Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

én meg azokat a motorosokat szeretem, akik lámpánál előrecsurognak, beállnak elém középre, majd utána komótosan indulnak el, mindenkit feltartva.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2) Psychonaut válasza bambano (#1) üzenetére


Psychonaut
addikt

Meg a biciklis ugyanebből a fajtából.

(#3) creation válasza bambano (#1) üzenetére


creation
senior tag

A mókushajtányosokra gondoltok itt szerintem. :)

Ugyanakkor megjegyezném, hogy néha előfordulhat hogy elbambul a motoros, de nem hiszem hogy akkora hátrányt okoznánk a közlekedésben, mint a fél óráig parkoló autós :D

Pro és kontra lehetne dobálni a xart egymásra, de vajh mi az oka? Mi az amiért így viselkedünk?

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#4) bambano válasza creation (#3) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ma egy suzuki burgmanos gondolta, hogy neki mindenáron előre kell mászni, majd nagypapásan elindulva fel kell tartania a forgalmat.

azokkal nekem sincs bajom, akik 3 méteren 5-öt vernek rám, mert nekem mindegy, hogy elé férek be, vagy mögé, ha beférek. de hogy elmegy mellettem a fél város, 8 ifa, három füstölős csuklósbusz meg az éjszakai járat is, mert figyel a fogyasztására vagy nem figyel a lámpájára, az helytelen.

az az oka, hogy mindenki nyomul és utálja, ha feltartják. emellé sokan bénák is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#5) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

[link] ez nagyon passzol ide.
a sofőr reakcióján nagyon röhögtem :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6) Dany007 válasza creation (#3) üzenetére


Dany007
veterán

"Pro és kontra lehetne dobálni a xart egymásra, de vajh mi az oka? Mi az amiért így viselkedünk?"

Nekem lenne egy elképzelésem. Természetesen szigorúan magánvélemény.
Szerintem azért van ez a gyakori ellenségeskedés, mert a biciklisek és a motorosok (egy jó részük) valami különleges és kiváltságos "állatfajnak" tartják magukat. Akik kivételezettek (pozitív irányban rájuk nézve) Mert kisebbek, mozgékonyabbak, jobban elférnek, mint az autósok. Ráadásul mivel ők a "kisebbek" és ennek mindenki tudatában van, úgy gondolják hogy rájuk jobban kell "vigyázni", jobban kell figyelni. Hiszen ha egy másik autónak koccolok neki, abból max betétlapcsere lesz. De ha egy biciklisnek, motorosnak, abból könnyen csúnya borulás és esetleg másik autó alágyűrés lehet a vége. Ezzel ők is és mi is tisztában vagyunk... Tudják jól hogy rájuk jobban kell figyelni és ezt szvsz sokszor ki is használják.
Ráadásul ma már a kresz is ennek az idétlen viselkedésnek a pártját fogja. Ugye pirosnál a jobbról előzés lehetősége... bizonyos helyzetben egyirányú utcába való behajtás a tilos oldalról stb...
Ráadásul környezetbarátabbak is, mint az autósok. Ezért a saját szemükben akár magasabb értékrendet is képviselhetnek, mint az autósok. Mert ugye ők környezetbarátan közlekednek nem úgy, mint mi... és joguk van hozzá stb...

Tehát van egyfajta különc felsőbbrendűség érzésük amihez társul, hogy ők a védettebbek - ugye a híradóban bemutatott sok biciklisgázolás is csak a csúnya gonosz autósok oldalát mutatja be - ráadásul a kresz is olyan dolgokat engedélyez nekik, ami nekik jó, de az autósoknak bosszantó és rendkívül zavaró tud lenni.

Ráadásul a biciklisek igen gyakran váltogatják közlekedési státuszukat a "gyalogos járdán közlekedve" majd a "közúti forgalom szereplője" között. Ezt k...va gyakran tapasztalom mindennapi szinten. Amikor a biciklisnek ha úgy kényelmes, akkor a járdán közlekedik... mikor meg úgy, akkor lehajt az útra az autósokhoz... aztán vissza ha épp úgy gyorsabb kényelmesebb neki...

A másik oldalról meg az autósokat frusztrálja ez az egész. A fent felsoroltak egy része, nem írom le újra.
Plusz ráadás, hogy a biciklisek túlnyomó többsége nem ismeri a kreszt. Ami meg is látszik, hiszen a KSH szerint a közúti balesetek 11%-át biciklisek okozzák. forrás Köztük és a motorosok közt a legnagyobb az ittas vezetők aránya. (2011-es adatok)
Arról nem is beszélve, hogy egy városban egy átlag 20-30km/h-val közlekedő biciklis az autós számára nem más, mint mozgó akadály amit ki kell kerülni. Ami persze többnyire nem gond, max egy kis bosszúság, de szituációtól és biciklistől függően akadhatnak problémák.
Nekem az a legbosszantóbb mikor a pirosnál odaáll mellém a biciklis vagy a kis motoros / robogós jobbról. Aztán zöld után 10 másodperccel megint előzhetem meg. Aztán a következő pirosnál ugyanez.... Volt, hogy kilométeren belül 4x kellett megelőznöm ugyanazt a biciklist.

No, ezeket még jócskán tovább lehet gondolni. Én is tudnék írni még pár oldalt, de úgy gondolom ennyi is elég ahhoz, hogy elmondjam a véleményem. Szerintem emiatt van ez a bizonyos helyzet.

[ Szerkesztve ]

(#7) Dany007


Dany007
veterán

No, most elolvastam a bejegyzést is! :B
Az előbbi hsz-em csupán az idézett szövegrészre irányult, akkor még csak azt olvastam el.
Most már a bejegyzést is. Amit nem igazán értek.

Azt írod:
"Szeretném megkérni a fórumozókat hogy ne álljanak neki keresni a hibákat a másik félben kicsiny országunk közlekedés kultúrájában. MEGOLDÁSOKAT SZERETNÉK HALLANI/OLVASNI!"

