Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Ezt már én is végig gondoltam. Jól vezeted le, logikus a dolog.
Egyébként középosztály már nincs szerintem.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#2) Dany007 válasza Vakegérke (#1) üzenetére


Dany007
veterán

Köszönöm.
Bár biztos vagyok benne, hogy egy hozzáértő nem így látná, de szerintem akkor is visszavezethető ilyen egyszerű formára.

És tényleg furcsállottam, hogy az átlagember az, akit megszorítanak, akitől elvesznek mégtöbbet, pedig valójában ők azok, akik a gazdaság termékeit vásárolják...

Elég csak belegondolni, ha az emberek keresete kicsit magasabb lenne, többet tudnának költeni, olyan termékekre és szolgáltatásokra is jutna pénz, amire eddig csak a gazdagabbaknak volt lehetősége, és a növekvő kereslet miatt azok a területek is fellendülnének.

(#4) Racecam válasza Vakegérke (#1) üzenetére


Racecam
MODERÁTOR

Látod, itt egy jó kis írás, el lehetne beszélgetni a gazdasági válságról, hogy ez milyen, sokszor megoldhatatlan probléma elé állítja az embereket, minden szinten. Miért történt mindez? Mi lehet a megoldás? Hogyan lehet átvészelni? Milyen segítséget lehet, vagy kell adni? Stb, stb., még sorolhatnám hosszasan. De nem, erre jön mindjárt 3. poszt és kezdődik a politika. Hogy ki mit tett, meg mit nem tett és húzzanak el, meg a másik se jöjjön és így tovább. Gondolhatod, hogy ha hagynánk, hová vezetne ez megint. Újabb poltopic, felesleges viták, indulatok, miközben itt egy kitűnő téma, milyen jól el lehetne beszélgetni, vitatkozni róla. Most direkt Neked írtam ezt válaszul, mintegy beszélgetésképpen, mert minden esetleges vitánk ellenére, tudom, hogy Te megérted, figyelsz a másik érveire. Vagyis semmilyen célzás nem akart ez lenni Feléd, csak egy monológ, amit remélem mások is elolvasnak.

Az írás természetesen marad, a topic is, megpróbálom, most már az Alapelvek szerint is, a helyes úton tartani.

[ Szerkesztve ]

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#6) Dany007


Dany007
veterán

Abszolút nem láttam a kommentet. Nem is tudom miről szólt, csak sejtem.

De valójában semmi köze az országhoz. Külföldön is, itthon is a bankokat, cégeket segítik.
Ez nem lényeg, ez csak ténymegállapítás.

Valójában a gazdaság nagyon vázlatos működésén gondolkodtam.
Kíváncsi lettem volna mások szerint, esetleg közgazdász hallgatók szerint, helyes-e a meglátásom... És ha nem akkor miért, miként stb...

[ Szerkesztve ]

(#7) brownus válasza Racecam (#4) üzenetére


brownus
veterán

átvészelni és megoldást keresni?

eddig annyit tettünk, hogy csináltunk egy részletes excel táblát napi/és havi bontásban, hogy mire költöttünk aznap, és az aktuális hónapban. /ezt idén januárban kezdtük el/ pl:
reggeli, ebéd, hosszú lejáratú élelmiszer, élvezeti cikkek, szórakozás, stb... plusz a lakás deviza hitele, rezsik, egyéb kiadások. hasznos mert látjuk eddig mire folytak el a forintok, és így könnyebben tudunk előre tervezni.

a másik, hogy most keresek 2. állást...

(#8) Racecam válasza brownus (#7) üzenetére


Racecam
MODERÁTOR

Ez is egy jó módszer, valamennyit biztosan lehet vele spórolni, de ami még nagyobb előnye, hogy az ember tisztában van, mire mennyit is költ valójában. Kár, hogy ehhez én lusta vagyok és nem csak a táblázatot megcsinálni, mert az még talán menne, de összeírogatni, meg számlákat elrakni, megnézni... :(
Sajnos az ilyenekben borzasztó trehány vagyok, pedig mennyibe került már ez nekem... :U

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#9) Rive


Rive
veterán

Hümm.

