Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) a347 válasza PROTRON (#199) üzenetére


a347
aktív tag

Nos, megfogadva a tanácsot. A változtatások hoztak kb 15 fok nyereséget. Max terhelésen nagyjából 75-78 fok volt a CPU. Ternészetesen ez sem hú de f@sza, de azért a 90 feletti értéknél jóval barátibb.

(#202) PROTRON válasza a347 (#201) üzenetére


PROTRON
addikt

'As expected'...a világot nehéz megváltani az egyéb paraméterek okán, de azért szépítettél az eredményen.
Max terhelés alatt tehát az 5ghz-t érted, amit stabilan tudsz vele huzamosabb ideig (lp cinebench r15 sokmagos tesztjét a beállításokban 1-2 órásra automatán beállítani).
Csak mert igazából a 75 fokkal a cpuk teljesen elégedettek, 85nél kezdenek bekérdezni hogy nem akarnál-e mással (mondjuk a valaki veséjével) szórakozni, csak mert kezdenek nekik is beszólogatni a haveri egységek az alaplapi cpu foglalat körül.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#203) haxiboy válasza a347 (#201) üzenetére


haxiboy
veterán

Ha megfordítod a két fenti ventilátort, akkor még nyerhetsz pár fokot, most gyakorlatilag vissza fújod a gpu-ból és a cpu hűtőből kiáramló meleget oda ahonnan jött.

Amit én szoktam követni:
Elöl illetve alul befelé fúj, hátul illetve felül pedig a gépházból kifelé fújnak a ventik.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#204) PROTRON válasza haxiboy (#203) üzenetére


PROTRON
addikt

Jópár video van fent youtubeon, és azok alapján nincs igazad abban hogy "visszafújná" a meleglevegőt.
Hanem direkt rásegíti az alaplapi VRM-ekre mint aktív hűtő, továbbá hogy mindenképpen a hátulsó venti irányába menjen a meleg levegő, ahol mivel lendülettel távozik, eltávolodik a háztól, és a fenti ventik normális hőmérsékletű levegőt nyernek.
Elméletben jól hangzik hogy a fenti ventik segítsenek rá meleg levegő természetes légáramlására, de a tesztek azt mutatták hogy PC ház esetében nem ennyire egyszerű az 1x1.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#205) a347 válasza PROTRON (#202) üzenetére


a347
aktív tag

Igen, 5.1Ghz. Kicsit még variáltam a fan sebességekkel, mert zavart, hogy állandóan változik.
A boost-ot pedig csak 4.7-ig engedtem. Na így már viszonylag csendes és hűsebb (71 fok) rendszer lett a vége. Nem tudom ismeritek-e az Argus Monitor progit. Most találtam rá, elég jónak tűnik.

(#206) a347 válasza haxiboy (#203) üzenetére


a347
aktív tag

Igen én is tipródtam rajta, de úgy döntöttem kipróbálom PROTRON kollega tanácsát.
Ha lesz időm, holnap lehet kipróbálom az ellenkező irányt is a fenti ventikkel.
Bár gyanús, hogy az elől lévő két 120-as venti elég soványka friss levegőt visz be, ha egyedül hagyom őket.

(#207) PROTRON válasza a347 (#206) üzenetére


PROTRON
addikt

Egy teszt erejéig én megpróbálnám azt is hogy megfordítani a vízszintes áramlási irányt.
Tehát a hátulsó 1 db elszívó ventit befúvóra rakni, a 2 db cpu ventit tükrözni, tehát hogy a bordák baloldalaira kerüljenek és az előlap irányába fújjanak, a felülső ventik továbbra is befele fújni, kiszerelni a felső drivebayt és a 2 db előlapi ventit átrakni kifúvóra, egyet az előlapra a drivebay helyére, egyet pedig fölé ha lehetséges(tehát ha ott is perforált a tető).

Ugyan elsőre szentségtörésnek hangzik hogy hátulról szívjon levegőt, hiszen "jujujuuuuj a gpu venti hátrafele pumpál) de valójában a gpu hűtőegységek legtöbbje a hő nagy részét oldalirányba a házba(nomeg az alaplapra) lövi és csak egy kis része kerül ki a hátulsó szellőző nyílásokon. Ennek a kis mennyiségnek az esetében amit tehát a hátulsó venti beszívhat, még meg lehet oldani a távoltartást 1-2 megfelelően pozícionált, az áramlás irányát terelő műanyag elemmel. De ez már modding kategória és feltételezem hogy azért nem véletlenül vettél cég által összeszerelt gépet, nem mindenki akar még ennyit se moddingolgatni és már az is örvendetes hogy a ventillációval foglalkozol.
Továbbá még mindig eléggé kicsike házat választottál, de ízlések és pofonok.