Tehát mi ne keressük a hibát a másik félben, de Te a bejegyzésben pontosan ezt teszed! Akkor mégis mit vársz és hogyan? Te leírod a véleményed a Te nézőpontodból mi meg kussolva bólogassunk hozzá? :D Ugyanmár... Ha te leírod mi is leírhatjuk aminek igen, gyakran flémelés a vége... De nem véletlenül.

Az amiket írtál ugyanolyan demagóg általánosítás, mint amiket én is írtam. És mint amiket bárki más tudna írni a saját szemszögéből. Mondjuk szvsz engem a nagymotorosok nem zavarnak, egyszerűen nincsenek útban. De a Te írásod alapján is látszik, hogy te is egy kicsit kivételezettnek érzed maga, hogyan az előbbiekben írtam. Mert hogy miért nem tudsz elmenni az autósok között! ? Mért kell elmenni az autósok között? Mért nem lehet beállni az autós mögé, ahogy a többi autós is, beállni a sorba!? Mért kell mindenáron előretolakodni?
Igen volt már nálam is, hogy a visszapillantónak koccolt egy motoros miközben elakart menni mellettem. Pedig nem én tehettem róla, nem zártam le semmit. Egyszerűen úgy álltam be ahogy. Igazából, főleg Pesten a f...szom se fogja azt figyelni, hogy na vajon b...ki elfér-e mellettem kényelmesen még egy motoros is. Ki a f...szom figyel erre vajon?

Nem kell, az én meglátásom szerint a motoros és a biciklis is legyen teljesen egyenjogú résztvevője a közlekedésnek ahogy az autósok. És ha végre mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznak majd akkor ezen problémák jó része meg is szűnhet akár.

No mindegy, a lényeg csak annyi lett volna, hogyha te azt kéred ne a másik félben keressük a hibát, akkor Te miért teszed ugyanezt? :)

(#8) creation válasza Dany007 (#7) üzenetére


creation
senior tag

Absolute igazad van abban hogy megjelöltem a hibát, de azt annak a bizonyosnak címeztem :)
Ugyanakkor van pozitív példa is. Amikor a Nagy mercis rosszul állt be a sorba és a benne ülő kis kínai srác mikor meglátta, hogy mellette állok, egy laza mozdulattal becsukta a tükröt s lám már el is fértem.

Nincs azzal gond ha meglátjuk a hibát, de ha megtaláljuk rá a megoldást, az az igazi.

És az a hozzáállás, hogy ki a faxom nézi hogy jön e mögöttem vagy elfér e, az nem megfelelő. Én is nézem jön e mögöttem másik motoros vagy kerékpáros és hogy elfér e, nem akarunk e egyszerre belépni az autók közés, kifér e mellettem ha kijöttünk a sor elején... Ezek tök apró figyelmességek. Böcsületesebbje meg is köszöni, ha elengedik (kézzel lábbal hadonászva).

Szerintem ezeken az apróságokon múlik rengeteg.

Nem állítom hogy nálam nem gurul el a gyógyszer, amikor felhúz egy egy közlekedésben részt vevő, de igyekszem hamar túltenni magam rajta és másban nem kárt okozni.

De amikor két taxis egymástól 2mm-re egymástól állva belenéz a tükörbe, majd jót vigyorogva meghúzza a vállát, attól falra mászok. Más autósok ha ezt észre veszik, kitekerik a kormányt, becsukják a tükröt és jó érzéssel távozok :) Mennyivel szebb neeeem?
Volt olyan hogy autós mellett álltam és beszóltam neki, ugyan guruljon már előrébb egy métert és akkor elférek, ő felhúzta az ablakot és közölte hogy nem, mert büdös a füstöm.... :F

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#9) Dany007 válasza creation (#8) üzenetére


Dany007
veterán

Hát akkor ebben az egyben nem fogunk egyetérteni. :)
Én alapvetően már azt sem értem, miért kell motorosoknak / bicikliseknek mindig előremenni, előre tolakodni? Mért nem lehet megállni az éppen aktuális autó mögött mint a többi autós?
Ha van előttem egy biciklis / motoros én sem tuszkolom be magamat mellé csak azért mert elférek.

Tudom, hogy a kresz engedélyezi már, hogy a motoros / biciklis lámpánál előre menjen. De attól még az nem kötelező! És főképp nem kötelezettség. Akkor meg minek?
Mert úgy meséled és úgy állítod be a dolgot, mintha ez nektek szent kötelességetek lenne hogy pirosnál mindenki elé betolakodjatok magatokat... Szerencsétlen autós meg 5 másodperccel a zöld után előzhet le megint... (robogóra, kerékpárra gondolok).

(#10) deicide válasza Dany007 (#6) üzenetére


deicide
veterán

A bringás morált Pesten én is látom autósként, viszont amerre mostanság napi szinten közlekedem, Sukoró - Budaörs, ott bringásként egész más a tapasztalatom. De a közlekedési helyzet is más, általában dugó van és a 20-al araszoló sor mellett húzok el balról 30-40-el. De megértőek, lehúzódnak, a szembejövők is a szélére mennek, hogy tudjak középen haladni. Persze itt is van , akinek fáj és behúzza középre az autóját, de alig pár ilyennel találkozom, kicsit jobb a helyzet, mint BP-n. Olyan szituációm is nem egyszer volt, hogy a már körforgalomban bent levő autós kicsit lassított, mert látta, hogy zúgok a lejtőn 45 körül és elengedett, mert megértette, hogy nekem több energiába telne újra gyorsítani, mint neki kicsit elvenni a gázt. Ezt azért is értékelem nagyon, mert ha autósként járok erre, ugyanezeket én is megteszem. Szóval vidéken kicsit más a helyzet azért (nem csak autós oldalon, pl ha piros a lámpa, bringával sem megyek át).

