Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) zsid válasza arnyekxxx (#199) üzenetére


zsid
senior tag

"a felesleget rakjuk bele ami nem kell senkinek abban a pillanatban így a pillanatnyi értéke éppen 0"

Az a baj, hogy szigorúan véve nálunk nincs felesleg ( ezért sem értem a Paks2 koncepcióját). Mi éjjel, nappa, télen, nyáron importra szorulunk mert nem tudunk annyit termelni amennyire szükségünk volna. Teljesen más a szivattyús erőművek rendszerbe integráltsága az olyan országokban, ahol túltermelés van és nettó exportőrök (pl Ausztria, Svájc vagy épp Németország abban a megszaladt esetben amit említettél, amikor a piaci áramár mínuszba ugrott ). Amikor folyamatosan éjjel-nappal 1200-2500MW-nyi termelési hiány van akkor a szivattyús erőművel jobb esetben csak az export mértékét tudjuk korrigálgatni, arra meg tényleg qrva drága megoldás.

Ez pl nem túl régi kép:

Ez meg az aktuális:

Ahhoz durván nagy fotovoltaikus kapacitás beépítésére lenne szükség, hogy ebben a helyzetben így nyáron legyen maradék áram a tározós erőmű feltöltésére. Nem a tározós erőmű koncepcióját ellenzen, csak ebbe a környezetbe szerintem nem nagyon lehet beilleszteni, ahhoz jóval többet kellene termelnünk.

Azt nem értem, hogy ha évek óta ehhez hasonlóan sz@r a helyzet és folyamatosan fél-másfél atomerőműnyi az importunk, akkor a 2000MW-os paksit miért 2400MW-tal akarjuk leváltani, amikor igazéból a 3600MW is csak tűzoltás lenne...

<tRucKdriFteR>

(#202) dabadab válasza zsid (#201) üzenetére


dabadab
titán

Az a baj, hogy szigorúan véve nálunk nincs felesleg ( ezért sem értem a Paks2 koncepcióját).

Nem értem, hogy mit nem értesz :) Paks 2 koncepciója simán annyi, hogy az elöregedett atomerőművet egy újabbra cserélik.
Az mondjuk én se értem, hogy miért csak 2 GW-ra és miért nem kap a szekunder kör Heller-Forgókat.

szerk: á, közben végigolvastam a hozzászólásodat :)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#203) zsid válasza dabadab (#202) üzenetére


zsid
senior tag

Nekem sem tiszta, mert Visontán vagy Mohiban megérte Heller-Forgókat telepíteni, akkor Pakson is megérné. Azt sem bonyolultabb kibetonozni, mint egy stadiont.. :DDD

Az ablakom pont egy atomerőműre néz, mókás amikor a hűtőtoronyból elkezd felszállni a gombafelhő ( sötétben szerencsére még nem világít :DDD ).

<tRucKdriFteR>

(#204) dkess válasza arnyekxxx (#199) üzenetére


dkess
őstag

A "szakember" kérdéshez. Pl. amikor egy olyan vállalkozóval beszélsz, aki magánházakra napelemes rendszereket telepít és ezen projekteket államilag dotálják közvetlenül, közvetve és jórészt még bújtatott módon is, akkor Ő nyilván ezek hasznossága mellett fog érvelni ... Persze a dotációt - annak minden alfaját . pedig megfizeti a mindenki más áramszámla, adók és egyebek formájában ...

Maradjunk a csak napenergia kérdésnél. Alternatíva lehet pl. a napelemfarmok, ahol komoly nagyságrendben, akár központi beszerzéssel/telepítéssel/karbantartással illetve az életciklusok végén központosított (és hatékony) veszélyes hulladékként történő ártalmatlanítással tudnánk akár nagyságrenddel növelni ezen típus teljesítményét - akár sokkal olcsóbban.

Namost mondanom sem kell, hogy az érintett vállalkozás tulajdonosa melyik modell mellett fog kardoskodni. Pedig definíciószerűen megfelel a "szakember" kritériumnak". Akkor most melyik lenne az az út amelyiket fejleszteni kellene?

Igen, ezen lobbi gigantikus. Sokkal erősebb nálunk. Lesznek szószólói bőséggel ... Ez persze nem jelenti azt, hogy esetleg ne férne el valamikor egy - főleg, ha a megújuló részaránya jócskán nőne. Ugyanakkor ez nem ideális megoldás - nagyon nem az.

Apróságok: "... nemzetközi gyakorlat általánosan a szivattyús energiatározókat alkalmazza." - akkor sorolja a szakember úr a szubszaharai országokat, ahol ez általános. Mi sem állunk sokkal jobban adottságok terén ... Vegyük észre, hogy pl. Ausztriához vagy Svájchoz viszonyítva "az egy négyzetkilométerre jutó Alpok területe" tekintetében meg hegyi folyók/tavak stb. tekintetében azért nem állunk olyan jól, mint ezek. Az osztrákok felsült zöld projektjei meg ne legyenek iránymutatóak ... :)

A "felesleg" kérdése. Nos, nekünk olyan nincs. Most sincs. Két évtized múlva meg pláne nem lesz. Zsinóráram (is) kellene dögivel - azt meg semmelyik megújuló nem tud ...