Amúgy az én GTX 1070 egységem hűtője pl a tápcsatiknál, tehát a ház elején küldi ki a házba a legnagyobb mennyiségű, kéz számára tényleg forró levegőt, szal azt láttam a hőmérsékleteken hogy ha a ventim elölről hátrafele szív, akkor beszívja ezt a felmelegített levegőt, míg fordított esetben a lendület távoltartja...1-2 fok különbséget, de azért jelent még úgy is hogy egyelőre nincs oldallap.
A fotódon látható VGA-n komoly hűtés van, de az is alapvetően nem hátrafele küldi a meleget, hanem oldalra és látom hogy ezen is jól előrenyúlik a hűtőegység, csak mivel masszívabb így gondolom a felületével érintkező levegő nem melegszik fel arra az 50-60 fokra mint az enyémnél. :D

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#208) PROTRON válasza PROTRON (#207) üzenetére


PROTRON
addikt

Lejárt a szerkesztési idő, bocs a duplaposztért.
Most megint megnéztem az összerakással kapcsolatos videót és tényleg brutális hogy 25-40%-os terhelésen már felment náluk 75 fok körülre játékok alatt, persze ebben benne van az is hogy a %-os terhelés nem jelenti azt hogy minden hőtermelő egység le van kapcsolva, bizony 40%-on is majdnem minden fogyasztót bekapcsolnak a procik--->hptermelés, csak többet járnak üresjáratban.
Aztán commentek között írják hogy az alaplapi bios beállítások is hatással vannak a hőfokra, tehát előállhat olyan helyzet hogy a tápellátás miatt többet fogyaszt-->jobban melegszik, még sincs extra teljesítmény. Továbbá írták hogy jó lenne 70 fok alatt tartani a cput, mert akkor még egy kicsivel jobban boostol alapjáraton.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#209) haxiboy válasza PROTRON (#204) üzenetére


haxiboy
veterán

Én füstgéppel állítottam be, igaz jóval nagyobb házam van és alulról is kap levegőt, de nálam egyértelműen bevált hogy a fenti ventik kifelé fújnak. ~2-3 fok a CPU-nál ~6-7 a vrm-nél ~10 a gpu-nál.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#210) PROTRON válasza haxiboy (#209) üzenetére


PROTRON
addikt

Én csak annak a statisztikának hiszek amit én magam hamisítottam. :D
Szóval az összes lehetséges venti pozíciót és irányt kipróbáltad? Mármint azt is hogy a felül lévők közül az egyik befele a másik kifele fúj...ennyire belementél minden forgatókönyvbe, majd minden esetben legalább 1-1 órás stressz tesztel a hátad mögött írod ezeket a hőmérséklet adatokat?
Nem véletlenül kötözködöm. :D
Amúgy azért a kis és a nagy házak eltérnek annyira hogy nem mindig működik ugyanaz, nálam most még nyitott a ház, és így is, ha a felső venti felfele fúj az ++3 fok a VRM-eknek.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#211) haxiboy válasza PROTRON (#210) üzenetére


haxiboy
veterán

Persze, a ~5 év alatt mióta megvan a config volt időm kipróbálgatni minden beállítást. A 750D-nél ez jött be legjobban, most az új 3900x-es confignál szintén végig próbáltam, igaz nem mindent mert alapvetően csak a lap és a proci/ram változott de még mindig ez a nyerő.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#212) Qtya123 válasza a347 (#206) üzenetére


Qtya123
őstag

Én is elszórakoztam ezzel a felső venti kifelé, vagy befelé fújjon dologgal.

Nekem Phanteks Enthoo Luxe házam van. Elég nagy méretű cucc. 4 darab Phanteks 140 mm-es venti van a házban. Ebből 2 elöl befelé tolja a levegőt, 1 hátul kifelé megy, illetve a felső is kifelé irányba volt beszerelve gyárilag is. A weboldalukon is úgy van a kép: [link]

Emiatt úgy gondoltam ez a legjobb megoldás, nem véletlenül kifelé van irányítva. Aztán egyszer kísérleteztem és leteszteltem a hőmérsékleteket Prime95 SmallFFT teszt alatt mit mutat.
A gyári kifelé irány esetén a VRM max hőfoka 62 volt (b450-a pro max alaplap és ryzen 3600x proci), befelé iránynál 58 celsius volt. A processzor és a többi alkatrész hőmérséklete semmit nem változott, iránytól függetlenül ugyanazok az értékek maradtak.

Amin még agyalok, hogy vajon mennyit hozna a ramok hőmérsékletén egy full mesh ház. Ennek kb a feléig ér a 2 db 14-es venti és a ramok pont nem kapnak elölről közvetlen légáramot. Kíváncsi vagyok, ha telibe ventik lehetnének elöl, akkor nagy változás lenne-e, vagy csak ilyen 2-3 celsius.