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#11) Dany007 válasza deicide (#10) üzenetére


Dany007
veterán

Én se azt mondom, hogy akadályoznám a bicikliseket vagy bárkit. Csak bizonyos megmozdulások bosszantanak. De én legtöbbször próbálok úgy menni, hogy nehogy bajuk essen.
Sőt, ha balról előz egyáltalán nem zavar a dolog. Teljesen normális hétköznapi esemény. Engem a jobbról előzés zavar. :) Valamiért beleivódott a tudatomba, hogy ha állok egy pirosnál vagy akárhol ahol jobbra már csak a járda van, akkor onnan nem kell számítani semmire és senkire...

De többször láttam már olyat, hogy a szerencsétlen / biciklis vagy motoros jobbról előzte az autót aki eléggé a szélén állt, de csakazért is megpróbáld elmenni mellette... Hát puff nekiment a padkának és szép nagyot esett. :) Na ilyenkor kérdezem én, ennyire muszáj elmenni mellettünk jobbról? Akkor menjen balról. Ahogy mondod is ebben azért a legtöbb autós partner.

Itt vidéken tényleg más a helyzet. Itt sokszor összekeverik a két közlekedési módot a biciklisek, de sokszor a motorosok is. Gondolkodás nélkül felmennek a járdára ha nekik épp úgy a gyorsabb / kényelmesebb, majd vissza az útra.
Láttam olyat is, hogy piros lámpánál a biciklis jobbról beelőzött minket, ment előre majd a lámpa előtt felhajtott a járdára és ott ment tovább (mert ugye ott nincs piros).

De a legdurvább az az volt, mikor mentem Veszprémben a színház utcájában (ez az egyik legnagyobb forgalmú út itt) és egyszer csak váratlanul a járdáról(!) leugrat elém egy biciklis az útra, miközben én 50-nel mentem... Satuzhattam bele, nehogy ledaráljam az illetőt. És ezt azóta még kétszer csinálták meg... meg még kitudja hányszor mással is.

A harmadik példa pedig a kresz tudatlanság. Ugye nálunk is egyre több körforgalom lesz. Sőt, lassan már minden nagyobb kereszteződés ilyen. Namármost van több is, amelyiken vezet át bicikliút, párhuzamosan a zebrával, körforgalom be és kijáratnál.
Itt elsőbbségadási kötelezettessége van a biciklisnek! Kint a tábla mindenhol! Szerinted érdekli? Gond nélkül kimegy az autós elé és még neki áll feljebb ha ledudálják. Mert sokaknak szerintem eszébe se jut, hogy a kresz rájuk is vonatkozik.

(#12) deicide válasza Dany007 (#11) üzenetére


deicide
veterán

Az ipariba jártam 5 évet, VE-re vegyészmérnöknek még 5-öt, ismerős a hely. :DDD
Akkor azért ott is vannak vakmerő bringások... :Y

Én jobbról nem előzök, főleg padkaközelben nem, mert ott a legtöbb a törmelék, üvegszilánk, stb. Meg autósként én sem számítok onnan érkezőre, így én sem megyek ott bringásként.

Az elsőbbségadás nem nagyon érdekli a bringásokat, ez igaz... :(((

[ Szerkesztve ]

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#13) creation válasza Dany007 (#9) üzenetére


creation
senior tag

Én a nagy körúton járok rendszerint egy fehér ETZ-vel. Amikor beáll a forgalom, különösen most hogy a rákóczi tértől a blaháig áll a bál a villamosok meg az azokat pótló buszok miatt, engedtessék meg, hogy ne kelljen nekem is a sorban füstölnöm, ha egyszer van lehetőség előre mennem és tieteket autósokat nem szórakoztatni jelenlétemmel. Továbbá a KRESZ-ben ez valahogy úgy hangzik hogy: "szeptembertől a két vagy több sávos autópályákon és autóutakon közlekedőknek torlódáshoz érve a legbelső sávban balra, míg a többi sávokban szorosan jobbra kell húzódniuk". Tehát, ezt nem én találtam ki és ha valaki nem tartja be akkor úgy gondolom a KRESZ-t nem tartja be. Pedig ez nem ellenetek autósok ellen van. És bár mi motorosok tényleg érezhetjük magunkat kiváltságosnak. Isten szerűnek. De nem hiszem hogy ezt így kellene felfogni. Csupán hozzáállás kérdése.

Ha ezt tartod és tényleg lehúzódsz jobb oldalt jobbra, bal oldalt balra, akkor a kerékpáros is balról fog elmenni melletted. És a motoros is boldogan fog elpöfögni, a nélkül hogy azt kéne nézze, hogyan ne vigye el 30-al a tükrödet.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#14) deicide válasza creation (#13) üzenetére


deicide
veterán

Ahogy bambano is írta, nem ezzel van gond. Hanem azzal, hogy odaáll elém a sorban, aztán nem megy. Pedig mióta megvan a GTC Turbo, szeretek dinamikusan indulni, értsd 2mp alatt 60-70re. Persze ez a robogóst/nagyobb motorost nem érdekli, neki az a fontos, hogy elsőnek indulhasson. És nem egy ilyennel találkozom BP-n. Mondom megint, nem azzal van a gond, hogy előrejön, mert ne tartsa fel az autós, de akkor üvegelje a gépét időben, hogy ő se tartson fel másokat.

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#15) bambano válasza creation (#13) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

kerékpárosok kedvenc szórakozása, hogyha büntetni akarnak, lerúgják a tükrödet, bízva abban, hogy sosem éred utol kocsival.

