Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) westlake


westlake
félisten

A legtöbb M.2-es foglalta valamelyik PCIe slot "alatt" van, így nem sok értelmét látom. Mármint a legtöbb esetben ez a megoldás nem alkalmazható.

Play nice!

(#2) velizare válasza westlake (#1) üzenetére


velizare
nagyúr

vagy a deszka hátán. mondjuk hely ott se lesz. :F

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#3) Gdi


Gdi
senior tag

Nembaj, van és világít!

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#4) Narasim


Narasim
aktív tag

inkább dögöljön meg az ssd, minthogy ezt hallgassam! :K

हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे Góranga!

(#5) Csupingo válasza westlake (#1) üzenetére


Csupingo
veterán

Ezt akartam mondani. Gondoltam meg is nézem a videót hátha mutatják, hogy néz ki a gyakorlatban, de az valamiért lemaradt.

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#6) Taranti


Taranti
senior tag

Mondjuk egy ilyen kicsi ventilátor ekkora fordulatszámmal már valszeg a nem hallható tartományban szól. Legfeljebb a kutya kap hülyét tőle. ;]

Úgy vélem, a játékokkal kapcsolatba hozott agresszivitás nem azok jellege miatt van, hanem (általában) csapnivaló minőségük okán.

(#7) BatchMan


BatchMan
senior tag

Mióta probléma az m2 SSD-k melegedése, hogy RGB aktív hűtőt kelljen rájuk pakolni?

(#8) westlake válasza BatchMan (#7) üzenetére


westlake
félisten

Egy Polaris (pl. 960 PRO) felmelegszik 80-90 °C-ra is aktív használat közben. Ráadásul itt is van downclock, mint a CPU-knál és a VGA-knál. Szóval igenis számít. ;)

[ Szerkesztve ]

Play nice!

(#9) AxBattler válasza westlake (#1) üzenetére


AxBattler
félisten

Igen, VGA-ba ütközik... de akkor sem jobb, ha a PCIE slot felett helyezkedik el: nagyobb CPU hűtőbe simán belelóghat. A passzív megoldások jobban bejöttek.

Szerintem amúgy ez csak speciális, háttértár-intenzív műveleteket ()videó vágás, digitális feldolgozás, stb.) végző gépekhez való... akárcsak maga az NVMe SSD.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50 ......................................................................................................................

(#10) westlake válasza AxBattler (#9) üzenetére


westlake
félisten

Igen, ez jó cucc, magam is rendeltem belőle többet. :K

[ Szerkesztve ]

Play nice!

(#11) [CS]Blade2


[CS]Blade2
addikt

Hát ez kész... a marhák... az SSD lényege számomra és sok más ember számára, hogy nincs benne mozgó alkatrész... erre kitalálják, hogy ráb.nak egy 16.500-at forgó ventilátort. :W

Lehet, hogy most kellene átgondolni az M.2 foglalatos SSD-ket. A Sata3-as műanyag dobozos nem melegszik annyira, hogy direkt ventilátoros hűtés kelljen rá.

[ Szerkesztve ]

(#12) elithun


elithun
őstag

Túl vastag, és, ha vékony is lenne előbb inkább passzív hűtéssel próbálkoznék.

[ Szerkesztve ]

„Minden egyes tapasztalat közelebb visz a megértéshez.”

(#13) Zotya84 válasza [CS]Blade2 (#11) üzenetére


Zotya84
őstag

A műanyag dobozos is melegedne, ha azt a tempót tudná, amit az NVME-s társa. De ezt a SATA3 miatt sosem fogja elérni, így az elenyésző terhelés okán nem is melegedhet annyira. ;)

Melós gépbe most raktam m.2 SATA SSD-t (Kingston SM2280S3G2/120) és ~21°C-os környezeti hő mellett kényelmes 29°C-n van. Igaz, nincs is mellette nagyteljesítményű VGA, és az NVME előnyét sem tudnám kihasználni. Ellenben mégsem 2,5"-es, és mégis nagyságrendekkel jobb lett a gép. Szóval, szerintem nem kell újragondolni az m.2-t.

Csak ésszerűbben kéne elhelyezni, mert otthon meg 62°C felett van szinte mindig az SSD, pedig vizesblokk van a mellette levő 7950-n (meg a Ryzenen is, csak az odébb van)...

