Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) #04824576 válasza Male (#147) üzenetére


#04824576
törölt tag

A szerkesztés előtt is ott volt, amire nem reagáltál. Utána már csak összefoglaltam még egyszer, meg kiemeltem vastagon azt a részletet, ami valahogy elkerülte a figyelmed, mivel azt írtad, hogy egyetértünk az egálban, pedig nem.

Nem tudom, mi bajod van az árakkal, de te tudod.

Hogy abban nincs IGP, arra később hívták fel a figyelmem, ezért is léptem feljebb egy kategóriát, hogy akkor két olyan processzort hasonlítsunk össze, amiben mindkettőben van, meg mindkettő natív 4 magos. Nem azért, hogy mindenáron nekem legyen igazam.

A 2 mag 2 szálazás is figyelmetlenség volt a részemről, nem átb...szni próbállak. Viszont mikor arról értekeztünk itt a többiekkel, hogy a virtuális többszálúsítás ugyan a sima 2 magoshoz képest hoz valamennyit, de a natív 4 magtól nagyon messze van, az valahogy megint elkerülte a figyelmed.

Ha mindig csak arra reagálsz, amire akarsz, akkor részemről is értelmetlen vita.

(#152) Male válasza <Lacy85> (#150) üzenetére


Male
nagyúr

Mert mondjuk szakmai oldalon vagyunk, és a két mag + HT != két mag.

Egyébként az általad linkelt tesztben 6%-kkal gyorsabb az Ryzen... tényleg egy kategóriányi különbség.
...de ebből tényleg kiszállok most már, mert nem vettem sem AMD sem Intel részvényt végül (pedig a Spectre körül utóbbin gondolkoztam), így nekem aztán teljesen mindegy ki-mit vesz :DDD

(#153) Male válasza #04824576 (#151) üzenetére


Male
nagyúr

Nem, ez a "Szóval akárhogy is nézzük, ha mindent összegzünk, csak az jön ki, hogy az AMD éri meg jobban." rész egyáltalán nem volt ott... ez és a kimeleés teljesen megváltoztatta a hozzászólásod jelentését...

"Nem tudom, mi bajod van az árakkal, de te tudod." Mondjuk az, hogy érdekes módon nekem nem azok az árak jelennek meg a linkeden, mint amit te számoltál? Még képet is tettem be róla, és te is nézted, mert reagáltál is rá... most hirtelen megint az eredeti összeadásod a jó talán?

Nem kerülte el a figyelmemet... egy linket is raktam be rá a régi i5 natív 4 magja vs. G4560 2 mag + HT-je, hogyan viszonyul egymáshoz...
...és most már tényleg hagyom.

(#154) #04824576 válasza Male (#153) üzenetére


#04824576
törölt tag

De amit kiemeltem vastagon, az előtte is ott volt, csak nem volt kiemelve. A "Szóval akárhogy is nézzük, ha mindent összegzünk, csak az jön ki, hogy az AMD éri meg jobban." rész meg ennek a konklúziója. Mert tényleg kijött, hogy konkrétan ennél a két processzornál árban és CPU teljesítményben nem sok különbség van, de az AMD-ben kétszer olyan erős GPU van. Akkor csak jobb, mint az Inteles, nem?

A linkedre meg csak azért nem reagáltam, mert nem tudom, ezzel mit akarsz bizonyítani. Csak magad lőtted vele lábon.

I5 2400 (4 mag): 3.1Ghz.
G4560 (2 mag 4 szál) 3.5Ghz.

Mégis ilyen értékeket kaptak, hogy Cinebench R15 (Multi Core):
I5 2400 (4 mag): 432.
G4560 (2 mag 4 szál) 377.

Magyarul a 2 magos 4 szálas még ~13%-al gyorsabb magokkal is lassabb ~15%-al. Mit mondd ez el a HT-ről?

Am elég logikusan bele gondolni a HT alap működési elvébe, és rájössz, hogy az a natív mag duplázáshoz képest lófütyi. A virtuális többszálúsítás átlagban 20-30%-ot tud hozni a sima 2 maghoz képest. De még HT-nak kedvező folyamatok alatt, ideális esetben sem fog soha 50%-nál többet hozni. Rosszabb esetben meg semmit se hoz.

(#155) Graphics válasza <Lacy85> (#70) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Szerintem első körben akkor a céggel van baj, hogy nem megfelelő hardvert vesztek a feladatra...

Én használok Optiplexet, nem mait, irodai dolgokra tökéletes, üzembiztos, nincs kiesés...

Ha többet akarsz, akkor olyat kell venni... Ez ilyen egyszerű..

Én is inkább brand gépet veszek. Az a Dell amiről ment a diskurzus szerintem beragadt raktárkészletes, csak mert újabb 9. genes Intel procisak már olcsóbbak...

