Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) arn


arn
félisten

jok lennenek megfelelo csikszelessegen gyartva.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#2) Elrood


Elrood
őstag

Intel oldalán még beleütköztem egy ilyenbe:
Elkhart Lake (Atom, 10nm, Embedded). Egyelőre egy hírben se ütköztem ilyenbe :).
Egy gyártó már csinál belőle helyes kis SoM-t: [kép]

''The spice exists on only one planet in the entire universe. A desolate, dry planet with vast deserts. The planet is Arrakis, also known as DUNE.''

(#3) Energie X


Energie X
őstag

A cím alapján azt hittem, hogy kiderül az összes proci neve és órajele. Hát nem így lett. Lehet át kellene írni a címet, sztem a komoly processzorflotta nem a pentium és celeron silver sorozat...

>>> ÚJ dobozos Galaxy S21FE tokok és üvegfóliák! Lesd meg adatlapomon! <<<

(#4) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

"...két számjegyűnek mondott előrelépése valójában 19%..."
Nem volt a matek az erősségem, de a 19 az kétjegyű. Nem?

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#5) Skyline15 válasza Fritz Teufel (#4) üzenetére


Skyline15
tag

Nem látok benne hibát. Én úgy értelmeztem, hogy korábban Intel kiadott egy cikket, melyben leírták, hogy két számjegyű lesz az előre lépés, most viszont tisztázták, hogy az az érték 19.
Legalábbis nekem ez jött le a dologból.

"- Nagyapa, Te hős voltál a háborúban?. - Nem de örülök hogy hősökkel szolgálhattam."

(#6) dokanin válasza Fritz Teufel (#4) üzenetére


dokanin
aktív tag

Ha már belekötünk...
Nem előrelépés hanem visszalépés az a 19%, már ha a magok számát nézzük. :D

(#7) Egon válasza Fritz Teufel (#4) üzenetére


Egon
nagyúr

Elsőre engem is megzavart ez a fogalmazás (nyilván szerencsésebb lett volna, ha a szerző az adott mondatban a "valójában" helyett a "konkrétan" szócskát használja), de - ahogy az utánad következő szólott, vélhetőleg az volt Abu szándéka, hogy megírja: az Intel tisztázta, hogy a "kétszámjegyű" előrelépés (ami ugyebár matematikailag 10 és 99 között vehetne fel értéket) jelen esetben 19 %-ot jelent - hogy ezt miért sikerült úgy megfogalmaznia, hogy a jelek szerint olyan érzése van az olvasónak, hogy az Intel "megint hazudott", azt tőle kellene megkérdezni... ;]

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#8) Hopkins95 válasza Energie X (#3) üzenetére


Hopkins95
addikt

Én is mikor elolvastam a címet hogy "Komoly processzorflotta" mondom na végre valami ütőképes 6 meg 8 magos bika procik jönnek, aztán olvasom tovább asztali sorozat: 4 mag :F Mondom ez komoly? Battlefield megeszi azt a 4 magot reggelire. :U

[ Szerkesztve ]

Nexus 5x > Pixel 4a 5G \\ AMD Ryzen 5800X3D - Gainward RTX 3070 Phoenix \\ Asus Zenbook 14 Oled UM3402YA \\ Playstation 5 \\ DJI Mavic Mini \\ Nintendo Switch Neon v2 \\ Steelseries Arctis Nova 7 \\ Steam/Origin/Epic Games Store/GoG/Ubi Connect: Hopkins955

(#9) Jacek válasza dokanin (#6) üzenetére


Jacek
veterán

Hogy fogja a csúcsot össze ereszteni -2 mag, csak single coros tesztek lesznek? :D

(#10) SaGaIn válasza Jacek (#9) üzenetére


SaGaIn
senior tag

Nem, hanem csak 8 magara és intel-re optimalizált játékok, és nem teszi mellé a fogyasztást.
Mert ha mellé tennénk, hogy az egyik konfig 500w-ból hozza azt amit a másik 650-ből akkor érdekes lenne az összevetés.

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#11) Duree


Duree
veterán

Ez még mindíg kevés az AMD ellen.

duree54

(#12) Energie X válasza Hopkins95 (#8) üzenetére


Energie X
őstag

Hát az asztali és mobil Silver procik nem komolyak, a mobilplatformba illeszkedő 1137x-esk pedig messze vannak az asztaliktól. Egyenlőre ez egy PH Clickbait...