A fogyasztók fontosak, ez OK. De a bankok is. Ők kenik a gazdaság fogaskerekeit, általában. (Néha kicsit karcos a kenőzsir...)
Ez a válság pedig - úgy nagyjából - a bankok brutális tőkevesztéséből nőtte ki magát azzá, ami. Az első reakció logikusan irányult a tőkevesztés kompenzálása, a bankok helyzetének stabilizálása felé. Ha ezt idejében és jól lépték volna meg (ott, ahonnan kipattan a buli), akkor a rákövetkező szakasz jóval enyhébb lehetett volna.

Jelen szakaszban már az egész gazdaság massziv visszaeséssel reagál. Ilyenkor a fogyasztók és termelők védelme is képben van. Persze, pont ilyenkor zúgnak be az erre forditható források is. Innentől pedig a fene tudja, mi lesz.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#10) brownus válasza Racecam (#8) üzenetére


brownus
veterán

pedig hasznos, nálam/nálunk bevált. totál leszoktam arról, hogy itt egy gyros, ott egy fagyi, hopp vmi kis hülyeség. kordában tart az a fránya táblázat:)
lassan megtanulok spórolni, és nem veszek meg minden hülyeséget....

(#11) Dany007 válasza Rive (#9) üzenetére


Dany007
veterán

Persze, hisz maga a válság onnan indult. Boldog boldogtalan kapott hitelt, aztán a végén már sehol nem volt pénz... Mert a pénz nagyrésze nem is létezett. Elvégre hitelbe ki volt adva.

Erre a legjobb példa, hogy azok a cégek buktak be legelőször, akik hitelből éltek. Pl az ElektroPont. Talán az első volt itthon, de ők bevallottan is hitelből éltek.

Engem az lepett meg, hogy az átlag fogyasztót sehol se akarják támogatni.
Egyáltalán nem érdekük (usában és mindenhol), hogy az átlag vásárlónak több pénze legyen vásárolni. És mivel főleg hitel-válság van, így marad a kp-s fizetés. Így szép lassan bedől minden. Az autógyárak is, mivel a legtöbb ember hitelre vesz autót. Ez is azért van, mert nincs annyi keresete, hogy rövid időn belül össze tudja spórolni a pénzt.
Így se kp-ra se hitelre nem vesznek az emberek autót, illetve jóval kevesebbet.
Ráadásul a média jó nagy katasztrófát csinált az ügyből, így az átlag vásárló is inkább spórol mostmár, ergo kevesebbet fogyaszt, költ.

(#12) Rive válasza Dany007 (#11) üzenetére


Rive
veterán

Engem az lepett meg, hogy az átlag fogyasztót sehol se akarják támogatni.
Az 'átlagfogyasztót' igazából nem lehet hatékonyan támogatni. Elvégre általában pont ők termelik meg és adják össze annak a pénznek a vastagját, amiből őket kellene támogatni... Ez csak úgy működik, ha az 'átlag' helyzetének javitását az általános gazdaságélénkitésre bizzák.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#13) Grave Digger válasza Dany007 (#11) üzenetére


Grave Digger
csendes tag

Sajnos szegény átlag fogyasztó lehet, hogy már munka nélküli, és az állam által biztosított álláskeresési járadékból nem nagyon tud költekezni, ráadásul a jó ég tudja mikor lesz esélye újra elhelyezkedni, akinek még megvan a munkahelye, az pedig félretesz, spórol mert lehet a következő akit kirúgnak ő lesz.
Lehet a média túloz, de tényleg nagy bajban van a világ. Az általad idézett Soros György mondta: " A világgazdaság halott, mesterségesen tartják életben." És még az elején tartunk.

(#14) Dany007 válasza Grave Digger (#13) üzenetére


Dany007
veterán

Én ezt nem is úgy értettem, hogy a média kelti a hisztit.
Hanem hogy rátett még egy lapáttal, mielőtt a vásárló saját bőrén is érezte volna. Így mégjobban visszafogják magukat az emberek, amit meg is értek.

(#15) Grave Digger válasza Rive (#12) üzenetére


Grave Digger
csendes tag

Így van. Ha felfut a termelés, akkor munkahelyek létesülnek csakhogy ehhez tőke kell. A legtöbb beruházást viszont banki hitelből finanszírozzák. Éppen ezért tőkésítették fel a bankokat.

