Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) mzso válasza zizidor (#98) üzenetére


mzso
veterán

A különböző SSD csatoló felületek között van különbség elérési időben?
Van egy pár a jól nézem: SATA az M2 révén PCI-E és USB3

(#103) domos


domos
senior tag

A legrégebbi SSD-m 2011-ből van, most 99%-os, szóval szerintem nincs miért aggódnom.

Az irásért nagy köszönet.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#104) Bodor válasza domos (#103) üzenetére


Bodor
veterán

Milyen típus, mekkora méret?

(#105) Met válasza Bodor (#102) üzenetére


Met
nagyúr

Ezt tudom, olvastam.
De az ismerősöm azt mondta hogy a mostani meghajtóknál már nem kell.
Engem nem érint mert nekem kb. 40 giga szabadon van mindkét 120-as ssd-n.

[ Szerkesztve ]

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#106) zizidor válasza Bodor (#102) üzenetére


zizidor
senior tag

Jogos a kérdés, én az "overprovisioning"-re gondoltam, mint nem használt, szabadon hagyott helyet jelent.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#107) Bodor válasza Met (#105) üzenetére


Bodor
veterán

De az ismerősöm azt mondta hogy a mostani meghajtóknál már nem kell.

Hát rosszul tudja.

(#108) zizidor válasza mzso (#101) üzenetére


zizidor
senior tag

Az elérési időre nem igazán, az a meghajtó belső működéséből adódik. Az átviteli sebességre viszont annál inkább.

Persze itt is igaz, hogy mindig a szűk keresztmetszet határozza meg. Van egy gépem, amiben csak SATA2 port van, de vettem bele egy SATA3 kártyát. Kár volt, mert az alaplapi vezérlő nem tud nagyobb sebességet, úgyhogy azzal is csak nagyjából a SATA2 sebességét lehet kihozni belőle. Mondjuk egy HDD-t még így is röhögve otthagy. :)

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#109) davidsone válasza zizidor (#108) üzenetére


davidsone
addikt

meg az sem mindegy, hogy nem búg, zörög, kattog melegszik, nekem többet nem is kell belső hdd. van egy kis külső 2,5ös samsung s2 adattárolásra bőven jó azt jóvan... :DDD

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#110) pomorski


pomorski
őstag

Érdekes és részletes írás volt köszi érte. Esetleg valakinek van némi tapasztalata SAS-os SSD-k kapcsán?

(#111) mzso válasza zizidor (#108) üzenetére


mzso
veterán

Értem. Amiket én néztem azok kb ugyanazt tudták átvitelre m.2 és sata verzióban is.
Gondoltam esetleg a SATA-nál némiképp jobb a PCIE késleltetése.

(#112) TaaT


TaaT
veterán

Még a szülők netezős gépébe is SSD-t raktam [link] Rendszermeghajtónak soha többet HDD, ha 2-3évente kellene cserélni akkor is SSD-t raknék bele. :U

Give them hell Ukraine!

(#113) joysefke válasza Bodor (#94) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Köszi a cikket!

Azt szeretném kérdezni, hogy az SSDOK program hogyan számolja a wear leveling értéket?
-A meghajtó tartja nyilván, amit egyszerűen SMART-on keresztül kiolvas a szoftver?
-Vagy az SSDOK számolja ki a a meghajtóra írt adatmennyiség illetve a gyári garantált írásmennyiség viszonyából?

-Egyáltalán lineárisan csökken (100-ról vagy 99-ről 0-ra) a wear leveling értéke az SSD-t ért összes írt adat mennyiségének növekedésével?
vagy esetleg a gyártó a wear leveling értékét úgy is megállapíthatja, hogy egy bizonyos adatmennyiség eléréséig nem csökken, ezáltal megelőzve az egyszeri userek pánikját.

Érdekességképpen: Nekem az otthoni PC-ben egy Crucial MX100 SSD van, az SSDOK szerint 8,7TB írás érte
és a wear leveling értéke 97%. Ha lineáris lenne az arányosság, akkor kb 8,7TB X 33 ~ 300TB írás után esne 0-ra a számláló. Nem tudom, hogy mennyi a gyártó által az MX100-ra megadott garantált írásmennyiség, de ennél tuti jóval kevesebb, Kb 75TB lehetett akkoriban.

üdv
J.

(#114) Flashcash válasza sanzi89 (#92) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Az intel a működési időt nem a bekapcsolási idővel számolja, hanem a tényleges aktivitást veszi csak figyelembe.