>>> ÚJ dobozos Galaxy S21FE tokok és üvegfóliák! Lesd meg adatlapomon! <<<

(#13) Balu77


Balu77
őstag

Amit tíz magon hoztak, azt most 8-ból hozzák. Ugye a magok száma miatt -20%, de magonként +19%. Viszont sok helyen ez inkább előny, sok még a kevesebb magot használó program és nem csak a játékokra kell gondolni. Egy magra vetítve bizonyára újra elsők lesznek. Nagyjából ez borítékolható is volt az előzetes tesztekből. A kérdés, hogy ezt meddig tudják tartani, illetve kinek van kedve egy kifutó foglalatba ruházni, ha ősszel már jön az Alder.
A pci-e 4 támogatás viszont már nagyon időszerű volt, mondhatni végre!

izé

(#14) Energie X válasza Balu77 (#13) üzenetére


Energie X
őstag

Intelnél a II. generációs Core prociktól kezdve így van: 1 foglalat 2 generáció. Ez max azoknak nem jó akik hobbi/megszállott szinten 1-2 évente cserélgetik a procijukat. A legtöbb ember elvan 1 procival 3-5 évig, de ahogy nézegetem HA-n az aláírásoknál a cuccokat még tovább is.

>>> ÚJ dobozos Galaxy S21FE tokok és üvegfóliák! Lesd meg adatlapomon! <<<

(#15) NandoXXL


NandoXXL
senior tag

"Ezt a show alkalmával demonstrálták is: egy AMD alapú rendszeren hibátlanul lefutott az általuk készített kártékony kód, míg az Intel alapú rendszer közbelépett és megvédte a rendszert. A technológia lelke az Indirect Branch Tracking és a Shadow Stack eljárás, amelyek a kifinomult támadások jeleinek elcsípésén és a sikeres végrehajtás megakadályozásán dolgoznak."

Szóval a kép magáért beszél, a milf feltörte az AMD-t..

[link]

(#16) Uzi74


Uzi74
senior tag

A DDR5 és thunderbolt 4 (és usb4) támogatással hogy állunk, arról nem láttam semit a cikkben... A 6700K-m kezd öregedni...

(#17) skyrush7


skyrush7
aktív tag

Végre nem 2 magos Pentiumot kaptunk. Nekem megakadt a szemem rajta, ha értelmes áron kínálják, biztosan építek rá egy konfigot a nappaliba.

(#18) Aprósólyom


Aprósólyom
addikt

Abu, "400 series chipsets" egy általános megfogalmazás. Szóval nem csak a Q470, H470, Z490 lesz támogatott.
Az MSI közölte, hogy a H410 és B460 deszkákat támogatni fogja, mert főleg ezekből a lapkákból építkeztek a Z490 mellett.

Jevons paradox

(#19) VirsLee válasza NandoXXL (#15) üzenetére


VirsLee
őstag

Azt hiszem ennél már nem nagyon van lejjebb az Intel részéről.
Nem is ugyanaz a build futott rajtuk...

(#20) Találtgyerek


Találtgyerek
addikt

Az IGP teljesítménynövekedése jól jön az ilyen videokártya hiányos időkben.

06-3o/9759I39

(#21) ledgeri


ledgeri
nagyúr

A legalja 2 mag az ma elég a mai minimumra? Gondolok itt olyanra, hogy valaki pl üzleti böngészős felületeket használ... (Nem olvastam, láttam, hogy az dupla szálas mag-pakk lenne

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#22) ShiTmano


ShiTmano
aktív tag

[Az Intel bemutatta a Rocket Lake Core i9-11900K-t, 19% -os IPC-növekedéssel szándékozik visszavenni a játékkoronát]

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#23) hokuszpk válasza NandoXXL (#15) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ilyet tudok en is irni

if ( cpuid == "AuthenticAmd" ) {
halalfej() ;
MarihonaljaRosszErtem();
}

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#24) Pingüino válasza VirsLee (#19) üzenetére


Pingüino
senior tag

De-de, van még lejjebb, hidd el.
Ha elérik a gödör alját, akkor majd ásnak egy kicsit. ;]

(#25) wattafaka válasza hokuszpk (#23) üzenetére


wattafaka
senior tag

azt kifelejtetted, hogy

else everythingIsFine();

(#26) Orionhilles válasza Aprósólyom (#18) üzenetére


Orionhilles
senior tag

Nem tudom mi lesz pontosan, de a mai tájékoztatón az hangzott el, hogy a H410 és B460-as lapok nem fognak menni Rocket Lake CPU-kkal:
[These new chipsets have an x8 DMI link to the CPU, unless a Comet Lake chip is installed, then it is only x4. Similarly, Rocket Lake will also work in 400-series chipsets, and the Z490 motherboards that are advertised with PCIe 4.0 support should have this enabled through a BIOS update. There is one small caveat – Rocket Lake will not work in H410 and B460 motherboards as these use 22nm chipsets. There appears to be some incompatibility here.]

