Hirdetés

2022. december 5., hétfő

Gyorskeresés

(#1) TheLázs

TheLázs
csendes tag
LOGOUT blog

Én is 1660-at vetettem ennek alá, de nálam az alacsonyabban hőmérséklet és hosszabb élettartam volt a cél. Nálam nem változott érdemben a teljesítmény, órajelekhez nem nyúltam. Többnyire bekapcsolt vsync mellett játszom, így tovább kímélve a technikát. 5-7 fokot sikerült fogni a kártya hőmérsékletén. A ház hátulján is ejtettem egy kisebb módosítást, hogy szabadabban nyomja ki a levegőt. Ezzel együtt már 10 fok felett van A különbség.

"Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít” – Örkény István

(#2) PuMbA válasza TheLázs (#1) üzenetére

PuMbA
titán

VSync-nél arra vigyázz, hogy limiteld az fps-t, mert az input lag nagy lesz:

vsync ON uncapped: 98ms
vsync ON capped: 48ms (50ms reduction, which is 3 frames less latency; 16.7 * 3)
vsync OFF capped: 34ms
gsync capped: 39ms

A VSync-et amúgy kerülni kell, ha lehetséges, mert a legrégebbi, legelavultabb technika.

[ Szerkesztve ]

(#3) AuraSync válasza PuMbA (#2) üzenetére

AuraSync
senior tag
LOGOUT blog (1)

"A VSync-et amúgy kerülni kell, ha lehetséges, mert a legrégebbi, legelavultabb technika."

Kivéve ha van G-Sync-e az illetőnek mert akkor a V-Sync-et ugyan úgy be kell kapcsolni, de a driver-ben a Monitortehnológiát G-Sync-re kell állítani és akkor a V-Sync G-Sync-ként fog üzemelni. :)

Természetesen én is limitálom az FPS-t. :K

S21 Ultra 5G / Galaxy Fit2 / GTR 3 Pro / Q80T 65" / Crusher EVO / 12600K / RTX 3080 / SBZ / R2850DB

(#4) GreatL

GreatL
senior tag

Mivel egy videokártya - egy év, így túl sok jelentősége nincsen az alulfeszelős dolognak. Főleg amióta az nVidia lekorlátozza a feszültséget, még annyit sem enged meg amennyit egy komolyabb léghűtéssel röhögve tudna.

Intel Core i9-9900K víz | 32 GB | GBT RTX 3080 Ti Gaming OC | 48" LG C1 TV | Samsung Galaxy S22+ 256 | Pocketbook Inkpad 3 Pro

(#5) MasterDeeJay

Jómagam is undervolt párti vagyok. Jópár kártyánál szinte kötelező az undervolt. Korábban Vega, FuryX és társainál igen jótékony hatással volt mindenben az alulfeszelés mert a nagyobb bonyolultabb kártyák messze érzékenyebbek a hőmérséklete amit legegyszerűbben tényleg alulfesszel és okosan belőtt venti profillal el lehet érni.
Új kártyáknál nem tudom mi a helyzet, minőségileg amúgy is hulladékot gyártanak pár éve és hála az UEFI-s secure bootos baromságnak már biost sem lehet rendesen írni. Inkább a fix bios csere híve vagyok bár való igaz nem veszélytelen.
Undervoltnál egy fontos dolog van, a ventiprofil soha ne legyen 0 rpm. Mert az egy dolog hogy a GPU kevésbé melegszik ha a körülötte lévő alkatrészek meg megfőnek. Leginkább ott veszélyes ahol a többi alkatrész (vmem, vrm) külön bordán (rosszabb esetben hűtetlenül) van azaz nem a GPU bordáját melegíti és így semmi kontrol nincs a hűtésükhöz. Mai kártyák ventijei elég halkak ahhoz hogy minimális fordulaton ne zavarjanak senkit.