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#156) <Lacy85> válasza Graphics (#155) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Igen, ezt írtam is, hogy valami nem százas a döntéshozók fejében.
Irodai feladatokra valóban tökéletes lenne, de ezek nagyon nem arra vannak használva.
Ezért írtam példának a HP ProDesk gépet is. Pár ezer forint különbség van köztük, viszont 1 generációval újabb, +2 magos procival, kétszer annyi memóriával, meg dupla akkora SSD-vel.
A HP-k is teljesen jók. Itthon is van egy Ivy Bridge procival szerelt HP Z220. A mai napig vígan üzemel. A Dell gépek előtt a cégnél is hasonlók voltak. Csak hát illett volna tartani a tempót a fejlődéssel. :D

Magukkal a brand gépekkel nincs bajom, de az optiplex-ek kicsit túl vannak árazva.

[ Szerkesztve ]

(#157) Graphics válasza <Lacy85> (#156) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Alapvetően az árakat mindig úgy kell kezelni, hogy ezek ha nem is alkuképesek, de érdemes megkeresni forgalmazót is, hiszen nagyobb darabszámnál akár változhat is az ár.

Ez kicsit olyan, mint az autók listaára... aztán odamegyek és mint a piacon megy az alkudozás.. :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#158) <Lacy85> válasza Graphics (#157) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Ha nagy tételben vásárolsz (mondjuk több 100 gép), akkor lehet, hogy van kedvezmény. De ide talán 15db-ot vettek most. Erre nem hiszem, hogy kaptak ~20%-ot.

(#159) Graphics válasza <Lacy85> (#158) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Ezt nem tudhatjuk :D

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#160) Male válasza #04824576 (#154) üzenetére


Male
nagyúr

Ha egy mondatból egy részt kivastagítasz, az áthelyezi az egész hangsúlyát, és megváltoztatja a jelentését...

Igen, kijött, hogy azonos az ár, és továbbra sincs GPU az R3 1200-ban, így sokkal erősebb sem lehet az a GPU ami nincs. (hiába próbáltad utána áttolni a témát az i3 vs. AMD APU kategóriára)

Igen, más az órajel, és ezt nézd, a cikkben:
I5 2400 (4 mag): 3.1Ghz.
G4560 (2 mag 4 szál) 3.5Ghz.

...ez meg amiről beszéltünk:
R3 1200 (4 mag): 3.1Ghz.
G5400 (2 mag 4 szál) 3.7Ghz.

Szóval eléggé összevág a magszám és órajel aránnyal ami a cikkben van, és amiről mi beszéltünk, nemde?
(Amúgy szépen kiemelted a cikkből a rendert, tényleg a tipikus felhasználása ezeknek a prociknak a renderelés.)

Ne akard elterelni arra, hogy a HT nem ugyan az mint a valós mag, mert sehol nem állítottam, hogy ugyan annyit tudna. Azt mondtam, hogy a két proci teljesítménye kb azonos, és ezt több teszt is bizonyítja, amit én is linkeltem, és amit EclipseGT linkelt, abban is... ott kemény 6% előnye volt a Ryzennek.

(#161) <Lacy85> válasza Male (#160) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Nagyon leragadtál ennél a 6%-nál. A többi szám gázul nézett ki, ezért ignorálod? :D

Nézzük a videót, amit linkeltem:

7-Zip: +14%
TrueCrypt: +9%
x264: +6%

A Gaming Performance annyira nem releváns egy GTX 1080 mellett, mert senki nem tenne mellé ilyen VGA-t, de:

Hitman: +8%
Total War: +3%
Tomb Raider: +39%
Fary Cry Primal: azonos

A 6% alá is benézhetnél az oldalon, amit linkeltem:

Quad-Core Speed: +24% (ugye mennyit is számít a 4 fizikai mag a HT ellenében)
OC Speed: +43%

Mindezt kb. azonos áron.

(#162) #04824576 válasza Male (#160) üzenetére


#04824576
törölt tag

Ha neked egy kivastagítás olyan sokat számít, hogy teljesen mást jelent az egész hozzászólás, akkor egészségedre.

Megint kevered a szezont a fazonnal.
Miért akarsz visszakanyarodni az R3 1200 VS G5400-hoz? Az előző HSZ-ben kifejtettem, miért léptem egy kategóriát. Az R3 1200 VS G5400 nehéz összehasonlítás, mert mint említetted, az R3-ban nincs IGP, a G5400 viszont az általad linkelt teszt oldallal ellentétben baromira nem gyorsabb, mint az R3. Ezt többen is írtuk neked. Plusz az R3 konfig még mindig pár ezerrel olcsóbban jön ki.

De egyébként ha nem lépünk akkorát kategóriában, tudod, mire jöttem rá? Írtam, hogy elismerem, hogy a 24.000 - 30.000 ársávban vannak Intel procik, amik gyorsabbak az AMD megoldásainál. Igen ám, de eddig itt sem figyeltem, most vettem észre, hogy ott meg az Intel procikban nincs GPU. Szóval megint nehézkes az összehasonlítás.

