Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) davidsone


davidsone
addikt

Nagyon szép letisztult minimal cucc lett belőle! Bármilyen modern környezetben megállná a helyét :)

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#2) MineFox54


MineFox54
őstag

Amint megláttam a neved, tudtam hogy mire kelljen számítanom.
A szokásos Orion minőség :R :C

(#3) PrinceHerceg


PrinceHerceg
őstag

Szép forma és szín választás D.I.Y barátom!

Nekem tetszik! :K

:C

[ Szerkesztve ]

(#4) LamerGyuri


LamerGyuri
senior tag

Az ismeretlen hangszórók szerintem a Videoton magassugárzói lesznek.

Egyébként meg szép munka, gondosan kivitelezve.

"Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen."

(#5) bkercso


bkercso
nagyúr

Jó kínai lenne Belőled! Kívülről csilli-villi, belül meg valami legolcsóbb. :DDD

Amúgy épp most tervezek egy 2.1/2.0 (kapcsolható) erősítőt. Majd ha műxik, felteszem a tervét a blogomba. TDA7386 lesz benne egy jobbfajta OPA visszacsatolóhurkán belül, kompoziterősítőként, a hangváltóban meg C0G (NP0) kerámiakondik. Mindez 50 mohm kimeneti impedanciájú tápról (1Hz..100kHz egyenletes).

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#6) Goose-T


Goose-T
veterán

A mélysugárzó gyárilag rosszul volt bekötve, a polaritás meg volt cserélve mind a két oldalon, így gyakorlatilag befelé mozgott a membrán.

Ekkora hülyeséget sem olvastam még. Az megvan, hogy a hangszóró váltóáramot kap? Ez azt jelenti, hogy ha fordítva van bekötve, akkor csak a fázisa fordul meg, ami ugyan hallható (az is csak akkor, ha van másik hangszóró, ami ellentétes fázisban van), de semmiképpen sem mozog befelé. Ha mégsem kiegyenlített a membrán mozgása mindkét irányban, akkor ott az erősítővel vannak komoly gondok.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#7) orion1025


orion1025
őstag

Köszönöm mindenkinek! :R

Amit írsz, az való igaz, egy mezei hangszórónál. Dupla tekercsesnél, ha az egyik fordítottan kapja a delejt, már brutális mozgásokra képes a hangszóró... A pici gyári mélynél nem látszik a kilengés, mert nincs is igazán neki, de a 25-ös már megmutatta, hogy fordítva üt, ha normál polaritás szerint van bekötve. Ellentétes bekötésnél már normálisan mozgott, szóval ezen nem tudom mit nem lehet érteni. Meg is lehet nézni a gyári mélyt, konkrétan zörög és karistol, ~1W hangerőnél már rég elszáll, vége van.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#8) bkercso válasza orion1025 (#7) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ez továbbra is hülyeség, ahogy a kolléga írta. :R

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#9) pprod94


pprod94
aktív tag

Őrült dolgokat művelsz! Nagyon szép lett, használd egészséggel! :R

(#10) ivana válasza LamerGyuri (#4) üzenetére


ivana
Ármester

Ezek orion magasak, nem vidik.

(#11) orion1025 válasza ivana (#10) üzenetére


orion1025
őstag

HG25, custom előlappal? Ismerős volt szétszedéskor minden darabja, de a fém előlap megzavart rendesen a beazonosításkor. nem tudom kinek volt ideje ezzel foglalkozni, de ráérős lehetett, vagy TMK-ás.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#12) ivana válasza orion1025 (#11) üzenetére


ivana
Ármester

Valami olyasmi lesz, szerintem. Ezek az átlátszó membránok nagyon orionosak :)

(#13) Just486


Just486
senior tag

Ilyen névvel nem felismerni ezeket a magasakat :N

That unconquered country we call the future.

(#14) VigyorEX


VigyorEX
tag

Nagyon szep munka, gratulalok :R

(#15) macskea


macskea
őstag

Tényleg nagyon szép aprólékos munka. Ahányszor olvasok tőled valamit, kedvet kapok hozzá, hogy én is nekiessek... bárminek. :D Tudom apróság, de nekem a led beszerelése tetszett a legjobban. :)

''You can't measure safe driving in miles per hour'' Paul Smith

(#16) ratsviktor


ratsviktor
csendes tag

Gyönyörű lett, gratulálok!

