Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) stevve


stevve
nagyúr

Eg jó hír az ATI-tól:

"Catalyst 8.11 has been targetted for solutions to a lot of HDMI issues. "

:K

(#52) dni


dni
őstag

hoppácska:

ffdshow_rev2239_20081020_dbt_new_audio_codecs

This is an official FFDShow-Tryout pre-release build which offers the support of the new audio codecs :
- EAC3 (Dolby Digital Plus)
- DTS-HD (only DTS core is decoded) : works with all codecs (libavcodec, libdts or SPDIF)
- Dolby TrueHD / MLP : works only when MLP codec set to libavcodec
- DTS and AC3 decoding using libavcodec
- MP2/MP3 decoding using libavcodec

(#53) dchard válasza dni (#52) üzenetére


dchard
veterán

Hányszor elmondtam ezt itt is meg máshol is :)

Az SVN-ben amúgy elég régóta (2007 közepe óta) benne van.

steeve: todo vagy changelog nincs esetleg hozzá? Vagy hogy mikor adják ki?

közben az ARcsoft fórumában is sikerült felketenem az érdekődést az ATI-val folytatott levelezésem nyomán.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#54) (ex)Cat válasza janos666 (#48) üzenetére


(ex)Cat
senior tag

Szerintem nem lehet így meghatározni, hogy mennyi pénzért vennék hangszórót, hiszen márkától, kortól függően tudsz jobabt - rosszabbat venni ugyanazért az összegért.

Ha kimondottan a mozi a cél, akkor szerintem se vegyél nagy hangfalat előre, inkább támogasd meg egy aktív mélyládával. Ez főleg azért érdekes, mert minőségben jobabt kaphatsz ugyanazért az árért.

Akármit is veszel az 5 hangszóró ha csak 1 mód van rá, ugyanabból a sorozatból kerüljön ki, mert elég érdekes hangzást produkálhatnak a nagyon eltérő dobozok. Ez alól kivétel leeht egy kicsit a két surround, mert kimondott teszt hangok kivételével azok mássága kevésbé fog feltünni filmnézés közben.

Én amúgy lehet megpróbálnék szétnézni a használt piacon, még annak árán is, hogy nem egyszerre veszem emg a dobozokat.

Ja.. nem tudom felmerült-e benned, de semmiképp ne mondj le a center sugárzótól, mert sztem az egyik legfontosabb hangszóró a rendszerben. És pont emiatt azzal se elégedj meg, hogy oda vmi gagyit teszel, hiszen a párbeszédek többségét ő közvetíti majd feléd.

Még annyit, hogy az a bizonyos szint, ahol már csak kicsi a + amit a pénzedésr kapsz, elég magasan van. Viszont ez sem jelenthető ki egyértelműen, hiszen gyártó függő is, hogy amit veszel az jobb - rosszabb, vagy legalábbis annak hallod-e.

[ Szerkesztve ]

(#55) tdd587 válasza (ex)Cat (#54) üzenetére


tdd587
őstag

Akkor egy biztos: annyiért vegyél hangfalakat, amennyid van rá. Na ezt is kipipáltuk...

Csak nagyon halkan kérdezem meg: ha 60e lenne a rendszerre, akkor a 9e forintos BD filmek fognak egyáltalán érdekelni?

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#56) janos666 válasza tdd587 (#55) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

A BD filmek akkor fognak érdekelni, mikor már 25-30k-ért is kapok BD írót, és magamnak írom őket cimkézetlen hengeres lemezekre. (A 100Mb-es net megvan koliban, hétvégére hazahozok pár demuxot 360-as winyóval szerelt laptopon, wifin áttolom, megnézem, ha jó volt ki is írom...) :D

És nem 60k lenne az így se, egy HDMI-s erősítő kapásból 100k, vagy dollár árfolyamtól fügően most inkább afelett van, akkor kellenek még ugye kábelek (mert egy rövid, de minőségi HDMI kábel se 100ft, meg a hangszórókhoz se guberált kábelen kéne vinni a jelet az erősítőből), és akkor így olyan 60-100k marad a hangszórókra abból a 200k-ból amit egy évben el szoktam baszni ilyesmikre (új CPU, RAM, VGA, vagy épp monitor, vagy most hangcucc...).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#57) dchard


dchard
veterán

Újabb információk HD 4xxx széria + bitstreaming ügyileg:

ATi válaszolt arra a kérdésemre, hogy mi az oka a 6,144Mbit/s-os bitstreaming korlátnak a másolásvédett és a nem másolásvédett lemezeknél is.

