Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Lecs@


Lecs@
addikt

Szió. Én épp tárolót keresek, és ezt néztem ki magamnak legjobb áron.

512 GB

(#2) Kendek


Kendek
MODERÁTOR

Azt leszámítva, hogy alapesetben pár másodperces nyugalom után egyből leáll ez a vinyó (ami nyilván nem tesz jót neki), tényleg egész jó (nekem is ez van). Érdemes beállítani, hogy ne kapcsolgasson le, és akkor jó eséllyel tovább bírja a gyűrődést. Mindenesetre elszomorító, hogy a WD-nél évek óta nem történt előrelépés, nem jött ki nagyobb modell, de még csak új széria sem. :(

<-ƘƘ->

(#3) erahurka


erahurka
félisten

Lassan 7 éve járatok egy WD külső merevlemezt (igaz, intenzívebben az utóbbi két évben kezdtem használni), szerintem egy darabig nem lesz problémád ezzel a Zendiskkel :))

[ Szerkesztve ]

(#4) Racionális


Racionális
csendes tag

az asus sok terméknél nyomja ezt a szuper gyors usb marketinget, aminek a 99%-a hazugság, ezért büntetni kellene őket

(#5) Maximum1 válasza Racionális (#4) üzenetére


Maximum1
őstag

Asrock-nak is van, még a kinézete is hasonló.
Teszt is van, lehet mégsem hazugság...

(#6) King Unique


King Unique
titán

Üdv!

Nagyon jól felépített, átfogó írás lett. A grafikonos ábrázolás is jó ötlet volt. Engedd meg, hogy gratuláljak :C

Egész jó ez a kis Zendisk, dizájn, szoftveres felszereltség is kiemelkedő.

Nomál vs. +Speed mód

Hasznos infók derültek ki. Illetve korábban is méregették páran 3.0-án és ott sem dobta meg nagyon az értékeket. Inkább a másolás időtartamára van jótékony hatással. 2.0-án már látványosabb a növekedés. Némileg hasonló eset, amikor USB 2.0 külső merevlemez USB 2.0 és USB 3.0 portokban próbáljuk. Utóbbiban használva szintén megnövekedik az átviteli sebesség [link].
Hasonló program az ASUS USB 3.0 Boost is, amelynél a támogatott alaplapokon szintén meg lehet tubózni a sebességet.

"Tudnánk tovább gyorsulni Windows 8.1 alatt?"

Lehet, de nem biztos. Én "normál" módban USB 3.0-án tesztelgettem mostanában 2 db ASMedia chipes 2,5" USB 3.0 külső házat, Windows 7/ 8.1/ 10 alatt. Viszont érdemi növekedés nem volt utóbbi 2 OS esetében sem. Annyit tudni kell, hogy a Win7 az USB 3.0 eszközöket BOT üzemmódban, míg a Win8/ 8.1/ 10 már UASP üzemmódban kezeli. Utóbbi a gyorsabb, de a gyakorlatban max. SSD-vel, illetve a fentiekhez hasonló speciális szoftverekkel és alaplapokkal használható ki igazán az előnye.

Az mondjuk egy fontos infó volna, hogy ez a Zendisk milyen USB 3.0 vezérlőt rejthet. Persze emiatt szétszedni nem szabad, de ha eszközkezelőben SCSI meghajtóként jelenik meg, akkor UASP képes.

Pár apró kérdésem lenne:

• teljesen fém a külső burkolat (teteje, alja, oldala)?
• mi HDS-ben a VID-PID azonosítója, mert abból esetleg meg lehet tippelni a chipet?
• hardver biztonságos eltávolítása után leáll benne a merevlemez, LED kialszik? Bár van ilyen téren Windowsok között is eltérés, illetve a 7esnél EZT szokták beállítani, ha nem áll le.
• inaktivitásban (kb. 10 perc üresjárat) működik az alvó mód?
• hőelvezetés milyen, nem melegszik?

