Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) jeni


jeni
félisten

5G vagy 4G teljesen mindegy, még a mobil vásárlási kedv is csökkent mindenütt a világban.
Ez az egész energiaválság minden terültre kihat. Legyen az internet, kábel TV, minden olyan kikapcsolódások, szórakozások, ami energia függősek.
Tudok olyan munkahelyekről is ahol körlevélben lettek tájékoztatva a dolgozók, hogy minden egyes munka befejezésekor le kell kapcsolni a gépeket, sőt a telefontöltők se legyenek áram alatt.
A munkahelyekre is kihatással vannak, nem csak a gáz drágulása okoz problémát.

[ Szerkesztve ]

(#2) ledgeri válasza jeni (#1) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Ha nem a korábbi "hagyd működve" változott, akkor tényleg gáz hogy mondani kell... A töltőzésről meg már hallottam vissza hogy "én csak nem fogom kihúzgálni az XY szekrény mögül a cuccot minden alkalommal"... borzalom.

[ Szerkesztve ]

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#3) ddekany válasza jeni (#1) üzenetére


ddekany
veterán

Olyan szinten nem érdekelt eddig szinte senkit az energia takarékosság, hogy a sok gond mellett, olyan szempontból még jó is ez az egész felfordulás. Mint ahogy a COVID jó volt arra, hogy sokan rájöjjenek, kevesebb közlekedéssel is van élet. De energia takarékosság terén, pl. légkoni rengeteg nagy cégnél túl van tolva, jellemzően arra használják az energiát, megfagyasszanak. Meg olyan policy, hogy ne kapcsold ki a géped soha, mert akkor nem tudják remote frissíteni munkaidőn kívül... jaj. Aztán persze azt is tudom, hogy az ipar a legnagyobb energiahasználó, de akkor is, az egész mentalitás, hogy amíg ki tudjuk fizetni, kit érdekel a pazarlás, szerintem szörnyű.

(#4) btprg válasza ddekany (#3) üzenetére


btprg
senior tag

+1

Ismerőseim is most cserélték le a három hűtőt egy nagyobbra, mert rájöttek hogy ebben is elférnek kisebb átalakítással, és így kevesebb lesz sokkal a fogyasztás. Valóban sok telefontöltő meg egyéb is be van dugva feleslegesen, meg stand-by módban vannak a dolgok rendes kikapcsolás helyett. Pedig kapcsolós konnektorokkal a vezetékek napi szintű rángatása nélkül is megoldható a dolog.

"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

(#5) MaCS_70 válasza ddekany (#3) üzenetére


MaCS_70
félisten

+1

Ennél csak az az egyáltalán nem ritka gyakorlat a szebb, amikor megy a légkondicionálás ezerrel, izzik a tápkábel -- mert néhány kolléga stikában villanyos fűtőtestet üzemeltet az asztal alatt!!!

És ez csak egy látványosabb példa a milliónyi energiapazarló agyrémből, amelyek nem számítanak kuriózumnak.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6) Vicoo


Vicoo
senior tag

Egy bedugott mobiltöltő mennyit is fogyaszt?

(#7) bence1024 válasza Vicoo (#6) üzenetére


bence1024
tag

Van vagy 0.1 watt! :Y
(Engem kiborít amikor a mobiltöltő kihúzásával buzdítanak a takarékosságra...)

(#8) ledgeri válasza bence1024 (#7) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Hány mobilhoz mennyi töltő társul?

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#9) gabor7th


gabor7th
addikt

Sokkal drágább üzemeltetni mint a 4G-t, míg a csak internetezgetésre használni akaró átlagfelhasználó nem veszi észre a különbséget. Hallotam, hogy Kínában ezt úgy oldották meg, hogy direkt lassították a 4G-t. Ugye kellenének az önvezető autók, az ipari IoT stb. hogy megérje a szolgáltatónak, azok tudnák fizetni a magasabb árakat, de ezek nagyon nincsenek sehol, de ha lennének is amúgy is hamar zsákutcának bizonyulnának. Úgyhogy marad az átlagfogyasztó megvezetése és lehúzása.

