Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) velizare


velizare
nagyúr

esetleg egy kis stuxnyet?

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#2) Béééla


Béééla
őstag

Ez szép.
Marha kíváncsivá tesz, egy "szutyok kis zsebműholdat" egyetemisták ügy összeraknak hogy működik, és egy ennyire redundáns rendszer összecsinálja magát, na de mit rontottak el?
Nehéz lesz gariztatni ha elpukkant az óra...

(oroszhekkerek említése mikor?)

[ Szerkesztve ]

Bélabá

(#3) Pete55555 válasza Béééla (#2) üzenetére


Pete55555
addikt

Túl van bonyolítva...

Mért csak 4, ha 1 elég? Legyen 16!

[ Szerkesztve ]

...Szeretem leracsniztatni...

(#4) PistiSan


PistiSan
addikt

A 4 órán meglepődtem, azon meg még inkább, hogy ebből 2 ig elhasalt 1 műholdon belül.
18 műhold már fent van, most kezdődött a dolog, vagy folyamatosan romlanak el?

(#5) dajkopali válasza PistiSan (#4) üzenetére


dajkopali
addikt

folyamatosan, csak most döntöttek úgy, hogy ez már kritikus szint

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#6) tomazin


tomazin
veterán

ez aranyos:
kínának és indiának is ilyen van, tehát megkérdezzük indiát :)

(#7) TomMusic válasza Béééla (#2) üzenetére


TomMusic
őstag

Lehet egy picit bonyolultabb. :U

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#8) Fred23


Fred23
nagyúr

Ezeket miért nem tesztelik sokkal jobban? Egyáltalán: hogy' néz vajon ki egy atomóra strapa-tesztje?!

(#9) pilóta


pilóta
nagyúr

Indiának is van saját GPS műholdrendszere? :F Na ez nekem új...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#10) dchard válasza Béééla (#2) üzenetére


dchard
veterán

Igen, csak az egyetemisták zsebműholdja nem működik 30 évig, és a nanoszekundumos pontosságot sem hiszem, hogy elérte az órajel stabilitásuk.

És nem csinálta össze magát, pontosan ez a redundancia értelme: hogy a kritikus elemekből több is van.

És egyelőre szó sincs arról, hogy "gariztatni" kell. A legvalószínűbb valamilyen vezérlési hiba, amit szoftver frissítéssel meg lehet oldani.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#11) Cifu válasza Fred23 (#8) üzenetére


Cifu
nagyúr

Általában rázópad, zajszoba, hőmérséklet-szoba, stb. Mint minden műholdba építendő elemnél.
Az efféle műholdaknél ez után összeszerelve még elmegy a műhold egy zaj és hő illetve vákumtesztre, hogy megvizsgálják az indítást túlélik-e (ilyen 150-160 decibeles zajt kell elviselniük, és jelentős méretű vibrációt).

A probléma pont az, hogy az indítás után nem volt probléma. Az atomórák az üzemszerű működés közben döglöttek be.

Itt a fő probléma, hogy az egyik lehetséges hibaforrásnak a rövidzárlatot nevezték meg. Ez esetben az is lehet, hogy a hiba nem az atomórákban van, hanem a műhold elektromos rendszerében...

@Pilóta: A négy "nagy" globális GNSS:

-Navstar GPS (Egyesült Államok)
-GLONASS (Oroszország)
-Compass / BaiDou-2 (Kína)
-Galileo (EU)

Ezen túl van két regionális GNSS, amely csak az adott ország környezetére van kihegyezve:

-Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) / (Japán)
-Indian Regional Navigation Satellite System (IRNSS) / (India)

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#12) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Indiában már milliárdnyi ember van, lassan embert küldenek az űrbe (vagy már küldtek?), szóval elég jól nyomják.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#13) Tigerclaw válasza velizare (#1) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Én is erre gondoltam első blikkre.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#14) dchard válasza Cifu (#11) üzenetére


dchard
veterán

Viszont az is igaz, hogy a négyből jelenleg csak kettőnek (Navstar, és Glonass) van valóban globális lefedettsége, ha úgy vesszük kész konstellációja.