Németország zöld projektjeivel sok baj van. Egyik ilyen a grid. Ahhoz, hogy masszív megújuló részarány legyen ahhoz brutális hálózat kell, hogy ne legyen túlterhelés - meg blackout se. Bizony ezek alapanyagait se a madarak hordják össze (bányászat, logisztika stb.) és pl. ha valaki pl. csak egy "lófütty" 10 MW trafó árát megnézi magánemberként, akkor belesápadna (vezetékek és egyéb hálózati elemek nagyon nagy tételben) ... A szélkerekesek panaszkodnak a megtérülésről - pedig olyan brutális (és sokfajta) dotáció van mögötte, hogy még Németország is belerogy. Nem véletlenül nyomják a szénerőműveket (felszíni fejtéssel - nagyon durva természetrombolással) meg pl. az Északi Áramlat 2 -őt (na azon keresztül sem napfény vagy szél fog átjönni :) ).

Szép dolog az az "áramtárolás", de nekünk első körben áram kellene. Nem keverem a termelés és tárolás fogalmát, de egységnyi erőforrásból (nem csak pénz) való megvalósítást szükséges vizsgálni. Most a termelő egységekből van nagy hiány. A tároló egységek mérsékelt hasznosságával sajnos nem jó befektetések Nekünk most. Az emelkedő igényeket is alapul véve sajnos nekünk már Paks 3 -at meg Paks 4 -et kellene már tervezni/tárgyalni meg kitalálni, hogy ezek mellett miből lesz még delej mondjuk pár évtized múlva ...

(#205) korcsi válasza dabadab (#202) üzenetére


korcsi
veterán

"miért nem kap a szekunder kör Heller-Forgókat." ?

Azzal olcsóbb lenne? Vagy többet termelne?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#206) dabadab válasza korcsi (#205) üzenetére


dabadab
titán

Az már pár éve látszik (és ahogy melegszik a klíma, ez egyre inkább így lesz), hogy a Duna víze nyaranta tud túl kevés és túl meleg lenni ahhoz, hogy gondot okozzon a paksi blokkok hűtése (egyelőre nem technikai, hanem környezetvédelmi oldalról, vagyis a kimenő hűtővíz túl meleg lehet a Duna élővilágának), szóval ésszerűnek tűnne, hogy a hűtést nem csak a Dunára bíznák, hanem besegítenek neki hűtőtornyokkal is.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#207) arnyekxxx válasza zsid (#201) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Nem is épit MOST senki itt szetet.

Ahhoz durván nagy fotovoltaikus kapacitás beépítésére lenne szükség

És pont ez a távlati terv. Mindenre is napelem, kétszer. Mert az olyan szuperzöld. Itt velem szemben van két nemnagy családiház, már a melléképületeket is telenyomták napelemmel az elmúlt pár hónapban.

és már magyarországon is sikerült negatív áramárat produkálni.

(#208) arnyekxxx válasza dkess (#204) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Engem nem kell meggyőznöd, a napszélerőműves vitákban általában az atombuzi jelzővel szoktak illetni.

(#209) korcsi válasza dabadab (#206) üzenetére


korcsi
veterán

Na jó, de azért mert az idő néhány százalékában környezetvédelmi, és nem műszaki problémát okoz, senki nem fog ilyen jelentős beruházást eszközölni. Te se költesz otthon jelentős összegeket olyan dolgokra, amikre lehet szükség lesz...

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#210) zsid válasza korcsi (#209) üzenetére


zsid
senior tag

Nem csak köznyezetvédelmi probléma. Ha aszályos nyáron alacsony a Duna vízhozama és alapból magas a vízhőmérséklet akkor nincs elegendő hűtőkapacitás és korlátozni kell a termelést. Az már rendszerprobléma.

<tRucKdriFteR>

(#211) korcsi válasza zsid (#210) üzenetére


korcsi
veterán

Azért kell korlátozni, hogy ne lépd át a hőmérséklet határt (30 fok) a Duna adott helyén. Ha 35 lehetne ez a hőmérséklet nem lenne probléma (műszaki oldalról), minimálisan ront a hatásfokon a magas hűtővíz hőmérséklet, csökken a vákuum a kondenzátorban ( téli 20 helyett 50mbar) néhány MW-ot jelent blokkonként.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#212) Tüzi válasza arnyekxxx (#208) üzenetére

Tök egyszerűen le lehet őket szerelni.
Kérdezd meg, hogy mi a különbség a bwr és a pwr reaktorok között.
Nekem ez 80%ban beválik, és utána kuss van.
A maradék 15-ben amikor mégsem, és jön az "atombomba" c. baromság, akkor pedig csak simán rákérdezek a dúsítási arányra egy cella és egy bomba viszonylatában.
A nagyon ritka 5% pedig a csernobilos/fukushimás marhaság, akkor jön a varázssó, a negatív-visszacsatolás és a víz témaköre.
Ezekkel eddig mindig nyertem, ennél tovább még sose jutottam, mert aki ezekkel tisztában van, az tudja, hogy jó dolog az a 12g co2/kwh, stabilan, éjjel nappal télen nyáron...