(#16) Dany007 válasza Rive (#12) üzenetére


Dany007
veterán

Dehogynem lehetne... Kisebb adóterhek. A termékekre, és szolgáltatásokra kivetett adókra gondolok.
Mivel ha az SZJA-t csökkentik, akkor azzal is csak a vállalkozó jár jól. Az szja csökkentése egy minimális segítség lenne a vállalkozóknak hogy megtartsák a munkásokat.
Bár szerintem kis és középvállalatoknál, ahol dolgozik mondjuk 5-50-70 fő, az a pár ezer forint nem számít. Ha ki kell rúgni egy embert mert sokba kerül, akkor ott nem pár ezer forint fog dönteni.

"Ez csak úgy működik, ha az 'átlag' helyzetének javítását az általános gazdaságélénkítésre bízzák."

Ezt a részt elmagyarázhatnád mert nem teljesen tiszta mit is értesz ez alatt.
Az átlag helyzetének a javítását szerintem úgy érhetnék el, ha munkahelyeket teremtenének, jól fizető munkahelyeket illetve és/vagy az árak csökkennek. Ami megint nagyon egyszerűen hangzik, de nem lehet megvalósítani.

(#17) Grave Digger


Grave Digger
csendes tag

Amúgy a válság a kapitalizmus velejárója. Amíg ki nem találnak egy másik rendszert, ami teljesen más elven működik (nem a szocializmusra gondoltam) addig kisebb-nagyobb válságok mindig lesznek. De erre amúgy a belátható jövőben nem lehet számítani.

(#18) Dany007 válasza Grave Digger (#15) üzenetére


Dany007
veterán

Na, alakul ez : ) Viszont attól még, hogy van munkahelyed nem keresel jól. Nem fogsz költekezni, csak a létszükségletet veszed meg és félre teszel amit tudsz.
Így ettől még nem fog felélénkülni a gazdaság, max stagnállni. Szerintem.

(#19) Grave Digger válasza Dany007 (#18) üzenetére


Grave Digger
csendes tag

Ok, de ki fogja a munkást rendesen megfizetni? Majd a multi, aki azért jön ide mert olcsó a munkaerő? Vagy a kisvállalkozó, aki örül ha nem megy tönkre?

(#20) Dany007 válasza Grave Digger (#19) üzenetére


Dany007
veterán

Itt zárul a kör. Mert ha lenne igény a munkájára, akkor lenne bevétele a cégének, és lenne miből kifizetni.
Tehát ha nincs kereslet, csökken a profit, nem tud akkora fizetést adni a munkásnak, amiért vásárolni tud.
Na ezért kell ugye a kölcsön... =/

(#21) Grave Digger válasza Dany007 (#20) üzenetére


Grave Digger
csendes tag

Nem. Ha csökken a profit a tőkés elbocsát, ha nő a profit akkor a tőkés gazdagabb lesz, de bért nem, vagy csak igen kis mértékben emel, de leginkább évvégi jutalom formájában részesül a dolgozó a többletbevételből.

(#22) Dany007 válasza Grave Digger (#21) üzenetére


Dany007
veterán

na hát ezzel van a baj! :)
Ezért van az, hogy kezd elkülönülni ez a 2 réteg. Talán 3.
A nagyon nagy gazdag réteg. Egy elég nagy szegény réteg, és egy szintén nagy közép réteg (nem a 'középosztály'), akik még meg megélnek valahogyan...átlagosan.

(#23) Grave Digger válasza Dany007 (#22) üzenetére


Grave Digger
csendes tag

Ez a két réteg már régen elkülönült. Voltak az urak, meg azok akik őket kiszolgálták. Amúgy ilyen és ehhez hasonló kérdések boncolgatásával könyveket lehetne megtölteni, mint ahogy vannak is kiváló írások a témával kapcsolatban, de a megoldáshoz mindeddig nem jutottunk közelebb. Vagy lehet, hogy nincs is megoldás? A kapitalizmus viszi sírba az emberiséget? Mivelhogy mások és a Föld kegyetlen kizsákmányolásán alapszik, és a folytonos növekedés nem tartható fenn mivel a Föld készletei végesek.

(#24) Dany007 válasza Grave Digger (#23) üzenetére


Dany007
veterán

Értem én, ez elég irónikusan hangzott.
De megint történt valami, ami a fent leírt példámat erősíti.

