Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) SaGaIn


SaGaIn
senior tag

Optimista becslések.... :D

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#2) szmörlock007 válasza SaGaIn (#1) üzenetére


szmörlock007
aktív tag

Szerintem cpu fronton az amd ami fizikailag lehetséges, azt kitolja a piacra. Intelnek most tényleg meg kell majd dolgoznia a pénzéért mind szerver, mind asztali fronton. Ez szerintem mindenkinek jó lesz (kivéve persze az intelt xd).

(#3) MSI.Navi válasza szmörlock007 (#2) üzenetére


MSI.Navi
tag

Ez szerintem mindenkinek jó lesz (kivéve persze az intelt xd).

Van már elég pénzük, hagyjanak másnak is.

(#4) Kelori


Kelori
tag

Muszáj nekik két lábbal taposni a gázt. Egyelőre kifizetődőnek tűnik, aztán majd meglátjuk meddig bírják a tempót. Reméljük nem hagy alább a lendület. Jó látni hogy folyamatosan a határokat feszegetik, az intelt is magukkal rántva a versenbye. Mióta kijött a ryzen nagyon meglódult a fejlődés szerencsére.

if it ain't broke, don't fix it

(#5) Pete55555


Pete55555
addikt

A Milan alapvetően új alapokat tesz le az asztalra, így amíg a Rome az első generációs EPYC rendszerek kiegészítése, addig a Milan inkább a reform.

Tick-Tock??? ;]

...Szeretem leracsniztatni...

(#6) Bici


Bici
félisten

A Zen2/3 nem akar IPC-ben is valami nagyot ujitani? Csak hogy ne legyen szukseg ennyi magra.
Vagy mindkettore (IPC + magszam) gyurnak egyszerre?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#7) Petykemano


Petykemano
veterán

Ha jól értem, akkor tehát lenne a kupak alatt 4 teljes értékű, önállóan is működőképes lapka, amiben van egyenként 2db DDR5 vezérlő és 4 GMI
A 4 lapka 3 GMI-n keresztül egymáshoz kapcsolódik - ahogy az EPYC jelenleg is teszi.
A Milanban viszont lenne egy 5. lapka, ami nem teljesértékű, önállóan is működőképes, 32 maggal és 4GMI-vel és ez csatlakozna 1-1 GMI-n keresztül a másik 4 lapka 4. GMi interfészére. Értelemszerűen ennek nem lenne közvetlen memóriahozzáférése.

Kicsit kreténül hangzik, ennél én az Infinity fabrictól többet vártam.

Nekem Az a megközelítés jobban skálázhatónak tűnik, ha kihagyjuk a képből az önállóan is működőépes lapkákat és olyan 8 vagy 16 magos lapkákat gyártunk, ami GMI-n keresztül egy olyan lapkához csatlakozik, amelyik az I/O műveletekért felel egy hatalmas cache-sel.

EPYC Masterplan

az EPYC-ben az egyik drága és diszfunkcionalitáshoz vezető probléma nagy valószínűséggel pont a huzalozás - vagyis hogy távol vannak egymástól a lapkák. De a lapkák nyilvánvalóan kellően nagyok jelenleg ahhoz, hogy mondjuk ne nagyon lehessen interposerre tenni, mert ahhoz hatalmas interposerre lenen szükség >1000mm2

7nm-en ez lehet, hogy némileg javul, de mivel egy lapkában található L3 cache-t magonként megkétszerezik

más fejlesztésekkel együtt könnyen lehet, hogy az 7nm-es lapka méret is közelíteni fogja a 200mm2-t

Viszont ha a lapkák nem teljes értékűek lennének, hanem különálló kisebb lapkákba lenne szervezve 8x8 csak a magokat és GMI-ket tartalmazó lapka és középre csak DDR, PCIe, és más IO kommunukációval rendelkező lapka, amiket interposeren keresztül GMI köt össze, akkor kis interposer is elég, az összes lapka lehet kisebb és a huzalozás is rövidebb, vagyis kisebb energiát használ és kisebb késleltetéssel.

Butterdonuts

Hátránya persze, hogy mainstreamben is csak interposerrel, vagy nem használható.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8) h_143570 válasza Petykemano (#7) üzenetére


h_143570
addikt

Visszont semmi sem kenyszeriti oket arra, hogy az 5dik lapka CPU magokat tartalmazon. Lehet GPU/FPGA/Tensor/egyebb. is.