[ Szerkesztve ]

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#10) d@vee válasza bence1024 (#7) üzenetére


d@vee
őstag

Ez a szűklátókörűség is a pazarlás egyik szép oldala. Van kollégám, aki szintén leszar minden ilyet, sohasem húzza ki sem a teló, sem a noti töltőt. Ja, 0,1 watt...ezt szorozd fel vagy egy milliárddal (lehet bőven alálőttem), mert manapság sokaknál majd minden házban legalább 2 laptop, meg mindenkinek minimum egy telója van.
Aztán ilyenkor jön, hogy az én 0,1 wattom nem oszt nem szoroz. Hát de, mert még rajtad kívül a maradék 1 milliárd is így gondolja, akkor az kemény pocséklás.
No offense, de sok kicsi sokra megy.

[ Szerkesztve ]

Ja

(#11) arnyekxxx válasza ledgeri (#8) üzenetére


arnyekxxx
veterán

A kapcsolós elosztó glimmlámpája hány mobiltöltő fogyasztását teszi ki?

(#12) arnyekxxx válasza d@vee (#10) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Hát de, mert még rajtad kívül a maradék 1 milliárd is így gondolja, akkor az kemény pocséklás

Arányaiban akkor is elhanyagolgató ha önmagában nagynak tűnő szám. Atomerőműnyi áramot lehetne megspórolni ha 1mp-el rövidebbre lenne tekerve minden mozgásérzékelős világítás időzítője, mégse jut senkinek az eszébe ezzel kampányolni pedig ezt észre sem venné senki, szemben 5milliárd ember napi töltöráncigálásával.

(#13) Somatom válasza gabor7th (#9) üzenetére


Somatom
veterán

Az önvezető autó a pazarlás netovábbja. Csomó energiafaló ketyere kell hozzá, miközben az ember semmivel sem fogyaszt több energiát akkor, ha vezet. Akkor miért is ne az ember vezessen?

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#14) Narxis válasza Somatom (#13) üzenetére


Narxis
nagyúr

Azért ne az ember vezessen, hogy kevesebb legyen a baleset, értelmesebb dologra tudja használni az így felszabaduló időt és kevésbé érintse a közlekedési stressz.

Thanos was right.

(#15) Somatom válasza Narxis (#14) üzenetére


Somatom
veterán

Csakhogy mindez több energiába kerül. Emberből túl sok van, energiából meg túl kevés.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#16) Narxis válasza Somatom (#15) üzenetére


Narxis
nagyúr

Azért az önvezető autónál lehet megújuló energiát használni, pl. napelemes borítást kap.

Thanos was right.

(#17) ddekany válasza Somatom (#13) üzenetére


ddekany
veterán

A közlekedés optimalizálásával hatalmas megtakarításokat lehetne elérni. Dugók elkerülése, meg ne legyen az, hogy napi 2x oda-vissza megy egyetlen ember egy 4 személyes kocsival, ráadásul a többi időben kihasználatlanul áll. Az önvezetés (ha összejön megfelelő színvonalon valaha) itt pont sokat segíthet. Ami saját tulajdonú kocsi önvezetését illeti, egyrészt nézheted úgy, hogy valahogy el kell kezdeni. Másrészt, ha valaki az utazás idejét hasznosabban tudja valaki tölteni, azt is egy fajta megtakarítás (mert ha úgy is folyamatosan fogyasztasz, akkor jobb, ha azt élettartamodat minél hatékonyabban használod ki, és pl. nem vezetésre költöd).

(#18) ddekany válasza d@vee (#10) üzenetére


ddekany
veterán

Arányaiban a töltő ki nem húzás pont nem számít. Véges az emberek türelme/energiája, szvsz nem érdemes erre költeni.

(#19) d@vee válasza ddekany (#18) üzenetére


d@vee
őstag

Nemtudom, én kihúzom mindig. Simán csak zavar, ha lóg a kábel feleslegesen a falból. Lámpát is lekapcsolom ha nem tartózkodom x helyiségben. Lakótárs után meg pl. nappaliban állandóan égve marad, pedig csak átsétál rajta vagy max. telefonál egyet.

Ja

(#20) vndlczndr


vndlczndr
tag

Sosem értettem, hogy miért érzik emberek úgy, hogy a teljesen elhanyagolható mértékű spórolások megérik a rászánt időt és (nem elektromos) energiát...

Játsszunk a számokkal!

