Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Scream007


Scream007
őstag

nem tudom honnan indul indul ki ennek az alapja hogy mindenki fikázza a samsung winyokat?:F
az a baj ez megint 1 olyan dolog mint az fx meg dx9.valaki kitalálta elkezdte terjeszteni és akkor jajjj fujjj az nem kell.
ez azé nem így van teljesen.
de visszatérve szerintem jó a cikk, mindent magába foglal, csak a samsungot nem kéne lehuzni, nem azért mert nekem az is van, mert ha maxtort huzzátok le akkor ámen egyetértek, de speciel a garancia miatt(3év) már nem lehet rossz a samsung.:U

BMW Über Alles!!..NSL rulzzz

(#2) janpotocki válasza Scream007 (#1) üzenetére


janpotocki
senior tag

Ez szerintem nem ''lehúzás'' kérdése, hiszen itt mérésekről van szó. Ráadásul nem általában a Samsungról mondtunk véleményt, hanem konkrétan erről a modellről. Azóta persze vannak újabbak is, a P120 család már SATA II interfésszel rendelkezik.

(#3) markastor


markastor
tag

Azért az elég érdekes, hogy egyszer Samsung P80, máskor 1610C a tesztelt Samsung merevlemez.(HDTach-os oldal,legalsó teszt) Ilyenkor mi van?

(#4) Sanya


Sanya
nagyúr

szerintem kicsit összehasonlíthatatlanok a táblázatok.

ha már teszt, akkor, mivel merevlemezekről van szó, nemcsak a sebességről kellene beszélnünk, hanem a mennyiségről is. ugyanis lehet neked förtelmesen gyors memóriád, ha csak 1 megabájtnyi, nekem meg lehet elég lassú, de 8 gigányi
szóval szerintem a 200 megabájtosokat kellett volna összevetni, ugyanis, ismerve a mai atlagfelhasználókat, akiknek legális filmekkel, és a legálisan vásárolt zenei cd-k vannak különböző formáumban a gépükben, nem biztos, hogy a veszettgyors 36 gigás viyót veszik meg, mert ha játékot is szeretne legálisan vásárolni a hub-ról, akkor elég kicsinek tűnhet. igaz rendszervinyónak elég jó lenne, de akit izgat 3 mp-nyi késés rendszerinduláskor, annak adok 5m kötelet.

szerintem

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#5) klepto


klepto
addikt

Először is gratula a cikkhez :C
Másodszor engem meglepett, hogy az előző, és a mostani tesztben is a Maxtorokat hoztátok ki győztesnek, pedig a fórumon mindenki szidja a márkát a meghibásodási aránya miatt. Ha a teszt valós, akkor erősen elgondolkoztató, hogy a régi ''pici'' 80Gb-s vinyóm után egy Diemond 10-es merevlemezt vegyek az új gépembe :)
Harmadszor a SATA eredmények alapján a PATA eredmények is hasonlók lehetnek, vagy ott már borulhat a sorrend?

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#6) ebx válasza klepto (#5) üzenetére


ebx
aktív tag

A meghibásodási arányt ez a teszt nem veszi figyelembe. Pedig egyeseknél (nálam is) ez fontos tényező.

Korrekt teszt.

For every complex problem, there is a solution that is simple, neat and wrong.'' H.L. Mencken

(#7) shift+ő


shift+ő
senior tag

Én is csodálkoztam az eredményen, direkt a PH-s vélemények miatt cseréltem a Maxtor DM10-est le egy Samsungra, és csendesebb is és gyorsabb, és enyhébb is a kicsike.

Konkl: Nekem a TESZT eredményétől függetlenül bejött a SAMSUNG.

(#8) szatocs


szatocs
őstag

Nekem pl. semmi bajom sincs a Samsung (ATA) merevlemezemmel, sőt a Maxtoromnál cirka 11 fokkal hidegebb alapon és terhelés alatt is. És itt tényleg nem az egész Samsung ''családot'' húzták le...