(#9) Duck663


Duck663
őstag

Ha már így szétbontják, szerintem nem így kellene. Inkább csinálhatnának egy processzortömböt 16 maggal és egy GMI-vel. Ami csatlakozik egy GMI "tömbhöz", amin található a memóriavezérlő, és még ami kell. A memóriavezérlő meg konfigurálható lenne 2-4 vagy akár több csatornára is. Ezzel elkerülnék azt ami a TR esetében van, hogy kamu lapkákat kelljen felpakolni, konfigurálni meg a GMI tömb által biztosított csatlakozások számáig lehetne. Sőt ide akár beköthetnének GPU-t is, vagy akár GPU-kat. Bár oda a DDR5 is kevés lenne, de meg lehet bolondítani egy HBM-mel, amit a processzorok L4-ként tudnának használni.

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#10) paprobert


paprobert
senior tag

A "glued together" szitokszó végül értelmet nyer. :U

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#11) Petykemano válasza h_143570 (#8) üzenetére


Petykemano
veterán

Igen. Ez nem feltétlenül mond ellent annak, amit én írtam. Bármelyik lapka lehetne nem 16 CPU magos önálló életet is élni tudó cpu lapka, hanem egy APU, vagy GPU, vagy FPGA, vagy tensor.
Az epyc jelenleg egy mindent mindennel összekötő háló.
Egy 5. lapka elhelyezése az elbeszélés alapán lehetséges lapkánként 4 GMI-vel és akkor még mindig minden mindennel össze van kötve.

A butterdonut elrendezés a tesztek alapján az a elrendezés és összekötés, ami úgy a leghatékonyabb, hogy nincs minden mindennel összekötve - értelemszerűen 4-5-nél több lapkás kialakítás esetén.
(Bár ez már beleviszi azt is, hogy maga a memóriavezérlő, tehát a vezérlőlapka lehetne az interposerben)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#12) lenox válasza Petykemano (#7) üzenetére


lenox
veterán

Az nem vilagos, hogy most ugye a lapkankenti 4 gmi-bol harom a lapon belul megy, a 4-et dual cpu eseten a masikkal valo osszekotesre hasznaljak. Tehat ha belul van egy 5. lapka, es arra kotik a negyediket, akkor nem lesz dual socket?
Masreszt lehetne olyat is csinalni, hogy 8 lapka lenne a kupak alatt, es nem mindenki mindenkivel, hanem csak mint egy kocka elei lennenek osszekotve. Igy ugyancsak maradna lapkankent egy kifele, tehat belul is duplazodna a magszam es dual cpu is menne. Ja es nem kene masfajta lapkat gyartani.

[ Szerkesztve ]

(#13) thgergo válasza lenox (#12) üzenetére


thgergo
tag

Lapkántként 4 gmi van, ebből 3-at használnak egy foglalathoz
Továbbá van 2x16 PCIe csatorna lapkánként. Kétfoglalatos rendszernél az egyik x16-os PCIe köttetésen megy át az infinity fabric. Így az egyutas és kétutas is ugyananyi PCEe (8x16=128) csatornával rendeklezik.

-

(#14) lenox válasza thgergo (#13) üzenetére


lenox
veterán

Hat ezzel nem mondtal mast vagy ujat.

(#15) Legyes


Legyes
tag

Én nem vagyok benne biztos, hogy az 5. mag CPU CCX-ből lesz. Az Infinity Fabric jelenleg minden AMD-s modern modult össze tud kötni. Pl. a Vega-t a Zen-nel. Én azt gyanítom, hogy az inkább amolyan segéd mag lesz, valami célfeladatra. Esetleg FPGA szerű? Bármit kinézek mostanság az AMD-ből. :) Mindenki szidta az IF-et, hogy lassú, vacak. Ennek ellenére ez lesz a jövő, és erre az Intel is rájött, hiába nyomta a ragasztós poént. Mivel az AMD erősen jelen akar lenni az ipari szegmensben is, gyanítom onnan ragasztanak bele valamit, ezért gondoltam az FPGA-ra.

[ Szerkesztve ]

-=LeGyEs=-

(#16) Duddi válasza Petykemano (#7) üzenetére


Duddi
aktív tag

A cikket olvasva nekem is Ő jutott eszembe :)
egész jó megérzései vannak.

Szerk:

A nagy magszámú önállóan processzorként működésképtelen csipek gyártása azért nem biztos hogy járható mert akkor pc piacra nem jut a "selejtből". Ne felejtsétek el hogy ami most az epicben zakatol az ugyanaz mint a legkisebb zen prociban. Így csak egy maszkot kell csinálniuk azzal lefedik a teljes piacot.
Az 1 GMI vel rendelkező processzor mag tömbök és egy memória csipből álló rendszer hátránya hogy az normál asztali foglalatba nem fér bele. így kéne nekik 3 maszk 1 a processzor tömbhöz 1 a vezérlő chip hez és egy hibrid megoldás asztaliba. És ezek a maszkok nem olcsóak.
Adored is szerverproci méretben gondolkodik az AM4 be nem fér bele 2 csip...

