Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#351) #04824576 válasza -Skylake- (#348) üzenetére


#04824576
törölt tag

Nyugaton már egyaltalán nem így megy, és lassan nálunk sem. A változást úgy hívják, hogy kompetencia alapú oktatás. Az új rendszerben a problémamegoldó képesség fejlesztésén van a hangsúly, nem az ismert feladatok begyakoroltatásán.

(#352) Cathulhu válasza dabadab (#350) üzenetére


Cathulhu
addikt

az egesz WSL lenyege, hogy a linuxos fejlesztoket windows ala vonzzak. Azert van egy jelentos kulonbseg a windows alol dolgozok linuxon vagy nativan dolgozok windowson kozott.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#353) CPT.Pirk válasza -Skylake- (#348) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Engem a 2003-as MSO-ra tanítottak, mind iskolában, mind külön ECDL vizsgánál. Fasza, jól használható programcsomag volt akkoriban.
Mire fősulin voltam akkor már a 2007-es MSO kijött a ribbonnal, bennem meg a kérdés, hogy de ez most mi és miért kellett? :U
Aztán jött nemsokára a Win8, ez a kettő meg azt szülte, hogy akkoriban élből ment a classic shell és ennek az office-os megfelelője a munkahelyi gépekre, mert annyira idegen volt mindkettő a dolgozóknak... (akkoriban sok helyen jártam gépeket karbantartani meg telepíteni, láttam sokmindent)
Szóval ennyire hasznos, hogy milyen programra tanítják be az embert.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#354) -Skylake- válasza #04824576 (#351) üzenetére


-Skylake-
addikt

Költői kérdés, de mi nyugaton élünk ? Mert szerintem nem. Tisztázzunk egy nagy félreértést kérlek. Én nem azt mondom, hogy jó a megközelítés. Én azt mondom , hogy EZ a megközelítés. Az alapján, hogy mit vár el tőled egy random munkáltató, teljesen érthető, hogy ebbe az irányba folyik a képzés is. Jó ez ? Nem , nem jó. De attól még ez a valóság. Kiegészítésként szeretném megemlíteni (ahogy ezt már számtalanszor meg is említettem egyébként a hasonló cikkek alatt), hogy én mint a szart úgy utálom a Windowst. Nem azért használom , mert szeretem , hanem azért mert ennek a rendszernek a használata jár számorma a legkisebb kompromisszummal. De ettől még rühellem egyébként. Számomra a Win csak a "kisebbik rossz".

[ Szerkesztve ]

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#355) dabadab válasza Cathulhu (#352) üzenetére


dabadab
titán

Na jó, de ha a végeredmény nem fut rendes Linuxon, akkor értelmetlen a dolog.

Abban van ráció, hogy az ember csinál valami krosszplatform (sőt, akár tisztán linuxos) C++ cuccot, akkor azt megcsinálja VS-val Windows alatt, aztán helyben tudja tesztelni a linuxos buildet WSL-ben, a végeredményt meg deployolja egy rendes Linuxra.

Annak viszont semmi értelme, hogy megcsinálja a DirectML cuccot, amit lefordít Linuxra, teszteli WSL alatt, viszont nem tudja deployolni Linuxra, mert ott nem fut el, mert a DirectML drivernek az kell, hogy a túloldon ott legyen egy windowsos DirectX driver, ami csak WSL alatt van így, rendes Linuxon nem.

DRM is theft

(#356) #04824576 válasza -Skylake- (#354) üzenetére


#04824576
törölt tag

Hozzátettem, hogy "lassan nálunk sem". Lemaradásban vagyunk a nyugathoz képest, de nálunk is folyik az átalakítás. Nyilván az ilyen dolgok nem úgy mennek, hogy tegnap még így tanították, holnap meg amúgy fogják.

Viszont az idén megjelenő NAT-ban már benne van foglalva, hogy kompetencia alapú oktatási modellt kell használni, és ez minden tantárgyra levetítve, részletekbe menően meg van fogalmazva, hogy mit jelent.

Ez azzal jár, hogy a szeptembertől induló tanévre, már az új modell szerint kell elkészíteni az éves tantervet, vagyis néhány éven belül nem lesz olyan, hogy konkrét xy szoftver megoldását tanítják csak.