=== Szatocs ===

(#9) harry


harry
veterán

Samsungtól jobb teljejítményt vártam volna : \ Főleg zaj szempontjából. Eddig ezeket úgy hírdették, mint egyik leghalkabb vinyót, a tesztelők szerint meg leghangosabb. Nekem is ilyen van (sata, 160) és tényleg van vmi fura hangja (nem hangos, csak kissé idegesítő, magas hang). Lehet majd lecserélem egy WD Caviar SE re.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#10) ByB


ByB
addikt

Ez a teszt nem tartós teszt!!! Amikor egy autót tesztelnek, akkor figyelembe veszik a garanciát, de nem foglalkoznak a meghibásodás lehetőségével, mivel max egy hétig van náluk. Más a helyzet, ha tartós tesztre kerül hozzájuk egy autó...
Mindenesetre én örülök, hogy a Raptor + Caviar SE mellett döntöttem, a teszt alátámasztotta az infóimat! Érdekes, hogy nálam, megérzésre a Raptor halkabb, mint a Caviar SE, s jó lenne, ha a tesztekben is elfelejtenék a db-t, mint mértékegységet, vagy legalább kiegészítenék, ugyanis az emberi fülnek van egy érzékenysége, ami nem egyenesen arányos a hangerő növekedésével!!! Van amit annak ellenére érzünk hangosabbnak és zavaróbbnak, hogy db-ben mérve alacsonyabb eredményt kapunk...

(#11) Loretto


Loretto
veterán

Fless, mi lehet az oka hogy a játékbetöltésnél a Wd-k így visszaestek?

Soirée...

(#12) dark bit


dark bit
tag

Remek cikk, kár hogy a végén el lett csépelve. Tejesen fókusz íze lett, szerintem szubjektív vélemény nem képezheti részét egy ilyen számítástechnikát tesztelő cikknek. Hiába van jelen magas szakmai tudás, ha nincs objektivitás. De nem csak itt van ez így, hanem már a Chip magazinban is van különvélemény... cö cö cö.

Bár elképzeltem, hogy a jövőben majd olyan is lesz, hogy a ''barátok közt'' sztárjai szerint melyik vinyó a leghalkabb.

d[-_-]b Cool Walley

(#13) tierbatyo


tierbatyo
senior tag

Teszt alapján Seagate eléggé kiábrándító. :(

Take a look to the sky just before you die

(#14) L3zl13


L3zl13
nagyúr

''A WD Raptor a Western Digital első SATA-csatlakozással bíró merevlemeze, emellett a világ egyetlen 10000 rpm-es merevlemeze, melyet a gyártó nagyteljesítményű munkaállomásokba és belépőszintű szerverekbe ajánl.''

Szvsz ez a mondat úgy hangzik, mintha nem létezne más 10000rpm-es vinyó, vagy a gyártó nem ajánlaná a SCSI megoldásokat belépő szintű szerverekbe és high-end munkaállomásokba. Nem tudom pontosan mit akartatok itt írni, de egy kicsit át kéne fogalmazni.

Aki hülye, haljon meg!

(#15) g4dg3t


g4dg3t
senior tag

...a 7K250 volt az első Hitachi néven forgalomba kerülő merevlemez...

Mar a 180GXP sorozatbol is jottek ki Hitachi nev alatt vinyok. Amugy jo a cikk...gratula!

(#16) Kain válasza dark bit (#12) üzenetére


Kain
senior tag

''Bár elképzeltem, hogy a jövőben majd olyan is lesz, hogy a ''barátok közt'' sztárjai szerint melyik vinyó a leghalkabb.''

Ez nagyon jóóó! :D :DD :DDD


[Szerkesztve]

(#17) harry válasza dark bit (#12) üzenetére


harry
veterán

Szerintem meg több személyes vélemény kellene. Persze csak bizonyos teszteknél, pl hang. A méréseknél nem igazán volt eltérés zajszint között, de ettől függetlenül mindegyik másféle hangot bocsájt ki, amit igazából mérni nem nagyon lehet, de saját hallásoddal már észreveheted a különbséget.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#18) erdoke


erdoke
titán

Nehéz itt véleményt mondani, pedig a Maxtorokat kivéve talán az összes tesztalanyt próbáltam már. Jó lett volna, ha az új Hitachi szériát tesztelitek, mert kíváncsi vagyok rá, pont most akarom a legkisebb (80 GB-os) vinyómat egy 250-esre cserélni. Ugyanígy az új Seagate is jól jött volna...

A zajmérésből látszik, hogy objektíven ezt a dolgot nem lehet megítélni (5 % alatti a legek közti különbség). A szubjektivitást pedig nagyon sok dolog befolyásolja. A legfontosabb talán, hogy milyen házba és milyen módon építették be a lemezeket, erről viszont nem nagyon esik szó. Nálam a Stacker szilikonbakos felfüggesztésében a Samsungok alapzaja nagyobb a Hitachi lemezekénél, kemény munka közben viszont egyértelműen halkabb. Sebességben nincs lényeges különbség, ami a napi felhasználásban erősen kijönne.