Egy átlagos telefontöltő üresjáratban kb. 0,26 wattot fogyaszt. [1] Jelenleg Magyarországon az üzleti felhasználású áram ára ~150 Ft/kWh (mondtam most egy kb. számot, ott a táblázat, lehet finomítani). [2]
Ha feltételezzük, hogy egy töltő kihúzása munkaidőn kívül napi 16 órányi megtakarítást eredményez, kijön, hogy 4,16 wattórát spórolunk meg. Gondolkodjunk cégként, hiszen erről szól a történet! Legyen 1000 munkavállaló, akinek kiadjuk az ukázt, huzigálják a töltőket! Ekkor a napi spórolásunk 4,16 kWh, vagyis kemény 624 forint!
De spóroltunk! Ugye?! Ugye? Hát nem.
Mennyi lehet egy átlagos telefontöltő kihúzására fordított idő? 15 másodperc? Legyen 10, az a napi visszadugással számolva 20 másodperc, ezer ember esetén 20 000, vagyis több, mint 5 és fél óra. Mennyi most egy átlagos dolgozó céges bére? Kb. 336 006 Ft bruttó [3], de ugye nekünk céges kiadás kell, szuperbruttósítsunk: 379 687 Ft [4] (átlagos, kedvezmények nélküli munkavállalóval számolva). 168 órás foglalkoztatás esetén ez óránként 2260 Ft, 5 és fél órára 12 430 forint.
Tehát a mérleg: 12 430 - 624 = 11 806 forintba kerül ezer emberenként a töltők kihuzigálása, naponta.

Megéri? Nem éri meg.

Lehetne persze finomítani még a számítást a konnektorok/töltők csatlakozóinak kopását és elektronikai élettartamát is figyelembe véve, de szerintem mindenki érti a lényeget.

Disclaimer: a hibázás jogát fenntartom, nyugodtan jelezzetek, ha helytelen a matek!

Források:
[1] https://stanfordmag.org/contents/vampire-energy-essential-answer
[2] https://www.mvmnext.hu/aram/servlet/download?type=file&id=15558
[3] https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_qli030b.html
[4] https://www.hrportal.hu/berkalkulator.html?edt_brutto=336006&edt_elt=0&edt_gyerekek=0&edt_egyedulnevel=0&edt_frisshazas=0&edt_kedvezmeny=0&edt_munkaido=40

ex AtomNyúl

(#21) Narxis válasza vndlczndr (#20) üzenetére


Narxis
nagyúr

Thanos was right.

(#22) Somatom válasza ddekany (#17) üzenetére


Somatom
veterán

A közlekedés optimalizálása most is történik, csak másképp. Addig emelkednek az árak, amíg sokan nem tudják megfizetni az autózást és csökken a forgalom.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#23) Xpod válasza Narxis (#21) üzenetére


Xpod
addikt

Egy ilyen elosztó kb 2 000 Ft. Atomnyúl példájánál maradva 1000 ember x 2000 Ft kiadás a cégnek. Oké dübörög tőle a gazdaság, hogy legyártunk egy csomó elosztót, de egy 2 000 000 Ft-os beruházást azért elég kevés cég engedhet meg magának.
A hosszabbító ha fel van kapcsolva akkor már önmagában is áramot fogyaszt feleslegesen (kis lápácskák a kapcsolókban) ami hozzáadódik a bedugott készülék fogyasztásához.

Arról az apróságról nem is beszélve, hogy kb 2 hónapja volt egy cikk, hogy a fogyasztóvédelem megállapította a hosszabbítók kb 80%-a tűzveszélyes.

Amivel a legtöbbet lehet spórolni legalábbis nyáron, a 15 fokra hűtött plázák, meg irodaházak klímái. Meg, hogy a számítógépek csak munkaidőben legyen bekapcsolva, este ne menjenek feleslegesen.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#24) arnyekxxx válasza Narxis (#21) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Mennyi energia ezt legyártani, leszállítani és mennyit fogyasztanak a benne levő világító kapcsolók?

(#25) btprg válasza vndlczndr (#20) üzenetére


btprg
senior tag

A fejüket se vakargassák inkább a dolgozók, mert ki lehet számítani hogy a fejvakarással töltött idő mekkora veszteséget okoz a cégnek :D

A viccet félretéve, #21-ben itt a megoldás. Amikor elmegy akkor lenyomja a kapcsolót, ennyi. Nem kell rángatni a dugókat, összetekergetni a kábeleket... Ez valamilyen szinten elvi kérdés: nem a nagy fogyasztás a gond, hanem az, hogy minek menjen valami teljesen értelmetlenül, ha egy ilyen kapcsolós konnektorral egy nyomással megszűnik a probléma?