Ezt a cikket ki is nyomtatom és összefoglalóba is beleteszem majd. :K

[ Szerkesztve ]

(#7) King Unique válasza Kendek (#2) üzenetére


King Unique
titán

Ez fura, mert nálam, úgy emlékszem az Ubuntu és Mint nem engedi a külső vinyóknak ezen beállításait babrálni, illetve a SMART sem tekinthető meg. Csak belső HDD-nél lehet kiválasztani... :F
Bár olyan eset volt, hogy 2 külön partícióként jelent meg a Lemezek alkalmazásban és akkor engedte állítanii, de normál esetben nem.

"és akkor jó eséllyel tovább bírja a gyűrődést"
Az indítások és leállások száma, valamint a fejparkolás valóban hosszabb távon hatással lehet az élettartamra is, de nem feltétlen emiatt fog tönkremenni. Gyakoribb ok ezeknél az elégtelen USB táp, nem megfelelő leválasztás, túlmelegedés, működés közben mozgatás, leejtés stb. Illetve úgyis csak inaktív módban megy alvóba és, ha sokáig nem nyúlnak hozzá, akkor úgy is marad. Meg, ha azt nézem, hogy notebookban is mennyi altatást-felébresztést, ki-be kapcsolást kibír a merevlemez, akkor talán külsőként is.

[ Szerkesztve ]

(#8) Kendek válasza King Unique (#7) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Hát, az tény, hogy mondjuk a mozgatást jobban bírja ha éppen parkoló pályán van és nem pörög. De azt a párezres parkolózónába lépést igen hamar el lehet érni ha csak pár másodpercet vár (tipikus probléma a 8 másodperc), ami nálam is fennáll. Ugyanakkor persze az sem feltétlen szerencsés ha nincs hozzányúlva és órákig megy (az a fejnek megint csak nem tesz jót, ha nem mozog akkor felmelegszik). De nálam csak akkor megy mikor használom is, különben kikapcsolom.
Linux alatt nem minden chiphez van támogatás, nekem is csak a dokkolómmal jó, a külső házammal már nem működik.

<-ƘƘ->

(#9) King Unique válasza Kendek (#8) üzenetére


King Unique
titán

Jól emlékeztem, hogy külső vinyóknál általában a SMART adatok és öntesztek, valamint a Meghajtóbeállítások inaktív a Linux Lemezek alkalmazásában....marad a hdparm.

"De azt a párezres parkolózónába lépést igen hamar el lehet érni ha csak pár másodpercet vár (tipikus probléma a 8 másodperc)"
Én az alvó módról beszéltem. Amiről te beszélsz, az más, az a fejparkolás, amit szinte minden notebook merevlemez csinál működés közben. Utóbbit teljesen kikapcsolni nem is tudod, max korlátozni hdparm, HD Sentinel stb. programokkal. Csak a WD merevlemezeknél lehet firmware szinten belenyúlni SATA-ra kötve a wdidle3 programmal.
Illetve alvó módban leáll a merevlemez is teljesen, leparkol a fej és utána nincs további parkolás, nem melegszik.

Érdekes ez a smartmontools lista, mert én pl. a benne szereplő My Passporttal próbáltam és inaktív a lemezek alkalmazásban. Viszont terminálból meg tudom nézni a SMART adatokat és egyéb infókat vele, ahogy a többi külső vinyónál is. Itt inkább az lehet, hogy a Lemezek ezen része, főként belső, SATA meghajtóknál használható.

[ Szerkesztve ]

(#10) Kendek válasza King Unique (#9) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nálam speciel ott ahol a Lemezek sem működik, ott a hdparm vagy mondjuk a GSmartControl sem. Amikor megvettem a vinyót sokat szórakoztam vele, de se a wdidle3, se más nem használt, nem jegyezte meg a beállítást. Régebben sok vinyót átírtam (Maxtort, Samsungot) de ezt sajnos csak oprendszerből tudom szabályozni.

<-ƘƘ->

(#11) King Unique válasza Kendek (#10) üzenetére


King Unique
titán

Wdidle3 használható 2,5" WD HDD-khez is, a topikjában SATA-n eddig a legtöbben be tudták állítani.