(#17) SzaboZE


SzaboZE
addikt

Hát, nekem végig az játszott a fejemben, hogy szarból várat építünk :) Ha már normálisabb hangszórókat használsz, akkor érdemesebb lenne rendes erősítőt akasztani rájuk. Elképzelhető, hogy a kondi már volt cserélve, azért különböztek. Mondjuk ez esetben én vegyesen párosítottam volna őket.

Goose-T: Szerintem te mondtál hülyeséget. Nyilván tök véletlen van polaritása a hangszóróknak, igaz? A klasszikus váltakozó áram tulajdonsága, hogy negatív tartományba is mozog és esetleg van valami periodikus változóértéke. Ez nem váltakozó, hanem változó feszültség! Itt csak a pozitív tartományt használjuk, hiszen ha van hang van jel, ha nincs hang nincs jel. Namost ezek szerint, a hangszóróra mondjuk 0- 2V feszültség kerül, nem pedig -2V -tól +2V-ig A feszültségtartomány hasraütött érték. Tehát a hangszóró ellentétes polaritásban valóban nem mozdul meg kifelé...

[ Szerkesztve ]

Ha nem válaszolok 1-2 napon belül, akkor írj még egy privit, lehet hogy átfutottam véletlenül az előzőn! - www.mazdaklub.hu

(#18) Goose-T válasza SzaboZE (#17) üzenetére


Goose-T
veterán

Ne tetézd... :W

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#19) Borzoló


Borzoló
senior tag

Nagyon szep lett. Koszi az irast. Ha egyszer felujitom a regi Hitachi hangszoroimat ak kikerem a velemenyed par dologrol.

"Az életben soha semmi nem lesz elég,de élünk és harcolunk!"

(#20) bkercso válasza SzaboZE (#17) üzenetére


bkercso
nagyúr

A 0-2V = 1Vpeak AC + 1V DC. (Szuperpozíció!!) Na most ilyet nem adunk a hangszóróra, mert tönkremehet!

A többire +1. :P

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#21) ALBY


ALBY
senior tag

Szépek és ötletesek a dobozok. Tetszik a lekesedésed! :R

Azt is értem hogy a minimál alatti költségveésből akartál barkácsolni.
Nehogy sértésnek vedd, de szerintem aki hangfalat szeretne építeni azért ne ebből a cikkből induljon ki.
További tájékozódással, tanulással, még jobbat ki lehet hozni a lehetőségekből.

A lónak is két oldala van mégsem hanglemez...

(#22) tn90 válasza SzaboZE (#17) üzenetére


tn90
csendes tag

Szinusz (négyszög, fűrészfog, stb.) görbe feszültség-idő grafikonját tudom ajánlani, mert kb. hasonló jelet kap a hangsugárzó is ;)

bkercso: Ígyvan, DC-vel csak fűtjük a tekercset, semmi hasznosat nem csinálunk :)

[ Szerkesztve ]

(#23) bkercso válasza tn90 (#22) üzenetére


bkercso
nagyúr

Meg nekiverjük a lengőcsévét a mágneskörnek, ami nagyobb gond. AC-re nem tér úgy ki a membrán, mint egy kis DC-re.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#25) SzaboZE válasza bkercso (#20) üzenetére


SzaboZE
addikt

Ha olvastad volna: " A feszültségtartomány hasraütött érték. " ;)

Ha nem válaszolok 1-2 napon belül, akkor írj még egy privit, lehet hogy átfutottam véletlenül az előzőn! - www.mazdaklub.hu

(#26) WOLFPUNTO


WOLFPUNTO
tag

Nagyon szép munka és remek cikk. Gratulálok hozzá :C

(#27) orion1025 válasza ALBY (#21) üzenetére


orion1025
őstag

Nem véletlenül "barkács rovat" ;) Aki meg hangdobozt szeretne építeni, az bele se kezdjen, ha csak nem egy gyári doboz specifikációit nem akarja lemásolni, mert mondjuk van egy ahhoz szükséges hangszórókészlete. A többi csak felesleges időpocsékolás, mert túlnyomó részben csak használhatatlan darab lesz belőle.

