Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) krizmo_


krizmo_
addikt

Üdv!

A fehérrépa már évek óta kb. ennyibe kerül, majd lesz olcsóbb is, kicsit később....
Tegnap voltunk piacon ott ~900ft/kg-ért vettünk.
Nem a csirkemellel kell összehasonlítani, mert ezt csak kiegészítő alapanyagnak/íznek/fűszernek használja általában az ember, ebből nem kell annyi, mint húsból.
A fokhagymának is hasonló az ára....ezt el kell fogadni.... ha ennyibe kerül ennyiért veszed meg.

(#2) Samus válasza krizmo_ (#1) üzenetére


Samus
addikt

A probléma itt azzal van, hogy a külföldi harmadannyiba kerül, mint a magyar. Én tényleg nem tanultam logisztikát, sem mezőgazdaságot, de nem tudom felfogni, hogy amit a világ másik oldaláról behoznak, elvileg vámolják és adóznak utána, HARMAD annyiba kerül, mint amit maximum pár száz kilométerről kell elhozni, vám nélkül...

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#3) greenity válasza Samus (#2) üzenetére


greenity
aktív tag

Én sem vagyok logisztikus :) bár ezt tudni lehet. Viszont én azt gondolom, hogy itthon valamiért többe kerül megtermelni, másrészt kitudja mekkora árrést pakolnak rá az áruházak, ilyen esetekben...

"Egy mosolynál jobb a több"

(#4) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

De jó hogy nekem ezek fillérek. :D Naponta szedek egy akkora csokor petrezselymet, ami alig fér már el a kezemben, egy tál paprikát, paradicsomot, ládával szedem a cukkinit, akkora pasztinákokat húzok ki, amiből négy db. kiteszi az egy kilót, kétöklömnyi almák hullanak a fejemre, és mindjárt elkezd érni a 300 tő kukoricám is, mindegyiken 2-3 csővel, mellé meg literszámra tömöm a joghurtot és kilószámra használom fel a túrót. :)

Óh, azért a csóróságnak is van napos oldala. :P

(#5) Apollyon válasza krizmo_ (#1) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Hogymi? Dehogy kell elfogadni! Ilyeneket ne terjesszél már! Ez is elég nagy probléma, hogy sok olyan ember van mint te, akik ahelyett hogy tiltakoznak és mondjuk nem vennék meg, beletörődnek. Ennyi pénzért bizony kenjék a hajukra!

(#3) greenity: "Viszont én azt gondolom, hogy itthon valamiért többe kerül megtermelni"

Ugyanúgy földből nő ki, és ugyanúgy öntözni kell, és ugyanúgy le kell szedni. Az helyzet hogy csak a kifogások miatt szoktak drágábbak lenni a cuccok, meg mert átmegy X kézen, ahogy írtad is, akik nem csinálnak vele semmit, csak hasznot húznak.
A problémát tetézi, hogy mindenért egyre többet kérnek el, afféle láncreakciót beindítva. A megoldás meg az lehet, hogy nem veszed meg, hanem alternatívát vásárolsz helyette.

Aztán vagy kénytelenek lesznek lejjebb vinni az árakat, vagy nem, és emiatt rájuk rohad. Ha rájuk rohad, magukra vessenek.

Arról már nem is beszélve, hogy ezek a mai, műtrágyázott temények közel sem olyan jó tápértékűek, mint a régi, nem ipari feldolgozásban készült hanem hagyományosan termesztett zöldségek és gyümölcsök.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#6) krizmo_ válasza Apollyon (#5) üzenetére


krizmo_
addikt

Elfogadom, mert nekünk megéri még így is megvenni, azt meg had döntsem már el én, hogy mire költöm a pénzem..... Kivel szúrok ki, ha nem veszek meg valamit, mert drágának gondolom? Szerintem magammal.
Milyen ételbe használsz fehérrépát, és milyen gyakran?
Tekintve a magyar konyhát a fehérrépa nem egy olyan jelentőségű dolog, mint pl. a burgonya, hagyma. Nem használod sok dologra, általában csak levesbe.
Havi szinten nem kerül annyiba, hogy ez egy olyan dolog legyen, amiről le kell mondani.
Tegnap vettünk 157 ft-ba került. Csináltunk belőle lencsegulyást 3 napra valót. És még maradt egy másik levesnek való adag is. Szóval, nem gondolom, hogy ez olyan eget verő összeg lenne.....mi megengedhetjük magunknak.....

(#7) Apollyon válasza krizmo_ (#6) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Nagyon örülök neki hogy megengedheted magadnak, komolyan.

Viszont nem a fehérrépáról volt szó konkrétan, hanem az elvekről, felfogásról, meg a pofátlanság netovábbjáról.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#8) krizmo_ válasza Apollyon (#7) üzenetére


krizmo_
addikt

Milyen elvről? ~900ft/kg a fehérrépa, amit vettünk, ezt miért ne fogadjam el?
Azt gondolom megérte. És te hogy lázadsz, mit eszel? Ne egyek, mert valaki szerint drága....
Ok vannak elveid, nekem más elveim vannak, mondjuk pl. szeretek egészségesen élni/enni.....
Szerinted mennyibe kellene kerülnie, amennyiért nem pofátlan?