A cikk témájához visszatérve fontos azt is megjegyezni, hogy a hibák ellenére egyetlen műhold sem vált használhatatlanná, vételi oldalról tekintve a műholdrendszer teljesítménye a hibák ellenére is kielégítő.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#15) #06658560 válasza Fred23 (#8) üzenetére


#06658560
törölt tag

Ha felteszed a második kérdést, akkor mi alapján mered feltenni az elsőt?

#2 Béééla: Jobbat mondok: a szomszéd pistike Hello World! programja tökéletesen működik, az MS pedig képtelen egy ementálinál zártabb OS-t írni.

[ Szerkesztve ]

(#16) Hennet


Hennet
aktív tag

Ezek szerint csak nekem jutott eszembe azonnal egy sci-fi filmötlet.

"Ööü... Én meg már azt hittem, hogy mivan, pedig mégsem."

(#17) Béééla válasza dchard (#10) üzenetére


Béééla
őstag

(Kopi31415, neked is szól)
Egyetemisták első zsebműholdjának költségvetése, tapasztalata és lehetőségei vs. űrügynökség. Ha a masat nem indul be, ciki, egy-két tanszékvezető mehet havat lapátolni, a résztvevők nem fogják olyan nagy betűkkel beleírni a CV-be hogy részt vettek a projektben. Ellenben ha egy Eu-GPS műhold lerohad, ott fejek kell hogy hulljanak.

Ha folyamatosan halnak el (ahogy fentebb írták) akkor valami nagyon kimaradt az egyenletből. Értem hogy négyszer annyi óra van benne mint kéne, de egyesekben már a fele elhalt.

A legvalószínűbb valamilyen vezérlési hiba, amit szoftver frissítéssel meg lehet oldani.
Úgy legyen! Pár segget megóvna a szétrúgástól ;]

Bélabá

(#18) #06658560 válasza Béééla (#17) üzenetére


#06658560
törölt tag

Szerintem nagyon laikus vagy a témában. Mondjuk kutatás, fejlesztés téren. Nagyon látszik a kommentjeiden.

"Ha a masat nem indul be, ciki, egy-két tanszékvezető mehet havat lapátolni, a résztvevők nem fogják olyan nagy betűkkel beleírni a CV-be hogy részt vettek a projektben."

De, be fogják.

"Ha folyamatosan halnak el (ahogy fentebb írták) akkor valami nagyon kimaradt az egyenletből.. Értem hogy négyszer annyi óra van benne mint kéne, de egyesekben már a fele elhalt."

Ennek a mondatnak a valósághoz túl sok köze nincs, ha figyelmesen elolvasod csak az itteni hírt.

(#19) Cifu válasza Béééla (#17) üzenetére


Cifu
nagyúr

Ha a masat nem indul be, ciki, egy-két tanszékvezető mehet havat lapátolni, a résztvevők nem fogják olyan nagy betűkkel beleírni a CV-be hogy részt vettek a projektben.

Miért is? A műholdat akkor is megépítették, átment mindenféle, az indítás előtt kötelező tesztelésen, tehát még ha valami miatt a műhold nem is működött volna, akkor is tiszteletre méltó teljesítményt tettek le az asztalra.

Ellenben ha egy Eu-GPS műhold lerohad, ott fejek kell hogy hulljanak.

Vagy nem. Ez nem az a kategória, ahol két számot kell összeadni, vagy két szögvasat ponthegesztéssel összehegeszteni...

Hogy némileg képet alkoss a helyzetről, esetleg gondold át, hogy a SpaceX első két Falcon-1 rakétáját a DARPA pénzelte úgy, hogy a cég előtte soha semmit nem indított, még csak kísérleti rakétája sem volt. A NASA úgy adott pénzt nekik Dragon teherűrhajóra és a Falcon-9 kifejlesztésére, hogy sikeresen valódi hasznos terhet nem állítottak pályára, az első három Falcon-1 indítása kudarc volt, a negyedik rakéta terhe már pályára állt, viszont az csak egy súlymakett volt.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#20) dchard válasza Béééla (#17) üzenetére


dchard
veterán

Kopival arra reflektáltunk (nem csak neked szól), hogy ez már a többedik olyan cikk, ahol valamilyen nagy komplexitású tudományos projekt kisebb nagyobb döccenőjéről olvashatunk, és rögtön megjelennek az önjelölt műhold mérnökök az olyan ostobábbnál ostobább kijelentésekkel, hogy "ménem tesztelték őket jobban", meg hogy a "maszat bezzeg diák projektként milyen faszán működik", vagy hogy "ha egy Eu-GPS műhold lerohad" és társai. Ezek olyan szinten gyermeteg összehasonlítások, amik komolytalanná teszik a kérdezőt. Ne alacsonyodjunk le ide.