Ez pedig nem más, mint az üdülési csekk, és az étkezési jegy megadóztatása.
(nemérdekel a politika, leszarom, csak a tények számítanak)
A tény pedig az, hogy a munkáltatók eddig is csak azért adták (már ahol) az üdülési csekket, mert 'ingyen' volt.
Én pl sose kaptam, de nem is lényeges, mert az is tény, hogy a beföldi turizmus bevételeinek 30%-át üdülési csekkel fizették. (nembeszélve a vendéglátóipari 20%-kal)

Szal lényeg a lényeg, ha ez eltűnik, akkor az 30% mínuszt jelentene a belföldi turizmusnak. Ergo majd 1/3-ad kiesés megint nem vezet máshoz, mint leépítésekhez, elbocsájtásokhoz.
Szóval nem igazán értem ez megint mire jó, adóbevétel eddig se volt belőle, csak élénkítette a turizmust. Mivel a munkáltató szuvenír joga, hogy ad-e, és nyílvánvaló, hogy szinte mindegyik munkáltató egy zsugori sktót ember, így mostmár ez se lesz meg, se adóbevétel nem lesz belőle, se a turizmusnak az a 30%.
Ez annyira logikátlan, hogy az okos gazdasági végzettségű fejesek ezt nem képesek átlátni ? =/

(#25) donsergiooo


donsergiooo
senior tag

...én csak azt mondom, hogy a gazdaság mozgató rugója a hitel! ..emiatt a válság! No Comment...

ASUS P5QL, Q6600 (3400mhz), CM HyperTX , 8GB Ram (1060mhz), Ati 4850 512MB, Samsung 750GB + 2x500GB + 120GB HDD, LG DVD-RW, ASUS 550W táp, BENQ 22" TFT (1680x1050)

(#26) Dany007 válasza donsergiooo (#25) üzenetére


Dany007
veterán

Szia Gergő :)

A Hitel inkább a 2. lépcső.
Elvégre egy cég hiába vesz fel hitelt, ha nincs kereslet a termékeire. Nem lesz nyereség amiből visszafizesse a hitelt.
A magánszemélyek pedig túlon túl túlzásba vitték a hitel felvételt. Amikor itthon már tavaly előtt karácsonykor a 20 ezer Ft.-os mikrót is hitelre veszik, az nem normális.

Meg lehet figyelni, azok a cégek és vállaltok dőltek be legelőször akik hitelből éltek. Amelyik ember pedig szintén hitelből él úgymond, az felelőtlen.

(#27) Dany007


Dany007
veterán

Na tessék. Pont erről beszéltem, amit most a híradóban is bemondtak.

Aki nem látta volna, a lényege az volt, hogy a nemrég kényszer szabadságra küldött Román Dacia gyár dolgozói jövő héttől még talán szombaton is munkába lesznek fogva.

Ugyanis több, mint 30 ezer autót rendelt tőlük Németország. Így a havi(?) átlag 1080 autó helyett, most 1200-at kell legyártaniuk. A haviban nem vok biztos, de ha tényleg havi, akkor így egy egész gyárnyi dolgozónak biztosított a munkája a következő 2 évre!

És mindezt mivel érték el? Hát azzal, hogy a Német kormány mindenkinek, aki új autóra cseréli le a régit 2500€-t fizet! Ugyan ez az Olaszoknál 2000€.
Pontosan erről beszéltem én is! Csak én kevésbé közvetlenül gondoltam azt, hogy pénzt kell adni az embereknek!
Tehát pénzt adtak az embereknek autóra, így megélénkült a kereslet és ez már alig pár héttel a bevezetés után talpra állított egy nagy autógyártó céget.

Jó, persze, ez csak egyetlen cég, de még így is sokkal sokkal többet értek el vele, mint mondjuk a 3%-os járulékcsökkentéssel itthon.

Pont ma olvastam egy cikket a hírstartról böngészve... Amiben az író is azt fejtegeti, hogy attól még, hogy a járulékok csökkennek az adott cég termékére nem fog növekedni a kereslet és előbb utóbb úgyis felesleges dolgozók keletkeznek úgymond.
A cikk is megemlíti a kereslet növelését, mint válság kezelést, viszont állítólag erre itthon nincsen pénz. Hát ja.

(#28) lúzer válasza Dany007 (#27) üzenetére


lúzer
veterán

[I]Az olcsó árkategóriába sorolt Dacia Logan és Sandero típusokat a változás eddig kevésbé érintette: ezek exportja ugyanis októberben 20 százalékkal növekedett. A Dacia viszont az év egészére vonatkozó eladási célját 270 ezerre szállította le a korábbi tervben szereplő 310 ezerről.

