Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) tibaimp


tibaimp
nagyúr

Nem semmi árak!
A dupla LAN miért jó? Mit köthetsz a 2. LAN portba, amit mondjuk nem a router-be dugnál inkább?

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#2) --ka


--ka
senior tag

Amikor 535000,- Ft-os alaplapról olvasok, akkor úgy érzem, hogy valami nagyon félre ment ebben a világban.
Írom ezt ASUS lap tulajként.
Sőt, valószínűsíthető leendő tulajként is; a jelenlegi állás szerinti kívánságlistám első két helyén is ASUS lap szerepel.

"... test, lélek, szellem - anyag, energia, információ - tudás, bátorság, becsület - tény, igazság, valóság - belőle, benne, általa..."

(#3) Segal


Segal
veterán

Figyelem! A második oldalon a nyugalom megzavarására alkalmas tartalom olvasható!
Csak erős idegzetűek kattintsanak! :))

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#4) kriszpontaz válasza --ka (#2) üzenetére


kriszpontaz
veterán

Hát elég gáz, és még én szívtam a fogam amikor kifizettem a mostani lapomat, de ezeket az árakat tényleg semmi nem indokolja. Ezért volt értelme belengetni nemrég a szándékos áremelést, de azért ez már durva.

(#5) PuMbA


PuMbA
titán

Nagy szerencse, hogy tavaly vettem ASUS TUF alaplapot 50k-ért, procit már sajnos nem tudtam, azt nem rég szereztem. De vígasztal, hogy alaplapot nagyon sokáig nem kell cserélném, mert bele tudok rakni 16 magost is.

[ Szerkesztve ]

(#6) tlac


tlac
nagyúr

Hálózati kapcsolatot a 2,5 Gbps-es Ethernetet kínáló Intel I225-V

vajon tudja is a 2,5 gigabitet vagy még a bugos chip van rajta?

(#7) Create.


Create.
addikt

Nekem a z490 lapomnál írják a pcie4 supportot, akkor miről is mondok le, ha nem z590 lapom van? (Nem mintha szükségem lenne a 4.0-ra, de ha mégis kellene, amiatt nem kell új lapot vennem).

[ Szerkesztve ]

(#8) dkess válasza tibaimp (#1) üzenetére


dkess
őstag

Nálam például mindkettő használatban van. Az egyik az általános itthoni gigabit -es LAN -on van (NAS is rajta van pl.) - a másik 2.5 Gbps -es LAN pedig direktben a NAS -al (a PC és NAS messze vannak egymástól, de a falban jön kettő UTP is az érintett PC -hez). Ilyenformán akár egyidőben is mehet a NAS -ra a gyakorlati 110 MB/s (gigabit) és 280 MB/s (2.5 Gbps) is. Persze NAS -ra másoláskor elég a 2.5 Gbps is ...

Ami nekem furcsa kicsit, de értem a koncepciót, hogy a TUF GAMING Z590-PLUS WIFI és ASUS ROG Strix Z590-A Gaming WIFI "csak" WiFi 6 -ot kapott, hiszen az Intel 11 gen. támogatná a WiFi 6E -t is ... VAlamint, hogy 2.5 Gbps -nél gyorsabb LAN csatoló csak "336 000 forintos ajánlott ár" -tól kezdődően jár ...

Továbbá most nézem a pH főoldalán a promóciót. Ugye az Asus új Z590 -es alaplapszériája, mely támogatja a Intel 11 gen. CPU -kat és ezzel együtt a WiFi 6E -t.

Ami érdekes, hogy kiemelt reklámértéket tulajdonítanak a WiFi 6E támogatásnak (ld. alább) - ugyanakkor routerekkel - mint az egyik legjelentősebb consumer router gyártók is - nem készültek melléjük ... (meg persze "apró kapufa", hogy az Asus WiFi 6E ökoszisztémáját bemutatni kívánó link a WiFi 6 -ot bemutató oldalra visz ...)

Szemfülesek kiszúrhatják, hogy az alsó képen ott a ROG Rapture GT-AXE11000 . Ugyanakkor egyfelől ez egy db router - másfelől még nem is kapható ...