(#213) ceia


ceia
őstag

Ha az "A500" egy új Amiga lenne, simán megérné a 40-et ;]

        it's more fun to compute

(#214) PROTRON válasza Qtya123 (#212) üzenetére


PROTRON
addikt

Egyrészről ez is egy rendes méretű ház, nem pedig mini, az adott háznál az egyik elég nagy probléma ami felett elsiklotok, hogy elölre csak 120-as ventik férnek, alulra meg mint ha nem is nagyon tudna szerelni felfele fújót, bár ebben nem vagyok biztos.
Másrészt menny is az a proci hőmérséklet ami nem változott? Meg továbbra is léghűtésről beszélünk?
Csak mert azt se felejtsük hogy van egy maximális elérhető teljesítmény, amit ha az alap elrendezéssel elérsz akkor már nem fog egyszerűen kimutathatóan változni a helyzet.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#215) Csacse


Csacse
tag

Így, hogy a legismertebb gyártók vannak csak egymás mellé helyezve nekem hiteltelen az egész, reklám. Én több mint 4éve vettem Cryorig H7-et. Legtöbben azt se tudják, hogy létezik ez a márka pedig felveszi a versenyt bármivel a saját léghűtő kategóriájában.

[ Szerkesztve ]

(#216) Qtya123 válasza PROTRON (#214) üzenetére


Qtya123
őstag

Igen, az tény, hogy a kisebb ház+csak 120-as ventik párosításnál más a helyzet.

Amúgy egészen pontosan ezek voltak az értékeim Prime95 alatt: (procit Brocken 3 hűti)
Venti kifelé: [link]
Venti befelé: [link]

[ Szerkesztve ]

(#217) PROTRON válasza Qtya123 (#216) üzenetére


PROTRON
addikt

Naja, durva adatok, bár nem ismerem annyira a 3600x képességeit meg hőtermelését. :D
Én még nem készültem el teljesen a házikómmal így még nem csináltam rendes teszteket, csak hasonlóan rövid, ellenőrző futásokat, egyelőre nyitott házban 7-7800x, gyári 1 click genievel (+100mHz) ami szépen termel hőt de csak 6 magos, 65-70 fok között van 2 ventis léghűtővel + 1 felülről lefele fúvó ventivel a VRM bordák miatt, így azok már kézrátétel számára nem forrók.
Meg amúgy az sem mind1 hogy az utolsó 1-3 fok eredmény szempontjából a cpu vagy a gpu a fontos.
Ebből indulok ki a fenti kolléga esetében: [Video]

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#218) DraXoN


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Ha már hűtés.. és a topic elején a Thermalright szóbakerült.
Nálam egy Macho Rev. A teljesít szolgálatot, a gyári ventilátora nélkül (leszereltem mert nem kellett), egy Xeon 2678 v3-mat hűt "félpasszívan" (120W a TDP, amit +10%al léphet túl ha jól rémlik 56másodpercig).
Mind1, a hőmérséklet úgy ha a gépházat is "befűtöttem" (Fractal Design Define R5).. Ha VGA folyamatos "valley benchmark" al volt terhelve (RX 470, 570 biossal), a CPU meg IBT (intel burn test)-el futott kb "végtelenig" (amíg engedtem neki), akkor is maximum 75C fokot ért el a cpu legmelegebb magja úgy, hogy csak házventilátorok vannak bent.. ha VGA-t nem terhelem, akkor -10°C a CPU maximuma amit képes elérni... ezt pár napja mértem amikor pont melegebb volt (olyan 32°C körül)
[képek]

Mivel a define R5 egy hangcsillapított hát (nem airflow), így szűküs a beáramló levegőre az esély.. ezt javítani 2 első és 2 alsó venti van beszerelve (Arctic p14 pwm pst), a kimenet (a fanduct végén ami a cpu bordára is rá van kötve) meg egy Arctic bionix p120 pwm (még halk, de kicsit magasabb fordulatszámú).

Ha a HDD-ket megszüntetném a gép konkrétan hangtalan lenne (silent hangprofil, de teljes fordulatos se vészes a hang).. csak azok zajonganak még nekem benne...

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#219) a347


a347
aktív tag

Kijött egy BIOS frissítés az alaplapomra (MSI z490 mpg gaming carbon wifi), amiben be kell állítani, hogy milyen típusú CPU hűtőt használok. Normál, torony és víz közül választhatunk.
Hm, ilyennel még nem találkoztam.

(#220) a347


a347
aktív tag

A frissítés utáni első BIOS-ba lépésnél még grafikusan is mutatta a hűtőtípusokat. Most már "csak" így.

[ Szerkesztve ]

(#221) jokeph válasza a347 (#220) üzenetére


jokeph
nagyúr

Gondolom, a VRM-et ehhhez hangolja hozzá. :U

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#222) Novver válasza cyberkind (#1) üzenetére


Novver
senior tag

Hacsak nem jön valami nagy desingváltás, maradok a D15 chromaxomnál.

Life is a game... The game is my life!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.