Az év első tíz hónapjában a Dacia 224 ezer autót értékesített, amivel máris felülmúlta a múlt év egészében eladott gépkocsik mennyiségét (222 900 autó). A Renault eddig 1,4 milliárd eurót fektetett be romániai gyárába. A Pitestiben gyártott kocsik kétharmadát exportálják[/I].

megnéztem mert karcsú lenne havi 1000
ez napi

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#29) Dany007 válasza lúzer (#28) üzenetére


Dany007
veterán

uhf, akkor napi ezer? nem havi? :) Afene... Akkor félreértettem.

(#30) Thunderzolee válasza Dany007 (#29) üzenetére

Napi bizony. :K
Ott 1300-nál is több kocsi készült naponta a "válság" előtt.

Én a suzukiban dolgozok, nálunk 63 másodpercenként gördül le egy autó a szalagról. Mi most "csak" 423-at gyártunk műszakonként, ez napi ~850. De itt is volt 1115-ös napi darabszám anno.

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#31) Dany007 válasza Thunderzolee (#30) üzenetére


Dany007
veterán

Ez eszméletlen... képeket képeket :D

63 másodpercenként jön le egy új autó... És nekem még egy se jutott belőle.. :(
Mi lenne ha megkérnéd a munkatársaid, hogy csukják be a szemüket 1,5 percre? ;]

(#32) Dany007


Dany007
veterán

Tessék, most nézem a mai Híradót. És pontosan azt mondják, amit én anno sejtettem.
A GPD a vártál rosszabb 6,1%-os visszaesés.
A reálkeresetek visszaesése, és a megszorítások miatt egyre kevesebben és egyre kevesebbet fogyasztanak.
Számomra teljesen logikus. Nem értem, a naaagy nagy vezetők mért nem fogják fel.
Ha megszorítanak, igaz több pénzt szednek be, de az emberek kevesebbet fogyasztanak, mostmár bizonyíthatóan, ergo kevesebb az adóbevétel, és a cégek is kevesebbet keresnek, kevesebbet kell termelniük és egyértelmű következmény a leépülés.
Hurrá.

(#33) tildy válasza Dany007 (#32) üzenetére


tildy
nagyúr

Semmi gond a kevesebb fogyasztással , bizonyos szempontból. Eddig sokszor túlzó volt.
Végre az emberek elkezdenek max addig nyújtózkodni, ameddig a takaró ér.

Egyébként meg úgy gondolom, igen kell ez. Én is inkább összehúzom magam, és nem mindent azonnal akarok, hanem gyűjtöm a pénzt, és akkor veszem meg, ami tetszik, amikor van rá keret.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#34) Dany007 válasza tildy (#33) üzenetére


Dany007
veterán

Na ez nagyon mszpsen hangzik :D De nehogy politizáljunk.

Abban egyetértek, hogy az emberek tanulják meg a mértéktartás, és spórolás szabályait. Nem is ezzel van a gond.
Hanem azzal, hogy a gazdaságot úgy nem lehet élénkíteni, hogy az emberektől vesznek el mégtöbbet. Elvégre az átlag ember, az átlag fogyasztó az, ami/aki mozgatja és életben tartja magát a gazdaságot.
Ez egy láncreakciót indíthat és indított is el. Ha az ember kevesebbet fogyaszt, akkor az adott cégnek veszteséget termel. Ergo e veszteség elkerülése végett az adott cég kevesebbet termel, mert nincs rá akkora kereslet. Ergo kevesebb ember kell a kisebb termeléshez, ergo elbocsájtások. Ehhez még az is hozzájön, hogy az adott cég magával rántja az őt kiszolgáló többi kisebb nagyobb céget. Mivel logikusan mások termékeire is kevésbé lesz szüksége a spórolás és visszafogott termelés okán.

(#35) tildy válasza Dany007 (#34) üzenetére


tildy
nagyúr

Nem politikát kell látni mögötte. És még csak nem is pártot.
És a gatyamadzaghúzás is inkább máshoz köthető.

