétben. Nem tartott sokáig, de addig bőven, hogy lekapcsoljon a gép.

Tegnap voltunk a biztosítónál, kiderült, hogy ilyenre nem fizetnek és nincs is olyan opció ahol áramkimaradásból adódó elektronikai kárra fizetnének.
Felhívtam az E-on-t. Ott mondták, hogy ők persze megtérítik a kárt. Viszont szakvéleményt kell kérnem, azzal együtt benyújtani a javítás vagy csere költségére vonatkozó számlát, majd ők elbírálják a szituációt ( meteorológia, területi adottságok, a lakópark karbantartása stb) és ha úgy ítélik meg akkor fizetnek, ha nem akkor nem.

Na, én erre azt mondtam, hogy basszátok meg. Inkább veszek egy szünetmentest és rákötöm az egész rendszert.
Pont most mértem. Az üresjárati fogyasztás 245W. Monitor gép, házimozi stb egybe. Játék közben 320Watt maximum. Tehát ehhez mérten kell szünetmentes választanom.
Sőt, később majd szeretném lecserélni a 28-as HannsG monitort egy rendes TV-re úgy 42-46 col körülire. Az meg kb önmagában 150 wattot fogyaszt ha nem ledes akkor ~220-at. Szóval olyan 400W körüli lesz az összteljesítmény felvételem.

Egyszer már gallyra ment egy - 2007-ben - 19 ezer forintos tápom. Nem fogom bekockáztatni, hogy a mostani is tönkremenjen vagy akár a vinyók vagy bármi más a gépben. Inkább kiadok most 20-25 ezret, minthogy később kelljen új vinyót, tápot vagy akár alaplapot venni.

@Z86:

Köszönöm, ez megnyugtat. Te melyiket ajánlanád ? :)

[ Szerkesztve ]

(#6) Z86 válasza Dany007 (#5) üzenetére


Z86
őstag

Sajnos nem ismerem ezeket, így nem tudok róluk véleményt alkotni. :(

szerk: az APC oldalán van egy jó diagram a működési időről a terhelés függvényében
a 360W-os fogyasztást kb. 4 percig tudná kiszolgálni

[ Szerkesztve ]

(#7) eziskamu


eziskamu
addikt

FSP, attól hogy még 600w-t képes leadni x ideig attól még bírja kisebb terhelésen tovább is bírja. Amúgy külföldi fórumok alapján 20-30 percnél tovább amúgy se lehet használni a szünetmenteseket, még autó akksiról sem, mert túlmelegszik a legtöbb kommerszebb táp, mivel nincs ventije és elégtelen a hűtés. Csatlakozóadaptert meg lehet csinálni, én is csináltam magamnak (persze ésszel kell, mert mégis csak 230V meg minden).

[ Szerkesztve ]

(#8) D1Rect válasza Dany007 (#5) üzenetére


D1Rect
félisten

Nem szakterületem, de sztem az áramkimaradástól semmi nem megy tönkre.
Csak nem működik.

Én inkább túlfeszvédelemre gyúrnék. Milyen tápok pilledtek el?

(#9) Dany007 válasza eziskamu (#7) üzenetére


Dany007
veterán

Értem, köszönöm.
Nekem valójában pár perc is elég lenne, csak annyira kell, hogy kitudjam kapcsolni a gépet szabályosan. És áramtalanítani a dolgokat. Nem áll szándékomban még az épp aktuális TDU-s versenyt befejezni :)

Amúgy ilyen vihar idején csak pár másodpercig megy el az áram. Szinte egyből vissza is jön. Így gyakorlatilag csak 10 másodpercet kell kibírnia ilyen esetben. Amikor rendes áramszünet van, akkor meg csak azt az egy percet amíg kikapcsolom.

Amúgy ez az FSP az az FSP ami tápokat is gyárt? Mert arról csak jókat hallottam eddig.

@Direct (tudom nem így kell írni :P)

Egy chieftek 550-es tápom volt. És nem az első áramkimaradásra halt meg. Úgy a 3.-ra.
Túlfeszvédelem van az elosztóban alapból olyat vettem.
Egyszerűen meghalt. Áramkimaradás volt, gép lekapcs, majd mikor vösszajött elindult de valami végtelen ciklusban restartolta magát. Nem lehetett kikapcsolni sem, csak ha kihúztam a konnektorból. Raktam bele egy cseretápot, azzal ment gond nélkül.
Most Hellkiss kollegától vett Seasonic 500-as táp van benne. Ma már ez is kibírt egy elszállást.

