Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Thom!


Thom!
veterán

Szóval 14++++++++ :DDD :DDD :DDD :DDD :DDD

(#2) adamssss


adamssss
veterán

Mekkorat fordult a vilag. Regebben mindig az Intel valtott eloszor csikszelesseget aztan a tobbi bergyarto. Most meg ez a tokoles... Eskuszom nem ertem mit tudott ennyire benezni a management. Vagy csak ennyire elkenyelmesedtek, esetleg s mernokok vezettek meg oket es azert hoztak hibas donteseket...

Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

(#3) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Reméljük lesz egy jó kis árverseny.

5nm/3nm -en újabb versenyt jósolnak és itt már a Samsung is bele akar szólni a játékba
https://semiengineering.com/5-3nm-wars-begin/
"“TSMC is accelerating 3nm finFETs, which is a shrink of 5nm,” said Handel Jones, chief executive of IBS. “Risk production for TSMC’s 3nm finFETs is 2020. Initial volume production is slated for Q3 2021, one quarter ahead of Samsung’s 3nm launch. TSMC’s gate-all-around developments are lagging Samsung by 12 to 18 months. But TSMC’s aggressive 3nm finFET strategy may compensate for the lag time.”"

Mottó: "A verseny jó!"

(#4) kalmani


kalmani
tag

Nullás nod lesz a tuti. Vagy a négyzetgyök "i" :)

[ Szerkesztve ]

(#5) b.


b.
félisten

hajrá, örülök neki hogy újra fejlesztenek.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#6) M@cika


M@cika
őstag

"...elsődlegesen 2021-től ennek érezhetően negatív hatása lesz majd a bruttó árrésre. "
Ez nekem azt jelenti, hogy nem 500%-os haszonnal fogják adni az akkori cuccaikat (hanem csak 400%-ossal)
No, nem mintha ez bármit is számítana, de azt gondolom nem fognak tudni 2023-ra kijönni egy normális 5nm-es procival a kékek.

Nasit a kis fehér medvének!

(#7) nubu015

Na azért ezek jó hírek! De még jobb lenne ha még egy-egy évet csúszna az intel, mert akkor talán lenne esélye az amd-nek kicsit megerősödnie. Hosszabb távon csak akkor járunk jól ha lesz egy erős amd, min. 30-40%-os részesedéssel. Ehhez meg még kellene vagy 4 évnyi előny. Az intelt meg nem kell félteni bazi erős, tízszer nagyobb cég mint az amd, ennyit simán ki fog bírni, maximum nem lesz akkora arcuk mint eddig. :)

m.

(#8) hombre[EU]


hombre[EU]
veterán

Mire összeszedik magukat már csak bottal üthetik a Samsung nyomát...az a cég általában bedarál mindenkit :D

Life, Uh, Finds A Way

(#9) [CS]Blade2 válasza adamssss (#2) üzenetére


[CS]Blade2
addikt

Ott van a trükk, hogy 14nm után már nem hoz annyit a váltás, mint korábban, mert a gyártás ára gigászi.
Eddig az volt a lényeg, hogy x mm2-es chip kisebb csíkszélen x-50% mm2, és akkor ugyanabból a chipből több példányt ad ki egy waferre vagy ugyanakkora chip bla bla.

Manapság viszont annyival drágább a kisebb, hogy:

(#10) poci76


poci76
aktív tag

Hajrá! Remélem, sikerül felzárkózniuk, az mindenkinek jó lenne.

(#11) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

1 percig nem sajnálom őket, amekkora luxusprofittal dolgoznak, rájuk fér hogy az AMD visszavetessen az arcukból.

(#12) eldiablo


eldiablo
addikt
LOGOUT blog

2023-ban majd jön valami új, addig meg hazudnak, meg manipulálnak. :DDD
Beszt 5Ghz gémör CPU meg a többi rizsa.

(#13) #04824576


#04824576
törölt tag

Én meg nyernék a lottón, de valahogy nekem sem jön össze. Nekik se fog. És ezt most nem csak az utóbbi idők bénázásai miatt mondom. A TSMC és a Samsung is kitűnő tempóban fejleszt, fennakadások nélkül. Esélytelen, hogy rövid távon az Intel visszaszerezze az első helyet.

(#14) b. válasza #04824576 (#13) üzenetére


b.
félisten

ezt mire alapozod?Miért lenne esélytelen?

