Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Jhonny06


Jhonny06
veterán

Most nálam is ez a kiszemelt, BME-ről kiderült pár dolog, mérnök informatikus meg nem akarok lenni, annak nincs sok köze a programozóhoz, úgyhogy marad ez.

Mindenhol a kibaszott matekot kérik, ami nem igazán megy, ez a BME-n gáz lett volna, ELTE-n ezen a szakon kevésbé, majd meglátjuk..

Legyél a legjobb és akkor nem lehet probléma, erre mindig szükség lesz.

[ Szerkesztve ]

(#2) jorden06 válasza Jhonny06 (#1) üzenetére


jorden06
senior tag

Ha a matek nem megy, műszaki egyetemre nem érdemes menni :U

(#3) blokad válasza Jhonny06 (#1) üzenetére


blokad
senior tag

Matek nekem sem az erősségem, de idén majd rágyúrok.

És igen: "mindig én leszek az első"

(#4) Taknyoshal


Taknyoshal
tag

Nekem sem megy ez a fránya matek... :(

(#5) Egorov


Egorov
aktív tag

Egyetértek jorden06 fórumtárssal. Műszaki helyre kell a matek, kiderül majd, hogy mindenhez kell és tuti lesz legalább 2 félév. Nekünk még van szigorlat is. :U Én azon lepődtem meg, hogy géprajzhoz is kellett. :Y ;]

Ihn nikho! Mahna nikho mha nahna e rei!__....Ͼʘ.ʘϿ....__Mha nahno mha nah rikho! Ihni Kohei!

(#6) Daneey


Daneey
tag

BME-ről kiderült pár dolog, mérnök informatikus meg nem akarok lenni, annak nincs sok köze a programozóhoz, úgyhogy marad ez.
Én most vagyok elsőéves BME-s mérnökinformatikus. Ha ELTE-re, ha BME-re mész, mindenképp erős matektudásra és -gyakorlatra lesz szükséged, és mindenképp javasolt az emelt matek teljesítése.
Ebben az évben először lett bevezetve az ún. 0.-dik ZH, ami a középiskolai matematika törzsanyagot méri fel. 50% bukásarány született: enyhén fogalmazva is borzasztó.

Mérnök-informatikusként programozni is megtanulsz. A programozás az nem abból áll, hogy pötyögsz jobbra-balra. Ha van egyfajta (mérnöki) szemléletmódod, az csak hab a tortán. És ezt csak ezeken a helyeken tudod megtanulni. Hidd el, a feleslegesnek tűnő tárgyak is idővel hasznosak lehetnek, mint pl. algoritmuselmélet és még sorolhatnám.

Szóval tanulni matekot és tanulni matekot és ja mondtam már? Tanulni matekot. :)

(#7) jorden06 válasza Daneey (#6) üzenetére


jorden06
senior tag

A 0. hetes zh-k, nem csk szintfelmérők, és csak a csoportbeosztás miatt kellenek? úgy tudom, hogy nincs tétje

(#8) Dany007 válasza Daneey (#6) üzenetére


Dany007
veterán

Ezt még mindig nem értem.
Miért annyira fontos a matek a programozáshoz? Most, mint laikus kérdezem.
Addig okés, hogy a matek megtanít gondolkodni. Logikára stb... Ezért hasznos is. De miért van ennyire szükség programozásnál?

(#9) Daneey


Daneey
tag

A 0. hetes zh-k, nem csk szintfelmérők, és csak a csoportbeosztás miatt kellenek? úgy tudom, hogy nincs tétje
A csoportok (tankörök) már rég el vannak osztva, és a 0.-ik ZH-nak is van tétje, mert ha az eredményed <50%, akkor fel kell venned a Bevezetés a matematikába nevű tárgyat, melynek keretében átismétled a középiskolai matek fontos részeit. A kurzus után írsz még egy (0.-ik) ZH-t, amit mindenképp teljesítened kell, mert ez a ZH (így, vagy úgy) szükséges az Analízis1 tárgy teljesítéséhez.

Miért annyira fontos a matek a programozáshoz?
Teljes körű, mindenre kiterjedő választ én sem tudok adni, de pár gyakorlati példát tudok adni.
Pl. analból most vesszük a sorozatokat, ezek tulajdonságait, mint határérték, konvergencia, monotonitás, divergens sorozatok, konvergens sorozatok műveletei, határértékek meghatározása, rendőrelv és még sorolhatnám. És ezek később a rekurzív függvényeknél, definícióknál, bonyolultabb problémák rekurzív megoldásánál ez a fajta gyakorlat/szemléletmód rendkívül jól jön.
Vagy pl. Bevezetés a számelméletbe nevű tárgynál 3D koord.geo pl. grafikai munkákhoz (vektorok), vektorterek, altér, bázis, lin. függetlenség. Ezek elsőre mind értelmetlennek tűnnek, de az ezzel megszerezhető gyakorlat/tudás a későbbi tanulmányaid során nagyon sokat segítenek.
Nem hülyék találták ki a kerettantervet.