Szóval a fent leírtak alapján egyértelmű, hogy az áramszünet okozta a baj. Előtte ment, utána meg meghalt. Pedig alkalmanként áramtalanítani is szoktam az egész rendszert. Attól még egyik tápomnak se lett baja.
De amúgy ilyen hirtelen áramszünet - nem megfelelő leállítás - miatt a vinyók is elszállhatnak pillanatok alatt.

[ Szerkesztve ]

(#10) eziskamu válasza D1Rect (#8) üzenetére


eziskamu
addikt

Végül is az ups is véd, nem csak áramszünet esetén aktiválódik, valamint léteznek primitívebb aktív feszültségkorrigálós szünetmentesek 50k alatt is.

Dany007: szerintem az, de nem lenne elég egy 600 VA-s is vagy nem?

[ Szerkesztve ]

(#11) D1Rect válasza Dany007 (#9) üzenetére


D1Rect
félisten

Tényleg nem és Helkis is egy l és egy s. :P

Továbbra is fenntartom, hogy nem az elmenő áram a gond, hanem a visszajövő. ;)
Több száz, ha nem több ezer alkalommal kapcsoltam le a tápot(ezzel együtt az egész gépet) működés közben.
Semmi baja nem lett soha semminek.
Fogalmam sincs milyen túlfeszvédőd van, de lehet csak a "villámot" fogja meg, a "kisebb" impulzusok átmennek rajta, de a tápnak már "túlsok".

A tápra mennyi garit adtak?

(#12) N€T0X|N válasza D1Rect (#8) üzenetére


N€T0X|N
őstag

De ha sűrűn van pillanatnyi áramkimaradás egy környéken, az akár elég indok lehet egy szünetmentes vételéhez. Nem azért, mert tönkremegy a cucc, hanem azért, mert idegesítő. Nem mellesleg hasznos dolog, amikor pont nem csak egy pillanatról van szó (te jó ég, ezt tényleg magyarázni kell?).

Sent from my keyBoard

(#13) Dany007 válasza D1Rect (#11) üzenetére


Dany007
veterán

Ja, tudom :P

Érdekes meglátás, hogy a visszajövő áram okozza a gondot. Elképzelhető, hogy nagyobb löketet kapott és az volt a gond.
Végülis az ups erre is megoldást nyújt.

A chieftek-re? Asszem szokásos egy év. De akkor már 3 éves volt, szal mind1 is.

Amúgy egyik ügyfél is itt lakik a környéken, és múlthéten nálunk is kimaradás amikor nálunk is... Csak neki elszállt az egyik vinyója... Na én ezt se akarom.

@eziskamu:

Hát nemtom. Ahogy írtam tervezek egy nagyobbacska LCD tévét. Az 150-220 körül eszik. A mostani monitor pedig 80-at. Ergo majd legalább + 80-140 wattal kell számolni. Meg ha belefér az összegbe, mert nagyjából mindegyik 25k alatt van, akkor miért ne? Lehet többet fogyaszt alapon? Nemtudom.
De ha az FSP jó márka, akkor v.színű azt fogom választani. Meglátjuk.
Ugye nem muszáj vezérelni ezeket? Annélkül is megy minden? Csak mert olvastam, hogy USB-ről meg sorosról lehet vezérelni, de mivel nekem a gépem be van építve a bútorba, ezért semmi kedvem egy usb kábelt behúzni, áthúzni... Lehet nem is lenne neki hely.
Csak összekötöm, bedugom, feltölt aztán csókolom. Ugye?:)

[ Szerkesztve ]

(#14) D1Rect válasza N€T0X|N (#12) üzenetére


D1Rect
félisten

Nem, azt kell magyarázni, hogy nem az elmenő áram okozza a galibát.
Tehát nem szünetmentes kell neki valójában, hanem egy jó védelem.

Te jó ég, ezt tényleg magyarázni kell?

(#15) Dany007 válasza D1Rect (#14) üzenetére


Dany007
veterán

"Tehát nem szünetmentes kell neki valójában, hanem egy jó védelem."

Azért ez még nem bizonyított. Meg a szünetmentes mindkét eshetőségre jó.