(#357) bambano válasza -Skylake- (#348) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

egyrészt nekem tökéletesen megfelel, ha a linux "réteg" oprendszer lesz a maga 80%-os piaci részesedésével a nagy, mindent lesöprő 20%-os windows mellett.
másrészt de, működik. van más opció. opensource. terjed az a mánia, hogy akkor is programoznak, ha nem kellene (lásd: ms újabb és újabb feature-ket rak a rendszereibe, holott már rég nem használja senki a kód zömét). de opensource-ben itt a megoldás: amikor a gnome-osok nem bírtak megülni a seggükön, és belefogtak a 3-as gnome-ba, akkor pár ember forkolta a kettest és lett mate. nekem van mate, a gui mániákusoknak meg 3as gnome, gnome shell, unity meg a fene tudja még mi.

ha ezt megöli az ms, mint ahogy pöcstering már három kanyarban is megölte a választási lehetőséget, akkor hisztis leszek/vagyok.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#358) Cathulhu válasza dabadab (#355) üzenetére


Cathulhu
addikt

jajj, hat majd menni fog szerintem valahogy azureon is, nopara. Meg pont ezt mondom. Eddig volt a nativ linux kornyezet. Most atcsabitanak par embert WSL-re. Ahol megy a nativ linux kornyezetuk is (embrace) + elerik a WSL-en keresztul a driectX-et is (extend). Aztan ha osszejon es meglesz a kritkus tomeg, akkor elindul szepen az extinguish magatol, mert a nativ linux mar keves lesz, csak a WSL linux az igazi.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#359) -Skylake- válasza bambano (#357) üzenetére


-Skylake-
addikt

Mit takar ez a "pöcstering" kifejezés ? Rákerestem gugliba , 7 találat van rá, mind a 7 valami linux-os fórumból és egyikben sem találtam meg, hogy ez mit jelentene.

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#360) bambano válasza -Skylake- (#359) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a systemd, pulseaudiod, avahid szerzőjének a munkája minőségét méltató beceneve.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#361) cami][us válasza dabadab (#355) üzenetére


cami][us
senior tag

Na igen. Fából vaskarika.

(#362) CPT.Pirk válasza bambano (#357) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gnome3... Ha valamit nem értek a Linuxban, akkor az a Gnome3 létezése... Ha bármi alapvető dolgot szeretnél állítani a gépen, máris le kell tölteni hozzá legalább a Gnome Tweak Toolt, ami persze alapból nem kerül fel a Gnome-os disztróval, mert miért is... Agyrém. Mintha valami lelockolt kiosk-ot nyomnának a kezembe, hogy nesze b.meg, ez van, ezt kell szeretni. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#363) atok666 válasza CPT.Pirk (#341) üzenetére


atok666
őstag

Koszi, a kollega altal emlitett

...például elszáll a leveleződ, akkor egy csomó olyan ember személyes adatát is elviszik, akiktől te levelet kaptál...

mellyik pont ala tartozik?

Atok

@359 - haha, detto. En is eppen rakerestem, mert mar nemeloszor suti el a kollega ezt a "poent"?, aztan nekem is csak vmi forumos hozzaszolasokat dobalt ki a kereso.

[ Szerkesztve ]

(#364) CPT.Pirk válasza atok666 (#363) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudom (és szerintem nagyon más se), hogy ilyen esetben mi történik a háttérben.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#365) Jesus_Shaves válasza CPT.Pirk (#362) üzenetére


Jesus_Shaves
aktív tag

ez a "do one thing, and do it well" unix filozófia egy speciális megvalósulása :D Mindenre van egy extension, ami csak azt az egy dolgot tudja.

[ Szerkesztve ]

(#366) dabadab válasza -Skylake- (#359) üzenetére


dabadab
titán

Lennart Poettering, aki a pulseaudio és a systemd kitalálója - és mindkettővel szemben elég sok kritika merült fel.

DRM is theft

(#367) atok666 válasza CPT.Pirk (#364) üzenetére


atok666
őstag

Csak kerdem, mert ha tenyleg igaz amit bambano allit, akkor mar reg szetszedtek volna a microsoftot ez miatt, szerintem. De gondolom biztos igaz, ha ezt allitja, csak nem beszel a levegobe.

Atok

(#368) Busterftw válasza -Skylake- (#354) üzenetére


Busterftw
veterán

10 ev alatt a 3. nyugati orszagban elek, 4 kepzest vegeztem el, tucat ismeros/munkatartars ok mar gyerekkel suliban vagy egyetemen, egyszer nem merult fel karrierem soran, hogy barmely helyen hogy ne a munkaero piacra keszitenenek fel, foleg nem Linuxot vagy LibreOffice-t hasznalni.