[ Szerkesztve ]

The Glorious Xeon Gaming Master Race :) Master of chinese x79/x99

(#6) AuraSync válasza GreatL (#4) üzenetére

AuraSync
senior tag
LOGOUT blog (1)

Hát nem tudom a fesz korlátozást most pontosan mire érted plusz vagy mínusz irányban, de nem tudom elképzelni, hogy egy 3080Ti-t hova kell már tuningolni. :DDD
Ha az valamit nem visz akkor egy 3090 sem fogja vinni.
Több FPS-t nyernél azzal ha lecserélnéd azt a régi CPU-t: [kép]

Am nem a VGA-k teljesítményével van a baj hanem a f.sul megírt játékokkal amik optimalizálatlanok és nem tudják kihasználni az erőforrásokat.

Ha egy igazságos világban élnénk akkor egy 3060Ti is elég lenne 4K 60FPS-re.

Mindenesetre nálam működik a fesz csökkentés az biztos, legalább is ennél a VGA-nál. :K

MasterDeeJay:
Köszi a tippet, nálam is 0RPM volt de most beállítom. :R

[ Szerkesztve ]

S21 Ultra 5G / Galaxy Fit2 / GTR 3 Pro / Q80T 65" / Crusher EVO / 12600K / RTX 3080 / SBZ / R2850DB

(#7) GreatL válasza AuraSync (#6) üzenetére

GreatL
senior tag

Nem nyernék vele semmit mert UHD-t használok, nem wqhd-t mint ami a képen van.

[ Szerkesztve ]

Intel Core i9-9900K víz | 32 GB | GBT RTX 3080 Ti Gaming OC | 48" LG C1 TV | Samsung Galaxy S22+ 256 | Pocketbook Inkpad 3 Pro

(#8) AuraSync válasza MasterDeeJay (#5) üzenetére

AuraSync
senior tag
LOGOUT blog (1)

Ehhez a teszt beállításhoz mit szólsz?

Amúgy miért nem tudom lejjebb vinni mint 30% mikor a VGA-n van 0RPM mód is?
Így azért van hangja IDLE is... :(((

A fan speed update-hez jó az 5000?

(#9) MasterDeeJay válasza AuraSync (#8) üzenetére

Nem tudom mennyi egy ilyen kártya ajánlott hőmérséklete. Nyilván egy bizonyos szintig érdemes csak hűteni.
Nekem egy régi TitanX-em van az olyan 70-80 fok között érzi jól magát (boost az felett már instabil) De van olyan kártyám is amit 70-75 fok alá kell vinni (jellemzően Fiji gpu-k).
RPM vezérlés lehet többféle, szoftveres mód lehet nem támogatja a 0 rpm-et és totál más tartományban vezérel ezért hangos idle-ben is.
Fan speed update az gondolom mennyi idő alatt váltson, 5 másodpercenként változtatja az jó lehet.

[ Szerkesztve ]

(#10) AuraSync válasza MasterDeeJay (#9) üzenetére

AuraSync
senior tag
LOGOUT blog (1)

Hát én ezt a venti hangot biztos nem fogom hallgatni amikor éppen böngészek. :N
Megy vissza 0RPM-re.
Nyilván ki van az tesztelve, hogy ne haljanak be az alkatrészek a VGA-n ha éppen nem kapnak aktív hűtést, na meg ott a 3 év gari, 2 év múlva úgy is cserélem a VGA-t.

Még a CPU hűtésnek kéne valami venti profilt kitalálnom mert azt is sokallom IDLE, a Silent módba meg nem bízok félek, hogy felmelegedik a víz az AIO-ba.

(#11) MasterDeeJay válasza AuraSync (#10) üzenetére

Kitesztelve? Otthoni kategóriában jó ha gariidőt kibírja.
De ha nem hosszú távra tervezed akkor totál mindegy.