Szerk.:
Amit megkérdeztem az előbb arra még várok.....

[ Szerkesztve ]

(#9) Apollyon válasza krizmo_ (#8) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Én nem eszem leveseket, se semmi zsírosat. Azt se mondtam hogy te ne egyél, hanem legalább ne terjeszd hogy fogadja el mindenki hogy ez is (minden) drága, attól függetlenül, hogy most megteheti-e vagy sem, mert nem ez volt a lényeg.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#10) Crystalheart válasza Apollyon (#9) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Minden annyiba kerül, amennyiért megveszik, a mezőgazdaság és a kereskedelem sem szociális intézmény, hogy mindenkinek jusson, aki akar. Pláne úgy, hogy a gazdák olyan siralmas helyzetben vannak hazánkban, amilyenben...

A külföldi termények gyakran azért olcsóbbak, mert ilyen messze már gyakran csak azt adják el, amit helyben vagy a környező országokban nem tudnak értékesíteni drágábban. Tehát termelési áron, vagy akár azon alul eladják, hogy minimalizálják a kárt. Azon kívül nyugaton gyakoribbak a gigatermelők, akik maguk egyben nagykereskedőként is működnek, és közvetlenül értékesítik az egyéb országok forgalmazóinak és kereskedőinek, vagy akár közvetlenül a multinacionális áruházláncnak, tehát egy (vagy akár több) kereskedelmi lépcsőfok kimarad. Másrészről a hazai időjárás közel sem olyan stabil, mint teszemazt a spanyol vagy holland időjárás, sokkal több a szélsőség. és ez nem kifogás, hanem helyzet.

A hazai termények esetén annyit tehetünk, hogy termelőtől vagy szociális boltból vásárolunk (nem tudom, vannak-e még ilyenek), akkor a sok kis árréssel kisebb lesz a fogyasztói ár.

(#11) krizmo_ válasza Apollyon (#9) üzenetére


krizmo_
addikt

Azt terjesztek, amit akarok, már bocs.....jó, hogy nem te szabod meg a dolgokat....te meg ne terjeszd az ellenkezőjét, annak, amit én mondok...... ennyi erővel.... Érted, ugye, nincs köztünk olyan kapcsolat, hogy te megszabj nekem bármit.
Én azt tartom hülyeségnek, amit te állítasz, te meg azt, amit én....maradjunk ennyiben....de ne kezdj el fölényeskedni felettem, mert nem vagy abban a helyzetben.....

A piacon magyar zöldséget/gyümölcsöt vásárolunk, úgy érzem azt, amit ebbe bele tolunk megérdemlik....ha, valaki szerint ez hülyeség elfogadom, de attól még senkit sem kell letolni, mert ezt jónak ítéli.....

Annyira bírom, amikor valaki olyan témába okoskodik, aminek még a közelében sem volt soha.....

[ Szerkesztve ]

(#12) Apollyon válasza Crystalheart (#10) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Te magad is írtál egy csomó mindent amit megtermelsz (illetve a családod?), szóval annyira azért nem lehetetlen... De ezt figyelembe véve gondolom szerinted sem indokolt hogy az import és talán még repülővel is szállított árunak a sokszorosáért árulnak bármit is – ami ugye nem az első eset.

(#11) krizmo_: Nem tudom ki vagy, nem is érdekel, de vegyé' vissza, egyedül te okoskodtál itt.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#13) krizmo_ válasza Apollyon (#12) üzenetére


krizmo_
addikt

Nem okoskodtam, hanem tapasztalatot írtam le, amivel nem muszáj egyetérteni.
Okoskodni meg az szokott, aki nem ért valamihez, de mégis osztja az embereket, pedig az adott témában köze nincs a dolgokhoz......Ha valamit nem eszel vagy használsz akkor annak a hasznosságát sem tudod megítélni.

"Te magad".....ha okoskodni akarnék, ezzel kapcsolatba tenném.......érzed a hibát?.....

[ Szerkesztve ]

(#14) Apollyon válasza krizmo_ (#13) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Össze-vissza beszélsz. De jellemző, ha már nem tudsz mibe belekötni akkor jössz a helyesírási hibával / elgépeléssel. Nem kell válaszolnod erre a hsz-re, felmentelek alóla :D (az előzőre sem kellett volna, viszlát! ;p)

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#15) Dany007 válasza krizmo_ (#1) üzenetére


Dany007
veterán

"A fehérrépa már évek óta kb. ennyibe kerül, majd lesz olcsóbb is, kicsit később...."