Miért, mit emeljek ki belőle? A játékokat? Ahol nem high end beállításoknál baromira nem a proci fog limitálni, hanem az IGP?! De am még így is visszafogott voltam. Mert az órajelekből indultam ki a magok sebességénél. Ha azt nézem, mit ír az egy szálas teljesítményértékekre, akkor már az jön ki, hogy a G4560 ~25%-al gyorsabb magokkal lassabb ~15%-al. Amiből ha kiszámolod, azt jelenti, hogy a 2 magos Intelen a HT ahhoz képest, ha HT nélküli 2 magos lenne, hozott kemény ~39%-ot. Hol van ez egy natív mag duplázás 100%-os növekedéséhez? Ezt a lemaradást az órajel különbségek nem hozzák be. Ugyanúgy az R3 1200 VS G5400-nál. Az, hogy a G5400 órajelei magasabbak, nem kompenzálja azt, hogy az csak HT. Szóval az a cikk, amit linkeltél, baromság. Kizárt, hogy ~20%-al gyorsabb legyen az R3-nál. Ha azt írták volna, hogy kb. egálban vannak, még azt talán elhiszem. De még azt se nagyon.

"Azt mondtam, hogy a két proci teljesítménye kb azonos, és ezt több teszt is bizonyítja, amit én is linkeltem, és amit EclipseGT linkelt, abban is... ott kemény 6% előnye volt a Ryzennek." Már bocs, de amit te linkeltél, abban az Intel ~20%-al gyorsabbnak volt írva. Az meg nagyon nem egyenlő azzal, hogy a Ryzen 6%-al gyorsabb. Itt valami hiba van az erőben.

Hagyjuk sztem a témát am, mert megint csak ki fogod forgatni a dolgokat, arra meg nem vagyok kíváncsi. Részemről befejeztem.

[ Szerkesztve ]

(#163) Robitrix válasza <Lacy85> (#35) üzenetére


Robitrix
senior tag

ennek az lehet az oka, hogy a 3960X-et nem otthoni gépekbe szánják. (amúgy gyengébb, mint a 3950X) Nyilván a FCLGA2066 csatlakozó egy jóval komolyabb alaplapot is hordoz szolgáltatásban és megbízhatóságban. (az nem egy mezei AM4-es.) HEDT ként az nem otthoni PC hanem inkább workstation szint. Egy munkaállomás ára meg simán elvisz plus 100-150 ezres proci ár különbözetet. Aki rászán munka miatt egy gépre 2 milliót az nem fogja követelni, hogy csak akkor veszi meg ha 1,85 millióba kerül. Olyan ez, mint az autóvásárlás. Valaki vesz egy ütös luxus BMW-t 35 millióért, annak szándékét nem befolyásolja, hogy 34 millió vagy 36 millió a kocsi ára. Aki megengedheti magának a 35 milliót az leszarja, hogy végül 36 millió lesz az ár. Kicsire nem adnak azon a szinten.
Na pont ilyen a workstation is. Ezt a szintet inkább munkára veszik cégek vagy vállakozások. És kicsire ők se adnak. Nem olyan magán személyek, mint mi, hogy boldogok vagyunk már attól, ha 15 ezret megsporolunk a gépen és a seggünket verjük ettől is a földhöz. :)

(#164) <Lacy85> válasza Robitrix (#163) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Huhhh. Várjunk, itt szerintem van egy kis keveredés.
Abban, amire válaszoltál, sehol nem beszéltem AM4-es konfigról.
Az említett procik mind TR4-esek voltak, ami ugye szintén nem otthoni használatra van, hanem inkább Workstation, mint az Intel 2066-os lapjai.

Én azért itt is elgondolkodnék, hogy ~400-ért 16 magos Intel-t vegyek, vagy 24 magos AMD-t.
Árban ugyanott vannak. Vagyis nálam egyértelmű lenne, hogy AMD, de a cégeknél ez nem így működik. :D

(#165) Robitrix válasza hokuszpk (#95) üzenetére


Robitrix
senior tag

A bal szélsőből nekem is van egy... milyen király volt 120 Mhz-re felhúzva... :)

(#166) Robitrix válasza #04824576 (#130) üzenetére


Robitrix
senior tag

Ennek egyik oka az, hogy mást ért TDP alatt az intel és mást az AMD.
Az AMD egy saját mérő programot használ. Ami igyekszik maximálisra kihajtani minden magot és szálat. és így hajtva mérik a fogyasztást.
Az intel meg egy úgy nevezett tipikus fogyasztást ad meg. Ezt úgy mérik, hogy lefuttatnak bizonyos alkalmazásokból álló szoftver csomagot mérik közben a proci fogyasztását, majd hogy tovább torzitsák a képet az átlag kiszámításából simán kihagyják a legtöbbet fogyasztó alkalmazás értékét. (ennek okát a sunnyogáson kivül nem igazán látom)
vagyis mikor a intel azt mondja egy procira, hogy 65 watt a TDP , akkor az lehet, hogy csontig kihajtva végül 85 watt lesz. Ha az AMD ad meg TDP-ként 65 wattot, az nos nagyjából maximum lesz 65 watt.