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#213) arnyekxxx válasza Tüzi (#212) üzenetére


arnyekxxx
veterán

ez a reaktortipus ismeret csak nagyon szoft helyeken működik kezdők ellen. Egy hardcore sötétzöldről úgy visszapattan mint [ez itt egy sporthasonlat helye amiben nagyon pattog valami alkalmankét]

(#214) Darmol válasza korcsi (#211) üzenetére


Darmol
senior tag

Félreértések elkerülése végett. Azért kell korlátozni a folyó hőmérsékletét, mert ha tönkreteszed a folyóágy ökoszisztémáját melegvízzel, akkor az nem feltétlenül a mi problémánk, hanem inkább Szerbiáé, Bulgáriáé és Romániáé.

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#215) arnyekxxx válasza Darmol (#214) üzenetére


arnyekxxx
veterán

De nem teszed tönkre, pár km-ig van mérhető hatása paksnak a duna vizére, a legmelegebb helyen annyi történik, hogy amelyik faj nem szereti meleget az eltűnik abbol a fél km-es csóvából ami érdemben melegebb mint a duna többi része és jön helyette olyan amelyik pont a meleget szereti.

(#216) Darmol válasza arnyekxxx (#215) üzenetére


Darmol
senior tag

Ismét a félreértések elkerülése végett. Nem ellenzem az atomenergiát (sőt) de igenis elvárom, hogy felelősségteljesen gondolkozzanak azok, akik ilyen témában döntéseket hoznak.
Úgymond "a sör nem pia, és a medve nem játék".
A fentebb említett 35C nem 30C, és egy hőmérséklet emelkedésnek igenis lehetnek komoly hatásai. Ha az ember testhőmérséklete 37C, akkor a 42C-nél minden rendben van?
Arról nem szólva, hogy figyelembe kell venni havaria eseményeket is. Ha egy hőmérsékletcsúcs helyben odacsap akkor hiába lokális egy esemény, ha az végigmegy az egész Dunán.
Ismét: nem ellenzem még Paks II-t sem, de egy "ha 30 jó vót e'megy az a 35-is" hozzáállás elképesztően felelőtlen.
Nem mellékesen az atomra épülő energiaszolgáltatásnak legalább annyira szüksége van a kiegyenlítő tározókra, mint a megújuló erőműveknek. Fentebbi hsz-ben erre utaltak a földgáz alapú erőművek esetében.

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#217) dkess válasza Darmol (#216) üzenetére


dkess
őstag

Atomenergia esetében leginkább akkor lenne szüksége kiegyenlítésre, ha mondjuk az egyik blokkján éppen karbantartás lenne bármi miatt. Arra pl. jó egy "stratégiai" gázerőmű (viszont a vizes tározó meg pont nem). Egy atomerőműnek normál üzemben nincsen szüksége kiegyenlítésre, mert pont az a lényege, hogy aránylag fix kimenettel zsinóráramot termel.

(#218) dabadab válasza Darmol (#216) üzenetére


dabadab
titán

Ha egy hőmérsékletcsúcs helyben odacsap akkor hiába lokális egy esemény, ha az végigmegy az egész Dunán.

Pont ez az, hogy nem tud végigmenni, mert az erőmű hőcsóvája a Dunában kb 5 kilométer után eltűnik, mivel a hűtővíz összekeveredik a többi vízzel (Paks maxon járatva kb. 100 m3/sec vízet használ, a Duna minimális vízhozama meg 1000 m3/sec (az átlag 3500 m3/sec táján van), szóval van miben )

DRM is theft

(#219) arnyekxxx válasza Darmol (#216) üzenetére


arnyekxxx
veterán

A fentebb említett 35C nem 30C,

30C a jelenlegi határérték azért azt irtam.

és egy hőmérséklet emelkedésnek igenis lehetnek komoly hatásai

persze, és aki nem szereti a meleget az elúszik onnan.

Ha az ember testhőmérséklete 37C, akkor a 42C-nél minden rendben van?

nem de kevés ember éli az életét a Dunában a paksi kifolyónál így ezt nem érzem túl relevánsnak. A vízi élőlények kicsit máshogy működnek. A hal pl eluszik hidegebb helyre ha melege van. Vagy megdöglik, mint oly sok egyéb okból is amihez semmi szükség se dunára se atomerőműre.

Ha egy hőmérsékletcsúcs helyben odacsap akkor hiába lokális egy esemény, ha az végigmegy az egész Dunán.

Mondjuk a cián az igen, az végigmegy, de az, hogy fél km-en megdöglik minden is (legyünk extrémek) az pár km-el lentebb max egy halom átlebegő haltetemen lenne észrevehető. Mindemellett paks2 extra hűtőt is kap a jelenlegi megoldás mellé pont a csúcsok kivédésére.

Nem mellékesen az atomra épülő energiaszolgáltatásnak legalább annyira szüksége van a kiegyenlítő tározókra, mint a megújuló erőműveknek.

Miért? Nem túl gyakori, hogy az ország áramigénye a paksi termelés alá essen.