Itt spanyolban a windows, office es gdocs a digitalis oktatas alapja.
A 10 ev alatt nem valtozott semmi, se Angliaban, se Nemetorszagban se Spanyolorszagban.
Mese habbal. Persze ha masok mondjak itt a forumon ezt a "nyugati orszagokrol" tobb ezer kilometerrol, akkor biztos igy van.

[ Szerkesztve ]

(#369) #04824576 válasza Busterftw (#368) üzenetére


#04824576
törölt tag

1.: A munkaerő piacra felkészítés pont nem azt jelenti, hogy konkrét xy szoftver használatára tanítanak meg. Lásd (#353) Az informatika az egyik leggyorsabban fejlődő tudományág. Ha neked csak xy konkrét szoftver használatát tanítják meg, és nem azt, hogy milyen elvekkel tudsz boldogulni az informatikában, akkor b...hatod a munkaerő piacot, és ha elmész dolgozni, kezdheted szépen megtanulni azt, amit ott használnak.

2.: Mint mondtam, nálunk az idei NAT-ban már benne van, hogy kompetencia alapú oktatási modellt kell használni. Idén szeptembertől már eszerint kell az éves tantervet kialakítani. Nyilván lesznek iskolák, ahol a tanárok sz...nak rá, és úgy tanítanak, ahogy eddig is, de felmenő rendszerben vizsgálva a dolgot, legkésőbb 6-8 év múlva már biztosan ez lesz a követelmény az érettségin is. Az alatt, hogy lemaradásban vagyunk a nyugathoz képest, nem azt értettem, hogy ott már évtizedek óta máshogy működik. Pár éve kezdték el arrafelé is, főleg az USA-ban a kompetencia alapú modell alkalmazását, aminek a hatását csak mostanság fogod érezni.

Szóval örülök, hogy ilyen világjáró vagy, de attól hülyének nézni nem kell a másikat.

(#370) cami][us válasza Busterftw (#368) üzenetére


cami][us
senior tag

Érettségi után kb. 10 évig nem láttam MS Office-t. Lehet azt mondani, hogy "munkaerő piacra" készít fel a közoktatás, de akkor az ECDL-nek is nagyobb renoméja kell hogy legyen mert az se különb. :D Ránéztem a tavalyi emelt érettségire és arra lehetett pontot kapni, hogy Verdana-ra állítod a weboldal betűtípusát. Verdana. 2019-ben. :U
A felsőoktatásról meg annyit, hogy (többek közt) turbo c-t használtunk, amit azóta se láttam és nem is akarok újra látni. :(

(#371) -Skylake- válasza cami][us (#370) üzenetére


-Skylake-
addikt

És azt szabad tudni mivel foglalkozol ? Mert ha fejlesztő vagy , akkor evidens , hogy nem officeban mozogsz.

Viszont aki elmegy egy logisztikai céghez , elmegy egy biztosítóhoz, elmegy egy telkom céghez, elmegy egy éttrembe managernek , elmegy egy építész irodába , elmegy rendezvényszervezőnek , elmegy könyvelőnek , ruhaboltosnak , pilótának , kertészetbe eladónak , szállodába recepciósnak , bankba pultosnak, az ELMŰ-höz , a cinema city-hez , a mekibe és már nincs kedvem tovább írni de gondlom lejött a lényeg, az MSO előtt fog ülni. Nem LO meg nem OO előtt , MSO előtt. A hangsúly nem azon van, hogy aki devops-os az milyen toolt vagy rendszert használ , mert az a speciális eset amihez tartozik majd speciális képzés ahol majd nem azt tanítják neked ,hogy hol van az asztal megjelenítése gomb a windowson. A többi helyen meg MSO lesz Windows rendszeren. Egy középiskolai infó oktatás nem arra fog felkészíteni, hogy hogy írjál programot ami helyett dolgozik , hanem hogy be tudd pötyögni majd az Excelbe , hogy "+10 csirkefarhát". Erről papolok egész este, hogy lássatok már túl az informatikán és lássátok azt a millió és millió olyan munkahelyet, ahol annyit kell tudnod, hogy nyisd meg az Excelt. Az Excelt.
Nekem szüleim könyvelők , szerinted mi lenne ha valaki küldene egy táblázatot .ods-ben ? Odatelefonálnának , hogy küldjétek vissza xls-ben , mert szar. Könyvelünk 50+ céget, fordrászkelléktől kutyakajáson át építési vállalkozókat , soha , senki nem volt köztük , aki egyetlen percet is dolgozott volna Windows környezeten kívül. Ez a valóság , hogy 50+ cég közül egyet sem találnék nálunk akik nem Win alapon dolgoznak.