Nálam viszont az USB3-as My Passport esetében, ami Symwave vezérlős, inaktív a Lemezek, de a hdparm ok:
hdparm -B /dev/sdc

/dev/sdc:
APM_level = 128

És a smartctl --all /dev/sdc parancs is megjeleníti a SMART adatokat.
Valamint a GSmartControll esetében is "Yes" van mindenhol.

Az ASMedia ASM1053E vezérlős ICY BOX IB-250StU3+BH15 külső ház és ST1000LM024 merevlemez esetében is inaktív a Lemezek, de a hdparm kikapcsolt APM-et ír:

hdparm -B /dev/sdc

/dev/sdc:
APM_level = off

Viszont a terminálos smartctl és grafikus GSmartControl támogatott és működik. Illetve Windowson a HDS 128-as APM-et ír ki erre a lemezre.

=========================================================

Illetve a leválasztás még a problémám, mert Linuxon is általában full leállíthatóak, Ubuntu Unity, illetve Mint Cinnamon asztali ikonra jobb klikkelve —►Meghajtó biztonságos eltávolítása. Vagy terminálból az udisks paranccsal:

sudo udisks --unmount /dev/sdc1
sudo udisks --detach /dev/sdc

Viszont USB 3.0 porton az ASMedia vezérlős házak nem állíthatók le teljesen....pillanatra leáll —►utána rögtön felpörög és felcsatolódik. 2.0 porton leáll —► felpörög —►leáll. Ezt eljátssza Mint 17.2, Ubuntu 14.04, 15.04, OpenSuSE, Antergos alatt is. De aszem ugyanerre panaszkodott vki Innostor 3.0-ás vezérlőnél is. De pl. a fetebb említett My Passport leáll teljesen mindkét módszerrel.

Szóval kicsit érdekes a működés Linux alatt... :)

[ Szerkesztve ]

(#12) Kendek válasza King Unique (#11) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Már régen csináltam (és most egy kicsit körülményesebb lenne), de ez ugyanaz mint amit a hdparm -J kapcsolójával kiír? Mert az nekem disabledet mutat jelenleg. Ettől függetlenül pár másodperc után egyből leáll a pörgés, hacsak nem állítom át az APM szintet olyan értékre aminél már a leállítás nem engedélyezett (mondjuk 255-re). Most így megnézve a készenléti időkorlát az ennél nem érdekes.
Szóval az alapértelmezett APM szintet (96) kellene átírni nálam ahhoz, hogy jó legyen, viszont ezt nem tudom csak oprendszerben.

<-ƘƘ->

(#13) Kansas


Kansas
addikt

Egy kérdés csak:
" A TV felvételrögzítéshez nem ajánlott SSD használata." - Ez így eléggé ex katedra kijelentés... ki nem ajánlja és pontosan miért?
Az SSD-khez még mindig egy rahedli urban legend kapcsolódik, pedig már vannak tapasztalatok is vele és stressz-tesztek... Biztos hogy ez a havallat az utóbbiak és nem az előbbiek kapcsán született?

Hosszú távú tárolásra nyilván a méretgazdaságosság okán nem feltétlenül jók, de felvételre én nem látom okát, miért ne lenne ajánlott...

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#14) ruti


ruti
Közösségépítő

Köszönöm a hozzászólásokat, és az észrevételeket:

Lecs@: azért vigyázz, amikor a termék neve és a leírása nincs összhangban, de az ár vsz az 1 terásé :)

Racionális: pedig a szoftveres gyorsítást a gyakorlati használat is igazolja, nemcsak a tesztek. Főleg USB 2-n.