[ Szerkesztve ]

(#220) Darmol válasza dabadab (#218) üzenetére


Darmol
senior tag

"az erőmű hőcsóvája a Dunában kb 5 kilométer"
Hőkamerás felvétel szerint kb. Szekszárd vonaláig kimutatható. Akárhogy nézem az nem 5km.

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#221) Darmol válasza arnyekxxx (#219) üzenetére


Darmol
senior tag

"extra hűtőt is kap a jelenlegi megoldás mellé pont a csúcsok kivédésére"
Amire az eddigiek szerint nincs is szükség tehát szerinted teljesen felesleges.
Látom a probléma megoldása helyett inkább az elbagatellizálás az irányod. Hagyjuk.

"Miért? Nem túl gyakori, hogy az ország áramigénye a paksi termelés alá essen."
Ezen az alapon minek építeni bármit? A szükséges többletet egyszerűen importáljuk.
Már most látszik, hogy Paks II egy újabb 4-es metró lesz, olcsóbb biztos nem lesz tőle az áram.

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#222) zsid válasza Darmol (#221) üzenetére


zsid
senior tag

Az egy nagyon nagy ferdítés és tévit volt sokaknál, hogy egy erőmű miatt olcsó lesz az áram. A hagyományos alaperőművek közül akármelyiket építed ekkora volumenben, mindegyik drágábban fog termelni mint a jelenlegi paksi atomerőmű. Amikor ezt lekacsolják az hálózatról onnantól emelkedni fog az áram ára, mert semmi nem tud ilyen áron termelni. A kérdés csak az, hogy mennyivel.

Azzal viszont egyetértek, hogy a paks II-nél elb@xottabb konstrukciót még nem látott a világ és még úgy is több évet fognak csúszni, hogy az egész pálya az oroszoknak lejt :D

<tRucKdriFteR>

(#223) arnyekxxx válasza Darmol (#220) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Ez kizárólag annyit bizonyít, hogy a hőkamerák manapság baromi érzékenyek.

(#224) arnyekxxx válasza Darmol (#221) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Amire az eddigiek szerint nincs is szükség

Tényleg nincs túl nagy de ha ezzel be lehet fogni a sötétzöld hisztilobbi száját akkor beépítik.

A szükséges többletet egyszerűen importáljuk.

Jó is az importfüggés, legyen csak minél nagyobb.
https://index.hu/gazdasag/2019/09/03/szivatnak_minket_a_szomszedaink_ezert_lett_a_magyar_aram_ara_haromszorosa_a_nemetnek/

Látom a megértés helyet csak tolod a szokásos paneleket. "Hagyjuk"

[ Szerkesztve ]

(#225) Tüzi válasza Darmol (#221) üzenetére

Csak amikor hiány van a piacon, akkor nem tucc' importálni :)
Mondjuk van egy szélcsendes hét egy anticiklon miatt, aminek a hátoldalán jön egy kis ború a németeknél, de közben meg 40 fok van, csutkára vannak tekerve a klímák, az ország megeszik 7.5-8000mwh-át, de közben mindenhol a környéken ez van, aztán jön a hoppá.
És akkor lesz a "hoppá"ból "húbazmeg'!" amikor majd a villanyverdák jelenlegi száma mondjuk ötvenszereződik. Vagy ötszázszorozódik...
Aztán egymillió elektronnak kellene kijönnie a kábelbű', de csak 800.000et tudsz beletolni, azt is úgy, hogy robbanáshatárra van terhelve a hálózat.
Akkor jön majd a "húbazmegeztelqrtuk!" :))

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#226) Darmol válasza Tüzi (#225) üzenetére


Darmol
senior tag

Nem azt mondtam, hogy az import jó. Csak azt, hogy hibás az érvelése.
Nem azt mondtam, hogy nem kell Paks II. Csak azt, hogy el van kúrva a projekt, amolyan jó magyarosan. De ilyesmit sokat látni.

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#227) arnyekxxx válasza Darmol (#226) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Csak azt, hogy hibás az érvelése.

ezt azért levezethetnéd részletesen, kiváncsivá tettél mert nekem leginkább mindenfelé vagdalkozásnak tűnik amit produkálsz.

[ Szerkesztve ]

(#228) dkess válasza Tüzi (#225) üzenetére


dkess
őstag

Továbbá Te sem számolsz azzal, hogy az elektromos áram iránti igény több évtizedes távlattal számolva a jövőben igen erőteljesen nő - még az elektromos autózást nem számolva is. Nem csak nálunk ...

