Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Yodafon


Yodafon
senior tag

Hogy megemlékezzenek a UNIX egyik fejlesztőjéről, a 2011-ben elhuny Dennis M. Ritchie-ről, felhasználónévként a dnr-t választották.

Hát majdnem sikerült! :DD

I'm gangsta!

(#2) hallador


hallador
addikt

Basszus a legjobban dokumentált oprendszer születés. A története meg zseniális. Hihetetlen emberek dolgoztak rajta. Kezdve a Multics-tól a Unix-ig.
Ha minden jól megy eljutok a közeljövőben a most már nokia épületbe. A történelem része lett, és nem csak az informatikáé.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#3) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

hehe [link] retina display, 250fps :P

Happy Hacking!

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#4) DraXoN válasza bambano (#3) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Micsoda papír pazarlás :D
... bár egyszerűbb olvasni mint a "lámpákat" vagy lyukkártyákat...
Mikortól kaptak kijelzőt a számítógépek?

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#5) Dr. Romano válasza DraXoN (#4) üzenetére


Dr. Romano
veterán

70 években a terminálok már crt kijelzővel voltak felszerelve

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#6) bambano válasza DraXoN (#4) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem úgy volt, hogy valameddig teletype, utána klavi.
80-as évek elején programoztam tpa-n (talán 128-on vagy valami ilyesmi), amire ha multiuser basicet bootoltak, akkor teletype volt, ha meg focalt, akkor vektorgrafikus kijelző trackball-al. Úgy nézett ki, mint egy oszcilloszkóp.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jók az ilyen cikkek, de kaphatott volna egy bekezdést maga a Unix is, hogy miről van szó. ;)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#8) Zotya84 válasza Yodafon (#1) üzenetére


Zotya84
őstag

Hát, a bambano által linkelt videóban ők jól írták, DMR-nek. ;)
[link]

Mi ez a hülyeség? Nokiánál ütésállóságot nem fejszével kellene tesztelni, hanem elkezded ütni egy 3310-zel... - L3zl13

(#9) DraXoN válasza CPT.Pirk (#7) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Mondanám ezt "átlagember" csak ismeri ... de belegondolva rá kellett jönnöm, átlag ember nem tud ilyet, főleg "ilyen régi dolgokról... egyre több embernek már a floppy is "új" ... Meg úgy eleve nem érdekel sokakat mi is van/volt/lesz a különböző területeken (mondjuk én is így vagyok a sztárok/hírességek nevével, életével, arcával.. nem érdekelnek akkor se ha mögöttem/előttem áll valahol egy sorban, valószínű persze meg se ismerném... míg mások "elolvadnának" örömükben, hogy egy légtérben lehetnek XY-al)
Mondjuk .. ebből kiindulva, átlaghoz úgy se jut el nagyon ez a cikk, eleve "meg se nyitja", vagy a részleteibe nem menne már bele a dolgoknak...

Mondjuk eléggé geek az a driver emuláció amit csináltak a rendszerhez :DDD az az hardver többet tud mint a többi rész összesen :C

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#10) CPT.Pirk válasza DraXoN (#9) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Honnan kellene ismernie? 33 vagyok, de ha magamtól nem nézek utána, akkor semmit nem hallok róla, hogy mi is az a Unix. Iskolában se kerül szóba, ismerősi körben nincs geek rajtam kívül... :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#11) Dr. Romano válasza CPT.Pirk (#10) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Az Unix ittt Békésben kimerül az autóalkatrész kereskedésnél, de nem megyünk oda mer drága ;]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#12) CPT.Pirk válasza Dr. Romano (#11) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ohh b+! :D Na ezt a Unixot én is ismerem :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13) hallador válasza CPT.Pirk (#10) üzenetére


hallador
addikt

" Iskolában se kerül szóba"

Na ez a szégyen igazából.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#14) jbush válasza CPT.Pirk (#10) üzenetére


jbush
tag

Bártfai infóóráira jártál még? Azokon még volt szó UNIX-ról.