(#167) Male válasza #04824576 (#162) üzenetére


Male
nagyúr

A mondandódnak ott volt két pontja: proci erőben kb azonos teljesítményt adnak azonos áron, és az AMD integrált VGA-ja gyorsabb. Ha csak ennyit állítasz, az oké, ezzel egyetértek. Utána kiemeled a második felét, és hozzáteszed, hogy "Szóval akárhogy is nézzük, ha mindent összegzünk, csak az jön ki, hogy az AMD éri meg jobban.". Ez így teljesen mást jelent, és ezzel már nem, mert általánosságban nem igaz, csak akkor, ha az integrált GPU ereje számít, pl játszanak is a gépen.

Azért, mert azzal a konfigos hozzászólásoddal nem értettem egyet. Nem fogok helyette azon vitázni, hogy:
- a HT felér a fizikai maggal, mert nem vagyok hülye, pontosan tudom, hogy nem... épp ezért sehol nem is állítottam ezt. A két konkrét proci teljesítményére mondtam azt, hogy kb azonos a HT ÉS a 30% órajel előnnyel együtt. (egy szálon gyorsabb, 2 szál fölött lassabb, átlagos kis office, némi netezés konfignál ez szerintem pont ki is jön azonosra)
- nem fogok feljebb lépni és egy i3 vs APU-n vitázni, mert miért tenném? Sehol nem állítottam, hogy egy i3 jó választás lenne az AMD APU-k helyett.... erről vitázz azzal, aki úgy gondolja.

"Már bocs, de amit te linkeltél, abban az Intel ~20%-al gyorsabbnak volt írva. Az meg nagyon nem egyenlő azzal, hogy a Ryzen 6%-al gyorsabb. Itt valami hiba van az erőben."
Ezt írtam: "több teszt is bizonyítja, amit én is linkeltem, és amit EclipseGT linkelt, abban is".
Talán sikerül értelmezned, hogy 2 azaz kettő linkről van szó, az egyik amit én linkeltem, a másik amit ő... azért van ott, hogy abban is.
Az általam linkelt (gugli első találat volt) komoly Intel előnye nekem is irreális eredménynek tűnik, ezért inkább a másikat fogadtam el, ami átlagosan 6%-os előnyt hozott ki a Ryzen számára.... ezért csak az utóbbi értékét írtam bele abba a hozzászólásba (ami ráadásul a te oldalad számára a kedvezőbb érték).

Alapvetően annyival nem értettem egyet az akkori mondandódból, hogy:
- amit számoltál árakat AMD esetén, az nálam magasabbra jött ki... vagy elnézted, vagy időközben változtak a bolt árai, nem tudni.
- Intelből egy 6 generációval régebbit állítottál párba, mindössze annyi érv alapján, hogy mert fizikailag 4 magos, mert valamiért ez a teljesítményt meghatározó egyetlen tényező.
- Elhanyagoltad, hogy az AMD-s konfigba még egy VGA is kell, mondván, hogy a többi rész azonos. (oké, nem vetted észre, van ilyen)

Hagyjuk szerintem is, nem kell ide egy AMD vs. Intel általános vita... semmi kedvem ilyenben részt venni, mert nem állok egyik oldalán sem... nem vagyok politikus, hogy amellett érveljek, amit nem úgy gondolok valójában. Eddig is vegyesen vettem őket, attól függően épp melyik felelt meg jobban nekem, az én felhasználásomra (néha beleválasztva, néha meg jól... pl a Celeron 633-am rossz döntés volt, mert kifogtam egy nulla tuningpotenciálú darabot, ahogy a P4 2.8GHz-em is elég rossz lépés volt, AMD oldalon meg K6 233 és az X4 955BE ami csalódás volt, a többivel mindkét oldalon elégedett voltam), ezután is így fogok tenni.

[ Szerkesztve ]

