Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Swinegod


Swinegod
őstag

Nagyon adnám, ha ezek kerülnének a Helio X40-be

Huawei Mate 9 | Custom PC | Acer Nitro 2016 17.2" || Steam: swinegod

(#2) lapartman válasza Swinegod (#1) üzenetére


lapartman
tag

Nem csodálkoznék nagyot :D .

(#3) Petykemano


Petykemano
veterán

Csak én érzem úgy, hogy az arm a korábbi teljesítmény-növekedési tempóhoz képest kissé belassult, kilaposodtak a görbék? Vagy csak a nevezéktan teszi?

Cortex A57

Cortex A72

Cortex A75

Persze az x86-hoz képest így is szép ugrásokkal javul a teljesítmény és az energiahatékonyság is. De ha laposodik a görbe, akkor az arm fejlődése is követi az x86-ét. Nevezetesen hogy egy idő után a magasabb frekvenciáért és a magasabb ipc-ért exponenciálisan több tranzisztort kell beépíteni.

Viszont ha abból indulunk ki, hogy csak most jelennek meg az első sd835 telók, ebből csak jövőre lesz termék.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#4) Swinegod válasza Petykemano (#3) üzenetére


Swinegod
őstag

Mert már ott tart, mint az Intel. A Kaby Lake is minimális javulás csak a Syklakehez képest, néhol még visszafejlődés is

Huawei Mate 9 | Custom PC | Acer Nitro 2016 17.2" || Steam: swinegod

(#5) takacsbotond válasza Swinegod (#4) üzenetére


takacsbotond
őstag

Ott inkább a konkurencia hiánya miatt lassult le ennyire a fejlesztés.

Próbáltad már kikapcsolni-bekapcsolni?

(#6) #20691712 válasza takacsbotond (#5) üzenetére


#20691712
törölt tag

En inkabb a fogyasztas csokkentes szamlajara irnam a stagnalast.
Lehetne 128 magos procit epiteni egy 20*20 centis lapra tetszolges csikszelessegen is, azon huteni is lehetne, mehetne 3,5 gigahertzen csak enne vagy 2000 wattot meg egy turbina kene ra.
Amugy minden igy fejlodik.
Az ugymond gazdasagi fejlodes is ilyen.
Csak a barmok hiszik azt, hogy ezt egy linearis egyenesen lehet tartani.
De hajszoljak bele a vilaggazdasagot abba ami nem fentarthato.
A benzinmotor detto.
Bermit fel lehet hozni peldanak, akar a termeszetbol is.
Az ominozus mobil prociknal ezzel a hagyomanyos tranzisztoros technologiaval amig nem lesz normalis aramforras addig folyamatosan laposodni fog ez a gorbe, mert a hutes is megoldhato normalis aramforras mellett szerintem.

(#7) E.Kaufmann válasza takacsbotond (#5) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Milyen konkurencia? MIPS? Más nem nagyon volt ebben a szegmensben, a gyártók meg az ARM terveit vették. Vagy az Atom hiányára gondolsz?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#8) bil


bil
tag

Mikor lesz már ARM-ből normális PC?
A Win már elfut rajtuk, a Linux mindig is elfutott és tudtommal az AMD a Ryzen-nel együtt kezdett el ARM-os CPU-t fejleszteni (amit aztán kicsit parkolópályára tett), de ott a Qualcomm, stb.
Asztali ARM-et akarok, ami nem Raspberry Pi, hanem komolyabb teljesítményű!

This is extremely dangerous to our democracy!

(#9) tibcsi0407 válasza #20691712 (#6) üzenetére


tibcsi0407
félisten

Igazából így sincs semmi, ami egy Snapdragon 650-nél erősebbet nagyon kihasználna a telefonok esetén. A szoftvereknek/játékoknak is haladni kellene, hogy legyen fejlődés, valamint ha jobban kihasználnák az adott SoC-t, akkor lehet komolyabb ugrásokat is látnánk generációnként.
Az ARM-nél pedig én még mindig úgy látom, hogy a consumer piac húzza magával a fejlődést egyelőre.

[ Szerkesztve ]

https://utdetailing.hu/

(#10) E.Kaufmann válasza bil (#8) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Majd, ha lesz egységes BIOS/UEFI ARM-ra is, amit kötelezően használnak, hogy a hardverkülönbségeket ugyanúgy driver/kernelmodul szinten lehessen kezelni, mint a PC-n, ne pedig minden egyes SOC/board-hoz kelljen új rendszerképet generálni, kernelt forgatni.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#11) joghurt


joghurt
addikt

A "mikrooperáció" az, amikor egy homokszemet szednek ki valakinek a veséjéből?
Mivel kb. minden második kifejezés ez a cikkben, egy csomó helyen simán lehetett volna "μop", az elején meg simán kiírva, hogy mikroművelet.