Ennek fényében különösen érdekes kérdés, hogy már most is jelentős importra szorulás mellett elbontjuk a 2 GW -os Paks I -et és nem építünk semmit - és akkor majd az importból megoldunk mindent ... GG ... :(

(#229) Tüzi válasza dkess (#228) üzenetére

Én számolok vele, és pont azért mondom, hogy nemsokára jön a "húb+elqrtuk" heuréka-szerű felismerés pillanat. És akkor itt most ne menjünk bele abba, hogy egyre több lakásban már hőszivattyús fűtés van, vagy villanypanel, vagy ezek kombója, erre még rájön majd egy elektromos verda, vagy kettő... arról nem is szólva, hogy kiemelt üdülőövezet (balaton) mellett lakom, és már most is vannak olyan külterületi részek, ahol ~180 volt jön ki a madzagból. Aztán, hogy a rezsicsökkentett villanyár mellett az eon mennyire fog hálózatfejlesztést végrehajtani, amikor mondjuk a lakossági kiszolgáláson bukik évi 10-20-30 milliárdot, az elég érdekes kérdés És akkor itt felmerül a másik fogós kérdés is, hogy mi értelme millió gw kapacitást építeni, amikor az ötven-hatvan-hetven éves hálózat nem tudja eljuttatni a végpontig :)

Aztán mondjuk lehet, hogy pont a paks1 2 gw-ját készül kiváltani a paks2 cirka 2.4 gw-ja, ami ugyan a magyar lakosságig nem feltétlenül fog eljutni az említett fél évszázadnál is öregebb hálózaton, de legalább majd el lehet adni nemzetközi piacra :D

De, hogy őszintén elmondjam amit gondolok... már tök mindegy. Itt már a finálé forog, 40-50 év múlva minden ilyen kérdés (is) okafogyottá válik.

[ Szerkesztve ]

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#230) dkess válasza Tüzi (#229) üzenetére


dkess
őstag

Nem a grid általános állapotával (avagy akár főgerincekkel) van a gond. A gond ott helyileg abban az üdülőövezettel az lesz, hogy eredetileg is ott azt gondolták, hogy lesz egy kishűtő meg egy Sokol rádió azt csocsesz. Aztán már ma nem ez lesz a szituáció - pláne, ha még Teslákat is tölteni akarunk az udvaron.

Azaz ez tipikusan egy "last-mile" jellegű probléma, amit az igények változásával orvosolni lehet ... Ugyanakkor ennek semmi köze se az erőművekhez (legyen-ne legyen stb.) és igazából a grid összes többi eleméhez sem.

(#231) zsid válasza Tüzi (#229) üzenetére


zsid
senior tag

" arról nem is szólva, hogy kiemelt üdülőövezet (balaton) mellett lakom, és már most is vannak olyan külterületi részek, ahol ~180 volt jön ki a madzagból. Aztán, hogy a rezsicsökkentett villanyár mellett az eon mennyire fog hálózatfejlesztést végrehajtani, amikor mondjuk a lakossági kiszolgáláson bukik évi 10-20-30 milliárdot"

Ez egy érdekes kérdése a hálózatfejlesztésnek, talán ezen tudnak sehíteni napközben a lakossági napelemes rendszerek. Azok lokálisan fel tudják javítani a hálózatot némileg. Az újabb ipari parkokban elég korrektül megoldották az energiaellátást viszont van még egy nagy játékos ami ( vélhetően a forráshiány miatt ) elég rossz helyzetben van : a vasút. A villamos vontatás büvőlését és a menetrend sűrítését sok helyen nem követte alállomási fejlesztés, így előfordul hogy a felsővezetékbe 25kV helyett már csak 21-22kV jut ami már gáz.
Na ezt megfejelelik az olyan alacsony kötlségvetésű büvítésekkel, mint az észak-balatoni vonal villamosítása ahol a tervezett új vontatási alállomást nem kötvetlenül a hévizi vagy litéri "alállomásra" építik, hanem a jelenlegi tervek szerint Aszófőre, az Eon lakossági 120kV/22kV-os alállomására. Lesz ott is majd pislogás amikor nyáron egyszerre 4-6 mozdonyt fognak táplálni arról 120kV-os távvezetékről :DDD

<tRucKdriFteR>

(#232) dkess válasza zsid (#231) üzenetére


dkess
őstag

A "lakossági napelemes rendszerek" -et alapvetően két dolog megsegítésére találták ki:

- azok "pénztárcájának" megsegítésére akik forgalmazzák/telepítik,
- illetve azokét is akiknél támogatásokkal telepítik ezt és ilyenformán élvezik az ingyenáramot és a nulla hálózathasználati díjat (pedig oda-vissza használják ugye).

Ráadásul olyan helyen ahol súlyos gondok vannak a "last-mile" -al ott ezek többlet igényeit pláne nem tudják elviselni illetve kiszolgálni.

Itt egyetlen dolog segíthet - a last-mile -t rendbe rakni az adott területen. Amennyiben arra gondolnál, hogy csak saját használatra pláne nyaralóba (!!) komplett napelemrendszer olyan teljesítménnyel ami ér is valamit - akkor olyat viszont értelemszerűen senki nem telepítene. Vegyük észre, hogy a fentebb emlegetett dolgok hajtják ezt a bizniszt egyedül - egyébként nem érné meg ...

(#233) zsid válasza dkess (#232) üzenetére


zsid
senior tag

A kiemelt két ponttan egyetértek, a többivel viszont nem. A "last mile" ez esetben a lakossági elosztóhálózat utolsó utcai transzformátor utáni része - amit a fent említett módon nem nagyon fejlesztettek isten tudja mióta, de a települések némileg bővültek.