[ Szerkesztve ]

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#372) CPT.Pirk válasza -Skylake- (#371) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

100fő feletti cégnél dolgoztam első hivatalos munkahelyemen. Ott úgy volt a vezetőség, hogy miért kellene megvenni ennyi gépre az MSO-t? A gépek kb. 95%-án LO volt és mégis vígan ment a cég. Nem is tudok olyan okot mondani, hogy miért lett volna jó, ha a cég megveszi az MSO-t minden gépre. Egyszerűen semmilyen előnyt nem jelentett volna.

atok666: ebbe én jobban nem tudok belefolyni. Én csak azt látom, hogy nem tudom mi történik a háttérben. Vagy elhiszem amit írnak és mondanak, vagy nem.
Amúgy nem tudom ki menne nekik jobban, jelenleg azt hiszem Amerikán kívül talán csak Kína nézhette meg a forráskódokat... Anélkül meg nincs mivel nekikmenni...

Jesus_Shaves: jajj de szépen megfogalmaztad! :C

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#373) -Skylake- válasza CPT.Pirk (#372) üzenetére


-Skylake-
addikt

Persze ez jogos , nem is kell minden gépre MSO-t venni több száz/ezer fős cégnél. De valami oka csak volt, hogy a 100ból 5 gépre azért mégiscsak meg lett véve az MSO. Nem állítom, hogy nem lehet OO vagy LO alapon dolgozni. Csak arról beszélek, hogy amit én látok az az, hogy kisebb cégek (nem több száz fős cégekről beszélünk) akikkel mi foglalkozunk , 0%-ban használnak LO/OO-t és 100% a Windows és az MSO. Nyilván sok sok cég van aki meg pont fordítva, de én a környezetemből tudok csak kiindulni. A környezetünkben pedig még senkit nem láttam, aki munkaeszközként Linuxot használ , de ezek NEM infós cégek. Ezek olyan cégek akiknek csak kell számítógép leltározni meg raktárkészlet meg rendelés miatt.

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#374) sh4d0w válasza -Skylake- (#373) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nem állította, hogy 5 gépre meg lett véve az MSO...

https://www.coreinfinity.tech

(#375) -Skylake- válasza sh4d0w (#374) üzenetére


-Skylake-
addikt

"100fő feletti cégnél dolgoztam első hivatalos munkahelyemen. Ott úgy volt a vezetőség, hogy miért kellene megvenni ennyi gépre az MSO-t? A gépek kb. 95%-án LO volt és mégis vígan ment a cég. Nem is tudok olyan okot mondani, hogy miért lett volna jó, ha a cég megveszi az MSO-t minden gépre. Egyszerűen semmilyen előnyt nem jelentett volna."

Szerintem egyértelmű.

[ Szerkesztve ]

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#376) hunluki válasza CPT.Pirk (#353) üzenetére


hunluki
senior tag

Ez a kör ismerős. Nekem is van céges gépen LO és nem azért mert tombolna bennem a szabadszoftverharcos, egyszerűen az officet még a 97 alatt tanultam meg és még 2003-ig aktívan használtam, aztán amikor bejött a ribbonos vonal akkor kimaradt pár évig.
Valahogy ez a felépítés maradt meg, van hogy ribbonon hosszú perceket keresgélek amit LO felületén másodperc töredéke alatt megtalálok.

[ Szerkesztve ]

(#377) sh4d0w válasza -Skylake- (#375) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nem írta, hogy a maradék 5%-on volt.

https://www.coreinfinity.tech

(#378) Busterftw válasza cami][us (#370) üzenetére


Busterftw
veterán

Sarkított volt a példám és a te eseted nem általános.
Felső oktatásban azért javarészt Office-ban történik kb minden.
Jegyzetek átpasszolása, netes tananyagok, források stb,
akármit nyomtatni vittem az docx volt, még a szakdogám is.