morgyi:

Mivel ismeretlen volt a mély, így nehéz lett volna bármit is tervezni programmal. Építettem már elég sok dobozt az évek alatt, megközelítőleg tudom, hogy milyen keretek között kell mozogni az adott hangszóróhoz, bár ez sem volt teljesen hasra ütés szerű, volt egy kis próbálgatás. Az sem egy utolsó szempont, hogy egy ilyen pici erősítőnek, nincs akkora dinamikája, mint egy normál asztali erősítőnek, tehát nagyon nem kell félnem attól, hogy elszabadulnak a hullámok. De mint írtam, az egész rendszer egybe lett gyúrva, mivel az első benyomás kimondottan vérszegény volt, ezért lett változtatva sok dolgon az erősítő részen. Zárt ládát meg egyébként is könnyebb összehozni, igaz, ezeknek kisebb hatásfokkal működnek, de jelen kreálmánynál nem panaszkodhatok, a basszus potmétert csak fél állásba használom, így is egész mélyre le tud menni, tisztán, torzítás mentesen, nincsenek zörejek, hallható állóhullámok. Persze, ha kipróbálnám egy minőségibb 5.1 erősítővel, kapásból elvérezne, ezt már most ki merem jelenteni, mivel nem ahhoz van igazítva.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#28) bkercso válasza SzaboZE (#25) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nem az értékekbe kötöttem bele, hanem hogy nincs megértve az, hogy a hangszóró nem kifelé vagy befelé mozdul, hanem az egyensúlyi helyzete körül mozog.

orion1025: A hangszórók Thiele-Small paramétereit egyszerűen megmérheted pl. az AudioTester programmal. Ezután már egyszerű méretezni a különböző dobozokat. Itt van pl. a zárt doboz képlethalmaza. Sokat számít a méretezés, a csillapítóanyag mennyiségét azonban a végleges felállítási helyén érdemes belőni.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#29) geekthink


geekthink
csendes tag

"Egy „vicces” sztorit megemlítenék a végén. A mélysugárzó gyárilag rosszul volt bekötve, a polaritás meg volt cserélve mind a két oldalon, így gyakorlatilag befelé mozgott a membrán."

What?

A membrán középső nyugalmi helyzetéből befelé és kifelé is ugyanannyit tud elmozdulni normális működés esetén.

A képen a negatív tartományban futó jelalak befelé történő membránmozgást eredményez.

Gyakori tévhit, hogy a dobütések kifelé lökik meg a membránt. Ahogy az ábrán is látszik, az első gyors nagy energiájú mozgás befelé történik - ahogy a valóságban is, ha egy dobot megütnek.

Lehet, hogy félreértettelek, de szerintem ezt a részt át kéne szerkesztened.

[ Szerkesztve ]

“We are what we repeatedly do. Excellence, therefore, is not an act, but a habit.” – Will Durant

(#30) Donki Hóte válasza orion1025 (#7) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Amit írsz, az való igaz, egy mezei hangszórónál. Dupla tekercsesnél, ha az egyik fordítottan kapja a delejt, már brutális mozgásokra képes a hangszóró...

Ez igaz, csakhogy te a cikkben egyértelműen azt írtad, hogy mindkét tekercs fordítottan volt bekötve. Ebben az esetben pedig az van, hogy nem számít a polaritás.

Elvileg valóban az a jobbik eset, ha a hangjel pozitív félhulláma kifelé mozgatja a membránt, a negatív félhullám pedig befelé mozgatja a membránt az alaphelyzethez képest, csakhogy ezeknél az erősítőknél nagyon sok esetben nem lehet tudni, hogy a bementi jel fázisa végig azonos marad-e (ha azonos marad végig a fázis, azt abszolút fázisnak hívják).

Nagyon sok erősítőkapcsolás úgynevezett fázisfordított jelet eredményez, vagyis forgatja a jel polaritását.