Ez baromság. Eddig se volt ennyi és most is van olcsóbban. Ezek csak szimplán le akarják húzni a népet.
Ott a képen, fölötte is van egy ami szintekkel olcsóbb és linkeltem is egy helyet, ahol 3x olcsóbb...
Akkor ne magyarázd már nekem azt, hogy ennyibe került eddig is...

Az, hogy te ész nélkül vásárolsz bármit bármennyire az egy dolog. De attól az még nem a valóság. Tudom ferdítettem, biztos nem ész nélkül vásárolsz de ez a kijelezésed erősen arra utal.

"A fokhagymának is hasonló az ára....ezt el kell fogadni.... ha ennyibe kerül ennyiért veszed meg."

Szintén hülyeségnek tartom. Majd ha a cukor ára lesz 1200 forint / kiló akkor is ezt mondod? Hiszen sok abból se kell a kajákba...

Itt épp az volt a lényeg, hogy a fölötte levő 300Ft / csomós áron kapható fehérrépa csomóban 2-3x annyi fehérrépa volt, mint amennyit ugyanazon az áron a kilósból vehettem volna. Ráadásul ezen volt petrezselyem is, így azt se kellett külön venni.
Ergo, még ott helyben lehetett kapni olcsóbbat, ugyanúgy I osztályút és ugyanúgy magyart!

És épp ezért nem fogom megvenni a 3x drágábbat, miközben ott van fölötte a jóval olcsóbb.

És azt is írtam, hogy nem arról a szaros 300 forintról van szó. Hanem az elvről, hogy elvileg ua. az alapvető termék egy sorral följebb már féláron kapható.

Viszont ha úgy vesszük, hogy ez csak ennyi az meg csak annyival drágább, akkor egy nagybevásárlás végére akár súlyos 10 ezrekkel is többet költhetsz... hiszen a sok ilyen kis apróság a végén szépen összegyűlik. És mielőtt félreértenéd egy bizonyos szintig nekem is fontos, hogy magyar élelmiszert vegyek. Ha drágább az se szokott probléma lenni. Na de ha valami 3x drágább, mint az átlag akkor biztos, hogy nem fogom érte kifizetni azt az árat csak azért mert magyar.

Ami pedig az egészséget illeti egy kicsit álszent dolognak tartom már ezt az állandó egészséges étkezés dolgot. Egy bizonyos szint fölött.
Mert szerintem az egészséges életre való érdemi(!!!) törekvés ott kezdődik, hogy kiköltözöl egy magasan fekvő vidéki kis falucskába. Ahol a mérges gázokat eregető autók átlagos száma a nullához konvergál. Majd csak és kizárólag a saját magad által termelt vegyszert sose látott élelmiszert eszed kizárólag. És ásott kútból iszod a bevizsgált tisztaságú klórmente(!!!) vizet. Mindezt persze úgy, hogy a napi stressz szintedet lecsökkented nullára!
Na ha ez mind megvan akkor lehet elkezdeni agyalni olyan dolgokon, hogy mennyivel károsabb a marokkói fehérrépa, mint a magyar.

Mert az átlag pesti egy alap bolti séta alkalmával több egészségre káros anyagot szív be pusztán a levegőből, mint amennyit az ilyen kétes eredetű akár vegykezelt zöldségekből össze tudna szedni. Csak ezzel általában senki nem foglalkozik... Mindenki elfogadja, hogy a pesti szmog szinte mindig az eü. határértéket súrolja vagy épp túl is lépi... Az nem számít, hiszen közlekedni muszáj, elköltözni meg... áááhh... Bezzeg a fehérrépa egészségkárosító hatása na az igen, az a legfontosabb az egészség megőrzése szempontjából... Remélem érted mire célzok.

(#16) Crystalheart válasza Apollyon (#12) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nem lehetetlen megtermelni, csak egyik évben ez van, másik évben az, időjárás teszi. Most éppen az van, hogy a tavaszi fura időjárás miatt a szabadföldi paradicsom egy hónappal később érik, mint máskor; ellenben a száraz időjárás miatt nem lett még fitoftórás, ami meg jó. Azonban a késői fagyok miatt nem lehetett időben elvetni a lóbabot, így idejekorán száradt el a nyári hőségben; a kukorica levelét pedig leégette a 42 fokos hőség. (Azért, mint fentebb is írtam, bízom benne, hogy teremni fog.) Az időjárás kiszámíthatatlan, a gazda meg legföljebb csak elviselheti, nem sokat tehet ellene. Vagy ha tehet, az igen költséges.