A rezsicsökkentés pont ebből az ágból vonja ki a pénzt, így a fejlesztések elmaradnak és el is fognak maradni. A lakossági, hálózatra tápláló napelemrendszerek erre viszont pont megfelelőek - nyilván amikor süt a nap. Ha az utcai trafókra rádolgozik 2-3db 2kWp-s rendszer az már elég arra, hogy az említett 180 Volt helyett meglegyen a konnektorban az effektív 230.

Ezek támogatása még élettartam szinten is kevesebbe kerül, mint trafó és tápvezetékek bővítése, ráadásul a telepítési költség nem az államnál és az áramszolgáltatónál jelenik meg. Pont a relatav kis betápteljesítmény és a decentralizáltásga miatt van ennek értelme, szemben a nagyüzemi naperőművekkel.

<tRucKdriFteR>

(#234) Tüzi válasza dkess (#230) üzenetére

Azért ezt én hallom máshonnan is, nem csak helyi probléma ez. Két haverom is eonos, ez a probléma lényegében Balatonakarattyától-Füredig megvan, és ez csak az amit ők tudnak. Sűrűn lakott részek nem (annyira) problémásak, de elmész egy kicsit kijjebb... rotty.
És akkor most megnéznék pár Borsod-Heves-Tolna etc megyében lévő zsákfalvakat... Lehet, hogy ez a probléma nem érint 7 millió embert, vagy 8-at, de kettőt meg igen.
Én mondjuk a decentralizálásban és a redundanciában hiszek, szóval én sokkal több értelmét látnám sok kicsi, akár hordozható atomerőműnek, mint egy nagynak. Ajkát, Mátrát, Pécset stb el lehetne bontani (a gyorsindításúakat mint Litér megtartani), és a kőszén, kőolaj, és fatüzelésű (normális?!) öreg szarok helyére meg lehetne rakni stabilan termelő mobil atomot.
Biztos sok pénz lenne, de közel sem annyi amennyibe paks2 fog _összesen_ kerülni. Aztán akkor "tényleg co2 mentes" lenne az áramtermelés Magyarországon... és fát sem kellene többet kivágni.

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#235) arnyekxxx válasza Tüzi (#229) üzenetére


arnyekxxx
veterán

hogy egyre több lakásban már hőszivattyús fűtés van

Kezem felteszem, múlt télen még a gázellátórendszert terheltem, idén már minden is villannyal megy a házban, a gázcső a kerités tövében véget ér. +4 fűtős klíma a hálózatnak. Fateréknál ugyanez a váltás egy évvel ezelőtt történt meg.

(#236) korcsi válasza Tüzi (#234) üzenetére


korcsi
veterán

"hordozható atomerőmű" Hogy mi???

Van ilyen a piacon?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#237) arnyekxxx válasza zsid (#231) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Azok lokálisan fel tudják javítani a hálózatot némileg.

Mondjuk télen amikor a fogyasztási csúcs dől meg minden évben a napelemek pont a halottnak a csók kategória.

(#238) korcsi válasza arnyekxxx (#237) üzenetére


korcsi
veterán

És erre pont ráerősítenek a gázról szaldó villanyfűtésre átállók ;)

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#239) zsid válasza arnyekxxx (#237) üzenetére


zsid
senior tag

Nem csak télen, nyáron is. Pár hozzászólással korábban dobtam be képet egy nyári rekordközeli rendszerterhelésről, ami akkor készült amikor a fotovoltaikus kapacitás ~0 ( este 9 után ).

Viszont az ilyen csúcsok kiváltására amúgy is szükség van csúcserőművekre, ez sokat nem változtat a dolgon.

<tRucKdriFteR>

(#240) arnyekxxx válasza korcsi (#238) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Na igen a napelemes tök büszke arra hogy mennyire környezetbarát aztán télen feltekeri a villanyfűtést és felizzik paks.

Ami külön humoros lenne ha nem lenne tragikus, hogy a naplemes simán bepakolja a cop1-es villanyfűtést mert nyáron beletol annyit a hálózatba , hogy ingyenből megvan a legpazarlóbb téli fűtése is. Fészen tobzódnak a fütőszönyeges/infrafóliás reklámok alatt.

(#241) dkess válasza korcsi (#236) üzenetére


dkess
őstag

Hogyne lenne (mégha nem is mindegyik fajta a "piacon").

Gondolj az atomtengeralattjárókra, anyahajókra stb. Ezek elég mobilak? :)

Szárazföldi vonalon már 1961 óta termel(het) áramot ilyen 1,5 MW -os teljesítményű cucc: [link]

Ennek van még kiscsillió "deriváltja" - akár uszó verzióban is meg nagyobb teljesítménnyel is.

Ugyanakkor a "nem annyira mobil" variánsokkal kapcsolatban van ilyen érdekesség is, ahol szőrmentén érintettek vagyunk/lehetünk: [link] ... Ezek ilyen "pici" 25 MW -os csodák. Szigetüzemben tudnak elektromos energiát biztosítani olyan helyeken, melyek úgy egyébként meglehetősen elszigeteltek. Természetesen azért nem a "balatoni üdölőövezet" lenne a célcsoport ... :)

(#242) korcsi válasza dkess (#241) üzenetére


korcsi
veterán

Az első példa az még akkor volt amikor a biztonság, még nem volt elsődleges szempont
"Az atommeghajtású tengeralattjárók balesetei, a csernobili atomkatasztrófa és Fukusima óta hátborzongatóan rossz ötletnek tűnik egy guruló atomerőmű. Hetven éve viszont a jövő nagy újításának tűnt."
A továbbiak meg még fejlesztési stádiumban vannak.