Szóval röviden válaszolva kérdésedre: mindenképp szükséges egy logikai gondolkodásmód, flexibilis problémamegoldás és kreativitás.

(#10) jorden06 válasza Daneey (#9) üzenetére


jorden06
senior tag

Hát ez van a matek részével. de pl. egy angol/német szintfelmérőt nem teljesítesz (ami elég érdekes lenne), nem valószínű, hogy betesznek egy csoportba, ahol megtanulsz újra angolul. nálatok, a te szakodon valószínű komolyan veszik a dolgot, de sok helyen tényleg csak azért van, hogy megnézzék, mit is tudsz

(#11) Dany007 válasza Daneey (#9) üzenetére


Dany007
veterán

Namármost ezzel végülis nem mondtál semmit = /
A matematika fontosságát elismerem okés. Azt is, hogy gondolkodtat gondolkodni tanít, és logikára is. Okés ez is.
De mégis, hol kapcsolódnak azok a nyers matematikai fogalmak, tananyagok, magához a programozáshoz? Alapszinten tanultam és programoztam én is. Igaz csak Pascalban, meg C-ben. Logika, precíz előtervezés átgondolás kell hozzá, az tény... De mégis minek?

Mondok egy példát. Ott van pl a grafika (csak h szakma közelibb példával éljek), Photoshop, vagy szabadkézi rajznál is nagyon fontos az anatómiai tudás. Ha jól tudom művészeti iskolákban ez külön tantárgy. Mért? Mert ha mondjuk retusálsz egy embert, vagy rajzolsz egyet, akkor anatómiai ismeretek nélkül nagy a v.színűsége, hogy pontatlan, vagy élettelen lesz amit alkotsz. Csak úgy tudod tökéletesen alakítani ill. rajzolni a figurát, az izmokat, ráncokat, görbéket stb... ha tisztában vagy vele, hogy az emberi test anatómiája hogy is követeli azt meg.
Na de most ilyen hasonlóság hol van a matek - programozásban?

(#12) neduddki válasza Jhonny06 (#1) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

ne mosnd ma, ojjan analis felevek, megszigorlat van hogy oralisan elvezed az eletet:- )))

udv

neduddki

mod: vagy annyira atlakitotak volna a tantervet? ezt nem hiszem onap meg is kerdezem a bennfektesektol

[ Szerkesztve ]

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#13) concret_hp válasza Dany007 (#8) üzenetére


concret_hp
addikt

mondjuk, hogy meg tudj oldani egy problémát amit eléd tesznek, vagy egyáltalán felismerd hogy arról van szó, és a tnaultak alapján meg tudd oldani, mert magadtól sose találnád ki.

hogy megtanulj figyelni arra, hogy qrvára nem mindegy hogy O(n log n) vagy O(n^3) idóben oldasz meg valamit. (és hogy egyáltalán tudd mi az) (gyk. mondjuk nem az számít, hogy amit csinálsz az 1 vagy 3 másodperc , hanme hogy 1 óra vagy 3nap mire lefut)

arról nem is beszélve, hogy azért egy csomó mindent nem is értenél meg egyetemi matek nélkül.

btw mit akarsz leprogramozni matek nélkül? :U

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#14) concret_hp válasza concret_hp (#13) üzenetére


concret_hp
addikt

vagy pl. adatszerkezetről tudd, hogy hogy működik egy ilyen olyan keresőfa, keresés, beszúrás, törlés, indexelés meg ilyen elég alapvető dolgok.

vagy mondjuk az se árt ha tudod mi az a turing gép :)

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#15) Dany007 válasza concret_hp (#14) üzenetére


Dany007
veterán

ööö okés Ezért is mondtam h mint laikus kérdezem. Nem kell nekemesni :)
Nemtom mit akarok leprogramozni, csak konkrét példára voltam kíváncsi.

Ilyen alapvető egyszerű programocskákat meg lehet csinálni matek nélkül is. Mondjuk egy telefonkönyv. Keresés megy többi szokásos funkcióval...

Vagy mondjuk egy egyszerű mp3 lejátszó progi. Az hogy épül fel?
A grafikus felület is úgy épül fel, hogy megadsz mondjuk vektorokat? Honnan hova húzza a kék vonalat? Vagy hasonló?