[ Szerkesztve ]

Mi ez a hülyeség? Nokiánál ütésállóságot nem fejszével kellene tesztelni, hanem elkezded ütni egy 3310-zel... - L3zl13

(#14) Cathulhu


Cathulhu
addikt

Jol ertelmezem a videot, hogy csinaltak egy marha magas hutot, amiben van egy icipici borda, amit aztan szepen le is szigeteltek a huto sajat elektronikajaval felulrol, es ahuto terfogatanak nagy resze szigetelt levego? :W

[ Szerkesztve ]

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#15) snecy20 válasza westlake (#8) üzenetére


snecy20
veterán

De mit kell vele csinálni és főleg meddig, hogy felmenjen 90C-ra? :F
Ahol rendszer SSD-ként funkcionál, ott nem éri olyan nagyfokú terhelés.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#16) #16939776 válasza [CS]Blade2 (#11) üzenetére


#16939776
törölt tag

Inkább a userek között kellene keresni az idiótákat, mert az rendben van, hogy így elvezeti a keletkezett hőt és nem throttling-ol a vezérlő, de attól még az SSD tápellátása és az M.2 csatlakozó nem ekkora áram igénybevételre van tervezve.

(#17) radi8tor válasza [CS]Blade2 (#11) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Cserébe nem is olyan gyorsak. ;)

⭐ Stella

(#18) pepejoe


pepejoe
tag

Ha már fontos a hűtés egy m.2 pcie adapter szerintem jobb megoldás mint ez. Mellesleg valahol olvastam tesztet hogy ha már egy tisztességes borda van az ssd-n már akkor nem throttling-ol.

(#17) radi8tor: Cserébe fizikai behatások ellen jobban védetek és normál felhasználásra bőven elegendő.

[ Szerkesztve ]

(#19) [CS]Blade2 válasza radi8tor (#17) üzenetére


[CS]Blade2
addikt

Azért kellene átgondolni, hogy inkább úgy növeljék a teljesítményt és a kapacitást, hogy közben ne kelljen rá hűtés, pláne ne ventilátoros.

(#20) #72042496 válasza Zotya84 (#13) üzenetére


#72042496
törölt tag

Egy GTX 1060 alatt, ventilátor vagy borda nélkül idle nálam 45-50 fok körül mozog a 960 PRO. Terhelés alatt (ami itt alkalmi játékot jelent :) ) pedig meg se néztem igazából. De a HD Sentinel szerint 7x fok fölött nem járt, azt pedig tudom, hogy CrystalDiskMark alatt érte el.

Rövidre fogva, egyetértek veled. Én is a kialakítás miatt vettem elsősorban, amikor pedig másolok, pillanatok alatt végez. Ez otthonra tökéletes.

Számomra fura is lenne konzumer SSD-kben gondolkodni ott, ahol perceken át GB/s nagyságrendű másolási sebességek kellenek. Ez már vállalati kategóriának látszik nekem, arra meg vannak megfelelőbb SSD-k.

(#21) Ribi válasza #16939776 (#16) üzenetére


Ribi
nagyúr

És ki mondta, hogy a foglalatból nyeri az áramot a hűtő? :U
Egyáltalán hogy oldanák meg, hogy onnan nyerje az delejt?
Illetve ahogy nézem a csatlakozón vagy 6db 3.3V-os pin is van, emiatt 20W-ot simán le tudna adni.

[ Szerkesztve ]

(#22) Ribi válasza [CS]Blade2 (#19) üzenetére


Ribi
nagyúr

Én úgy tudom a vezérlő chip melegszik benne, nem a tároló modulok. Szóval a kapacitás lényegtelen. A vezérlőt meg méretéből adódóan nem nagyon tudják passzívan lehűteni.
Gyárilag sem lehet rápakolni nagy bordákat, mert akkor notebookba nem tudod berakni.
Alaplap gyártóknak kell erre figyelni, hogy legyen hely a foglalat felett esetleges 3rd party vackokhoz.

Viszont többen is mondták, hogy pont a vezérlő chip is le van ragasztva matricával ami igencsak ront a ráaplikált hűtőborda hatékonyságán. Szóval legelső az lenne, hogy esélyt adjanak a normális hűtésre. És ne járjon gari vesztéssel a matrica levakarása.

[ Szerkesztve ]

(#23) radi8tor válasza pepejoe (#18) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Fizikai behatásokról nincs értelme beszélni. Alap hogy nem éri ilyen az SSD-t, mert ilyen alapon az alaplapot is védeni kéne, nem? Vagy ha notebookban van, akkor ott eleve védve van. (bár lehet notihoz nincs M.2)

⭐ Stella

(#24) KillHates válasza Gdi (#3) üzenetére


KillHates
nagyúr

ENNYI!

Ott a pont! :R

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#25) #16939776 válasza Ribi (#21) üzenetére


#16939776
törölt tag

Azt te találtad ki :)

Annyi a probléma, hogy 0,5A/kontaktus terhelhetősége, ami 5 pin (és ugyan ennyi föld) esetén 2,5A, ami 3,3V-felszorozva nincs 10W se. :U

Elvezethetsz az M.2 ssd-ről tizenX W hőt aktív hűtéssel, de mi viszi oda?