(#379) Busterftw válasza #04824576 (#369) üzenetére


Busterftw
veterán

Senki nem nézi hülyének a másikat, csak a piac homlokegyenest máshogy működik mint ahogy te azt próbálod a szubjektív véleményeddel előadni érvként, bizonyítékok nélkül előadni.

De látom közben pihenőre raktak.

1. Ez igaz, nem konkrét szoftverre készítenek fel a minkaero piacra, viszont a piacon X szoftver van és azt fogod használni, az esetek 90%-ban. Ha fejre állsz akkor sem fog ez változni.

2. Ez szép és jó, de 6-8 év múlva a sok kompetens ember többsége ugyanúgy Windowson fog dolgozni, Microsoft Office/GDocs kombóval.

(#380) -Skylake- válasza sh4d0w (#377) üzenetére


-Skylake-
addikt

Rendben. :K

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#381) Somatom válasza hunluki (#306) üzenetére


Somatom
veterán

Bánom is én. Küldözgessen! Ez fontos a bugmentesítéshez.
Kedves MS!
Így hívnak, itt lakom, ilyen számú bankkártyával fizettem ki a szarodat. Most pedig lécci, gyere ide, ülj le a gépem elé és telepítsd a net.frameworköt! Én meg mögéd állok egy 60cm -es fa vonalzóval és minden hexadecimális kódot tartalmazó hibaüzenetnél olyat verek a tarkódra, hogy lefejeled a billentyűzetet. Na kérem! Így lehetne hatékonyan bugmentesíteni.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#382) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

Na akkor jöhet a duplaklikk helyett itt is az apt-get install... :D Ha már ennyire haverkodni akarnak a pingvinnel, nem egyszerűbb megírni a DirectX-et Linuxra, oszt helló? Gyakorlatilag csak a játékok tartják életben a Windows egyeduralmát, ha azt ledöntik, jöhet a Linux is.

(#383) nakos1212 válasza Dr. Akula (#382) üzenetére


nakos1212
senior tag

Csak nehany eroszakos anticheattel rendelkezo jatek meg a photoshop nem megy rajta - lehet a gimpet telerakni bovitmenyekkel de nem lesz az igazi. Mas limitaciot idaig nem tapasztaltam pedig szinte mindenfelet kiprobaltam egy debian linuxon.

(#384) CPT.Pirk válasza -Skylake- (#373) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Értelek. Később viszont dolgoztam hardver és webfejlesztéssel foglalkozó 10 fő körüli cégnél, ott meg az volt a gond, hogy ha adtál egy nem is túlárazott ajánlatot a kívánt munkára, akkor benyögte a vevő, hogy jah neki van rá összesen 120e forintja, miközben a munka meg eltartana hetekig... Elég gyakran belefutottunk ilyenbe.
Minden olyan munkánál, ahol xls-be kellett exportálni, oda LO-t adtunk az ügyfélnek mert az nem került pénzbe és az MS Excellnek voltak hibái, ami miatt a webesek tépték a hajukat. Az ügyfelek nem panaszkodtak, simán elfogadták.

hunluki: hehe igen. :)

sh4d0w: de, MSO volt a többi gépen. Előfordultak kompatibilitási hibák az ügyfelek cuccainál meg az LO is csak most pár hete jelentette be, hogy már teljesen kompatibilis az MSO "szabvány" formátumaival.

Busterftw: nálunk a PTE-n még a szakdoga készítés leírása is OpenOffice-ra volt megcsinálva. Nem is volt hozzá MSO leírás.

Dr. Akula: az egyik ilyen hírnél elhintették, hogy megtörténhet. Itt nézd meg az utolsó idézett részt: https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Microsoft-Writing-Wayland-Comp

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#385) Jesus_Shaves válasza Dr. Akula (#382) üzenetére


Jesus_Shaves
aktív tag

Azért sok játék nem csak a DirectX-en múlik sajnos. A népszerű online lövöldék (én utálom őket, de ez a trend...) anticheat cuccai vagy nem működnek wine/proton miatt, vagy ha nataív a játék akkor is problémákat vet fel a jogosultságok miatt (lásd Vanguard, Denuvo Anti Cheat). Márpedig ha tömegeket akarsz megnyerni, akkor ebbe az irányba kell menni.
Ugyanakkor nem hiszem, hogy ha a játékok miatt 40-50-60%-al is nőne a desktop Linux részesedése, akkor kapnánk Adobe, Autodesk, Corel, stb. szoftvereket pingvinre. A professzionális DAW-ökről nem is beszélve.

