Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) wwenigma


wwenigma
Jómunkásember

hardveres T&L sohasem vált használhatóvá.

Volt Diamond Viper II Z200 karim, modositott driverekkel ugy emlekszem hasznalhato volt itt ott a HW T&L. :)

Egyébként jó írás, grat! :R

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#2) bacsis


bacsis
Közösségépítő

szép bemutató, szívesen látnék egy ilyesmit ati kártyákról is vagy intel, amd procikról!
De kár hogy gyűlöltem az S3 karikat pont a sebességük miatt...

(#3) copin


copin
őstag

A játékokban érdekes dolgokat produkált a driver. Többször átláttam a falon, ami nem is baj, de csak pillanatokig lehetett és általában a felszín alá. A Q3 viszont nagyon szépen fut rajta (prosavage) persze ott is volt probléma, néha irányíthatatlan lett a program, de ez nem biztos hogy a kártya, mindinkább a program hiba volt. Városi legendák szerint vannak filmformátumok melyek nem indulnak el az s3 prosavage alatt, de ezt inkább arra javítanám hogy csak bizonyos programokkal szenved a kártya és normális esetben szépen visz minden filmet. Linux alatt nem 3D a kártya, bár nem is engedem sokáig becsmérelni a narancs színű, passzív hűtésű vadállat kártyámat. ;]

Jó cikk! :R

(#4) azbest válasza copin (#3) üzenetére


azbest
félisten

kártya? :)
a ProSavage kártyaként is létezett?
Via chipsetbe integrált változat viszonylag elterjedt volt emlékeim szerint... és az akkori intel megoldáshoz képest talán még jobb is.

Emlékszem, hogy próbáltam összehekkelni prosavage driver darabokból valami használható drivert valamelyik oprendszer alá... talán xp :U
tök jól szétesett a kép valószínűleg más a memóriakezelése az intergráltnak mint a savage4 kártyámnak :D azért elindult vele a 3d csak fésűszerűen szét volt csúszva a kép :)) aztán meg gyorsan le is fagyott :D

(#5) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

VIA Epia alaplapokon ott van a S3 grafikus chip a chipsetben :) Via Chrome II talán?
Igazából ez arra jó hogy képet adjon a monitorra, TV-re. Mondjuk ahova Epia-t tesz az ember, oda nem is kellene 3D kártya...

Mutogatni való hater díszpinty

(#6) biker


biker
nagyúr

nekem anno az volt a véleményem ezekkel, konkrétan az S3TL-el, hogy ugyanazért nem jó,mint a korai voodoo-k Glide erőltetése.

Azon játékoknál, ahol megírták az S3TL textúrákat, csak és ott működött jól, de ott nagyon.
Ugyanígy volt olyan játék Voodoo banshee-re (neve nem jut eszembe) ami meg volt írva opengl/glide/d3d verziókban, na ott glide-ban ugyanolyan szép, de 2x olyan gyors volt a game, mint TNT-n d3d-ben, vagy opengl-ben geforceon, vagy V3-on.

De ugye nem terjedt el a S3TL, ment a kukába.

ugyanilyen nagyban, készült olyan kazetta szabvány, ahol a nem hagyományos kazettára a sztereo hang mellé szöveg (reklám vagy zene szövege) is rögzíthető, ehhez a kazetta és a lejátszó is más, talán philips volt, soha nem terjedt el (nem, nem a DAT volt, az elterjedt, és többsávos volt). ezen innovációknak ez a sorsa, vagy lesz valami, vagy nem.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#7) azbest válasza hcl (#5) üzenetére


azbest
félisten

http://www.viaarena.com/default.aspx?PageID=5&ArticleID=68&P=5

talán valami videó dekódolás gyorsítást is tud

(#6) biker

az S3TL az a transform and lighting... hardveres fénykezelés..

S3TC -re gondolsz: S3 Texture Compression

ez nem veszett el, része lett a directx- nek, a mai kártyák is támogatják.
annak idején valamiben kipróbáltam... tényleg durván jobb volt a részletessége... talán q3 pálya vagy valami más játékhoz ilyen pálya... nem is tudom már... valami lövöldözős...

