Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Van megoldás.
Szinte megszámlálhatatlan lakás van, amelyben önkényes lakásfoglalók élnek. Ők egy vasat sem fektettek be a lakhatásukba. Mondhatom úgy is, hogy törvényt sértettek.
Kifelé velük a mezőre, a helyükre be lehet költöztetni a fizetni nem tudó hiteleseket. Tulajdon elárverezve, és ha marad számukra egy kis suska, azt a kezükbe adni.
Pont.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#2) kraftxld


kraftxld
nagyúr

Azon fogják leverni aki eddig is kinyögte a hitelét (lásd 6-7%-os CHF kamat úgy hogy a CHF alapkamat 1% körül van), meg adóból kipótolják.

Ennyi :(

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#3) #51736960


#51736960
törölt tag

én azt mondom, hogy bár sajnálom az utcára kerülő embereket, de ne a rendesen fizetők zsebéből, pláne ne állami pénzből mentsék meg őket...

egyébként ismerek több olyan embert is, akik becsődöltek a lakáshitellel, és ők már össze is pakoltak, és szépen visszamentek vidékre a családi házba a szülőkhöz, ahonnan jöttek, és ott próbálnak új életet kezdeni.
ennek egyébként az a pozitiv oldala, hogy lassithatja a vidék elnéptelenedését, mert a fiatalok nem kezdik automatikusan úgy az életüket, hogy "veszek egy lakást pesten hitelből..."

(#4) Cucuska2


Cucuska2
őstag

(megjegyzem a bankoknak nem ártana egy kis s*ggberúgás)

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#5) Tim82 válasza Vakegérke (#1) üzenetére


Tim82
nagyúr

És ez nem változtatja meg azt az egyszerű tényt, hogy az eddigi önkényes lakásfoglalók helyett ezúttal az állam foglalna önkényesen lakásokat azok jogos tulajdonosaitól, a bedőlt lakáshitelesek javára. Milyen alapon?

Olyan remek megoldási javaslataid vannak.

Cucuska2:

Csak mellékesen jegyzem meg, hogy a banki szférában túl vannak a 10-15%-os leépítésen. De lécci, még gyere a "népnyúzó, szemét bankok, megérdemlik!"-szlogennel! A hitelfelvevő hülyeségéért (hogy nem volt körültekintő, nem a számára tényleg megfelelő és fizethető megoldást választotta) talán nem a bankok a felelősek...

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#6) Dany007 válasza Tim82 (#5) üzenetére


Dany007
veterán

Nem teljes mértékben a bankok felelősek, de jócskán hozzájárultak!
Boldog-boldogtalannak adtak hitelt. Ezt fölösleges is tovább ragozni, tényleg talán csak a legutolsó hontalan csöves nem tudott hitelhez jutni.

A hitelfelvevők nagyrésze meg ott szúrta el, hogy fogalma sem volt és utána se nézett annak mit jelent az árfolyamkockázat.
Ettől függetlenül nekem van egy távolabbi rokonom, aki ~ 6 éve kezdett építkezni, jó részt hitelből. Neki elmondták mit jelent az árfolyamkockázat és már akkor inkább a forinthitel mellett döntött. Igaz jóval többet fizet havonta, de nem duplázódott az összeg.
Szal ha nem csak a "kisbetűs részben" lett volna szó az árfolyamkockázatról, akkor talán több ember gondolja át a helyzetet.
Persze ehhez kellett az emberek mentalitása is, akik még 20k-s mikrót is hitelre vették.
A bankok védelmében meg talán csak annyit, hogy akkoriban szerintem ők sem gondolták volna, hogy pár éven belül ez lesz.

@Loveless:

Igen hasonlóképp gondolom én is. Az egész elmélkedést az indította meg, hogy már mi is ~ 1 éve fizetjük a lakáshitelt. Ami picivel több, mint egyikőnk fizetésének a fele. Nekünk se egyszerű, de tudtuk mit vállalunk.
Ezzel szemben egy bedőlt hiteles nem fizeti a hitelét, nincs kilakoltatva és v.színűleg a mi pénzünkből lesz kisegítve. Mert nyilván nem lehet 100 ezer embert / családot az utcára tenni. Közben meg mi, akik ha nyögve-nyelősen is de fizetjük a hitelt, rajtunk nem segít senki :) Pedig néha jól jönne. Sőt szerintem egyik fiatal párnak se könnyű a kezdés, mégsem segít az állam...(érdemben biztos nem)

(#7) Tim82 válasza Dany007 (#6) üzenetére


Tim82
nagyúr

Nem teljes mértékben a bankok felelősek, de jócskán hozzájárultak!
Boldog-boldogtalannak adtak hitelt. Ezt fölösleges is tovább ragozni, tényleg talán csak a legutolsó hontalan csöves nem tudott hitelhez jutni.

