Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#50) llax válasza Carlytoo (#45) üzenetére


llax
senior tag

"A mars az "emberiség jövője" írják sokan.
Valóban így van?"

A eredeti kérdés továbbra is erősen sci-fi. Ha már a kutatási célú látogatásig eljutottunk volna, kevésbé lenne az... Ennek értelme viszont megkérdőjelezhető, a technika fejlődésével a robotizált kutatásban egyre több a lehetőség, de még azt sem viszik túlzásba. Azokkal az energia (+$) befektetésekkel, amikkel akár csak zárt épületeken belüli élet lehetőségét megoldanák a Marson, itt a Földön sokszorosan több a lehetőség...

"Azon a bolygón vajon lehetett-e élet korábban?"

Valamilyen élet kezdemény lehetett korábban, az eddigi kutatások még nem zárták ki. Ennek, vagy ellenkezőjének bizonyítása a földi élet kialakulásának jobb megismerése szempontjából is fontos. Ha mellette a korábbi, élet kialakulására feltételezetten alkalmasabb körülmények bizonyítást nyernek, azzal legalább egy minta is lesz az élet (akárhol) kialakulását fejtegető elméletek mellé.

"Lehetséges, hogy az a bolygó az emberiség múltja?"

Az élet (legalább alapjainak) földön kívüli eredete nincsen kizárva. Ezt a teóriát tovább erősítené, ha a Marson is találnának olyan nyomokat, ami azonos kémiájú (egykori) élet (kezdemény) jeleire utal. Az ilyen kutatást nagyban nehezíti a kezdeti nagyon alacsony biomassza tömeg. Mára a Marson az életnek csak többszörösen közvetett nyomait lehetne megtalálni.
Kicsit olyan, mint az emberiség múltjának kutatása: amikor az egyidejűleg élő össz egyedszám falunyi-kisvárosnyi, többfelé elszórva és még vándorol is, több tízezer-százezer év múlva alig marad valami nyomuk. A sokszor régebben élő őshüllőkből viszont volt akkora tömeg és voltak mindenfelé, hogy több tíz-százmillió év után is (az eltelt időhöz képest) sok nyomuk maradt.

"Mi történt a légkörével? Vajon mindig is ilyen volt?"

Kicsi tömeg -> alacsony gravitáció -> sűrű légkört nehezebben tud megtartani (az ismert hőmérsékletén, ha sokkal hidegebb lenne, akkor lenne rá nagyobb esély, de ahhoz túl közel van a Naphoz)
A gravitációja önmagában elegendő lenne egy sűrűbb légkör megtartásához, de:
Kicsi tömeg és árapály erők (nagyobb hold) hiánya -> gyors kihűlés, így saját mágneses mező vagy ki sem alakult, vagy nem volt sokáig (az alkalmasabb körülmények sem garantálják a kialakulást). Erős mágneses mező nélkül a napszél is "elfújja" a légkört. A meglévő körülmények mellett az is elég, ha egy valamikori nagy napkitörés rendesen telibe kapta.

Az eléggé biztos, hogy nem volt mindig ilyen, ha nagyrészt ugyanazokból az alapelemekből épült, mit a Föld, akkor garantáltan volt sűrűbb légköre (többségében CO2 - ahogy egykor a Földé is), nagyobb tömegű víz (halmazállapot részletkérdés), stb.

Elegendő ON? :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.