(#115) Colonel993 válasza joysefke (#113) üzenetére


Colonel993
senior tag

Nem... Vertikálisan... :N

Az egységnyi elavulás, az adott szektorokra vetített írás limitáció adja meg amiről egy nagyjábóli megadott érték van megadva, küszöbnek (Ez nem tuti, lehet előbb, lehet sokkal korábban hal meg egy blokk de akár jelentősen később is, de akkor bezzeg nincs panasz :) )

A TRIM gondoskodik, hogy a szektorok egyenes arányban legyenek leterhelve...
Azaz ha veszünk 16 szektort, és 18TB adatot, akkor azt nem 1 szektoron a 16-ból próbáljuk meg átráncigálni, mert garantált, hogy megfekszik...
Hanem a TRIM törekszik elosztani mindezt a 16 szektoron, így minden szektoron csak töredéknyi elavulás keletkezik.

Ezek az értékek kisebb túlzással hasra ütés szerűek.
Pl.: Volt 2db Crosair SSD-m... mindkettő 3 HÉTEN belül feküdt meg.
Nabumm... benne van ez is pakliban.
Nem kezdek el egyből Anti SSD Krisztust játszani...

Ez egy jól láthatóan fejlettebb és hasznos technológia, ami visszafelé is kompatibilis és jelentős előnyben részesíti a rendszert, érezhető nem handabanda dolgok.

Jó volna már kukába dobni winyókat és inkább az nagy SSD árakat az azonos méretű HDD árak mellé igazítani.

[ Szerkesztve ]

||| NE kérdezz, mert a végén még valaki válaszol! ||| ThinkPad & Nikon user ||| Samu s8.4 LTE RulezZz "Mikor 2 hónap elmélete vitatkozik, 8 év tapasztalatával..." - :") -

(#119) turbulencia8


turbulencia8
őstag

Sziasztok!
Jelenleg SSD-rol hasznalok egy OneDrive fiokot, ami tele van fontos ceges doksikkal. Ha elkezdene tonkremenni, es akozben olvashatatlan fajlok "keszulnek", akkor a OneDrive-ba is folszinkronizalodnak a serult, olvashatatlan dokumentumok?

(#120) stbtamas


stbtamas
aktív tag

Mióta megvan szinte folyamatosan megy.. kb 3 éve és semmi baja..
Windows 7 alatt érdekes mód 100%-nak mutatja, csak W8 fölött jelez 98% :)

[ Szerkesztve ]

ZTE F101, Samsung Galaxy Mini S5570 GT -> Motorola Atrix -> Lenovo P780 -> Meizu MX4 > Oneplus 3 > iPhone 6/6s/7Plus/X > Blackberry KeyOne Black > Nokia 7.1 > Oneplus 6T > Pixel 4 XL 128GB Just Black > Samsung Galaxy S21 > Motorola Edge 20 Pro > Pixel 6 Pro > Nokia X30 5G > Samsung Galaxy S23 Ultra

(#121) Viszlát


Viszlát
addikt

Köszi a cikket!

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#122) Bodor válasza Viszlát (#121) üzenetére


Bodor
veterán

:R

(#123) ubyegon2 válasza Chaser (#82) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

HDD-re mennyit is?

5 évet szintén! :D

Engem kicsit zavart végigolvasva a hsz-eket, hogy mindenki SSD vs HDD-ről ír!

Enny erővel lehetne összehasonlítás alá vetni így is:

Melyik gyorsabb, a motorbicikli vagy az autómobil?

A kérdésedre a pontosabb válasz:

WD1003FZEX 5 év garancia
Intel 520 120 GB SSD 5 év garancia

No, most akkor nincs is különbség a két eszköz között? De! Az egyik fekete, a másik ezüst színű. :DD
Mivel nem értek ezekhez a meghajtókhoz, így mindkettőből fut a gépemben, az a biztos.

Bodor főszakinak!
Gratula ehhez a cikkhez is, szerintem minden SSD írás hozzátesz a témához! Sajnos a Linuxos topikokban is kezd elterjedni az a nézet, hogy nem kell foglalkozni az SSD-vel, csak használni. Sokan összetévesztik a babusgatást az optimalizálással. Persze akik így állnak hozzá, azoknak még arról sincs fogalmuk, mi a különbség a 120 és 128 GB-os SSD között. Ha már valakitől hallotta, hogy nem kell már helyet se hagyni rajta, az bőven elég! A szakik meg csak írkáljanak... :Y

[ Szerkesztve ]

(#124) Hieronymus válasza ubyegon2 (#123) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"még arról sincs fogalmuk, mi a különbség a 120 és 128 GB-os SSD között"

OK!

Akkor itt az idő, hogy a nagyérdemű olvasótábor egy (jelentős) része megismerkedjen a válasszal.
Szóval. mi a különbség?