[ Szerkesztve ]

(#8) copin válasza azbest (#4) üzenetére


copin
őstag

Nem, csak elírtam. :B

(#9) Ligend válasza azbest (#7) üzenetére


Ligend
tag

Az Unreal Tournament-re gondolsz. Annak a 2. CD-je a nagyfelbontású, S3TC-vel tömörített textúrákat tartalmazta. Plusz volt néhány letölthető, techdemo jellegű pálya. Mellesleg ezek a jelenlegi GeForce (és minden bizonnyal AMD) kártyákon is használhatóak.

Az ostobaság ellen az istenek is hiába hadakoznak.

(#10) biker válasza azbest (#7) üzenetére


biker
nagyúr

volt S3TL is, a cikkben is külön szerepel.

amit te írsz, az a Hardware T&L, ez meg S3TL volt, ez volt a baj, más driver más modul, minden más kellett neki.

pont mint a tömörített textura, ha nem írták meg, cumi.
[link]
[I]3D gyorsítási képességek

Integrált geometriai ko-processzor a 'traszformáláshoz és fények'-hez (Transform and Lighting, S3TL)
8 forrásos, OpenGL-nek megfelelő hardveres fények
Geometrikus engine a lebegőpontos számításokhoz és a polygonelhelyezéshez
A CPU és az S3TL közötti geometrikus kiegyenlítés lehetősége[/I]

vagy ez itt:
[I]A kártya adatai:

# S3 Savage 2000 vezérlő chip
# Valódi 128 bit-es 2D, 3D és video motor
# 350MHz RAMDAC
# Teljes AGP 4X/2X támogatás
# 32MB nagy sebességű SDRAM memória
# Integrált hardveres textúratömörítés (S3TC)
# Az iparág első egymenetes QuadTexture motorja
# S3TL� Transformation & Lighting geometriai motor
# 32 bit-es színmélységű renderelés
# 32 bit-es Z-buffer
# Hardveresen gyorsított DVD lejátszás (3. generációs Motion Compensation blokk)
# TV-kimenet
# Bővített InControl Tools 99 (videovezérlő szoftver)

3D képességei:

# Anisotropic filtering
# Bilinear filtering
# Single cycle trilinear filtering
# Bump mapping
# Enhanced alpha-blending modes
# Full screen anti-aliasing
# Gouraud shading
# MIP mapping
# Per-pixel and range-based fog
# Perspective correction
# S3 Texture compression (S3TC)
# S3TL Transformation & Lighting
# Single pass quad texture engine
# Specular lighting/diffuse shading
# Subpixel precision
# Support for up to 8 independent light sources
# Texel Engine Z-buffering 32-bit / Stencil buffer 8-bit
# Texture Mapping
# Transparency
# Triangle setup engine [/I]
[link]

egyéb probléma???

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#11) Ligend válasza biker (#10) üzenetére


Ligend
tag

Lehet, hogy meg fogsz kövezni miatta, de azbest kollégával értek egyet. Szerintem Te kevered a dolgokat. Az S3TL csak egy elnevezés volt a hardveres TnL (vagy T&L) -re, egyébként DirectX szempontból ugyanolyan volt, mint az NVIDIA megoldása.

Azon játékoknál, ahol megírták az S3TL textúrákat, csak és ott működött jól, de ott nagyon.

Ezt nem értem igazán. Mi köze az S3TL-nek a textúrákhoz? Biztos, hogy nem az S3TC-re gondolsz? Ha nem, kérlek, mutass egy olyan játékot, ami natív S3TL támogatással rendelkezik, és csak Savage2000-ren működik. Tudtommal nincs ilyen... :U

"Savage 2000 supported S3's popular S3TC texture compression, a hardware transform and lighting engine called "S3TL""

Idézet: Wikipedia

[ Szerkesztve ]

Az ostobaság ellen az istenek is hiába hadakoznak.

(#12) biker válasza Ligend (#11) üzenetére


biker
nagyúr

azt elírtam, hogy a s3tl textura, mert s3tc texturat akartam írni, de a többire igaz, hogy volt külön s3tc és s3tl támogatás a kártyában, csak a belinkelt korabeli cikkeket kell megnézni pl.

és az s3tl-t sehol nem láttam rendesen működni :(
a geforce féle Hardware T&L motorral igen.

ezért vettem anno Elsa Gladiac2 kártyát, és nem Savage-et :)

valamiért mégis igencsak megkülönböztették egymástól a kettőt :U

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#13) Ligend válasza biker (#12) üzenetére


Ligend
tag

"valamiért mégis igencsak megkülönböztették egymástól a kettőt"

Igen, de pusztán csak marketing célból.

