Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) No-kia


No-kia
őstag

én az utólsó kérdeésre nem találom a választ, de már jobban átlátom azért a történéseket :R

Nokia 500 | Ford Sierra 2.0i | Dell N5010

(#2) finest válasza No-kia (#1) üzenetére


finest
őstag

Azt akarja mondani, h ne hagyja senki, hogy helyette döntsenek a sorsáról és vegyen aktívan részt a közössége életében.

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#3) perempe


perempe
addikt

Köszönöm az írást. Felfigyeltem Chomskyra: a "Distorted Morality" [link] előadását hamarosan megnézem.

[ Szerkesztve ]

* Brahms: 4. szimfónia *

(#4) finest válasza perempe (#3) üzenetére


finest
őstag

:R
Elolvastam a linken az ajánlót, jó kis összefoglaló a filmjeiről. Az egész nagyon jó, kezdve a száraz, tényszerű előadásmóddal, amin az átlag hallgató elalszik az auditóriumban. De a vége is frappáns: ha csak az emberek fele tudná annak az információnak a felét, amit Chomsky egy fél óra alatt át tudna adni nekik, akkor a felháborodás hatására nagy pozitív változásoknak lennénk tanúi a világban.

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#5) marcipunk


marcipunk
tag

fősulin de sokat kellett tőle olvasni (nyelvészetet)...
akkor is sejtettem, hogy nagy elme, és most is kétszer el kell olvasnom, hogy megértsem :DDD
ilyen gondolkodóból több kéne, többet kéne bevonni a döntéshozatalokba is. de nem fognak így tenni a kormányok.

röff!

(#6) finest válasza marcipunk (#5) üzenetére


finest
őstag

Hja, generatív lingvisztika rulez. ;)
Egyébként Chomsky nagyon aktív közszereplő.

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#7) marcipunk válasza finest (#6) üzenetére


marcipunk
tag

"generatív lingvisztika": eszembe jut az agyzsibbadás szigorlat előtt :)
egyébként számomra az a lenyűgöző benne, hogy képes átlátni ennyiféle területet. igen fejlett struktúrában gondolkodhat az öreg

röff!

(#8) shtml válasza marcipunk (#7) üzenetére


shtml
őstag

Hát, a generatív lingvisztika önmagában igen fejlett struktúra. Mi anno az ELTE-n két féléven át csak ezt tanultuk angol nyelvészetből.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#9) dabadab válasza marcipunk (#5) üzenetére


dabadab
titán

Azert az ilyen nagy, elmeleti megmondokkal nem art egy kicsit ovatosan banni, mert elofordulhat, hogy a gyakorlatban nem mukodnek olyan remekul az elkepzeleseik (es akkor most ideraknam a nagy gorog filozofus peldajat, de nem jut eszembe, hogy konkretan ki is volt az, akit a munkassaga alapjan meghivtak egy varos vezetesebe, aztan a gyakorlati teljesitmenye okan rovidesen el is zavartak).

DRM is theft

(#10) marcipunk válasza dabadab (#9) üzenetére


marcipunk
tag

Egyértelmű, nem is a vezetést kéne (szrvsz) a kezébe adni, hanem meghallgatni.
Egyébként sajnos nem sok mindent tudna tenni (pl. a görög filozófus v. Chomsky), mivel a gyökeresen mást mond, mint a hatalmon lévők, ezért összeütközésbe is kerül velük. Hiába próbálnának együttműködni egy ideig, a hatalmon lévők rájönnének, hogy maguk alatt vágják a fát, ha ilyen alakokra hallgatnak :)
(szerintem. csak vélemény. nem akarok vmi okos filozófusnak tűnni)

[ Szerkesztve ]

röff!

(#11) ddekany válasza marcipunk (#7) üzenetére


ddekany
veterán

"egyébként számomra az a lenyűgöző benne, hogy képes átlátni ennyiféle területet"