Egy kis reaktor mellé egy csomó mindent ugyanúgy meg kell építeni mint a nagyhoz, irányítástechnika, egy fillérrel nem lesz olcsóbb mert kicsi a reaktor, biztonsági rendszerek stb. Ha nincs arra kényszer, hogy kis rendszert építs (mint ahogy a példádban írtad) akkor ezek szerintem nem rentábilisek.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#243) zsid válasza dkess (#241) üzenetére


zsid
senior tag

"Szárazföldi vonalon már 1961 óta termel(het)"
De nem termel. Az orsozok is elvetették mert nettó szívás volt az egész.

"Ezek ilyen "pici" 25 MW -os csodák. Szigetüzemben tudnak elektromos energiát biztosítani olyan helyeken"
Mutass legalább egy ilyet. A GE-nek van félpótkocsira épített 25MWe teljesítményű gűzturbinás erőműve ami biztonságos és olcsó. A linkelt cikkben kicsit mókásnak tűnik, hogy pont a két reaktorfejlesztő nagyhatalom Irán és Magyarország fogja elárasztani ilyennel a világot :DDD

Az oroszok úszó atomerőműve jobb példa lett volna, bár az is teljesen értelmetlen mert megépítették, elhajózta vele a világ végére majd ez ott fog üzelmelni istentudja meddig. Ennyi erővel építhették volna a partra is... :DDD

Nálunk megvan a normálisan kiépített hálózat, ide teljesen felesleges az ilyen mobil atomerőműves "baromság". A mi adottságaink nem olyanok, hogy ilyenekre szükség lenne.

<tRucKdriFteR>

(#244) dkess válasza korcsi (#242) üzenetére


dkess
őstag

és kicsit zsid (#243) -nek is ...

Vegyük észre - ezek csak példák és egyiket sem úgy írtam, mintha bármelyik is kellene nekünk. Pláne nem egy balatoni üdülőövezetbe (ami példát hozott a fórumtárs ...) ... :)

A "két reaktorfejlesztő nagyhatalom Irán és Magyarország" mögött tessék meglátni a harmadikat is. Na ki is lesz az? Igen, pont az (a "medve"). Ugyanakkor amit érdemes még itt látni, hogy nem is feltétlenül ez a lényeg - legalábbis nem első körben. Pl. az üzlet részeként rájuk (Irán) sóztunk vagy 400 (vagy 600?) buszt. A ruszkiktól meg kaptunk évi félmillió tonna olajra koncessziót Szibériába ... Ugye, hogy ugye ... Ha egész pontosan 0 db ilyen reaktor épül meg, akkor mi már jól jártunk ... :) Ha meg lesz a bizniszből valami (csak találunk közösen néhány afrikai zsebdiktátort ahol stex van dögivel meg hatalmas távolságok az országában - viszont delej meg nincs), akkor az a "ráadás" ...

Aztán mi van még Irán -ban dögivel - mármint olajon kívül? Például gáz (Kaszpi-tenger) amit önállóan nem tud kitermelni (technikai okok) - többek között mert most "lator-állam" státuszban van. Aztán lehet, hogy nem lesznek örökre ebben a státuszban. Akkor pedig nem fog ártani, ha lesznek a környéken "baráti" státuszú országok a kéznél. Az azerieknek a türkmén biznisz ugrott - gáz viszont "kéne a csőbe". Szerintem innen nem kell befejeznem a gondolatmenetet ... :)

(#245) zsid válasza dkess (#244) üzenetére


zsid
senior tag

Csak ugye azóta a Széles Gábor féle biznisz elhullott, az Ikarus is csődbe ment. [link]

A gáz is csak egy lehetőség és ahogy az oroszok megfúrták a türkmén bizniszt és a nabuccot úgy meg fogják az iránit is. Nem véletlenül áll a bál a szomszédban is, mihint Ukrajna belengette hogy ráfekszik a gázkitermelésre egyből fellázadtak a területen élő orosz kisebbség... A tengeri kutakra meg azóta kikerült az orosz zászló. Amíg a medve nem alszik , addig az a gáz nem is fog Európába jönni.

<tRucKdriFteR>

(#246) dkess válasza zsid (#245) üzenetére


dkess
őstag

Ugranának az ukránok, ha lenne mire. A Krím -el együtt ment az olaj 3/4 -e meg a gáz 4/5 -e (fillérért elboltolták a Gazprom -al). Az orosz kisebbség meg más miatt lázadt fel, de ez már messzire vezetne ... Gáz meg ezerfelől jönni fog az EU -ba - a kérdés persze az, hogy merre. A medvének érdeke, hogy benn maradjon a bizniszben ...