Remélem, hogy mégis menni fognak, hiszen eddig azért egy socket kiszolgált 2 generációt. :U

– Yet, thou serves with thine eyes clouded in chaos. Thou, bound in the cage of madness. I am he who commands those chains – Fate/Zero Berserker Mad Enchantment

(#27) Joz76 válasza Balu77 (#13) üzenetére


Joz76
tag

csak hát azok az "előzetes" tesztek, azok nem is tesztek. Ha figyelmes voltál, az Intel predikciókat közölt. Hogy elméletben mennyivel lesz gyorsabb. De azért láttuk már sokszor, hogy az elméletet végül nem igazolta a való élet, elég csak az AMD bulldozerre gondolni, ami papíron elég ütősnek ígérkezett, aztán a valóságban meg elég halovány lett.
Szóval ezt a predikciót elfeledhetné az intel, csináljon inkább valós tesztet alacsonyabb órajelű ES procikkal, és tegyen mellé, egy azonos órajelre hozott 10. gen procit. Annak jobbak jobban hinnék. Mondjuk ehhez kéne legalább ES proci, és mindenki érdekében remélem, hogy legalább ezzel kész van az Intel, mert az AMD-nek konkurrencia hiányában elég vastagon fog a ceruzája, ha árazásról van szó...

Joz

(#28) hokuszpk válasza wattafaka (#25) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

evvan, minden program tartalmaz legalabb 1 bugot...

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#29) exedoc


exedoc
senior tag

Hát nagyon komoly flotta. Meg fogja érni az az új chipset? Jó PCI Express 4.0 oké. Tovább?

(#30) nexplo


nexplo
őstag

Mire lesz ez elég játékos szinten és főleg mennyiért lesz kapható. Ez lenne a fontos infó. Kíváncsi leszek. Ha tippelnem kéne akkor patikamérlegen fogja átvenni a vezetést az AMD előtt kb 1% gyorsulással az új Intel csúcs cpu. Vagy nem tudnak vagy nem akarnak (szerintem ez valószínűbb) végre valóban új innovatív világverő cpu-t csinálni. Az AMD végre beérte őket, én már csak a tényleges versenyt várom ahol árban végre talán a vásárló is jól járhat... tudom utópia.. :DDD

Zavard össze a világot: mosolyogj hétfőn! :)

(#31) NandoXXL válasza hokuszpk (#28) üzenetére


NandoXXL
senior tag

Ok, de a tiédet nem nézné senki, meg egy weblapra kitenni még én is ki tudom a képet :) . De ez hivatalos pr anyag, presented by Intel :R

(#32) Pingüino válasza NandoXXL (#31) üzenetére


Pingüino
senior tag

Ja, pr anyag. Ezért nincs mellette a forráskód, hogy mégis mi futott le. ;]

(#33) Abu85 válasza Aprósólyom (#18) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Én azt írom, ami az apró betűs becsillagozott részeken van. Aszerint hivatalosan a H410 és B460 nem kompatibilis. A PCI Express 4.0 is az 500-as sorozathoz van kötve. Az alaplapgyártók egyénileg vállalhatják a felelősséget, hogy túllépik ezt, de ha nem működik, akkor az Intel mossa kezeit, mert sosem mondták, hogy működni fog.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#34) Aprósólyom válasza Abu85 (#33) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Én még a 11900K diát sem találom a newsroom.intel.com-on. :O Linkelhető az apró betűs rész, ahonnan idéztél? Most olyan vagyok a B460 deszkával kapcsolatban, mint az ideges részvényes.... tartani vagy eladni...?! :DDD

Jevons paradox

(#35) Abu85 válasza Aprósólyom (#34) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Nem tudom milyen NDA-k vonatkoznak a gyártói anyagokra. Nekünk csak azért van meg, mert az Intel előadásán alig mondott valami konkrétumot. De egyértelműen ott van az anyagban, amit az OEM-eknek adtak, hogy hivatalosan Z490, Q470 és H470 kell. Egyébként tök felesleges a rakétatóval szemezni. Egyáltalán nem jó processzor. Inkább megéri megvárni az Alder Lake-et, ami majd ősszel jön, vagy átmenni Ryzenre. Mindkét opció sokkal-sokkal jobb.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#36) Aprósólyom válasza Abu85 (#35) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Ez mind ár függvénye mi jobb-rosszabb, nem ennyire egyértelmű a válasz. A lesajnált Intel 14nm teljesítmény/fogyasztás aránya és teljesítmény/ár aránya gamingre vonatkoztatva még mindig versenyképes 6C/12T-ig, de még 8/16-ig úgy ahogy. Azért van B460+i5-10400 setup-om, mert sokkal jobb volt ár/érték arányban volt, mint bármi más a piacon. Annyival drágább volt az R5 3600 és még mindig az, hogy majdnem "ajándékba" kaptam az alaplapom a 10400 mellé...