(#9) #72042496 válasza tlac (#6) üzenetére


#72042496
törölt tag

Én arra számítok, hogy ezeken már a V2, vagy inkább a V3 van, ezeken nem jelentkezik a csomageldobós bug.

(#10) kalmani


kalmani
tag

APEX XIII is lesz?

[ Szerkesztve ]

(#11) flexxx2


flexxx2
őstag

Ez a foglalat váltás most derült ki mekkora átverés. Ha most nem kellett, pedig pcie 3.0-ról 4.0ra váltottak, akkor miért is kellett eddig? :F :F

(#12) #72042496 válasza kalmani (#10) üzenetére


#72042496
törölt tag

A későbbiekben várható, de annyira nem követem a dolgokat, hogy megtippeljem, mikor.

(#13) arabus válasza flexxx2 (#11) üzenetére


arabus
addikt

Eddig azért kellett mert semmi köze hozzá.
Nem azért kell foglalatot váltani mert a pcie egyet lép aminek 0 gyakorlati haszna van.

Xeon Platinum 8468,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

(#14) flexxx2 válasza arabus (#13) üzenetére


flexxx2
őstag

Akkor írd le nekem a pcie sávok száma most változik (mégis ua foglalat van), de előtte még az is mindig ugyanaz volt, és még a ddr4 kivezetés is ugyanaz volt eddig, miért kell egy proci váltásnál más foglalat?
Akkora kamu ez a foglalat váltás az intelnél, hogy ezért simán meg kéne büntetni.

[ Szerkesztve ]

(#15) Segal válasza flexxx2 (#14) üzenetére


Segal
veterán

Mert most a jófiút kell játszaniuk :DDD

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#16) GalloG


GalloG
tag

Nekem az jutott eszembe a csúcsmodell áráról (azon túl, hogy nettó bolond, aki megveszi, mégha sejtjük is, hogy inkább az exkluzivitás, mint a tudás van beárazva), hogy van-e az Intel-nek olyan CPU-ja a kínálatban (vagy várható-e a közeljövőben), ami - akár csak elvben is - megéri, hogy ilyen árú alaplapot vegyenek alá?...
Ez már az a nagyságrend hozzá illő CPU-t is számolva, ami az AMD Threadripper CPU+MB párosokkal konkurál árban, és hát szerintem egy Intel CPU sem ér el teljesítményben odáig jelenleg.
Persze van elég sok más szempont a teljesítményen kívül, de azért elsősorban annak kell csúcsnak lenni csúcs pénzért szerintem, utána jön a többi szempont.
A másik felmerülő kérdésem, hogy minek egyszerre több nagy sebességű vezetékes és pluszbe nagy sebességű (pontosabban azt ígérő) vezeték nélküli kapcsolat egy alapvetően asztali gépbe szánt alaplapra? Értem, hogy választási lehetőség, de miért kötelező mindet megvenni (nincs vagy wifi, vagy RJ45 nélküli modell)?

[ Szerkesztve ]

(#17) dkess válasza GalloG (#16) üzenetére


dkess
őstag

Azért azt vegyük észre, hogy annyira nem vagyunk elkényeztetve "több nagy sebességű vezetékes" csatival. Ugye írtam is fentebb, hogy: "VAlamint, hogy 2.5 Gbps -nél gyorsabb LAN csatoló csak "336 000 forintos ajánlott ár" -tól kezdődően jár ...". A csatlakozókra sokmindent mondhatunk - de azt, hogy "túl sok" - na azt pont nem ...

Ugye ezen hozzászólásomban írtam is példát a való életből: [link] . Kiscsiliárd egyéb reális forgatókönyv is van - egyetlenegyet emelnék még ki. Például link aggregation - akár gigabit -es alapokon. Ezt azért elég sok switch vagy éppen router is támogatja már. NE felejtsük el, hogy van például 2/1 Gbps-es internet is ... Ebben az esetben (persze akár bármekkora internet sebességnél is) van is választási lehetőséged, hogy pl.:

- 1 db 2.5 Gbps LAN csatit használsz (akár gigabit -es sebességgel - akár 2.5 Gbps -el),
- használod vegyesen - egy gigabit -es kapcsolat és egy 2.5 Gbps -el (mint én), avagy mind a kettő gigabit vagy mind a kettő 2.5 Gbps
- link aggregation: 2*gigabit - vagy akár 2*2.5 Gbps alapokon.