[ Szerkesztve ]

(#17) arn


arn
félisten

ez a sokmagos elkepzeles x86 alapon szerintem zsakutca lesz. szvsz meg szerverben sem fog normalisan skalazodni.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#18) leviske válasza Bici (#6) üzenetére


leviske
veterán

Ha annyira egyszerű lenne IPC-ben erősödni, akkor azért valószínűleg az Intel se nyomott volna ekkora satuféket. A Skylake valószínűleg kipofozta a maximumot ebből a struktúrából. Most muszáj valami komolyabb irányváltásba kezdeni.

A Ryzen esete max annyiban speciális, hogy a CCX-ek és a GMI miatt az időzítések javításával is tudnak gyorsulni. Bár ezek is inkább desktopon érdekesek.

(#19) lenox válasza arn (#17) üzenetére


lenox
veterán

Ezt hogy erted? Intel alapon most is van 8 cpus 224 magos szerver, bar en meg sosem lattam, de gondolom van aki igen, valamennyire biztos skalazodik, nem? Vagy az amd megoldasra gondolsz, hogy nem fog skalazodni?

(#20) DraXoN válasza Duddi (#16) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

De TRbe még bele tud menni ez a sokmagos chip.

hosszútávon szerintem az AM4 (és utódfoglalata) nem fog középkategóriánál feljebb "nyújtózni".. esetleg jöhet egy közbenső foglalat TR4 és AM4 foglalatok közé ami GPU-t chippet is tartalmaz magán.. vagyis egy 2 magos tokozás, de abból csak az egyiknek lennének IO és memóriacsatorna részei, a második chip meg "valami más" lenne.
TRnél is "lehet bolondítani", 2 "normál" chip, 1 sokmagos, és 1 VGA chip (ha van értelme, bár a "fusion" éra még mindig nem indult be igazán.. az "ipar" lassan vált).

Vagyis szerintem az "egyszerű" AM4 lejjebb pozicionálódik. Persze lehet nem árban, hanem jönnek felette is más "kategóriák".

#17 arn:
Részben kb. szoftveres "optimalizálás" kérdése. De ha intel is erre az útra lép (és úgy néz ki), akkor a programozóknak nem lesz választás, muszáj lesz felkészíteni a programjaikat, hogy tolerálják a nagyobb belső késleltetést (amennyire ez lehetséges), és jobban skálázódjanak sok szálra.
De a szerverek a sok párhuzamos egyidejű művelet miatt kevésbé érzékenyek arra, hogy egy-egy program mennyi szálat eszik meg.

Ott a "rossz skálázódás" csak amiatt tűnik sokszor annak, hogy ha sok magot terhel az ember, akkor az energiamanagement közbeszól, mert túl sokat enne a cpu és kilépne a fogyasztási limitből (nem lehetne hűteni?).
epyc első generációjával vannak tesztek, hogy úgy 12-14 magnyi terhelésnél már majdnem eléri a platform limitet, így az afeletti szál-terhelések, már az órajelekre is "kihathatnak" amiatt pedig nem marad lineáris a skálázódás. Ezt a "limitet" a 7nm kicsit kitolhatja. Persze a gyártók biztos jobban tudják, hol van egy ideálisan meghúzandó határ..

[ Szerkesztve ]

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#21) Simid válasza lenox (#12) üzenetére


Simid
senior tag

Az Infinity fabric elnevezés ugye több különböző technológia gyűjtőneve.
A lapkán belül a CCX-ek összeköttetésére a Cache-Coherent Master (CCM) szolgál
A tokozáson belüli csipeket Infinity Fabric On-Package (IFOP) köti össze, ebből 4 van a mostani lapkákban.
A soketek között pedig a Infinity Fabric InterSocket (IFIS) kommunikál, amiből 2 van lapkánként.

Feltételezem a megoldás az, hogy GMI link alatt sokszor csak az IFOP-ot értik (amiből lapkánként egy nincs most kihasználva), de valójában az IFIS is az.

(#7) Petykemano:

"Nekem Az a megközelítés jobban skálázhatónak tűnik, ha kihagyjuk a képből az önállóan is működőépes lapkákat és olyan 8 vagy 16 magos lapkákat gyártunk, ami GMI-n keresztül egy olyan lapkához csatlakozik, amelyik az I/O műveletekért felel egy hatalmas cache-sel."