És óh, ha bio módon termelnék, ötödennyi termény lenne, vagy még annyi sem, azért drága a bio, mert Magyarországon a nagy része tönkremegy, nem elszigetelt osztrák falucska ez, ahol a hegygerincek védelmében vígan nevelgethetik az emberek az ökokertjüket. :D

A zöldségárakkal amúgy nem vagyok tisztában, sosem veszünk zöldséget. Ám viszonyítási alapnak itt van a Budapesti Nagybani Piac árszabása fehérrépára:

Petrezselyemgyökér hazai I. oszt. kg min. 580 - max. 650
Petrezselyemgyökér hazai I. oszt. csomó min. 150 - max. 220

Tessék nagybanira menni, annál olcsóbban nincs sehol, legföljebb magánál a termelőnél. :)

[ Szerkesztve ]

(#18) #64791808


#64791808
törölt tag

A fehérrépa egy más zöldség, ez petrezselyem. A kettő nem ugyanaz, a petrezselyem a zellerfélékhez tartozik, semmi köze a répához. Ami fehér és répaféle az a paszternák. Az, hogy a nép a petrezselyem gyökerét fehérrépának hívja, nem jelenti azt, hogy helyes is.

A billentyűs harmonikát például tangóharmonikának is hívják, attól még az elnevezés teljesen rossz.

(#19) Dany007 válasza Kalandor (#17) üzenetére


Dany007
veterán

Olvasd már el végig legalább, hadd ne kelljen mindent 5x leírnom újra.
Most sem drága! Ott van fölötte az olcsóbb, plusz linkeltem egy oldalt ahol szintén csak 400 Ft / kg. Tehát most sem drága. Csupán ott, az az 1200 Ft / kg a drága.
De ugyanott a csomós változat még fele ennyibe se kerül, a linkelt oldalon meg harmad ennyibe tehát nem, általánosságban nem drága, csak ott próbálták lehúzni az embereket. Ennyi.

szerk.: most nézem a linket elfelejtettem beszúrni.

Szerk.: most néztem a pesti nagybani árait, 580Ft / kg a petrezselyemgyökér. Magyar I osztályú. Akkor nehogymár a fenti képen látható 1200 forint / kg ne lenne lehúzás? Dehogyisnem... És nem a filléresedésről van szó, hanem az elvekről. Nem volt ez drága 30 éve se és most se. A 4-600 forintot már egyáltalán nem tartom drágának. Egyszerűen arról van szó, hogy az Interspar vagy épp az adott termelő jó le akarta húzni a népet az 1200 forintos árral. Ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#20) krizmo_ válasza Dany007 (#15) üzenetére


krizmo_
addikt

Ezt most komolyan így kellett leírnod? Ha bunkó voltam sajnálom, nem annak szántam.....de a megnyilvánulásodból, te annak vetted......
Eddig normális embernek tűntél, hiba volt ide jönni.....nem teszem többet........
Nem írtam baromságot, 300ft volt egy köteg, és súlyra mennyi volt.......általában az ilyen kötegbe kirakott cuccok többe kerülnek.....lehet most nem így volt, de legtöbbször így van.....
És igen, már évek óta ennyibe kerül az ilyen helyeken a fehérrépa.....úgy csinálsz, mint aki most szembesül ezzel először.

Mi piacon vásároljuk meg az ilyesmit, ilyenkor meg főleg, a húst meg a húsboltba.....stb.....
Az egészséges életmódot megvalósítjuk, amennyire tudjuk, pl.: nem dohányzunk, célzás és ezzel másokat sem károsítunk.....mozgunk, nem hízunk el, és igyekszünk egészségesen táplálkozni....

Cukrot nem fogyasztunk annyit, mint fokhagymát, szerintem mindenki döntse el, mi éri meg neki.
Érdemes lenne körül nézned a piacon.... ott olcsóbbak a zöldséget, legalábbis most, hogy szezonjuk van.

Nem vagyok pesti....sőt, még a közelében sem vagyok.....
Fogalmam sincs miért húztad fel magad ennyire, de azt lásd, amit írok és ne magyarázz bele mást, feleslegesen hergeled magad.....

Szerk.:
Ha meg van olcsóbb hely, akkor vásároljatok ott......hiszen találtál egy párat, probléma megoldva.......

[ Szerkesztve ]

(#21) Dany007 válasza krizmo_ (#20) üzenetére


Dany007
veterán

Igen, egy kicsit annak vettem jól látod.
De azért nem volt olyan erős a reakcióm mint amilyennek érzed. Nincs bennem semmi rosszindulat. Igen egy kicsit felhúzott, de ezek szerint én is félreértettem.

Az ára nem volt ennyi. Legalábbis ott nem. Ezért is tűnt fel. Minden második héten megyünk nagybevásárolni, így legalább kb-ra betudom lőni az árakat. :)

És igen, van olcsóbb és olcsóbb hely is. Azt vettük. Nem is azért írtam, hogy lehetetlen olcsóbban venni ilyet, csupán azért, mert pofátlanságnak tartom. Pont azért, mert sok helyen sokkal sokkal olcsóbb. -> és ez húzott fel, hogy te meg beírtad, hogy ez márpedig ennyi el kell fogadni, miközben pont én hoztam fel két másik ellenpéldát.