A válasz szerint a kártyákon használt HDMI enkóder csip ennyit tud. Külön leírták, hogy ennek semmilyen jogi korlátozáshoz nincs köze sem a HDMI llc, sem a Dolby sem pedig a DTS cégek részéről. Tehát ennek tisztán hardware-es oka van, és nem amiatt, hogy valami licensz erre a korlátozásra kötelezné az ATI-t.

Praktikusan a jövőben kerülhet majd olyan enkóder a karikra, amikkel a nem másolásvédett cuccokat lehet majd tolni ezerrel kifelé.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#58) janos666 válasza dchard (#57) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Érdekes. Mivel nehezebb HDMI-be encodelni egy 15Mb/s-es tömörített hangot, mint tömörítetlen LPCM-et? Nem kell hozzányúlnia, csak áttolni, akkor meg mindegy milyen bitek mennek át, mi az adatfolyam tartalma, nem kell megfejtenie, csak ...0011101011... és kész.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#59) Tauka


Tauka
csendes tag

6,144-es bitstreaming korlááát? ez mégis mi a fenét jelent akkor?
hogy ezek a kareszok akkor 7.1nél maximum 16bites 48khz-es anyagot tudhatnak bitstreamben is? ezt most nagyon nemvágom...

[ Szerkesztve ]

(#60) janos666 válasza Tauka (#59) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Nem az LPCM-re vonatkozik, hanem a tömörített hangra, mikor feldolgozatlanul, kitömörítetlenül tolja át az erősítőnek, hogy majd az dekódolja. Vagyis ha "csak" 5Mb/s bitrátájú DTS-HA MA vagy TrueHD hangsáv van a lemezeden, akkor az egy az egyben átmehet a kábelen, és az erősítő azt csinál vele amit tud.

Ha meg 6,144Mb/s felett van, akkor egyenlőre isten se tudja mi történik, hisz a kódolt adatfolyamot nem lehet csak úgy egyszerűen újrasamplezni anélkül, hogy dekódolná tömörítetlen hanggá, de utánna baromság lenne vissza encodelni 6,144-es bitrátával és átdobni dekódolásra, mer az veszteséget eredményezne, ami pedig elkerülhető lenne ha inkább kimenne a dekódolt anyag ami kódolva nem fér át.
Szóval ilyenkor gondolom megszűnik a passthrough lehetőség, és csak szoftveres kitömörítés után távozhat tömörítetlen LPCM-ként (de még veszteség nélkül, ha belefér a 8*24*192k-ba, de mi az ami ebbe nem férne bele?).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#61) tdd587 válasza janos666 (#60) üzenetére


tdd587
őstag

Azt most nem vágom, hogy ennek akkor mi jelentősége. A lényeg, hogy meg lehet-e mondani, hogy LPCM-ben menjen ki a cucc az ATI kártyán keresztül, aminek minden HDMI-s erősítő (nem is kell 1.3) örül és kész. Ha ez megy, akkor megvan a loseless audio, end of story.

Vagy rosszul gondolom?

[ Szerkesztve ]

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#62) Tauka


Tauka
csendes tag

Akárhogy is van, én nem örülök annak, hogy hardware-es limit ez a limit, mert ez azt jelenti, hogy ezzel nem lehet semmit sem kezdeni.

+ HDMI enkóder chip ennyit tud.. ez kb mit jelent? mit kell enkódolni egy truehd adatfolyamon? :F

+ ha a chip ennyit tud, akkor ez a chip maximuma kell h legyen, gondolom pillanatnyi maximuma.. ugye? tehát ha egy pillanatra átlépi ezt a limitet a tömörített adatfolyam sebessége, akkor... mi történik? fene tudja..

(#63) imi4199


imi4199
tag

Sziasztok!

Igazából sem minden világos nekem sem ezzel a Bitstreaming limittel kapcsolatban....
Ha az LPCM bitstream, akkor a 4670-es kártyámmal hogyan tudok 96kHz/24Bit/7.1-et az erősítőmre (Denon AVR-3806 LPCM 7.1-re felokosítva) küldeni? Az erősítő tökéletesen dekódolható LPCM 96/24-es jelet kap....
A matek szerint :

idézet Taukától:
"de miért épp a 7.1 48/16 pcm bitrátája a megnevezett limit, hm? (8*16*48=6144)"

Akkor most hogy is van ez? :F

A HD-hangsávokat a lejátszó szoftver kodekje dekódolja nem a HDMI enkóder, az csak összemuxolja képet és hangot, de akkor hogyan megy át a jóval magasabb bitrátájú hang?

Valaki tudja a választ?
Eddig sehol nem leltem rá...