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#15) tibaimp válasza adamssss (#2) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Szerintem csak valami technológiai útvesztőbe léptek és nem találták a kiutat. Ilyen volt annó a TSMC 28nm-es bénázása is, hány évig is szívatta az NV-t és az AMD-t? Mindig ezt hozza a történelem, egyszer fent, máskor lent.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#16) koko52


koko52
veterán

2023-ra talán 5nm. Addigra a többiek 3nm. Ez ám a rákapcsolás Ineléknél. :C

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#17) #04824576 válasza b. (#14) üzenetére


#04824576
törölt tag

Csak nézd meg a tendenciákat. Az egy dolog, hogy talpra állnak, és a hátuk mögött hagyják a bénázást. Az már más tészta, hogy a konkurencia túl jól halad ahhoz, hogy rövid távon visszavegyék tőlük a vezető szerepet. Hosszú távon talán. Azt majd meglátjuk. De rövid távon semmiképpen.

(#18) Bandit79 válasza koko52 (#16) üzenetére


Bandit79
aktív tag

Igen ..valószínű hogy TSMC 2 év alatt kukázza is a 7nm-t és rögtön 3-ra ugrik, de csak is a te kedvedért meg az AMD-ért.. :D

(#19) bteebi


bteebi
veterán

Lehet, hogy az övék (lesz) a legjobb 5-7-10-akárhány nm-es technológia, ha azt évekkel a konkurensek után hozzák ki, amikor azok már kisebb csíkszélességnél, jobb tranzisztorsűrűségnél és kihozatali aránynál járnak... :U

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#20) bteebi válasza [CS]Blade2 (#9) üzenetére


bteebi
veterán

Mondjuk ez alapján szerintem a 16-10, sőt még a 10-7 váltás is megér(het)i, utóbbinál alig 10%-kal nagyobb a die cost, viszont jóval több tranzisztort kapnak (amiknek a fajlagos ára tovább csökken, még ha egyre lassabban is). A 7-5, meg az 5-3 váltás már érdekesebb kérdés, bár felhasználói szemmel nézve ezek még mindig röhejes árak a végtermékhez képest.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#21) davidfeher96


davidfeher96
csendes újonc

Talán mi már ezen gyorsulást észre sem fogunk venni. De ki tudja.

(#22) djyuri


djyuri
őstag

"végeredményben nagyobb kiadási költségeket eredményez majd"

Hát erre van miből. Éppen eléggé lehúzták a fanboyokat. Akár 1nm-re és akár tegnapra is elég a della....
Jó lenne a verseny? De hisz már megkaptuk :D Szépen ledobta az árait a Z-INTEL :C
Persze mi ultracsórók ezt is nehezen vagy sehogy se tudjuk kifizetni, nyilván nekünk jól jönne további árgyalázás. De sajna van a réteg, akinek az ingyen is borzasztó drága.

Biztos vagyok benne,hogy előbb lesz 3 gyerekem, mint egy jó hatásfokú 5nm-es intel proci a piacon. Pedig még asszony sincs láthatáron.

[ Szerkesztve ]

(#23) ncc1701


ncc1701
veterán

Olyanok mint a politikusok, legalább igérni tudnak. :)

(#24) Egon válasza b. (#14) üzenetére


Egon
nagyúr

A fanboyságára alapozza, semmi másra... :C
Kíváncsi lennék, melyik kitiltott AMD-s arc reinkarnációja (érezhetően visszavett stílussal, mivel még a jelek szerint sokáig akar trollkodni, Intelt fikázni)... ;]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#25) koko52 válasza Bandit79 (#18) üzenetére


koko52
veterán

Az, hogy 2023-ban 3nm-en gyártanak nem azt jelenti, hogy kukázzák a többit. Mai napig gyártják a 14 nm-t is (főleg ugye Intelék). Egyébként idén jön 7 nm-en a Zen3. [link] 2021-ben 5 nm Zen4. [link]
Ez nem fanboy kérdés, ezek hírek. Hogy mi valósul meg belőle az majd kiderül. Kammerok mindkét oldalon vannak, utóbbi években inkább kékeknél.