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#125) davidsone válasza Hieronymus (#124) üzenetére


davidsone
addikt

8GB :D

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#126) Bodor válasza davidsone (#125) üzenetére


Bodor
veterán

(#102)-esben linkeltem.

(#123) ubyegon2: Köszi

[ Szerkesztve ]

(#127) kenwood


kenwood
veterán

Sokan azt sem tudjak,hogy mi a kulonbseg a 240 es a 223 gb ssd kozott :DDD

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#128) davidsone válasza kenwood (#127) üzenetére


davidsone
addikt

ezt már nem tudom kiszámolni uh ez igaz :DDD

Bodor: :R

[ Szerkesztve ]

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#129) mzso válasza ubyegon2 (#123) üzenetére


mzso
veterán

"Engem kicsit zavart végigolvasva a hsz-eket, hogy mindenki SSD vs HDD-ről ír!

Enny erővel lehetne összehasonlítás alá vetni így is:

Melyik gyorsabb, a motorbicikli vagy az autómobil?"

Miért miről írnának?
A te hasonlatod helyett jobb lenne ez: Melyik gyorsabb a sportautó vagy a kamion.

(#130) Chaser válasza ubyegon2 (#123) üzenetére


Chaser
titán

Az hogy egyes típusokra van 5 év garancia mit jelent? Semmit. Sokra meg két év van, ssd-nél 3 év a beugró. Kár ezen rugózni, ég és föld a használati élmény szinte minden gépnél. Akinek nem éri meg az nem veszi meg, nem az én bajom az biztos. Optimalizálja a batman, w7 csinál vele amit akar, én részemről pagefilet kilőttem ennyi bőven elég. Hibernálást is mert nem használom, kb semmi értelme nincs, nálam biztos nem.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#131) ubyegon2 válasza Chaser (#130) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kár ezen rugózni, ég és föld a használati élmény szinte minden gépnél.

Ez így van, én csak egyszerűen válaszoltam neked a rugózó kérdésedre! :DD

HDD-re mennyit is?

5 évet szintén!

Jelenleg nem érdemes nagyon hasonlítgatni, mert az ideális összeállítás az SSD-HDD kombó egy gépben. Főleg asztaliban persze, a meghajtó nélkül kapott notebookba én is egy 120 GB-os SSD-t vettem, amikor meguntam pendrive-ról indítgatni a rendszert! Nem drágább, mint ha HDD-t raktam volna bele, ha csak oprendszereket futtatok rajta.

Nem kötelező optimalizálni sem, ellenőrizni sem, hogy minden rendben van-e a leírások alapján. Legfeljebb lassabban vagy jóval kevesebb ideig használja az ember, a boltok úgyis tele vannak. :P

Egyébként asztali gép esetén egy jó HDD-vel minimális különbséget érzel használat során, ha Linuxot használsz, Winnel ez a különbség viszont elég jelentős. :Y

(#129) mzso Csak arra utaltam, hogy SSD meg SSD és HDD meg HDD között is ólajtónyi különbségek vannak! Például én a mostani HDD-met nem cserélném le jó néhány SSD modellre, más kérdés, hogy nem is ugyanaz a funkciójuk, mint ahogyan ezt már kiveséztük.

[ Szerkesztve ]

(#132) Chaser válasza ubyegon2 (#131) üzenetére


Chaser
titán

látom, első találat:D egyes modellekre lehet van 5 év, de biztos nem mindre, régen 3 volt amit levittek 2-re
biztos nem minimális különbséget éreznék ott sem, mivel az ssd nem fog darálni meg brummogni - itt már nyert is - , és akárhogy csavarjuk, az elérési ideje klasszisokkal jobb a hdd-hez képest, szekvenciális és egyéb műveletei is

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#133) ubyegon2 válasza Chaser (#132) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én nem a Blue, hanem a Black-re gondoltam, aminek a fejlesztése során megoldották, hogy szinte nincs is hangja, egyéb tulajdonságának beáldozásával. Van régebbi 640 GB-os és az új fejlesztésű 1 TB-os is a gépben, így igencsak hallom a különbséget.

az elérési ideje klasszisokkal jobb a hdd-hez képest, szekvenciális és egyéb műveletei is

Ez így van, de újra mondom: ha egy WD 1003FZEX-et használsz Linux alatt, akkor szinte észre sem veszed a különbséget Linux alatt, Win alatt már igen. Ha már kipróbáltad, akkor van értelme vitatkozni ezen, ha nem, akkor...bocs, de miről vitázzunk. Linux alatt egy átlag desktop disztrót értek, persze bootidőben a HDD nem fogja hozni a 3 sec boot időt, mint az Intel 520 120 GB SSD Debiannal.