Azt szerintem nem kell sokáig magyarázni, hogy mondjuk egy db gigabit -es LAN csatival a fentebbiekhez képest mennyire beszűkülnek a lehetőségeink ...

(#18) wolfman válasza --ka (#2) üzenetére


wolfman
veterán

Igen. Most vettem használtan egy B550-F Gaming WiFi alaplapot, életem talán legdrágább alaplapja! Erre is már nagylevegő után vetemedtem rá, de ezek már nem emberi árak.
De emellett igazából már azt is érzem legbelül, hogy az informatika olyan hóbortá kezd válni ami mellett már semmi másra nem költesz. Mármint átlag magyarként. Én lassan elengedem ezt a történetet, mert kezd kibaszottul elegem lenni. Úgy hogy kb. 5 éves korom óta gépezek 92 óta, de ez már kurvagáz ami ebben a szegmensben megy. :(

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#19) fanti válasza wolfman (#18) üzenetére


fanti
addikt

:R :R :R

Igen, maximálisan azonosulok a véleményeddel. Elegem lett nekem is.
Nem vagyok hajlandó többet fizetni ezekért a szarokért.

[ Szerkesztve ]

GIGABYTE B550 Aorus Pro, AMD Ryzen 9 5950X, Noctua D14, Crucial Ballistix 4x16GB DDR4 3200Mhz@3800MHz CL18, Powercolor 7900XT, M.2 Samsung 981 2TB, M.2 Kioxia (XG6) 2TB, 2 x Intel 730 SSD 480GB, Crucial MX500 2TB, SEAGATE SkyHawk 6TB, 750W Gigabyte Aorus Gold, Evolveo T4, Samsung S43BM700UUXEN

(#20) tibaimp válasza dkess (#8) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Értem, köszi!

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#21) Skynet258 válasza wolfman (#18) üzenetére


Skynet258
veterán

Ugyanezt a lapot vettem én is, egy ideig szerintem kiszolgál... :K

https://geekpulse.hu

(#22) wolfman válasza Skynet258 (#21) üzenetére


wolfman
veterán

Amikor egy alaplap drágább mint benne a processzor (R5 3600, 50e-ért vettem), na akkor kicsit átgondolja az ember az egész IT szegmens hogyanját.

[ Szerkesztve ]

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#23) tasiadam válasza --ka (#2) üzenetére


tasiadam
veterán

Aki cserelgeti az i9-et hogy a golden samplet megtalalja, annak hot mindegy, mennyibe kerul.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#24) flexxx2 válasza fanti (#19) üzenetére


flexxx2
őstag

+ #18 wolfman

Fizetnünk kell, nem tehetünk mást, mert a PC megunhatatlan! :O Legfeljebb "kicsit" tovább fogja kibírni egy config az asztalunkon. :DDD
FPS mellett ott van az RPG, a RTS, race, stb... Legalább nem ragadok le az FPS mellett.

(#25) exedoc


exedoc
senior tag

PC szegmens árban iszonyatosat ugrott, és nem halandó ember pénztárcájának való. Aki erre most azt mondja, hogy de mert az árfolyam, meg hogy mekkora fejlődés, meg a gyártási költségek is nőttek stb, annak is csak részben van igaza. Ez az árnövekedés ugyanis nem folytonos, hanem egy-egy generáció között van iszonyatosan nagy ugrás. (Főleg hogy direkt foglalatot váltunk amolyan Intel módra) A fogyasztói árak még dollárban is az egekben, nem forintban. Saját magukat fogják így kinyírni. És most nem az 535.000 Ft-os alaplapról beszélek, mert az rétegtermék. A középkategória alja, és teteje is iszonyat horror kezd lenni. Értem én, hogy covid meg készlethiány, de azért na, hülyének ne nézzük már a népet.

(#26) Bakus válasza exedoc (#25) üzenetére


Bakus
tag

6 éve 82 ezer forintért vettem a Maximus Formula VI alaplapom most a Formula XII 200 ezer, bele se merek gondolni mennyi lesz a XIII :W.