A logikád téves, a válság előtti, a mostanihoz képest jóval enyhébb feltételeket kéred számon, ami pedig logikusan következett az akkori gazdasági téren fennálló szabályozásokból. A felvett és bedőlt hitelek elég nagy része ráadásul nem a bankoknak, hanem külső hitelközvetítő, üzletkötő cégeknek köszönhető.

Ja és ugye kisebbítsük azok hülyeségét, akik nem voltak képesek rendesen tájékozódni, hogy milyen hitel mivel jár (nem gondolták végig, hogy mi a legrosszabb forgatókönyv esete)...

Senki sem tartott a bankok részéről pisztolyt a hitelfelvevők fejéhez, hogy "neked fel kell venned ezt a hitelt, most, anélkül, hogy átgondolnád, tájékozódnál stb.".

(Nem védem a bankokat, csak nem akarom azt is rájuk kenni, amiért nem vagy nem olyan mértékben felelősek, mint ahogy azt "tudni vélik" az emberek. Valahogy szereti mindenki elfelejteni, hogy a bank működésével jár, hogy nem szeretetintézmény, hanem profit szerzésében érdekelt. Szolgáltatásokat nyújt, amelyekért be is nyújtja a számlát.)

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#8) biker


biker
nagyúr

A vége úgyis az, szív aki fizet

mi anno forint hitelt vettünk fel, minden deviza hiteles kiröhögött, hogy ő 30-50%-al kevesebbet fizet vissza
Most, jelenleg, engem meg qrvára nem érdekel, neki mennyit kell fizetnie. egyszer fent, máskor lent. így jártak.

én ugyanannyit fizetek most is, mint 7éve, de én szívok, mert ha ez marad, emelhetik a kamatot, illetve költöznénk nagyobba, ezen most van 4m hitel, ejelen lakás ára + meglévő kp + a jelen 4m hitel újra felvéve elég lenne, a nagyobbhoz, de lehet emiatt nem fogok hitelt kapni újra!

azt hiszem nem kell leírjam a véleményem tovább a moratóriumról!
aki devizahitelt vett fel, és évekig a Ft-hitelhez képest lényegesen jobban járt, az most ne sírjon, hogy rosszabbul jár
(és nem kell erre egy devizahiteles-nek se reagálni, mert lesz sértődés belőle)

ez kicsit olyan, mint a magánnyugdíjpénztáras dolog. ha bukta van, állam majd megsegít, kipótol.
há'de bakker, a hozamot akkor miért nem osztjuk szét? csak a veszteség osztódik, a nyereség nem???????

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#9) potyautas


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Azt gondolom, körültekintően jártam el, amikor bevállaltam az árfolyamkockázatot. De! Éppen itt olvasom, hogy a bankok nem gondolhatták, hogy ez lesz. Ha ők se, akkor én miből gondolhattam volna?

(#10) D1Rect


D1Rect
félisten

Sztem aki nem tudja fizetni a lakáshitelét annak vegyünk házat állami pénzből, de most kivételesen pozitív diszkrimináció nélkül.

De az egyenlőség nevében inkább vegyünk mindenkinek aki kéri.

(#9) potyautas: Számítani lehetett rá, hogy jön lassan a válság.
Egy másodpercig nem lepődtem meg.

[ Szerkesztve ]

(#11) biker válasza potyautas (#9) üzenetére


biker
nagyúr

én mondjuk onnan, hogy gyerekkoromtól azt láttam, akinek csak pénze volt, devizába (előbb USD, később EUR) tette, mert az jobban kamatozott az árfolyamemelkedés miatt, mint a betét.

ha ezt megfordítom, akkor egyértelmű, és erősen prognosztizálható az, hogy évek alatt mennyivel fogok többet fizetni :(

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#12) Lacpac válasza potyautas (#9) üzenetére


Lacpac
őstag

Jó pár évvel ezelőtt lehetett hallani, hogy valami nem stimmel az USA-ban.
Kicsit tájékozódtam, és rögtön lemondtam a hitelfelvételről, azért mert nem tudtam hogy mekkora lesz a gáz, csak azt hogy lesz.

(#13) Lenry


Lenry
félisten

szerintem oldja meg, akinek a problémája: a hitelfelvevő.
tessék előre gondolkozni, nem elkúrni az életed, aztán nyivákolni, amíg állam bácsi ki nem húz a szarból. amíg keveset kellett fizetni, addig plazmaTV, meg új szuzuki, meg 130nm-es ház, most meg sírsz, hogy jajj de drága, hogy ki is kell fizetni a amit megvettél? vao.

egy dolog, hogy az állam segít, ha olyan probléma van, ami nagyon sok embert érint, na de ha a nagyon sok ember önhibájából, maga generálja a problémáit, akkor azt nem már az állam oldja meg. ez pont olyan dolog, mint hogy szétlopták a francba a MÁV-ot meg a BKV-t, és most az állam fizeti ezt ki. csodálatos :W

de sok embert kéne időnként mocskosmód fölpofozni...