De vannak nem ennyire konkrét káros hatásai is annak, ha feleslegesen bekapcsolva van minden:
— Ha egy cégnél 1000 ilyen kis töltő meg akármi megy egész éjjel, akkor meghibásodás esetén a tűz, biztosító leverés valószínűsége is jóval nagyobb, mintha csak 50 menne. (A normális CE bevizsgált töltők lehet hogy nem szoktak ilyet, de hány dolgozónak van gagyikínai szarja?)
— Megvan az élettartama mindennek (tápegységeknél se végtelen az MBTF). Ha napi 8 órát megy az egy évre kb. 3000 óra, 0-24 bedugva majdnem 9000 óra. Szóval érezhetően hamarabb tönkremehet valami (totál értelmetlenül), ha sose kapcsolják le.
— Ha be van 1000 kapcsolóüzemű tápegység dugva, amik köztudottan jó nagy áramfelvétellel indulnak a pufferkondenzátorok miatt, akkor egy áramkimaradás esetén jóval nagyobb eséllyel fog túláram keletkezni mikor visszajön az áram, és esetleg leverni valami biztosítót.
— Ha van egy vihar vagy bármi miatt áramingadozás, nem megfelelő épületi túlfeszültségvédelem esetén tönkre mehetnek dolgok feleslegesen mikor nincsenek is használva, pedig ha le lennének kapcsolva akkor nem érintené őket a probléma.

De hogy kontra is legyen az érvelésemre: a bekapcsolási tranziens nagy terhelést okoz, nem véletlenül bekapcsoláskor mennek tönkre általában a dolgok, a napi ki-be kapcsolgatás miatt is akár hamarabb tönkre mehet valami.

szerk.:
#23 és #24:
Ez a konkrét példány kicsit extrém, amin egy kapcsoló van többnyire az is bőven elég, és azt nem sokkal több legyártani. A ködfénylámpáknak valóban van fogyasztása, kb. 0,25W-tal lehet számolni. De mivel részleteztem is, hogy a fogyasztás önmagában csak egy kis része a káros hatásnak a bedugott töltőknél, még így is bőven lehet nyerni vele.

[ Szerkesztve ]

"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

(#26) totron


totron
addikt

Lám, a vezetéknélküli chipeltetés sem független az anyagiaktól. Hogy lesz így háttérhatalomnak világuralomra törése?

(#27) arnyekxxx válasza Xpod (#23) üzenetére


arnyekxxx
veterán

egy ilyen sokkapcsolós elosztó inkább 6ezer huf

(#28) arnyekxxx válasza btprg (#25) üzenetére


arnyekxxx
veterán

a 21-es megoldást le kell gyártani, szállítani kell, bekapcsolva van saját fogyasztása. Energetikailag és anyagilag soha az életben nem térül meg. Vagy kihúzgálod és akkor megmented egy bébifóka bajszát évente, vagy nem foglalkozol vele.

(#29) tonyrulez válasza Narxis (#21) üzenetére


tonyrulez
őstag

Ezt a kapcsolós elosztót meg is tudom venni 30 évig bedugott töltőért fizetett rezsidíj árán. Bár azt még nem is számoltam hogy mennyit fogyaszt a kapcsológombok világítása...

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#30) Narxis válasza tonyrulez (#29) üzenetére


Narxis
nagyúr

Vehetsz olyat is amin egy kapcsoló van...

Thanos was right.

(#31) ddekany


ddekany
veterán

Vajon hány órányi töltő bedugásnak, vagy elosztón kapcsoló világításnak megfelelő energia megy el egy-egy hozzászólásunkra? Ha bármit beírtok, előszök kicsit terheli a gépet, aztán mindennek át kell vergődnie a neten, és végül a szerveren is fel kell dolgozni, le kell tárolni... ;]

(#32) arnyekxxx válasza Narxis (#30) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Az csak kétezer de legalább szintén világít. Még mindig nem tűnik kimondottan energiahatékony megoldásnak legyártani egy hosszabbítót kis lámpával kínában és ideszállítani hajóval csak hogy évente x< 2,2kwh áramot megspóroljuk a világgazdaságnak.