"A víz örök, de a gép változik"

(#27) wolfman válasza flexxx2 (#24) üzenetére


wolfman
veterán

Pár évvel ez előttig én is ezt mondtam, de már sajnos be kell ismerjem, hogy már kezdem nagyon unni, 27 év játékos múlttal a hátam mögött. De ehhez a játékipar is nagyban hozzájárul. A fejlesztők/kiadók csűrik csavarják a dolgokat mert ma már nem a játék szeretete a szempont meg a szórakoztatás, hanem az ember tudatalattijára hatni és rávenni hogy a játékon felül még soxart vásárolgasson, szóval a lehúzás. A hardveripar meg mára ott tart, hogy minden egyes generáció kiadásakor az árak az ugyan azon szintű hardverekhez egyel feljebb ugranak, magyarázzák azzal, hogy 'de hát ez mán sokkaltajobb mint az előző generáció!' Régen azért minimális emelkedés volt két alsóközépkategóriás lap közt, most 10-20eFt-ok. Mobiloknál ugyan ezt játszák. Generációnkként ugrunk 40eFt-ot mert csak! 10 éve egy csúcs teló 140eFt-ért ment, most 7-800eFt! És ez most nem a 'kishazánkban szarok a fizetések ehhez' mérce, hanem globálisan is nagy baj van.

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#28) Petko166 válasza tibaimp (#1) üzenetére


Petko166
csendes tag

Hali !

mindjuk egy nast ami a géphez 2,5. Gbps csatlakozik de a hálóra csak 1gbps mert ugy se lesz olyan hálód hogy minden eleme 2.5gb es.

pl ilyesmi lehet

(#29) flexxx2 válasza wolfman (#27) üzenetére


flexxx2
őstag

A játékipar változik, de mindig voltak játékok amik nagyon sokat adnak élményben, és nem tapasztalom a lehúzást bennük. Pl. stratégiában: Anno1800, Iron Harvest. FPS(RPG): ARK. Ezekkel rengeteget lehet játszani, régen is sok szemét volt pár igazán jó játékkal, most se lett több a jó játék, csak a szemét sokasodott meg.
Nekem azért megunhatatlan a PC játék, mert nagyon sokféle típusú játék bejön, ezért nekem könnyebb jót is találni.

Az árak meg mennek felfele, nem csak a PC iparban hanem mindenhol. A PC árak most nagyot ugrottak. De ilyen az infláció, alszik 10 éveken keresztül, aztán ha felébred akkor nagyot ugrik.

[ Szerkesztve ]

(#30) dkess válasza Petko166 (#28) üzenetére


dkess
őstag

Nem kell a minden hálózati eszköznek vezetékes 2.5 Gbps -t tudnia (pl. mobiltelók meg tablet még vezetékes Ethernet -et sem tud - nemhogy 2.5 Gbps -t ...).

Nálam is csak a PC meg a NAS tudja ( [link] ). És igen, élvezem a 280 Mbps valós másolási sebességet ... :)

(#31) Balu77 válasza dkess (#30) üzenetére


Balu77
őstag

Szépek ezek a lapok, de az árak.... Az Asrock kb. hasonló tudású deszkái fél, vagy 1/3-ad árból árból kijönnek! Ráadásul az Asrock nem bízza a véletlenre a 2,5Gb-es lan-t, mert nem az Intel megoldásával, hanem egy Killer vezérlővel oldotta meg. Így az Intel bug kizárva akár 10-es generációs procik esetén is. Ráadásul alsóbb szinten is adja az összes m.2-re a hővezetőt.

izé

(#32) CorsairS


CorsairS
csendes tag

Ha már TB4-es lapok is vannak, USB4 vajon miért nem támogatott? Mondjuk 2x2-es csati is alig van rajtuk :( Na talán jövőre.

(#33) dkess válasza Balu77 (#31) üzenetére


dkess
őstag

Félreértés ne essék - vannak itt durva árak. Amennyiben megnézed, akkor én is véleményeztem korábbi hozzászólásomban ...