(#12) AuraSync válasza MasterDeeJay (#11) üzenetére

AuraSync
senior tag
LOGOUT blog (1)

Emlékezzünk vissza a 95 fokos Radeon kártyákra amik a mai napig mennek.

De vannak a listában egyéb szépségek is.
Az én VGA-mat még 75 fokon nem láttam.
A 72-t elérte de akkor még nem volt Undervolt.

Szal nem kell ettől megijedni MesterDJ. :N

Amúgy ha nem kell a 120FPS valakinek akkor akár gyári órajelre is belőheti a VGA-t mélyen alul feszelve na ott akár 100W fogyasztás csökkenést is tapasztalhat. (teszt oldalon láttam)

(#13) MasterDeeJay válasza AuraSync (#12) üzenetére

Alig van működő nem javított régi kártya ebből a listából. Ezek amúgy is közel 10 éves kártyák, hűtve is lutri hogy mit bírnak majd. Az aprón lévők nagyrésze már javítva volt, neppereknél lévők szinte biztosan.
78xx,79xx, 270,280,370,380-ek hullottak el nagy számban GPU forrasztás miatt, illetve vrm is döglött rendesen a hűtetlen példányokon.
Titán 1-ből nem látni amúgy se sokat. (nekem amúgy Tesla M40-esem van moddolva TitanX(M)-re monitor frissítésén használom 75fps-el a régi játékaimat amihez bőven sok, de van itthon titan1-esnek megfelelő teslám is K20C).
GTX770-esből is inkább csak rosszak vannak mint jók.
Egyedül a 6950-6970 az amiből kevesebb talán a rossz. (csak dx12-höz moddolt driver kell, így mai használatra nem igazán jó)
Volt gyári egyslotos refhűtős HD4850-esem ami tényleg 90 fok felett ment, hullott abból is sok, kukából jópár került elő.
Meg ugye itt nem csak a GPU-ról van szó hanem minden egyéb más alkatrészről is.
75 fok amúgy teljesen jó ha a többi rajta lévő dolog nem melegszik jobban.
Amúgy kicsit off de nincs bajom a használt hardverekkel, gépen nagy része használtból van építve de ki lehet néha fogni új kártyákat is használt árba csak reszelni kell őket kicsit (lásd blogom Mi8 és 9300x2) Mondjuk nekem az egész gépen nem ér annyit mint egy RTX3080-as :), 86eft volt az M40-es tesla kb GTX 1070 szint felett van húzva ami nekem bőven elég.

[ Szerkesztve ]

(#14) Hellwhatever válasza AuraSync (#3) üzenetére

Hellwhatever
aktív tag

Ha van G-Sync kerülendő a V-Sync.

Max. FPS-t kell korlátozni driverben vagy RTSS-ben G-Sync max tartomány -1-re (esetleg -2-re ha gyakran kiugrálna belőle), a többit a monitor és a VGA megoldja.

[ Szerkesztve ]

9900KS @ 5.0Ghz • Gigabyte Z390 Aorus Master (rev. 1.0) • 4x8 Gb Patriot VIPER 4 DDR4 3400 MHZ CL16 • Gigabyte RTX 2080S WINDFORCE OC (rev 2.0)

(#15) AuraSync válasza Hellwhatever (#14) üzenetére

AuraSync
senior tag
LOGOUT blog (1)

Már egyszer fent leírtam, de leírom mégegyszer utoljára, hogy ha a Monitortechnológia G-Sync-re van állítva akkor a játékban bekapcsolt V-Sync G-Sync-ként fog működni.
Nincs egyszerre a kettő, vagy ez vagy az megy.

Van olyan game ahol ha nem kapcsolok V-Sync-et egyszerűen nem megy a VRR a TV-n.
Igen jól látod.
Nem G-Sync kompatibilis TV-n tolom a G-Sync-et.
Durva mi? :Y

Ebbe jobban nem megyek bele én látom mit csinálok és nincs semmiféle input lag meg fps csökkenés a fent leírt megoldás során.