[ Szerkesztve ]

(#134) Jester01 válasza ubyegon2 (#133) üzenetére


Jester01
veterán

Megnyugtatlak, linux alatt is kiválóan lehet érezni a különbséget. Ha csak facebookozol akkor lehet, hogy nem, de próbálj csak mondjuk egy fájlkeresést futtatni (grep -R) esetleg adatbáziskezelőt vagy virtuális gépeket használni, valami szoftvert fordítani vagy millió kis fájllal verziót kezelni, stb.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#135) Chaser válasza ubyegon2 (#133) üzenetére


Chaser
titán

mondod ezt te, ha neked megfelel örülök neki, nekem meg nem:)
egyébként meg, notebookba nem minden hdd fér bele, és én speciel notebookot használok:) de asztaliban is csak ssd-t használnék, silent is gold, és klasszisokkal más világ
egyébként én wint használok, vannak sw-.eim amik nem mennének linux alatt, de akkor sem használnám mert nem szeretném
konklúzió:
mindenki azt vesz amit akar:)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#136) ubyegon2 válasza Jester01 (#134) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyszerű home user használatnál én nem vettem észre jelentős különbséget, bár nem FB-zom. :D

esetleg adatbáziskezelőt vagy virtuális gépeket használni, valami szoftvert fordítani vagy millió kis fájllal verziót kezelni

Mondtam, hogy speciális feladatoknál sem jelentkezik különbség? Nem, sőt említettem is a desktop disztró fogalmat, amit ugye nem a guruk használnak!
Amiket te említesz, az megint más szint, de szerintem ebben egyet tudunk érteni, ha nem gyorsolvasással futod át a hsz-emet. :P Mivel amit én tapasztaltam, csak arról tudok írni, de ezt a Linuxos topikokban többen meg is erősítették! Újra írom, desktop Linux disztró! Nem gui nélküli server meg adatbáziskezelő. :N

Lehet, hogy kezdő Linuxos vagyok, de nem totál hülye, így az ilyen Facebookozol példákkal mást találj meg inkább! Vagy leült a haladó topik?

(#137) ubyegon2 válasza Chaser (#135) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

de asztaliban is csak ssd-t használnék, silent is gold, és klasszisokkal más világ

Azért vannak, akik rákényszerülnek a HDD használatra, attól függetlenül, hogy az oprendszer SSD-ről fut, ezt ugye nem kell elmagyaráznom, miért. ;)

Mivel én mindkét meghajtó tipust aktívan használom és a desktop Linuxot is össze tudom hasonlítani a Winnel, így azt mondom, irigylem, aki asztaliban is csak SSD-t használ! :P Mivel nincs összehasonlítási alapod, így azt mondom: igazad van! :D

[ Szerkesztve ]

(#138) Jester01 válasza ubyegon2 (#136) üzenetére


Jester01
veterán

A disztró attól még desktop, hogy használja az ember mindenfélére. Vagy egy szoftverfejlesztő már nem is használhat csak konzolos szerver disztrót? Egy fájlkeresés meg tipikusan az az eset ami nem extrém felhasználás de merevlemezzel dög lassú.

Az FB (amit én se használok) csak egy utalás volt a böngészős használatra. Ha csak böngészget az ember akkor valóban nem sok különbség lesz (de szerintem windowson sem). Viszont ki az a réteg linuxon aki nem csak böngészik de nem is guru? :)

[ Szerkesztve ]

Jester

(#139) Bodor


Bodor
veterán

Milyen jól el tudtok kanyarodni a cikk témájától...
Meg aztán felesleges is a vita szerintem.

(#140) ubyegon2 válasza Jester01 (#138) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

de merevlemezzel dög lassú.

OK! Lemondok róla, hogy éreztessem, mekkora különbség van merevlemez és merevlemez között, nekem a 6 év különbséggel született két WD Black-en könnyű lemérni a különbséget! :) Akármit mondanak, egy szuper SSD meg egy szuper HDD kombó az igazi! Az se mellékes, hogy Wint az ember csak a GRUB frissítésekor lát. ;)

Az FB (amit én se használok) csak egy utalás volt a böngészős használatra.

Nem. Ez erősen pejoratív jelentéssel bír!

Viszont ki az a réteg linuxon aki nem csak böngészik de nem is guru?