King U: köszi az elismerő szavakat,
a vezérlőknek majd utánanézek,
és előbb-utóbb hdsentinel-t is megkeresem, hogy vajon miért nincsenek hardver és adatviteli adatok,
a ház totál fém,
biztonságos eltávolítás után leáll PC-nél és TV-nél leválasztás után is, LED kialszik,
hőmérséklet: természetesen teszteltem, nem is értem, miért maradt ki a szövegből :B
Lényeg, hogy a hőmérője OK, nem kell kalibrálni, és a drive nem melegszik, terhelve, még a műbőr tokjában sem! Tok nélkül 38-39 C, tokban 41-42 C-re emlékszem, majd megnézem a max hőmérsékletet HDS-ben.

Kansas: A gyártó inkább a HDD-t ajánlja, itt pl. a lenti "Megjegyzések" között olvashatóan. Ahogy írja is, az írás-törlés gyakoriság miatt, valószínűleg még az SSD őskorából való (most már feleslegesen óvatosnak tűnő) beidegződésként. Fix felvételnél és annak hosszú távú eltárolásakor (aminek persze nem sok értelmét látom, mert csak és kizárólag az adott készüléken nézhető vissza) nyilván nem szempont, de időeltolásnál folyamatos felülírás van, nekem másfél órát tud így a TV.

Session Closed << BlueGift - Magyarország első digitális PC játék sorsoldája <> http://logout.hu/cikk/bluegift_logout_hu/teljes.html >>

(#15) Kansas válasza ruti (#14) üzenetére


Kansas
addikt

Lehet hogy a file-t folyamatosan írja felül, de a wear-leveling miatt a blokkot biztos nem, legalább is nem olyan gyakran.
Másrészt a stressz tesztek szerint még a TLC SSD-k is kibírnak 2-300 TB írást(240GB-s SSD-ket néztek, tehát úgy ezerszer írták újra a teljes területet), némelyik MLC pedig egészen 2,5 PB-ig elmegy(kb. 10000x újraírás)... azért az igazán sok órányi TV műsor.
Persze, USB-n keresztül nincs TRIM, szóval egész szépen be bírnak lassulni egy idő után, szóval néha érdemes SATA-ra dugni őket és manuálisan indítani egy TRIM-et.

"SSDs have limited recording/deleting capabilities" ez mindezekkel együtt igaz, csak épp az ember ritkán szokott HDD/SSD-ket megtartani 4-5 évnél hosszabb ideig, mikor ez már gondot okozhat - és addigra már a HDD-knél is jönnek az elhalálozások.
Akkor írjuk azt, hogy HGST HDD az ajánlott, mert a tesztek szerint az ő meghajtóik a legmegbízhatóbbak.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#16) King Unique válasza Kendek (#12) üzenetére


King Unique
titán

WD My Passport 1 TB USB 3.0

hdparm -J /dev/sdc

/dev/sdc:
SG_IO: bad/missing sense data, sb[]: 70 00 05 00 00 00 00 0a 00 00 00 00 24 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
wdidle3_vsc_send_key: Invalid exchange
wdidle3_vsc_enable_disable: Invalid exchange

WD5000BPVT (notebook HDD)

hdparm -J /dev/sda

/dev/sda:
wdidle3 = 8.0 secs

Ezt a fentebb linkelt fejparkolás topikban érdemes megkérdezni, mert a disabled nem mindegyiknél működik, van ahol a 300-as, vagy éppen más érték beállítása volt a jó. Illetve wdidle3 képes csak a megfelelő átállításra.

(#15) Kansas: "USB-n keresztül nincs TRIM"
Ezt nem tudni biztosan, mert nemrég egy fórumtárs összeszedte EZEKET az infókat. Vagy te kipróbáltad és abszolút nem ment?

"HGST HDD az ajánlott"
Általánosan talán, de sorozatokra, adott modellekre lebontva már nem feltétlen mondanám. 2,5" HGST merevlemezek ráadásul nagyon sokat parkolnak, volt akinél alig 1 hét alatt rakott bele több 10.000-es értéket, ami nagyon sok.