A tej élet, erő, egészség.

(#12) bil válasza E.Kaufmann (#10) üzenetére


bil
tag

Köszi a választ. Érdekes, hogy x86-ra ezt sikerült megoldani, igaz ott kevesebb a szereplő (Intel, AMD).

This is extremely dangerous to our democracy!

(#13) Petykemano válasza bil (#8) üzenetére


Petykemano
veterán

Hamarosan.

Már most is vannak ultrabookok, chromebookok ARM procival. Ma még az intelt ajánlják, ha teljesítményt is akarsz, bár ott meg kompatibilitási gondok azért előfordulnak. A Microsoft csinálja a continuum-ot és az Android új funkciói egyértelműen a klasszikus desktop felhasználás irányába mutatnak. Szerintem már nagyon közel van (1-2év), hogy ARM alapú dobozkát vehess, ami legalább annyira, vagy kifejezetten alkalmas desktop felhasználásra.

Azt azért tudni kell, hogy a jelenlegi mobil CPU-k eléggé a burst teljesítményre vannak optimalizálva. Talán a SD835 az első kivétel, ami(t azzal promóztak, hogy) nem throttlingol néhány perc után. Ezen persze megfelelő hűtéssel lehet segíteni.

Én azért arra nem számítanék, hogy ARM alapon lesz DIY, valamint hogy lesznek a mindenkori gamer piacon megszokott magas teljesítményű ARM procik, vagy max ilyen kuriózum. Persze ha valami csoda folytán elterjednek (értsd: szoftveresen) x86-ból a 16-24 magos procik (AMD Threadripper és Intel Skylake-X), amik 3Ghz körül tetőznek, akkor egy 48 magos Qualcomm ARM procinak is lehet létjogosultsága. De ez inkább 2-3 év távlata lenne már. És ennek jócskán keresztbe tehet a Streamelt gaming, aminek pont az lenne a lényege, hogy otthon a kis prüntyögő dobozkáddal tudj úgy játszani, mintha bivalyerős géped lenne.
Szóval szerintem olyan PC, mint amilyen most az X86 szerintem nem lesz. Desktop/irodai felhasználási célra - tehát amikor kifejezetten monitorral, klaviatúrával és íróasztal mellett széken akarod használni - alkalmas gépek lesznek.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#15) Cifu válasza bil (#8) üzenetére


Cifu
nagyúr

Kismillió féle ARM magos miniPC-t vásárolhatsz magadnak a különféle webshopokból, szóval nem értem a kérdésed. Asus Tinker Board, Orange Pi Prime, stb.

Csak a probléma ott van, hogy ha komolyabb SoC-al szereltet szeretnél, például Inforce 6540, amiben Snapi 805 van, akkor rögtön ott vagy, hogy 250 dollár (plusz starter kit plusz posta). 250 dollárért pedig olyan x86-os rendszert építesz, ami megeszi az ARM-osat reggelire (pl. Asrock J3455 ITX köré). Minden szempontból (támogatottság, szoftverek, stb.).

Szóval nem ok nélkül nem terjednek annyira az ARM-os miniPC-k még ott sem, ahol sokan szívesen látnák őket (NAS, HTPC)...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#16) bil válasza Cifu (#15) üzenetére


bil
tag

Köszi neked és a többieknek a válaszokat!
Arra gondoltam, hogy egyszer lesz DIY piac ARM-re is, mint x86-ra és egymás mellett élnek.
A raspberry és társai jópofák, de nem vált ki egy asztali gépet. A komolyabb procival szereltek meg drágák (kösz a linket).
Persze nincs olyan, amit nem lehet megcsinálni x86-on, de ARM-en igen, tehát nincs értelmes oka az igényemnek, csupán az ARM modernebb architektúra és várnám, hogy mainstream legyen az asztali gépek között is, ha már a hordozható eszközöket uralja.

This is extremely dangerous to our democracy!

(#17) Cifu válasza bil (#16) üzenetére


Cifu
nagyúr

Persze nincs olyan, amit nem lehet megcsinálni x86-on, de ARM-en igen, tehát nincs értelmes oka az igényemnek, csupán az ARM modernebb architektúra és várnám, hogy mainstream legyen az asztali gépek között is, ha már a hordozható eszközöket uralja.

Változás várható, mert nem véletlen hogy pl. a Samu most az S8-assal megy a DEX-es Desktop piacra, mert a Snapi 835 már elég erős. A Microsoft is már eldöntötte, hogy jön ARM alapokra is jön a Windows 10, ez pedig még fontosabb... Ha ezúttal nem cseszik el (Win8 RT fiaskó), akkor fordulhat a világ...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#18) bil válasza Cifu (#17) üzenetére


bil
tag

:R

This is extremely dangerous to our democracy!