Vagy mondjuk egy még egyszerűbb progi, egy szimpla shutdowner... Beállítod hogy xy időben kapcsolja le a gépet és akkor lekapcsol. Ehhez hova kell a logaritmus, meg az ilyen olyan függvények stb? Vagy ezt még nem nevezzük programnak? :B

(#16) concret_hp válasza Dany007 (#15) üzenetére


concret_hp
addikt

telefonkönyv lol :)

hidd el nem akarnád azt használni, amit csak úgy "egyszerű programocskaként" megírtak, aztán beletoltak mondjuk 10 millió rekordot :D

(hasonló: mondjuk egy banki rendszerben mondjuk napi hány tranzakció keletkezik szerinted? ott már lehet nem a legegyszerűbb módszerek a tutik ;) )

többihez télleg nem kell, de azért mp3 lejátszónál se árt, ha tudod, hogy egy mp3 fájl hogy épül fel, meg hogy mi az hogy mintavételezés vagy akár mi. nem fogod kitalálni emögött van-e matek vagy nincs :)

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#17) concret_hp


concret_hp
addikt

amúgy bírom, aki tud írni egy helowordot meg forciklust annak a 90%a azt hiszi, hogy mindent tud :C

vagy fullba vagy sehogy :D

(#18) Dany007 válasza concret_hp (#16) üzenetére


Dany007
veterán

Hát nem ja... : ) Valahogy éreztem, hogy az a telkönyv lol kategória... : D Elvégre azt én is megtudtam csinálni anno 16 évesen... Pedig hogy örültem neki...
Hja, és mielőtt rám értetted volna, én nem hiszem azt, hogy mindent tudok, épp azért kérdeztem ;)

(#19) eXodus válasza concret_hp (#17) üzenetére


eXodus
őstag

Ehhh már éppen írni akartam h ha valaki helloworldot tud írni az még nem jelenti azt h programozni is tud....

Dany007 nem látott(értett) még meg egy bonyolultabb programot.

[ Szerkesztve ]

(#20) concret_hp


concret_hp
addikt

ja amugy a kedvencem a játékprogramozó akarok lenni , de a matekot utálom :D

grafika programozás eszméletlen durva tud lenni, aminek a legfőbb oka, hogy 3d koordináta geometriát nem árt vágni hozzá. nem kicsit :D

amugy a bme infón ajánlanám inkább az 1.1 szakirányt (de mire odáig eljutsz, koránt sem biztos, hogy programmer akarsz majd lenni, hidd el :D)

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#21) bdav


bdav
őstag

matek alatt egyetemen ne a középiskolai jellegű matematikát értsétek csak feltétlenül. Elég szerteágazó részei vannak, én ide sorolom a formális nyelvek tárgyat (pl. reguláris kifejezéseket használni fogsz bármilyen valós adatkezelő rendszernél. vagy irgalmatlanul megszopatod magad

számítástudomány mindenképp szintén matek és nagyon fontos, erről már több szó esett. Algoritmusok lépésszáma, mátrixok, gráfok ezek előjönnek nagyon sok helyen (pl. operációs rendszerek, adatbázisok tranzakciókezelése, garbage collection, stb...)

én egyébként matekba sorolom a relációs adatbázisok elméletét is, de az kicsit távoli és megfoghatatlan.

És ez csak a dolog egyik fele. A másik oldalról mérnöki gondolkodás-probléma felbontás, tervezés kell. És mind a kettő fontos. bár nem minden esetben egyenlő súllyal esik latba

a kérdezett mp3-hoz: hang és videó feldolgozás pont az a terület ahol nagyon durva, elborult, matek van mögötte (jelekre gondolom mindenki szívesen emlékszik vissza :) )

egyébként meg menjetek a BME-re :)

#20: az hagyján hogy 3, de inkább 4 dimenzióban számolsz aztán visszatranszformálsz 3d-be :)

[ Szerkesztve ]

10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

(#22) bdav válasza Dany007 (#18) üzenetére


bdav
őstag

a telefonkönyv egyébként nem rossz példa, csak ne az alapesetet vedd, hanem amikor pl. az összes európai telefonszámban (százmilliós nagyságrend) akarsz másodperc nagyságrendű idő alatt keresési találatokat adni, akkor az annyira nem egyszerű. pl. ebben mondjuk tudnak segíteni az egyetemen

10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

(#23) Dany007 válasza bdav (#22) üzenetére


Dany007
veterán

Ja, hát csak úgy kíváncsiskodtam. Ilyen nagyságrendekben nem is gondolkodtam.
Amúgy thx a magyarázatot :)

(#24) concret_hp válasza bdav (#21) üzenetére


concret_hp
addikt

ne rettensd el a népet, mp3-ra a beszéd is ott volt, már annak aki nem akart minden héten házit írni ;] :P

vagy fullba vagy sehogy :D

(#25) FPéter


FPéter
aktív tag

Középsulis hármas matekkal én biztos nem mennék ELTE IK-ra, az annál sokkal sokkal nagyobb szívás.

