Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) 14adam


14adam
addikt

én most csinálok egy Tesla tekercset :) Jövőhéten elvileg kész lesz

(#2) Dany007 válasza 14adam (#1) üzenetére


Dany007
veterán

Az brutálisabb, de sokkal komolyabb, összetettebb is megépíteni. Amúgy nem eget rengető dolog az sem, de azzal már jó vigyázni, ott az amper is igen erős, nem csak a feszültség.
Tele van a net kapcsolási rajzokkal, szal megvalósítható : )

(#3) Dany007


Dany007
veterán

Hát nem jött össze.
Pedig mindent a leírtak alapján csináltam.
Sőt, találtam egy oldalt, ahol szépen le van fényképezve minden alkatrész, minden összetevő és az enyém is pontosan ugyanúgy néz ki, ugyanazok a megoldások, az anyagok és mégse működik... :(

Tehát látom a képeken, hogy az ugyanúgy néz ki, mint az enyém, és nálam mégse megy.
Így fogalmam sincs mit rontottam el, hol lehet a hiba, hiszen minden egyezik.
Valaki, aki ért ilyenekhez az segíthetne... =/ Kicsit elakadtam.

(#4) #27483136 válasza Dany007 (#3) üzenetére


#27483136
törölt tag

A töltéseket miről viszed fel a szalagra?

(#5) Dany007 válasza #27483136 (#4) üzenetére


Dany007
veterán

Oh, hirtelen most esett le, hogy te vágod ezeket az elektronikai dolgokat. Legalábbis a mikrot biztosan! :R

Tehát a dolog úgy van, hogy van egy alufóliával bevont henger, és egy teflonszalaggal bevont henger.
Ezek között megy a sima gumiszalag. Elvileg az mind1 melyik henger van alul és melyik fölül, max a polaritása változik meg.

Valójában elég sok ötletet néztem erről az oldalról.
A végén szinte sikerült ugyanezt megépíteni. De végülis mégsem, hiszen nem megy.
A weoldalon a srác a fésűket sima vágott alufólia darabokból oldotta meg, én viszont rézvezetékkel, természetesen hegyesre formálva. Ezt is láttam már sokhelyen a neten, így is simán működnie kellene.
Az alsó fésű földelését a radiátorra kötöttem, elvileg az földelt kell, hogy legyen.

Ahogy a youtube-os videókat néztem, olyan pofon egyszerű az egész, hogy csak na. Ezért szégyellem is magam, hogy nem tudtam megcsinálni... =/
Láttam olyat, hogy legóból, befőttes gumival és sima kólás dobozzal csináltak mini VDG-t.
Bármilyen tanácsnak örülnék! :R

(#6) moha21 válasza Dany007 (#2) üzenetére


moha21
addikt

Hát igen ami a képen van az elég brutális a primer oldali feszültség ~8kV, ha jól emlékszem 4 db MOT ( mikróban található trafó ) hajtja meg amik kb. 1 kVA teljesítményűek.

Lehet csinálni tesla tekercset olyat is amit azért nem vág agyon, szóval nem folynak benne nagy áramok.

Viszont a Van der Graaf generátor is lehet nyugodtan halálos! Ez nyilván a kondenzátor-ra felvitt töltések számától függ. Fémes vezetők belsejében nyugvó villamos töltés nincs, a töltések a fém felületén helyezkednek el..

Hogy miért a gömbalak a legjobb ismerni kell a villamos tér "működését" meg sok mindent. ( pl elektrosztatika Gauss tétele )

Biztosan működik másról is, mint ahogyan a Tesla tekercs is működik, ha nem teljesen szimmetrikus csak sokkal rosszabb hatásfokkal.

Otthon lehet én is csinálok egyet, amint időm lesz, szóval sok sikert hozzá!