Az S3TL egy hardveres TnL motor, programozás (és az alkalmazás) szempontjából ekvivalens az NVIDIA megoldásával. Mindössze az implementációja nem megfelelő, ezért volt szoftveresen tiltva, illetve foltozgatva.

Még a GeForce256 is jobban teljesített annak idején, mint a Savage2000, nemhogy a GTS. :K

Az ostobaság ellen az istenek is hiába hadakoznak.

(#14) azbest válasza biker (#12) üzenetére


azbest
félisten

az általad linkelt SG cikkben is megtalálható:

"Ez a speciális segédprocesszor megtalálható az S3 Savage2000, és az Nvidia GeForce 256 chipsetjében is, az S3 ezt S3TL-nek nevezte el."
Gyakori hogy saját elnevezést találnak ki egy funkcióra... az ati és nvidia párosnál is biztos vannak dolgok aminek saját nevet adtak. XGI elnevezései is viccesek :D

Sajnos úgy tűnik vagy a driver írók vagy a hardver tervezők szúrták el.. de a gyakorlatban nem nagyon sikerült normális működésre bírni a hw fénykezelést... ebben egyetértünk, de ez nem olyan egyedi mint a metal API.

Voltak elvetemültek akik registry-ben engedélyezték ezt, de széthullottak az objektumok vele...

Egyébként lehet, hogy valami deltaforce játék volt amire gondolok, és engedélyezve az S3TC-t sokal részeltesebb volt a textúrája :U

[ Szerkesztve ]

(#15) whiz


whiz
aktív tag

Jó a cikk, tetszett az első rész is. Egyedül az S3 saját API-ját, a Metal megemlítését hiányolom. Ez a 3dfx glide-jához hasonlóan (ami ugye csak a voodookkal ment) csak S3 kártyákkal működött, velük viszont igencsak pöpecül. Elméletileg. Mivel - tudtommal - csak és kizárólag az unreal tournament első motorja támogatta azt... (de ott tényleg odavágott a 16 megás savage4-em a nagyfelbontású textúrákkal ;] )

[ Szerkesztve ]

Egy jó hacker nem kéri le a napot!

(#16) spirit007


spirit007
senior tag

"1999 elején az S3 nyugdíjazta a Savage3D-t, és útjára bocsátotta a Savage4 családot"

Azért a pontosítsunk annyit , hogy ez jó fél évvel eltolódott . Azt meg mindenki tudja , mit jelent fél év difi (egy generáció mínusz )
Igazából a Savage 3D '99 februártól volt kapható a boltokban és nem a Hercules/Diamond márkák ... hanem a Butterfly :DDD
Ezért is lett bukta .
Ugye mire vásárolható lett és elterjedhetett volna , addigra a konkurencia leárazta a saját kártyáit . Arról nem is beszélve , hogy akkoriban ez egyszeri júzer agyában a játék = háromdéefiksz kép élt . Ezért aztán még a "ríva" kártyáknak sem volt egyszrű dolguk ...
Árban viszont jó volt , mivel kevesebb mint fél áron (12K) volt a legolcsóbb V2 -vel szemben és viszonylag elfogadható teljesítényt . Egyébként ebben a szegmensben akkoriban semmilyen más zsuga nem volt piacon csak az öregecske V1 , ami viszont a nyomában sem volt a S3-nak . [OFF]Csak viszonyításként : a minimálbér akkor 19500Ft volt .

[/OFF]

(#17) Ligend válasza spirit007 (#16) üzenetére


Ligend
tag

"Igazából a Savage 3D '99 februártól volt kapható a boltokban és nem a Hercules/Diamond márkák ... hanem a Butterfly"

Erre rácáfolnék. 1998. decemberében vettem Savage3D-t, igaz, nem Hercules-t, hanem Gainward Cardex GX3-at. Otthon majd megnézem, mikori gyártmányú a Hercules Terminator BEAST kártyám, de úgy rémlik, hogy '98-as az is.

Diamond márkájú Savage3D-ről nem tudok, bár ez nem jelenti azt, hogy biztosan nem is volt. :B

[ Szerkesztve ]

Az ostobaság ellen az istenek is hiába hadakoznak.

(#18) Yutani válasza Ligend (#17) üzenetére


Yutani
nagyúr

Nem volt Diamond Savage3D, ennek régebben utánanéztem.