(#16) D1Rect válasza Dany007 (#13) üzenetére


D1Rect
félisten

Valószínűleg neki tényleg szutyok tápja volt és ahelyett, hogy csendben kinyiffant volna továbbengedte az impulzus egy részét.
A HDD-k a legérzékenyebbek erre az egész gépből.

Szóval én a szünetmentes részből inkább a védelmi részeket nézegetném, nem azt, hogy meddig bírja. ;)

(#15) Dany007: Elfelé menő áramtól nem hal be a táp. Ez tuti. De megkérdezem a tápos topikban, ahol a szakik laknak. :)

[ Szerkesztve ]

(#17) Dany007 válasza D1Rect (#16) üzenetére


Dany007
veterán

Na várjál, mert ahogy ismerem magam áramszünet és géplevágás után áramtalanítottam.
Vagyis amikor visszajött az áram, akkor már ki volt húzva a gép a konnektorból.
Mivel tavaly, amikor ez történt fél órára ment el az áram. Most csak másodpercekre, most nem húztam ki...

(#18) mexicanraven válasza Dany007 (#5) üzenetére


mexicanraven
aktív tag

"Tegnap voltunk a biztosítónál, kiderült, hogy ilyenre nem fizetnek és nincs is olyan opció ahol áramkimaradásból adódó elektronikai kárra fizetnének."

Nem tudom milyen a biztosításotok, de nálunk az ingóságra kötött részben az is benne van ha a villám "felrobbantja" az egész PC-t, akkor fizetik az árát, csak számla, fénykép, meg talán egy szakértői vélemény kell, hogy hasonló kaliberűek a cuccok.
Amikor kijött egy kolléga a biztosítótól (nevét most nem tudom a társaságnak), kb. ez volt az első kérdés, mert ha lenne valami, nemigen lenne kedvem 90-100K-t egyben kiadni az újért!
Szerintem válts biztosítót is, amennyiben lehetőséged van rá!

when the sun shines, we'll shine together

(#19) Dany007 válasza mexicanraven (#18) üzenetére


Dany007
veterán

"az is benne van ha a villám "felrobbantja" az egész PC-t, akkor fizetik az árát,"

Ez nálunk is benne van, nyugi.
De ha a vihartól áramkimaradás van és attól megy tönkre a gép, arra nem fizet. Csak ha 24 óránál tovább van áramszünet és emiatt mondjuk a hűtőben megromlik a kaja. Azt fizeti.
Vagy ha villám csap a házba és emiatt ég le a gép azt is fizeti. De sima áramkimaradást - legyen bármi is az oka - azt nem.

(#20) mexicanraven válasza Dany007 (#19) üzenetére


mexicanraven
aktív tag

Gas. :(

when the sun shines, we'll shine together

(#21) D1Rect


D1Rect
félisten

Parancsolj:[link] :)

[ Szerkesztve ]

(#22) N€T0X|N válasza D1Rect (#14) üzenetére


N€T0X|N
őstag

az adatlapomon lévő PC-t és egy tévét is el kell látnia árammal pár percig ha kimaradás lenne.

Ez volt az eredeti felvetés, nem az, hogy kinyírja-e bármelyik alkatrészt az áramkimaradás. :U
A túlfeszültség elleni védelem nem sok szart ér áramkimaradás ellen, ha éppen filmet néz/dolgozik/játszik/stb és nincs ups, akkor hajára kenheti, hogy de legalább nem kapott semmi túláramot visszajövetelkor (ami persze attól még hasznos).

[ Szerkesztve ]

Sent from my keyBoard

(#23) D1Rect válasza N€T0X|N (#22) üzenetére


D1Rect
félisten

goto 2

Mint kiderült neki arra kell a szünetmentes, hogy védje a dolgait és ne pilledjenek el, mert már így is jelentős kárt okozott neki.

Az a baj a magaslóval, ha melléülsz nagyot esel.
A melléülési esélyeidet nagyban javítja ha elolvasod a topikot előtte... :U

(#24) Dany007 válasza D1Rect (#21) üzenetére


Dany007
veterán

Értem, köszönöm. Mondtam h érdekes a felvetésed, nem vetettem el egyből. Így már több mint v.színű a probléma oka.
Ahogy némely hszből kiveszem, a problémák nagyrészén segít a szünetmentes. Amin nem, azon meg más se.

