Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Plazmacucci


Plazmacucci
félisten

Annyi mindent tudnak már ezek az NPU-s Huawei procik, csak az a fránya 4K60 nem csúszik neki.

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#2) robohw


robohw
aktív tag

Idézet a cikkből:

"mesterséges intelligencia, amely az átlagemberek zöménél automatikusan sci-fi asszociációkat indít el, az öntudatra ébredő és az emberiséget elpusztító gépekkel a legvégső esetben.

Erről nem csak hogy szó nincs, hanem a jelenlegi technológiai tudásunk fényévekkel el van ettől maradva, szóval nem kell rettegni attól, hogy elindult egy olyan folyamat, aminek belátható időn belül az a vége, hogy a telefonunk hirtelen átveszi az irányítást a mindennapjaink felett."

Hát, erre azért én nem mernék fogadni. :N

My own programming language: http://www.robomax.online

(#3) pusszycat


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Jó dolog az NPU nem lassul be a telefon, legalább is nekem a Huawei nem lassult be 1 év alatt sem. :)

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#4) INGJOKE


INGJOKE
veterán

snapdragon 845-be is van ilyen biztos ezért nem lassul be soha a telefonom...:D

(#5) #24536576 válasza Plazmacucci (#1) üzenetére


#24536576
törölt tag

A fejesük megmondta a tutit. Sok memóriát igényel a 4K60. :DDD A telefonjaik meg csak FHD-k, azon nem látszik a különbség. :D Biztos nem TVn néznék vissza a felhasználók... 🤦🏻‍♂️

[ Szerkesztve ]

(#6) Dovloran


Dovloran
senior tag

Nagyon jó cikk, köszönjük szépen, sajnos csak az a szomorú, hogy ezeket a tényleg fantasztikus mérnöki fejlesztéseket olyan hülyeségekre használják az emberek, mint például a közösségi média. Ezekhez a dolgokhoz nem kell csúcstelefont venni...de hát ez a generációnk.

Samsung Galaxy Y ~ LG Optimus F6 ~ Apple iPhone 4S - iOS 6.1.3 ~ Apple iPhone 5S ~ Meizu M6 Note ~ Lenovo S5 Pro ~ Umidigi S5 Pro ~ Google Pixel 6a - GrapheneOS

(#7) Tschubi


Tschubi
tag

Köszönöm! Ez hiánypótló cikk! :C

(#8) axioma válasza Dovloran (#6) üzenetére


axioma
veterán

Jo kerdes, hogy aki surun cserelgeti a telefonjat az gyakorlatilag csak tanitgatja a telefonjat?
Btw a machine learning erdekes, de az elso otlet (macskafelismeres 64x64 pixelbol, fotok utan a rajzmacskat is felismerte) utan csak a rengeteg matrix latszik, meg azzal kiserletezes, hogy melyik tipusu adatokkal kell etetni... a fotonal nem gond de idosorok elemzesere befolyasolo valtozasok beletervezese(!) nelkul nem lehet jo eredmenyt hozni. (Ld. Harry Sheldon es az Oszver).

Ja termeszetesen kosz a cikket, a ML hw es mobilos felhasznalasok mibenletet nem tudtam!
Mondjuk abban nem lennek biztos, hogy ML van az otthon vagyok vagy meddig alszom adatok mogott, vagy ha megis, akkor is feleslegesnek tunik, max. proof of concept miatt hasznos.

[ Szerkesztve ]

(#9) Stabi83 válasza robohw (#2) üzenetére


Stabi83
senior tag

Az én telefonom folyamatosan az életemre tör...
Reggelente kiver az ágyból, zaklat amikor épp nagyon nem kéne, de mellé hülye is mert nem tudatosul benne hogy egyszer egy szép pillanatomban kitépem a szilíciumba ágyazott mesterséges lelkét ezekért az atrocitásokért.

Mate 20 Pro -> iPhone XS Max -> Note 10+ -> OP 7T Pro + CAT S61-> Z Flip

(#10) jonnyjoker01


jonnyjoker01
veterán

Köszönjük a cikket! Nagyon jól össze van rakva és egyszerűen megérthető, hogy az "AI" hogyan is működik a mai telefonokban. :R

@robohw: ahhoz, hogy működő AI-t csináljunk jobban kéne ismernünk az emberi agyat ;)

[ Szerkesztve ]

Üdv. Johnny

(#11) somogyib


somogyib
őstag

Nagyon jó és érdekes cikk. :R

Erről a captcha-k jutottak eszembe. Ahogy a cikkben is szó van róla, a képelemzés fontos része az AI-nak, de amíg egy ember számára egy egyszerűen megfejthető captcha-t a gép nem tud értelmezni, addig szerintem nem beszélhetünk mesterséges intelligenciáról.

Szóval amíg nincs megfelelő algoritmus addig marad a gépi tanulás meg a bruteforce megoldások.