Jevons paradox

(#37) Abu85 válasza Aprósólyom (#36) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A teljesítmény/fogyasztás aránya már borzalmasan messze van. Láttam a gyártói teszteket Rocket Lake-S-ről. Az ár/teljesítmény még kérdéses, de a fogyasztás tekintetében már másik dimenzió az Intel. Sajnos nem volt nagy ötlet 14 nm-re visszaportolni egy 10 nm-re tervezett magot. Nem véletlen, hogy nagyon sürgetik az Alder Lake-S-t.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#38) Aprósólyom válasza Abu85 (#37) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Említettem, hogy gaming vonatkozásában beszélek. 20W előnye van az AMD-nek teljes rendszerfogyasztás tekintetében 2080TI mellett 10600k és egy AMD Ryzen 5 3600 között alap órajeleken. Tuningban is kb 30W. Közben ugyan annyiba kerül a kettő és a 10600k-nak még nagyobb is a gaming teljesítménye. Persze minden más ha munkafolyamatokról beszélünk, de szándékosan kiemeltem miről írok, milyen aspektusból. A ZEN3-t meg nem érdemes ide venni, mert 50%+ magasabb ársávban kezdődik...

[ Szerkesztve ]

Jevons paradox

(#39) Abu85 válasza Aprósólyom (#38) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Persze, hogy drágább a Zen 3, hiszen sokkal gyorsabb. A Rocket Lake-S sem lesz olcsó.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#40) dokanin válasza Aprósólyom (#38) üzenetére


dokanin
aktív tag

Gondolom a fogyasztás desktop gépek esetén elsősorban a hűtés miatt fontos nem az áramszámla miatt.
Ha plusz 30 watt szabadul fel 1 négyzetcentis felületen azért az már tud gondokat okozni még ha nem is tűnik olyan soknak összességében.

(#41) NoMix


NoMix
tag

5,3GHz 8maggal akkor magozzuk ki. 246,5MHz Way CLK, XMP PC17748 (2218MHz) DDR4-4437 a hivatalos számok kerekebbek lesznek számításaim szerint. Divatosan számoltam.

Frissen vásárolt profil. XIRA T.E.G.

(#42) wattafaka válasza hokuszpk (#28) üzenetére


wattafaka
senior tag

ami sokszor feature-ként van feltüntetve ;]

Egyébként lehet, hogy ez kisebb csíkszélességen nagyon menő cucc lenne, de ebben a formájában számomra nem hozta el a megváltást, illetve a cseréről sem győzött meg egyáltalán. Pedig nem mai csirke dübörög a gépben.

[ Szerkesztve ]

(#43) Fücsök007 válasza Abu85 (#37) üzenetére


Fücsök007
őstag

Így van, de ha Ice Lake magokat hoznak 10nm-en, akkor meg olyan 4,5GHz körül lett volna a plafon nagy fogyasztás mellett. (Kb. 4GHz-ig optimális/arányos a fogyasztása.) Ebben az esetben meg a teljesítmény lett volna kisebb, amit nem vállaltak be marketing okok miatt.

(#44) Aprósólyom válasza dokanin (#40) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Mindkettő fontos, de 300-400 watt nagyságrendeknél 0,25%-10% különbség az én olvasatomban nem nagy különbség hasonló teljesítmény mellett. Ugye ha két autó megközelítőleg ugyan azt a vezetési élmény és menetdinamikát adja, akkor nem nem a 10 vagy 11 literes átlagfogyasztás szerint fog választani már a vevő, hanem egyéb preferenciák szerint. (De itt megint ismétlem, hogy gaming teljesítmény és fogyasztásokról beszélek. Munkafolyamatokban már tényleg durván lemarad az Intel teljesítmény/fogyasztás teljesítmény/ár tekintetében egyaránt.)
Ha gaming alatt, az egyik 70W-t a másik 90W teljesítményű sokat nem dob a hűtés és a hő elvezetése terén. Ha mégis problémát okoz, ott más komponensben kell keresni a problémát... Sokkal többet nyerek a hőtermelésben és áramfelvételben, ha FPS cappet használok és közben a framrate is stabil lesz. Ebben az esetben pedig csak tovább csökken bármilyen a két proci közti fogyasztásibeli különbség. (Hacsak nem azon kevés gamet vesszük alapul, ami nem GPU intense, hanem CPU terhelt.)