Igen, cukrot mi is nagyon keveset használunk... Talán csak sajátfagyiba :D, ezért sem érdekel, hogy a cukor most 280 forint vagy 310... De ha a cukor is 900 forint lenne, na akkor még azt a keveset is meggondolnánk.

(#22) krizmo_ válasza Dany007 (#21) üzenetére


krizmo_
addikt

Kicsit félre érthető volt, amikor azt írtam el kell fogadni. Igazából nem arra értettem hogyha valami egyértelműen átvágás azt kell elfogadni, hanem arra, ha valaminek egységesen drága az ára, de szükségünk van rá, akkor azt elfogadjuk. Így visszaolvasva, ezt kifejhettem volna bővebben is.....

Tudom, hogy 2 hetente jártok vásárolni, mert korábban már beszéltünk erről.
Mi is folyamatosan követjük az árakat, figyeljük az akciókat, és ha valami nagyon megéri olyankor beraktározunk belőle.

[ Szerkesztve ]

(#23) Crystalheart válasza #64791808 (#18) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Attól még a fehérrépa a petrezselyem gyökere, a pasztinák meg pasztinák. Amúgy van tarlórépa is, ami meg káposztaféle. A karalábé neve is káposztarépát jelent. A répa etimológiai jelentése ez: "húsos gyökeréért sok változatban terjesztett haszonnövény", ergo bármilyen húsos gyökerű cuccra lehet mondani. A petrezselyemnél az alábbi megfogalmazás található: "fehérrépa illatos, zöld fűszernek használt levele".

(#24) #64791808 válasza Crystalheart (#23) üzenetére


#64791808
törölt tag

Attól még a fehérrépa a petrezselyem gyökere

Nem. Te annak hívod, de nem az. Pont.

(#25) Landor válasza #64791808 (#24) üzenetére


Landor
tag

+1

(#26) Crystalheart válasza #64791808 (#24) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Minden az, aminek a nép hívja. Szigorúan szólva Petroselinum lenne az egyetlen helyes név, azon túl minden egy népi név. Az egy dolog, hogy egyes helyeken a pasztinákot hívják (hívták) fehérrépának, más helyeken a petrezselyem gyökerét. Voltaképp pont annyira helyes vagy helytelen mindkettő. A fehérrépa név nem utal semmi másra, mint hogy répa és fehér, ez mindkettőre teljesül. A nyelv nem egy egzakt dolog, minden az, aminek hívjuk, aminek a nép hívja. Hasonló a helyzet a szamóca-eper kérdéssel is, addig-addig hívta a nép epernek a szamócát, hogy végül elfogadott lett a földieper és az eper elnevezés is. És tényleg nagyon hasonló, mert az eper valójából egy általános bogyós gyümölcsöt jelent, a répa meg szintén általános húsos gyökerű haszonnövényt.

Ez a vélt megnevezés-hibára való kényszeres figyelemfelhívás is a nyelvtannáciság egyik formája, azt hiszem. :D

De ha gondolod, kikérhetem a Nyelv és Tudomány blog szakértőinek véleményét is.

(#27) Landor válasza Crystalheart (#26) üzenetére


Landor
tag

Te hogy hívod a fehér színű, de sárgarépa ízű zöldséget? :D

(#28) Crystalheart válasza Landor (#27) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Az kérlek fehér sárgarépa, még ha képzavar is. :D Ahogy van lila meg piros sárgarépa is, ez azért alakult ki így, mert a magyarok leginkább a viszonylag későn kinemesített narancssárga változatot ismerték, azelőtt meg murok volt a neve, Erdélyben egyes helyeken máig úgy hívják.

A pasztinák íze leginkább a petrezselyemgyökér ízére hasonlít, annál kicsit édesebb és fűszeresebb. Ja, és hát persze mindegyik a zellerfélék közé tartozik, a petrezselyem, a pasztinák, de még a sárgarépa is.

[ Szerkesztve ]

(#29) Eastman válasza Dany007 (#19) üzenetére


Eastman
őstag

Akkor nehogymár a fenti képen látható 1200 forint / kg ne lenne lehúzás? Dehogyisnem...

Ennyi.

Lényegében lehúzás, de van rá erősebb kifejezés is.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#30) sutszi


sutszi
veterán

Nem értem a nagy meglepődést.

Kb minden termékcsoportból találsz sz@r, hitvány minőséget...meg találsz közepes...meg csúcs,...és igen komoly lehúzós árukat is...Ennyi erővel megállhattál volna zsömléknél, ahol van 19Ft, aztán van 50Ft-os is. Fújj csúnya szemét miért adja ötvenér...?! Megmondom neked. Azért tették ki azt a fehérrépát (elnézést a polihisztoroktól nálam ez fehérrépa, lehet érte vesszőzni egy csokor petrezselyemgyökérrel )
mert van olyan hülye aki nem figyel oda és megveszi. Ez pedig minden boltnak potyapénz....Nem véletlen van úgy berendezve illetve elrendezve ahogy látod. Minden egyes termékcsoportnál ellőhetnéd ezt a parádét...csak éppen értelme nincs. Nyilván nem azt kell megvenni. Ennyi.
Egyébként valamilyen szinten értem a felháborodásod, de úgy adtad ki ezt az egészet mintha nem lenne alternatíva...