Még egyszer: semmilyen műhold nem rohadt le, jelenleg a fent lévő műholdak közül nulla darab esett ki a normális üzemből. Nyilván az órák ilyen ütemű meghibásodása nem jó előjel, de ha valaki a videót végignézte, elhangzik bennük, hogy nincs következetesség az órák hibájában, ezért sincs még meg az ok, ami sokkal inkább több különböző ok lesz ebből kiindulva. Van olyan műhold is (a legrégebben fent lévők közül), amin mindkét típusú tökéletesen ugyanilyen óra hibátlanul működik.

Várjuk ki a vizsgálat végét, addig semmi értelme nincs tippelgetni, meg fikázni főleg olyan figuráktól, akik a linkelt sajtótájékoztatón annyit kérdezhetnének legfeljebb, hogy ki kér még kávét vagy pogácsát...

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#21) Fred23 válasza Cifu (#11) üzenetére


Fred23
nagyúr

"az egyik lehetséges hibaforrásnak a rövidzárlatot nevezték meg"

Talán azért, mert túláramvédelmi eszközt nem alkalmaztak? :D Nagyon úgy tűnik, csak tippelgetnek, lehet holnapra kapunk újabb ötleteket is! Számomra ez a leállás nagyon furcsa, bár lehet, hogy csak azért, mert korábban nem hallottam atomórák spontán leállásáról az űrben, noha ettől függetlenül volt ilyenre példa már máskor is.

(#22) #06658560 válasza Fred23 (#21) üzenetére


#06658560
törölt tag

És megint kiderül, a PH olvasótábora az űrtechnikához IS mindenki másnál jobban ért!

(#23) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

minden patchkedden lerohadt egy óra? :P

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#24) velizare válasza Fred23 (#21) üzenetére


velizare
nagyúr

csak hogy értsük mi is van odaírva: most az atomóra röviddel a meghibásodása előtt produkált viselkedéséből próbálják kitalálni, hogy mégis mi történhetett. azaz most különböző módon "rontják el" ugyanazt a típusú atomórát a földön, és összehasonlítják az itt tapasztalt viselkedést, azzal, amit a műholdakon láttak. jelenleg három rubídium-alapú atomóra döglött be az foc műholdakon ugyanolyan viselkedést produkálva, mint amilyeneket a földön lévőnél akkor tapasztaltak, amikor rövidzárlat alakult ki benne. ilyen tüneteket eddig az iov műholdakon található rubídium atomórák nem produkálták, de felrúgdosták az első galileo-műholdon található rubidium atomórát, és az szintén nem produkált ilyesmit.
az iov-műholdak eddig 5 hidrogén-mézeres meghibásodást produkáltak, a pov pedig egyet. ezek két okra vezethetőek vissza, az egyiket az egyik paraméter túl alacsonyra állított toleranciája okozhatta, a másikat pedig az, hogy ezt a típusú atomórát ha egy hosszabb időtartamra kikapcsolják, akkor egy nagyon kicsi eséllyel nem tud újraindulni az orbitális pálya miatti órakarakterisztika-változások miatt. az első hibatípus két meghibásodást produkált, a második négyet.
[link]

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#25) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Már a svájci óragyártás se a régi:(...

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#26) dajkopali válasza t72killer (#25) üzenetére


dajkopali
addikt

ezt azért én bevenném az "év beszólása" verseny indulói közé :)

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#27) Béééla válasza #06658560 (#18) üzenetére


Béééla
őstag

Szerintem nagyon laikus vagy a témában. Mondjuk kutatás, fejlesztés téren.
Bocs, ott dolgozom, nagyon laikus lehetek...