Azt azért tudod, hogy az a Killer (E3100G) 2.5 Gbps LAN csati az tökugyanaz az Intel HW, mint amitől félsz (driver pack más)? A korábbi verzióin (pl. ami a Taichi X570 -en volt) voltak is problémák rendesen ... Bezzeg a X470 Taichi Ultimate -en még 10 Gbps -es volt a másodlagos LAN csati (igaz, az nem Intel volt) ...

Persze már nem kell (remélhetőleg), mert ezek már v2/v3 -ak valószínűleg, de ...

Zárójelben: Az Intel már jóideje megvette a Rivet -et, akik ugye felelősek ezekért a Killer szoftveres cumókért. Úgyhogy megy a "matricázás" mind ethernet - mind WiFi vonalon ... Ugyanakkor alatta a vas meg Intel (ami meg adott esetben átmatricázott QC stb. :) ) ...

(#34) Balu77 válasza dkess (#33) üzenetére


Balu77
őstag

Köszi az infót! Nem tudtam hogy a Intel megy a Killer-ben is.
Egyenlőre 1gigás is elég, nem hinném hogy 2-3 éven belül 10 gigás netet dobálnának a szolgáltatók. Habár ki tudja... :)

izé

(#35) exedoc


exedoc
senior tag

Igazából én is emiatt vettem ASRock-ot. (B550 Extreme4) A sok túlcsicsázott, túlárazott lap kb. semmivel nem nyújt többet. Sőt ott már extrának számítanak az ilyenek, hogy debug led, m.2 shield, power / reset gomb a lapon. Audio részen szintén shield. Igaz a bios más mint a többi gyártónál, de én szeretem.

[ Szerkesztve ]

(#36) dkess válasza Balu77 (#34) üzenetére


dkess
őstag

Szívesen.

Viszont 2/1 Gbps -es internet már most van. Ezt tudja pl. kiszolgálni (minimum) egy 2.5 Gbps -es LAN csati ... Persze lehet NAS vagy egyebek - idővel akár még gyorsabb internetek is és akkor nem feltétlenül baj, ha az alaplapunk tudománya nem áll meg gigabit -nél vagy 2.5 Gbps -nél ...

Avagy persze aki szereti szórni a pénzét (mondjuk hálókártyát venni, mert spórolt az alaplap gyártó ...), akkor persze nem szóltam ...

(#37) ricsip válasza #72042496 (#9) üzenetére


ricsip
addikt

Elvileg I225-V B1 volt a defektes dizájn. Az intel kihozta a B2 revison-t (amire sokan -hibásan!- i225-V2 néven hivatkoznak, holott intel ARK-on ilyen nevű termék szimplán nem is létezik). A B2 javított a selejtes B1 viselkedésen, de továbbra se volt jó minden 2,5G szviccsel. Erre valamikor 2020 november körül kihozták a B3-at. Ez már az internet népe szerint is jó ELVILEG. Más kérdés h. melyik alaplapra került egyáltalán már ilyen B3-as csipp. Dátum alapján 2020 november utáni gyártásúnak kell lennie az alaplapnak, máskülönben fizikai lehetetlenség. Egyértelmű es mellépofázásmentes választ csak akkor kapsz, ha olyan szerencsed van hogy nem az alaplapi csipkészletbe van integrálva az i225-V controller, hanem különálló csippen lett megvalósítva (pl. amd-s alaplapokon biztos nem integráltak bele az x570/b550 stb-be). Ilyenkor meg kell keresni az egyetlen intel felíeatú csippet az alaplapon (szerencses esetben nincs eldugva valami hűtőborda ala), és meg kell rajta nézni a stepping azonosítót: SLNMH. Elvileg innen szedték a népek ezt az azonosítót:
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/184676/intel-ethernet-controller-i225-v.html
lemész oda h. ordering and specification information, és ott i225-V keresel, ami stepping=B3. Van tray meg még mittomén milyen szállítási módos, ez mar intel és az egyes alaplapgyártók közötti titkosmegállapodasok eredménye, az a lényeg hogy a stepping=B3 legyen.
Elvileg az intel public specification update doksi is megadja ezeket a steppingeket, ha a kibaszott intel download site engedne bármit is letölteni, hogy a guta üssön beléjük:

Intel® Ethernet Controller I225 Public External Specification Update

https://cdrdv2.intel.com/v1/dl/getContent/621661

Intel® Ethernet Controller I225 Product Brief
https://cdrdv2.intel.com/v1/dl/getContent/621753

-----------------------
The requested URL was rejected. Please consult with your administrator.