#tarcsad

(#19) spirit007 válasza Yutani (#18) üzenetére


spirit007
senior tag

Akkor biztosan úgy van .
Minden esere "várt" márka lett volna , de mint mondottam városunkba anno kizárólag Butterfly érkezett (persze a PC-ZED -ben láttam a Herkit is :) )

(#20) Ligend válasza Yutani (#18) üzenetére


Ligend
tag

Akkor nem tévedtem. Mindenesetre Hercules Savage3D-t is akkor láttam élőben először, amikor Tőled megvettem. :R

Az ostobaság ellen az istenek is hiába hadakoznak.

(#21) Yutani válasza Ligend (#20) üzenetére


Yutani
nagyúr

Én is csak azt az egyet láttam életemben. Szerintem nem sokaknak van ilyen kártyájuk Magyarországon. Unikum! :K

#tarcsad

(#22) nike_


nike_
addikt

Nekem van itthon egy S3-am. :)

Akinek kell, viheti!

A típusát nem tudom sajnos. :D

Annyi baja van, hogy a csatlakozónál az egyik rögzítő a kettőből elveszett. De le lehet fogatni, olyan alátét kell bele, mint az alaplapok alá.

[ Szerkesztve ]

(#23) Ligend válasza Yutani (#21) üzenetére


Ligend
tag

Vigyázok is rá, elhiheted. :K

Még a Chrome sorozatból kellene beszerezni 1-2 példányt. Pl. érdekes lenne egy AlphaChrome, lánykori nevén Savage XP, de nem vagyok meggyőződve arról, hogy valaha is sorozatgyártásba került volna. :U

Kíváncsian várom a cikksorozat 3. részét.

Az ostobaság ellen az istenek is hiába hadakoznak.

(#24) langward


langward
tag

Van egy eladó Diamond Stealth III S540 AGP 32MB-som, akinek kell írjon! :R

(#25) angyalpc2


angyalpc2
aktív tag

nem lehet elérni a Az S3 Graphics történelme III.-t
Valamint ez mi a bánatos 'sten :D
4GPU-s Savage 4
:Y :C

https://vgamuseum.ru/gpu/s3-graphics/colorgraphic-predator-pro-pci-quad-s3-savage-4

https://vccollection.ru/?page_id=563

(#26) angyalpc2


angyalpc2
aktív tag

Tiszta döbbenet, sose láttam még hasonlót se

(#27) cskamacska válasza angyalpc2 (#25) üzenetére


cskamacska
addikt

Nekem is van hasonló Datapath kártyám, két darab Savage 4 GPU 8-8MB SDRAM-al és egy PCI-PCI híddal egy kártyán, kettő darab analóg d-sub kimenettel a végén.

alt="" title=""

Csináltak ilyenből elég sok félét többmonitoros rendszerek, video falak meghajtására, Appian Graphics, Datapath, Pixel Perfect, Colorgraphics direkt ilyen beteg kártyák összedrótozására szakosodott cég volt.

4 Cirrus Logic chipes 4 kimenetes darab vagy fél évig ott száradt Vaterán, mert senki nem akarta megvenni tavaly. :)

Gyakorlatban semmi extrát nem jelentenek, PCI hídon keresztül több darab egy gépbe helyezett PCI kártyának tűnnek a szoftverek felé, így rendes asztali meghajtó kell hozzájuk. Mint különálló kártya 3D is megy, de Savage 3D/4 és G200/G450 nem a Quake 3 FPS értékeiről volt híres. :DDD

Matrox a G200, G450 MMS-el is ugyanezt csinálta, ott az volt a csavar (nyilván azon túl hogy még az ősi G200 alá is volt DVI adapter :) ), hogy a Matrox Powerdesk össze tudta rendezni Win9x alatt is többmonitoros rendszerré a random kártyára dobált marék GPU-t.. és azt el is lehet érni most is.

Appian többmonitoros szoftvere szerintem ritkább mint egy Voodoo 5 6000. :U

[ Szerkesztve ]

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#28) ityam válasza cskamacska (#27) üzenetére


ityam
senior tag

A cirrusost én vettem meg végül:
https://cdn.prohardver.hu/dl/upc/2020-10/15/327_g9tjhvrl0lyhbodx_0c0ba53f-95a1-478d-9841-91db082e07b3.jpg
Alap driverrel csak 1 kimenet működik. Speckó driver kell azért az összes kimenethez. Gondolom az S3 as kariknál is így működik nem?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.