Egyébként érdekes, hogy ha valaki egy bizonyos tudományos területet valóban mélyen ért, milyen jól megtalálja a már onnan ismert szabályokat tök más területen is. Pl. bárkinek aki rendesen tud programozni sejthető, hogy ez a mindenki-csak-magának-kaparja-a-gesztenyét-DE-akkor-is-önszabályzó-a-rendszer elv,a mit manapság mindenhol nyomnak, hát, minimum nem hangzik hihetőnek. El lehet képzelni egy programot (vagy OS-t, akármit) ahol az egyes komponensek önzőek? Hát nagyon szarul működne, elég hamar össze is omlana. Egy rendszer akkor működik jól, ha a komponensei az egész rendszer érdekében működnek, azért is komponensek, összetevők. És jöhetnek itt mindenféle tudományos sok ezer oldalas könyveket amiket közgázból belevernek az emberbe, teletűzdelve jól hangzó fogalmakkal és nevekkel, a nagy léptékű szabályokon ez mit sem változtat. Önző komponensekből nem lehet stabil rendszert csinálni, ha fejük tetejére állnak sem. Az olyan rendszer periodikusan újra és újra össze fog omlani.

(#12) Wise


Wise
tag

Köszi a fordítást!

(#13) dabadab válasza ddekany (#11) üzenetére


dabadab
titán

"bárkinek aki rendesen tud programozni sejthető, hogy ez a mindenki-csak-magának-kaparja-a-gesztenyét-DE-akkor-is-önszabályzó-a-rendszer elv,a mit manapság mindenhol nyomnak, hát, minimum nem hangzik hihetőnek."

Bocs, de nekem, annak ellenere, hogy tudok programozni (rendesen), azert eleg hiheto a dolog. Egyebkent meg ha a kozgazdaszoknak nem hiszel, akkor kerdezz meg egy biologust arrol, hogy hogyan alakul ki egy elohely egyensulya, eleg hasonlo a ket folyamat.
Egyebkent meg ha a programozason kivul a tortenelemhez is ertenel, akkor valoszinuleg azt is tudnad, hogy a tudatosan, elore megtervezett gazdasag a gyakorlatban hogy mukodott: eleg gyengen.
Ja, es ha barmilyen melysegben foglalkoztal volna kozgazdasaggal, akkor azt is tudnad, hogy a gyakorlatban semmilyen normalis orszagban nincs sem teljesen szabalyzatlan, sem teljesen laissez-faire szabadpiaci rendszer, mindenhol erosen figyel az allam (bar ehhez mar annyi is eleg lenne, ha mostanaban neha beleolvasni a hirekbe).

Szerintem az, aki barmilyen temaban jobban elmelyult, az elsosorban abban nyilvanul meg, hogy nem gondolja magat tul okosnak - pl nem hiszi azt, hogy egyszemelyben, minden kutatas nelkul eszrevesz valamit, amit az adott teruleten dolgozo kepzett, azzal aktivan foglalkozo emberek evszazadokon at nem (pl. azt, hogy az Adam Smith-fele "lathatatlan kez" tok kamu).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#14) ddekany válasza dabadab (#13) üzenetére


ddekany
veterán

"pl nem hiszi azt, hogy egyszemelyben, minden kutatas nelkul eszrevesz valamit, amit az adott teruleten dolgozo kepzett, azzal aktivan foglalkozo emberek evszazadokon at nem"

Félreértés van itt... ez lényegében nem arról szól, hogy ki mennyire hiszi magát okosnak. Ez egy bizalmi dolog. Kiskoromban én is felnéztem mindenkire... azóta megtanultam hogy legtöbbjük egyszerűen egy rakás kamu, elitista rejszmatyi, és/vagy nem azt a célt szolgálja mint amit állít, és itt irreleváns, hogy 280-as IQ-ja van. Ez néhol olyan nyilvánvaló tud lenni, ha bárki tiszta fejjel ránéz bizonyos dolgokra. Szóval, ki mekkora tekintély meg mit hány száz évig csináltak így vagy úgy... a dogok, pl. tudományok, nagy részben tekintélyelvűek, és persze szűkebb körök érdekei is befolyásolják őket (pláne gazdasági tudományok... hát el lehet képzelni), tehát korlátosan hitelesek csak. Pl. hibába ismeri fel sok ember, hogy egy axióma hibás, aki karriert akar inkább elfelejti azt és befekszik a főcsapásba, ha meg nem akar karriert akkor nem lesz benne az <degeneráltHang>iiiskolai</degeneráltHang> tankönyvben. Főleg ha az meglátásával a csúcsragadozók érdekeit sértené, hát mégúgy ki fogják csinálni illetőt. (Ja de egyébként valószínűleg néhány évtizeden belül meglátjuk, milyen jó fejek is voltak a mostani pénzügyi/gazdasági rendszer kitalálói...)