Jevons paradox

(#45) Robitrix válasza Hopkins95 (#8) üzenetére


Robitrix
senior tag

azért ezen procik döntő része mobil eszközökbe szánt proci. vagy nagyon harmat gyenge kis teljesítményű celeron procik utóda. (a 70 ezer forintos tesco számítógép) Egyedül a asztali 11900K komoly proci 8/16 maggal és szállal viszont oda simán nem irták oda a fogyasztást.
ezért még a notebookba szánt procik esetében is bele kell férni a 28-35 watt fogyasztásba. Ezért korlátozottak az órajelek és a magok és szálak száma. egy notebook procija nem fogyaszthat 120 wattot, mert akkor fél óra alatt lezabálná az aksit. ráadásul egy notebookba nem lehet belerakni egy 20 centi magas hűtőblokkot, mint egy asztali gépbe. főleg ha ultravékony notebook mert az a divat. Így se teljesitmény benne se aksi kapacitás, mert nem fér el... :)

(#46) secretgarden


secretgarden
aktív tag

Várom a Pentium N6000-el szerelt passziv huteso Chromebookat! A Pentium N5000-esek is mar igen jol teljesitetettek Chrome OS alatt, gondolom akkor az N6000-esek a kisebb csikszelessseggel meg takarekosabbak es valamelyest erosebbek lesznek.

(#47) Frawly válasza Energie X (#14) üzenetére


Frawly
veterán

Az a baj, hogy szinte minden a Ryzenek mellett szól (nagyobb IPC, több cache, kisebb csíkszélesség, azonos áron több mag, magasabb freki RAM támogatása, PCIe 4.0, stb.), csak az nem, hogy kapni nem lehet, vagy ha igen, akkor lehúzó áron. Az Intel elvileg nagyobb volumenben tud gyártani, ami most előnye lehet. A másik előnyük az meg pont az lehetett volna, hogy a Core i 11 gen is belemegy a mostani foglalatba, de ugye most lesz ez az ilyen meg olyan chipsetekkel mégse kompatibilis nóta, így ez bukta, de a jövőre megjelenő Ryzenek sem mennek majd bele az AM4 foglalatba, úgyhogy most upgradelhetőség terén nem szól egyik gyártó mellett sem semmi, egálban vannak. Az Intelnek sincs még semmi veszve, ha kellő mennyiséget gyártanak, és sikerül nekik értelmes árat tartani, akkor még rendben lesznek pár évig. Ez a koronacirkusz a malmukra hajthatja a vizet.

(#48) adam320


adam320
senior tag

Szóval akinek 10900k-ja van annak nem éri meg lecserélni 11900k-ra, sőt, egyenesen értelmetlen.
Érdekes "újítás". :U

(#49) Frawly válasza adam320 (#48) üzenetére


Frawly
veterán

Ez nem újítás, mindig is így volt, hogy egyel vagy nem sokkal régebbi generációs csúcsprociról sose érte meg váltani a legújabb genes csúcsra, mivel nem volt akkora előrelépés sebességben. Ez az AMD-nél is így van, nem éri meg Ryzen 3900-3950X-ről váltani 5900-5950X-re. Akinek 10900K-ja van, az ellesz vele egy darabig, hacsak nem valami olyan extrémet művel vele, hogy még több mag kellene neki, akkor nem igazán fogja lecserélni vagy 3-5 évig, de egy akárhány genes i9-re hatványozottan igaz. Persze más oldalról meg ez az i9-es kategória olyan vásárlókat céloz, akiknek úgyse fontos az ár/teljesítmény-arány, nekik csak a legjobb kell, kerüljön akármennyibe, legyen csak akár 1%-kal jobb, már veszik is a legújabbat, nem nézik, hogy mi hogyan éri meg. Az is igaz, hogy ez a réteg már a Ryzen 5900-5950X-re megy rá, ha konzumer platformban gondolkodik.

(#50) Noukoum válasza adam320 (#48) üzenetére


Noukoum
veterán

Évente processzort cserélni hobbiból amúgy sem túl jó dolog.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#51) adam320 válasza Frawly (#49) üzenetére


adam320
senior tag

A helyzet az hogy valóban nem érte meg, de ebben az esetben ez most más. Ez inkább visszalépés, nem fejlődés.

(#52) adam320 válasza Noukoum (#50) üzenetére


adam320
senior tag

Ő, miért is? :)
Akik megtehetik hobbiból - ahogy te írtad - azoknak nem annyira számít a pénz, ha erre akartál kilyukadni.