Your support ID is: 15324632536215461235

[Go Back]

akarmelyiket is próbálom letölteni.

[ Szerkesztve ]

-

(#38) #72042496 válasza ricsip (#37) üzenetére


#72042496
törölt tag

Az I225 specifikációból (PDF) jön a V2 és V3.
(Most már a hozzászólásodban is látom az URL-jét. Nem tudom, hogy az előbb átsiklottam-e fölötte, vagy hozzáírtad.)

[ Szerkesztve ]

(#39) ricsip válasza #72042496 (#38) üzenetére


ricsip
addikt

Nekem nem engedi egyik pdf-et se letölteni, neked igen?

Innen is ugyanazokhoz a download url-ekhez jutottam, innen se megy persze:
https://www.intel.com/content/www/us/en/design/products-and-solutions/networking-and-io/ethernet-controller-i225/technical-library.html?grouping=EMT_Content%20Type&sort=title:asc

[ Szerkesztve ]

-

(#40) #72042496 válasza ricsip (#39) üzenetére


#72042496
törölt tag

A saját linkem nekem simán működik, FF, Chrome és Edge alól is.

(#41) GalloG válasza dkess (#17) üzenetére


GalloG
tag

Nem az a kérdés, hogy el lehet-e használni több hálózati csatolót, mert el lehet ha akarja az ember. Hanem az, hogy a legtöbb felhasználó egyetlen, valószínűleg max. 1 GbE képes csatlakozással fogja használni, de mégis ki kell fizetnie a plusz egy vezetékes (bármilyen sebességre képes), a másik, nagyobb sebességű vezetékes, és a Wifi csatolót egyaránt, ha akarja valaha használni, ha nem. Ráadásul itt a dupla lan mellett a csúcs wifi megint csak védhetetlen objektíven (úgy, hogy nem opció, hanem mindegyiken rajta van - így ki kell fizetni).

Ráadásul az 1 GbE sebességnél gyorsabb hálózati eszközök sem nem kapnak nagyobb publicitást, sem nem érhetőek el, sem nem megfizethetőek ami kevés van a kínálatban. Tehát ezek a 2.5 GbE meg 10 GbE csatolók, kötelező jelleggel, mindenkinek igazából teljesen haszontalanok az esetek túlnyomó többségében, kizárólag arra alkalmasak, hogy valójában igen kicsi plusz gyártási költség mellett jelentősen drágábban kínálhassák az alaplapokat.

Ezen felül az ár sokkal durvábban emelkedik ilyen "fejlesztésekre", "plusz funkciókra" hivatkozva, mint az indokolt lenne. Amikor maga az Asus kívál 10 GbE vezetékes PCI-e kártyát ~30e Ft bruttó kisker. áron, akkor az alaplapjuk 2.5 GbE vagy 10 GbE vezetékes csatolóval szerelve miért kerül ennyivel többe?

A bonding pedig szintén nem igazán jó magyarázat vagy megoldás, mert csak bizonyos felhasználási módok mellett van értelme/haszna. Pl. bármely bonding módra igaz, hogy egyetlen szálon kapcsolódva egyetlen interfész sebességét kapjuk. Több szál esetén használható ki az aggregált teljesítmény. Ahogyan a T-féle 2/1 Gbps internetet sem lehet egyetlen számítógéppek kiterhelni 2 Gbps letöltés irányban.

Az meg megint újabb érdekes témakör, hogy mára értek el oda az átlag (értsd: a nagyközönségnek megfizethető, ~100e Ft körül kínált) NAS-ok, hogy az 1 GbE interfészt szaturálni tudják (tartósan lehessen írni/olvasni egy szálon 110 MB/s sebességgel). Namost, ha 2.5 GbE vagy 10 GbE kapcsolattal csatlakozok, akkor durván erősebb, így drágább NAS modell kell, hogy valóban ennyivel gyorsabb adatátvitelre legyen képes. Pl. a Synology kínálatában 300e+ az első modell, ami gyárilag 10 GbE interfésszel szerelt, és bírja is hardverrel ennek a kiszolgálását, és akkor még megfelelő számú és teljesítményű HDD/SSD kell bele, megfelelő kötetbe szervezve, hogy ezt elérje a valóságban is.

