Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Csabis


Csabis
aktív tag

off:
Nekem idén csinálta hogy bezavarosodott a képe. majd Csak BIOS-ban van kép utána bootolás után viszont már nincs rendes kép keresztcsíkos lett. lehet hogy ott a hiba mint említetted vagy máshol lehet?!
on

(#2) 1eske


1eske
tag

Ez mind szép és jó, de mitől is javult a GPU hűtése? Most kisebb felületről kell elvezetni ugyanazt a hőmennyiséget, ami kedvezőtlenebb szerintem.

De tegyük fel, hogy ez valamiért működött. Azt viszont nem értem, hogy mi változott idővel a kupakkal, hogy eleinte nem volt melegedési probléma, később pedig igen?

(#3) szente válasza 1eske (#2) üzenetére


szente
addikt

Kiszáradt a gyári paszta és romlott a hővezető képessége.

(#4) 1eske válasza szente (#3) üzenetére


1eske
tag

Nem lett volna akkor egyszerűbb csak simán újrapasztázni és kész?

(#5) Danex válasza 1eske (#2) üzenetére


Danex
addikt

Ugyan akkora helyről kell elvezetni ugyan annyi hőt, csak nincs benne egy plusz lépcső.

Ugye kupaktalanítással a hőtermelő rész nem nőtt, viszont 1 adag olcsó paszta és egy kupakkal kevesebb az út a valódo hűtőtömeghez.

(#6) Old FatBoy válasza 1eske (#4) üzenetére


Old FatBoy
aktív tag

Szerintem is hatékonyabb lett volna.
Az eredeti hűtőborda jobb mint amit felraktál.

Audiophile Troll

(#7) Casoli


Casoli
őstag

Azért az a 4 gumipogácsa nem lesz örök életű.

http://hasznaltpcalkatresz.hu/

(#8) Old FatBoy


Old FatBoy
aktív tag

Bocsi félrenéztem!
Látom , hogy az eredetit raktad vissza.

Audiophile Troll

(#9) Airedhyal válasza 1eske (#2) üzenetére


Airedhyal
aktív tag

Szendvicset csináltak. GPU -> paszta -> kupak -> paszta -> hűtőborda.
Míg az utóbbi pasztát kőnyű cserélni, addig a másikat elég gáz.
Nekem is van a szekrényben ilyen vidkártya, alapon 70 fok fölött kezd, majd én is megskalpolom.

(#10) draco31


draco31
veterán

Nekem Gigabyte van, most csak netezgetek, 35 fokot produkál, 22 fok van a helyiségben.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#11) CounterBoci


CounterBoci
senior tag

Egy hőátadó felülettel kevesebb. Elég vastag a paszta a kupak és a mag között, gondolom ez a biztonság miatt van így, a gyártási szórások és az automatizálás miatt. Ez elég rossz hatással van a hővezetésre.

Casoli nem baj, csak felrakáshoz kellett. Most a csavarok szorítják, ha meg szét kell valamiért szedni már egyformán tekerem kifelé őket.

(#12) 1eske válasza Airedhyal (#9) üzenetére


1eske
tag

Ja, hogy a GPU és a kupak között száradt ki a paszta. Na ezt nem írta le a kedved cikkíró. Így már világos.

Egyébként nem ez az egyetlen VGA amelyen ilyen kupak van, tehát nem hiszem, hogy ez olyan rossz megoldás lenne, de valószínűleg ez egy rossz széria lehet.

(#13) ncc1701 válasza 1eske (#12) üzenetére


ncc1701
veterán

Ott volt a képen... De amúgy egyértelmű, az ilyen megoldásoknak ez a hátránya. Ugyanaz CPU-nál is.

(#14) draco31 válasza ncc1701 (#13) üzenetére


draco31
veterán

Igen, én CPU oldalról ismerem a módszert.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#15) CounterBoci


CounterBoci
senior tag

Írhattam volna több oldalas cikket is mindent részletesen leírva, összes hibalehetőséget kizárva, viszont nem tartottam szükségesnek, mivel csak a módszert akartam bemutatni. Aki ilyenbe belefog, általában van már némi tapasztalata. Több szériánál is működik ez a megoldás, a cél lehet hűtés zajcsökkentés vagy éppen tuning is, a célom az volt ezzel, hogy legyen itt is egy működő példa azoknak, akik pont amiatt hezitálnak, hogy csak külföldi fórumokon látták.

Az előnyeit szintén nem kell bemutatni, procis oldalról már rég ismert a módszer. Hátránya a mag sérülékenysége. Jó megoldásnak tartom a mag köré gap padot tenni, úgy nehezebb lesarkalni. Nekem itthon vékonyabb volt, mint a mag, két rétegben pedig nem tudtam annyira összenyomni, így az kimaradt.