De, be fogják.
Jó érzés funkcionális analfabétának lenni? :U
Ezerszer nagyobb dicsőség egy működőképes projektet beleírni mint egy elhasaltat vagy paperlaunchot. Igen, bele fogja írni. És mit fog kidomborítani?
a) gyakornok/alkalmazott voltam itt és ott, ilyen tapasztalatom van
b) részt vettem egy majdnem sikeres projektben
c) részt vettem az első hazai fejlesztésű sikeres műhold fejlesztésében.
Ha a c) pont megvalósult, akkor azt. Ha nem, akkor egy melóhelyen magasról tesznek a hangzatos nevű "garázsprojektekre" és inkább az érdekli a munkáltatót, milyen hasznos tudást szedett össze (mondjuk verziókezelés, risk analysis, stb). Persze egy majdnem jól működő szatelit is több mint a semmi, sok tapasztalat meg ilyenek, csak nem morzsáznék mert etikátlan lenne - maradjunk annyiban, hogy hiába van X év paperlaunch tapasztalatod, lehetsz akármilyen professzor, az iparban lehet ez is kevés. Főleg ha mások teljesítményét mutogatod, a "részt vettem a projektben" elég tág fogalom.

Ennek a mondatnak a valósághoz túl sok köze nincs, ha figyelmesen elolvasod csak az itteni hírt.
>a Galileo több műholdján az elmúlt két év során egymás után több atomóra is leállt
>minden műholdon négy atomóra van (kettő-kettő a két típusból), és mivel csak egyetlen esetben történt meg, hogy egy műholdon két óra is leállt
GOTO 2. bekezdés

@Cifu
Ha a masat nem indul be, ciki, egy-két tanszékvezető mehet havat lapátolni, a résztvevők nem fogják olyan nagy betűkkel beleírni a CV-be hogy részt vettek a projektben.
Miért is? A műholdat akkor is megépítették, átment mindenféle, az indítás előtt kötelező tesztelésen, tehát még ha valami miatt a műhold nem is működött volna, akkor is tiszteletre méltó teljesítményt tettek le az asztalra.

Még mindig az "olyan nagy betűkkel" a hangsúly. Összetettem volna a kezem, ha a tanszékünkön vagy az egyetemen hasonló komolyságú projekt lett volna amihez csatlakozhatunk (Mondjuk finanszírozás terén a legnagyobb a probléma, amikor ARM clustert építettünk, akkor "kaptunk" kemény kettő panelt az egyetemtől... Vagy egyéb, meg nem nevezett esetekben megakptuk a feladatot hogy az egyetem arcával jelenjünk meg, saját zsebből...). Ők nagyon szerencsések hogy azt a több tízmilliót amibe került, elő tudták teremteni. Ha pedig eltapsolsz valamire sok-sok pénzt és be se indul, akkor sok egyetemen nem kapsz második esélyt, mert nincs rá és rosszabb esetben még ujjal is mutogatnak hogy "ez volt aki két labor árát égette el a légkörben". (külön köszönet a szponzoroknak, nélkülük biztos nem jutott volna a feléig sem)
Mert ugye arról elfelejdkezik mindenki, hogy egy ilyen összerakása egy elszúrt kilövéssel is rengeteg tapasztalatot ad, előtte a földön is tesztelték a cuccot. A tanulópénznél jobb tanár pedig nincs.

Ellenben ha egy Eu-GPS műhold lerohad, ott fejek kell hogy hulljanak.
Vagy nem. Ez nem az a kategória, ahol két számot kell összeadni, vagy két szögvasat ponthegesztéssel összehegeszteni...

Még szériahiba is lehet annak fényében hogy egymás után hibásosnak meg. Elszáll egy műholdon egy óra? Megesik, ezért tervezték redundásra mert az FMEA-n kijött hogy ha az egy óra elpukkan, egy nagyon drága doboz fog fenn repkedni, tegyünk bele kettőt. De egyik ilyen fajta, másik olyan, mindegyiket kettőzzük meg, hurrá, négy óra, legalább négyszeres költség, de legalább sokkal biztosabb hogy menni fog.
Ennek ellenére veszélyesen gyorsan romlanak el az órák, ha ilyen ütemben folytatják akkor 15 éve múlva egyik se fog működni (mondjuk ez még benne van a tervezett élettartamban, de akkor is). EZÉRT fognak fejek hullani ha hibásan lettek felküldve.