Összefoglalva: igazából csak (a gyártó szintjén) fillérekért kivitelezhető módosítások ezek, amik újdonság mivoltuk miatt aránytalanul magas áremelésre adnak lehetőséget. Gyakorlati hasznuk/előnyük a vásárlók 95%-nál nincs.

(#42) Amerigo57


Amerigo57
őstag

Az ASUS alaplapok mindig drágábbak voltak , a többi gyártónál.
Én inkább megvárom az MSI Z590 -s szériákat.

(#43) dkess válasza GalloG (#41) üzenetére


dkess
őstag

A "ki kell fizetnie" a 2.5 Gbps LAN csatlakozó árát dololghoz. Mennyi is volt mondjuk egy gigabit -es és egy 2.5 Gbps LAN csatlakozó árának különbsége alaplapra integrálva? Kemény 1 dollár (pH hír másfél évvel ezelőttről ugyanezen Intel -es vezérlő első verziójával kapcsolatban: [link] ) ... Azaz majdnem 300 forint ...

Helyezzük kontextusba ezt a 300 forintot ... 300 meg 500 ezer forintos alaplapokról megy a diskurzus ...

Vegyük észre, hogy nem azért bánnak ilyen szűkmarkúan a gyártók a portokkal, mert annyira megdrágítaná a lapokat ez (drágulnak azok "maguktól is"), hanem egész egyszerűen ezzel szegmentálják a termékkínálatukat. Pestiesen szólva a jelige: "vedd a drágábbat" ...

Persze igaz, hogy valamilyen szinten ez van a hálózati eszközöknél is, de azért vegyük észre egy 2.5 Gbps LAN -ra pont én hoztam példát, hogy NAS -al ki lehet használni olcsón is - nekem speciel bruttó 13K HUF -ba fájt ... Kell -e drága NAS? Nos nekem DS218+ (+DX517) van - mindenki eldöntheti, hogy drága-e vagy sem. Újkorában sem volt 300K HUF, de amikor vettem 2017 -ben, akkor csak azért volt 130K HUF mert a 6 GB RAM -al szerelt verziót vettem (az alap 2 GB helyett) ...

"Ahogyan a T-féle 2/1 Gbps internetet sem lehet egyetlen számítógéppek kiterhelni 2 Gbps letöltés irányban." - Pontosan, hogy de igen. A T ONT 2.5 Gbps -es LAN porton (+4 db gigabit -es porton) adja ki az internetet. Amennyiben pl. a PC -den van ilyen port, akkor pont ki is tudod használni ...

Ugyanakkor értem mire gondolsz - és itt-ott el is fogadom. Igen, engem is bosszant, hogy 300 ezres meg félmillás alaplapokon is megy az "agyatlan spórkodás". Ugyanakkor azzal a részével nem értek egyet, hogy felhasználói oldalon nem lenne igény a fejlődésre (és most nemcsak hálózati interface -ekre gondolok) - pláne ilyen alaplap árak mellett ...

A felhasználók tetemes része egészen egyszerűen azért ragad gigabit -en, mert ilyen alaplap árak mellett is csak 2.5 Gbps jár (aminek szerintem már olyan természetesnek kellene lennie mostanra mint ahogyan levegőt veszünk kb.) illetve ahogy írod is egy consumer 10 Gbps -es hálókártya 30K HUF ... Pont azért adhatja ezt pont az Asus ennyiért, mert alaplapra mostanában már csak a félmilliós kategóriára jár. Akinek nagyon kell az úgyis megveszi ... mármint a hálókártyát ...

Azaz engem leegyszerűsítve az bosszant, hogy a 2.5 Gbps -nek kb. 50K HUF -tól járnia kellene (pláne, ha a platfom alapból tudja) illetve az pl. hogy 300K HUF -rt többért is csak max. 2.5 Gbps -t kapunk ... Azért szerintem már a 100-130K HUF -tól felfelé ez is lehetne alap, hogy ott virít a 10 Gbps -es csati. Persze akkor nem tudnánk 30K HUF -ért adni az ennek megfelelő hálókártyát ...