Ez egy láncreakciót indíthat és indított is el. Ha az ember kevesebbet fogyaszt, akkor az adott cégnek veszteséget termel. Ergo e veszteség elkerülése végett az adott cég kevesebbet termel, mert nincs rá akkora kereslet. Ergo kevesebb ember kell a kisebb termeléshez, ergo elbocsájtások. Ehhez még az is hozzájön, hogy az adott cég magával rántja az őt kiszolgáló többi kisebb nagyobb céget. Mivel logikusan mások termékeire is kevésbé lesz szüksége a spórolás és visszafogott termelés okán.

Tudom, tisztában vagyok vele.
De talán nem kéne : túltermelni , és ennyire fogyasztásra ösztönözni a népet.
Ugyanis nem spórolás van most, hanem most áll vissza a gazdaság arra a szintre, ahonnét elszaladt a ló. MErthogy elszaladt, ezt szerintem senki nem tagadhatja. Nem is annyira itthon, inkább külföldön.

Régi poltopikban egyébként rendszeresen ellene voltam a fogyasztói hiteleknek. Nomeg említed az autotámogatást is... Na és azt amúgy honnét? Miből ? Legalábbis itthon.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#36) Dany007 válasza tildy (#35) üzenetére


Dany007
veterán

Akkor nagyjából egyet értünk.
A gond inkább azzal van, hogy az embereket hitelek felvételére ösztönözték.
2 évvel ezelőtt, amikor a Híradóban hír volt, hogy az emberek a 20k-s mikrót is hitelre veszik, már gondoltam, hogy ebből baj lesz.
Túltermelés csak akkor lehet ha túlfogyasztás is van. Tehát alapvetően az emberek fogyasztanak/fogyasztottak túl sokat, és ehhez szoktak a cégek/gyárak is.
De bizony az emberek spórolnak. Így viszont nehezen növekszik az életszínvonal is. Egyre kevesebbet engedhetnek meg maguknak. Így csak a 'legjobb' cégek élhetik túl. Ami persze nem gond. Csak a gazdasági visszaesés nem egy jó pont. Az ráteszi a bélyegét mindenre.

Na igen, a támogatással gond van. Ezt szakértők is megmondták. Az gazdi fellendítés legjobb módszere a keresletélénkítés lenne. Csak itthon erre végképp nincsen keret. Ezért marad a megszorítás. Ami szerintem szintén nem jó módszer.
Legjobb példa az üdülési csekk esete. Ami szerintem az évtized legnagyobb baromsága, amit kormány/miniszter akárki kitalált. Ennyi erővel én is ülhetnék ott.

(#37) Dany007 válasza tildy (#35) üzenetére


Dany007
veterán

Amúgy meg lehet, hogy mégiscsak lenne pénz keresletélénkítés támogatására.
Csak nem mocsok korrupt embereknek kéne döntenie ilyesmiről.
Ott van pl a parlament. 386 akárhány képviselő. Az EU parlament, ami az egész uniót képviseli 'csak' 700 akárhány képviselőből áll.
Simán a felére lehetne csökkenteni, ahogy a fizetésüket is szó szerint.
Már ezzel havi milliárdokat lehetne spórolni.
Nembeszélve az Eu-s támogatási pénzekről. Amiket jó helyre és okosan kéne elosztani, és nem ellopni. Mert nagyrészét ellopják, ezt tapasztalatból tudom.
Harmadrészt pedig nem a bankokat támogatni, hogy mégtöbb hitelt tudjanak osztani, hanem az átlag ember, hogy a már meglévő hitelét legalább ki tudja fizetni.

Röhej, mert ugye gyáraknak is adtak támogatást, de valójában ez is baromság.
Mert a gyárak azért állnak szarul, mert nincs kereslet / illetve jócskán megcsökkent a kereslet a termékükre. Legyen az autó vagy tégla.
Tehát attól még, hogy kapnak egy kis pénzt, nem lesz nagyobb a bevételük. Max tovább tudják húzni. De attól még nem lesz nagyobb kereslet a termékeikre, ergo ugyan abban a szarban maradnak, csak kicsit később süllyednek el.

[ Szerkesztve ]

(#38) Crystalheart válasza Dany007 (#37) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"Ott van pl a parlament. 386 akárhány képviselő. Az EU parlament, ami az egész uniót képviseli 'csak' 700 akárhány képviselőből áll.
Simán a felére lehetne csökkenteni, ahogy a fizetésüket is szó szerint.
Már ezzel havi milliárdokat lehetne spórolni."