Hogy némileg képet alkoss a helyzetről, esetleg gondold át, hogy a SpaceX első két Falcon-1 rakétáját a DARPA pénzelte
DARPA: xxx RESEARCH agency. Láttak benne potenciált. Kutatás. Az űrügynökségnek pedig az a feladata, hogy működőképes műholdakat lőjön föl, amibe talán már nem fér bele a kísérletezgetés, ebben a fázisban legalábbis nem.

@dchard
Kopival arra reflektáltunk (nem csak neked szól), hogy ez már a többedik olyan cikk, ahol valamilyen nagy komplexitású tudományos projekt kisebb nagyobb döccenőjéről olvashatunk, és rögtön megjelennek az önjelölt műhold mérnökök az olyan ostobábbnál ostobább kijelentésekkel, hogy "ménem tesztelték őket jobban", meg hogy a "maszat bezzeg diák projektként milyen faszán működik", vagy hogy "ha egy Eu-GPS műhold lerohad" és társai. Ezek olyan szinten gyermeteg összehasonlítások, amik komolytalanná teszik a kérdezőt. Ne alacsonyodjunk le ide.
Én "csak" az iparról tudok nyilatkozni, és az alapján a nagyon kevés információ alapján ami elérhető, lehet még az iparnak se felelne meg amit letettek az asztalra fellőttek az űrbe. Ez a bajom. Igen, a maszat tervezett élettartama 3 hónap volt, fenn volt helyette majd' két évig kisebb-nagyobb döccenőkkel, de "csak" egy garázsprojekt volt ha összehasonlítjuk. A Galileo műhold 12 évre van tervezve profik által, és van olyan amiben egy rendszer két év után fél gőzzel üzemel csak, ki tudja hogy javítható-e. Ez a ciki.

nincs következetesség az órák hibájában
Ami egyfelől jól hangzik, másrészt a kedvenc kommentem idézném:
"Happy debugging, suckers"

főleg olyan figuráktól, akik a linkelt sajtótájékoztatón annyit kérdezhetnének legfeljebb, hogy ki kér még kávét vagy pogácsát...
Áhh, nem bírtad kihagyni? És még te papolsz lealacsonyodásról? :D
Inkább cain69 kollégáról kéne példát venni.

Félreértés ne essék, az ESA-ban sem hülyegyerekek ülnek, lehet a tapasztalatok alapján ebben a formában vígan elkegyegnek még 20 évig. De az hogy itt cikk lett belőle azért jelzésértékű.

Bélabá

(#28) #06658560 válasza Béééla (#27) üzenetére


#06658560
törölt tag

"Bocs, ott dolgozom, nagyon laikus lehetek.."

Akkor illene úgy megnyilvánulnod, mint akinek van tapasztalata.

"Jó érzés funkcionális analfabétának lenni? "

Kösz, nem vagyok az.

"Ha nem, akkor egy melóhelyen magasról tesznek a hangzatos nevű "garázsprojektekre" és inkább az érdekli a munkáltatót, milyen hasznos tudást szedett össze (mondjuk verziókezelés, risk analysis, stb). "

Dilettáns helyen igen, ahol normális, szakmailag kompetens a vezető, ott nem. Ahogy egy amúgy eléggé töltelék formula Student félresikerült fejlesztésével is lehet domborítani nagyot. A jelek szerint egyébként elég szar, dilettánsokkal teli helyen dolgozhatsz. egy projekt beírásakor annak sikerességét honnan tudja egyébként bárki is? Példa: Mennyire volt sikeres projekt a Ford C344 második sori ülése? Ha beírom az önéletrajzomba, hogy dolgoztam rajta, lett belőle szabadalmam, mennyire tudod megítélni, hogy sikeres, vagy elbukott volt-e?