Igen, a népek nem vesznek nagy átlagban 300 meg 500K HUF -os alaplapokat ... Talán 30K HUF -os hálókártyákat meg 50K HUF -os switch -eket sem. Inkább ezek az árak az okai ennek - nem az "igénytelenség" ...

(#44) bteebi


bteebi
veterán

Félmillióért alaplap? :Y Már a 100 ezer is baromi sok érte! Ezt melyik baro Vajon ezt bárki komolyan gondolja???

Oké, hogy infláció, meg mittudoménmi, de régen - tényleg nem ma - egy középjó komplett gép kijött egy fél alaplapból, egy jó business laptop mondjuk 400k-ból, és 100k körül már csúcskategóriás mobilt lehetett venni. Nevetséges... vagyis hát inkább rendkívül szomorú.

Amúgy biztos jó cuccok, de akkor is, egy ilyen alaplapért még ma is egy egész jó gépet lehetne összehozni.

Azt viszont megmagyarázhatná valaki, hogy microATX lapon miért nincs soha 5.1/7.1-es audio kimenet? Nem azért, mert nem fér el... :B

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#45) keIdor válasza --ka (#2) üzenetére


keIdor
titán

Akkor mit szólsz a 800 ezer és egy milliós videókártyához?
Viszik, mint a cukrot amúgy. Mindenhol.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#46) --ka válasza keIdor (#45) üzenetére


--ka
senior tag

Ugyanezt. Nem normális. Mint ahogy a bányászat sem. Semmilyen tekintetben, de legkevésbé a fenntarthatóság felől nézve, egy közgazdasági nonszensz; bizonyos szempontból a pénzügyi kapitalizmus legvadabb hajtása, ami felborítja az évtizedek során kialakult egyensúlyt. Ez az informatikai ipar "olajárrobbanása"; 1973-at egyik európai, amerikai gazdaság sem heverte ki. Vannak akik jól jártak, a többség viszont csúnyán ráfázott.
Kíváncsi lennék, ha a bányászok nem lennének, akkor el lehetne-e adni ezen az áron.
...és akkor még a COVID-ról nem is beszéltünk.

"... test, lélek, szellem - anyag, energia, információ - tudás, bátorság, becsület - tény, igazság, valóság - belőle, benne, általa..."

(#47) dkess válasza --ka (#46) üzenetére


dkess
őstag

Igen, valami ilyesmi zajlik jelenleg. Időközben az informatika kvázi nélkülözhetetlen részét képezi életünknek (nemcsak PC -re gondolok). Aztán jónéhány cég az adott területen ahol tevékenykednek kvázi monopol (/duopol stb.) helyzetbe került.

Aztán, ha mondjuk az Asus alapjai drágák, akkor mi történik? Megveszed a másik ugyanolyan taiwani lapgyártó cuccát? Igazából ugye mindegy - "win-win". Amennyiben nem lenne bányászat, akkor is ez menne kb. - lehet, hogy nem ennyire durván, de bizony az is lehet, hogy igen. Ugye, ha nem lennének bányászok akkor még kevesebbet gyártanának, pont, mint a kőolajnál az OPEC országok stb. ha már szóba lettek hozva ... :)

Vegyük észre - senkinek nem érdeke olcsón gyártani semmit. Viszont, ha úgy tennénk fel a kérdést, hogy e helyett kinek van kedve sok pénzt keresni, akkor lehet többen tennék fel a kezüket ... :) Ehhez igazából bányászok se kellenek túlzottan (persze árnyalják a képet, de ennyi) ...

(#48) keIdor válasza --ka (#46) üzenetére


keIdor
titán

Így látom én is.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#49) Lacok válasza Amerigo57 (#42) üzenetére


Lacok
őstag

Sajnos nem ússzuk meg sokkal olcsóbban. [link]

"Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum"

(#50) anulu


anulu
félisten

asszem a ROG Z270E Gaming-el meg a 7700K-val egy ideig elleszek még. ahogy a 980 GTX-el is. szánalmasak ezek az árak.
89 óta foglalkozom PC-kkel, de úgy érzem, hogy betelt nálam a pohár.

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.