Hirdetés

2021. május 8., szombat

Gyorskeresés

(#1) UnA

UnA
Korrektor

Csak kíváncsiságból: mi értelme van egy IPv6 belső hálózatnak? (vagy csak én nem értek hozzá :) )

(#2) adika4444 válasza UnA (#1) üzenetére

adika4444
addikt
LOGOUT blog

Ez nem belső hálózat, hanem a prefix beállítása, hogy legyen IPv6 forgalom a gépeken.

üdv, adika4444

(#3) UnA válasza adika4444 (#2) üzenetére

UnA
Korrektor

Biztosan velem van a probléma, mert még mindig nem látom az értelmét. Esetleg tanulós hálózatnak, talán...

(#4) adika4444 válasza UnA (#3) üzenetére

adika4444
addikt
LOGOUT blog

Az IPv6 az IPv4-et hivatott lecserélni, mert sokkal több címet lehet kiosztani. Viszont teljesen más a filozófiája, emiatt a beállítása is, és még sokszor a gyártók sincsenek rá felkészülve, a felhasználókról nem is beszélve.

Jelenleg a v4 és a v6 egymás mellett él, de idővel utóbbi fog dominálni.

üdv, adika4444

(#5) UnA válasza adika4444 (#4) üzenetére

UnA
Korrektor

Az elméleteket ismerem, nem ez volt a kérdés - és pont a különbségek miatt nem látom azt a gyakorlati felhasználást, ahol egy olyan hálózaton le kellene cserélnem az IPv4-et, amit én menedzselek.

(#6) adika4444 válasza UnA (#5) üzenetére

adika4444
addikt
LOGOUT blog

Manapság még valóban el lehet lenni az IPv6 nélkül. Viszont ha rendesen be van lőve, akkor nem gond, ha a DIGI IPv4-en NAT-ol, hisz v6-on elérhetik egymást az eszközök, illetve a Telekom is nyújtja már a v6-ot mobilneten, ahol a v4 szintén NAT-olt, és nehéz / lehetetlen kikapcsoltatni.
Az meg amúgy sem árt, ha az ember felkészül:D

üdv, adika4444

(#7) UnA válasza adika4444 (#6) üzenetére

UnA
Korrektor

Köszi :)

(#8) ncc1701

ncc1701
addikt

Köszi a leírást, működik. :)

(#9) Zwodkassy

Zwodkassy
aktív tag

Aranyos leírás.
Én a MikroTik alap (default) IPv6 tűzfal konfigjából építkeztem. Valahol találtam is hozzá magyarázato(ka)t.

Talán itt :
https://help.mikrotik.com/docs/display/ROS/Building+Your+First+Firewall

[ Szerkesztve ]

(#10) Zwodkassy válasza adika4444 (#6) üzenetére

Zwodkassy
aktív tag

Egyébként igen. Ma még lehet élni csak IPv4 alapon is, de látható az IPv6 térnyerése. Úgyhogy nem árt megismerni a jövő technikáját.

(#11) think!

think!
újonc

Nemrég vettem észre, hogy a DIGI már nem oszt ki /64-nél nagyobb PD-t? Vagy velem van baj, mert biztos vagyok hogy eddig legalább egy /60-as PD-t kaptam. Sőt, romániai ismerősömnél, akinek szintén DIGI-je van /56-os Prefix Delegation-t osztanak ki. Mindkettőnkek hasonló konfiguráció, OpenWrt-n. Ezt utóbbi nem hiszem, hogy osztana szorozna.

Van egy olyan érzésem hogy visszavettek a PD-kből, valamait újrakonfiguráltak. Persze ezt nem erösítk meg. Ezt a válaszlevelet kaptam tőlük kérdésemre:

...
Dual-Stack (ipv4+ipv6) beállítást javaslunk így kiosztható Global Unicast Addres és Prefix Delegation cím, melyek /64 méretűek, ezáltal nem lehetséges 1 nél több subnetet csinálni.

Global Unicast Address: 2A01:36C::/32
Prefix Delegation: 2A01:36D::/32

A fentiktől eltérő a IPV6 címekkel kapcsolatos módosításokat nem áll módunkban elvégezni.

Köszönjük megkeresését, valamint tájékoztatásunk szíves elfogadását.
...

Estetlek valaki meg tudja ezt erösíteni, hogy valóban ez a helyzet? PPPoE + DHCPv6 (ugyanazon, alias interfészen), eddig így működött. Ugye ha csak egy /64-est kapsz, a nagy hátrány, akinek több alhálózata/VLAN-ja van, azon eszközök nem kapnak Global címet.

(#12) Zwodkassy válasza think! (#11) üzenetére

Zwodkassy
aktív tag

Hát én úgy emléxem, hogy mindig is /64-et osztott hivatalosan és gyakorlatilag is.

(#13) Zwodkassy válasza think! (#11) üzenetére

Zwodkassy
aktív tag

Egyébként kevés a 2^64 IPv6 cím?

Hirdetés

Copyright © 2000-2021 PROHARDVER Informatikai Kft.