Fizika "őskorában" ezzel gyorsították a részecskéket ( protont). Azóta már a ciklotron is rég kiment a divatból és már CERN-nél tartunk.:>

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#7) moha21 válasza Dany007 (#3) üzenetére


moha21
addikt

Minimális feszültség sincs a kondenzátorodon?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8) #27483136 válasza Dany007 (#5) üzenetére


#27483136
törölt tag

Már rég voltak fizikaóráim....de nézegettem én is a weben
Itt látok különbséget:
A fémhenger nem csak fémmel bevont + az van földelve, nem az alsó fésű.
Felül a teflonfólia is okozhat gondot, mert az anyag szerintem nagyon számít. A teflon nem biztos, hogy egyenértékű más műanyagokkal: csúszós, nem egy dörgölőzős tipusú anyag, de nem kizárt, hogy műxik. (általában plexit írnak)
Ez a vázlat kicsit eltér a tiédtől:

Nem akarok hülyeséget írni, de több helyen, így ezen a rajzon is azt írják - és a tiéd is ilyen - , hogy az alsó kefével pozitív töltést juttatnak a gumiszalagra egy külső tápból. Máshol viszont tényleg töltés-szétválasztásról írnak.

[ Szerkesztve ]

(#9) #27483136


#27483136
törölt tag

Ez viszont szétválasztást:

Olyan, mintha a tiéd a kettőt akarná kombinálni, nem stimmelnek a töltések az alsó kefénél a két kép között.

[ Szerkesztve ]

(#10) Dany007 válasza #27483136 (#8) üzenetére


Dany007
veterán

Hát nemtudom... lehet a görgő földelése nem stimmel, mert hogy az nincs...
És tényleg lehet keverem a szétválasztást, de külön tápból adott pozitív töltést nem láttam sehol.

Itt egy rövid videó: [link]
Az alsó henger kevésbé, de a felső simán látszik, na az pont ugyanolyan, mint nálam. És a görgő is teflonból van - v.színűleg, de biztos nem fémből -.

Szóval továbbra sem értem, de tény, hogy a rajzon a görgő van földelve...

Sőt, láttam olyan videót is, ahol Legoból építették meg. És csupán kézzel pörgetve a felső hengernél már hallani lehet a szikrákat - illetve érezni a töltést -. Szóval elvileg fémgömb nélkül is érezni kellene valamit. Mert ugye a fém gömb kondenzátorként szolgálna.

[ Szerkesztve ]

(#11) #27483136 válasza Dany007 (#10) üzenetére


#27483136
törölt tag

Én is úgy emlékszem, hogy nem kell külön megtáplálni, hanem szétválaszt.
És olvastam teflontól kezdve minden anyagot, amit használtak. Csak lehet, hogy a kombináció nem mindegy. (Mintahogy az sem mindegy, hogy mit mivel dörzsölünk)
A rajzodon viszont az van, mintha alul be kellene nyomatni neki töltést, amit ő felszállít a kondihoz. (máshol az alsó kefén a "lepattogott" elektronok jönnek ki.)
Amikor szétválaszt, lehet, hogy kritikusabbak a felhasznált anyagok és a kefék elhelyezkedése.
Ez külső töltésű, csak érdekességnek.

Ha esetleg még nem láttad ezt az oldalt nézd meg, hátha rájössz valamire.

[ Szerkesztve ]

(#12) Dany007 válasza #27483136 (#11) üzenetére


Dany007
veterán

Igen több rajzon is tényleg úgy van. Plusz töltéssel.
Viszont ezt eddig egyik oldal sem említette.
Amit linkeltél azt is olvastam. Onnan kaptam a Thera Band szalaghoz az ötletet. Ott a srác szintén igen részletesen leírja mi a szitu, de plusz töltésadásról szó sincs.
Ott ajánlották a teflont és az alufóliát.

Itt van mégegy videó, ezen aztán tisztán látszik, hogy milyen pofon egyszerű az egész (2 perctől látni). A második részben be is kapcsolja, ott mondja előtte, hogy leföldeli.