(#15) CPT.Pirk válasza jbush (#14) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Most h. mondod, szerintem mögötted ültem. :) Mondjuk a tanár nevére már nem emlékszem pedig szakosodás után is tanított. Info1-en bash parancsok meg egyebek mellett lehet, hogy meg lett említve a unix is. KDE3-as gépek voltak, talán Suse Linuxal a teremben.
De aztán jött az infó2 és csak MS Office oktatás volt valamilyen tanárnővel...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16) jbush válasza CPT.Pirk (#15) üzenetére


jbush
tag

Ugye-ugye?
Nem hiszem, hogy tanított szakosodás után, mert Neki az volt az utolsó féléve ott, aztán lelépett. Elég fárasztó volt végigülni a zajban az óráit, de én bírtam, mert tényleg olyan dolgokat adott elő, amit máshol nem hallottam még.
A szöszi meg utána... meh.

(#17) CPT.Pirk válasza jbush (#16) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ahha, tényleg. Kevertem a szakirányon az önálló labor tanárral. Előadásról valami rémlik, de az meg totál homály már. :D - a heti 1+1 órában tanítunk szakmai tárgyat elképzelés az nem igazán erős pontja a felsőoktatásnak...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#18) Silεncε válasza hallador (#13) üzenetére


Silεncε
őstag

Lenne ennél más, ezerszer fontosabb dolog, ami szintén nem kerül elő, ez már csak hab a tortán.

Egyébként HBD!

(#19) nyunyu válasza CPT.Pirk (#10) üzenetére


nyunyu
félisten

ha magamtól nem nézek utána, akkor semmit nem hallok róla, hogy mi is az a Unix. Iskolában se kerül szóba

Háát, mérnökinfós tananyagból még mindig nem kopott ki.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#20) Silentfrog válasza Dr. Romano (#11) üzenetére


Silentfrog
veterán

Csak azért hiszed ezt mert nem tudsz a szuper akcióra feljogosító titkos kézfogásról. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#21) MongolZ válasza nyunyu (#19) üzenetére


MongolZ
addikt

Ha, kb említés szintjén.

(#22) MongolZ válasza hallador (#13) üzenetére


MongolZ
addikt

Miért is? Általános iskolában miért nem oktatják, erre gondolsz? Vagy mondjuk óvodában? Ugyan már, az emberek 99,99%-ának az élete során soha nem lesz közé hozzá.

(#23) hallador válasza MongolZ (#22) üzenetére


hallador
addikt

Mivel a történelem része ezért gondoltam. Ennyi erővel a Kádár rendszert vagy a Horthy korszakot sem kell tanítani mert az emberek nagy részének nem lesz hozzá közé.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#24) Silεncε válasza hallador (#23) üzenetére


Silεncε
őstag

Azért azt a kettőt összehasonlítani...

(#25) nyunyu válasza MongolZ (#21) üzenetére


nyunyu
félisten

Ha, kb említés szintjén.

Mostani tematikát végigolvasva az anyag 3/4-e ugyanaz, mint amit 20 éve hallgattam.
Még mindig az UNIXból vezetik le, milyen főbb feladatai, funkciói vannak egy oprendszernek, és az hogy volt a UNIXban megoldva.

(Nyilván nekünk is már Linuxot mutogattak a laborokon, Ural-2-őt már nem láttuk működni.)

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#26) hallador válasza Silεncε (#24) üzenetére


hallador
addikt

Ha abból indulok ki, hogy melyik van jelen pillanatban nagyobb hatással a történelemre akkor legalább olyan szinten mégiscsak kellene róla említeni pár szót. Nem történelem órán, de infon minimum. És igen már általános iskolában is.
Én azt gondolom, hogy jelenleg a világ nem itt tartana, ha nem született volna meg a Unix maga. A működése, a parancsai, felhasználói felülete ma is ott van a szerverek nagy részénél:, terminal emulator, vi, bash, KSH, ed, cd, rm, ps ismerősek??

Na ezek ott jelentek meg, szerinted használják ma is?

Azt nem állítom, hogy konkrétan Unix-ot kell tanítani operative szinten, de igenis ismernie kellene általánosan mi ez egyáltalán.

Ja a Microsoft Powershell alatt a Unix-ben bevezetett parancsok ugyanúgy működnek, csak nem azokkal a kapcsolókkal. WSL nélkül is.

Azért nem árt, ha akit érdekel tudja, hogy ez már ugyan történelem, mégis ott van gyakorlatilag mindenhol ahol command line van,

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#27) Silεncε válasza hallador (#26) üzenetére


Silεncε
őstag

Nem azt mondom, hogy a Unix nem érne ennyit félre ne értsd, de jelen pillanatban ha csak az informatika oktatást veszem, messze nem az a legnagyobb baj, hogy nem esik szó róla. Ennél ezerszer nagyobb bajok vannak az informatika az MS Office alapok órával.