(#26) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Matektól függetlenül nem ajánlom senkinek sem az ELTE IK-t, aki nem szeret értelmetlen bürokráciai káosz miatt szívni eszméletlenül sokat, nem szeret betű szerint bemagolni 600 oldal matematikai képletet, definíciót, tételt és bizonyítást, (persze jelekkel rövidítve annyi), és nem szereti a rossz gyakorlatvezetőket. (Bár ez utóbbi elég rugalmas dolog - nekem elrugalmaskodott egészen odáig, hogy csak rossz gyakvezeim voltak.) Igazság szerint aki oda jár, az a megmondhatója, hogy ha csak nincs valami tuti módszered a puskázásra, akkor bukta. (Úgy meg minek?) BME-t többen ajánlják, meg azt mondják, jó hely, hát biztosan, azt már nem próbáltam. :D Ott is rengeteget kell tanulni, az tény, de talán nagyobb a garancia arra, hogy valóban tanítanak is neked valamit. (Ja, de ha nem vagy matekzseni, akkor azért gondold át még néhányszor a dolgot... Mert különben csak szívni fogsz vele. Nekem nem ment rosszul, de mivel nem szívügyem a matek, nem szerettem, és rohadt rosszul éreztem magam miatta. Ez azoknak való, akik egyenesen szeretnek matekozni, hát ismertem pár ilyet.)

[ Szerkesztve ]

(#27) blokad válasza FPéter (#25) üzenetére


blokad
senior tag

Első év volt, és nem nagyon tudtuk mire számítsunk a tanároktól. a ásodik félévben 4-es 5-ös voltam de a z elsőben meg csak 3-asaim voltak meg egy két darab kettes, ezért lettem 3-as.

(#28) Gergő_ válasza FPéter (#25) üzenetére


Gergő_
őstag

nem oszt nem szoroz(=orosz zsebszámológép), mert 9-10ben köze nincs a matematikához annak ami középiskolákban megy, ha még most elkezdi az emelt szintű feladatok szerint tanulni akkor van esélye hogy mérnök legyen (a felvételi nem egyenlő semmivel, csak egy lépcső, még lehetőségnek sem mondanám)

egyébként egy mérnöknek a matek minek már? nincs is rá szükség egyetemen, semmi hasznát nem veszi az életben sem :szarkazmus:

(#29) DArchAngel


DArchAngel
tag

Lehet jönni Szegedre is, programtervező matematikusnak.
Már nem gondolják annyira komolyan a matekot, mint amikor 10 éve én kezdtem.
Akkor még az volt a rendszer, hogy ha akár egyetlen egy tárgyból zakóztál, akkor automatikusan jött a félév ismétlése. Semmi kreditrendszer, meg ilyenek. Mondanom sem kell, első félév végén úgy 60%-os volt a lemorzsolódás.
Nagyon sokan jöttek úgy, hogy azt hitték, ha tudnak játszani meg DOS-ból formatálni, akkor a programozás nekik való...

''Hand of fate is moving, and the finger points to You...''

(#30) Crystalheart válasza DArchAngel (#29) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"első félév végén úgy 60%-os volt a lemorzsolódás"

A felmorzsolódásnak sem szabadna többnek lennie. (Több száz ember megy ezekre a szakokra minden évben, tömegképzés van, ami a minőség rovására megy.)

(#31) concret_hp válasza blokad (#27) üzenetére


concret_hp
addikt

nem kell megmagyarázni, nem viccből írták. de csak saját magadat szop@tod meg ha mégis oda mész :C

vagy fullba vagy sehogy :D

(#32) DArchAngel válasza Crystalheart (#30) üzenetére


DArchAngel
tag

A képzés sem volt épen valami hatalmas minőségű. Egy valamit tanultam meg, gyorsan megérteni az anyagot és pár nap alatt felkészülni a vizsgára, mert félév közben olyan sokat nem tanultunk.
Persze az emberanyag is siralmas volt. Sokan egyszerűen lébecolni járnak egyetemre, nem a diplomáért.

''Hand of fate is moving, and the finger points to You...''

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.