(#16) Narasim válasza 1eske (#12) üzenetére


Narasim
aktív tag

aki a képek alapján erre nem jön rá, kedves fórumtárs... :F

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे Góranga!

(#17) chey


chey
csendes tag

Azért én az IHS-t az eltávolítása után visszatenném friss pasztával. Tapasztalataim szerint az MX-4 elver minden olcsó pasztát, mégsem túl drága.

IHS nélkül hsaználni a kártyát nem túl biztonságos. Ugyanis az IHS a legnagyobb eséllyel azért került rá a kártyára, hogy megvédje a GPU-t a hűtés által keltett mechanikai terheléstől. Az IHS a hűtés súlyát a GPU-n, annak nyákján, valamint a BGA aljzaton oszlatja el. Az IHS nélkül a hűtő súlya teljes egészében a GPU-ra nehezedik, amitől vagy az, vagy a GPU nyákja eltörhet vagy elrepedhet.

Az Intel a Coppermine (és egyes slotos), az AMD az Athon és Athlon XP processzorok esetében hagyta el az IHS-t, és nagyon sok processzor végezte lesarkazva.

(#18) Roadhammer válasza CounterBoci (#15) üzenetére


Roadhammer
tag

Minden teljesen érthető, jól leírtál mindent, amit kellett.

(#19) Roadhammer válasza chey (#17) üzenetére


Roadhammer
tag

Igen, ez a lesarkazás miatt van, így akárki biztonságosan rá tudják rakni a bordát a processzor kupakjára, viszont a profi megoldás mindenféleképpen az, ha közvetlenül a CPU-ra kerül a borda, egy kis pasztával megkenve, hőelvezetés szempontjából nincs jobb megoldás ennél.

(#20) CounterBoci válasza chey (#17) üzenetére


CounterBoci
senior tag

Nem tudom mi a különbség a gyárilag IHS nélküli és az azzal gyártott VGA-k között, nagy gyártástechnológiai különbség nem nagyon lehet. Ha az első is elbírja a hűtő súlyát, nagy baj nem lehet. Többen választják azt a módszert, amit írsz, úgy is lényeges a javulás. Én kísérletező típus vagyok.

(#21) foka válasza chey (#17) üzenetére


foka
aktív tag

Akkoriban lehetett kapni CuSpacert, én is megvettem, mert jobb volt mint házilag csinálni, így a 650-es Duronom ment 1,5 helyett 2,39 V-on és 1132 MHz-en, házi vízhűtéssel 1,5 évig, alacsonyabb hőfokon mint a gyári értékeken Fop32-vel. Volt lehetőség csinálni is, de a bolti vett sokkal jobb.
Elméletileg néhány mai kártyához is láttam már ilyet.

[ Szerkesztve ]

Üdv: Fóka

(#22) D1Rect


D1Rect
félisten

Ennyire jó még most is a D3?

(#23) CounterBoci válasza D1Rect (#22) üzenetére


CounterBoci
senior tag

Most jó csak igazán, mert eddig nem játszottam vele :DDD De ha már megvettem megjelenéskor, hogy aztán köpjek egy nagyot... Kijavították a hibákat, így egy seasont végigtolok becsülettel, aztán szögre akasztom ezt is.

(#24) ncc1701 válasza chey (#17) üzenetére


ncc1701
veterán

A fakezűek sarkaltak le procit csak... :)

(#25) vigyori78


vigyori78
őstag

Jó cikk és hasznos.
Eleve nem értem miért tettek rá "kupakot" birják azok a kiképzést, sokkal combosabb kártyákon sincs mert felesleges.

[ Szerkesztve ]

(#26) Casoli válasza vigyori78 (#25) üzenetére


Casoli
őstag

Régebben valószínű divat volt. A pár éves R9 290 kártyámon sincsen fém kupak.

http://hasznaltpcalkatresz.hu/

(#27) hcl válasza Csabis (#1) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szép megoldás :)
Lehetett volna a Bacsis-féle 5Ft-ossal működő módszer is :D

@Csabis : Ott valami meghalt.

@chey : Hát... Ha normálisan van felrakva a hűtő a nyákra, akkor a BGA nem kap semmilyen csavaró irányú terhelést, hiszen azt a nyák veszi fel.
Inkább az lehet a gond, ha túlhúzzák.
Nagyon melegedő BGA dolgoknál meg csak idő kérdése, hogy mikor döglik meg, kupak ide vagy oda.