(#28) DraXoN válasza CPT.Pirk (#10) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

mondjuk ez azért érdekes, mert én 32 vagyok, de nekem általánosban volt igaz, kb. csak említés szintjén róla ... igaz én fura iskolákba jártam, mert tanultam még szorobánnal (abakusz) számolni, illetve commodore64, dos és windows 3.1-en is, "ügyködtünk" a windows 95 és windows 98 gépek mellett (hogy mindent megtanítsanak amit lehet.. valahogy nem kíméltek minket, bár én "élveztem", kedvenc óráim egyike volt anno)...

Bezzeg középiskolában ... nem igazán voltam jóban az infó tanárommal, az érteségi eredményem "csak azért is lehúzta" anno (94%-ra), hiába volt minden hibátlan a szóbeli és az írásbeli is (az írásbelit ráadásul a fél csoportnak akikkel együtt voltam bent én csináltam meg.. maga a vizsgabiztos "küldött körbe", miután látta én már majdnem kész voltam .. alig maradt aztán időm az utolsó feladatomra, mert "mindenkinek kellettem")..

[ Szerkesztve ]

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#29) Dr. Romano válasza Silentfrog (#20) üzenetére


Dr. Romano
veterán

A szuperakciókra feljogosító végbélkúpról.... :DDD

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#30) joghurt


joghurt
addikt

Ha valaki annyira mai gyerek, hogy nem tudja, mi fán terem a Unix, azért az iOS-ről csak hallott valamit. Na, az lényegében egy BSD (avagy Berkeley Unix), kicsit megherélve, hogy kompatibilis legyen a Classic MacOS dolgaival.

A tej élet, erő, egészség.

(#31) MeszesKPT


MeszesKPT
őstag

Én meg azt hittem, hogy a DEC névvel nem fogok már találkozni. Anno még dolgoztam is a Digitalnál, bár az már nem a cikkben említett korszak volt.

(#32) MongolZ válasza nyunyu (#25) üzenetére


MongolZ
addikt

Azaz továbbra is említés szintjén, onnan levezetve.

(#33) MongolZ válasza hallador (#23) üzenetére


MongolZ
addikt

A mai történelem oktatás véget ér 1918-nál. A többit kb. megemlítik.
Egyébként a kettő durván almát a körtével összehasonlítás. Egyszerűen nem is értem, hogy ez hogy jutott eszedbe.

(#34) hallador válasza MongolZ (#33) üzenetére


hallador
addikt

Nagyon egyszerű, ahogyan előbb is írtam meg kell nézni ma jelenleg melyik van nagyobb hatással a világra. A Unix megszületése, körülményei, technikája, ami ma is meghatározza, az operációs rendszer, de eleve a szoftverfejlesztést. Gyakorlatilag ha csak előveszed a mobiltelefonod, bekapcsolod a TV-det, vagy beülsz az autódba, gyakorlatilag mindenre kihatott ez. Nem csak otthon hanem az egész világon. Szerintem ez csak elég komoly dolog, hogy legalább tudják, hogy mi fán terem ami ennek az egésznek a dédapja, és dédanyja volt.

Ha pedig netalántán informatikus valaki, akkor meg nem csak említés szintjén, hanem alapok szintjén is. De ezt már kifejtettem itt. Nem írom le még egyszer.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#35) CPT.Pirk válasza DraXoN (#28) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekünk ált. iskola 4. évében lett lehetőségünk számítógép elé kerülni, ott minden a DOS-ról szólt, dos parancsok voltak a falon, dos alatt csináltunk mindent, meg azt hiszem volt egy kis qbasic is, a szakkör keretében kisebb gépeket működtettek párhuzamos porton az szerencsésebbek.
Középsuliban Windows NT volt meg Office dolgok, kisebb programozás, ilyesmi. Fősulin láttam először Linuxot (saját érdeklődést kivéve).