[ Szerkesztve ]

(#26) Ribi válasza #16939776 (#25) üzenetére


Ribi
nagyúr

Okkéjj egy pincurit fölé lőttem :P
Azt hittem a fogyi alatt a hűtésre gondolsz.
Ha a szerencsétlen vezérlő megeszik mondjuk 2-3Wot mindenféle aktív hűtés nélkül az rohadt meleg lesz.
Nem kell hozzá nagy áram, csak kis méret.

Egy sima TO-220 foglalatú chipet sem szabad 1Wnál többnek kitenni magában, mert akkor már 100 fok fél szaladhat a hőmérséklete.
Vezérlő chip sem nagyobb és annak sincs nagy felülete a hőleadásra.

[ Szerkesztve ]

(#27) KillHates válasza #16939776 (#25) üzenetére


KillHates
nagyúr

Bátorkodom megjegyezni, hogy a legnagyobb megengedett feszültséghez adják meg a maximum átfolyó áramot :R Ami viszont meglepett, hogy CSAK 60 mechanikai ciklust bír a foglalat!! :Y

De a valóságban úgy van ahogy mondod, a híresen torkos Amperzabáló Samu 950 PRO is elvan 6W energiával:

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#28) KillHates válasza Ribi (#26) üzenetére


KillHates
nagyúr

De kell a nagy áram! Abban jól látod, hogy koncentráltnak kell lennie a keletkező hőnek, mert A BGA sok hőt elvisz, de van tehetetlensége és a PCB sem vezeti igazán jól a hőt. Az inkább a probléma, hogy a meleg szép lassan "akkumulálódik" a hardverben és ha akkor meghajtod már nem tudja hová elvezetődni

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#29) Ribi válasza KillHates (#28) üzenetére


Ribi
nagyúr

Úgy értem a nem kell nagy áramot, hogy a 1-2W - ami magában igen kevésnek tűnik - is elég ahhoz, hogy 90 fokra tolja. Mivel nincs hőleadó felület.

[ Szerkesztve ]

(#30) -=MrLF=-


-=MrLF=-
senior tag

Szerintem ez tök felesleges otthonra a rendszer meg program betöltés nem pörgeti annyira, videót vágni, meg adatbázist tárolni úgy sem a rendszer SSD-n fogsz. Arra ott a több TB HHD vagy a külső SSD-nek ott az U.2 csati. Nekem jól elvan a proci hűtés levegőjével is.

protonmail.com Secure Email Based in Switzerland . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . startpage.com The world's most private search engine from Netherland

(#31) westlake válasza -=MrLF=- (#30) üzenetére


westlake
félisten

Szerintem meg egyáltalán nem tudhatod, hogy kinek mire van szüksége. Hadd döntse már el mindenki, hogy mit szeretni (mire) használni.

[ Szerkesztve ]

Play nice!

(#32) rodrigez válasza -=MrLF=- (#30) üzenetére


rodrigez
senior tag

Nekem pl. SQL szerver alatt teljesít szolgálatot m.2-es ssd és tömöm rendesen adatokkal. Az igaz, hogy nem egy átlag júzer delhasználási mód, de nekem ez kell, pont a gyorsasága miatt.

(#33) #72042496 válasza -=MrLF=- (#30) üzenetére


#72042496
törölt tag

Csak egy kis ITX gépbe, NUC-ba, laptopba könnyen megeshet, hogy ilyet tudsz rakni, másmilyet meg nem. :)

De a #31-gyel is egyetértek.

(#34) elithun válasza rodrigez (#32) üzenetére


elithun
őstag

+1
Sőt azt mondanám, hogy nyilván azt használom ilyesmire, hiszen nem fogja vissza a sebességet egy nagyobb adatbázis átkutatás esetén.
Igaz, hogy ez valóban nem átlaguser szint, de egyúttal az otthoni fejlesztős gépbe nem ipari hardver megy.

„Minden egyes tapasztalat közelebb visz a megértéshez.”

(#35) #72042496 válasza elithun (#34) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ilyenkor egyébként kap olyan igénybevételt hogy throttlingoljon? Én nem használom hasonló célokra, ezért kérdezem. Nyilván adatbázis- és lekérdezésfüggő, de mi a tapasztalat?

(#36) elithun válasza #72042496 (#35) üzenetére


elithun
őstag

Külön nem mértem a hőmérsékletét, de throttlingot egyáltalán nem tapasztaltam. Ráadásul én laptopban használom.
Arra én is kíváncsi lennék, hogy mondjuk egy egytáblás, 10GB-os, m.2-es SSD-n futtatott szerveren lévő adatábázis mit és meddig csinálna select *-ra. :))

[ Szerkesztve ]

„Minden egyes tapasztalat közelebb visz a megértéshez.”