(#386) Dr. Akula válasza CPT.Pirk (#384) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Bár mégegyszerűbb lenne abbahagyni a DirectX fejlesztését, maradna a Vulcan, a fejlesztőknek meg nem lenne nehéz döntés hogy most melyik API-ra fejlesszenek. :D

(#387) Dr. Akula válasza Jesus_Shaves (#385) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Ha magát a programot nem Windowsra írnák, akkor az anticheatnek is muszáj lenne alkalmazkodnia hozzá. Ezt a részt már úgyis a fejlesztőknek kell lezongoráznia a jogvédőkkel, azok meg mit tudnának tenni, átírják a kódot, hogy csakazértis Windowson fog futni? :D

Azért fejelsztik az Adobet, Corelt, stb. Windowsra, mert az a legnépszerűbb platform, arra találsz embert aki ismeri, ezáltal többen meg fogják venni mint egy nem használt platformon. Ha más lene a népszerű platform, akkor arra fejlesztenének. Nemcsak játékot, minden mást is. A népszerűséget pedig az user oldalon lehet megfogni, először a háztartásokban kell elkezdeni a változást (már ha akarnak egyáltalán), hogy a friss munkaerő már azt ismerje, ne a régit. Mert akkor a cégek is olyan oprendszert igényelnének, amit a munkaerő már ismer, és nem kell külön átképezni. Az ember magától pedig ilyesmi miatt váltana otthon, mint a játék. Aki nem játszik, az már lehet hogy váltott is, pl. Linux alapú Androidra (tablet).

[ Szerkesztve ]

(#388) emvy válasza Dr. Akula (#382) üzenetére


emvy
nagyúr

Van mar teljes hardveres gyorsitas bongeszokben jatszott videora? (Nincs.)

while (!sleep) sheep++;

(#389) Dr. Akula válasza emvy (#388) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

(#390) emvy válasza Dr. Akula (#389) üzenetére


emvy
nagyúr

Hat pedig nincs. A bongeszok nem hasznaljak Linux alatt.

2015-ben nyitott Chromium issue: https://bugs.chromium.org/p/chromium/issues/detail?id=463440

Chromium fejleszto valasza:

"Our goal is to have a Stable and secure browser first, and a GPU-accelerated one second, when possible. As we found out time and again, any sort of GPU acceleration has a lot of maintenance associated with it, between the multitude of configurations our users run, the general lack of quality of drivers (in particular on Linux), and the constant stream of incoming issue due to new hardware, driver, or distribution release. Many of these issues are not even directly attributable to this or that acceleration feature (e.g. causing random memory corruption or GPU hangs), so even investigating to narrow down a blacklist entry is significant non-trivial work.

As we do not have the resources to commit to dealing with this continued incoming stream of issues, and we don't want to compromise the first goal (stable and secure browser), our choice is not to enable these acceleration features on Linux."

Szoval nincs, es nem is tervezik bekapcsolni. Te megpatchelheted, de semmilyen bongeszo nem tamogatja (hivatalosan) jelenleg Linuxon a (rendesen) gyorsitott videolejatszast.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#391) CPT.Pirk válasza emvy (#388) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A 75-ös Firefoxba került be a VA-API használata Linux alatt [link] , de csak Waylanden működik és jelenleg h264-et tud gyorsítani, a Youtube alatt használt VP9-et még nem. Feltételezem az is meglesz innen már hamar, de most még a Wayland sem tart ott, hogy mindenki át tudna állni rá...

Dr. Akula: ez a Denuvo egy érdekes állatfaj. Azt mondják, hogy azért kell Windows alatt ring0 (kernel szintű) hozzáférés nekik mindenhez, mert így lehet hatékonyan védekezni a csalók ellen. Ez még egy pont, hogy elhisszük-e nekik, hogy ilyen hozzáférés birtokában tényleg csak a csalókra vadászik-e a programjuk, ami többnyire kérdés nélkül települ és kapja meg ezeket a jogokat... Remélem eltűnnek az IT világ süjjesztőjében.