Két év alatt hetvenkettőből tíz állt le, egy újraindult. Nincs infó arról, mikor, esetleg valami földi utasítás feldolgozásakor, vagy máskor álltak le, két eltérő típus. Erre racionálisan gondolkodva, nem kocsma szinten böfögve sem a folyamatosant, sem a valami kimaradt az egyenletbőlt nem lehet rámondani.

"Ennek ellenére veszélyesen gyorsan romlanak el az órák, ha ilyen ütemben folytatják akkor 15 éve múlva egyik se fog működni (mondjuk ez még benne van a tervezett élettartamban, de akkor is). EZÉRT fognak fejek hullani ha hibásan lettek felküldve."

Mondd, milyen plusz információid vannak, hogy ilyen fantasztikus kijelentéseket mersz leírni?

"Én "csak" az iparról tudok nyilatkozni, és az alapján a nagyon kevés információ alapján ami elérhető, lehet még az iparnak se felelne meg amit letettek az asztalra fellőttek az űrbe. Ez a bajom."

És tökéletesen ismered milyen tesztfázisok voltak, milyen tervezési kritériumok, milyen gyártási követelmények, milyen komplexitása van a rendszernek, tökéletesen tisztában vagy egy atomóra működésével, bonyolultságával, érzékenységével? ugyanis mindent olyan hatalmas mellénnyel jelentesz itt ki, hogy lassan csodálkozom, mit keresel itt és nem a NASA Jet Propulsion Laboratoryban tengeted napjaid.

(#29) dchard válasza Béééla (#27) üzenetére


dchard
veterán

"Én "csak" az iparról tudok nyilatkozni, és az alapján a nagyon kevés információ alapján ami elérhető, lehet még az iparnak se felelne meg amit letettek az asztalra"

Ez igen. Kijelented hogy nagyon kevés az infó, ami alapján akár szar is lehet, vagy nem. Nagyobb semmit mondást csak vállalati meetingeken szoktam hallani.

Megnyugodtam, hogy a kávés, pogácsás példám nem sikerült túl erősre :)

A kedvenc mondatom mégis ez: " lehet még az iparnak se felelne meg"

Annak az iparnak, ami az ilyen küldetések során/közben kifejlesztett új technológiából húz hasznot, amit önmagától piacai alapon sosem tudott volna kifejleszteni. Fordítva ülsz a lovon. "Az ipar" baromi boldog lesz, hogy az ESA által kifejlesztett technikát ők majd jól eladhatják amikor kész lesz a hálózat, pedig lóf@sz közük sem volt például az ehhez szükséges kutatások finanszírozásához.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#30) hemaka válasza t72killer (#25) üzenetére


hemaka
nagyúr

Ahogy a karorak nagytobbsegenel is csak annyit csinalnak Svajcban, hogy az meg megfelejen a made in sviccerlandnak. ;)

(#31) Donki Hóte válasza dchard (#29) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Igazad van, itt csak a legkiválóbb szakemberek kérdezhetnek.

Ja, hogy ezek a kiváló szakemberek már korábban is elbaltázták a dolgokat?

Kevesebb szakmai felsőbbrendűség kellene és több józan ész :) Ha nem leszólnák a kritikusokat, hanem egy eshetőségként figyelembe vennék a véleményüket, akkor előbbre tartanának az ilyen nagy programok.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#32) t72killer válasza dajkopali (#26) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

:R

#30: ami elég mocsokság, a sokszor 5-6kCHF-es Brájtling árába azért beleférne, hogy az utsó csavar+bőrszíjdarabka normális bérezésű helyeken készüljön. De így működik a globalizáció:( (én meg inkább veszek kínait, az legalább eredeti :DDD)

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#33) dchard válasza Donki Hóte (#31) üzenetére


dchard
veterán

Szó nincs erről. A videóban is hangzik el kritikus kérdés, bár éppen nem a cikk által is érintett témában.

A probléma nem a kritikával van (főleg nem a jogos kritikával), csak vicces amikor olyanok ekéznek egy ilyen nagyságrendű projektet, akik egy konnektort nem szereltek fel életükben. Ráadásul olyan színvonalon, hogy "ménem tesztelték le jobban". Szerintem ilyen hozzászólásokra semmi szükség, és mostanában túl sok van belőlük mindenhol.