Már csak az érdekelne, hogy a vezérlőkébel szükséges-e az ups működéséhez. Gondolom és remélem h nem, de jó lenne megbizonyosodni. A topicjába azóta se írtak.
Ezek szerint a blogoutos bejegyzés hatásosabb :)

(#25) eziskamu válasza Dany007 (#24) üzenetére


eziskamu
addikt

A vezérlőkábel a gépnek jelzi, ha gond van az áramellátással, meg gondolom még a valószínűsített hátralevő időt, amit még bír a táp/akksi. Az UPS szoftvere meg ez alapján le tudja kapcsolni a gépet, sőt akár más műveletek végrehajtására is képes ( gépek kikapcsolása helyi hálón, vagy tetszőleges script futtatása), ha a szoftver támogatja.

[ Szerkesztve ]

(#26) Dany007 válasza eziskamu (#25) üzenetére


Dany007
veterán

Ahham, vagyis azért jó dolog...
Hát elgondolkodtató.

(#27) N€T0X|N válasza D1Rect (#23) üzenetére


N€T0X|N
őstag

Ezzel nem nagyon lettem meggyőzve arról, hogy a szünetmentessel szemben miért jobb a túlfeszültség-védelem, főleg akkor, ha gyakran van pillanatnyi áramkimaradás, ahogy az szintén meg van említve fentebb.

Sent from my keyBoard

(#28) moha21 válasza D1Rect (#16) üzenetére


moha21
addikt

Nem tuti csak kicsi a valószínűsége és ott csak PC tápra volt koncentrálva a dolog, TV-ben is kapcs üzemű táp van már jó ideje meg dvd-ben. Átmeneti jelenségek ( tranziens jelenségek ) nemcsak bekapcsoláskor, hanem kikapcsoláskor is létrejönnek ( vagy akár más generátorra való átkapcsoláskor pl UPS ).

Ha kell rajzolok, mert csak előadás jegyzet van egy gyors példa addig kikapcsolásra: Adott soros RL kör. Itt a kikapcsolási folyamat során az induktivitás leadja a mágneses energiáját, és mint termelő, árama és feszültsége ellenkező irányú ( villamosságtan I ). Az energia-megmaradás tövénye értelmében az ellenálláson hővé alakuló munka megegyezik az induktivitásban a kapcsolás pillanatában tárolt energiával.

Az áram pillanatszerűen akkor sem szűnik meg, ha a tekercset megszakításkor nem zárjuk rövidre. Ekkor a kapcsoló szétválasztó érintkezői közt keletkező villamos ív biztosítja az áram folyamatos csökkenését. Ha az ív igen rövid idő alatt szakad meg, a tekercsen igen nagy túlfeszültség léphet fel.

Ez egyenfeszültségre kapcsolva igaz.

Váltakozó áramnál is hasonló a helyzet nyilván fáziseltolásokkal, irányokkal kell számolni.

Igazából rajzzal, és matematikai úton tudnék számítási példát mutatni, de az is ideális eset ( tehát elmélet a gyakorlatra még rájönnek dolgok ).

szerk: "hogy maximum input 230V 10A. Viszont nekünk a lakásba 3x - 3 ágon - 230V 16A jön be.": Ezzel nincs semmi gond.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29) Dany007 válasza moha21 (#28) üzenetére


Dany007
veterán

Időközben kiderült, hogy mással is lesz itt probléma.

Mégpedig, hogy a legtöbb "olcsó, tehát 30k környéki" szünetmentes táp csak szimulált szinusz jelet állít elő. Ezt viszont nem tolerálja az aktív PFC-s tápom. Sok esetben túltölti a szünetmentest ami emiatt egyből le is kapcsol.
A legtöbb helyen azt persze oda se írják, hogy kváziszinuszos vagy rendes szinuszos a szünetmentes. Sok esetben még a gyártó oldalán sincs ez feltüntetve.
Ahol viszont mégis, ott egy esetben nagyon noname a gyártó és ebből adódóan igen kérdéses vajon milyen szinusz is az a szinus amikor mindössze 25k az a szünetmentes.
Többi esetben pedig 40-50+k egy olyan szünetmentes ami rendszer szinusz jelet állít elő.

Szóval most itt megvagyok lőve. Használtan nem tudok venni, mivel kell számla, hogy a biztosítónál visszaigényelhessünk 10k-t. Az meg azért nem mind1.