Egyébként 20 év alatt ez a 2. AMD procim, tényleg nagy fanboyság, én ár/érték hívő vagyok. És elárulom neked az összerakott gépek 90%-a Ryzen alapú, a többi vevő hallani se akar róla mert mindig Intelem volt-az érvelés. :U

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#26) <Lacy85> válasza Egon (#24) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Fanboy-ságot én csak a Te kommentedben véltem felfedezni. :D
A többi inkább csak tény. Intel jövőre akar kijönni a 7nm-es procikkal, közben a TSMC már valószínűleg idén beindítja az 5nm-t.
Elvileg az új Apple SoC mer ezen készül.
Szóval én sem igazán értem, hogy tervezi visszavenni az előnyt Intel bácsi.

(#27) #52931072


#52931072
törölt tag

Nincs rászorulva az Intel a fanboyok erkölcsi támogatására. Az összes pormacskából kisepert utolsó legalja cerkát is eladta vaskos felárral, szóval lesz miből fejlődni. A tömegtermékben meg nincs komoly hátrányban. Más kérdés hogy az ellátási nehézségek okozta áremelkedés kedvez a konkurenciának is. Megdrágultak az amd procik is.

(#28) koko52 válasza #52931072 (#27) üzenetére


koko52
veterán

Én azt látom, hogy lefelé mennek az árak AMD-nél. ÁK grafikon 3600, 2600, 2700,3700,3900

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#29) #52931072 válasza koko52 (#28) üzenetére


#52931072
törölt tag

Jó, de a legnagyobb darabszám nem ezekből fogy szerintem. Az alja cerkák mindkét oldalon megdrágultak. Följebb egyébként tényleg jó dolgokat lehet venni, de pl az athlon 220 30-ért vicc kategória. Meg lassan kikophatnának az excavatorok is, mert 2020-ban egy a8 apu nem ér 20-at(4mag ide vagy oda).

[ Szerkesztve ]

(#30) eldiablo válasza #52931072 (#29) üzenetére


eldiablo
addikt
LOGOUT blog

220GE 20 körül van árgépen. Ha az sok, akkor 15-17 ezer a 3000G nyitott szorzóval.

(#31) Turcsika válasza <Lacy85> (#26) üzenetére


Turcsika
junior tag

Érdekes párhuzam az intel 7nm procija és az apple soc 5nm gyártása között.

Mi a kapcsolat azon kívül, hogy Mari néni férje Pista bácsi?

(#32) janeszgol válasza <Lacy85> (#26) üzenetére


janeszgol
félisten

Ha valóban ott fog tartani a cég, akkor a felzárkózása sikeresnek tekinthető, illetve a neve még mindig garanciát jelent ezen a piacon. Így esélyes, hogy egy rövidebb idejű felzárkózás után megint nyeregben lesz a cég.

Na ez volt a bullshit. Az Apple a Macekkel és a Macbookokkal is arm-re vált. Ha ezt követi a többi cég is (Windows 10 támogatás), akkor az Intelnek fel kell kötnie a gatyát. Az elkövetkező években lesz megint nagyon izgalmas ez a szegmens.
Eleinte a subnotik váltanak majd arm-re, aztán szépen lecsorog. De az is lehet, hogy nem is kell sokat várni rá. Csak a játékos gépekben lesz majd Ryzen meg Intel.
(Ugye az ARM RISC, az AMD és Intel termékei meg CISC megoldások.)

[ Szerkesztve ]

(#33) #52931072 válasza eldiablo (#30) üzenetére


#52931072
törölt tag

Csak hirtelen kiragadott példa volt a 220, van ahol annyit is el mernek kérni érte.

(#34) <Lacy85> válasza Turcsika (#31) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Mi a kapcsolat? Gyártástechnológiai előnyről szól a cikk. Ha a konkurencia idén már 5nm-en lesz, az Intel meg csak jövőre tervezi a 7nm-t, akkor azt nem nevezném előny visszaszerzésnek.
De ha közvetlen kapcsolatot akarsz, az is megoldható. A TSMC gyárt az AMD-nek is.
Az idei kapacitást lefoglalja az Apple, jövőre meg jöhetnek 5nm-en az új Ryzen-ek.

(#32) janeszgol:

Na igen. Mostanában kicsit fel lett kavarva az állóvíz. De nem baj, kellett már egy kis "cicaharc", mert nagyon lapos pályára állt a fejlődés a 2010-es évek első felében.