(#64) Tauka válasza imi4199 (#63) üzenetére


Tauka
csendes tag

Mert az LPCM nem bitstream... van az LPCM, ami tömörítetlen jelet küld át, és van a dts-hd meg truehd meg egyebek, amit bitstream lehet (tömörített formában) átküldeni erősítőre...

ELVILEG a kártya LPCM-ben "korlátozás nélkül" tud működni, és bitstream van limit, de ez az utóbi az, ami roppant fejtörést okoz mindenkinek, hogy hogyan is kell érteni..

[ Szerkesztve ]

(#65) janos666 válasza Tauka (#64) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Neki is az okoz fejtörést, mint nekem.
Hogyha a HDMI encoder chip be tudja küldeni a kábelbe a 35,1563Mb/s sávszélű LPCM hangot a kép mellé, akkor miért nem tudja ezt egyanúgy a 35Mb/s-os tömörített jellel is, hisz ennek a chipnek az ég világon semmit nem kell csinálnia egyik jellel sem, csak bejuttatni a kábelbe elektromos jelek formájában az 1-esek és 0-ák sorozatát. Nem ő állítja elő az LPCM jelet, azt szoftveresen csinálja a CPU, meg a GPU-ba integrált hangkodek, és a tömörített jelet sem kell véletlen sem dekódolnia. Szóval neki totál mindegy mi az adatfolyam tartalma.

Mintha lenne egy szivattyú amire azt mondom, hogy vizet azt 35 liter/sec-el tud átszivattyúzni egyik tartályból a másikba, de enyhén vörös szinűre festett vizet (vagy más, vízzel közel azonos sűrűségű és viszkozitású folyadékot) már csak 6 liter/sec-el.
Baromság, nem változott meg a folyadék fizikai tulajdonsága egy kevés szinezőanyagtól, a szivattyúnak meg nincs szeme hogy lássa mi megy át rajta.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#66) Tauka


Tauka
csendes tag

Ennél már csak akkor az lenne a rosszabb, ha azt mondanák, hogy ez a limit lpcm-nél is megvan, csak eddig ködösítettek. kiindulva abból amit mondasz, hogy nincs különbség a kettő jel között alapvetően, és ha egyikre a hardware limitál, akkor másikra is...(?)

[ Szerkesztve ]

(#67) janos666 válasza Tauka (#66) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Nem, az LPCM-ről világosan kimondták mit tud (és elég sokat, bármit amivel otthon összefuthatsz - 24bites 96Khz-es hang 8 csatornán, de talán még a 24-bites 192Khz-es 7.1-et is tudná, mert itt csak a csatornánkénti sávszél van korlátozva, csak olyan hangsáv sehol sincs). Levan írva itt a cikkben is, meg Cifu logoutos írásából is úgy fest, az működik.

Ha a 8.11-es driverben tényleg fektetnek némi hangsúlyt a hangkodek kérdésére talán jönnek majd mellé infómorzsák a release notesben. Vagy lehet hogy a bővebb ismertetéssel addig vártak míg épkézláb szintre hozzák a drivert...

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#68) Tauka


Tauka
csendes tag

Legyen igazad... ;)

(#69) Tauka


Tauka
csendes tag

Elvileg kinn van a 8.11
HDMI audio driver:
http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=xp/hdmiaudio-xp

vlki elég bátor egy próbára? :)

(#70) dni válasza Tauka (#69) üzenetére


dni
őstag

Elvileg ez kell a VGA-n található hangkeltőhöz[link]

Ez pedig nem frissült:

"ATI HDMI Audio Device R2.03 2008/9/4 15733k"

(#71) (ex)Cat válasza Tauka (#69) üzenetére


(ex)Cat
senior tag

Én felraktam, de semmi nem változott.

(#72) Tauka válasza (ex)Cat (#71) üzenetére


Tauka
csendes tag

Sajnos AVS-en is hasonlókat írnak.. :(
most van egy ilyen a realtek honlapján: ATI HDMI Audio Device R2.09 2008/11/17
http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PFid=24&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3

ki tudja.. :F

(#73) imi4199 válasza Tauka (#69) üzenetére


imi4199
tag

Ho,ho,ho!