(#37) RozogA87


RozogA87
tag

16500 fordulat?! Miért nem elég 4-5000? Mi ez turbólégcsvar?

Az intelligens emberek hajlamosabbak a mentális betegségekre. Állítják a hangok a fejemben.

(#38) rodrigez válasza elithun (#34) üzenetére


rodrigez
senior tag

Pontosan, ez otthoni fejlesztős gép, mert sokszor hazaviszem a melót és a céges notebooknál azért többszörösen gyorsabb az otthoni gépem, meg az szabadon piszkálhatom. Nem is az olvasás műveletekkel van a gond, hanem az írással. Mivel rengeteg rekordot teszek le, ezért ott nagyon kijön a sebességkülönbség. Nem mértem soha a hőmérsékletét, de biztos megérné ha rádobnék egy passzív bordát. A semmi hűtéshez képest biztos számít több 10 fokot is nagy terhelés esetén.

[ Szerkesztve ]

(#39) macilaci78 válasza westlake (#1) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Raiser kell neki! :D

az ADATA a zajterhelést titkolja, de a 16 500 percenkénti fordulat

[/P]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#40) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Én megoldottam, mert tettem egy 12 centis ventit a ház oldalára, ami pörög 800-zat, ami -20 fokot jelent a procinál és még az m.2 is kap belőle levegőt. :D

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#41) snecy20 válasza Sub-ZeRo (#40) üzenetére


snecy20
veterán

Na hát épp ezaz... de aki full passzív rendszerben gondolkodik, annál az m.2 ssd nem fogja magát jól érezni. :(

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#42) yagami01 válasza snecy20 (#41) üzenetére


yagami01
aktív tag

Tehet rá EK-s bordát, amit fentebb belinkeltek. :) Egész tetszetős.
( link )

[ Szerkesztve ]

(#43) snecy20 válasza yagami01 (#42) üzenetére


snecy20
veterán

Igen, ez egy egész tetszetős megoldás.
Az aktív hűtés viszont... kiheréli az egyik fő erősségét egyből az m.2 SSD-knek.
És a pici felület miatt ez a probléma később sem fog jelentősen javulni, bár hozzáteszem hogy a 960 Evo-t én csak rendszer alá használom, viszonylag kevés művelettel, és ilyen szintű használatnál gyakorlatilag jelentéktelen probléma a melegedés.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#44) Lacok válasza BatchMan (#7) üzenetére


Lacok
őstag

Amióta felfedezték ezt a piaci rést. :P :DDD

[ Szerkesztve ]

"Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum"

(#45) M@no válasza radi8tor (#23) üzenetére


M@no
tag

De már van hozzá. Nálunk Dell Latitude E5270-es van pár db és abban már M.2 lakik. UEFI-vel nagyon jó tempót diktál. Kár, hogy nem azzal használjuk a cégnél. :F

(#46) Reggie0 válasza Ribi (#26) üzenetére


Reggie0
félisten

Es az miert gond? Van ami 175 fokig birja, tehat 2W siman jo, de szobahomersekletu kornyezetben meg 2.5W is. (Pl. FQP27P06 )

[ Szerkesztve ]

(#47) Ribi válasza Reggie0 (#46) üzenetére


Ribi
nagyúr

175 fokig bírja persze ahol kinyiffan. Ezeket sem jó hosszú távon 100 fok fölé engedni. Szobahőmérséklet pedig nem lesz ha saját maga is 150 fokon figyel.

(#48) DI3S3L90


DI3S3L90
csendes tag

16.5k rpm... nyakamat rá hogy ordít, de sebaj van rajta RGB az a lényeg, van ennek valahol piaca.

It's not a bug, it's an undocumented feature...

(#49) Reggie0 válasza Ribi (#47) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem, 175-on meg nem nyiffan ki, azert irjak, hogy rated. Ha hamar meghalnanak 100 fok folott, akkor nem lenne elektronika a gepjarmuvekben sem, mert ott aztan nem szobahomersekletu a kornyezet sem. Maga a szilicium felvezeto nem megy tonkre csak ugy a magas homerseklettol, hanem a szerkezeti elemek es kulonbozo anyagok talalkozasaval van problema. Azok turokepessege pedig igen csak penzkerdes. Nagyon jo pelda erre a katonai alkatreszek, amik 225 fokig is birjak.

Tehat a TO220 1W-ig jo (hutoborda/aktiv hutes nelkul) legfeljebb hobbi villanyosoknak valo okolszabaly, aminek alkalmazasabol nem lesz baj, de a valosagot 80%-ban sem fedi.

[ Szerkesztve ]

(#50) Steve_Brown


Steve_Brown
aktív tag

Ez is RGB :O
Egyébként tényleg blower hűtő szóval még hangos is. EZAZ! Legyen használhatatlan.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.