(#35) sh4d0w válasza Egon (#24) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Valójában ha megnézed a közelmúlt eseményeit, láthatod, hogy a 10nm-rel nemigen vergődtek zöld ágra, 7nm az ígéretek szerint jövőre érkezik.

Mindeközben megszabadultak egy csomó rutinos mérnöktől, az újabb generáció egyelőre kérdéses, tudja-e pótolni őket.

Nehezen hihető, hogy 3 éven belül az Intel visszaszerzi az előnyét, vagy akárcsak behozza a hátrányát a fentiek fényében.

Persze nem bánnám, ha lenne verseny, mert az csak nekünk jó.

https://www.coreinfinity.tech

(#36) GodGamer5


GodGamer5
addikt

Hát persze, majd talán 5 év múlva.... :DD Addigra meg az AMD is hozza bőven ezt a szintet gyártástechnológiában.

"Többször látsz Game Over képernyőt, mint Michelle Wild f@szt." "It's not a Loop, it's a Spiral"

(#37) poci76 válasza <Lacy85> (#34) üzenetére


poci76
aktív tag

A 7 meg 5 nm csak egy marketing szám, tehát elképzelhető, hogy az Intel 5 nm és a TSMC 3 nm hasonló képességű lesz, tehát az Intel terve ilyen szempontból lehet reális. Viszont az Intel marketingesei elgondolkozhatnának azon, hogy még ha ez is a helyzet, akkor sem hangzik jól, hogy az Intel 5 nm-en van, míg a konkurencia már 3-on.

(#38) <Lacy85> válasza poci76 (#37) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Nem tudom. Konkrétumok nélkül egyelőre csak a számok vannak. Azok meg nem azt mutatják, hogy visszaszerezné az előnyt.
Ha mégis másként alakul az csak jó, mert élénkíti a versenyt.

(#39) b. válasza GodGamer5 (#36) üzenetére


b.
félisten

AMD nek nincs gyártástechnológiája :)

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#40) secretgarden


secretgarden
aktív tag

Kivancsi vagyok mit talalnak ki majd 5nm-en meg az alatt meg inkabb a quantum tunnelling problemra. Jelenleg azt mondjak, hogy a 3nm-es technologia emiatt megbizhatatlan, 3nm ala menni pedig egyelore nem igazan lehet emiatt.

(#41) GodGamer5 válasza b. (#39) üzenetére


GodGamer5
addikt

Úgy értem 5nm-en. :)

"Többször látsz Game Over képernyőt, mint Michelle Wild f@szt." "It's not a Loop, it's a Spiral"

(#42) GodGamer5 válasza secretgarden (#40) üzenetére


GodGamer5
addikt

Ezzel csak az a gond, hogy pl a 7nm sem annyi a gyakorlatban, csak marketing az egész.

"Többször látsz Game Over képernyőt, mint Michelle Wild f@szt." "It's not a Loop, it's a Spiral"

(#43) secretgarden válasza GodGamer5 (#42) üzenetére


secretgarden
aktív tag

Na ez látod igaz... Majd amikor tényleg elérik a <5nm tartományt.

(#44) #04824576 válasza Egon (#24) üzenetére


#04824576
törölt tag

Egyrészt szó sem esett az AMD-ről. Gyártástechnológiáról beszélünk. Itt a konkurencia a TSMC, meg a Samsung. Másrészt hoztam fel érvet. Te fanboy-ozol. Komolyan, nézd meg a tendenciákat. A TSMC-nek és a Samsung-nak is nagyon impozáns ütemterve van, amit eddig nem hogy tartani tudtak, de volt olyan cikk is, hogy egyes lépcsőket a vártnál hamarabb tudnak kihozni. Eközben az Intel beígért sokmindent, és semmit sem látunk belőle. Szerinted ebből hol lesz a közeljövőben vezető szerep visszaszerzés?! Hármunk közül nem én vagyok a fanboy.