(Egyébként... attól mindig falra másztam, amikor valaki az iskolai végzettségeivel jön elő... vagy arra utal, hogy a másik illető nem figyelt az iskolában. Ez olyan egy gusztustalan dedós stílus... Mert, már elnézést, de alapvetően f*szom az iskolába. Ezért kellet elvégeznem, hogy legyen papírom, de ha nem jártam volna oda, többet tudtam volna haladni szakmailag. Az időmet rabolták, és mellékesen csomó elavult dolgot meg simán baromságokat mondtak. OK, valahogy igazolni kell, hogy tudtam ezt meg azt adott szintig, de attól még égnek áll a hajam attól, ha az emberek arra hivatkoznak.)

[ Szerkesztve ]

(#15) dabadab válasza ddekany (#14) üzenetére


dabadab
titán

Blablabla.

Az Egely-fele hulyegyerekek szoktak ilyen futamokkal farasztani a kozonseguket.
Erdekes modon Einstein v Niels Bohr nem mondott ilyeneket, pedig az o munkassaguk nyoman tenyleg ki kellett dobni kb. az egesz addigi fizikat. Ugyanis a tudomanyban a meritokracia csak masodlagos, kisegito tenyezo (amire tobbek kozott azert van szukseg, hogy ne pazaroljanak a fent emlitett hulyegyerekekre a kelletenel tobb idot es figyelmet), az elsodleges dolog megis csak a valosag - marpedig a tenyek nem hajlanak meg a h-index elott.
Ja, es persze tudomanyos korokben az szamit karriernek, ha valaki valami ujat fedez fel, amivel ohatatlanul nyugdijba kuldi a meglevo dolgok egy reszet - senki sem kapott meg Nobel-dijat azert, mert okosan felmondta a lecket.

"egyébként valószínűleg néhány évtizeden belül meglátjuk, milyen jó fejek is voltak a mostani pénzügyi/gazdasági rendszer kitalálói..."

Adam Smith "The Wealth of the Nations" c. muve 1776-ban jelent meg, szoval semmikeppen nem valami uj dologrol van szo - es erosen meglepne, ha nem huznanak ki meg par evtizeted az alapvetesei.

"attól mindig falra másztam, amikor valaki az iskolai végzettségeivel jön elő"

Hat akkor tiszta szerencse, hogy en nem tettem ilyet: ismeretekrol beszeltem, nem iskolai vegzettsegrol.

(Szerintem sokkal elegansabb lenne, ha beismerned, hogy tevedtel - de persze, ahogy gondolod.)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#16) ddekany válasza dabadab (#15) üzenetére


ddekany
veterán

"(Szerintem sokkal elegansabb lenne, ha beismerned, hogy tevedtel - de persze, ahogy gondolod.)"

Miben? Szerintem a mostani liberálisnak nevezett gazdasági rendszer még csekély értelemmel is jól láthatóan rossz irányelveket követ, plusz kurvára nincs nálam hitele A Szakértőknek. Ennyi. Most akkor... ezt empirikusan lehetne max cáfolni, és akkor örülnék hogy szebb a világ mint hittem. (Az ellenpéldák persze nem cáfolják, hogy a tendencia nem olyan amit én hiszek... főleg ha a másik irányba mutató ellenpéldákat alapból kóklerek baromságainak bélyegezzük. (Egely téren nem mernék álláspontot foglalni, mielőtt még...))

(#17) cucka válasza ddekany (#16) üzenetére


cucka
addikt

Szerintem a mostani liberálisnak nevezett gazdasági rendszer még csekély értelemmel is jól láthatóan rossz irányelveket követ, plusz kurvára nincs nálam hitele A Szakértőknek. Ennyi.
Ööö mondj már valami konkrétumot is. Már úgy értem, hogy mondj egy rossz irányelvet és egy lehetséges jobb alternatívát.
Az, hogy a szakértőnek nálad mennyi hitele van, az annyira releváns, mint hogy tetszik-e a nyakkendőjének színe vagy sem.

(#18) finest válasza cucka (#17) üzenetére


finest
őstag

:F
Nem azért, de errő szól a fenti cikk: miként sodorta válságba a pénzpiacok liberalizációja a világgazdaságot? Van-e világgazdasági válság? Van. Az alternatíva pedig az lenne, amit több ország is csinál a Távol-Keleten, h bizonyos, kritikus állami szektorokat nem privatizálunk még az IMF kérésére sem.