(#168) Robitrix válasza #04824576 (#132) üzenetére


Robitrix
senior tag

ez egyértelmű... egy mag két szálán futni mindig lassabb mint mint két külön magon. Ha 1 mag 100% és két mag 200%, akkor 1 mag kétszálú úgy 150-160%.... ennek oka, hogy a HT vagy SMP esetében a magban közös a gyorsitó tár így a párhuzamosan futó program ágaknak osztozni kell egymással a a közös memória irásában vagy olvasásában. Valós időben egyszerre ugyanis nem működik. Így ha pont egyszerre akarnának nyúlni a memóriához akkor valamelyik program résznek ki kell hagyni a várakoz közben néhány gépi ciklust és megvárni, mig éppen hozzáférhet a gyorsitó tárhoz. ez végül 20-30% telejsítmény esést is okozhat.
Ráadásul elég béna a win erőforrás ütemezője. mondjuk van egy 6 párhuzamos program ágat használó programom. ha 6/6.os a proci akkor ráteszi a program szálak időszeletének futását 6 magra. A gyakorlatban nem mert egy rendszerben simán fut a felhasználó program mellett még 80 más folyamat akár 1000 szállal is. Így időnként adott pillanatban más fog futni egy magon nem maga a program. Viszont ha van egy 6/12-es proci, akkor hogy spóroljon az erőforrással, akkor megteheti, hogy a program ágat ráereszi 3 mag 6 szálára. azonos program két program ága futhat egy mag 2 szálán, de két külön program 1-1 szála nem futhat közös magon, mivel a közös gyorsitárban össze keverednének az adatok. Amikor mégis megprobálja egy program belenyulni egy másik program memoria területére akkor kapjuk azokat a jó kis általános védelmi hiba üzenetet. vagyis a rendszer lküldi a búsba a programot, mert máséhoz akart nyulni. :) Mondjuk a politikusokra is ráférne. Mikor máséhoz akar nyulni a kezükre csapna és közölné, hogy általános védel mi hiba nono... :)
összességébn a ryzen 3 1200 összeljesitménye nagyobb m int a G5400 teljesitménye, viszont az utobbinak meg azért magasabb az órajele, ami meg gyorsabb egy szálas teljesitményt ad nekik. Viszont a szálakon többet veszit, mint amit az órajelen nyer, ezért gyengébb.

(#169) #04824576 válasza Robitrix (#166) üzenetére


#04824576
törölt tag

és (#168):

Igen, tisztában vagyok ezekkel. Csak hát magyarázd meg Male-nek is. Én már feladtam.

(#170) #04824576 válasza Robitrix (#166) üzenetére


#04824576
törölt tag

Mondjuk ezt am az AMD részéről nem értem. Most a SDP-nél már ugyanazt csinálják, mint az Intel, pont azért, hogy összehasonlítható legyen a kettő. De ezt meg kellett volna tenni már a sima TDP-nél is. A max terheléses fogyasztásra (ami most náluk a TDP), meg bevezetni egy új fogalmat.

(#171) Male válasza Robitrix (#168) üzenetére


Male
nagyúr

Annyit finomítanék rajta, hogy az extra fizikai mag csak nagyon speciális esetben ad +100% teljesítményt, aminek a két legegyszerűbb oka:
- pl a memória vezérlőből ettől nem lesz több, ha szűk keresztmetszeted van itt, akkor ez korlátozza a plusz mag kihasználhatóságát
- szoftveres oldalról a párhuzamosítás problémája, nehéz egy programot úgy összehozni, hogy tökéletesen skálázódjon.

Startup: Köszi, nem kell elmagyaráznia, tisztában vagyok vele, ahogy már többször is leírtam, hogy a HT nem egyenlő egy extra fizikai fizikai maggal, közel sem hoz annyit, és erősen feladat függő is.
Amúgy ha az ő általa írt 150-160%-ot elfogadod (és feltesszük, hogy egy szálon, azonos órajelen a Ryzen és a G5400 magja azonos tempót tud), mert úgy tűnik a hozzászólásodból, akkor mutatok neked egy érdekes számítást, belőve pont a tól-ig érték közepére:
2 x 1.55 x 1.2 = 3.72... és az 7.5% hátrány a 4-hez képest... és mit mutatott a teszt? 6%-ot, amit el is fogadtam.

(#172) Ragnar_


Ragnar_
addikt

Eddigi tapasztalatok alapján ha jól rémlik a HT egy 20-30%-ot tud hozni jól skálázódó programokban, és ugye segíthet játékoknál, hogy később menjen procilimitbe. Bár még nem jellemző, AC Originsben már láttam olyat, hogy egy 6/6 elmegy 100%-ig és olyankor az limitálja az FPS-t, míg egy 6/12 még 80% körül van és + 10-15% FPS-t is ki tud hozni. Mindez ugye magasabb CPU igényű szituációnál fordulhat elő, és igazából nem zavaró, de látező jelenség. A 4/4 már fizikai akadásokat is produkált nekem bizonyos játékoknál húzósabb CPU terhelésnél.

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#173) poci76 válasza Robitrix (#168) üzenetére


poci76
aktív tag

"a felhasználó program mellett még 80 más folyamat akár 1000 szállal is"

Az az 1000 szál szinte mindig idle-ben van, nem sok vizet zavar, nem okoz érezhető teljesítményvesztést.

"azonos program két program ága futhat egy mag 2 szálán, de két külön program 1-1 szála nem futhat közös magon, mivel a közös gyorsitárban össze keverednének az adatok"

Tévedés. A programok számára (az oprendszert is beleértve) a cache tartalma teljesen láthatatlan, transzparens, nem tudják a cache-t címezni, így bele sem tud nyúlni más program cache területére. Van pár olyan processzorutasítás, amelyekkel vezérelhető a cache, de a tartalma azokkal sem olvasható ki.