Kezdő Linuxos, aki próbál minél többet tanulni? :Y Én ezen az úton járok Linuxos TG-ként. Nem is hinnéd, mennyien vannak amúgy, persze a haladó topikokban ez nem érzékelhető. :P

(#139)Bodor
Igaz! Részemről sorry! :R

[ Szerkesztve ]

(#141) Jester01 válasza ubyegon2 (#140) üzenetére


Jester01
veterán

Lemondok róla, hogy éreztessem, mekkora különbség van merevlemez és merevlemez között

De most nem az volt a kérdés, hanem az, hogy merevlemez és ssd között nem érzed. Másik példa, próbálj meg gimp-et indítani a millió kis hülye szkriptjével.

Nem is hinnéd, mennyien vannak amúgy

Nagyon helyes. Csak el nem tudom képzelni mit csinálnak ami mondjuk windowson meg lassú (még ugye WD black esetén is).

Na az egésszel csak azt akartam mondani, hogy imádom a linuxot és mint tudjuk a végtelen ciklust is 5 másodperc alatt futtatja de azért csodát nem tesz. Az SSD az jó akár milyen oprendszer van.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#142) ubyegon2 válasza Jester01 (#141) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az SSD az jó akár milyen oprendszer van. főleg, ha Intel

Megegyeztünk! Azér' Linux alatt jobb. :)

[ Szerkesztve ]

(#143) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Vissza az SSD élettartamához.

Van a családban egy SSD, ami lassan két éve egy Vista op.rendszeres notebook háttértárolója.
Nagyjából félévente, pontosabban amikor eszembe jut, átteszem egy másik gépbe és rendbe szedem, amennyire lehetséges.
A Vistát klónoztam rá, így 2008 közepétől, újratelepítés nélkül fut a notebook operációs rendszere.
(Egyedül a partíció eltolásra vigyáztam, minden más okosságot kihagytam.)

A kedvezőtlen körülmények ellenére még jól bírja a gyűrődés.

Más.

Óvatosan kérdezem.
Honnan jön az SSD-k 10-15% szabad terület igénye. Az egy terabyte méret környéki példányoknál ez legalább száz gigabyte helyet jelent (Tudom, a 120/128GB szerű felállásban kevesebb is elég, a lekerekített méret esetében.) Szóval, nem akarok tudatlan maradni ez ügyben.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#144) Bodor válasza Hieronymus (#143) üzenetére


Bodor
veterán

Szóval, nem akarok tudatlan maradni ez ügyben.

Akkor talán olvasd el a cikkben linkelt Átfogó elemzéseket.

(#145) Hieronymus válasza Bodor (#144) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Pontosabban?

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#146) Bodor válasza Hieronymus (#145) üzenetére


Bodor
veterán

(#147) Hieronymus válasza Bodor (#146) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Még finomabban fogalmazok.

Talán az írás készítésekor volt némi félreértés.
"A statikus wear leveling nem hagyhatja, hogy a 2 GB "szemét" tárolását végző cella gyorsabban használódjon el, mint a maradék 48 GB statikus adat tárolását végző cella, ezért a háttérben megpróbálja eltolni a 48 GB adatot, tehát lényegében egy közel teljes SSD-nyi, 48 GB adatot fog áthelyezni. "

A 2GB "szemét" áthelyezésekor üres területre, 2GB írás adatmennyiséggel kell számolni.
A 2GB "szemét áthelyezésekor foglalt területre 6GB írás adatmennyiséggel kell számolni.
(Ez bonyolódhat, ha blokkok optimalizálás is elvégzi az SSD menet közben.)
Ha minden alkalommal 48GB-nyi adatot mozgatna az SSD, akkor 3x 48GB - üres terület adat mozogna a valóságban. Értelmetlen és cella zabáló eljárás lenne. Nem beszélve a fájlrendszer folyamatos aktualizálásáról.

A következő oldalon 25% körüli szabad helyről van sző, amivel nem lehet párba állítani a 10-15% szabad hely igényt. De ezt a 10%-t is lejjebb mondják a tartalék terület okán.

Még mindig nem derült ki, miért kell a 10 -15% szabad terület.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#148) Bodor válasza Hieronymus (#147) üzenetére


Bodor
veterán

Sajnálom ha nem derült ki számodra, hogy azért, hogy tudjon működni a wear leveling.
Ennyire egyszerű.

(#149) tom570


tom570
aktív tag

Egy régebbi Toshiba ssd Hd sentinel szerint Trim parancs nem támogatott. Van olyan program amivel lehet pótolni az ssd eme hiányosságát?

/Give them nothing! But take from them everything!/

(#150) Bodor válasza tom570 (#149) üzenetére


Bodor
veterán

Igen.

O&O Defrag

és Diskeeper with Hyperfast.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.