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#19) fordfairlane válasza finest (#18) üzenetére


fordfairlane
veterán

Az alternatíva pedig az lenne, amit több ország is csinál a Távol-Keleten, h bizonyos, kritikus állami szektorokat nem privatizálunk még az IMF kérésére sem.

Már ha ezek az országok a jövőben sem fognak hasonló válságokat átélni. Amire, tekintettel, hogy gazdaságuk mennyire fiatal, van esély, nagyon is. Akárhogy is gondolkodnak a piacok szabályzásán, egy ponton túl ez bizony a növekedés rovására mehet. A nyugati kapitalizmusban is sok szabályzómechanizmus van és volt, és ennek ellenére is most válság várható, és nem biztos, hogy két-háromszor ekkora szabályzórendszer képes megakadályozni ezt. A válságnak megvan a maga funkciója az ilyen bonyolult rendszerekben.

x gon' give it to ya

(#20) finest


finest
őstag

Többen jelezték, hogy valószínűleg helytelen a fordítás, amikor Chomsky a nemzeti valuták elleni befektetői fellépést tőkeáramlásnak nevezi, nem pedig "helyesen" tőkekiáramlásnak.
Egy napig módosítva is hagytam a szót, aztán úgy döntöttem, h azt fordítom, amit Chomsky mondani akar, nem pedig azt, amit az olvasók hallani szeretnének.
Chomsky elkötelezett baloldali gondolkodó, nem hisz abban, hogy van egyfajta „szociális kapitalizmus”, ahogy azt mi sokan Magyarországon szívesen hinnénk, amelyben a privát befektetők érdekei egybeesnek a közérdekkel. A magántőke a privát befektetők érekei szerint áramlik a legnagyobb profittal kecsegtető befektetésekbe. Ebből adódhat az is, hogy a "tőkekiáramlást" eufemizmusnak tartja. Valójában a tőke mindig és folyamatosan oda áramlik, ahol a legjobb befektetési lehetőséget látja.

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#21) dabadab válasza ddekany (#16) üzenetére


dabadab
titán

"Miben?"

Az eredeti allitasban: hogy szerinted az Adam Smith-fele "lathatatlan kez" elmelet mero kitalacio, aminek semmi valosagos alapja.

DRM is theft

(#22) ddekany válasza dabadab (#21) üzenetére


ddekany
veterán

Maradjunk abba, hogy szerinted abból amit mondtam az következik, hogy "semmi valóságos alapja" a láthatatlan kéz elméletnek, de én ilyet nem állítottam vagy állítok. És egyébként is melyik érved volt az, ahol elvileg kiderült számomra, hogy jaj tévedtem, tehát be kéne ismernem? :F Főleg ilyen nem igazán egzakt témában, állati sok olyan egymondatos érv létezhet... Áhhh, minegy...

[ Szerkesztve ]

(#23) dabadab válasza ddekany (#22) üzenetére


dabadab
titán

"Maradjunk abba, hogy szerinted abból amit mondtam az következik, hogy "semmi valóságos alapja" a láthatatlan kéz elméletnek"

Miert, szerinted meg hogyan lehet ertelmezni azt, hogy "minimum nem hangzik hihetőnek"?... Ugy, hogy "nagyon is igaz"?

DRM is theft

(#24) Yules77


Yules77
csendes tag

Helytelen a korlátlan szabad kereskedelem, helyette autarkia kellene

Helytelen, mert a tőke oda megy, ahol szinte rabszolgasorban tartott emberek vannak.

Helytelen, mert így nálunk eu-ban emiatt nincs elég munkahely... :U

Ezt is érdemes elolvasni : Naomi Klein - a globalizáció fekete könyve

Embertelen, mit művel a kapitalizmus. Elszabadult a pokol!

(#25) finest válasza Yules77 (#24) üzenetére


finest
őstag

Üdv a clubban! ;)

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#26) dabadab válasza Yules77 (#24) üzenetére


dabadab
titán

"Helytelen a korlátlan szabad kereskedelem, helyette autarkia kellene"

Oke, akkor majd gyere vissza a forumra a falubelieiddel kozosen osszedobott szamitogepeden.