(#53) Noukoum válasza adam320 (#52) üzenetére


Noukoum
veterán

Mert felesleges szemét termelés.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#54) adam320 válasza Noukoum (#53) üzenetére


adam320
senior tag

Értem, ilyen megalapozott érvre nincs mit írni. :U

(#55) Energie X


Energie X
őstag

Elvileg itt vannak az árak és i5-i9-ig a procik

Forrás

>>> ÚJ dobozos Galaxy S21FE tokok és üvegfóliák! Lesd meg adatlapomon! <<<

(#56) Frawly válasza adam320 (#51) üzenetére


Frawly
veterán

A magok számában valóban lett visszalépés, de azért így is maradt 8 mag, akinek az nem elég, az úgyis eleve a Ryzen-re ment rá. Aki i9-et vett, az csakis high refresh rate gamingre vette, arra meg még elég a 8 mag is. Abban viszont igazad van, hogy gáz egy csúcsterméknél visszalépni, ez valóban új, erre nem volt procedens, legalábbis prociknál nem, hogy valamilyen téren visszavágás lett volna. Szerintem azért csökkentették a magok számát, hogy árat is tudjanak csökkenteni.

(#57) adam320 válasza Energie X (#55) üzenetére


adam320
senior tag

Egyenlőre mindenféle teszt nélkül, látatlanban kimerem jelenteni hogy aki várt a 11.-ik generációra, annak inkább a 10.-et javaslom, az árak miatt is, aki meg váltana 10.-ről, ne tegye :K

(#58) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Komoly , hogy még mindig a 14nm-es gyártástechnológiával evickélnek.

Ezt miért nem reklámozzák a reklámanyagokban... ? :U

Kezdem azt érezni, hogy az Intel saját maga alatt vágja a fát...

Főleg ez az általuk készített kártékony kódos marketing... Ez mi akar lenni? Széllel szemben pisálás?

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#59) Frawly válasza Graphics (#58) üzenetére


Frawly
veterán

Ez az ennyi, meg amannyi nm amúgy is csak marketingadat, a procikban a tényleges transzisztorméret kb. egy szinten van, ha valaki elektronmikroszkóppal ellenőrzi. Ezeknek a nm-es számoknak már kb. 32 nm óta nincs értelme, csak egy új gyártástechnológia bevezetése után gyökkettővel osztják az előző számot. Kb. ugyanolyan kamu marketingadat, mint a TDP.

Az Intelnek nem ez a legnagyobb lemaradása. Persze segítené az ügyet, ha csíkszélesség terén is előre lépnének, de nem ez határozza meg a sikertelenségüket. Hanem elsősorban az árszabás, drága, meg minden 2. generáció alá új lap című lehúzás, RAM frekik korlátozása, proci lockolása, egyéb görénységek. Magszámban már felhozták magukat, cache-ben kéne még előrelépniük, az 5 GHz már megvan egy ideje.

Ez a koronakáosz egyébként még így is kedvezne az Intelnek, hogy az AMD nem tudott semmiből eleget gyártani, általában nincs készleten, ha van, akkor az ajánlott gyártói árnál jóval drágábban. Ez az Intel kezébe ász lehet, hogy az ő procijukat, meg laptopjaikat legalább lehet kapni.

(#60) Pingüino válasza Frawly (#59) üzenetére


Pingüino
senior tag

Most legyek én, aki x milliomodik alkalommal is elmondja valakinek, hogy ez "a nm szám csak marketing bullshit, és nincs semmi értelme" mekkora orbitális baromság?! Pláne még hozzá tetted a TDP-t is...

Az egy dolog , hogy egy 7nm-es gyártástechnológián nincs semmi 7nm méretű. Attól még nem hasra ütve lett ráírva egy szám. Szigorú feltételeknek kell megfelelni, hogy valaki oda írhassa a gyártástechnológiájára, hogy x nm. Mindegyik egyértelmű előrelépés, ami látszik a tranzisztorsűrűségből is. Persze az Intelnek mostanság nem szokása közzé tenni a tranzisztorszámot, hogy az idióta kék szemüvegesek nyugodt szívvel mondhassák, hogy "az Intel 14nm ugyanaz, mint a TSMC 7nm". :D

A TDP sem hasra ütve lett oda írva. Csak épp nem az abszolút maximális fogyasztást jelenti. Bár Intelnél a TDP meghatározása is távolabb áll a valós használattól, mint az AMD-nél.