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#14) dízelracer válasza Tim82 (#5) üzenetére


dízelracer
senior tag

"A hitelfelvevő hülyeségéért (hogy nem volt körültekintő, nem a számára tényleg megfelelő és fizethető megoldást választotta) talán nem a bankok a felelősek..."

Mi 2008 tavasszal érdeklődtünk lakáshitel után. Nekünk magától értetődő volt, hogy kizárólag csak forinthitel jöhet számításba (sosem értettem Magyarországon miért akar valaki egy idegen állam pénznemében eladósodni). Négy banknál voltunk bent. Az összes bankban kizárólag csak a szaros deviza hiteleiket próbálták ránk tukmálni. Végül nem álltunk kötélnek és egyik helyről sem vettünk fel egy forintot sem. Szerencsére meg tudtuk oldani másként. Még heteken át hívogattak, hogy ilyen meg olyan konstrukcióra is ven lehetőség. Nem vették a lapot hogy ilyen áron nem kell a pénzük. Ha akkor devizában felveszünk xy milliót most széles mosollyal az arcukon közel a dupláját követelné vissza a bank. Széttárnák a kezüket, hogy bocs de ez van. Hát köszi de nem. Nézzenek fejőstehénnek mást...

Sokmilliárdos bankmentő csomag stb... Azt meg a f@xomat. A bankok se legyenek már ennyire forintbaszóak. Ha bukta van egy részét nyeljék be. Bőven van miből. Nem kell azonnal a behülyített, 20-25éves rabszolgasorsot választó kispolgárra hárítani mindent. Az ő kezük is vastagon benne van, hogy a lakáshitelesek jóval több mint fele devizában adósodott le. Éves szinten így is milliárdokat nyernek a rendesen törlesztő ügyfeleken. Akkor hol itt a probléma? Bajban vannak a bankok? Egy frászt! Azok vannak bajban akiket sikerült rábeszélni a deviza hitelre és mivel képtelenek fizetni, a 8milliós hitelükre most úgy tartoznak 15-el, hogy a bank már rég kihúzta a seggük alól a házat/lakást... :U

Undorító ez az egész.

szerk:

Unokatesómék mikor forintban felvették a lakáshitelüket havi 78ezres törlesztővel kezdtek. Válság ide, válság oda most fizetnek 84ezer párszáz forintot. Ez a nem mindegy! Akit sikerült anno devizára rábeszélni az most nagyon keményen megszívta.

[ Szerkesztve ]

(#15) Tim82 válasza dízelracer (#14) üzenetére


Tim82
nagyúr

Sokmilliárdos bankmentő csomag stb... Azt meg a f@xomat. A bankok se legyenek már ennyire forintbaszóak. Ha bukta van egy részét nyeljék be. Bőven van miből.

Csak még a bankadót kellene hozzátenned, amit kifelejtettél. Meg a cirka 15%-os csoportos létszámleépítést, amin a bankok elég nagy része (talán az olyan nagyokat, mint az OTP és az MKB leszámítva) túl van.

Négy banknál voltatok és az ügyintéző mindenhol a személyes érdekét nézte, miszerint devizahitelért több jutalékot kap. De ahogy nézem, neked sem tartottak pisztolyt a fejedhez, hogy kötelező ott és azt felvenned, amit ajánl az ügyintéző!

Egyébként ne aggódj, a bank benyeli a bukta egy részét, csak épp a dolgozóin*, az infrastruktúrájának és a szolgáltatáskínálatának a fejlesztésén (illetve annak hiányán) "veszi vissza", ezt meg természetesen végső soron az ügyfélkör szívja meg ugyanúgy.

* ha azt hiszed, hogy egy banknál az ügyintézők degeszre keresik magukat, akkor simán körberöhöglek, már bocs.

Azok vannak bajban akiket sikerült rábeszélni a deviza hitelre

Nem önmagában a devizahitellel, hanem többek között a felvett összeggel, a futamidővel és a törlesztőrészlettel van probléma (az árfolyamkockázatot már említette más is). Nyilván itt is minden hitelfelvevőnek pisztolyt tartottak a fejéhez, hogy csak úgy vehettek fel hitelt, hogy a legnagyobb törlesztőrészlettel, a legkisebb futamidőre stb., stb... Ugye?

*
By the way, szerintem igenis kellene lennie valamilyen adósmentő csomagnak, csak annak jól átgondoltnak kellene lennie. Egyébként tudtommal az ilyen csomagoknak az volna a lényege, hogy végső soron csak a követelő személye változna - a bank helyett állam bácsi lenne a "behajtó", az adósra nézve rövid távon kedvezőbb, hosszú távon viszont kedvezőtlenebb feltételekkel.