(#174) hibavissza válasza #04824576 (#118) üzenetére


hibavissza
veterán

[link] Ez jó lesz? :D Iponon néztem. Négymagos i3-mal. Nézelődj te, úgy nézem jobban ráérsz. Szólj, ha nem tudod használni a szűrőt. Segítek! :R

Biztos a zinteles fizetett, kék napszemüvegem teszi, de egy netezős, halk gépbe előbb rakok akár egy 2 magos (4 szálas) Celeront, mint bármit az R3 1200 alatt. :DDD

További jó áemdézést. Viszlát!

(#175) #04824576 válasza hibavissza (#174) üzenetére


#04824576
törölt tag

Most erre az egy mondatra alapozol?
"A nálunk járó példány bizonyos lapokban nem szerette a tesztjeinkben jól megszokott és bevált HyperX Fury RAM-jainkat."
Csak mert azt írtad, "Sajnos a releváns tesztek alapján finnyás a lapra, ramra."
Itt meg csak annyi történt, hogy megemlítették, hogy bizonyos körülmények között valami nem volt az igazi a ramokkal, aminek millió meg egy oka lehetett. Na persze a cikk többi része végig arról szól, hogy bőven megelőzték a konkurenciát, és a végén valamiért mégis csak "ajánlott", meg "tetszett" minősítést kaptak.

Imádom, amikor valaki nagyon bizonyítani akar valamit, aztán olyan példát hoz, ami pont az ellenkezőjét bizonyítja. :D
De semmi gond, maradj nyugodtan Inteles, kell az is, hogy az AMD ne szálljon el az árakkal, most, hogy kb. minden téren jobbak.

(#176) <Lacy85>


<Lacy85>
addikt

A vég elkezdődött.
Csődközelben az Intel, mert nem tudja tartani a lépést az AMD-vel. ;]

(#177) Robitrix válasza Male (#171) üzenetére


Robitrix
senior tag

na ja nem is sikerül szinte soha a tökéletes skálázás, mert a feladtok döntő része olyan hogy lehetetlen arányosan szétosztani a futó folyamatokat a magok vagy szálak közt. Még leginkább azokat a programokat lehet arányosan szétterhelni, amelyek ugyan azt az algoritmusokat futtatják párhuzamosan csak más adatokra. renderelés,, tömörítés, titkosítás, videó szerkesztés stb.

(#178) Male válasza Robitrix (#177) üzenetére


Male
nagyúr

Igen, vagy akár nem is lehet párhuzamosítani, mert hát nem mindent lehet.... és akkor marad az, hogy legalább az egyéb futó programok (vírusirtó, stb.) nem azt a magot terhelik, és ilyenkor jó esetben még beléphet az egy magos turbó még magasabb órajellel.

(#179) TaaT


TaaT
veterán

Tavaly vettem egy 6700K-t, hozzá alaplapot (ROG Maximus IX Formula). Ez így volt kerek 100.000ft.
Később elkezdtem nézegetni a Ryzen gépeket (természetesen használtan), sose volt még AMD konfigom. Hosszabb gondolkodás után arra jutottam hogy a Zen+ Ryzen procikra már érdemes lehet hosszútávon építkezni.
A végeredmény úgy néz ki hogy R7 2700X + ROG Crosshair VI Hero = 80.000ft. Még nincs összerakva a gép, de ha hozza az elvártakat akkor úgy néz ki sokáig nem fogok az intelhez visszatérni.

Give them hell Ukraine!

(#180) Robi BALBOA válasza TaaT (#179) üzenetére


Robi BALBOA
őstag

Hát nem egy liga a két Konfig, és nem az Intel javára.
Jól döntöttél végül! :K

Tuning mindenek felett! Legjobb a Legrosszabb! by Karesz:) , Én: és mivel iszod a Vodkát Karesz? Karesz: Hát,Ö?!?> Haverokkal!:) , Nem az a lényeg honnan jössz, hanem, hogy mit ISZOL!!! by-Bekő Lacika- /Abit és Fatal1ty alaplapokat Keresek!/

(#181) <Lacy85> válasza TaaT (#179) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Én a sima 6700-at cseréltem Ryzen 2600-ra. Már itt is látszik bőven a különbség, pedig ez csak 6 magos és nem is X-es.
Szóval csalódni nem fogsz.