(#19) vicze válasza bil (#16) üzenetére


vicze
félisten

"ARM modernebb architektúra"
Ezt a hülyeséget meg miből gondolod?
x86-ot meg kb. régi Atom-ban használtak utoljára, mindenhol x64 van.

(#20) bil válasza vicze (#19) üzenetére


bil
tag

Amennyire tudom az x64 az x86 kiterjesztése, tehát az alapja ugyanolyan régi.
De lehet igazad, nem ismerem mélységében a témát. Annnyit tudok, hogy az ARM risc alapú míg az x86 cisc és a P6 óta risc-re fordít belül, ami nyilván overhead, továbbá régen mindkét proci gépi kódját használtam (kezdő szinten) és az ARM az x86-hoz képest sokkal kényelmesebb volt.
De ezen kívül simán lehet, hogy csomó mindennel nem vagyok képben. :U

[ Szerkesztve ]

This is extremely dangerous to our democracy!

(#21) Petykemano válasza Petykemano (#3) üzenetére


Petykemano
veterán

Most olvastam a hwswn a ASS magokról szóló ismertetőt. 15-30% nem rossz, de azért már nem olyan meredek. Itt említik is, hogy fontos volt a Fogyasztási és tranzisztor büdzsé tartása.
Kérdés persze, hogy azonos csíkszélesség volt-e, meg azonos tranyó -e. Ugyanis a cikk részletezi, hogy opcionális L3 és opcionálisan változó méretű L3 társítható a maghoz, vagy klaszterhez.

Na ez lesz majd a nem mindegy. ASS és ASS között akár 20-25% különbség is lehet teljesítményben, fogyasztásban, és persze árban. Ki fogja ezt átlátni, ki fog utánajárni, hogy a snapdragon 8xASS vagy mediatek vagy helio 4+4 közül melyik a jobb?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#22) vicze válasza bil (#20) üzenetére


vicze
félisten

Ahogy az ARMv8.2 is a sokadik kiterjesztése a 1983-es ARM-nek, ahogy a x64 is a 1983-as x86-nak. Egyik se modernebb a másiknál.

A gépi kód max. azért egyszerűbb(mondjuk jó kérdés mi neked a gépi kód, pusztán assembly?), mert ARM-ben sokkal kevesebb a lehetőség és az utasítás, így inkább egyszerűbb dolgok hajthatók végre vele.

Alapvetően teljesen másra van a két architektúra, így elég nagy mértékben különböznek a feladataik, ahogy bonyolódik és nagyobb lesz az ARM mag, úgy lesz egyre bonyolultabb az architektúra is.

(#23) bil válasza vicze (#22) üzenetére


bil
tag

Látszik, hogy jobban benne vagy ebben, köszi a felvilágosítást. :R
A több használható regiszter volt, ami kényelmesebbé tette számomra az ARM-et, igaz emiatt jobban is el lehetett keveredni benne. :) Sima assembly volt, még GBA-ra toltam, hobby szinten.

[ Szerkesztve ]

This is extremely dangerous to our democracy!

(#24) E.Kaufmann válasza vicze (#22) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Azért az X86 régebbi, még a 70-es évek végéről, a 32 bites kiterjesztés jött a 80-as években. Az ARM már egy frissebb eresztés volt kapásból 32 bitre.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#25) vicze válasza bil (#23) üzenetére


vicze
félisten

Nem értek hozzá. :)
Pusztán nem tudom mitől modernebb két közel egy idős architektúra közül az egyik. Nem hinném hogy egyik jobb mint a másik, egyszerűen más. Random példa ARM 20011 tudja az AES HW gyorsítást, Intel máj 2 évvel korábban bevezette. Van sok más amiben az ARM volt előbb.
Ha lebontjuk a dolgot lényegében RISC vs. CISC lesz belőle, az meg örök vita. :)

(#26) Ammonita6 válasza vicze (#25) üzenetére


Ammonita6
csendes tag

A kényszerű visszafelé kompatibilitás (hiánya) miatt...

(#27) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Most találtam erre a hírre. Szuperjó, hogy lassan egy éve bejelentették, de sehol egy tablet, telefon, ami erre építkezik. Szeretnék új tabletet venni, de a 2éves Kirin 960-nál érdemben komolyabb SoC-t a legújabbakban se találni.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#28) t72killer válasza Petykemano (#3) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ez némileg magyarázat arra, hogy miért nem rohannak telóba pakolni a magasabb teljesítményt csak magasabb fogyasztás árán produkálni képes SoC-ket:R

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.