A linkelt topikban egy relatíve érdekes és értelmes beszélgetés alakult ki, bár ott is kevés ténnyel és forrással. ahhoz, hogy valaki például kijelentse, hogy két IF hiányzott a probléma elkerüléséhez, meg hogy egy mérés nem mérés...

Én mindannyiunknak azt kívánom, hogy valaha is részt vehessünk olyan "sikertelen" tudományos küldetésekben, mint a Galileo, vagy bármelyik futó projektjük.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#34) hcl válasza Cifu (#11) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nekem is inkább úgy hangzik, hogy nem "rövidzárlat", hanem inkább a bekapcsoláskor jelentkező áramfelvétel miatt nem tud egyszerre kettőnél több elindulni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35) Béééla válasza #06658560 (#28) üzenetére


Béééla
őstag

"Bocs, ott dolgozom, nagyon laikus lehetek.."
Akkor illene úgy megnyilvánulnod, mint akinek van tapasztalata.

és még "nem vagy funkcionális analfabéta" (majd bizonyítod hogy de).
Idézem tőlem: és inkább az érdekli a munkáltatót, milyen hasznos tudást szedett össze,
erre:"A jelek szerint egyébként elég szar, dilettánsokkal teli helyen dolgozhatsz. egy projekt beírásakor annak sikerességét honnan tudja egyébként bárki is?"

Egy szakmailag kompetens vezető a felvételnél esetleg belekérdez, mit tettél, milyen tudást szedtél össze. Én is beírhatnám hogy a "SEM tagja voltam, részt vettem a Schönherz Mátrix LED-esítési projektjében". hangzatos, ugye? Sikeres volt? Hogyne! 2 bites szürkeárnyalatos helyett talán 24bit RGB és emlékeim szerint négyszeres felbontás lett a projekt eredménye. Ráadásul visszakereshető! Amire viszont időm-energiám volt az az, hogy az újfajta rögzítősíneknek néztem utána és pont. Részt vettem vagy nem vettem? A szerinted kompetens vezető nedves álma lenne ez a sor, miközben pár óra gúglizás és néhány levélváltás volt az egész.

Mennyire volt sikeres projekt a Ford C344 második sori ülése? Ha beírom az önéletrajzomba, hogy dolgoztam rajta, lett belőle szabadalmam, mennyire tudod megítélni, hogy sikeres, vagy elbukott volt-e?
Almát a körtével, jólvan, erre tellett :DDD
Nem volt ám az egyiknek sajtóvisszhangja és került bele a történelemkönyvekbe, a másik meg egy sokadik apróság...

Két év alatt hetvenkettőből tíz állt le, egy újraindult. Nincs infó arról, mikor, esetleg valami földi utasítás feldolgozásakor, vagy máskor álltak le, két eltérő típus. Erre racionálisan gondolkodva, nem kocsma szinten böfögve sem a folyamatosant, sem a valami kimaradt az egyenletbőlt nem lehet rámondani.
Akkor ideje lenne a racionális gondolkodást elsajátítani.
Egyértelmű minta lehet nincs, vagy még nem vették észre. Ha rövidzárat emlegetnek, ami ki-bekapcsoláskor van, akkor az szerinted mi? Űrmanók vagy esetleges tervezési hiba?

Ennek ellenére veszélyesen gyorsan romlanak el az órák, ha ilyen ütemben folytatják akkor 15 éve múlva egyik se fog működn
Mondd, milyen plusz információid vannak, hogy ilyen fantasztikus kijelentéseket mersz leírni?
Úgy hívják, matek, talán hallottál róla. Az elérhető információkból az derült ki hogy X év alatt Y db. ment tökre, akkor ha így folytatja nagyon durván saccolható meddig kéne bírnia...