Jah, egyébként én meg forinthiteles vagyok. :)

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#16) dabadab válasza biker (#8) üzenetére


dabadab
titán

"mi anno forint hitelt vettünk fel, minden deviza hiteles kiröhögött, hogy ő 30-50%-al kevesebbet fizet vissza"

Egyébként jó eséllyel továbbra is ők fizetnek kevesebbet. Csak úgy mondom, mielőtt még elmenne a topik abba az irányba, hogy az volt az igazán okos, aki forinthitelt vett fel.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#17) biker válasza dízelracer (#14) üzenetére


biker
nagyúr

Unokatesómék mikor forintban felvették a lakáshitelüket havi 78ezres törlesztővel kezdtek. Válság ide, válság oda most fizetnek 84ezer párszáz forintot. Ez a nem mindegy! Akit sikerült anno devizára rábeszélni az most nagyon keményen megszívta.

mi felvettük 2003-ban, akkor fizettünk 58-at, most 52ezret+3ezer a munkanélküli nemfizetős biztosítás, hátha beüt valami

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#18) tildy


tildy
nagyúr

Nem tartom jó ötletnek ezt a moratóriumot, kvázi azok szívnak ezzel megint, akik rendesen fizettek mindig, akik meg nem tudtak (vagy inkább nem akartak) fizetni, azok alá meg óvó kezet ad az állam. Ergó rengeteget ront a hitelvisszafizetési morálon.

Ha én lennék olyan balga, hogy mégis hitelt vennék fel ( jelen elveim ellenére) , és nem tudnám fizetni, bármi okból, akkor:
1. megpróbálnék mégis összeszedni valamennyi összeget önerőből
2. ha így sem jönne össze az az összeg, akkor vigye a bank.

Akkor is , ha gyerekem is van. Ezt vállaltam, ez tartom helyesnek, nem pedig azt, hogy az én hülyeségem miatt más szívjon.

A megoldás egyszerű amúgy: Önkormányzati bérlakásokat venni/építtetni, és oda költöztetni ezeket az embereket.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#19) tildy válasza potyautas (#9) üzenetére


tildy
nagyúr

Hát nem tudom, az elmúlt tíz évben láttam én már a dollárt 145-ön is meg 220-n is. Oké a dollár az dollár, de ugyanúgy deviza, mint a a frank. Én spec kalkuláltam azzal, hogy 160ból lehet 220-as frank is, és az még viszonylag kalkulálható emelkedés.
Ha 300-400 lenne, arra már azt mondanám, na azzal nem kalkuláltam.

dízelracer: mert mondjuk van külföldi ország pénznemében valutája? (nyugati határszélen, pl. sokan euróban keresnek) A legnagyobb hülyeség , hogy néhány "eszetlen" miattkorátozzák a deviza - hitelfelvételt , másrészről meg az is hülyeség, ott voltak az euró alapú hitelek, de neked forintban kellett fizetned! Hiába volt eurós megtakarításod....

Másrészt viszont lehetőség . Kockázatokkal. Aki meg kockáztat az vállalja a felelősséget. Ennyi.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#20) D1Rect válasza dabadab (#16) üzenetére


D1Rect
félisten

Az igaz, hogy ők fizetnek kevesebbet, de azért, mert az ő hitelük bedőlt.

(#21) dabadab válasza D1Rect (#20) üzenetére


dabadab
titán

Nem, arról beszéltem, hogy még a mostani kiugróan magas CHFHUF-nál is alacsonyabb a CHF-es törlesztő, mint a HUF-os, mert a HUF-osokat annyira magas kamara adták.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#22) D1Rect válasza dabadab (#21) üzenetére


D1Rect
félisten

Én arról beszéltem, hogy a CHF-et nem tudják fizetni a HUF-ot meg igen.

Lehet többet fizet vissza, de most is tudja fizetni.

CHF hitel = sátor + nemfizetés
HUF hitel = lakás vagy ház + fizetés

(#23) dabadab válasza D1Rect (#22) üzenetére


dabadab
titán

"CHF hitel = sátor + nemfizetés"

Ezt a marhaságot honnan szedted?

DRM is theft

(#24) D1Rect válasza dabadab (#23) üzenetére


D1Rect
félisten

Én találtam ki.
Nem tetszik? :(

(#25) danih válasza D1Rect (#24) üzenetére


danih
addikt

Szerintem marketing-ötletnek zseniális egy HUF konstrukció reklámozására :DDD
Elképzeltem egy kettéosztott óriásplakátot, bal oldalt a CHF-es suzuki-s papi épp sártrat ver a gyerekeknek, jobb oldalt pedig a HUF hiteles papa hordja be a telepakolt dobozokat a gyönyörű újépítésű házba :))

(#26) D1Rect válasza danih (#25) üzenetére


D1Rect
félisten

Ugye? :D

Talán átjönne a lényeg, hogy nem veszünk fel devizahitelt 1 millió évre előre.