és igen, tényleg van ilyen pont a kreszben, 2012. szeptemberében lépett életbe, a 37. paragrafusban van. kicsit részrehajlónak érzem, hogy pont azt a részét sikerült idézned, ami számodra kedvező lehetne, és pont azt a részét felejtetted el idézni, amiből kiderül, hogy ez rád, mint motorosra, nem vonatkozik.
amennyiben megkülönböztető jelzéseit használó járművet, műszaki mentést végző járművet, forgalmat ellenőrző járművet vagy úttisztító járművet vezetsz, úgy természetesen jogosan hivatkozol erre a paragrafusra (1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet, 37. par. 4. bek. b-e pontok).

kellene még annak a bizonyítása, hogy a Nagykörút autópálya, esetleg autóút.

szerk: ha ezt betartod, akkor sem fog a kerékpáros balról elmenni melletted. ugyanis kerékpárral tilos autópályára felhajtani.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16) bambano válasza creation (#13) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

azt már csak a grammatikanáci mondatja, hogy a nagy körúton nincs se blaha, se rákóczi :P

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#17) deicide válasza bambano (#16) üzenetére


deicide
veterán

;]

Ráadásul a vezetéknevem Rákóczi :DDD

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#18) creation válasza bambano (#16) üzenetére


creation
senior tag

[link] :F

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#19) creation válasza deicide (#17) üzenetére


creation
senior tag

Ráadásul elnézést a valóban figyelmetlen kis betűért :)

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#20) creation válasza bambano (#15) üzenetére


creation
senior tag

[link]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#21) bambano válasza creation (#18) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

A nagy körút egy körút, ami nagy, ez pesti értelmezésben a Hungária és csatlakozó körútjait jelenti.
A Blaha meg a Rákóczi a Ferenc-Erzsébet-József körutakból álló komplexumon van, aminek a neve Nagykörút. A Nagykörútból helyesen képeztek abban a cikkben melléknevet a nagykörúti karaktersorozattal.

heti grammatikanáci rovatunkat hallották.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22) bambano válasza creation (#20) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

itt sem mondják ki, hogy hivatalos alapja lenne a dolognak, arról beszélnek, hogy szerintük ha az autósok megszokják, hogy baleset esetén az autópályán így kell viselkedni, akkor majd normális forgalomban máshol is így fognak.

szerintem ez max. álmodozás kategória, vagy az sem. a kreszben semmi nyoma nincs ennek, a hozzászólások között is az szerepel, hogy az az osztrák rendelkezés, amit vélhetőleg másolnak, 2000 eurós bírságot szab ki a motorosokra, ha ezt megteszik.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23) creation válasza bambano (#22) üzenetére


creation
senior tag

Igaz, de a cáfolata sem szerepel, valamint a hivatalos hozzáállás is ez.

A hely megnevezésével kapcsalatos tudatlanságomért mea culpa. De szerintem te is tisztában voltál azzal miről beszélek és mindenki más is :R

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#24) bambano válasza creation (#23) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Igaz, de a cáfolata sem szerepel": ha neked a kétezer euró büntetés nem cáfolat, akkor csak nyugodtan menj előre.

ismétlem magam: jelenleg nincs olyan kresz szabály, ami előírja az autósoknak, hogy középen biztonsági folyosót nyissanak a Nagykörúton. Vélhetőleg nem is lesz, mert a Nagykörúton nem férne el középen a biztonsági folyosó, ráadásul ott már van ilyen, a villamossínen. Ha te ezen szabály szerint balra húzódnál a belső sávban, akkor több helyet hagynál a szabályokban nem létező középső valami számára, és kevesebbet, a jelenleg is létező folyosón, a villamossínen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25) Lenry válasza Dany007 (#7) üzenetére


Lenry
félisten

hogy na vajon b...ki elfér-e mellettem kényelmesen még egy motoros is. Ki a f...szom figyel erre vajon?

ezt nem is kell figyelned, sőt...
a motorosnak is a hátad mögé kell besorolnia, mert attól, hogy odafér, attól az még nem biztonságos és baromira nem is szabályos, ahogyan két kispolszki / Smart sem áll be egymás mellé a pirosban, bárhogyan is fér el, úgy a motoros sem állhat be.

úgyhogy Creation kollégának mondanám, hogy ha ebben a helyzetben fellökődik a motorjával, akkor bizony fülét-farkát húzza be, mert ő volt a hibás.

közben látom, hogy épp erről megy a vita...

(#26) creation semmi vitatottság nincs ebben. autópályán, autóúton félrehúzódik az autós, máshol meg besorolsz mögé.

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#26) creation válasza bambano (#24) üzenetére


creation
senior tag

Hmmm igazad van... Viszont így meglátogatom rendőr ösmerősömet... Egy kis beszélgetésre, hogy a rendőrség hogy áll ehhez a vitatott kérdéshez. :)

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#27) creation válasza creation (#26) üzenetére


creation
senior tag

Úgy néz ki ebből a publikálásomból nem jövök ki jól, de legalább tanulságos lesz :)

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#28) bambano válasza creation (#26) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a rendőrségnek törvényben előírt mennyiségű büntetést kell beszednie. így fog hozzáállni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#29) Dany007 válasza creation (#13) üzenetére


Dany007
veterán

No, azt hiszem a nagyrészére válaszoltak a többiek. :)
De mint mondtam a nagymotorosok engem nem szoktak zavarni, mert általában nem sok vizet zavarnak. Ha látom, hogy jön mögöttem még le is húzódok kicsit, hogy gyorsabban le tudjon előzni (autóúton, pályán stb...)

@(#27) creation :

Nem az számít, csak az igazság. Illetve az egyéni véleményünk. Én mindenkit igyekszem toleránsan kezelni az utakon, csak vannak dolgok, amik bosszantanak. De ettől még nem fogok nekihajtani egy biciklisnek vagy motorosnak és akadályozni se fogom direkt.

@Lenry:

Ez esetben köszönöm a megerősítést! :)

[ Szerkesztve ]

(#30) 4ron


4ron
senior tag

Pont a motorosokról tudnék ugyanilyen sárdobáló blogot írni. Velük csak rossz tapasztalatom van, pedig csak 3 éve van jogsim.

⭐ Revolut meghívó ajándék 7500 Ft bónusszal | Raiffeisen Bank meghívó változó ajánlói bónusszal ⭐ Kérd privát üzenetben tőlem!