Szerintem hosszútávon biztosan ez lesz az irány, csak szeretnének elkerülni egy jó nagy bukót ha esetleg mégsem jön be elsőre a dolog. Elég csúnya lenne, ha teljes Milan platfomot erre tennék fel és csak az előző gen maradna a B terv. Így ha nem jön be az 5 lapkás verzió, akkor még mindig maradhat 4 összekötve és még mindig előre lépes lehetne a Zen3 miatt.
Ha meg bejött, akkor következő körben all-in.

[ Szerkesztve ]

(#22) arn válasza lenox (#19) üzenetére


arn
félisten

csak ugy, hogy ekkora magszamnal ideje lenne mas architektura utan nezni :) gpgpu, mittomen.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#23) DraXoN válasza arn (#22) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Szeretnék a gyártók is a gpgput, amd lassan 10 éve próbálja a piacra "bevezetni" (az első szűk körben, senki által nem látott pár "vállalatnak" kiadott fusion pc-k célja már a "tanítás" is volt)...
De máig szerény a "kihasználtság".. pedig mind két vállalatnak van gpgpu kompatibilis terméke, amd kimondottan csinált egyet az orvosi műszerekhez is (asztali apunál erősebb gpu résszel).

Ha igény lenne rá "kb" majdnem a fiókból kitudna húzni amd egy chippet gpgpus rendszerhez. de intel is dolgozik azon, hogy "alapfunkcióknál" többet tudjon mire igény lesz rá..
Egyszer lehet még eljön az idejük.. De látszik "felesleges" beleugrani hirtelen az adott piacra ha nincs program ami kamatozna belőle, hisz az apu modellek gpuja bármikor befogható, de még is kvázi érintetlenek (pedig simán számolhatnának pl. fizikát egy-két játékban dedikált a gpu mellett, részben tehermentesítve a cpu-t)...

Ettől függetlenül szerintem jönni fognak ezek a cpu félék (középkategóriának megfelelő integrált gpuval, közös tokozásban).. csak felesleges kapkodni vele (még).

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#24) arn válasza DraXoN (#23) üzenetére


arn
félisten

Az nv ebbol keresi szarra magat.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#25) apatyas


apatyas
Korrektor

Valószínűleg nem értek hozzá eléggé és ezért merült fel bennem a kérdés: miért muszály, hogy az ötödik lap különböző legyen? A mostaniaknak is van 4 linkje amivel egymáshoz tud kapcsolódni, az pont elég a feladatra. Az a kevés ddr vezérlő meg nem foglal annyi helyet, hogy fájjon ha nincs kihasználva. Az L3 cache-re úgy vélem, továbbra is szükség lenne, nem lehet pucér magokat tartalmazó lapkát csinálni. Szerintetek?

[ Szerkesztve ]

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#26) h_143570 válasza apatyas (#25) üzenetére


h_143570
addikt

Ez volt az eredeti felvetes (+32 mag), de sokkal erdekesebb ottlet 32/48/64 mag melle nem tovabbi 32 magot berakni hanem mondjuk celiranyosabb hardvert (GPU, FPGA, Tensor stb).
Ne adj isten ugyfel keresre varialhatot pl semi-custom uzletagon keresztul.

(#27) Cathulhu


Cathulhu
addikt

Elvileg mar a 7 nanos vega is tele lesz GMI linkkel, igy egyaltalan nem muszaj szvsz az 5. magnak is Zennek lennie. Gondolom a playstation 5 is hasonloan fog felepulni. El tudnek kepzelni egy 2x2 CCX-es 2 Navis deeplearning SoC-ot is.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#28) regener


regener
veterán

Jim Anderson is feladta a reményt, arról is lesz cikk?

(#29) leviske válasza regener (#28) üzenetére


leviske
veterán

Feladni a reményt és rossz viszonyt ápolni Lisa Su-val messze nem ugyanaz. Kevés ember szereti, ha beleszólnak a munkájába és Anderson le tett annyit az asztalra az Epyc formájában, hogy ilyesmit ne kelljen eltűrnie.

Su jobban járna, ha villamosmérnök nagyágyú helyett valami szoftveres arcot rakna be a részleg élére. Így inkább kiegészítenék-, nem pedig felülbírálnák egymást.

(#30) Petykemano válasza leviske (#29) üzenetére


Petykemano
veterán

küldték 😃

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#31) Cathulhu válasza Petykemano (#30) üzenetére


Cathulhu
addikt

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#32) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

[Troll] Mármint úgy, hogy kidobják a design-ból (a Fabric-ot)? ;] [/Troll]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.