(#27) dabadab válasza D1Rect (#24) üzenetére


dabadab
titán

Én csak azt nem értem, hogy miért érzed fontosnak, hogy demagóg hülyeségeket irogass.

DRM is theft

(#28) kételkedem válasza D1Rect (#26) üzenetére


kételkedem
addikt

Pont a témába vág ez a cikk!

Ne felejtsük el, hogy az alacsonyabb kamat miatt a devizahitel összességében, még a gyengülő forint mellett is olcsóbb, mint a forinthitel. Mikroszinten tehát az ügyfelek jól jártak. Más kérdés, hogy kizárólag forintban kevesebb embernek hiteleztek volna a bankok, hiszen kevesebb hitelképes ügyfelet találtak volna. Egyébként az sem mellékes, hogy a mostani problémának nem az az egyetlen oka, hogy az árfolyamok elmozdultak, hanem az is, hogy ettől függetlenül romlott az adósok fizetőképessége.

- Ezt az is mutatja, hogy a forinthitelek esetében semmivel sem jobb a nem fizetők aránya.

- Pontosan. Sőt még rosszabb is.

A devizahitelesek bedőlnek, a forinthiteleseknek semmi bajuk legendának ez kissé ellentmond! :U

A cikket tényleg érdemes elolvasni, a riportalany talán ért a dolgokhoz egy kicsit!

[ Szerkesztve ]

Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmadat! °°XLIII°° "Isten, áldd meg a magyart" Kölcsey 1823

(#29) D1Rect válasza dabadab (#27) üzenetére


D1Rect
félisten

Azért mert éveken keresztül pofáztam, hogy ne vegyék fel a CHF hitelt "jó" árfolyam mellett.

'szt mi lett belőle? Elvitte a bank az autókat, meg ott vannak, hogy most együnk vagy lakjunk.
Azé'.

(#28) kételkedem: Lehet, hogy drágább, de tervezhetőbb.
Szabhatod a jó hiteledet, ha van 2 éved amíg nem bírod fizetni.
Ja tudom, jöjjön állambácsi és mentsen meg. Persze.

Mondjuk totál lekaksi téma, 0 Ft hitelem van.

[ Szerkesztve ]

(#30) Dany007 válasza Tim82 (#7) üzenetére


Dany007
veterán

Persze, igazad van, nem mondom, hogy a bankok hibásak. Nyíltan nem is, nem lehet rájuk fogni, hiszen, ahogy írtad nem tartottak pisztolyt senki fejéhez.
Csak azt mondom, hogy a banki marketinghadjárat és az apró betűs részek segítségével könnyedén manipulálták az embereket, nem kis hatással voltak a hitelfelvételi szokásokra.
De tény, hogy aki egy kicsit is utána néz a dolgoknak az máris rájön hol van a kutya elásva és ez alapján tudta volna mérlegelni a helyzetet.
Végülis mind1, ebből legalább tanultak az emberek. Legalábbis remélem.

(#31) kételkedem válasza D1Rect (#29) üzenetére


kételkedem
addikt

Szabhatod a jó hiteledet, ha van 2 éved amíg nem bírod fizetni.
Teljesen mindegy miben vagy eladósodva, ha 2 éven keresztül nem fizeted, annak következményei lesznek. Az alap gond az eladósodás.

Ja tudom, jöjjön állambácsi és mentsen meg. Persze.
Egyáltalán nem így gondolom, ezért nem is írtam semmi ilyesmit.

Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmadat! °°XLIII°° "Isten, áldd meg a magyart" Kölcsey 1823

(#32) D1Rect válasza kételkedem (#31) üzenetére


D1Rect
félisten

Az alap gond, hogy a hitelfelvevők rövidlátóak és nem értenek hozzá.

Az állambácsi rész nem neked szólt.

(#33) Gergő_


Gergő_
őstag

Van véleményem a témáról, de ez nem fér bele a fórumba, ezért kommentár nélkül egy videót linkelek: [link]
Tömören:szvsz A kilakoltatás(/árverezés) nem megoldás, bővebben nem tudom kifejteni.

[ Szerkesztve ]

(#34) Dany007 válasza Lenry (#13) üzenetére


Dany007
veterán

Azért jó látni, hogy többen is hasonlónak gondolkodnak mint én. Vagy inkább fordítva, én is hasonlóan gondolkodom, mint a többség.
Pedig azt hittem jó nagy parasztnak fognak tartani itt az emberek :)

Egyébként igen, tényleg azt kell látni, hogy itt többnyire a "dőzsölés" kategóriába eső hitelfelvevőkről van szó. A 130nm-es családiház és társai.