Az én ajánlásom az, hogy vásárlás mindenki próbálja meg az övéhez hasonló házban meghallgatni az adott típusú vinyót. A döntéskor pedig fektessen hangsúlyt a meghibásodási tapasztalatokra illetve a garanciális feltételekre is, a valós sebességkülönbségek az ár fényében nagyon kicsik.

Néha érdemes megnézni a valós kapacitást is, mert pl. a 160-as Hitachi bő 4 GB-tal nagyobb mint a Samsung, pontosan kiütve az utóbbi jobbnak tűnő árát.

A legjobb aláírás a héten

(#19) klepto válasza tierbatyo (#13) üzenetére


klepto
addikt

Nekem volt egy Seagate Barracuda lV-es vinyóm, és tényleg csiga lassú :(((

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#20) BOOSTER


BOOSTER
aktív tag

Grat. a teszthez:))

Sebességben lehet hogy a Samsung nem túl jó ezt én is megtapasztaltam otthon...A Samsung lassabb kicsivel mint a Maxtorom...
De a Samsung SMART-ja makulátlan (pedig egyszer leesett) és ugyanez nem mondható el a Maxtorról (vannak reallocated sectorok)...
Tehát szerintem a teszt megmutatta hogy melyik vinyó milyen gyors de a tartósságról semmit sem mond...
Ha én vinyót veszek nekem a tartósság fontosabb mint a sebességkülönbség...:)

Mindenki hülye aki nem normális?

(#21) tierbatyo válasza klepto (#19) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Nekem 120-as Seagate-m van. Amikor vettem, akkor mindenki vagy Seagate-t vagy Samsung-ot ajánlotta. Így lett Seagate.

Take a look to the sky just before you die

(#22) Notes


Notes
senior tag

Nem értem, hogy ha volt mérőműszer, akkor miért csak az üresjárati zajt mértétek :F Vagy valamit félreértettem?

Romanes eunt domus!

(#23) klepto válasza tierbatyo (#21) üzenetére


klepto
addikt

Engem is a hangtalansága fogott meg, de kár volt beruházni rá :(((
Mindegy, még 1x Seagatom sem lesz ez tuti :U

[Szerkesztve]

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#24) Neck


Neck
veterán

Hát nemtom. Ez a cikk eléggé megrengetett az eddigi hitemben:

Pl, amiket eddig alapkőként hittem:

Maxtor lassú, és gyakran meghibásodik,melegszik, de a legolcsóbb.

Samsung megbízhatóságban nagyon jó, kicsit drágább, sok gar, elég jó teljesítmény.

Seagate barracuda nem megbízható, lassú, melegszik, drága, f0s

WD sima vinyók: mint a Samsung, csak még jobb picivel.

Hitachiról is kb ez a vélemény, haverok körében ez kevésbé ismert, de jó a vélemény róla.

WD Raptor: Jó, megbízható, leggyorsabb, nagyondrága, nagyonIsten

Erre ez egy csomó helyen felborul.
Pl Raptorról, Samsungról sokat romlott a véleményem, míg Maxtorról sokat javult (Jó, mondjuk hazahúz a szívem :D )

A hangerő meg engem nem tud érdekelni, egyrészt sose zavart, másrészt meg a 3D1 ventije meg a DPS ventije minden zajt elnyom :D
Szal erről ennyit :D

Kiváncsi lennék egy Win boot tesztre is.
Valamint arra, hogy két egyformát RAID0ba kötve milyen a teljesítmény... :D

An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

(#25) Neck válasza Notes (#22) üzenetére


Neck
veterán

Ezt se értem, full load teszt miért nem volt? Nem tartott volna sokból, egykét alkalmazásteszthez mérve...

[Szerkesztve]

An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

(#26) viharhozo


viharhozo
addikt

Tudom, h nehez pontos infokat osszeszedni, de egyszer erdemes lenne a disztributorokat vagy nagyobb kiskereket megkerdezni arrol, h 1000 vinyobol melyik markanal mennyi pusztul el. Annak talan lenne relevanciaja a megbizhatosagot illetoen.

A Maxtorokra egyebkent eleg sok helyen jar mar a 3 ev. Kering belole lopott boven, de a szeriaszamot beutve a Maxtor oldalan, kiderul az igazsag.

[Szerkesztve]

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#27) orbano válasza Neck (#24) üzenetére


orbano
félisten

A Maxtor mindig is a leggyorsabb vinyók közé tartozott (legalábbis a 740DX óta), nem tudom, neked ki mesélte az ellenkezőjét. Ezen felül hallottam már olyat, hogy szervízben a meghibásodási ranglistán legalul volt (azaz a legkevesebbet ebből vittek vissza).