A captcha-król meg az jut eszembe, hogy a Turing-teszt arról szól hogy egy ember meg tudja-e különböztetni hogy egy géppel kommunikál-e, a captcha-k használatával meg egy "gép" akarja ugyanezt megtudni rólunk. :)

(#12) axioma válasza somogyib (#11) üzenetére


axioma
veterán

Turing-tesztre: :C

(#13) Cathulhu


Cathulhu
addikt

Az az igazsag a klasszikus ML modszerek (szimpla neuronhalok, dontesi fak, stb) mar gyakorlatilag egy kenyerpiriton is trenelhetok, mar nem olyan a helyzet, mint 20 evvel ezelott, nem beszelve a kiertekelesrol. Szoval ezeknek nem igazan van szukseguk NPU-ra.
Amik leginkabb igenyli a vasat tovabbra is azok a mely, konvolucios halok, amiket a kepanalizisre hasznalnak. Ott viszont brutalisan el tudnak szallni a hardverigenyek, es a nagyon limitalt NPU-k csak nagyon limitalt feladatokra foghatok be. Ha komolyabb dolgokat akarunk csinalni, ugyis a GPU-t kell hasznalni, szoval en a huawei marketingjevel szemben nem feltetlen vagyok meggyozve az NPU-k hasznarol a SoCban, inkabb azt mondanam ugy kell keresni nekik a feladatot, hogy meg lehessen indokolni a jelenletuket. Inkabb a standard GPU-kat kell dedukciora optimalizalni (csomagolt 8 es 16 bites muveletek, tensor core-ok mintajara osszedrotozott matrix operaciok, stb).

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#14) whYz válasza Plazmacucci (#1) üzenetére


whYz
addikt

Az a vicces, hogy a kirinek NPU-val is lassabbak AI-ban mint a snapdragonok NPU nelkul. :C

Sajnos huawei user vagyok.

[ Szerkesztve ]

(#15) Mr.Silkó válasza pusszycat (#3) üzenetére


Mr.Silkó
veterán

Miért, már nem tud hova lassulni? ;]

Troll OFF.

(#16) this is life válasza whYz (#14) üzenetére


this is life
Ármester

A qualcomm soc-ék is rendelkeznek al,npe képeséggel,modullal a qsd 660,820-tól felfelé az összes 8xx soc tudja eme "hanyagolhatatlan" ficsört .qualcomm al bár az előnyét nem igazán érezni.

Aztán a szomszéd tehenének, hogy szolgál az egészsége?

(#17) whYz válasza this is life (#16) üzenetére


whYz
addikt

Ha 820-tol tudjak ezt akkor miert reklamozza ugy a huawei, hogy a kirin 970 az elso npu-val rendelkezo chip? Aztan az AI tesztekben meg a kirin 970 szepen elhasal.

(#18) this is life válasza whYz (#17) üzenetére


this is life
Ármester

Valamivel el kell adni a terméket :) ,inkább csak marketing fogásként kell értelmezni az AL képességet .
Hátránya nincs ,az előnyét pedig nem tapasztalom qsd835-ön. Legfeljebb az AL képességet tesztelő programoknál , ott a 845 és a kirin is erősebb. (kép, írás ...stb felismerésnél). Vsz csak mókusvakításra jó .

Ui.: Ahol szerepet játszhat az AL ,az a kinai pont/bónusz rendszer (nem csodálkoznék ha a belpiacos telefonjaik az npu-val karöltve jelentgetnének x-y adatbázisba ) .

[ Szerkesztve ]

Aztán a szomszéd tehenének, hogy szolgál az egészsége?

(#19) pusszycat válasza Mr.Silkó (#15) üzenetére


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Nem nem. Úgy megy mint első nap,pont olyan pörgős. De nem is tömöm meg fullra a belső mem. és nem rakok fel mindenféle jöttmentfingós app-ot. :)

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#20) gusthy


gusthy
veterán

Már a cikkben is bosszantó, ne szaporítsuk a kommentekben: nem neuronháló (olyan az emberi agyban van), hanem _neurális_ háló.

(#21) Giovan! válasza gusthy (#20) üzenetére


Giovan!
addikt

Nekem amúgy az összekapcsolódó idegsejtek csoportja is neurális hálóként maradt meg, de régen volt az a 11.-es bió, az igaz :D

Speak softly and carry a big stick, you will go far.

(#22) Mr.Silkó válasza pusszycat (#19) üzenetére


Mr.Silkó
veterán

Nem tudod, mit hagysz ki így. :D

(#23) e-newsee válasza this is life (#18) üzenetére


e-newsee
addikt

Csak azért szólok, mert 3x is leírtad, az nem "L" betű, hanem egy nagy "i" (mint Intelligence). ;]

"Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

(#24) this is life válasza e-newsee (#23) üzenetére


this is life
Ármester

Thx , valamiért az AL maradt meg bennem nem pedig az artificial intelligence rövidítése . Amugy pedig az ai név használatától hányingerem van , gyermekem anyja az anyóst nevezi így 🤑🥵 , talán ezért szimpatikusabb az al megnevezés . 😀
Meghallom az ai szót és a hátamon feláll a szőr , mint a macskának .