@CounterBoci : Jaja, minden 2 felület közti átmenet rengeteget ront a hőátadáson. JObb, ha minél kevesebb van.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#28) arpii válasza Csabis (#1) üzenetére


arpii
aktív tag

Sajnos az GPU vagy memória hibás lesz (de inkább memória).
Az apróban találsz szakikat, akik újra tudják reball-ozni a BGA-t, feltéve, ha megér annyit. Ha kb. 10-15e Ft a kártya jelenlegi értéke, érdemes elgondolkodni rajta, hogy megéri-e, mert már nem biztos, hogy ér annyit az egész, ha még benzin vagy postaköltség is felmerül plusszba.

(#29) #16939776


#16939776
törölt tag

Jó kis gondolatébresztő! IHS nélkül is van élet! :))

Hogyan oldottad meg, hogy a pcb síkjában ne forduljon/csússzon el a hűtő a pasztán? A csavarfejek+pcb furata eléggé központosítanak?
Borda csiszolása hogyan történt?

[ Szerkesztve ]

(#30) Pug válasza arpii (#28) üzenetére


Pug
veterán

Meg általában reball után 3-4 hónappal újra kuka a kártya.

ELADÓ Mous S24 Ultra Limitless 5.0 - MagSafe Speckled Fabric https://hardverapro.hu/apro/bontatlan_mous_s24_ultra_limitless_5_0_magsafe_spe/hsz_1-50.html

(#31) simonzé


simonzé
addikt

Diablo 3-Mal
5 mm-Rel

I don't fit in. I fit out.

(#32) CounterBoci válasza #16939776 (#29) üzenetére


CounterBoci
senior tag

Bordát csak polírpapírral meghúztam kicsit, hogy a retket leszedjem legalább, eléggé sík. Akár a céghez is bevihettem volna síkköszörülni, de nem látom értelmét sokat foglalkozni vele. Négy csavar fogja, nem tud elfordulni a borda. Egyébként azt csak szeretem, ha kicsit mozog, mert én meg szoktam mozgatni felrakás után, hogy jobban eldolgozza a pasztát a két felület között.

simonzé javítom, rég volt magyar szakos csajom, felejtek :)

(#33) Simonarancs


Simonarancs
csendes tag

Ezt én is megcsinálom! Kár hogy nemrég pasztáztam meg cseréltem a hő lapokat :(
Mellesleg utána érdemes vissza rakni a kupakot, vagy muszáj így megcsinálni? Nem hiszem, hogy sokat rontana amúgyis, 1-2 fokot vesztenék szerintem max, de az kibírható :|

Fluxos "hajszárító"? Páka kézben, sütő melegszik, a kártya 10 perc alatt ropogós lesz :)

(#34) Simonarancs válasza Simonarancs (#33) üzenetére


Simonarancs
csendes tag

Nos válasz a kérdésemre: IGEN, vissza lehet rakni, mert semmit se változtat :D

Pont most csináltam meg, előtte Overwatch 76-80 celziusz, most laza 47-48 40%-os ventilátor sebességgel! EZ DURVA :O Majdnem 25-30 fok! Persze kőkemény volt a paszta alatta, így ez már elkellet :D

Köszi a tippet, UP a dolognak :)

Fluxos "hajszárító"? Páka kézben, sütő melegszik, a kártya 10 perc alatt ropogós lesz :)

(#35) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Ma deliddeltem egy Athlon64 5200+-os procit, mert már a gyári feszültségen és órajelen is 80-90 fok körül teljesített.
Nem kell sietni szép lassan a pengével többször is körbementem rajta, minden új körben kicsit mélyebben és pár kör után már el is engedte.
Természetesen a szürke paszta kő kemény volt a magon. A pasztát és a fekete ragacsot eltávolítottam majd újrakentem és visszaragasztottam (a ragasztáshoz a kupak széle mentén hűtőborda ragasztó pasztát használtam).
Első körben kipróbáltam floating módban, úgy hogy nem ragasztottam vissza csak a hűtő tartotta a kupakot a helyén. Működött úgy is, szóval ha nincs otthon ragasztó akkor sem kell aggódni.
Összerakva a gépet és a feszültséget lejjebb állítva már a 60 fokot sem éri el terhelés közben.

Még van egy elvileg működő GTX 460-asom. Azon is van kupak úgyhogy valamikor azt is kipróbálom.

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#36) draco31


draco31
veterán

Már kezdtek rám ijeszteni. 20 fokos szoba főmérsékleten Aida stressz teszten 2 perc után 45 fok nálam. Akkor úgy érzem, nem kell piszkáljam.

Egy kérdés: kinek milyen típus, mert jó páran írtatok magas hőfokokról, az mindegyik ASUS volt? Mert nálam gygabite van.