A cikkből amúgy én csak azt hiányolom, hogy nem nézték külön a Seekelés hangját, illetve a meghajtóét. Mivel a seek hangja nagyon könnyen tompítható, viszont a meghajtó visítását nehéz elnyomni...

A vér nem válik VAZZE!™

(#28) orbano válasza viharhozo (#26) üzenetére


orbano
félisten

lasd elozo hsz... ;)

A vér nem válik VAZZE!™

(#29) AceTom


AceTom
aktív tag

A Samsungoknál mintha azt hallottam volna, hogy nem mindegy milyen motorral van szerelve. A JVC motor halkabb mint a NIDEC úgy tudom.. :F

(#30) fLeSs válasza markastor (#3) üzenetére


fLeSs
nagyúr

mekkora hiba, úristen. :DDD
este kijavítom.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#31) fLeSs válasza Sanya (#4) üzenetére


fLeSs
nagyúr

nem értem, hogy mit akarsz mondani.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#32) fLeSs válasza klepto (#5) üzenetére


fLeSs
nagyúr

A DMax 9-esekről keringet a hír, hogy magas a meghibásodási aránya, és itt DMax 10 lett a győztes.
SATA vs. PATA: lásd merevlemezek lemeztelenítve cikket.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#33) fLeSs válasza Loretto (#11) üzenetére


fLeSs
nagyúr

nemtom, anandéknál is ez volt.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#34) Integra


Integra
titán

nekem van most éppen quantum, seagate és samsung is
quantum: legrégebbi, csörög zörög de még bírja, nem nagy durr, soha többet
seagate barracuda: középső, borzalmasan melegszik, és zajos, állandóan ciripel a fej, soha többet
samsung: egy hónappal idősebb mint a barracuda, csöndes, a másik kettőhöz képest langyos, megbízhatóan teszi a dolgát, nem félek hogy tönkre megy.

szubjektív kis közvéleménykutatás ismerősi körömben:
wd vinyók rendre tönkrementek, quantumot már senki se vesz (nemtom hogy van e még egyáltalán:) ), seagatet sem, mindenki samsungot vesz. eddig egy samsung ment tönkre, azért mert a kutya leverte a mobil rackben tároltat... samusng azonnal cserélte zokszó nélkül újra.

nem mindenkinek az ultragyorsaság a legfontosabb, ráadásul kétlem hogy az ember annyira érezné sok esetben a különbséget, szubjektív.
nekem első a megbízhatóság, és gondolom a legtöbbünknél ez az első.
turbo cuccra ottaz uwscsi.
szóval ahogy látom, elég sokan elégedettek vagyunk a samsung vinyókkal.
én mindenképpen:)

szimpatikus még a hitachi, csak soha nem volt és nem ismerem a megbízhatóságát, nem sokan használják kevés az infom róla.

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#35) fLeSs válasza dark bit (#12) üzenetére


fLeSs
nagyúr

csak a vinyók hangját állapítottuk meg szbjektív módon, és az is le lett írva, hogy miért: azért, mert decibelekben alig volt különbség, ráadásul a vinyók hangját decibelek alapján még annyira sem lehet megítélni, mint a ventilátorokét.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#36) klepto válasza fLeSs (#32) üzenetére


klepto
addikt

Azt más olvastam, és a kérdésem nem ennyire bonyoltult szerinte :U
Csupán annyi, hogy amit most kihoztál/kihaztatok eredméyneket, pontosabban sorrendet, az áll a PATA vinyókra is, vagy ott már megfordulhat a sorrend?
Egyszerűbben itt a Maxtor az első, akkor a PATA csatolóval is ő a leggyorsabb, vagy ott esetleg gyorsabb lehet pl. a Samsung?

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#37) fLeSs válasza L3zl13 (#14) üzenetére


fLeSs
nagyúr

otthoni felhasználásra szánt 10000 rpm-es vinyója.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#38) fLeSs válasza erdoke (#18) üzenetére


fLeSs
nagyúr

tervezzük, hogy lesz újfajta hitachi, meg seagate, stb teszt is, sőt, úgy tervezzük, hogy már intel speak tesztek is lesznek benne (lásd storagereview.com).
a vinyók hangját egy aopen h600-as házban néztük.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#39) woodpaul


woodpaul
őstag

Én meg most kezdek kiábrándulni a Samsungból. Most, hogy mindent halkra cseréltem, amit lehetett, hallom, hogy rezonál tőle a ház. Ez nagyon idegesítő!