Kb. 2 napja volt valamelyik híradóban, bemutattak egy anyát, aki sírt, mivel nemsokára vége a moratóriumnak és akkor repülnek.
Tényleg szívszorító volt a látvány. Viszont amikor a kamera látóterébe bekerült az a "palota" amiben ők laktak, na akkor azért már másképp gondolkodik az ember. Palota, mert a mi kis 45-48nm-es lakásunkhoz képest az a családi ház palotának számít : )
Szóval nem egyszerű a dolog megítélése.

@potyautas:

Ezek szerint én tévedtem és már előre látható volt. Márpedig ha magánszemélyek előre látták / tippelték, akkor a bankoknak még inkább kellett volna.

Arról egyébként már én is hallottam, hogy a frank - forint hitel majd csak akkor lesz kb egyenlő szinten, ha a CHF árfolyam ~ 240 körül mozog. Attól meg azért még messze járunk.

@Gergő_:

Nem megoldás de akkor mi? Az állam fizesse vissza helyettük vagy a bank engedje el a hitelt? Mert egyik másik sem jó megoldás azokkal szemben, akik folyamatosan, nehezen, de fizetik a hitelüket azóta is! Legyen az forint vagy deviza.
Ps. a videót majd később nézem meg, ha benne lenne a válasz esetleg...

[ Szerkesztve ]

(#35) dabadab válasza D1Rect (#29) üzenetére


dabadab
titán

"Lehet, hogy drágább, de tervezhetőbb."

Legalább azt elolvasnád, amire válaszolsz (arányaiban több forinthitel dőlt be, mint CHF-alapú).

"Mondjuk totál lekaksi téma, 0 Ft hitelem van."

A kibicnek semmi sem drága. Nekem viszont van CHF hitelem és így pontosan tudom, hogy nem csak akkor volt jó, amikor 160 volt a CHFHUF, hanem most is, amikor 220.
Ha téged nem érdekelnek a tények, csak az, hogy világgá kiálthasd a kitalációidat, hát... tedd meg, de aztán ne csodálkozz, ha nem vesznek túl komolyan.

DRM is theft

(#36) D1Rect válasza dabadab (#35) üzenetére


D1Rect
félisten

Lesz@rom az arányokat és statisztikákat.
Amit én látok magam körül:
Aki CHF-ben vette fel az nagyon becopta. Aki nem az nem.

Dugdoshatsz bármilyen számot az orrom elé.

(#37) dabadab válasza D1Rect (#36) üzenetére


dabadab
titán

Ja, jó.
Vigyázz, nehogy homok menjen a szemedbe meg a szádba.

DRM is theft

(#38) Brutális eb


Brutális eb
addikt

"leegyszerűsítve az, hogy van egy rakás család, akik anno valamikor meggondolatlanul döntöttek, nem foglalkozva a kockázatokkal és most nem tudja fizetni a hitelt"

Ez mekkora botorság bocs.

Ezeknél az embereknél egy külső tényező jött közbe amit képtelenség volt előre látni.(Gazdasági válság)

Persze volt-van kockázat de ki a fene gondólta volna,hogy 3x törlesztő emelkedés lesz.
Megsúgom azokon kívűl akik előidézték a válságot senki.

Panni net lemondva már távol tőlem. Voda vicc! Nordtelekom korlátozza a p2p forgalmat,!Ice dsl trükközik a sávszélességgel.T-kábelnet?Próba hónap után jön a szekventálás vigyázz velük.Digi most még rendben.

(#39) kraftxld válasza Brutális eb (#38) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Még CHF hitelnél is max 50%-ot emelkedett a törlesztő. 150=>225, ez 50% emelkedés. Akkor lenne 3x-os a törlesztő ha 450 körül járna a CHF.
Aki bevállalta a CHF hitelt 20 évre, és arra lusta volt, hogy felüssön egy 10-15 évvel ezelőtti HVG-t a könyvtárban megnézni a deviza árfolyamokat, akkor IJ kártya nekik, és igenis árverezzék el a házat, ne a rendesen fizetőre verjék rá az árát ennek is mint sok másnak.
Amúgy még mindig érvényes az a dolog, hogy aki akar az tud dolgozni.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#40) Dany007 válasza Brutális eb (#38) üzenetére


Dany007
veterán

Ha visszaolvasol akkor meglátod, hogy sokaknak igenis előre látható volt. Aztán persze el lehet dönteni, hogy mennyire hiszel itt a fórumtársaknak :)

Ettől függetlenül semmi szükség nem volt és nincs arra, hogy a válság előre látható legyen.
Hogy miért? Azért mert a devizahitelnél az árfolyamváltozás lehetősége fenn áll. Hiszen erről szól az egész. Az árfolyam különbség miatti olcsóbb hitelről. De ahogy minden tőzsde, úgy a devizatőzsde is napról-napra változik. Ez már szerintem egy 18 éves gyereknek is egyértelmű.
Tehát úgymond benne van / volt a pakliban, ha deviza akkor az bizony változhat! Az, hogy ekkora mértékben, na az talán nem volt előrelátható, de a változás az tuti volt akkor is.
Szóval nem volt mit előrelátni, hiszen már a hitel formája / neve egyenesen utal a változás tényére, lehetőségére.

szerk.: kicsit olyan ez, mint a hegymászás. Akármilyen jó is vagy, akármilyen jól biztosítod magad, akkoris benne van a pakliban, hogy leeshetsz a hegyről. Aki erre vállalkozik, az ezt a bizonyos kockázatot is vállalja.
Vagy ha leállsz lövöldözni a rendőrökkel - mint nemolyanrég egy bankrabló - akkor abban igenis benne van az, hogy lelőnek a pi***ba. Ez a kockázat.