Az egészséges életmódos törekvésről semmit sem tudsz...szerintem maradjunk ennyiben.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#31) finest válasza Crystalheart (#10) üzenetére


finest
őstag

A másik, h Marokkóban, de tőlünk délebbre az Unióban is évente többször simán megtermelik szabad földön is, mert nincs hideg tél.

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#32) Dany007 válasza sutszi (#30) üzenetére


Dany007
veterán

Részben igazad van, részbe pedig nem értek egyet. Persze, nincs okom ekkora felháborodásra... Viszont nem emlékszem ilyen téren ekkora különbségre zöldségnél az elmúlt 3-5 évből.
Minden két hétben ott szoktam vásárolni kb ugyanúgy ahogy mindig. Nem véletlenül tűnt fel a dolog.
A jómúltkor is feltűnt a 900Ft / kilós karfiol. Arról nem készült bejegyzés, erről igen.

Az egészséges életmódról lehetne vitázni, de nem azzal van bajom. Az álszenteskedéssel. És ez itt most ott kezdődik, hogy mi alapján mondod meg, hogy a 4-500 forintos fehérrépa az kevésbé egészséges, mint az 1200 forintos? Főleg, hogy jelen esetben van két I osztályú magyar és egy marokkói. Ennyit tudunk az egészről. Mert valami hasonlóból indult itt ez a téma.
Meg mondom neked, semmiről. Halvány fogalmunk se lehet, hogy az adott fehérrépát milyen körülmények között termesztették. Milyen szennyezett esőt kapott? Esetleg milyen szennyezett vagy nem szennyezett talajban nőt... milyen vegyszerezést kapott vagy sem... és így tovább és így tovább...
Ezekről a részletekről kb halvány lila fingunk sincs a kapott információk alapján. Mert mindössze annyit tudunk, hogy van egy 1200 forintos I osztályú magyar és egy 5-600 forintos I. osztályú magyar valamint egy 400 forintos marokkói fehérrépánk. Külsőre állagra semmi érdemi különbség sincs köztük.
Akkor mégis miből döntöd el, hogy a drágább az jobb minőségű, egészségesebb és ezért kerül többe? :)

Na ez a része nem tetszik az "egészséges táplálkozásnak" amikor valaki rámondja az 1200 forintosra, hogy az azért drága mert jobb minőségű... Mindezt minden érdemi alap vagy halvány bizonyíték nélkül...

Hasonló szituáció figyelhető meg a vitaminok terén. Pár hónapja / éve volt egy ilyen vitamin mánia... amikor mindenki ész nélkül tömte magába a vitaminokat. Mert az milyen egészséges...
Arról már persze halvány fingja se volt, hogy egy részük túladagolást okozhat, másik részük esetében pedig egyszerűen a felesleg a vizelettel távozik... Nem számít, azért is esszük két marékra a vitaminokat...
Holott a kellően változatos táplálkozás (zöldség gyümölcs stb) tökéletesen fedezi egy átlag ember vitaminszükségletét és normális esetben teljesen fölösleges több ezer forintos plusz vitamint vásárolni...

[ Szerkesztve ]

(#33) Crystalheart válasza Dany007 (#32) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Arra alapoznak, hogy aki kajasznob, az megveszi 1200-ért is. Persze nem fogja kilószámra venni, úgyhogy fel sem tűnik.

Egyébként a méregdrága éttermek meg csakis Franciaországból hozatnak még paradicsomot, de még almát is, méregnél is drágábban, mert a hazai az nem jó, az hazai.

(#34) Dany007 válasza Crystalheart (#33) üzenetére


Dany007
veterán

Kajasznob, ez jó! :DD
Egyébként igen. V.színű bepróbálkoznak, hátha valaki megveszi. Nekem se tűnt volna fel ha nem jön ki az átlagos vett mennyiség 2,5-3x annyiba, mint a szokásos összeg.

Egyébként igen, kb ennyiben ki is merül az egészséges kaja ellenszenvem, amit ez a kajasznob kifejezés lefed. Nem kell túlzásokra gondolni. A tudatos ésszerű étkezéssel semmi gondom. Változatos étrend, tele zöldséggel, gyümölccsel. Mindent csak mértékkel, lehetőleg halat minden héten stb... Ez nyilvánvaló.
A kajasznobság az a mi irritál. Egyik példa rá a korábban vázolt a drágább biztosan jobb minőségű esete. Valamint az olvastam a nőklapja caféban és akkor az tuti ilyen rossz meg olyan rossz. Na meg az ilyen-olyan bio élelmiszerek... amiről még mindig nem tudni kb semmit. Maximum annyit, hogy nem lett vegykezelve, de talán még azt sem. Aztán hogy milyen szinten szennyezett esővízből táplálkozott az adott növény arról nyilván semmi infó nincsen. De lehetne még sorolni. Mindez dupla / tripla áron.