RTSS legyen az akármi meg soha nem kellett a TV végzi a dolgát rendesen 119FPS-re korlátozva driver-ben.

RivaTunerStaticServer meg csak monitorozásnak van használva már ha az egyáltalán az RTSS.

[ Szerkesztve ]

(#16) Viktor77 válasza Hellwhatever (#14) üzenetére

Viktor77
félisten

G-sync (és Freesync) mellé is kell a V-sync. Tévhit, hogy nem.

[ Szerkesztve ]

SAMCRO

(#17) Hellwhatever válasza AuraSync (#15) üzenetére

Hellwhatever
aktív tag

Igen az RTSS az a RivaTunerStaticServer, szerintem ezen a részen egyről beszélünk. :K

Én úgy tudom hogy V-Sync esetében a GPU vár a monitor vblank-jára a képszámítással, VRR-nél (G-Sync, FreeSync, akármi) pedig a GPU állítja a vblank-ot és nem vár semmire ergo fölösleges a V-Sync. De lehet én tudom rosszul, segíteni akartam csak. ;) (Válasz #16-ra is.)

9900KS @ 5.0Ghz • Gigabyte Z390 Aorus Master (rev. 1.0) • 4x8 Gb Patriot VIPER 4 DDR4 3400 MHZ CL16 • Gigabyte RTX 2080S WINDFORCE OC (rev 2.0)

(#18) Viktor77 válasza Hellwhatever (#17) üzenetére

Viktor77
félisten

[link]

SAMCRO

(#19) Urby66

Urby66
aktív tag

Most AMD kártyám van, szóval higgyük el amit maga a gyártó javasol:[link]
Eszerint a driverből be kell kapcsolni mind a freesync-et mind a vsync-et.
A freesync határokon belül így a freesync fog működni, azon kívül pedig a vsync így nem lesz képtörés. Ha nem szeretnénk a vsync miatti nagyobb lag-ot magasabb FPS esetén, akkor célszerű a monitor maximális frissítése alá korlátozni párral a képkockasebességet. Így felfelé nem fog kiesni a játék a freesync tartományból.
Lefelé persze még kieshet, ekkor vegyünk erősebb gépet! ;]

(#20) Viktor77 válasza Urby66 (#19) üzenetére

Viktor77
félisten

Így van, röviden ennyi a lényeg.

SAMCRO

(#21) GreatL válasza Hellwhatever (#17) üzenetére

GreatL
senior tag

rivatuner statistics server

(#22) Danex válasza AuraSync (#10) üzenetére

Danex
addikt

fan off-al igazából csökkenthető a hőingadozás a GPU-n, mivel lehet a fix 30% min fan az idle visszahűti 40fokra, majd játék 70-75-80fok megint.

Fanoff-al meg ha 55 fok körül lekapcsol akkor máris csak ilyen 20 fok ingadozás van a 40 fok helyett. Ventilátor se kopik annyit talán (nem tudom az indulás mennyivel koptatja jobban), ha a gpu meg ilyen 55fok körül csücsül akkor azért még a többi komponens nem izzik vélhetően.

+ egy kondit, ventilátort még mindig könnyebb cserélni/cseréltetni mint sem GPU-t reflow-ozni.

(#23) AuraSync válasza Danex (#22) üzenetére

AuraSync
senior tag
LOGOUT blog (1)

GPU nálam IDLE így néz ki 21 fokos szobában:

Terhelésen meg:

(#24) bobalazs

bobalazs
veterán
LOGOUT blog

Azé jó nagy szégyen ez 2022ben hogy a gyártók genyósága miatt szénné húzott teljesítményre gyúrt végéák nem lehet akár windowsban egy klikkes megoldással külső progi nélkül alap - szerényebb fogyasztást beállítani, ami nincs szénné húzva.