(#33) arnyekxxx válasza ddekany (#31) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Na igen, ha 10 percre kikapcsolom a monitort akkor több bébifókát mentettem meg mint egy évnyi töltőhúzogatással. Kíváncsi vagyok a töltőhúzogatók közül hányan kapcsolják le legalább a monitort amikor épp nem néznek oda.

(#34) Narxis válasza arnyekxxx (#32) üzenetére


Narxis
nagyúr

Ezt akár helyben is lehetne gyártani.

Thanos was right.

(#35) MaCS_70 válasza vndlczndr (#20) üzenetére


MaCS_70
félisten

A régi CRT-s tévémen még mechanikus bekapcsológomb volt, ami el is romlott. Vittem is s szerelőhöz, aki el is mondta, hogy ezek a gombok alig bő ezer nyomást bírnak ki, úgyhogy a környezettudatos minden esti kikapcsoló felhasználó kb. a garanciaidő végére koptatja azt el (mint én is). És bár akkoriban a készenléti üzemmód akkoriban jellemzően 1-2 watt volt (hehe), a megtakarítás nagyon sokszorosát hagytam ott a cseréért pénzben, és gyanúm, hogy a sok extra gomb legyártása sem volt környezetbarát.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#36) MaCS_70 válasza Narxis (#16) üzenetére


MaCS_70
félisten

Egy autón a napelemes borítás sajnos szinte semmit sem ér. Eleve nem túl nagy Wp értéket tud az a pár négyzetméter, és az autó nem igazán napelem-optimális helyzetben tölti ideje nagyon nagy részét. Valamelyik napelemtetejű autóra anno kiszámolták, hogy nettó környezetszennyezés a tetején a napelem a gyártást is figyelembe véve -- igaz, ez 5-10 éve volt.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#37) ddekany válasza arnyekxxx (#33) üzenetére


ddekany
veterán

Lehet hogy piaci rést találtál? ;] Kell írni ilyen szoftvert. Notebookokon ott a kamera, ha látja, hogy épp nem nézel oda, akkor... OLED-el pláne jól menne - Ha pislogsz, akkor ő is. Kérdés, hogy a képfeldolgozás energia igénye vajon hogyan aránylana a megtakarításhoz.

Amúgy sajnos az van, hogy ha valaki tényleg energia takarékos akar lenni, akkor az igényeit kell lejjebb adnia. Nem vásárolni kütyüt/ruhát, csak ami tényleg kell. Kaját visszafogni, pláne hús tilos. Nyaralás kihúzva. Stb.

(#38) Xpod


Xpod
addikt

Azt bírom az energiaspórolós cikkekben, hogy mindegyiknél az első 5 javaslat között ott van, hogy húzd ki a töltőt, áramtalanítsd a TV-hifi, stb cuccokat, mert jaj azok is 1W-ot fogyasztanak stand-by módban. Nem rég olvastam cikket (talán pénzcentrumon), hogy még a kenyérpirítót, vízforralót is ki kell húzni, mert az is fogyaszt kikapcsolt állapotban. LOL
De mondjuk egyiknél sem olvastam, hogy gondolkozz el egy fénycsatorna kiépítésén, hogy a természetes napfényt bevezesd a lakásba, vagy az ajtókat üvegeztesd be, hogy világosabb legyen a helyiség, vagy cseréltesd ki az ablaküveget hőszigeteltre. Igen ezeknek van költsége, de elég jelentős a komfort érzet emelkedés, és közben közép távon jelentős energiát lehet megtakarítani vele.

[ Szerkesztve ]

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#39) MaCS_70 válasza Xpod (#38) üzenetére


MaCS_70
félisten

Aztán az ilyen cikkekben lehet rendszerint olyan megállapításokat olvasni, hogy valamilyen eszköz hány wattot fogyaszt óránként, meg hogy hány kilowatt a havi energiafogyasztásunk... :W

További nagy kedvencem, amikor a százalékban megadott megtakarításértékeket nominálisan összeadják, nem rettenve meg attól sem, ha esetleg negatív szám lesz a végeredmény, mint fogyasztási érték.