Egyébként nekem is megvan a hóbortom. Ami pl a jó minőségű bor. 800 - 900 forint / üveg alatt nem igazán tudom meginni őket. De amit igazán élvezek ízvilágra az leginkább 2-3000 / üvegnél kezdődik. Persze nem az ár az elsődleges, hanem inkább a pincészet, borfajta... esetleg évjárat. Bár inkább a pincészet alapján döntök, évjáratokban nem vagyok járatos. Viszont sajnos ezek azokon az árakon mennek...
És ha jól tudom egy pohár vörösbor még mindig egészségesnek számít. :) Bár a fehérret jobban szeretem, de egy finom barikolt vöröset sose utasítanék vissza.

[ Szerkesztve ]

(#35) sutszi válasza Dany007 (#32) üzenetére


sutszi
veterán

Ezt nem is értem. Ki mondta, hogy a drágább egészségesebb??? :F

Bár nagyon eltérünk de azért belemegyek. Pont az ilyen hülyeségek miatt tesznek ki sokszor túlárazott vagy felesleges dolgokat is. Akkora forgalmat tud generálni, hogy nem is hinnénk...
Ugyanakkor a vitaminok önmagukban nem ördögtől való dolgok, csak okosan kell velük bánni...tényleg nem arra való, hogy valaki non-stop szedje.

(#33) Crystalheart Nem, nem erre alapoznak...ismét tévedsz...mint már megannyi alkalommal. :DD

(#34) Dany007
Ha most ezzel fel akartál vágni akkor nem sikerült. Ez a 7-900 Ft/üveg kb az iható borok alsó része. Ezért is már lassan csak dankó pistát kapni a tacskóban...Ez alatt meg inkább nem is merem leírni mi van.
A 2-3K az már nevezhető valaminek...Na látod. Erről szólt a fenti mondat, hogy mindennek meg kell fizetni az árát. De van ami tanuló pénz.

[ Szerkesztve ]

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#36) Dany007 válasza sutszi (#35) üzenetére


Dany007
veterán

Oh rengeteg helyen. De itt is volt rá utalás, bár való igaz nem elég egyértelműen.
De általánosságban az szokott lenni, hogy ami drágább az minőségibb is. Lásd a "bio" termékek. Amiben még lehet igazság is, de a korábban részletezett ismeretlen tényezők miatt maximum csak féligazság. Mégis 3-4x-es árban vannak.

"Ugyanakkor a vitaminok önmagukban nem ördögtől való dolgok, csak okosan kell velük bánni...tényleg nem arra való, hogy valaki non-stop szedje."

Ebben teljesen egyetértünk. Rengeteget olvastam "kutattam" (na jó ez túlzás) a témában és orbitális fejetlenség uralkodik ezen a téren.
Egyik alapvető probléma, hogy anno még a WHO oldalán se találtam érdemi információt ajánlott napi beviteli mennyiségre bizonyos vitaminok kapcsán. Ráadásul a másik alapvető probléma, hogy nem lehet megmondani, hogy egy ember az ő átlagos étkezése során melyik vitaminból mennyit visz be a szervezetébe. Mert van aki mondjuk reggel-este paprikát eszik, más meg csak hetente egyszer... stb... érted mire gondolok.
Ezután meg hiába írják ki, hogy mennyi az ajánlott napi bevitel, ha fingunk sincs róla, hogy amúgy az étkezéssel mennyit viszel be. :)
És ami a probléma, hogy vannak forgalomban olyan vitaminkészítmények amik már alapból is meghaladják az ajánlott napi bevitelt... zsírban oldódóból is. De igazából tökmindegy, mert ha nem is károsít max pénzkidobás.

"Ha most ezzel fel akartál vágni akkor nem sikerült."

Nem nem, ne értsd féle. Én is épp azt mondtam, hogy a 8-900 forintos az amit még megtudok inni. Az alattit már nemigazán. És igen, a 2-3000 forintos az, amit kifejezetten finomnak találok és élvezek. De természetesen ez még mindig csak az alja... Sajnos az igazán extra 10-15 ezer és fölötte lévő borok már nagyon prémiumnak számítanak nekem, arra már nincs lehetőségem.
De el kell ismerni, hogy a magyar többségnek a 2-3000 forintos bor sem tartozik az olcsó kategóriába... Főleg, hogy ilyeneket alig látni a nagyobb üzletekben. Kifejezetten célirányosan kell keresni, esetleg direkt a pincészetben stb...
De hidd el a többség bőven megelégszik a 400 forintos borral vagy akár az asztali koccintóssal is. :D - ugyanúgy ahogy én megelégszem az olcsó fehérrépával is, még akkor is ha marokkói.