És tökéletesen ismered milyen tesztfázisok voltak, milyen tervezési kritériumok, milyen gyártási követelmények, milyen komplexitása van a rendszernek, tökéletesen tisztában vagy egy atomóra működésével, bonyolultságával, érzékenységével?
Akkor TE (és dchard is), mint Space-X alkalmazott, mivel támogatod meg a mondanivalód? (Egyedül Cifu mutatott hozzáértést valaha is a témában, de lehet neki ez a hobbija.) Melyikőtök milyen atomórán dolgozott, milyen műholdat épített, lehet sorolni vagy ha üres a lisa akkor ugyanezen a gondolatmeneten visszafele indulva elhúzni a csíkot! Mellény és arc az van, főleg kedves
@dchard
Annak az iparnak, ami az ilyen küldetések során/közben kifejlesztett új technológiából húz hasznot, amit önmagától piacai alapon sosem tudott volna kifejleszteni.
Persze, mert a szabadalmakat az iparnak jószívűen azonnal átadják, nem adózik egy cég sem amiből finanszírozzák ezeket a projekteket, nem fizetnek kutatókat SEHOL a világon a cégek csak elmennek a KutatAuchanba és leemelik az összes fejlesztést ingyen. Mondd, néha belegondolsz miket böfögsz be? (és még én vagyok a pogácsás, vicces az éjjeliőr szájából)

Bélabá

(#36) moha21


moha21
addikt

Az USA még mindig nem akarja, hogy másnak is legyen saját műholdja.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#37) Béééla válasza moha21 (#36) üzenetére


Béééla
őstag

Kicsit elkéstek akkor vele :D

Bélabá

(#38) moha21 válasza Béééla (#37) üzenetére


moha21
addikt

Katonai célra gondoltamés csak fricska volt . .-)
Ám fura, hogy mennyi ilyen atomára van már használatban és azok tökéletesen működnek, itt meg ennyi probléma van.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39) hcl válasza moha21 (#38) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az órák működésképtelenségét nem csak az óra hibája okozhatja. Van annak tápellátása, fűtése, stb. Szóval az óra gyártója csak segíthet megoldani azt, hogy a köré tervezett cucc hogyan okozhatja a nem induló órát.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#40) moha21 válasza hcl (#39) üzenetére


moha21
addikt

Nyilván n+1 oka lehet annak, hogy mi lehet a baj és nyilván nem én fogom megmondani mi is lehet. .-)

Csak mint átlagember azt hinném, hogy ez egy kiforrott dolog már, ezek szerint azért mégsem.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#41) hcl válasza moha21 (#40) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az atomóra az, csak egy műhold, aminek csak az egyik eleme az óra, meg nem kiforrott, és bonyolult :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#42) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Nem értek az atomórákhoz, de egy olyan eszköznél, amit csak "távjavítani" lehet nagyon limitáltan - biztos beépítenek komoly távdiagnosztikai, öndiagnosztikai elemeket, vagyis remélhetőleg nem csak a hasukra ütve találgatnak arról, hogy mi lehet a gond.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#43) LittleShark


LittleShark
tag

Sziasztok!

Vajon nálunk is ezért van az alábbi anomália az órákkal?

3 kvarcóránk is van a lakásban. Ezek mind az internetes időhöz lettek beállítva.
Egy reggel mikor felébredtem mindegyik óra kb 3 percet siettet az aktuális internetes időhöz képest.
(UPC, Digi, TV adások és a városi templomóra is az internetes idővel megegyezően működtek.)
Körülbelül egy hete fordított a helyzet, most 3 percet késnek a faliórák.

Ezt így meg lehet csinálni? Össze - vissza állítgatják az internetes időt?
Akinek nincs rendes órája, annak fel sem tűnik ez az ingadozás? (Internetes kütyük ugyanis azonnal szinkronizálnak.)

[ Szerkesztve ]

• Passzív Jövedelem: trker.com/go/158124 • • •

(#44) kymera válasza Cifu (#11) üzenetére


kymera
senior tag

Gondolom a tesztek során figyelnek az esetleges zárlatokra is :) Akkor most hogy is van ez ? Valaki valamit benézett vagy a soknemzetes építésnek köszönhetően esetleg valaki hüvelykben mért centi helyett ? :D

1151,AM4,1366,2011, - Lapok,procik,vinyók,tápok,vga-k -akciósan. - 70-2340239

(#45) LittleShark válasza kymera (#44) üzenetére


LittleShark
tag

A Hubble tükrét is félrecsiszolták annak idején.

• Passzív Jövedelem: trker.com/go/158124 • • •

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.