[ Szerkesztve ]

(#41) Jhonny06 válasza D1Rect (#36) üzenetére


Jhonny06
veterán

Ha valakinek nem való a fórumozás, akkor az Te vagy, barátom. Már a múltkor is, abban a dehidratálós témában is bárki bármit írhatott, Te mentél a magad hülye feje után, mert egy ember valamikor megmondta a tutit és az onnantól szent.

[ Szerkesztve ]

(#42) D1Rect válasza dabadab (#37) üzenetére


D1Rect
félisten

Nem fog.
Nem tudod mi van pontosan a statisztika mögött.

Borsodban pl. sokan meggazdagodtak abból, hogy viskókat hiteleztek be soksokmillióra.

(#41) Jhonny06: Elnézést kérek, hogy a saját szememnek hiszek, nem pedig nickeknek.
Igen, nekem az a tuti amit látok.
Ha ezren mondják, hogy az ég piros és én ránézek 'szt kék, akkor nekem kék. Pont.

Közben visszanéztem, ott is leírtam már, hogy azt hiszem el amit látok.
Konkrétan kijelentetted, hogy a "A gyakorlat nem ér semmit elmélet nélkül, nem is létezik konkrétan." [link]
Meg a "Gyakorlatra nem lehet elméletet alapozni, mert a gyakorlat előfeltétel az elmélet."
[link]

Elmélkedjél csak, engem a valóság érdekel.

[ Szerkesztve ]

(#43) tildy válasza dabadab (#35) üzenetére


tildy
nagyúr

dabadab: valljuk be azért, nem a hozzád hasonlóak sírnak az árfolyamokon...

Én nem tartom rossz dolognak a svájci frank alapú hitelt. Azt tartom rossznak, ha valaki eszetlenül veszi fel, aztán meg sír, hogy jajj ne vegyék már el tőle. MErt jajj csúnya bank.
Nem csúnya bank , hanem "én hülye, aki nem gondolkodtam". De mikor érjük ezt meg, hogy ne mutogassanak az emberek másra, hanem beismerjék, ha hibáztak.

Nem a frankhitellel van a baj, hanem az emberekkel. 160 forintról meg 220ra emelkedés nem 3 szoros növekedés, vagy másoknál igen?????

És lehetett előre látni. Külső tényező jött be? Akkor meg oké, vállalunk olyan szitut, amelyben ha az egyik kereső fél kiesik, még akkor is ki tudjuk fizetni a hitelt úgy, hogy nem halunk éhen mellette . ( Lásd Dany007ék esete, egyikük fizetésének a fele csak a hitel) .

Itt biza hibásak az emberek is, akik akkora törlesztőt vettek fel, hogy már azt is nehezen tudták fizetni, erre meg most az árfolyamváltozás... Hát hadd ne kelljen már sajnálni őket. Ha nincs pénzük elég lakásra, akkor lakjanak szülőknél, vagy béreljenek (sok esetben olcsóbb) , de ne menjenek bele több mint 10 millás adósságba.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#44) danih


danih
addikt

Az érmének két oldala van, és már mindkettőből ízelítőt kaphattunk.

"Áldozat" teória:
- sajnos igaz(nak tartom), hogy kevéssé informáltak voltak az emberek. Ez egyrészről a maguk hibája, mivel a kapitalizmusban való boldogulás egyfajta pénzügyi intelligencia meglétét feltételezi, másrészről viszont szerintem abban is van valami, hogy a bankok nem tartották fontosnak, hogy mélyebb információkat adjanak át a lakosságnak a hitelekről. Itt egy picit talán az állam is hibás, én azt csináltam volna, hogy információs ablakokat helyeztem volna ki pl. az Önkormányzatoknál, ahol bankfüggetlen közalkalmazott szakértők válaszoltak volna a lakosság kérdéseire.

- igaz az is, hogy bizonyos válságtünetek azért nem voltak egyszerűen előreláthatók az egyszeri hitelfelvevő számára (hiába volt "látható" a dolog azok számára, akiktől nem áll távol a pénzügy).