[ Szerkesztve ]

Aztán a szomszéd tehenének, hogy szolgál az egészsége?

(#25) pusszycat válasza this is life (#24) üzenetére


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Jó legyen AL csak mond meg mi az L. :)

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#26) this is life válasza pusszycat (#25) üzenetére


this is life
Ármester

Az L betüt nem különítenem el az A-tól , úgy több értelmet nyerhet . Az AL = ál , ergo nem valós hanem müvi ,mesterkélt,mesterséges intelligencia . De egy betűn nem fogunk összeveszni .

Aztán a szomszéd tehenének, hogy szolgál az egészsége?

(#27) somogyib válasza this is life (#26) üzenetére


somogyib
őstag

Jajjj! Ez az L betű magyarázkodás nekem nagyon erőltetettnek tűnik. Valld be, nem tudtad hogy az AI minek a rövidítése. ;)

#24 ha meg annyira zavar az ai megnevezés, akkor inkább használd a magyar MI rövidítést, de ne egy kitalált valamit, aminek semmi értelme. :R

[ Szerkesztve ]

(#28) beyruth82


beyruth82
veterán

Szerintem ez egy hatalmas bullshit.Nagy hájp volt anno a mate 10 pro npu egysége meg általában a huawei machine learning-je körül de én ezt soha sem éreztem a gyakorlatban.Több mint 1 éves a mate 10 pro-m és nem lassult tényleg sőt az aksi kapacitása sem csökkent semennyit.Ugyan ez viszont elmondható volt az előző xiaomi mi 5s plus telefonomról is....
Az viszont biztos,hogy olyan alkalmazásokat amiket napi szinten sokat használok(tehát rendszeresen minden áldott nap sokat) bezárja a rendszer,nem tartja a ramban állandóan újra kell nyitni :F
Annyira intelligens az AI a mate 10 proban hogy 1 év és 5 hónap alatt sem volt képes megtanulni melyik alkalmazásokat használom minden nap, sokszor. :DDD :DDD :DDD

(#29) this is life válasza somogyib (#27) üzenetére


this is life
Ármester

Tudtam hogy ai , de valamiert az aL jobban kézre ,nyelvre esik . De azert az elején volt nemi képzavar AL vagy AI téren . Ettol függetlenül az ai szó nálam szitok szó (ezt vér komolyan írom). A VK-t nem is vagyok hajlandó így szólítani . De ez egy másik történet .
Egyébként ezt a MI dolgot csak marketing fogásnak tartom, kb semmi előnyét sem látni. A kamera mókolást nem tartom előnynek . Számomra akkor nyer értelmet a MI ha reggel lefőzi a kávét és ágyba is hozza 😀.

[ Szerkesztve ]

Aztán a szomszéd tehenének, hogy szolgál az egészsége?

(#30) whYz válasza this is life (#29) üzenetére


whYz
addikt

A google home nekem mar lefozi a kavet reggel, bar nem hozza agyba. Plusz felkelt, felkapcsolja a lampat, elmondja a hireket, idojarast, forgalmat a munkaba, beallitja a homersekletet stb. Az autot is bemelegitene ha lenne. Azert mar ez is valami. :)

[ Szerkesztve ]

(#31) this is life válasza whYz (#30) üzenetére


this is life
Ármester

De az nem a MI érdeme ,hanem az automatizált otthoné. Google vagy egyébb asszisztens beépítésével . Gondolkodtam hasonlón én is , de távol tart a netre kötött lakás gondolata, tudom rasberryvel a falakon belül lehet tartani a dolgokat.

Aztán a szomszéd tehenének, hogy szolgál az egészsége?

(#32) whYz válasza this is life (#31) üzenetére


whYz
addikt

Igy van, ezt elfelejtettem megemliteni, hogy a ezeknek a tobbsege csak egy sima script gyakorlatilag. Viszont van benne valami minimalis "AI", ugyanis be tudja tanulani a szokasaimat, hogy mikor kelek, mikor megyek dolgozni es milyen utvonalon es ezek szerint modositja a forgalmi jelentest stb...

(#33) e-newsee válasza this is life (#24) üzenetére


e-newsee
addikt

Lerövidül a világ...
Ajándék -> ajcsi -> aji -> ai :D

"Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

(#34) this is life válasza e-newsee (#33) üzenetére


this is life
Ármester

A kedvencem a nincs mit helyett a Nm :DDD

Aztán a szomszéd tehenének, hogy szolgál az egészsége?

(#35) e-newsee válasza this is life (#34) üzenetére


e-newsee
addikt

Szegény Newtonméter, ha tudná, mire használják, forogna a sírjában. :DDD

"Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

(#36) gusthy


gusthy
veterán

Csak a pontosság kedvéért a cikkhez: A tisztán szoftveres megoldást a Huawei a Mate 9-ben vezette be, a Mate 10-ben már van NPU.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.