Az "5ghz már megvan egy ideje" felvetésbe meg inkább bele se menjünk, mert ez is erősen összefügg a csíkszélesség kiforrottságával, szóval az állítás irrelevánsságának megértéséhez előbb el kéne fogadni, hogy a csíkszélesseg nem csak marketing bullshit.

(#61) drotsztyuart


drotsztyuart
tag

" Ugyanígy az IPC-ről is kiderült, hogy a Cypress Cove mag, korábban még két számjegyűnek mondott előrelépése valójában 19% az előző generációhoz viszonyítva."
A 19 az hany jegyu professzor ur?

#1 vegyel amd-t.
Az a jobb mert kisebb a szam.

[ Szerkesztve ]

(#62) Pingüino válasza drotsztyuart (#61) üzenetére


Pingüino
senior tag

"A 19 az hany jegyu professzor ur?"
Ezt már kitárgyalták itt, hogy a megfogalmazás rossz, degy úgy értette, ahogy te is érted.

"#1 vegyel amd-t.
Az a jobb mert kisebb a szam."
Van, amelyik meg nagyobb. :)

(#63) Frawly válasza Pingüino (#60) üzenetére


Frawly
veterán

Nem értem mit akarsz írni, azt te is elismered, hogy 7 nm-en nincs semmi 7 nm-es alkatrész, akkor meg miről beszélünk. A tényleges tranzisztorméret a mai prociknál 15-35 nm között van átlagban, és még egyszer hangsúlyozom, TÉNYLEGES mérésnél, mikor elektronmikroszkóp alá teszik! YouTube-on meg lehet nézni videókat, ahol megmutatják, hogy 7-14 nm-es procin ilyen 28-35 nm-es tranyókat lehet látni elektronmikroszkóp alatt. Nem érdekel milyen szigorú feltételeknek kell megfelelni marketingbullshitek terjesztésére, a mai procikon semmi 7-10 nm nincs, ezzel ne is hitegesse senki magát. Ez csak egy adat, ami mára kb. semmit nem jelent. Épp ugyanígy, ha egy 65 W TDP-s procit járatsz, az se a socketből nem fog 65 W-ot felvenni, hanem lényegesen többet, és melegedésre sem csak 65 W-nyi hőt ad le (különösen, ha a VRM-eket is beleszámoljuk). Lehet ezt magyarázgatni, hogy AMD erre, Intel amarra, meg Gizi néni hogy értette Izraelben, attól még bullshit.

Az 5 GHz-et nem a mostani csíkszélességre írtam, hanem hogy abban az Intelnek nincs lemaradása. Nem kell ezt túlgondolni. Én egyébként mindig is abszolút AMD párti voltam, kiváltképp a Ryzen-ek óta, de a mai elcseszett helyzetben elismerem, hogy az Intel sem olyan rossz vétel kivételesen, mert legalább lehet kapni, és az AM4 sem upgrade-elhető tovább, így most sima gamingra és átlag felhasználásban egálban vannak. Így akinek nem fontos a túl sok mag, túl sok PCIe sáv, PCe 4.0 megléte, vagy a magas RAM freki, akkor az aktuális Intel proci se olyan szar vétel, mint azt sokan próbálják feltüntetni, meg híresztelni, hogy az Intel halott, stb.. Igaz én Ryzeneket vettem mostanában, de ha most kéne hirtelen valami, simán megfontolnám ebben a koronacirkuszos, mindenhol készlethiányos, meg brutális áremeléses szituban az Intelt is.

(#64) Pingüino válasza Frawly (#63) üzenetére


Pingüino
senior tag

Azt valahogy éreztem, hogy nem fogod érteni. :)

Az, hugy bullshit számozási módszert használnak, mert a 7nm-esnek jelölt gyártástechnológián semmi sincs, ami 7nm méretű, attól még az egész számozás nem bullshit. A 14nm-es, meg a 7nm-es gyártással készült prociknak baromira nem ugyanaz a tranzisztorsűrűsége. Szóval nincs köztük 2x különbség, ahogy azt a számozás egy laikusnak sejtetné, de attól még bőven van köztük különbség, és az Intel baromira le van maradva. Ha nem így lenne, nem azzal sz...pnának éppen, hogy melyik bérgyártóhoz vigyék a fontosabb termékeiket gyártani, mert a marketingveszteség ellenére sem érné meg nekik. Nem véletlen, hogy az Intel jópár éve nem hozza nyilvánosságra a tranzisztorsűrűréget, mert akkor mindengi számára nyilvánvaló lenne, mekkora lemaradásban vannak.