Hallod, ez aztán igazán nagy előrelépés lehetne. :((( Ez egy olyan jelentéktelen ügy, hogy eszméletlen. Csak a politikai csatározásokkor fújták így föl. Ha kevesebb képviselő van, az semmit nem eredményez, csak hogy több emberre vagy nagyobb területre jutegy-egy ember, aki az érdekeit képviseli. Persze, ez most sajnos nem látszik, de minél többen vannak, annál nagyobb az esélye, hogy egy nagyobb kaliberű, karizmatikus személy is közéjük kerül.

Amúgy van egy olyan, hogy dinamikus gazdaságfejlesztés, amit itthon alig-alig alkalmaznak. Annyiból áll, hogy az állam beruház, nagyobb projektekbe is, és társtulajdonos marad, amíg jónak látja. Tehát egy nagy cégként működik, ami, ha egyes területeken, mint az egészségügy, nem is lehet profitorientált (inkább nonprofit, bár itthon egyszerűen csak pazarló), de másoknál nagyon is az. Egyszerűen az ország kezelését egy mega befektetésnek kell tekinteni, hiszen az életszínvonal csak akkor nő, ha profit is keletkezik. Ennélfogva pl. nem szabadna völgyhidakra, meg sztrádaalagutakra költeni százmilliárdokat, míg van egyszerűbb megoldás; helyettük tök akármilyen beruházásokba fektethetne az állam. Értelemszerűen az önkormányzatok is reformálásra szorulnak, mert mai formájukban nem elég modern "cégegységek", miattuk nagyon sok pénz elfolyik az utca kövén. És a legfontosabb, a dinamikus gazdaságfejlesztés egyik leglényegesebb elmee: a kiírt projekt-közbeszerzéseknél nem szabadna csak azért egy külföldi ajánlatot elfogadni, mert az olcsóbb kicsivel, mint a magyar munkaerő, mert az nem teremt elfoglaltságot a honi munkásoknak, nem serkenti a magyar munkaerőpiacot, nem növeli a hazai szakemberek tapasztalatát. Mert mindig mindenki azt mondja, hogy "ejj, nincs pénz, akkor hogyan is lehetne fejleszteni?" De mindenki elfelejti, hogy itt vagyunk tízmillióan, ami már egy akkora közösség, hogy a legtöbb dolgot meg lehet oldani országon belül is. (Ez olyan, mint hogy pl. mi a ráknak importáljuk a trappista sajtot, mikor itthon is könnyűszerrel meg lehetne termelni? Csak kellene egy ösztönző löket. Vagy miért nem készül soha rendes magyar film? Pedig vannak jó színészeink, csak a kapacitásunkat szinte ki sem használjuk, annak ellenére, hogy a nagyjátékfilmek piaca külföldön és átlagosan mindig nyereséges. Csak kéne egy nagy löket.) Hogy magunkhoz képest mekkora a tőkénk, az egészen más kérdés, minthogy a nyugati országokhoz képest mennyi. Ennél fogva nagyobb gazdasági önállóság, gyorsabb és egyre gyorsuló gazdasági forgás szükséges, értékállóbb és minőségibb munkával. Ha ez így lenne, mi sem éreztük volna meg jobban a válságot, mint a legtöbb ország.

De nem, mi törvényszerűen becsődölünk. :(((

És szinte teljesen egyértelmű, hogy a jövőben a globalizációból úgyis visszavesz majd mindenki, vagy jobban mondva egészen átalakul majd a szerkezete, hiszen a közlekedés jócskán meg fog drágulni. Így mindig a helyi megoldások kerülnek majd előtérbe, mert a kis útiköltség jelentős spórolást eredményezhet majd. Ha mi eleve egy hasonló rendszert építünk, akkor lépéselőnyben leszünk, a gazdaságunk nem fogja megsínyleni az üzemanyagárak rohamos emelkedését, ami már igencsak a küszöbön áll, még éltünkben biztosan bekövetkezik.

(#39) Tüzi

Nekem csak annyi a kérésem, hogy ezt a "fogyasztó" szót hanyagoljuk már.
Én nem érzem magam villanykörtének az elektromos hálózatban.

Mondjuk úgy, hogy vásárló, vagy vevő, de leginkább annak örülnék, ha mondjuk kiszolgálandó polgár lennék... nem pedig villanykörte.