A mellékelt linkeden lévő (alsó) drivert felpattintva végre van XPSP3 alatt is 5.1/7.1-es HDMI hangom! Végre!!!!
Ezen felül A hang jobb mint a Realtek-es ATI driveré! A 48/24-es FLAC hangsávjaim életre keltek, elég jelentős a különbség. Eddig a mintavételi korlátot át nem lépő 48/16-os filmek jobban szóltak mint a 48/24-es változatok (nem értettem, akármit próbáltam állogatni akár a vezérlőpult, akár a driver hangbeállításaiban)! Mert, a driver szintjén is butítva volt ezek szerint...? Nem csak a lejátszó szoftverekben....
Eddig csak Vistával próbálkoztam (mivel xp-n nem működött), ott először lemintavételezte a hangot, aztán az alapértelmezettként beállított hangformátumra felkonvertálta (Vista alap "szolgáltatás") ezek szerint, és ez ugyan érezhető volt minőségben, de nem volt megfogható. Az XP esetén viszont nincs kutyulás, az MP3-nál 44,1kHz, a 96/24-esetén 96 kHz, stb jel megy az erősítőbe, semmi felesleges hókusz-pókusz. Ez is oka lehet a hangminőség jelentős javulásának....
A hét végén Vistánál is kipróbálom a dolgot, bár ott az alapértelmezett mintavételezési konvertálgatás miatt nem biztos, hogy ilyen jelentős a javulás...?
Az AVS-Fórumon utánaolvasgatva, elég ha a 8.11-es Catalyst fel van dobva a gépre és nem is kell más, mert alapból benne van ez a driver. Nem tudom, még nem próbáltam.
:R
Ha kipróbáltam a Vista alatt is a dolgot, leírom mit tapasztaltam...

(#74) imi4199 válasza (ex)Cat (#71) üzenetére


imi4199
tag

Hali!

Először a Realteket le kell szedni.
Akkor csináltad jól (Egyenlőre csak XP-ről beszélek), ha a hangbeállításokban "ATi HD Audio rear output" feliratot látsz a Vezérlőpult hangbeállításaiban....
Egyébként a Powerdvd és társainál nem történt valóban minőségbeli változás....
Személy szerint az MPC-t használok, pont amiatt, hogy legalább szoftveresen ne legyen butítgatás...

(#75) FF23


FF23
senior tag

"DTS csak 768Kbps DVD (korlátozva, mert 1.5Mbps a maximum bitrátája)"

Ezt nem teljesen értem. Miért nem lehet kihasználni a maximumot, ha a DVD-játékos(ok) ezt tudj(ák)a?

Valamint, a BD ripeknél pl. ilyet lehet látni.:
DTS-HD Master Audio 5.1 / 48 kHz / 2107 kbps / 16-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 16-bit)

A DTS-HD MA elvileg veszteségmentes. Hogy lehet kinyerni belőle a veszteséges DTS-t? Bocs, ha hülyéket kérdezek :R

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#76) PuMbA válasza FF23 (#75) üzenetére


PuMbA
titán

Mert a film már nem férne rá a DVD-re. Így is elég szűk a hely egy 2,5 órás filmnek ...

(#77) stevve válasza FF23 (#75) üzenetére


stevve
nagyúr

A DVD-re ez a bevett szokás. Gondolom leginkább helyhiány miatt kerül fel "fél" DTS (768 kbit/s), de van olyan is, amin a teljes 1536 kbit/s is ott van.

A DTS core (mag) kinyerésének pontos módját nem ismerem, de tény, hogy úgy tárolják a lemezen, hogy abban az esetben, amikor a tömörített nem használható, csupán ezt a sima DTS-t küldi ki a lejátszó. Tehát a DTS-HD MA valóban veszteségmentes, de mondjuk úgy: butított DTS is kiszedhető belőle.

Nah, elszöszmötöltem vele, PuMbA már válaszolt is. :)

[ Szerkesztve ]

(#78) FF23


FF23
senior tag

stevve és PuMbA

Nem hagytam figyelmen kívül a helyigényt sem, de ez nincs így.
Nem minden film 2,5 órás, és sok gyári DVD9-en giga feletti szabad hely van két-három nyelv ellenére.
Persze van jó példa is:

2:32 koncert 7,69GB
AC3 5.1/ 48kHz/ 448kbps/ 16bit/ 500MB
LPCM 2.0 48kHz/ 1920kbps/ 20bit/ 2,09GB

Természetesen nem vitatkozni akarok :R , csak kb. ezt látom a BD-nél is. Van pár kirakat kiadvány minden jóval, soknál meg ócsósított HD-szerű -talán kompresszorozott, vagy kicsit átkevert- hang.

"van olyan is, amin a teljes 1536 kbit/s is ott van." -erre tudnál példát mondani? Meglesném. Remélem nem helló kitti ;]

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#79) stevve válasza FF23 (#78) üzenetére


stevve
nagyúr

A Resident Evil-nek van ilyen kiadása, csak linket nem találok, ahol bizonyságot mutathatnék. Igaz, ritka, mint a fehér holló, az ilyen :)

Egyébként ha meg nem helyhiány (bár egy ilyen sáv 1 GB is lehet), akkor meg sima spórolás miatt nem teszik fel az 1536-os sávot.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.