(#31) DigitXT válasza Dany007 (#9) üzenetére


DigitXT
félisten

Bár előre látom, hogy ebbe a blogba nagyon felesleges is beleszólnom,
de erre azért csak reagálnék egy gondolatot, mert képzavart érzékelek:

"Mért nem lehet megállni az éppen aktuális autó mögött mint a többi autós?"
Mert ő nem autós.:U Hanem motoros, és éppen azért ült fel motorra,
hogy az úticéljához töredék idő alatt eljusson. Ha és amennyiben az
autósok (dugós) sebességével lehetne csak a városban motorosként
közlekedni, akkor semmi előnye nem maradna a dolognak, csakis a
hátrányai jönnének elő, miszerint pl. töredék idő alatt súlyos, halálos
sérülést lehet összeszedni, míg autónál ott a kasztni, öv, légzsák.:)

Ha arra "kárhoztatnának", hogy 1 órát álljak a dugóban motorosként,
azzal az erővel beülhetnék az autóba, pöföghetnék állva, járathatnám
a klímát, stb. Miért érzem úgy, hogy még sohasem ültél motoron?:F
---
Amúgy a biciklistáknál tényleg problémás az előre haladás a pirosnál
(vagy éppen piroson át), mert azok valóban mozgó akadályt képeznek.
De egy 60-70-nel közlekedő motoros, aki a lámpától úgy kilő, hogy Te
még csak az 1-est keresed, az már miért lenne ilyen?:) Nem is látod
többet, ha nem csukják be előtte a kaput. És amúgy tök szabályosan
közlekedve is simán elérheti még a következő zöldet, amivel időt nyer.

Akkor nem tud a motoros sok időt nyerni a városban az autós társával
szemben, ha NINCS dugó. Barátnőmmel rendszeresen megyünk haza
edzésről úgy, hogy én a robogón ő meg kocsival: jellemzően van időm
kinyitni a garázst, betolni a motort, levenni a felszerelést, mire hazaér,
tehát kb. 5 perccel jobb időt tudok menni átlagban, azon a szakaszon.
De ha nincs nagy forgalom, akkor max. 1 perc, és nagyon sok múlik a
lámpákon... Szvsz ezért megy előre a motoros, mert gyorsabban indul:
jobb eséllyel éri el a következő zöldet. (Kivéve, ha amúgy is zöldhullám
van, mert akkor semmi teteje jobban belehúzni.) Aki tudja, hogy ő nem
ilyen, mert nem tud/nem mer/nem akar dinamikusan indulni az valóban
NE menjen előre, hogy utána előzgethessék vissza - az életveszélyes.

Apró megjegyzés: robogó és robogó közt is lehet ám némi difi...:R
Vannak olyanok, amik rendesen meg tudnak indulni - jellemzően ezek
nagyobb köbcentisek, mint a segédmotorkerékpár (50 ccm) társaik, s
arról ismerheted fel legkönnyebben őket, hogy rendszám is van rajtuk.
(Azt most ne részletezzük, hogy sokan járnak rendszám nélküli nagy
motorokkal Budapesten, mert ez szabályozási kérdés + visszaélés...)
---
Ha van előttem egy biciklis / motoros én sem tuszkolom be magamat mellé
A motoros tipikusan a sáv közepén kell, hogy álljon, és nem szabadna,
hogy mellé férj... Ha van esze, akkor ő sem úgy megy előre, hogy ott áll
két autó közt, hanem elfér közted és a zebra közt - probléma letudva.:)
A bicikliseket meg hagyjuk: fent leírtam, hogy nem ugyanaz a kategória.

Egyszerűen úgy álltam be ahogy.
Hát igen, a sáv közepének megtalálásáról, a sávtartásról, és az indexek
használatáról nem ártana néha továbbképzés: kevesebb lenne a baleset.
Azért amikor 20 autós áll gyönyörű libasorban a sáv-középben, egy meg
a terelővonalon, mert neki "úgy jött ki", akkor szvsz evidens, ki a hibás...

(#32) bambano válasza DigitXT (#31) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

de miért hiszi a robogós, hogy neki hamarabb kell hazaérnie? a közértben is előretolakszik a sorban, mivel ő robogót parkolt le a bót előtt?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33) Psychonaut válasza bambano (#32) üzenetére


Psychonaut
addikt

Rossz a párhuzamod is, de egyébként szerintem érthetően leírta: az emberek azért ülnek a városban motorra, hogy gyorsabban tudjanak közlekedni, el tudják kerülni a dugókat azáltal, hogy előrecsurognak az autósok között.

Ezzel az elvvel egyébként nem is lenne gond, csak sokszor tényleg az van, hogy dinamikusabban indulok én az autóval, mint a motoros a motorjával, és baromira bosszant, hogy ha annyira azért mégsem siet, akkor mi a francnak állt be elém.

(#34) bambano válasza Psychonaut (#33) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a kérdésemre nem írt választ. nem az a kérdés, hogy hogyan kerüli el a dugókat vagy hogyan oldja meg, hogy gyorsabb legyen, az a kérdés, hogy miért hiszi, hogy ehhez mindenki más kárára is joga van.

oké, előrecsurog a lámpánál. miért? mindenki más kivárja a sorát. ő miért nem?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#35) Psychonaut válasza bambano (#34) üzenetére


Psychonaut
addikt

Ha nálad gyorsabban indul a lámpától, akkor szerintem senkinek nincsen kára az egészből, vagy?

(#36) bambano válasza Psychonaut (#35) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ne tereljünk, maradjunk az alapkérdésnél.
miért hiszi, hogy neki előrébb kell jutnia?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#37) Psychonaut válasza bambano (#36) üzenetére


Psychonaut
addikt

Kicsit vegyél vissza a hangnemből, semmiféle terelés nem volt a hozzászólásomban, a kérdésedre írtam választ.

az a kérdés, hogy miért hiszi, hogy ehhez mindenki más kárára is joga van

Nyilvánvalóan más kárára ehhez nincs joga, ez teljesen vitathatatlan, csupán arra hívtam fel a figyelmet, hogy amennyiben senkinek nem származik kára belőle (és szerintem ha gyorsabban indul lámpától, mint az első autó, akkor ez így van, de ha nem, szívesen veszem az ellenkezőjének a bizonyítását), akkor a kérdésed értelmetlenné válik.