(#25) Danex válasza bobalazs (#24) üzenetére

Danex
addikt

AMD-nél a gyári alkalmazásban van undervolt mód. De én amúgy inkább úgy látom ezt, hogy a gyártók algoritmusok által többet hoznak ki az adott termékből és sokkal több ember van akinek többet jelent a plusz teljesitmény az adott pénzéért mintsem hogy halkabb legyen.

Akinek az utóbbi fontos az vagy ért annyira hozzá hogy egy msi afterburnerben lehúzza a powerlimitet (legalább ilyen szinten, ha az undervolt nem is játszik mert tesztelgetős) vagy alapból egy jobb hűtéssel rendelkező példányt vásárol.

(#26) AuraSync válasza Danex (#25) üzenetére

AuraSync
senior tag
LOGOUT blog (1)

A jobb hűtéssel sem lehet a végtelenségig elmenni mert pl egy EVGA RTX 3080 TI FTW is 77 fok terhelés alatt.
Az vagy azért van mert "halk" a hűtés ergó nem hűt rendesen vagy mert ennyit lehet jelenleg levegővel megoldani.
Ja és ezek mind 20 fokos helyiségekben vannak mérve.
Nálam 30-32 fok szokott lenni a szobában nyáron.

A többség kártyája 72 fok körül van terhelés alatt 3080 Ti-nél.

Ha csökkentenek a zajon akkor melegebb lesz a kártya nem lesz boost ergo nem lesz teljesítmény.

A halk hűtésre a jó teljesítmény mellett vagy full víz a megoldás vagy egy ilyen VGA-t kell venni: [link]
(és én vennék is ha lenne rá 1 millám)

(#27) kenand válasza AuraSync (#10) üzenetére

kenand
veterán

Ha 20-3%-on pörög nincs hangja a ventinek

(#28) AuraSync válasza kenand (#27) üzenetére

AuraSync
senior tag
LOGOUT blog (1)

Igazad van te jobban hallod ezt mint én itt a szobámban. :))
Nincsen hangja = Nem forog.

Sajnos nekem nem EVGA, Asus vagy MSI-m van csak egy "sz@r" Gainward aminek igen is van hangja 30%-on.

Ha nem hiszed el csinálhatok róla videót csak egy szavadba kerül. :R

Várjá most nézem mit írtál. 20-3%? Ez most 20-30 akart lenni vagy 20 és 3%?
Lehet hogy 3-20% között "nincsen" hangja de a minimál amire be tudom lőni MSI-vel az biza 30%.

(#29) Fred23

Fred23
nagyúr

Az undervolting felfedezése nekem abból a korból ismerős, mikor még kardfogú tigrisek elől menekültünk, és mamutokkal játszottunk. :D

[ Szerkesztve ]

(#30) AuraSync válasza Fred23 (#29) üzenetére

AuraSync
senior tag
LOGOUT blog (1)

Jó de nem mindenki 75-be született mint te. :DD :DDD

(#31) kenand válasza AuraSync (#30) üzenetére

kenand
veterán

20-30%-ra gondoltam. Természetesen van hangja, de nem zavaró. Házventikek, CPU venti(k)nek is van hangja, de hacsak nem htpc-ről van szó, nem gond.
De ha ennyire zavar vegyél passzív hűtésű vga-t.

(#32) Fred23 válasza AuraSync (#30) üzenetére

Fred23
nagyúr

A 75-ösök vén phaszok, én annál fiatalabb vagyok. :DD

(#33) #16939776

törölt tag

Ha valaki netán v-sync off mellett játszik, magas fps-el, az okozhat magának egyenetlenebb képtörést, esetleg hullámzàst, ha a kelleténél több feszültséget sikerült elvenni a gpu-tól. Ekkor ugyan még nem hibázik, de már dadogni kezd amitől egyenletlenné válik a frame time. Ez már -50mv-nál vagy hamarabb szembejöhet.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2022 PROHARDVER Informatikai Kft.