Hirdetés

2024. április 17., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Infotech  »  [Re:] AI vagy ember?

Hozzászólások

(#1) gabor7th


gabor7th
addikt

Az AI már most is "tévedhetetlenül" osztja a bölcsességeit az embereknek:

https://www.youtube.com/watch?v=qMkiG1cR2t8

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#2) Narxis


Narxis
nagyúr

Inkább AI.

Thanos was right.

(#3) gabor7th válasza Narxis (#2) üzenetére


gabor7th
addikt

Bevállalnád, hogy valami kezdetleges AI-nak mondott valami döntsön mikor élet-halál között vagy, egy tapasztalt orvos helyett? Nem szereted az életed.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#4) Tigerclaw válasza gabor7th (#1) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Az AI eleve téves kifejezés. Mesterségesnek mesterséges, de az intelligenciához semmi köze. Inkább szofisztikált algoritmusokról van szó, amik egyre hasznosabbak. Azok amik meg adatbázisokból dolgoznak, szednek össze "tudást", még butábbak. Hasznosak, de még távolabb állnak attól hogy intelligenciának lehessen nevezni azokat.

Nagyjából olyan téves fogalom húzódik meg az AI, mint a robot kifejezés mögött. Az emberek félreértik mert a scifi és most már az üzleti világ is tolja a hype traint.

Persze egyszerű speciális feladatokra nagyon jók lehetnek, jobbak akár az embertől is, ha megfelelő fejlesztés áll mögötte. Egy mai szemmel nagyon bonyolúlt önvezető autó mögött is csak egy olyan hardver és szoftver van, ami megpróbálja lereagálni az összes lehetséges szituációt, amit el tudnak képzelni a fejlesztők.

Az orvosi diagnosztizálás leletek és tünetek alapján működhet szerintem és hasznos segítség is lehet, de jellemzően az orvosok is hátráltatva vannak amiatt hogy legtöbbször anyagi okból nem végezhetnek tetszőleges vizsgálatokat. Olcsó diagnosztikai műszerekre is szükség lehetne. Talán az okosórák elmennek jobban ebbe az irányba.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#5) Tigerclaw válasza gabor7th (#3) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Nem kell döntenie, csak segítenie a diagnosztizálásban, vagy a terápia, megfelelő gyógyszer kiválasztásában. Az orvos döntene. Mondhatni ez egy másodvélemény lenne. Persze ennek is van veszélye, mert akkor a butább, lustább felelőtlenebb orvosok elfogadnák az AI döntését szó nélkül.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#6) Narxis válasza gabor7th (#3) üzenetére


Narxis
nagyúr

Hűha, rögtön belecsapunk a lecsóba? Neked szerintem felesleges kifejtenem, hogy milyen feltételekkel de vállalnám, hogy inkább egy AI vizsgáljon meg főleg amikor olyan orvossal találkoztam aki úgy viselkedett mintha a kutyájához beszélne bár én még a kutyámmal se beszéltem soha úgy ahogy ő velem és ez egy fizetős magánrendelésen volt nem pedig a közegészségügyben.

Thanos was right.

(#7) atike


atike
nagyúr

Itt az a komoly, hogy már ezt a kérdést fel lehet egyáltalán tenni. És ha azt vesszük, hogy pár éve a kérdést feltenni is butaság lett volna akkor elég egyértelmű, hogy mi lesz a válasz pár év múlva. Ez egy folyamat amiben benne vagyunk.

Szerintem.

(#8) gabor7th válasza Narxis (#6) üzenetére


gabor7th
addikt

Ilyen orvosokkal én is találkoztam, úgyhogy ez árnylja a képet valóban. Az egészségügy igazából az orvosaink lelkivilágában is már össze van omolva. Vannak persze kivételek.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#9) gabor7th válasza Tigerclaw (#5) üzenetére


gabor7th
addikt

Igen, tudom, de nagyon fárasztó lenne minden egyes AI-s vagy inkább "AI"-s cikknél megírni, hogy igazából nincsen AI csak annak neveznek dolgokat, hogy menőbbnek tünjön és drágábban lehessen eladni.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#10) gabor7th válasza atike (#7) üzenetére


gabor7th
addikt

Vagy erről is ki fog derülni, hogy csak egy erőltetett hype és csak arról szól, hogy valakik korán sem tökéletes cuccokkal akarnak egy csomó pénzt keresni.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#11) TomMusic


TomMusic
őstag

Aztán az "AI"-t gyártó cégeket szponzorálja pl. a Bayer, meg egyéb profitéhes cég. Aztán majd mikor az "AI" - nak dönteni kell, "tudni" fogja, mi legyen a gyógymód...
Ne legyenek illúzióink. :U
Szerk.: legalábbis ma is így működik részben az orvosipar.