"Helytelen, mert a tőke oda megy, ahol szinte rabszolgasorban tartott emberek vannak."

Ja, pl hozzank. Jaj, jaj.

"Helytelen, mert így nálunk eu-ban emiatt nincs elég munkahely... :U"

Vicces az, ahogy az EU-ra hivatkozol, ami bizonyos szempontbol nem mas, mint egy hatalmas nagy szabadkereskedelmi zona, aminek az egyik alapkove a toke szabad aramlasa.
Raadasul az EU-ban nincs kulonosebben nagy munkanelkuliseg sem.

Egyebkent meg persze, az mindig baromi konnyu, hogy az ember ramutogasson a hibakra, epkezlab megoldasokat talalni mar joval nehezebb.

"Embertelen, mit művel a kapitalizmus. Elszabadult a pokol!"

Lol. Bezzeg a feudalizmus, az fasza volt, meg az osszes tobbi is, csak ez a kapitalizmus, ez nem az.

DRM is theft

(#27) ddekany válasza dabadab (#23) üzenetére


ddekany
veterán

Biztonság kedvéért leszögezném, hogy a láthatatlan kéz elvet vagy Adam Smith-et nem említettem. De amúgy a láthatatlan kéz elv is egy a létező szabályzási mechanizmusok közül, hogy úgy mondjam egy aspektusa az egésznek, és ilyen szempontból nem baromság, de én nem hinném, hogy totál önző rövidlátó kis gecikből (bocs... :) ) épített rendszernél működne a dolog.

(#28) dabadab válasza ddekany (#27) üzenetére


dabadab
titán

"a láthatatlan kéz elvet vagy Adam Smith-et nem említettem"

Pedig a "mindenki-csak-magának-kaparja-a-gesztenyét-DE-akkor-is-önszabályzó-a-rendszer" az adott kontextusban teljesen adekvat leirasa ennek, sot, igy hirtelen nem is tudnam minek masnak megfeleltetni.

"én nem hinném, hogy totál önző rövidlátó kis gecikből (bocs... :) ) épített rendszernél működne a dolog."

Akkor ajanlom figyelmedbe Richard Dawkins az "Onzo gen" c. muvet, az pont errol szol (raadasul a szerzo evoluciobiologus, szoval tudja is, hogy mirol beszel).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#29) ddekany válasza dabadab (#26) üzenetére


ddekany
veterán

"Lol. Bezzeg a feudalizmus, az fasza volt, meg az osszes tobbi is, csak ez a kapitalizmus, ez nem az."

Tényleg csak mellékesen megjegyzem, nem éltünk a történelem minden korában, tehát ki tudja, bizonyosan voltak korszakok mikor az emberek jobban érezték magukat mint most... (Töri könyvben nyilván az áll, hogy régen mindig minden horror volt, stb, de hát ha belegondolunk, aki a mostani szabályrendszerben lett erős annak érdeke tagadni minden alternatívát.)

Amúgy én kétlem hogy itt olyan értelemben lenne radikálisan jobb alternatíva, hogy most akkor így-meg-úgy megváltoztatjuk törvényeken meg efféléken keresztül a rendszert. A jobb alternatíva olyan elvont dolgokban rejlik, mint hogy az emberek gondolkodásmódja változik, és nem abba az irányba ahogy mostanában... akkor elég sokféle rendszer tud jól működni.
Biztos ez nagyon utópisztikusan hangzik, de hát szerintem meghatározó, hogy milyen körülmények közé születnek az emberek, hogyan neveli őket környezetük, milyen viselkedésmintákra, alapelvekre "programozódik fel". Ha ezzel gond van, minden rendszert kikezd az emberiség, és "pokol" lesz belőle. Az ebből kifelé vezető egyetlen reális módszer meg szerintem az, hogy az emberek felismerik hogy mi is hogyan rossz (vagy egyenesen szándékos hazugság) a mostaniban, gondolkodnak róla, jól megszívják ami van, stb... aztán pár száz év alatt talán eljutunk valahova.

(#30) Thunderzolee

Kicsit off, de idevág:
Egyszer egy másik gazdasági topicban szó esett a Láthatatlan kézről.
Volt egy tag, aki nem értette, h a Star Wars hogy jön ide? :Y

Szétröhögtem a zagyam rajt.. loller :C

ps:
"Láthatatlan kéz" volt a neve Grievous tábornok hajójának a Star Wars harmadik részében. (Mindjárt a film elején ez a hajó semmisül meg látványosan Coroustanra zuhanva.)