Szóval egy ilyen erősítő esetében semmi jelentősége a hangszóró bekötésének, csak egyformának kell lenni a két hangszóró (vagy a két tekercs) esetében és kész :)

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#31) bkercso válasza Donki Hóte (#30) üzenetére


bkercso
nagyúr

Két tekercset sokszor monósításra használnak, lehet, erre gondolt a Kolléga. Ilyenkor, ha az egyiket fordítva kötöd be, kioltja egymást a két csatorna basszusa. Mivel a basszus legtöbbször amúgy is mono jel, teljes lehet a kioltás. Nem hiszem, hogy ezt gyárilag elkövették.

geekthink: Marha érdekes ez az első tranziens, hogy mégsem szimmetrikus a jel!

Mindazáltal a mélynyomó és a szatelit relatív fázisát a fültől való távolságuk is befolyásolja (hiszen a hullámhossz méter alatti)! Ezért szinte tökmindegy a bekötés. Másik fotelbe ülsz le, nagyobb a változás.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#32) Donki Hóte válasza SzaboZE (#17) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ez nem váltakozó, hanem változó feszültség! Itt csak a pozitív tartományt használjuk, hiszen ha van hang van jel, ha nincs hang nincs jel. Namost ezek szerint, a hangszóróra mondjuk 0- 2V feszültség kerül, nem pedig -2V -tól +2V-ig A feszültségtartomány hasraütött érték. Tehát a hangszóró ellentétes polaritásban valóban nem mozdul meg kifelé...

Ez elég komoly tévedés, nem is tudom, hogy honnan veszel ilyen khmmm csacsiságot :O

Nézz meg egy erősíkapcsolást, a 90 %-uk úgynevezett +/- tápos feszültségellátást igényel, vagyis olyan táp kell hozzájuk, ami mondjuk +/- 18 V feszültséget szolgáltat.

Ez eredményez azt, hogy az erősítő kimenetén bizony +/- 2-3 V feszültség jelenik meg, ami bizony ki és be is mozgatja a hangszóró membránját az alaphelyzethez képest.

[link]

Ha pedig nincs +/- tápellátás, hanem csak + feszültségű a táp, akkor az erősítő kimenetén mindig van egy nagy kapacitású elektrolit kondi, ami biztosítja az ellentétes feszültséget, de ebben az esetben is ki/be mozog a hangszór membránja.

[link]

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#33) geekthink válasza bkercso (#31) üzenetére


geekthink
csendes tag

Nem találtam hirtelen olyan forrást amiben csak basszus (dob) van. A cinek térhatása bekavar.

Azzal a kis "szőrrel" a mélyhangszóró úgysem találkozik, túl magas a frekvencia. Mindenki képzeljen szép sima görbét a helyére. :)

“We are what we repeatedly do. Excellence, therefore, is not an act, but a habit.” – Will Durant

(#34) bkercso válasza Donki Hóte (#32) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ez eredményez azt
Nem, ez csak lehetővé teszi. A bemeneti kondenzátor (a rajzokon 1uF) eredményezi ezt, vagyis a DC-mentességet. :R

geekthink: Nem a szőrről beszéltem, hanem amiről Te is: a Dirac-delta szerűségről, ami aszimmetrikus. Mondjuk sok mély abban sincs. :D

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#35) orion1025


orion1025
őstag

Na, csatlakoznék én is... Kár erről az egészről vitatkozni, amit tapasztaltam a gyári bekötéssel, az teljes mértékig nem normális. Mivel a megszokott tesztnek használt számaimmal próbálgatok minden audio eszközt, ezért tudom azt, mikor mire kell számítanom. A mély pedig egyértelműen befelé mozog, és nem kilengésről beszélek, hanem elég látványos "szippogatásról", tehát nem konkrét kilengést kell elképzelni, hanem kicsit komótosabban, beragadósabban esik befelé a membrán. Fordított polaritás mellett tökéletesen működik a hangszóró, mint ahogy már ezt leírtam.

Másik hangszóróval is teszteltem, ami ugyan nem dupla tekercses, de mindkét oldalnál ugyanezt produkálta annál is. Tehát amit írtam a bejegyzésben, az úgy is van, nem hallucináltam, számomra is érdekes jelenség volt, sosem láttam ilyet, nem véletlenül foglalkoztam a dologgal, annyit, amennyit.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#36) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Le a kalappal!

Szép munka nagyon :)

Esetleg egy videót szívesen látnék működés közben a rendszerről.!

:R

[ Szerkesztve ]

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#37) User64476


User64476
őstag

Erős kontent.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.