[ Szerkesztve ]

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#12) Tigerclaw válasza TomMusic (#11) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Igen, az kritikus hogy az AI ne legyen részre hajló. Ne írjon fel felesleges gyógyszert, vagy több gyógyszert mint kellene, de ahogy írtam a helyes diagnózishoz szükség van több információra mind a támogató AI-nak mind az orvosnak. Hülye dolog, de arra kellene törekedni, hogy az Elysiumban látott "gyógyító" ágyból elkészüljön legalább a diagnosztikai funkció. Az nem működik, hogy az orvos elküldené a beteget még több laborra, CT / MRI / Ultrahang, stb. vizsgálatra de nem teszi, teheti mert az túl drága a kórháznak vagy az orvosnak.

A közejövőben már megoldható lenne, hogy az okosórák és hasonló kütyük folyamatosan figyelnek minél több paramétert, azokat mind loggolják folyamatosan és jeleznek neki és vagy az orvosnak, családtagnak ha valami nem stimmel. Ezért lenne fontos elérni, hogy pl. EKG ne csak akkor készüljön ha már baj van. Hiába van EKG-s órám vagy hitelkártya méretű EKG kütyüm, ha az nem fut folyamatosan. Ha már rosszul lesz az alany, jellemzően nem lesz arra ideje, vagy nem tud fókuszálni hogy mérjen egyet. Eleve megelőzni kellene.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#13) TomMusic válasza Tigerclaw (#12) üzenetére


TomMusic
őstag

"az kritikus hogy az AI ne legyen részre hajló"
Sajnos ez utópisztikus.

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#14) Tigerclaw válasza TomMusic (#13) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

A fejlesztőtől függ. Az ilyeneket kellene EU-s meg állami pénzekből támogatni, hogy ne csak a gyógyszer, orvosi műszer ipar megoldásai létezzenek.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#15) Penge_4 válasza gabor7th (#3) üzenetére


Penge_4
veterán

Nem erről van szó, de vegyünk csak egy szimpla röntgenfelvételt. Mi fog jobban és pontosabban behatárolni egy tumort? Amelyik 32 millió színárnyalat között különbséget tud tenni, vagy amelyik ember mivoltánál fogva még akkor sem közelítené meg ezt az értéket, ha valami művész csodagyerek lenne, de ez utóbbi esetben valószínűleg nem orvos lenne, szóval utóbbinak még közelebb áll az átlaghoz ezen képessége.

Ugyanez szabad szemmel. Mi fog jobban kiszúrni egy kóros elváltozást a bőrödön?

És akkor még a többi emberi tényezőről nem beszéltünk, ami napi szinten előfordul az orvoslásban.

1. Rossz napja van az orvosnak.
2. Fáradt, kimerült, stresszes, túlterhelt az orvos.
3. Jókedvű, de elterelődik a figyelme valami miatt, akár egy közelgő lakásvásárlás, esküvő, gyerekszületés, stb.
4. Szimplán nem vagy szimpatikus neki.

És akkor még ott az asszisztens is, aki még orvosi egyetemet sem végzett, lehet csak úgy tolták be, hogy a Mancikának a rokona.

Senki nem mondta, hogy ott tartunk, hogy emberi ellenőrzés és validáció nélküli robotokat küldünk rá az emberekre, de a technológia már most jobb az embernél és ennél csak fejlettebb lesz. Főleg, hogy amivel az ember jobb lett az elmúlt 2-3000 évben orvoslás tekintetében azt mind-mind a technológiának köszönheti, illetve az írott dokumentációknak, amikhez szintén kellett a technológia, hiszen barlangrajzokon nehéz lenne visszakeresni egy orvosi egyetem tananyagát.

Eközben az AI pillanatok alatt végig tudja pörgetni több milliárd ember anamnézisét, amiből szintén tanul. Abban a pillanatban. Nem magol meg memorizál. Abban a pillanatban az adott tudás birtokába kerül és ezzel szintet lép.

Útvonal

Fórumok  »  Infotech  »  [Re:] AI vagy ember?
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.