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#31) cucka válasza Yules77 (#24) üzenetére


cucka
addikt

Helytelen a korlátlan szabad kereskedelem, helyette autarkia kellene
Csodás lenne, például ismét lehetne ökörrel meg lóval szántani. (A traktor ugye köztudottan nem jószándékkal vagy hazaszeretettel megy, hanem kőolajszármazékokkal..)

Helytelen, mert a tőke oda megy, ahol szinte rabszolgasorban tartott emberek vannak.
Téves. Szerinted egy francia hivatalnok heti 35 órányi aktatologatással tényleg megtermel havonta 2-3000 eurónyi értéket? A kínai paraszt heti 50 órányi földműveléssel meg tényleg csak havi 50-100 eurónyi értéket termel? Na akkor hol van és hova megy a tőke?

Helytelen, mert így nálunk eu-ban emiatt nincs elég munkahely... :U
Itt egy térkép, majd próbáld értelmezni..

Ezt is érdemes elolvasni : Naomi Klein - a globalizáció fekete könyve
Ha az általad leírt gondolatokat tartalmazza, akkor azt hiszem, kihagynám.. :)

Ezt is érdemes elolvasni : Naomi Klein - a globalizáció fekete könyve
Valószínüleg te és én is a világ leggazdagabb 25%-ába tartozunk, egy havi magyar átlagkereset megfelel a világ szegénnyebbik felén mondjuk 1 évnyi keresetnek. Embertelen, ugye?

[ Szerkesztve ]

(#32) cucka válasza ddekany (#29) üzenetére


cucka
addikt

Tényleg csak mellékesen megjegyzem, nem éltünk a történelem minden korában, tehát ki tudja, bizonyosan voltak korszakok mikor az emberek jobban érezték magukat mint most...
Ez nagyon szubjektív és tényleg nehezen megítélhető. Abban egészen biztos vagyok, hogy az embereknek mindig volt okuk arra, hogy ne érezzék jól magukat. Ha éppen nem volt semmilyen okuk, akkor találtak maguknak. Például régen a pestis, kolera, tífusz jelentett veszélyt, ezeket a civilizáció megszűntette, helyette kitaláltunk magunknak más, civilizációs nyavajákat (például étkezési zavarok, diszlexia, stb.). Egyáltalán, nem hiszem azt, hogy az emberiség fejlődésével az emberek egyre jobban éreznék magukat, szerintem nincs összefüggés a kettő között.

A jobb alternatíva olyan elvont dolgokban rejlik, mint hogy az emberek gondolkodásmódja változik, és nem abba az irányba ahogy mostanában... akkor elég sokféle rendszer tud jól működni.
Sajnos az emberek gondolkozásmódja nem változik. Ha megfigyeled, nagyjából ugyanazok a vágyak vezérelték az embereket az ókorban is, mint most, csak az eszközök voltak mások. Valahogy az egész probléma emlékeztet Marx utópiájára, ahol szintén erről volt szó: az emberek nem önzőek, csak saját szükségleteik szerint fogyasztanak a közösből, stb. Ugye tudjuk, hogy nem igazán életképes a modell, és valószínüleg soha nem is lesz az.

(#33) finest válasza cucka (#31) üzenetére


finest
őstag

Ugyan a gazdagok közé tartozunk, de ezek a gazdagok vannak a legjobban eladósodva az egész világon...

Szerintem a kínai-francia példa rossz, attól, h valaki gazdagabb, még nem számít tőkésnek. A tőke éppen azért nem megy Franciahonba, mert ott a munkaerő annyival drágább is...

Az autarkia valóban erős azért egy kicsit, de a biodízelben erősek lehetnénk! :P

A 32-re: Nagy szükség lenne belátni, h a fogyasztásnak határt kell szabni, mert tönkre megy bele a Föld. És valóban, ahogy mondod, a Föld lakosainak szűk 25%-a (szerintem ennél még kevesebb) éli fel a világ tartalékait.

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#34) fordfairlane válasza Yules77 (#24) üzenetére


fordfairlane
veterán

Elszabadult a pokol!