(#17) King Unique válasza ruti (#14) üzenetére


King Unique
titán

HDS dolgot nem nagyon értem, mert általában vagy kezeli teljesen, vagy egyáltalán nem, az adott külső adattárat.
A fentebb kérdett infókra lennék még kíváncsi (VID-PID, eszközkezelő, alvó mód stb.). :R

(#18) Kendek válasza King Unique (#16) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Tudom, annak idején sokat szórakoztam vele (akkor utána néztem) mert eléggé idegesített, de mindegy, hogy mit állítottam be neki, mindenhogyan lekapcsolgatott. Most nem kezdek el újra szórakozni vele mert kicsit bonyolult lenne a DOS meg a SATA-ra csatolás. És már ebből a távlatból elfogadtam, hogy a Lemezek-ben van csak beállítva (nálam működik). :)

<-ƘƘ->

(#19) Kansas válasza King Unique (#16) üzenetére


Kansas
addikt

Az én utolsó infóm az, hogy a TRIM az csak SATA-n megy, illetve ennek megfelelően eSATA-n, USB-n nem jut át a parancs...
Ez az UASP jól hangzik, de ahogy nézem, a racknek is supportálni kell, meg az OS-nek is.
Na most, Windowsra vagy Linuxra kötve ez alighanem megvan, de nem tudom, hogy mi van, ha direktben TV-re illetve set-top boxra köti az ember... mint ahogy pl. én is tettem. Gyanítom, azok nem bajlódnak SATA utasításokkal, még ha UASP-képes racket is köt rájuk az ember. Sajnos a rack oldalán nincs erre vonatkozó infó, mintha nem számolnának azzal, hogy egyesek SSD-t raknak bele.

Ha valakinek van erre vonatkozó infója, örömmel fogadnám - legrosszabb esetben max rákötöm 1-2 havonta DAS-nak a PC-re.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#20) King Unique válasza Kansas (#19) üzenetére


King Unique
titán

Én ezzel kapcsolatban pontos infókat nem kaptam, amikor kérdeztem itteni SSD topikokban. Sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudták 100%-osan. :N
Ehhez eleve kéne vmi teszt, néhány screenshot (HDS, SSDOK), hogy működik-e a TRIM és az alapján lehetne megmondani.

Windows 8-tól fölfelé megy natívan az UASP és újabb Linux kernel is támogatja, valamint OS X 10.8+. Illetve egyre több külső rack is tudja. Ez ok. Viszont a külső HDD-k elsődlegesen PC, notebook + desktop OS felhasználásra vannak tervezve. Ezeken kell működnie rendesen az adott dolgoknak. Az "egyéb eszközökkel" (TV, multimédia lejátszó, set-top box, router), nem garantálható a teljes körű kompatibilitás. Volt nemrég, akinél egy ilyen rack , JMicron JMS567 vezérlővel megakasztotta az OpenWRT-s routert. Mint utólag kiderült, a Linux alapú OpenWRT-nél nem tökéletes az UASP kezelés...tehát ezekkel szemben szerintem eleve nem is kell nagy elvárásokat támasztani.

Nem tudom az IB-234U3 milyen vezérlős és tudja-e az UASP módot, de ez úgy szokott kiderülni, ha szétszeded és megnézed, milyen chip van a PCB-n, valamint támogatott OS-en, hogy működik-e. :) Windowsnál pl. így [link].
Amúgy a legtöbb 2,5" RaidSonic ház, ASMedia AS1053/ 1053E, JMicron JMS566/ 567, valamint Innostror IS888 vezérlős szokott lenni. Előbbi kettő chip támogatja az UASP módot és be is van kapcsolva, viszont az Innostor nem.

(#21) Kansas válasza King Unique (#20) üzenetére


Kansas
addikt

Nos, szétszereltem a rack-et, de a 4x4mm-es chipen levő felirat egy jó lupé nélkül teljességgel olvashatatlan, annak pedig híján vagyok.
A Device manager-ben viszont úgy látszik, hogy nem UASP képes.