A DirectX-et eldobni amúgy biztos nem fogják. Sokéves bejáratott márkanév sok ráépülő fejlesztéssel és zárt ökoszisztémával...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#392) emvy válasza CPT.Pirk (#391) üzenetére


emvy
nagyúr

Jaja, szoval lassan tortenik valami, bar bugos meg nagyon (https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1619882) De a Firefox eleg kis jatekos mar a bongeszopiacon, sajnos.

while (!sleep) sheep++;

(#393) Dr. Akula válasza emvy (#390) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Nem a Linuxot kérdezted, hanem hogy van-e. Van. Nyilván majd ott is fontos lesz, ha átlépik az 1%-os elterjedtségi arányt. Addig meg minek erőlködni. A Google nem hobbiból programozik, mint Linuxon szokás. Ha lesz rá kereslet, a szemlélet is változni fog.

(#394) Dr. Akula válasza CPT.Pirk (#391) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Na ezért szoknak le az emberek a bolti vásárlásról, és választják a problémamentesített verziót, ami ráadásul ingyenes is. :D

(#395) Jesus_Shaves válasza emvy (#388) üzenetére


Jesus_Shaves
aktív tag

van és nincs.
Van AUR-ban (meg gondolom valami PPA-ban Ubuntun) egy patchelt Chromium, ami VA-API gyorsítást tudja használni, de neke mnem működött RX480 vidikari mellett.
A másik, amit CPT.Pirk is írt, az a Wayland natív Firefox, csak azzal meg az a baj, hogy az esetek 90%-ában maga a böngésző sem működik megfelelően. (nálam legalábbis a Fedora-féle patchelt Firefoxon kívül mindegyikben előjött a kurzor-bug). Na meg persze, hogy Wayland, és ez kizáró ok sok usernél.
Különféle szkriptekkel persze meg lehet oldani, hogy pl. a youtube videót mpv-ben nyissa meg, de ez nem oldja meg a problémát, csak megkerüli. A beágyazott videók (reddit, facebook, stb.) továbbra sem használják majd a hardveres gyorsítást.

szerk.: bocsánat, Arch wiki szerint a GNOME saját böngészője mindhárom dekódert (va-api, nvdec, vdpau) kezeli. más kérdés, hogy ki használja ezt a böngészőt :P

[ Szerkesztve ]

(#396) CPT.Pirk válasza Dr. Akula (#394) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, csak ha szeretnél online játszani, akkor szopó... :) Nyilván, egy single címnél nincs is szükség Denuvo jellegű megoldásokra.
Most viszont pont a nagyrészt szingle Doom-nál szívták meg, hogy az 1.1-es patch bevezette a Denuvo-t a játékba mindenkinek, miközben még egy adag memória kezelési bugot is sikerült betenni, így mindenki összekapcsolta a játék hibáit a Denuvo-val.
Végül most kiveszik a játékból a Denuvo-t a történtek után... https://www.youtube.com/watch?v=-J5aHAm6t1A&

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#397) ceia válasza PuMbA (#273) üzenetére


ceia
őstag

Te hiszel az EU-nak? Én nem jobban, mint a Microsoftnak. :N Ha a Microsoft becsületes játékot játszana, én dönthetném el, hogy akarok-e részt venni a fizetős OS fejlesztésében a telemetria adataimmal. Akkor az üzlet neki maga az OS lenne. Hogy megvegyem, és azzal viszlát. Csakhogy ennek ellent mond maga a modell! Hogy egyszer megveszed és "örökké" tart, ingyen frissítgeti neked egy életen át. Gondolod, hogy ez megéri neki, ha csak nincs valami más is ebben az üzletben? Alig ha. Miért kapcsolódtak vissza a telemetria részek a legközelebbi frissítéskor vagy már a legközelebbi bootoláskor? Miért hazudott a Microsoft erről? Miért erőlteti ránk a frissítéseket? Még a biztonságit sem szabadna, miért érdekli őket, hogy a te géped biztonságos-e? A te bajod, ha nem. Megvetted, a többi a te dolgod. Ő felkínálja. De mondjuk, nagyon rendesek, oké. De a feature updateek telepítésére kötelezés már tényleg érthetetlen. Megvettem, miért törődik azzal, hogy én bővítem-e az újabb dolgokkal, vagy megfelel nekem, ahogy van? Ez az egész bűzlik. Ha csak el akarna adni egy OS-t, akkor eladná, és küldené rá a biztonsági frissítéseket, ahogy azelőtt csinálta. És közben fejlesztené az új OS-t, amit majd szintén megvehetek. Ennek volt értelme. Így, ahogy most van, nincs értelme, ha csak nem maffiózik valamit vele. A MacOS hasonló, de ott a hardvert veszed meg jó pénzért, és ezért működik a hozzáadott lifetime OS. De itt mit veszel meg, amiért örökké szolgáltat neked? A ~15-20.000 ft-ért a Homeot, vagy még ha ~30.000 ft-ért is a Pro-t, biztos, hogy ennyiért megéri ez az üzlet? Nem érné meg jobban két-három évente ugyanennyit bezsebelni kuncsaftonként? Vagy megszállta őket a szentlélek? A fejlesztés is könnyebben menne, ha nem egy éppen használatban lévő OS-t kalapálgatnának, hanem házon belül lenne, amíg el nem készül. Az egésznek így semmi értelme. De látszik is, a frissítések utáni cirkuszokból. Mégis ragaszkodnak ehhez a felálláshoz, 2015 óta megy az ámokfutás, és nekik ez így jó. Miért❓ Mert az egész mögött van valami - az, ami az OS-ből nyert valódi üzlet.