A TDP is megint egy olyan dolog, hogy nem az abszolút, csak néhány másodpercig tartható, szintetikus eszközökkel szarrá turbózott maximális teljesítményre felhúzott esetben mért hőtermelést írják ki TDP-nek, hanem azt a hőtermelést, amit reális körülmények között, valóban használt programokkal meghajtva a gépet, termel maximum a processzor. Ezt valóban igaz, hogy előfordulhat olyan eset, mikor túllépi a processzor, pláne, ha valaki OC-zi, de attól még ez sem hasra ütve ráírt szám, valós körülmények között nem gyakran lépik túl a procik a hőkeretüket. És akkor ehhez jön még hozzá, hogy ezt a "valós használat"-ot másképpen értelmezi a két cég, máshogy mérik a procik TDP keretét, ezért van az, hogy az AMD procik kevésbé lépik túl, vagy akár érik el a rájuk írt TDP keretet, mert jobb a mérési metódusuk. Konkrét közelítő példával élve, szintetikusan a lelket is kihajtva belőlük, egy 65w TDP kerettel rendelkező proci felmegy mondjuk 80-85w közelébe, egy Inteles meg lazán elszakad adott esetben 100-110w-ig is. Pusztan azért, mert ha ugyanúgy mérnének, akkor az Intel arra a procira baromira nem írhatna 65w-os hőkeretet.

Az 5ghz viszont olyan szempontból bullshit, hogy az nem érdem az Intel részéről, hogy tudott olyat csinálni, mert azonos gyártástechnológián az AMD is tudott volna, csak ők felismerték, hogy nincs értelme, mert akkora frekvencián már borzalmas a hatásfok. De am mivel a nevezéktanháborúban tartani kell a lépést a konkurenciával, es mint mondtam, az elnevezés nem hasra ütve megy az Intel nem reszelgetheti évekig ugyanazt a csíkszélességet, frissen lépve pedig baromira nem érik el a procijaik nekik sem az 5ghz-et, de még turbózva 4ghz fölé is alig mennek.

És akkor bár nem volt téma, de megemlítem azt is, hogy közben az AMD lehagyta őket IPC-ben is, es nem úgy tűnik, hogy lelassítanának a fejlesztésekkel, csak mert már ők vannak egy hangyaf...nyival előrébb.

Szóval van az Intelnél gond, nem is kevés. Ha talpra is állnak, n3m 1-2-3 év lesz, és amit elszórakoznak a folyamatos leépítésekkel, meg vezetőségváltásokkal, kétséges, hogy visszaszerzik-e valaha a vezető szerepet. Most per pill egyedül az agresszív áreséssel tudják tartani magukat, de ez meg a befektetőknek nem fog hosszú távon tetszeni.

[ Szerkesztve ]

(#65) adam320 válasza Pingüino (#64) üzenetére


adam320
senior tag

"hogy visszaszerzik-e valaha a vezető szerepet"

Én most tényleg minden cinizmust mellőzve kérdem, hogy Te mégis miből gondolod hogy az AMD vezető szerepben van?
Én nem gondolom ezt, csak ezért kérdem.

(#66) Pingüino válasza adam320 (#65) üzenetére


Pingüino
senior tag

Szigorúan technikai értelemben egyértelműen megelőzték az Intelt. Mind IPC-ben, mind a TSMC által gyártástechnológiában, mind a kettőt egybevéve összességében energiahatékonyságban. Nem egy hatalmas előny, de előttük vannak.

Az eladások ezt egyelőre nem nagyon tükrözik, az tény. Viszont nem álltak meg a fejlesztésekkel, nem ülnek a seggükön, Intelnél viszont folyamatos csúszások és problémák vannak, úh. fog ez a különbség még fokozódni. Ezután már csak a gyártókapacitás lesz a kérdés. Ha azt is fel tudják a TSMC-vel futtatni, akkor néhány éven belül érezhető lesz az előnyük eladásokban is.

(#67) adam320 válasza Pingüino (#66) üzenetére


adam320
senior tag

Rendben, ezzel viszont egyetértek.

(#68) Fücsök007 válasza Pingüino (#66) üzenetére


Fücsök007
őstag

Így van, AMD-nél van az előny, ami nem fog megszűnni az Alder Lake procik megjelenésével sem, de normális alternatíva lesz teljesítményben is. Egyébként szerver fronton 30% fölé igen nehéz menni AMD részéről, mivel ott már meg sem fontolják a váltást, ha nem tud garanciát vállalni AMD a megfelelő kapacitás legyártására a megadott határidőn belül. A folyamatos fix procigyártás előnye ezeknél az OEM-eknél fizetődik ki Intelnél, AMD-nél meg versenyezni fog az 5nm-es node-on a Zen4 és RDNA3, de az előbbi a prioritás.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.