Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#47) Crystalheart válasza Huma (#46) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ha eszedbe jut, mondd meg, mert akár ötletadónak is jól jöhet. :) (Mod: Kösz, utánanézek.) Mondjuk Magyarorszég helyzete egy "kicsit" árnyaltabb volt a német helyzetnél, ez kellemes mondanivalóval látná el a filmet. Nem is értem, eddig miért nem használták ezt ki; ez a kettősség szinte egyedülálló abban az érában.

Amire Radnótinál gondoltam, nagyon egyszerű, ide is jöhet. Amikor zsidó társaságban először olvasta föl a Nem tudhatom első változatát, akkor a hallgatóság fölháborodott. Számukra egy olyan haza szeretete elképzelhetetlen volt, ami így vagy úgy, de ellenük fordult. A versben az országot bombázó ellenségről ír (USA), akiktől a zsidóság a megmenekülést remélte; Radnóti azonban jobban szerette a hazát, és a népet, mint hogy örülhessen a bombázásának.

"Ki gépen száll fölébe, annak térkép e táj,
s nem tudja, hol lakott itt Vörösmarty Mihály,
annak mit rejt e térkép? gyárat s vad laktanyát,
de nékem szöcskét, ökröt, tornyot, szelíd tanyát..."

És ami betetőzte sorsa drámaiságát, hogy halála előtt is olyat alkotott, még a holttestével is olyan sorokat őrzött, amik pótolhatatlan értéket adtak hozzá irodalmunkhoz. Utolsó munkaszolgálati behívatása idején felesége azért is közbenjárt a belügyminiszternél, hogy mire hazaér, már a még jobban magyarosított Radnóczi nevet használhassa. De nem tért többé vissza. Az én véleményem, hogy értő módon komponálva nagyszerű történelmi drámát lehetne alkotni belőle, amit a nyugat is megkajálna a zsidó-téma miatt, ha kellőképpen reklámozzák.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.