Van egy olyan gyanúm, hogy az "egyéb eszközöket" viszont még nem igazán készítik fel a SSD-k sajátos igényeire... talán majd ha eSATA csati kerül rájuk, akkor azon keresztül

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#22) subset válasza Racionális (#4) üzenetére


subset
senior tag

Én is ezt a konklúziót vontam le - ez a rohadt hazug marketinges banda sajnos szinte mindenhol ott van :(
És halál nyugodtan hazudoznak az ember képébe, mert úgy sem történik semmi.

[ Szerkesztve ]

Használj Te is szabad szoftvert !

(#23) King Unique válasza Kansas (#21) üzenetére


King Unique
titán

Igen, sajnos nem mindig látszik a feirat, idővel "megkophat". Még a VID-PID azonosítókat lehet érdemes megnézni, mert abból is kikövetkeztethető a chip.
Ha eszközkezelőben nem SCSI és Win8+, akkor nem támogatja az UASP módot. Illetve, ha itt nem megy, akkor más eszközökön meg főleg nem fog.

"Van egy olyan gyanúm, hogy az "egyéb eszközöket" viszont még nem igazán készítik fel a SSD-k sajátos igényeire"
Lehet...olyan egzotikus dolgok, mint az UASP, TRIM, jó, ha PC-n és desktop OS-en működnek. Egy TV és társaitól nyilván nem kell csodát várni. Ráadásul UASP mód is csak USB 3.0/ 3.1 portokon van, így egy TV-n, amin jellemzően csak 2.0 található, értelemszerűen nem is fog működni. Bár vannak olyan médialejátszók manapság, amiken van USB 3.0, eSATA, illetve előbbi már routereken is, de hogy azokon mi és hogyan működik, az megint jó kérdés...?

[ Szerkesztve ]

(#24) gekkoXT


gekkoXT
senior tag

ahogy elnézem a speed+ egy külső cég fejlesztette alkalmazás. AsRock is csinálta XFast USB néven. Inkább ártott sok esetben, mint használt.

(#25) ruti válasza King Unique (#17) üzenetére


ruti
Közösségépítő

Megvannak a válaszok, Mester ;)

Maximális mért hőm. a műbőr tokban: 43 C (kalibrálást nem igényel)

VID: 0B05
PID: 17B4
ebből Asustek saját USB chip-re lehet következtetni?

nem UASP, eszközkezelőben a "Lemezmeghajtók" között látszik USB eszközként

HDS teljesítmény mérés egy verziófrissítés (4.5 -> 4.6) után műxik, viszont a lemez/fejek számát továbbra
sem írja ki. Riportot küldtem a fejlesztőnek.

inaktivitás során szépen alvó módba kerül

Session Closed << BlueGift - Magyarország első digitális PC játék sorsoldája <> http://logout.hu/cikk/bluegift_logout_hu/teljes.html >>

(#26) King Unique válasza ruti (#25) üzenetére


King Unique
titán

Nincs ötletem a VID-PID azonosító alapján, neten sem találni konkrét infókat...Asustek saját USB 3.0 chipet gyárt-e, hirtelen azt se tudom? Legtöbb kompakt külsőben is általában ASMedia, JMicron, Via Labs, Symwave 3.0 vezérlők szoktak lenni, illetve külső házakban ezen felül még Fujitsu, Genesys Logic, Initio, Innostor.
Ha Win8x alatt nézted és nincs UASP mód, az érdekes, mert egy ilyen meghajtónál pont elvárná az ember.

HDS-el nem érdemes sokat kínlódni, mert lemezinfóknál amúgy sem minden adatot szokott megjeleníteni (Adatok feltöltés alatt). Gyártói oldal tárolóinfóknál WD10JPVX esetében sem írja ki, de WD10JPVT-nél már igen.
Illetve a program az infókat amúgy is a csak gyártó oldaláról, specifikációkból veszi. Legjobb infókat ezzel kapcsolatban amúgy a HDD Platter Database oldaláról lehet beszerezni. Nem kell ehhez HDS. :N

Kösz szépen, hogy utánanéztél ezeknek. :R

(#27) jozs6200ax válasza ruti (#14) üzenetére


jozs6200ax
aktív tag

Valóban gyorsabb a szoftver által a kis hdd.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.