Amúgy ezen a képen is jól látszik, hogy az alsó henger nem kap semmi pluszt. Egyszerűen a motor testhez van földelve és kész. A hengeren még látszik is, hogy ugyan olyan teflonfóliát használt mint én. Ilyen kis tekercsben lehet kapni vízszereléshez.

Itt meg a felső henger szintén alufóliával tekerve. Még a gumi színe is u.a. mint nekem : )
Az egyetlen különbség, hogy a fésűk anyaga - legalábbis színe - másmilyen. Nála alul valamilyen ezüstszínű, felül meg inkább réz. De ennél se tudom, hogy számít-e egyáltalán.

Az a gond ha magát a szalagot megdörzsölöm - akármivel - akkor sem érezni a töltéseket. Holott egy sima PVC táblánál már a kezemmel is létre tudok hozni töltéseket...

Amúgy ezek a rajzok elvileg azt akarják mutatni, ahogy a szalag különválasztja a töltéseket. Egyik fele megy a levesbe a földelésen keresztül a másik meg a kondiba.

Már hoztam haza ilyen nylon zacskót, mert azt elég a kezemmel dörzsölni és már fel is töltődik... Gondoltam ha már minden kötél szakad akkor beépítem az egyik henger felületére, vagy épp a gumiszalag helyett, nemtudom. =/

[ Szerkesztve ]

(#13) #27483136


#27483136
törölt tag

Akkor lehet az a szalag már kínai gumiból van.(nagyon gyanús)
Ha jól látom, alul valami rézdrótok vannak pár millire a szalagtól, felül meg alufólia, de mintha az hozzá is érne a szalaghoz (?), ellentéten a leírással amit olvastam.
Nah, majd figyelem mi lesz és szurkolok.

(#14) Dany007 válasza #27483136 (#13) üzenetére


Dany007
veterán

Hát nekem is furcsa a gumi...
Meg úgy az egész furcsa.

Én egy nagyformátumu digit. nyomtatógépen dolgozom. Szoktunk nyomni PVC táblákat is.
Namármost, amikor felrakom a PVC táblát a fém állványra, amin műanyag görgősor van irdatlanul feltöltődik! Leginkább akkor amikor a nylon védőfóliát lehúzom róla. Volt olyan, hogy 5cm-ről áthúzott, és megrázott nem kicsit! Márpedig ahhoz, hogy 5 centit áthúzzon azért nem kevés feszültség szükséges.
Szóval ez és a hagyományos szokások szerint nálam a legkézenfekvőbb valami műanyag cucc és mondjuk nylon vagy műszálas anyag lenne. Elvégre ezekkel a 7köznapi életben is elég gyakran állítunk elő statikus elektromosságot.
De például sima gumit fémhez vagy más anyaghoz dörzsölve nemigazán...

A fésűk egyébként biztosan nem érhetnek hozzá a szalaghoz. Ezt több helyen is olvastam kiemelve. Még talán megpróbálom a hengerek cseréjét, hogy az alu legyen felül és a teflon meg alul. Elvileg akkor megváltozik a polaritás a gömbben.

Mind1, egyelőre pihenőpályára teszem az ügyet. Kicsit zavar, hogy - szerintem - mindent a leírtak alapján csináltam és a várt eredmény halvány szikráját se látom.

Ja, és köszönöm az ötletelést! :R 1-2 dologra rávilágítottál,amit én figyelmen kívül hagytam.

[ Szerkesztve ]

(#15) trollpet


trollpet
csendes tag

Hello,
én is építettem egy ilyen masinát!
Annyit tudnék hozzászólni hogy fontos a motor gyors forgása is, ha lassú a motorod próbáld fúróval meghajtani,
a 2 henger nekem lent nylon ( az a barna széles ragaszószalag amit a postások használnak), fent pedig teflon!
Földeléshez a radiátor csőre kötöttem a lenti fésűt.
Nekem ezzel az elrendezéssel gyönyörű szikrák pattognak róla :)
sok sikert és kitartást az építéshez :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.