Directnek:
Az egész rendszer egy olyan elosztóról van üzemeltetve amiben van beépített túlfesz védelem. Úgyhogy elvileg(!) az nem okozhatott volna problémát.

(#30) moha21 válasza Dany007 (#29) üzenetére


moha21
addikt

Jah hát igen, kifogytam a szerk. időből akadhat aktív PFC-s PSU-val probléma, ha nem is mindig, de azért igen. "Rendes szinusz" UPS meg valóban drága.

1000VA /600 W annyit tesz, hogy a 600W hatásos teljesítményt bír + ezen felül bír még valamennyi induktív vagy kapacitív meddő ellenállást is.

Túlfeszvédelemre azért jó, mert Ethernet meg miegymás is átmegy rajta, bár villám esetén itt is az igaz ki kell húzni az egészet a francba, hogy miért le lett írva a táp topicban.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#31) Dany007 válasza moha21 (#30) üzenetére


Dany007
veterán

Igen.. Az a 600W bőven elég lenne. Max terhelésen is csak 320 watott fogyaszt a teljes rendszer mindenestől.
Csak most akkor ez így lutri, nem? Sok helyen olvastam, hogy aktív PFC-hez egyáltalán nem ajánlják, a legtöbb esetben overloadolja a szünetmentest... :S

Egyébként lassan ott tartok, hogy kb u.a. lenne ha vennék egy passzív tápot, meg egy ilyen kváziszinuszos fsp szünetmentest....
De nem is értem mért nem hívják fel erre jobban a figyelmet. Hiszen a mai komolyabb tápok már mind aktív PFC-s. Mind1, nemtom micsináljak.

(#32) moha21 válasza Dany007 (#31) üzenetére


moha21
addikt

Szerintem kérdezd meg őket : Mr_Ricsi, didyman, csaba_20_, stol, ők biztosabban tudnak mondani valamit.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#33) D1Rect válasza N€T0X|N (#27) üzenetére


D1Rect
félisten

Mivel ebben az esetben a megfelelő védelem a szünetmentesben van a problémát ugyanaz oldja meg.
Te jó ég, ezt tényleg magyarázni kell?

(#34) eziskamu válasza Dany007 (#29) üzenetére


eziskamu
addikt

Én úgy tudom, hogy inkább a Delta belű aktív PFC-s tápok nem komálják (Chieftec pl.), de más gyártó aktív PFC-s termékei elvannak vele.

(#35) Dany007 válasza eziskamu (#34) üzenetére


Dany007
veterán

Na nekem ez is új.
És azt hogy tudhatom meg, hogy a seasonic 500HT tápom ilyen-e? :)

(#36) Gergő_


Gergő_
őstag

Sajnos áramszünet előtt ingadozik a fesz a legjobban.
Szerintem egy túlfeszvédő és egy laptop adja a legjobb védelmet, bár én is mindig kihúzom amikor villámlás és mennydörög...
Egy ilyen szünetmentes viszont nem szar dolog, ha jól számolom egy laptopot 1 napig is el tud vinni?

(#37) eziskamu válasza Gergő_ (#36) üzenetére


eziskamu
addikt

Rosszul számolod, mert mint írtam régebben, nem bírnak huzamosan sokáig működni, mert túlmelegedhetnek, valamint a 12V-230V DC-AC konverzió is veszteséges, és ugye a laptop táp 230V-kb 20V AC-DC konverziója is az, de amúgy még az APC is 40 perc max-ot ír egyes tipusoknál. Valamint a szünetmentesekben lévő ólomakksik se túl nagyok, egy hagyományos 15"-os laptop akksiánál jó ha vagy 2-3-szor nagyobb kapacitású egy 4000-600VA-s UPS akkumulátora. +12 óra is akkor jönne ki, ha az ólomakksi 12V-jét közvetlenül alakítanád nagy hatékonysággal arra a 18-20V-re ami a laptop tápcsatlakozóján kell.

[ Szerkesztve ]

(#38) eziskamu


eziskamu
addikt

Ja amúgy van is ilyen szerkezet, úgy hívják, autós laptop töltő, csak a szivargyújtó csatit kell "megbuherálni" :DDD .

(#39) moha21 válasza eziskamu (#34) üzenetére


moha21
addikt

Azok nem mentek vele ez igaz, de ott is adott szériára. Az APFC lényege a szinusz jel, mindegyik arra épít, szóval, hogy mindenki el lenne vele ez túlzás.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.