(#182) Robitrix válasza poci76 (#173) üzenetére


Robitrix
senior tag

annyi igaz, hogy a program nem közvetlenül a a gyorsító tárat címzi, hanem a RAM-ot. de közben a hardver probálja mindig a gyorsítótátrban kéznél tartani a futó program aktuális környezetét, hogy gyorsabban elérje, Ha nincsen meg az adat, mert mundjuk egy vezérlés átadással túl messze kerülünk a korábbi cimtől, akkor marad a gyorsítótó tár újra töltése az új cim környzetével. A környezet ez esetben annyi adatot jelent, amit a cache tárolni képes. nyilván egy 256 kbájtos gyorsitó esetében nem tudom betölteni aktuális cim a mb-nyi környezetét. Persze a programok legtöbb esetben szekvenciálisan hajtják végre az utasitásokat. egymás mögött utasitásról utasitásra lépegetve sorban. Aztán persze van vezérlés átadás, mikor jó messze kell elugrani a programban mondjuk 1 MB távolságra a korábbi cimtől. Az persze nem lesz bent fizikailag a gyorsítóban így jön a újratöltés a RAM-ból. minnél nagyobb a tár annál esélyesebb, hogy az adat megtalélhatü a gyorsító tárban. kevesebb újra töltés. ezért gyorsul a proci nagyobb cache esetében. (legalább is egy határig.)
Na most ha elég nagy a cache mérte akko lehet, hogy a program párhuzamosan futó kéz szálának adati is megtalálhatóak egyszerre a gyorsítóban.
Viszont mivel a leforditott program relativ eltolási cimmel rendelkezik
Ha két program két kölön szála fut egy procin akkor az adatok keverednek egymással a gyorsítóban és nem tudni, hogy ha mind a két program éppen realtiv eltolás miatt nem tudni, hogy ha mind a két szál a saját magának a 17 ezredik bájtjának adatát akarná beolvasni, akkor kinek a az adata lesz bent??????? Az egyik program éppen Kovács Béla anyjának lánykori nevét akarná elolvasni, de a másik meg a PI 28 jegyre megadott lebegő pontos értékét akarná megkapni. Aztán majd mikor a kedves mama lánykori nevével akrná kiszámolni a kör területét gond lenne. :)
Na ezen okból egy adott pillanatban nem futhat két program egy mag két szálán. Ah van egy programom 5 szállal és van egy programom 3 szálon akkor az HT vagy SMT esetében nem 5+3 szál lesz, ami elférne 4 magon hanem 3 mag(amiből egy szál éppen üres) +2 mag (ahol szintén üres egy szál) lesz vagyis 5 mag(és 10 szál kell hozzá
persze mikor magon fut a két program és van 5+3 mag szabadon akkor nem zavarják egymást Minden magnak saját önálló gyorsítót terülte van ahol nem keverednak más programok adataival aktuálisa és mindenki a sajátjait látja.
Persze mi emberi szemmel azt látjuk, hogy folyamatosan terhelödnek nagyjából a magok összevissza. Ennek az oka, hogy időosztásban dolgoznak a rendszerek. Vagyis kis időszeleteket adnak oda a programok folyamatinak futni. Mondjuk felosztja az 1 mp futási időt 50 darab 20 msec időtartományokra. aztán a rendszer ezeket is a kis időtartományban engedi futni az adott folyamatot vagy program szálat egy proci magon. Aztán lehet a következő 20 msecre másik folyaamt kapja meg akár egy teljesen más program. Persze minnél nagyobb a prioritása egy programnak annál többször kap lehetőségek futni. de hogy egyik pillanatban az 1. magon fut majd más kap lehetőséget, aztán a 3. pillanatban kap lehetőséget futni a 6-os magon kétszer majd 1 időszeletre a 3. mag következik....

(#183) Robitrix válasza poci76 (#173) üzenetére


Robitrix
senior tag

természetesen a program nem látja a gyorsitótárat, de a hardver igyekszik oda tenni alá az aktuális futás helyének memoria környezetét. tehát ha a leforditott program aktuális utasitása a program elejétől számított 150 ezredik bájtnál van és a a programom mondjuk a memória 10 milliomodik bájtjától fut. Akkor a cachebe igyekszik betölteni a RAM 10 millió + 150 ezer cim környéki RAM tartalmat. Aztán olyan álnok leszek, hogy átugrom a programomban mondjuk egy a program elejétől számitott realtiv távolság 800 ezeredik bájtjára, hogy onnan fusson tovább mondjuk egy függvény. Persze mivel a gyorsítótár csaj 256 kbájtnyi így nem is található. meg a korábbi 150 ezer bájtnyi memoria környezet. na ilyenkor szopacs van és újra kell tölteni a gyorsítótárat a 800 ezerdig bájt környezetével. aztán végrehajtok ott 100 utasitást egymás után és véget ér a függvényem. és visszatér az eredeti meghivás helyére. na ismét szopacs mert megint a 150 ezer bájt környezetével kell feltötleni a gyorsitot, VAgyis a futó program valóban nem a cache-t cimzi közvetlenül de a hardver megprobálja mindig aktuális adatoka alárakni, hogy gyorsabban elérje. Szóval valóban nem a gyorsitótárat cimzi ennek ellenér mégis onnan kapja az aktuális adatokat(jól rosszul kiszolgálva)