Egyébként meg gondolom azért hiszi, mert ha másnak nem árt vele, magának viszont kényelmesebb, akkor miért ne csinálja? (FIGYELJ! Ismét azt írtam, hogy "ha másnak nem árt vele".)

(#38) bambano válasza Psychonaut (#37) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az, hogy nem hagyom, hogy eltereld a kérdésről a figyelmet, nem indok az ilyen vegyél vissza típusú válaszokra. továbbra se tereljünk.

nem tud úgy előre menni, hogy ne okozzon vele a többinek hátrányt.
és még mindig az a kérdés: miért hiszi, hogy joga van előre menni?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#39) nyogo83 válasza bambano (#38) üzenetére


nyogo83
senior tag

Tudom, hogy a válasz nem fog kielégíteni, valamint azt sem várom hogy megértsd, mert láthatóan frusztrál a dolog.
A motoros él a szabâlyok adta lehetôséggel, hogy pl dugóban ne a 16.-ik zöldre jusson át, 15-20percet az autósok, buszok között a finom kormot letüdôzve. Lánchíd-Andrássy-Kós Károly sétány motorral reggel-este 15perc maximum. Autóval legalább a duplája a két-három lámpán keresztül kialakult egybefüggô kocsisor miatt, ahol 1 zöld alatt max 3-4 autó tud átmenni.

Te gondolom kivárnád a sorodat, ha motorral mennél, ugye? Ne legyünk már álszentek :U

(#40) Psychonaut válasza bambano (#38) üzenetére


Psychonaut
addikt

1, Vezesd le konkrétan, hogy, hol tértem el az idézett kérdéstől.
2, Indokold meg, hogy ha gyorsabban indul el a motoros a lámpától, mint te, akkor milyen hátrányt okoz neked.

(#41) Dany007 válasza DigitXT (#31) üzenetére


Dany007
veterán

Olvasd el a többi hsz-t is és eltűnik a képzavar. Hadd ne kelljen újra leírnom. Bent a válasz a többiben.

(#42) bambano válasza nyogo83 (#39) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ezzel max. annyit mondattál ki velem, hogy a szabály sem helyes.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#43) bambano válasza Psychonaut (#40) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

hogy te még mindig arról beszélsz, hogy ha ilyen feltétel meg ha olyan feltétel teljesül, akkor miért ne mennél előre. én pedig még mindig arra vagyok kíváncsi, miért akarsz előre menni?

ha elém áll egy motoros, akkor az minimum hátrány, hogy egy motorhossz + egy követési távolsággal hátrébb kerülök. de ez csak akkor igaz, ha a motoros nagyon sokkal gyorsabban indul, mint én. amennyiben a motoros nem gyorsabb, mint én, akkor további hátrányok érnek. ez a fizikai része.

a nem fizikai része meg az, hogy teljesen indokolatlanul kivételeznek egy gépjármű kategóriával. miért? mivel különb egy motoros nálam, hogy ő előre mehet, én meg nem? miért nem vagyunk egyenrangúak az úton?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#44) Psychonaut válasza bambano (#43) üzenetére


Psychonaut
addikt

Ne haragudj, de két kérdés volt az eredeti hozzászólásodban, az, hogy én az egyikre válaszoltam, ami történetesen nem az volt, amire te választ akartál kapni (annak ellenére, hogy úgy vezetted be, hogy "az a kérdés"), az nem terelés. Just sayin'. ;)

Nem tudom, te hogy vagy vele, én vonalon állok meg a lámpánál (vagy, ha nem első vagyok, akkor másik autó mögött, és közöttünk nincs egy motornyi hely), tehát motoros eleve csak az első esetben fér be elém, abban az esetben pedig nem kerülök egy motorhosszal hátrébb, hiszen amúgy sem mentem volna a vonal elé. Innentől pedig ha a motoros gyorsabban indul, mint én, akkor hadd menjen, amennyiben nem, tahó és azonnal utálom. :D

Mielőtt belekötnél: a követési távolságról azért nem írtam, mert a kutya sem tartja be erősebb forgalom esetén, és a motorosok is ilyen helyzetekben csorognak előre, innen indult az egész vita.

Teljesen mindegy, hogy miért kivételeznek ezzel a kategóriával, kivételeznek és kész. A taxisokkal is kivételeznek, meg még több más csoporttal.

Egyébként nem azért mehet előre, mert különb, mint te, hanem azért, mert elfér, te meg autóval nem férsz el.

SZERK: ja, és tegyük tisztába: autós vagyok, nem motoros. Csak nekem nincs problémám azokkal, akik nekem nem okoznak hátrányt. Kiállok a sáv szélére, menjenek, ha tudnak. Attól nekem nem lesz rosszabb. Nem tartozom a "dögöljön meg a szomszéd tehene is" mentalitású emberek közé.

[ Szerkesztve ]

(#45) DigitXT válasza bambano (#38) üzenetére


DigitXT
félisten

Milyen hátrányt okozok NEKED, ha NEM tartalak fel és nem töröm le a tükröd? Azt, hogy hamarabb hazaértem, az nekem előny, DE neked nem hátrány.:R

Egyébként a jogot a KRESZ adja a pirosnál előre sorolásra... Én azt megértem, hogy ez neked nem tetszik, mert Te lassabban érsz haza az autóban üldögélve, csak nincs ok-okozati összefüggés aközött, hogy Te lassan érsz haza, én meg gyorsan: nem tartalak fel, s nem okozok neked hátrányt. Sőt! Ha én is autóban ülnék, akkor pontosan eggyel több autó lenne városban, amiben csak a sofőr ül, pont egy autónyival nagyobb dugót kéne végigállnod: még lassabban érnél haza.