Amúgy ez egy kamu válság. Eltűnt a sose létező pénz, most van kamu korrekció. Bezuhantak a részvények, olcsón be lehet vásárolni sok ország stratégiai rendszerébe.
Ennyi :)

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#40) Dany007 válasza Crystalheart (#38) üzenetére


Dany007
veterán

Na vagyok. Tudok válaszolni : ) Sajna ma elég sok volt a meló reggel.

Szal tudom, h a képviselők pénze nem egy eget rengető összeg, de azért érdemes vetni rá egy pillantást.

Egy képviselő költségtérítésekkel együtt átlag 600-700 ezer Ft.-ba kerül a magyar adófizetőknek. Ha 386-ot lefeleznénk, majd az ő fizetésüket szintén felére, akkor azért egy relatíve jelentős összeg megmaradna. És talán, akkor már az ember azért menne politikusnak mert az akar lenni, és nem csak a pénzért.
Szal számoljunk 700 ezerrel. Van, aki 900-millió, van aki 4-500 ezreket keres...
Tehát alapból megmaradna 193x700 ezer. Plusz a maradék felének az összege. Ami 193x350 ezer. Vagyis 67.550.000+ 135.100.000. Azaz ezzel a lépéssel havonta 202.650.000Ft.- ot tudna az ország spórolni! Havonta! Ez éves szinten közel 2,5 milliárd forintot jelentene! És ez nem elhanyagolható összeg, ha azt vesszük, hogy a kismamák megsegítésén akarnak spórolni. Csak egy példa, hogy ebből az összegből 125.000 kismamát tudnának támogatni plusz 20.000 forinttal!

A nagyberuházásban igazad van. Ezen már én is gondolkodtam pár hónapja. Amolyan Dubai féle dolgot kéne kitalálni. Mind1 is, a lényege, hogy profitot termeljen és legyen olyan volumenű, hogy az érdekelje is az embereket.
A dél-balatonnál nemrég épült viadukt például ezt a célt szolgálná, az illetékesek szerint. Valójában viszont egy alacsony szintű építmény. Ami egyáltalán nem vonz önmagában senkit. Sokkal nagyobb léptékben kell gondolkodni.
Dubai is mindenét beleölte a fejlesztésekbe, de amit létrehozott, az folyamatos profitot termel, és világhírűvé tette az országot. Igaz nekik volt is rá tőkéjük.
Persze, nem azt mondom h most nekünk kell megépíteni a világ legmagasabb épületét. De pl ott a Balaton. Egy nagyon jó turisztikai célpont lenne, ha felhasználnánk erre. A gagyi part menti wellness szállodák semmit nem érnek. Az van minden nagyobb városban. Valami hatalmas üdülőkomplexum kéne. Ami mondjuk benyúlik a balaton fölé, megtisztítani a vizet, betelepíteni annyi élőlényt amennyit még elbír egészségesen a tó, és még búvárkodni is lehetne.
Szal az ötlet nem rossz, de amíg csak ilyen 3-ad osztályú viaduktokat építünk, mint 'nevezetesség', 'híresség' várományos, addig nem fogunk elérni semmit.

(#41) Crystalheart válasza Dany007 (#40) üzenetére


Crystalheart
senior tag

AZ iskolám épülete 1,1 milliárdból épült, a szomszéd kórháznak 1+ mrd. tartozása van, stb. Ez nagyon kis összeg. Egy völgyhídra 70 mrd-ot is képesek elherdálni. (A metróról nem is szólva.)

Minél több a képviselő, elvileg annál igazságosabb demokráciára van lehetőség - egy rendes mentalitású közegben. Ezért nem ez az, amin változtatni kellene.

[ Szerkesztve ]

(#42) Dany007 válasza Crystalheart (#41) üzenetére


Dany007
veterán

Sz.tem itthon inkább úgy van, hogy minnél több képviselő, annál több megkenhető ember. Annál több potenciális pénzlopó egység. És ez a tapasztalat.

(#43) Crystalheart válasza Dany007 (#42) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Áh, rosszul gondolod. :DDD Minél kevesebb a képviselő, annál kevesebbet kell megkenni. :D (Ja, és minél kisebb a fizetésük, annál könnyebb megkenni őket.)

(#44) Dany007 válasza Crystalheart (#43) üzenetére


Dany007
veterán

"Ja, és minél kisebb a fizetésük, annál könnyebb megkenni őket."

:DDD van benne valami!!!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.