(#37) Crystalheart válasza sutszi (#35) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A nagynéném területvezető a sparnál, közvetlenül előtte üzletvezető volt, ezt csak tudom. :) Mesélt dolgokat, pl. az olcsó narancs felárazása, mert akkor jobban vitték az olcsó kosár mellől, mert az biztosan jobb ízű - de inkább nem írok le többet, mert már talán fogyasztóvédelmis érdekkör volna...

Meg miféle megannyi alkalommal?

(#38) sutszi válasza Dany007 (#36) üzenetére


sutszi
veterán

Szerintem itt a fórumban pont nem volt ilyen utalás. Ezért is kérdeztem rá...

Hát a bio cucc az bio. De nem feltétlenül ez számít...Hiába drága valami ha nem éri meg a felárat. De ugyanez igaz visszafelé is. Hiába olcsó valami ha nem éri meg bevállalni a kritikán aluli minőséget. Valahol a kettő között van az igazság.
Viszont azt érdemes átgondolni, hogy sokszor az olcsó, nem is annyira olcsó...

(#37) Crystalheart Áh...semmi.

[ Szerkesztve ]

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#39) Dany007 válasza sutszi (#38) üzenetére


Dany007
veterán

Akkor lehet én értettem félre valamit, de nekem az első pár hsz kontextusából ez jött le.
Kezdve azzal, hogy 'ennyi az ára el kell fogadni' (amit aztán később tisztáztunk), folytatva azzal, hogy egészséges élet, ezért megveszi a drágábbat.
Lehet nem így értette a kollega de nekem ez így jött le, hiszen épp erről volt szó.

És erre jött az én felhördülésem, hogy attól mert valami drága másik meg olcsó egyáltalán nem biztos, hogy a drágább a jobb minőségű.

A többiben szvsz egyetértünk. A szélsőségeket szinte minden esetben kerülni kell. A túl olcsó az sokszor már gyanús is. A túl drága meg lehúzás szagú... Amire meg azt mondják, hogy "mindenre jó" az általában pont semmire se jó. :D Szóval mindenből a köztes értéket kell megtalálni. Azért mert bio még nem jeleneti azt, hogy te most 5 évvel tovább fogsz élni. De leginkább nem jelenti azt, hogy a nem bio társától előbb kapsz rákot. Persze a bio és a legolcsóbb hulladék között már hatalmas különbség van. De a bio és a normál minőség között már közel sem biztos, hogy egyáltalán van különbség érdemben.
Ugye ezelőtt 60-70-100 éve még csak biokaja volt. :) (majd Crystalheart kijavít) Hiszen nem volt még olyan tömegtermelés se spéci szintetikus vegyszerek stb... Mégsem éltek tovább az emberek. Aminek persze ezer millió más oka is volt az elismerem. De akkor még nem volt olyan légszennyezettség, környezet szennyezés műkaják, mindenféle mesterséges adalékok stb... Ergo nagyjából minden kaja bio volt. Mégsem éltek tovább az emberek. És mégis a 20. század végére érte el a születéskor várható átlagéletkor a 70-80 évet egyes országokban.
Érdekes módon az 1900-as évek elején a szül. várható átlagéletkor még alig ütötte meg a 35-40 évet. Ellenben napjainkra ez már túl van a 70-en is. [link] Pedig akkor tényleg nem nagyon volt más, mint biokaja.
Az továbbra is világos, hogy az átlagéletkor növekedését leginkább az orvostudomány fejlődésének köszönhetjük, valamint a javuló életkörülményeknek és a növekedő életszínvonalnak stb.... De ez is csak azt bizonyítja, hogy a "bio" kaja önmagában még semmire nem elég.

(#40) Crystalheart válasza sutszi (#38) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nem tudom, mire ez az ellenszenves hangnem, de inkább nem felelek.

(#41) tildy válasza krizmo_ (#1) üzenetére


tildy
nagyúr

Pedig pont a piacot akartam en is javasolni. Jezusom, tenyleg ennyibe kerul a zoldseg ( nalunknem feherrepa, hanem zoldseg szimplan, a zoldje meg a zoldseg zoldje).
amugy eleg igenytelen noveny, ha van kis teraszotok, siman meg tudjatok ott is termelni.

Mondjuk hala egnek sosem kellett vennunk, mert 1. nem szeretem, 2. amibe hasznaltuk, mint "fuszer" , pl. leves , azt meg szuleimtol elhoztam. emlekeim szerint ok sem vettek soha.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#42) FF23


FF23
senior tag

Elfoglaltuk Marokkót és Makó lett a fővárosa? Na, akkor eléneklem a Himnuszt.

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#43) Kasya


Kasya
nagyúr

forras: aki

[ Szerkesztve ]

(#44) FF23


FF23
senior tag

Gőzöd sincs mit hablatyoltam ugye? Olvasd már el a marokkói linked rendesen :D

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.