Ha úgy beszabályoznák, hogy csak autós tempóval tudjak haladni, akkor kösz, de nem ülnék motorra, mert nekem is kedves az életem. Így legalább van miért "kockáztatni": 15 perc a munkába beérni, ill. haza, nem 1 óra, mint BKV-val, ill. nem is 30 perc, mint autóval. Ha esetleg te is gyorsabban szeretnél közlekedni, akkor jogod van bármikor felülni egy motorra, és szintén előremenni a lámpánál.

A pénztáros hasonlatod nagyon sz*r, de ha már mindenképp pénztár, akkor azt nézd, hogy "gyorskassza"... Ahova beállhatnak azok az emberek kosárral, akik csak pár apróságot vettek (sima kosár van náluk), ezáltal gyorsabban végeznek a kasszánál... Akik meg tele pakoltak egy bevásárlókocsit, többet kell várjanak, mert a gyorskassza nem nekik van nyitva. Nem hiszem, hogy pont neked kéne magyarázni a konvoj hatást. Lehet hőbörögni, hogy minek csinálnak ilyet*, mert neked hátrányos, de ez kizárólag akkor lenne igaz, ha a "rendes" kasszák nem mennek teljes kihasználtsággal, mégpedig azért, mert a pénztárost átültették a gyorskasszába. De ha pont úgy csinálják, hogy neked NEM hátrányos, akkor?

Én csak, és kizárólag azok nevében beszéltem, akik mennek, mert mehetnek. És baromira nem tartanak fel senkit. Az általánosítás ellen szólaltam fel szvsz: aki előremegy, s utána tötymörög, az tényleg nem nyer semmit, ellenben mást feltart, akadályoz, tehát össztársadalmi szempontból ekkor a szabály káros.:P

Szerk:
"ha elém áll egy motoros, akkor az minimum hátrány, hogy egy motorhossz + egy követési távolsággal hátrébb kerülök. de ez csak akkor igaz, ha a motoros nagyon sokkal gyorsabban indul, mint én. amennyiben a motoros nem gyorsabb, mint én, akkor további hátrányok érnek. ez a fizikai része."
Te csíknál állsz, a motoros meg a csík előtt, így nem kerülsz hátrányba. Aztán nagyon sokkal gyorsabban indul, mert a sárgára már lenyelezi (ha nem jönnek keresztbe a pirosban), és te mire megtalálod az egyest, már ott sincs. Legalábbis én így csinálom. Korábban írtad, hogy az ilyenekkel nincs bajod, én meg pont az "ilyenek" nevében írtam egy HSZ-t, szóval nem tudom, mit kötözködsz.:))

Szerk:
"a nem fizikai része meg az"
Ez szvsz az irigység része.:B Azért "kivételeznek" ezzel a járműkategóriával, mert ha mindenki, aki egy 1,5-2 tonnás dögben egyedül pöffeszkedve elfüstöl 10-12 liter üzemanyagot a városban 100 km-re vetítve átülne motorra, akkor jóval kisebb lenne a dugó, javulna a levegő, stb. Egyszóval azért, hogy legyen kézzelfogható előnye a motorozásnak (a fogyasztáson való spóroláson kívül), ha már amúgy rengeteg hátránya van (főként balesetveszély szempontjából). Tudom, akkor felszólalhatnának a biciklisták is, hogy de hát ha mindenki biciklire ülne, akkor nem lenn szmog, stb. Csak ez messzire vezet: nekik elvileg bicikliutakat építenek, aztán arra sem hajthatsz fel autóval: hűha.:Y

[ Szerkesztve ]

(#46) bambano válasza Psychonaut (#44) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

megállok például a lámpánál, elsőként a vonalon. jön egy motoros, előrecsurog, egészen mellém. helyzetet erősen rontja, ha nem motoros, hanem biciklis. A lámpa zöldre vált. Ilyenkor két megoldás van:
1. megvárom, míg méltóztatik elindulni és előre megy annyit, hogyha véletlenül perecel mondjuk a keresztben villamossínen, akkor is meg tudjak állni. közben akár ifák meg füstös csuklósbuszok is elmennek mellettünk.
2. lerajtolom, és akkor pár méteren keresztül egy padlógázzal taposott autó mellett megy két centire a puhatestű.

az első esetben toporoghatok a kereszteződésben, míg el nem megy, a másodikban pedig erős balesetveszélyt okozok. pedig kresz szerint nekem meg jogom van sávon belül előzni, de ettől még az a véleményem, hogy ez hajmeresztő.

tehát azért, mert ő előrepofátlankodott, vagy lassabban tudok átjutni a kereszteződésen, vagy balesetet kockáztatok. miért is kell nekem a magam kárára az ő testi épségére vigyázni?

de, legalább egy motorhosszal meg egy követési távolsággal hátrébb kerülsz, csak ezt nem a lámpa előtt kell mérni, hanem mikor átértél a kereszteződésen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#47) bambano válasza DigitXT (#45) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

te úgy csinálod, hogy amikor autóban ülsz, akkor még keresed az egyest, amikor már mehetnél?
én nem csinálom így, én már korán betolom egybe, ott rohadjon meg a kinyomó csapágy, ahol akar.

"Te csíknál állsz, a motoros meg a csík előtt, így nem kerülsz hátrányba.": neked is mondom: amíg piros a lámpa, addig igaz ez. egyébként lásd előző hsz.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#48) DigitXT válasza bambano (#47) üzenetére


DigitXT
félisten

Nem, autóban is általában meg szoktam érezni a sárgát (vagy ha nem, és korai volt, hát ott rohadjon meg a kinyomócsapágy, ahogy írod:DDD), és addigra már én is "egyesben" állok, rajtra készen.:K Tehát a sárgára már elvileg tudnék indulni (megjegyzem, az még nem igazán szabályos).:B A nagy különbség az, hogy az autóban soha nem indulok padlógázzal, míg a 180 ccm motorommal simán. És az autóban egyesből kettesbe is kell idővel váltanom (addig ugye nem gyorsul az autó), a robogómon meg a CVT megoldja a problémát, és végig nyomaték/ill. teljesítménymaximumon gyorsítok: baromira le szokott maradni mindenki. Épp ezért megszoktam, hogy autó nem is nagyon jöhet mellém, aztán volt meglepi, amikor az A8-as Audi lepadlózta mellettem, és simán legyorsult a semmiből. Nagyon sietett haza gondolom.:P