Szerintetek mit lehetne tenni ellene? Eladni nem igazán akarom, hisz még két év garancia van rá. Segíthet, ha szivaccsal kipárnázom a 3.5''-os férőhely és a vinyó közötti érintkezési felületet?

Androidő

(#40) marcee


marcee
addikt

Nohát, akkor nem csorgatom tovább a nyálam a Raptor után.
Szubjektív teszt nekem is bejön, tényleg lehetne alkalmazni hűtő/vga tesztekben is.

DM10-esről jó lenne meghibásodási számokat tudni. Nekem most aktuális a kérdés, 200-250GB sata vinyót vennék mostanában, és eddig Seagate-ben gondolkoztam, hamár a 7200.7-tel elégedett vagyok (leszámítva, hogy érezhetően lassú), de most elképzelhetőnek tarok egy ilyen maxtor-t is akár.

Egyedűl a hőmérséklet értékeket hiányolom.

\m/

(#41) klepto válasza Integra (#34) üzenetére


klepto
addikt

Egy apró tapasztalat:
Nekem volt Seagatom, de én nem a hagját, hanem a sebességét fájlaltam, kvázi nekem sem lesz soha többet!
Most 2 vinyó van 2 gépemben, a P4 alatt egy öregedő IBM, A64 alatt egy új Samsung. A Samsung halkabb, és észrevehetően gyorsabb, mint a régi IBM.
Ha a teszt szerint a MAxtor még gyorsabb, akkor az nálam azért számít :D

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#42) fLeSs válasza BOOSTER (#20) üzenetére


fLeSs
nagyúr

tartósságot nem tudunk tesztelni, máshol sem tesztelnek tartósságot. ha te csak azalapján veszel vinyót, akkor menj a storagereview.com-ra, ott van tartóssági adatbázis.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#43) dr42 válasza Sanya (#4) üzenetére


dr42
tag

johet a kotel:D
nalam a gyors inditas miatt van Raptor;]
...
ezt a z ncq-t hol kell bekapcsolni pl raptornal? vagy ''sima'' wd-nel?

[Szerkesztve]

(#44) Integra válasza woodpaul (#39) üzenetére


Integra
titán

rakd be szilikonos keretbe

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#45) fLeSs válasza Notes (#22) üzenetére


fLeSs
nagyúr

mert a userek erre kíváncsiak elsősorban, és mint láthatod ebben sem volt szinte semmi különbség, seek-ben sem lett volna különbség.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#46) fLeSs válasza viharhozo (#26) üzenetére


fLeSs
nagyúr

sztem nem adnának korrekt választ. ;)

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#47) woodpaul válasza Integra (#44) üzenetére


woodpaul
őstag

Hol kapható ilyen keret és mennyiért?

Androidő

(#48) atus33


atus33
tag

A Samsung winyókról egy pár szót, mivel nemrég néztem utána ezeknek vásárlás előtt.

A Samsung P80 sorozatot kétféle motorral szerelik. A Nidec gyártmányú halk (folyadékcsapágyas), a JVC pedig hangos (hagyományos csapágyas). Továbbá ergonómiai megfontolásból a vibrációt kivezették a winchester burkolatára, ezért az ilyen típusúak jobban vibrálhatnak, mint más modellek. Nagyobb vibráció jobban rázhatja a házat, nagyobb hangerőt keltve. Az ilyen jelenséget -- bármely más winyónál is -- pl. gumírozott felfogatással lehet megoldani. Mindezekről a Silentpcreview.com oldalon lehet olvasni, ahol most a Samsung SP winyók és a Barracuda 7200.7 a favoritok hangerő szempontból.

Nekem már a P120-as sorozatból van 2, ezek halkak is, nem is vibrálnak, nagyon meg vagyok velük elégedve. Remélem, megbízhatónak bizonyulnak hosszú távon is.

Ha csak nem dolgozik valaki óriási fájlokkal (pl. videoeditálás), megbízhatóság és ergonómia alapján érdemes háttértárolót választani.

Fless, nagyon kár, hogy a megbízhatóságukról nem tudott nyilatkozni a Kürtös manus :(

Mod: AceTom, #29: jó lesz az, csak fordítva :)

[Szerkesztve]

. o O o .

(#49) faster


faster
nagyúr

Azt hittem, a Raptor gyorsabb lesz az alkalmazásokban...

(#50) fLeSs válasza klepto (#36) üzenetére


fLeSs
nagyúr

ha elolvastad volna a cikket, akkor tudnád, hogy mind1 a csatoló. annyiban viszont nem mind1, hogy pata-n nincs NCQ.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.