(#45) arn


arn
félisten

ahhoz kellene par generacio, hogy ez megtortenjen... de hol vannak ezek a generaciok? egyszeruen nincs jobb megoldasuk a 14nm helyett. az meg nem fog menni, hogy hiphop az elen termenek megint - harom ev alatt meg nem fognak letenni az asztalra x lepcsot.

amig annyira porognek, hogy hiany van a procikbol, addig megy a szeker, de ha ez megszunik, illetve az oemek raunnak a tokolesre, baromi nagy foldbeallas lesz. nem csak a felsobb regiokban fogjak elvesziteni a vezeto szerepet.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#46) #04824576 válasza janeszgol (#32) üzenetére


#04824576
törölt tag

Én ez alapján arra leszek kíváncsi, mikor jelennek meg laptopoknál a big.LITTLE-höz hasonló koncepciók, ahol van mondjuk 2 kis ARM mag, meg 6 nagyobb x86 mag, aztán terheléstől függően kapcsolgat át köztük. IDLE-höz közeli állapotban az ARM magok futnának, pl. út közben szöveget szerkesztve, meg böngészgetve, otthon, tápról meg játék közben átvált a nagyobb x86 magokra. Lenne rá kereslet, az biztos.

Érdekes belegondolni, hogy ez megoldaná a chiplet design + fogyasztási optimalizáció problémákat. Gyakorlatilag egy hagyományos chiplet design-ban kellene az IO.DIE-al egybeépíteni pár ARM magot, az X86 magokat meg teljesen lekapcsolhatóvá tenni. Így amikor az x86 magok épp nem mennek, akkor a megmaradt rész monolitikusnak tekinthető.

Van benne fantázia. Biztos, hogy a háttérben már folynak is a kutatások a lehetőségekről. A gond, hogy ezt szoftver oldalról is meg kell támogatni, szóval az APPLE-ön kívül másnak nem lesz olyan egyszerű.

(#47) arn válasza [CS]Blade2 (#9) üzenetére


arn
félisten

ezert is daraboljak fel a chipeket tobb reszre, hogy csak a szukseges reszeket gyartsak a dragabb csikszelessegen. az intel nem csak azert ul a kakiban, mert el van maradva gyartastechnologiailag, hanem a chipek is monolitikusak, es minel tobb fele termek van a piacon ez egyre jobban lelassitja az uj generacios termekek piacra dobasat. az amd sokkal konnyebben futtatja fel a kov generaciokat.

a masik szivas az lesz az intelnek, hogy ok is csak a magok novelesevel tudnak majd elore lepni a kozeljovoben, es a skalazodas ugyanugy problema lesz, sot az ujabb inteles sokmagos kommunikacio nem csak a sajat regi procijaikhoz kepest, hanem az amd megoldasahoz kepest is visszalepes lesz ha keves magot hasznalo alkalmazasokrol van szo.

nem tudom, hogy mivel akarnak elolepni, de egyszeruen nem latom a kiutat, hogy mivel lehetnek sikeresek. itt valami meroben uj termek mentheti csak a helyzetet.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#48) arn válasza #04824576 (#46) üzenetére


arn
félisten

ha ennyire elrugaszkodnak a mostani megoldastol, erdemesebb lenne vmi hatekony kis cpuban gondolkodni, es vmi apuszeru megoldasnak atadni a teljesitmenyigenyes feladatokat tdptol fuggetlenul. erre megy az ut, massal nem fognak sebessegben jelentos lepest eloretenni.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#49) #04824576 válasza arn (#48) üzenetére


#04824576
törölt tag

Itt nem is a teljesítmény további növelésén van a hangsúly, hanem azon, hogy kétféle használati módhoz tudják optimalizálni a működést. Ugyanis alacsony terhelési szinteken teljesítmény/fogyasztás mutatóban az ARM elég sokat ver az x86-ra.

x86-al a procik 15W TDP alatt már nem hatékonyak. Persze, léteznek alacsonyabb fogyasztású x86 procik is, de ott már romlik a hatékonyság. Ezért kellene, hogy nagyon alacsony terhelésen teljesen lekapcsolhatóak legyenek az x86 magok, és a működést ARM magok vegyék át. Így üresjáratban jelentősen leszorítható lenne a fogyasztás, ami laptopoknál jelentős üzemidő növekedést hozna.

Hardveresen nem is nehéz megoldani a dolgot. Mint írtam, annyi kellene hozzá, hogy az IO.DIE-al egybe építenének pár kis ARM magot, az x86 magokat meg lekapcsolhatóvá teszik. A gond a szoftveres támogatással van, kezdve az oprendszerrel.

(#50) arn válasza #04824576 (#49) üzenetére


arn
félisten

azt nem irtam, hogy ez a mag x86 kell, hogy legyen. annak max annyi szerepe lenne, hogy szetosztana a feladatokat.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.