A tapasztalat amúgy az, hogy rengetegen még csak a sárgánál kezdik keresni az egyest. Te lehet, hogy nem, és akár állsz a kuplungon percekig, de hidd el, hogy sok ilyen van. Budapesten legalábbis mindennapos, hogy marha lassan indulnak meg a sorok.:U Ahogy egyébként azzal is tökéletesen egyetértek, hogy sok olyan motoros is van, aki csak a sárgára rúgja az egyest, és (valami "érthetetlen okból") tötymörgősen indul.:K Egyébként van egy magyarázatom arra, hogy miért tötymörög: tipikusan azt a motorost szokták elgázolni, aki a sárgára már nyélgázon van, mert a keresztforgalomban az "érett sárgán" még sokan áttolják aztán puff...:W Ezért én is körülnézek a nyelezés előtt.:R

[ Szerkesztve ]

(#49) DigitXT válasza deicide (#10) üzenetére


DigitXT
félisten

elengedett, mert megértette, hogy nekem több energiába telne újra gyorsítani, mint neki kicsit elvenni a gázt.
Ez is egy megközelítés, de van erre egy másik magyarázat is! Elengedett,
mert látta, hogy 45-tel zúgsz bele a körforgalomba, és baromira nem fogsz
megállni és megadni neki az elsőbbségét, így inkább lemondott arról, hogy
elkerülje a balesetet... Erre amúgy kitér a KRESZ tankönyv is, csak éppen
motorossal példálózik.:DDD Azt észleli, hogy egy motoros nagy sebességgel
közelít a mellékúton a kereszteződés felé és nem mérsékli sebességét.:(
Köteles-e lassítani? Válasz igen, mert a balesetet el kell kerülni, és ebben
a helyzetben a "bizalmi elv" nem érvényesül, mert úgy látod, hogy nem fog
tudni megállni a kereszteződésig, tehát veheted úgy, hogy nem tartja be a
KRESZ-t.:B Ehhez csak azért szóltam hozzá, mert pont ma volt egy ilyen
szitu a Clark Ádám téri körforgalomban: én robogón, biciklis meg ezerrel a
hídról. Elvettem a gázt, de az eszembe se jutott, hogy azért teszem, mert
nehéz lenne szegény bringásnak újra felgyorsítania! Hanem azért, mert én
nem akartam elütni. (Üsse el más, ha muszáj...) Nem akartam a HSZ-szel
újabb vitafelületet nyitni, mert nagyjából értelmetlen szócséplés - mindenki
úgy közlekedik, ahogy tud: ha szabályos, akkor szabályos, ha nem, akkor
meg az a rendőr dolga. Én se megyek a piroson áthajtó bringás után, hogy
"Hé öreg, neked nem piros?" Ő dolga: nem vagyok rendőr. Nevelni se lehet.

De nem vagyok szemellenzős "motoros" és anti-bringás...! Ma láttam egy
piros 500 ccm Nexus-t, ahogy áthajtott a piroson. Rendszámmal, stb. És
már rég piros volt, szóval abszolút szándékos szabálysértés volt... Neki is
gumibot jár.:U (Gondolom nézte, hogy még éppen elfér, gyalogos sehol...)

(#50) Dany007 válasza DigitXT (#49) üzenetére


Dany007
veterán

" Azt észleli, hogy egy motoros nagy sebességgel
közelít a mellékúton a kereszteződés felé és nem mérsékli sebességét.:(
Köteles-e lassítani? Válasz igen, mert a balesetet el kell kerülni,"

Ez mondjuk nekem mocskosul nem tetszik. Értem a logikáját meg jogos is meg minden... de mégsem életszerű.
Mert ennyi erővel minden szabálytalankodhatna és csinálhatná azt amit akar az utakon, hiszen a másiknak ha észleli úgyis le kell lassítania, úgyis el kell kerülnie a balesetet... Ergo bárki bármit csinálhat mert ez alapján arra számíthat, hogy majd a másik lassít.

Arról nem is beszélve, hogy mi van ha nem látod? Vagy ha épp nem figyeled? Megyek én is városon kívül 90-100-zal k...vára nem azt nézem hogy a mellékútról jön-e valaki vagy sem, mikor egyértelmű, hogy én haladok a védett útvonalon.
Ez megint hasonló szitu, mint amit korábban írtam - remélem elolvastad utólag a hsz-eket -, hogy a pirosnál nem fogok arra figyelni, hogy jobb oldalon is legyen megfelelő hely köztem és a padka között, hogy a motoros elférjen. Mint megtudtam nem is kell figyelnem.

Na ez is olyan. Menet közben nem fogom azt figyelgetni, hogy a mellékútról nekem akar-e rongyolni valaki. Ha meg észelem akkor nyilvánvaló hogy teszek ellene, hiszen én sem akarom összetöretni magamat. :)

Ezért is fontos szerintem a bizalmi elv mindenkori betartása / használata stb... Hiszen ha úgy kéne elindulnod, hogy nem bízhatsz a másikban, hogy az betartja a kreszt akkor a büdös életbe nem indulnál el. :) Nem mernél behajtani egy kereszteződésbe mert bármikor elcsaphat valaki... Nem mernél városon kívül kanyarba bemenni mert bármikor jöhet szembe egy idióta aki kanyarban előz.
De mivel bízol benne, hogy betartja a szabályt miszerint beláthatatlan kanyarban nem kezdünk előzésbe ezért relatíve nyugodtsággal behajtasz a kanyarba... Sajnos sokaknak amúgy ezt sem sikerül betartani.
Úgyhogy ez a bizalmi dolog szerintem egy létfontosságú a közlekedésben.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.