(#184) Robitrix válasza Male (#178) üzenetére


Robitrix
senior tag

na igen gyakran már logikailag nem fogalmazható úgy meg a program, hogy szét lehessen zavarni a feladatokat párhuzamosan.
Némileg olyan a dolog, mint a ház épités.
Nyilván amig betonozzák az alapokat nem lehet párhuzamosan rakni a cserepeket a tetőre, hiszen még fal sincs és tető sem.
Amikor már áll a ház fala ás a tetőszerkezet, akkor lehet párhuzamosan rakni fel a cserepekt a szobában lerakni a szönyegpadlót, miközben villany kapcsolata szerelnek be a konyhában. egy átlagos program ban rengeteg dolog van, aminek futása függ egy másik folyamattól vagy annak eredményétől, hiszen azt használná fel. Ezért a legtöbb program nehezen párhuzamosítható vagy csak bizonyos részeinél lehetséges.

(#185) Male válasza Robitrix (#184) üzenetére


Male
nagyúr

Ez a házépítős egész jó példa rá :)

(#186) Ragnar_ válasza TaaT (#179) üzenetére


Ragnar_
addikt

"A végeredmény úgy néz ki hogy R7 2700X + ROG Crosshair VI Hero = 80.000ft."

Dehát a duplájáért + egy kicsi már kapsz egy 9900k procit, ami ittott 15%-al erősebb mint a 2700x. És még biztonsági rés is van hozzá tökingyen. ;]

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#187) poci76 válasza Robitrix (#182) üzenetére


poci76
aktív tag

Láthatóan nem vagy tisztában a processzorok (és operációs rendszerek) működésével. Ez nem baj. Ha érdekel a téma, pl. Tanenbaumtól a Számítógép-architectúrák c. könyv jó lehet kiindulásnak.
Sajnos nincs időm mindent leírni, csak pár megjegyzés.
A külön mag és az SMT pontosan ugyanúgy látszik a szoftverek felé (beleértve az operációs rendszert is), nem kell, hogy egy fizikai mag minden virtuális magján ugyanaz a processz fusson.
A processzor pontosan tudja, hogy mely fizikai címet képezte le a cache mely szeletére, így nem gond neki, ha több processz ugyanazt a logikai címet használja.
Az írásodból az érződik, hogy úgy képzeled, ha 256 kB a cache, akkor egy ekkora mennyiségű részt olvas be egyszerre a memóriából. Nagyon nem ez a nagyságrend: egy tipikus cache blokk pl. 64 bájtos. Ha elugrik 1MB-tal majd vissza, akkor szépen megtalálja a korábbi adatot.
Egy memóriacímről adatblokkot nem csak egy helyre lehet elhelyezni a cache-ben, így ha két adat is ugyanoda kerülne a cache-ben, akkor sincs feltétlenül gond.
A házépítés egyébként elég jól párhuzamosítható feladat. Ha kimész egy építkezésre, láthatod. Persze be kell fejezni az 1. emeletet, mielőtt a 2.-at elkezdik, de jó szervezéssel viszonylag jól optimalizálható, kevés lesz a várakozás. Egy párhuzamosított programnál is megvannak erre az eszközök. Nem triviális a dolog, tapasztalat kell, ezért is olyan lassan állnak át a szoftverek a nagyobb magszám támogatására.

(#188) Graphics válasza poci76 (#187) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Óóó, a Tannenbaum könyv :D fősulin az volt a "biblia"..

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#189) narumon válasza <Lacy85> (#156) üzenetére


narumon
őstag

Nem hiszem, hogy bármilyen komolyabb multi ipon-ból venne Dell gépeket vagy bármilyen más brandet. Ezeknek megvannak a kiemelt forgalmazóik azok tudják rá a legjobb árakat adni.

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#190) fatikajoker válasza <Lacy85> (#176) üzenetére


fatikajoker
csendes tag

olyan jókat nevetek ezeken :DD :C

MSI B360 Gaming Plus / i5 9600KF 3.7 ghz / 4x4 gb HyperxFury DDR4 / Radeon 5700XT 8gb Anniversary 50 /Adata xpg 512 Nvme M.2 /Samsung EVO 860 250 / 2x1 tb WD Black / Aerocool Shard Rgb/EVGA SuperNova 750w GQ Gold+ / Arctic freezer 13 cpu

(#191) Pöttön


Pöttön
őstag

Helyes! Legalább a 4-6.ik generációs i5-i7 használt ára még lentebb megy. :C
Számomra, egy koca játékosnak ezek is untig elegek. :)

[ Szerkesztve ]

A sport a legjobb kikapcsolódás...

(#192) syberia


syberia
veterán

Ár/teljesítmény mutatóban, a kék csapat odavág a konkurensének. Bizony.


:K

https://howbad.info/

(#193) M@cika válasza syberia (#192) üzenetére


M@cika
őstag

Ez itt biztos nem ár/érték grafikon. És csak egyetlen teszteredmény. Nem mintha nem utálnám az Intelt...

Nasit a kis fehér medvének!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.