A türkmén biznisszel nem a perzsák voltak copatva, hanem az azeriek. Nem kicsit - vergődhettek is az új csövükkel is (meg a régiekkel a medve felé is) ... Iránnal más a helyzet - sok szempontból is. Itt az érdekek változhatnak pl. az ország státuszának változásával is meg ezer más okból kifolyólag is, de ez is messzire vezetne már a fórumtárs "mobilreaktort a balatoni üdülőövezetbe" című felvetésétől ... :)

(#247) Tüzi válasza korcsi (#236) üzenetére

Tervek megvannak, nekem a gazhuteses tetszik a legjobban. 7-800 fokos helium, tulmeretes kamionnal szallithato, es tizenevig gondozasmentes. Olyan mint Columbo kutyaja. Leteszed, ott marad.
Triso reaktorok is jopofak, ott meg a kiegett futoanyaggal sem kell foglalkozni.
Van egy csomk jo dolog, de amig a valasztott vezetok abban erdekeltek, hogy a sajat zsebet tomje, addig nem lesz valtozas. Es ez miatt vagyunk a jelenlegi szarban globalisan...
Ez a lokalis gondolkodas es globalis cselekves huzta be a karot az emberisegnek...

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#248) korcsi válasza Tüzi (#247) üzenetére


korcsi
veterán

Ne lássunk már műszaki problémák mögött is egyéni érdekeket. Ha valami tényleg jó és működik, versenyképes akkor azt mindenkinek érdekében állna használni.

A másik dolog, a nukleáris ipar lassan működik, a fejlesztéseknek rengeteget kell bizonyítani, mire elég érett ahhoz, hogy elfogadják az iparban.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#249) korcsi válasza Tüzi (#247) üzenetére


korcsi
veterán

"Triso reaktorok is jopofak, ott meg a kiegett futoanyaggal sem kell foglalkozni." Ez miből jött ki? Ha erre gondolsz: "In 2009, this improved TRISO fuel set an international record by achieving a 19% maximum burnup during a three-year test at Idaho National Laboratory (INL). " ez még kevés ahhoz amit mondtál.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#250) Tüzi válasza korcsi (#249) üzenetére

[link]
tessek

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#251) korcsi válasza Tüzi (#250) üzenetére


korcsi
veterán

Majd az idő eldönti.

Ha jó a cucc lesz rá pénz, bár nem hiszem, hogy youtube videókban kell ipari technológiákat népszerűsíteni.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#252) Tüzi válasza korcsi (#251) üzenetére

Lehet. De lehet, hogy oktatasi celzattal van fent. Ez utobbira nagyobb eselyt latok

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#253) dkess válasza Tüzi (#250) üzenetére


dkess
őstag

Ezek egyike sem a "Columbo kutyája" kategória - inkább mind-mind a "majd a távoli jövőben, egy messzi galaxisban" típusú dolgok. Nekünk meg idézőjelben "itt és most" kellene valami ... Azaz a "valasztott vezetok" jobban teszik, ha ez utóbbiakkal foglalkoznának.

Ezekre meg a Tórium -os, fúziós meg egyebekre meg térjünk vissza 60 év múlva, hogy hogy állnak majd a "kezdeti" (tudom, hogy most is ebben a stádiumban állnak) kutatások akkor majd ... :)

(#254) Tüzi válasza dkess (#253) üzenetére

Bélám, mi 60 év múlva már semmire sem fogunk visszatérni.
40 év múlva is csak szerencsével....

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#255) Darmol válasza korcsi (#248) üzenetére


Darmol
senior tag

"Ne lássunk már műszaki problémák mögött is egyéni érdekeket. Ha valami tényleg jó és működik, versenyképes akkor azt mindenkinek érdekében állna használni."

Ha valaki kifejleszti az ingyenes, korlátlan, bárki számára korlátlanul hozzáférhető, környezetbarát energiaforrást, akkor azt kinyírja:
- az FSZB mert oda lenne az oroszok energiahordozó politikája,
- a CIA mert oda lenne a nagytőkések profitja,
- a KKP, mert lazulna a nép-béklyó,
- az EU, mert mindenki ezt csinálja.
- úgy általában mindenki, mert feltöltheti a "jutub"-ra.

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#256) arnyekxxx


arnyekxxx
veterán

Ha valaki feltalálja valami csoda miatt az ingyenkorlátlan energiatermelést az még nem jelenti azt, hogy az bárki számára korlátlanul hozzáférhető is egyben, kicsi a valószínűsége, hogy az ingyenkorlátlanenergiaelőállítás megoldható két földbeszúrt bottal 0ft befektetéssel.

(#257) zsid válasza Darmol (#255) üzenetére


zsid
senior tag

Nincs olyan, hogy ingyenese és korlátlan energiaforrás, legfeljebb néhányak álmában. Ha már önmagában a fejlesztésnek is költsége van, akkor nem lehet ingynes. Ha már egy kavicsot arrébb kell tenni akkor az építés sem lehet ingyenes. Ha a hálózatra is el kell juttatni az sem ingyenes. Ha üzemeltetni is kell akkor szintén nem ingyenes.

Gondolj csak a napenergiára, az korlátlan és ingyenes, mégis annyit kell betolni indulóna, hogy a megtérülése 15 év. Szóval ingyenes, de mégsem. :DDD

<tRucKdriFteR>

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.