(#340) hunluki Nagyon vehemensen véded a 10-et, de te sem tudod bizonyítani, hogy nem lop személyes adatokat. Az, hogy mit mond az únió, nem bizonyíték. Ők is windowst használnak, és jól jön a kedvezmény.. Persze látszatból szóltak, és a Microsoft látszatból mintha csinált is volna valamit. Nem tudhatjuk, hová juttatja el a Microsoft az adatokat. Talán Brüsszelnek is, az úniós polgárokét?

"Ha meg nincs egyértelmű bizonyíték akkor meg csak spekuláció."
Attól, hogy valamire nincs bizonyíték, még nem biztos, hogy spekuláció.

        it's more fun to compute

(#398) PuMbA válasza ceia (#397) üzenetére


PuMbA
titán

"Te hiszel az EU-nak?"

Valamiben hinni kell. Ha senkinek sem hisz az ember, akkor egy idő után paranoiás lesz és mindenben az átvágást látja. Ezzel pedig szépen átsiklik a jó, netán igazán különleges dolgok felett, mert nem veszi észre.

"Gondolod, hogy ez megéri neki, ha csak nincs valami más is ebben az üzletben?"

Microsoft-nak a Windows Store-ban van az üzlet, illetve a Windows-hoz kötött szolgáltatásokban: OneDrive, Office 365 előfizetés stb.

"Miért kapcsolódtak vissza a telemetria részek a legközelebbi frissítéskor vagy már a legközelebbi bootoláskor?"

Ez már múlt idő, mert 2 éve nem kapcsolódnak vissza.

"Miért hazudott a Microsoft erről?"

Nem hazudott, csak nem mondta meg. Aztán amikor kiderült, mondta az EU, hogy ez így nem szép.

"Miért erőlteti ránk a frissítéseket?"

Mert fizettél a rendszerét és járnak neked a funkció és biztonsági frissítések a szerződési feltételek szerint.

"Még a biztonságit sem szabadna, miért érdekli őket, hogy a te géped biztonságos-e?"

Mert akkor senki se venné meg a rendszert, ha nem lenne biztonságos. Egy ebank weboldalra nem mernének felmenni az emberek, mert a kártyaadatokat azonnal ellopnák.

Többire nincs időm írni, de ez alapján el tudod képzelni a válaszaimat :D

[ Szerkesztve ]

(#399) Somatom válasza PuMbA (#398) üzenetére


Somatom
veterán

"Valamiben hinni kell."
Így van. Pl. a nyílt forráskódban. :)

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#400) PuMbA válasza Somatom (#399) üzenetére


PuMbA
titán

Ha jobb lenne, de nem minden esetben. 2013-ban a nyílt ATI driver annyira jó volt (a zártat fel se tudtam rakni, mert már nem volt támogatott a VGA-m az adott X11 kombinációval), hogy egyik frissítés után elkezdtek szakadozni a videóim, mint amikor nincs VSync-ed játékban. Írtam róla bug reportot sok heylre, 1,5 évig szart se csináltak a problémámmal, pedig tudod mennyi idő lett volna kijavítani (én tudom, mert programozó vagyok). Ezután Windows felrak és tökéletesen működött minden :)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.