[ Szerkesztve ]

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#37) Dr. Romano válasza draco31 (#36) üzenetére


Dr. Romano
veterán

45 fok? lol az már klímának számít inkább :D

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#38) draco31 válasza Dr. Romano (#37) üzenetére


draco31
veterán

Elől, hátul, oldalt, felül van venti, szóval kellően huzazos a gépház. :DDD

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#39) Simonarancs válasza draco31 (#36) üzenetére


Simonarancs
csendes tag

Nekem EVGA GTX 560 Ti volt kezelés alatt, mondhatom brutálisan hideg lett :) KI nem hiszi járjon utána :D

Teszem hozzá, hogy én Coolermaster E2-es pasztával kentem le :)

[ Szerkesztve ]

Fluxos "hajszárító"? Páka kézben, sütő melegszik, a kártya 10 perc alatt ropogós lesz :)

(#40) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Elkezdtem a GTX 460-at de már az elején megakadtam.... itt sokkal kisebb a rés mint a proci esetében nemhogy egy kést de még a vékony pengét sem tudok közé dugni.
Ha melegítem akkor tágul valamennyit? Mert egyelőre ez így hidegen nem túl esélyes és lusta vagyok elővenni a hőlégfúvót :D

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#41) Simonarancs válasza Dr. Romano (#40) üzenetére


Simonarancs
csendes tag

Tágulni tágul, de minimális. Én megkerestem a lehető legvékonyabb kést (esetemben egy borotva pengét) és azzal nyúltam alá, miután a kB 100 fokos bordát rátettem, rajta hagytam 10 másodpercig, majd óvatosan fel pattintottam a kupakot. Ehhez vagy szike, vagy egy vékony kést érdemes. Így is paráztam, hogy megvágom az ujjamat :T

UPDATE: Felhúztam OW-ban a grafikai beállításokat A MAXIMUMRA! Mindamellett, hogy gyönyörű a játék egy probléma CSAK előjött :| Ez nem más, mint, hogy *khmm* csalt a megérzésem a ~50 fokkal, AZ ALAP beállításokon ment... na most kimaxolton egy HORROR 100 fok jött össze!

Most mielőtt elkezdenétek fújolni (Boo, a srác nem is mondott igazat mekkora f***) hozzátenném, HOGY előtte LEHETETLEN volt ezt megcsinálni, ugyanis a hőmérséklet eszeveszettül felment! Ez 20-30 perc játék után és mikor eléri onnantól konstans tartja azt. (Mellesleg így beállítva néha 80 néha meg 50 körül mozog az FPS akit érdekel :P)

Na most aki azt mondja, hogy akkor mi értelme volt a modnak annak elárulom: KÍVÁNCSISÁG!

Van akinél több, van akinél semmi, de van akinél kevesebb fokkal fog lemenni, ez kártya ÉS! hűtés függő! Nálam egy EVGA referencia hűtés dolgozik, egy Windforce vagy Twinfrozer hűtéssel SOKKAL jobb számokat kaphatok :)

mellesleg jó tudni, hogy egy ilyen régi kártyában MÉG mindig van annyi szufla, hogy vigyen pár mai játékot :)

Fluxos "hajszárító"? Páka kézben, sütő melegszik, a kártya 10 perc alatt ropogós lesz :)

(#42) Dr. Romano válasza Simonarancs (#41) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Na jó, hagytam a pcsába az egészet. Ennél vékonyabb borotvapenge nem létezik de nem tudom alápréselni sehogy sem, már kínomban elkezdtem vele fűrészelni a kis rést de az sem segített. Lehet csak én vagyok türelmetlen de bssza meg az Nvidia hogy kupakol (ha meg már kupakol akkor legalább paszta helyett forrasztana...) :((

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#43) Simonarancs válasza Dr. Romano (#42) üzenetére


Simonarancs
csendes tag

Elég meleg a borda ahoz, hogy a rakasztódat megolvassza? Ha nem elég meleg (100 fok a minimum ezek szerint :| ) akkor nem olvad meg :(

Próbáld újra! Sose add fel :D Ha a proci sikerült akkor ez is ;)

Fluxos "hajszárító"? Páka kézben, sütő melegszik, a kártya 10 perc alatt ropogós lesz :)

(#44) Dr. Romano válasza Simonarancs (#43) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Hát a hőlégfúvóval nyomtam fel 100-ra, de akkor majd ha lenyugszom és lesz hozzá idegem újra kipróbálom egy socket a-s bordával is :)
Rendben nem adom fel :D

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#45) Simonarancs válasza Dr. Romano (#44) üzenetére


Simonarancs
csendes tag

Azzal a cuccal óvatosan! Nem hiszem, hogy magát a chip-et is le akarod szedni xD

Fluxos "hajszárító"? Páka kézben, sütő melegszik, a kártya 10 perc alatt ropogós lesz :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.