MongolZ: nekünk alaposan megtanították a rendszerváltás idejéig a történelmet, nem csak említés szintjén 18 után.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#36) Silεncε válasza CPT.Pirk (#35) üzenetére


Silεncε
őstag

Hivatalosan a tananyag 2004-ig megy (legalábbis 3-4 éve addig ment), de a rendszerváltásig van igazán leadva, a többi az tényleg említés szintjén. Addig viszont viszonylag alapos.

Edit: ez MongolZ-nek ment

[ Szerkesztve ]

(#37) bigrock válasza bambano (#6) üzenetére


bigrock
addikt

TPA-n meg én is dolgoztam '94 körül. Akkora volt hozzá a lemez meghajtó, mint egy nagyobb mosógép, 20 megás volt a diszk, nem kisebb, mint egy dobostorta... :DDD

(#38) E.Kaufmann válasza bambano (#6) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Akkor most már értem, miért olyan nagy az arcod :) Azt hittem, egy olyan trey (hup.hu) forma 40-es eleji fickó vagy nagy arccal, nem pedig egy polihisztor nyugger :)
Egyébként úgy minden ittlévőtől kérdem. Mennyire jók ezek az alapok amiket a UNIX-szal letettek? Nem volna ideje eldobni és teljesen újat építeni? Tudom, sokan próbálkoznak ezzel, de nem tudom, hogy valami konszenzus van-e kialakulóban milyen legyen az új alap.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#39) MongolZ válasza CPT.Pirk (#35) üzenetére


MongolZ
addikt

és (#36) Silεncε:
Akkor ti szerencsések vagytok már... Tőlünk még a "téma érzékenysége miatt" nem kérték számon az 1. vh után történteket... (Nekem nagy fájdalmamra, mert az 1. vh és az azt követő rész sokkal jobban érdekelt, mint az előtte lévő)

[ Szerkesztve ]

(#40) MongolZ válasza hallador (#34) üzenetére


MongolZ
addikt

Azért teljesen irreleváns, amit írsz, mert ennyi erővel a 2-es számrendszert kellene oktatni mindenkinek, vagy a bányászatot, hiszen a nyersanyag többségre még mindig a földből jön. Hát hogyan használhatsz autót, ha azt se tudod, hogy hogyan bányásszák ki a szenet a földből? Na, ennyire releváns egy mai tanuló számára a UNIX.

(#41) hallador válasza MongolZ (#40) üzenetére


hallador
addikt

Ok, de akkor ugye nem jön senki azzal sírni, hogy megnyomom az exe-t és szar a Linux, mert igazából azt sem tudom, mit mivel kever. Aztán azzal sem, hogy pl: Magyarország egy kirívó példa az informatikai analfabetizmus szempontjából. Ha meg kell nézni egy ip címet vagy bármit akkor kb összedőlt a világ.

Szóval értem én, hogy az zzz generáció szerint semmi értelme nincs. De aki informatikát tanul, annak mégis, aztán ha nem kötözködnél hanem olvasnál is, ami nyilván nem megy jól ezek szerint, akkor ki is írt olyat, hogy a UNIX releváns a mai tanuló számára?

Jó veletek beszélgetni mintha a fallal beszélnék...

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#42) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Unix olyan mint az autó belső felépítése/működése vs vezetés. A hatékony vezetéshez szükség van alapismeretekre, hogy ne gyilkoljuk le a gépet idő előtt. Nekem is voltak hiányosságaim a váltóról, meg is szólt az oktató, hogy ne gyilkoljam. Mondjuk lehet még most sem bánok vele kesztyűs kézzel, de azért olvasgattam a kuplung-váltó-motor kapcsolatról és próbálom finomabban kezelni.

A Unix szelleme meg ott van egy csomó mai rendszerben. Igaz én Linux-ról tanultam már, de a régi userlandot egy az egyben átvettek, ha jól tudom. Mintha már eleve a userland szabad szoftveres átírása már előbb kezdődött volna, mint a Linux kernel és utólag passzintották alájuk a kernelt, de javítsatok ki, ha nagy hülyeséget írnék.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#43) Sisco2 válasza E.Kaufmann (#42) üzenetére


Sisco2
tag

Van esetleg IRIX(unix) vagy SGI topic itt a ph-n?

(#44) Sisco2 válasza Sisco2 (#43) üzenetére


Sisco2
tag

Tártalan, megtaláltam az "sgi_sun_es_egyebb_nem_x86" topicot.
Mondjuk az is annyira pörög kb mint ez :(

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.