Semmiféle pokol nem szabadult el. Ez a válság semmi egy háborúhoz, egy nagy járványhoz vagy egy tömeges méretű éhínséghez képest. Miféle pokol az, ahol az a legnagyobb probléma, hogy vissza kell adni a hitelből vett autót? Ez lenne a pokol?

Szerintem pont az a baj, hogy az emberiség jó dolgában már nem tudja, min dühöngjön. Érik már egy nagy világégés, pontosan azért, mert most már a legtöbben nem tudják, mi is az, és fogalmuk sincs, hogy milyen jó is nekik. Az 50-es évektől kezdve a nyugati világ szinte csak fejlődött. Azt gondolod, hogy az autokrácia megkímél a gazdasági válságoktól? Az autokrácia arra nem volt képes, hogy az Usában egy 800 főt foglalkoztató ellenőrző szervvel megakadályozza a Freddie Mac és a Fannie Mae összeomlását.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#35) cucka válasza finest (#33) üzenetére


cucka
addikt

Ugyan a gazdagok közé tartozunk, de ezek a gazdagok vannak a legjobban eladósodva az egész világon...
Igen, és ez elég aggasztó helyzet, ráadásul felszámolni egy ország adósságát szinte lehetetlen. Romániában Ceasescu megtette ezt, annak árán, hogy a 80-as években az országban jegyrendszer volt, órákat kellett sorban állni a legalapvetőbb élelmiszerekért. Kérdés, hogy egy fejlett nyugati demokráciában be mer-e bárki vállalni egy olyan mértékű kiadáscsökkentést, ami az ország adósságainak felszámolásához vezetne..

Szerintem a kínai-francia példa rossz, attól, h valaki gazdagabb, még nem számít tőkésnek. A tőke éppen azért nem megy Franciahonba, mert ott a munkaerő annyival drágább is...
A tőke úgy megy Franciaországba, hogy pl. a Sagem kínai gyára által megtermelt nyereségből fizetik ki a franciaországi munkást, és a cég részvényeseinek az osztalékát is. Az egy dolog, hogy a tőke kiáramlik az olcsóbb országokba, de a tőke által termelt haszon szépen vissza is áramlik az anyaországba. (Közben az olcsó országnak ebből közvetett előnyei származnak, pl. adóbevétel)

[ Szerkesztve ]

(#36) ddekany válasza cucka (#32) üzenetére


ddekany
veterán

"Sajnos az emberek gondolkozásmódja nem változik. Ha megfigyeled, nagyjából ugyanazok a vágyak vezérelték az embereket az ókorban is, mint most, csak az eszközök voltak mások."

Akár még a saját életeden beül is megfigyelheted, hogy változik az emberek gondolkodása. Vagy, csak vess össze más-más országból származó embereket... tök más életfelfogásuk tud lenni, pedig ugyan azok az alapösztönei. Világos, hogy az alapvető ösztönök maradnak, de nem mindegy ezekre épülve miféle gondolkodású ember alakul ki.

"Valahogy az egész probléma emlékeztet Marx utópiájára, [...] Ugye tudjuk, hogy nem igazán életképes a modell, és valószínüleg soha nem is lesz az."

Egyébként nem igazán tudjuk, mivel a valós cél nem egyezett azzal mint amit az jóságos maszlaggal amit embereknek mondtak... A másik meg az, hogy mint ahogy mondtam is, ezek a dolgok nyilván nem mennek úgy, hogy egyik napról a másikra jól kitaláljuk fent, hogy mindenki viselkedjen rendesen vazze, és ezt lefektetjük állami szinten. A fokozatosság, ugye, az kell...

(#37) Yules77


Yules77
csendes tag

Ilyen röviden nem lehet ezt elmondani annak, aki egész eddig a szöges ellenkezőjét (a neoliberós propagandát) hallotta minden csapból.

Tehát Dabadab : olvasd ezt naponta !

http://althir.org

Hátha megtérsz te is :-)

[ Szerkesztve ]

(#38) dabadab válasza Yules77 (#37) üzenetére


dabadab
titán

Nem nyert: tobbek kozott Gidai Erzsebetnel volt szerencsem kozgazdasagtant hallgatni.