- hibás kicsit a fogyasztói társadalom és a hatalmas verseny, ami pl. a 0%-os kezdőrészletű autós hitelkonstrukciót szülte

"Hibás" teória:
- igenis nem volt pisztoly a fejükhöz szorítva. "Óccsóér" akartak hitelt, "jóljárni" akartak. Ilyenkor sajna kikapcsol az agy, letojja a hatalmas paksamétát és oda ugrik, ahol a "Havi törlesztés összege" van odaírva.

- valahogy hiányzik a fejekből a felelősségvállalás és az önállóság. Amíg "jóljárás" van, addig örülünk, ha megszívtuk, fussunk az államhoz (továbbmegyek - VÁRJUK EL a segíséget), visítozzunk a médiában, keressük másban a hibákat (mocskos "vadkapitalista" bankok), stb.

"A hitel nem ajándék, üzlet Önnek is, nekünk is" - láthattuk nemrég egy bank óriásplakátjain, ez jó, csak éppen igencsak megkésett üzenet. De jobb később, mint soha, ennek rögzülnie kéne.

Mi legyen a bajbajutottakkal?
- "Vegye meg az állam az ingatlanokat, legyen ő a tulajdonos"
Miből? Most húzták le a nyugdíjakat is, nincs pénz! Ráadásul megadóztatják a bankokat, így nem számíthatnak könnyű kooperációra, igenis feltételeket fognak támasztani neki.

- "Hagyjuk őket, ők tehetnek a dologról"
Bár kapitalista szemszögből társadalmilag akár megalapozott is lehet, mégsem megoldás. Utcára kerülnek sokan (túlnyomórészt dolgozó, adófizető, aktív rétegek!), az ingatlanokat pedig elárverezik, azokat pénzes haszonlesők, ingatlanspekulációs cégek fogják felvásárolni. A szitu senkinek sem kedvez!
Igen komplex a probléma, és nem is hiszem, hogy átfogó megoldást tudnék rá nyújtani (ha alapjaiban látnék át ilyen volumenű folyamatokat, már híres pénzügyi elemző lennék :) ), de talán egy közvetett támogatási rendszer felé el lehetne indulni. Pénzt ne adjunk nekik, de:
- próbáljuk rábírni a bankokat a fizetés átütemezésére, különleges türelmi időszak bevezetésére (mint írtam nehéz lehet)
- összehangolni a kormány által hirdetett munkahelyteremtési programmal - élvezzenek prioritást azok, akik ilyen helyzetben vannak
- esetleg különböző adókedvezmények, adójóváírások, vagy adómoratórium
- kétnapos pénzügyi fejtágító arról, hogy a legalább jövőben értsék is amit csinálnak :)

Továbbá rögzíteni a fejekben, hogy a kilakoltatási moratórium nem azt jelenti, hogy "juhúú, nem kell fizetni, most várjuk meg, mit talál ki az állam", hanem kihangsúlyozni a dolog kötelezettségi oldalát is (persze ilyesmit ne várjunk egy olyan kormánytól, amelyiknek a legfontosabb a népszerűségi mutató).

Gyorsan írtam, ahogy eszembe jutott, rendszerezés nélkül - talán jobban össze tudnám foglalni egy írásban, csak nincs rá kedvem.

[ Szerkesztve ]

(#45) moha21 válasza Lenry (#13) üzenetére


moha21
addikt

Ok, de az mi felveszel valami hitelt annak tudatában, hogy x összeget fogsz fizetni havonta és közben y összeg lesz belőle?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#46) D1Rect válasza moha21 (#45) üzenetére


D1Rect
félisten

Tájékozatlanság.

(#47) tildy válasza tildy (#43) üzenetére


tildy
nagyúr

Engem meg le lehet nézni, de ilyen helyzetbe nem véletlen, hogy nem vettem fel se lakáshitelt, se semmit. Jól beszoptam volna, ha exszel annó 7 éve belevágunk, most vagy hitellel a nyakamon, vagy kisemmizve itt állnék. A francnak hiányzik ez. Én nem láttam biztosnak a jövőt, akármennyire is küzdök, önerőm meg 10% se volt , nem vágtunk bele. Áldom az eget. ( UGyanis nekem se örökségem, se a család által összerkaott cash, aza megtakarításom csak, amit én a két szép kezemmel összerakok , az tud önerő lenni)

Lakáshitelbe min. 50% önerő esetén vagyok hajlandó belevágni. Az meg itt errefele is kb 4 évi egész éves fizetésem.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#48) tildy válasza danih (#44) üzenetére


tildy
nagyúr

Kár. Nagyon jól írsz pedig.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#49) D1Rect válasza tildy (#47) üzenetére


D1Rect
félisten

Detto sacc/kb. Pedig adtak volna hitelt.

[ Szerkesztve ]

(#50) moha21 válasza D1Rect (#46) üzenetére


moha21
addikt

Részben, de a devizaárakat senki nem tudhatja előre.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.