Párszor elbeszélgettem ilyen "tanácsadókkal", és az volt az érzésem, hogy az általános iskolás fizika is meghaladja az értelmi és tudásszintjüket.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#40) arnyekxxx válasza Narxis (#34) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Lehetne. Úgy 20ezer lesz az egykapcsolós darabja. Te nekiállsz gyártósort építeni erre?

[ Szerkesztve ]

(#41) Narxis válasza arnyekxxx (#40) üzenetére


Narxis
nagyúr

Kicsit túlbecsülted az árát... Jó lesz az 10ezernek is.

Thanos was right.

(#42) arnyekxxx válasza Narxis (#41) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Ok. Szóval te vennél 10ezerért egy mezei hosszabbítót?

(#43) btprg válasza arnyekxxx (#42) üzenetére


btprg
senior tag

Mit kell ezen vergődni? Miért, szerinted alapból nem használnak az emberek hosszabbítót? Nem kell sehányért venni ezért egy hosszabbítót, hanem amit alapból is vesznek, ahelyett kell ilyet venni pár száz forinttal többért.

"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

(#44) arnyekxxx válasza btprg (#43) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Én sem értem mit kell a töltőhúzogatáson vergődni abban a korban amikor minden is wifis okos ami miatt már egy hamutartó is wattokat fogyaszt 0-24ben

(#45) ddekany válasza arnyekxxx (#44) üzenetére


ddekany
veterán

Mondjuk ha már töltő, a legnagyobb gond, hogy automatikusan adnak a készülékekhez (pl. telefonhoz), akkor is, ha már van egy kupac belőle otthon. Ráadásul ha valaki úgy is gép közelében dolgozik, lehet az USB porton tölteni, és pláne nincs igény rá. Elég ha van személyenként egyetlen egy, vonatozás, korház, és hasonló fennforgások miatt. A feleslegesen legyártás a fő gond, ehhez képest már szinte semmi jelentősége, hogy bedugva hagyom-e.

(#46) janeszgol válasza arnyekxxx (#44) üzenetére


janeszgol
félisten

+1

A nem hasznalt tolto kihuzogatasa semmilyen sporolassal nem jar. Felesleges felszorozni x millio emberrel. Kerdezzetek meg egy szakertot, hogy mi tortenne, ha hirtelen a harmadara esne az aramfogyasztas. Paks nem tud kevesebbet termelni. Ott nem tudod beallitani, hogy mennyi kell. A feles energiat tarolni kell. Az tudjatok milyen draga?

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#47) TeeJay válasza janeszgol (#46) üzenetére


TeeJay
félisten

Hazai termelés források szerint : [link]
Rendszerterhelés : [link]
Ha felére esne a terhelés akkor sem tudná Paks ellátni maximum jóval kevesebb gázturbinás meg szénerőmű kellene, ha már éjszaka túltermelés lenne el lehet adni az áramot hogy szomszéd országoknak se kelljen annyira tolni a gázturbinás erőműveket.

Paks2-vel a maximum 4x500MW mellé bejönne 2x1200MW pluszban és a kettő együtt 4400MW-ot adna így gázturbinás erőművekre alig lesz szükség legalábbis az első időben amíg nem lesz a járműpark fele elektromos autó meg nem áll át mindenki hőszivattyűs fűtésre

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#48) arnyekxxx válasza TeeJay (#47) üzenetére


arnyekxxx
veterán

...meg amíg nem áll le Paks 1

(#49) tonyrulez


tonyrulez
őstag

Miután előkerült itt a bedugott USB töltő illetve kapcsolós elosztó lámpája, íme az értékek ebből a videóból.
USB töltő: 0,1W
kis lámpa: 0,27W

Egy évig bedugva hagyott USB töltő 876Wh-t használ fel, ami évi 30 Ft. Biztos megéri emiatt venni egy kapcsolós dugaljt ami ahogy nézem 1000Ft a legalja, na ez 33 év után térül meg. De aki akarja,nyugodtan húzogassa ki :))

Csak aztán nehogy valaki megnézze hogy a folyamatosan bedugott modem/router mennyit fogyaszt mikor otthon sem vagyunk. Vagy a rádiós óra.

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#50) MaCS_70 válasza arnyekxxx (#48) üzenetére


MaCS_70
félisten

Paks I egy reálisan optimista forgatókönyv szerint meddig hosszabbítható meg?

Nekem olyan 2035 körüli emlékeim vannak.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.