(Egyebkent olyan hirportalt ajanlgatni, ami csak egyetlen politikai iranyvonalt kepviselo, nyiltan partpenzekbol elo, minden kulonosebb szakmaisagot mellozo forrasokbol valogat, nem eppen a szeles latokor jele.)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#39) cucka válasza Yules77 (#37) üzenetére


cucka
addikt

Ilyen röviden nem lehet ezt elmondani annak, aki egész eddig a szöges ellenkezőjét (a neoliberós propagandát) hallotta minden csapból.
Na, azért próbálj már meg kiragadni érdekes részeket azoknak a megtévesztett embereknek, akik nem olvassák minden nap a hazafias/radikális/keresztény/ősmagyar/nevezd-ahogy-akarod alternatív hirportálokat.

(#40) Kobe


Kobe
veterán

nem volt rossz cikk,de nálam a második bekezdésnél hitelét vesztette a dolog. Tudom, hülye közgazdász szokás, de engem kicsit irritál, hogy egy nyelvész professzor akar bevezetni a gazdasági válság rejtelmeibe.....mintha egy szakácsnő akarna webprogramozást tanítani, vagy nem tudom....

(#41) finest válasza Kobe (#40) üzenetére


finest
őstag

Ez a szakácsnős megjegyzés megaLOL. Igazán csacskaság pont az ő esetében mondani, h a cipész maradjon a kaptafájánál. Látom semmit sem tudsz a komáról! :(

Sokan esnek amúgy a te hibádba a cikkeim olvasásakor. Ilyen véleményt már nagyon sokszor olvastam a többi szerző kapcsán is, de akiktől fordítok, aligha nevezhetők olyan semmihez sem értő, de mindenről véleményt formáló percembereknek, akikkel a mi közéletünk tele van. Itt találsz némi infót arról, h milyen széles körű tudományos és társadalmi tevékenységet folytat az öreg: [link]

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#42) dabadab válasza finest (#41) üzenetére


dabadab
titán

Hat pedig Chomsky semmikeppen sem gazdasagi szakember, inkabb affele altalanos megmondoember (marmint leszamitva a lingvisztikai munkassagat, de eros az erzesem, hogy par evtizede felhagyott a komoly tudomanyos munkaval).

DRM is theft

(#43) Kobe válasza finest (#41) üzenetére


Kobe
veterán

attól, hogy van némi polihisztor beütés az ipsében, még nem fogok egyetérteni vele, csak mert az évek alatt felszedett némi gazdasági információt...."tömve" van a piac olyan emberekkel, akik ugyanannyi időt áldoztak egy tudományterületre, így alaposabb szakértőnek tekintem őket, mint chomskyt, a hobbi-közgazdászt. Nincs baj ezzel, hiszen Frei óta tudjuk, a széles látókör mindenkinek jár, de nekem mint húdenagyonnagy nyelvész szakértő, aki a kisujjából kirázza a jövőképet arra a helyzetre, amire még harcedzett közgazdák se tudnak hirtelen választ....

Szerencsémre-szerencsétlenségemre közgazdaságtannal és nyelvészettel, illetve annak egy ágával egyszerre foglalkozom, a nyelvi kérdésekben még meg is szívlelném az öreg tanácsait, de közgazdaságtanban nehogymár egy linguisztikus mondja meg a truvájt :F

[ Szerkesztve ]

(#44) finest


finest
őstag

dabadab, -=Libria=- , egészségetekre! Köszi az olvasást! :R

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#45) Enjoy


Enjoy
addikt

Nekem tetszett az írás :R
Hol találok ehhez hasonló (gazdasági válsággal és annak lehetséges következményeiről szóló) írásokat?
Jó lenne tájékozódni több forrásból is.

Most azon gondolkoztam, hogy mit kéne csinálnom az itthon tartott pénzemmel.
Talán aranyt vagy festményeket kéne vásárolni, azokkal nem lehet nagyot bukni.. sztem

Autógyártók behozták ezeket a 30-40%-os akcióikat, meg az egyet fizet kettőt kap sztorit.

Szóval, ha van valami hasonló jó kis cikk, akkor azt szívesen fogadom :R

Nem értek annyira a témához, de szeretném ismereteimet bővíteni ezzel a témával kapcsolatban.

► més que un club ◄

(#46) Rive válasza finest (#18) üzenetére


Rive
veterán

bizonyos, kritikus állami szektorokat nem privatizálunk még az IMF kérésére sem.
Remelem nem a mostsag megest divatos 'az allam akar lehet jo gazda is' dolgot akarod elohozni, mer' akkor vonuljunk a MAV topikba es boxoljuk le...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.