Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) TeeJay


TeeJay
félisten

ja csak már az ára is csökkene mert már 4bites celláknál tartunk amivel a gyártók már fillérekből tudnak 1TB-os SSD-t is hozni mégsem csökkennek az árak...
a végén már 6-8bites cellák lesznek tehát egyre karcsúbb teljesítmény jön azonos áron

persze ha ez kell hogy az alsóbb méretű tárolók közül a HDD kikopjon ám legyen
viszont akkor meg pörgethetnék mihamarabb hogy 500-as SSD beférjen 30ezer alá végre és minden laptopban legalább egy ilyen legyen

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#2) Cifu válasza TeeJay (#1) üzenetére


Cifu
nagyúr

Mivel a háttértárolók (és RAM-ok) iránt extra nagy a piaci érdeklődés a mobilpiacról, így túl kevés a fóka, túl sok az eszkimó eset áll fent. Ahhoz, hogy az árak jelentősen csökkenjenek, ahhoz bizony az kellene, hogy a gyártók versenyezzenek a vásárlókért. Jelenleg fordítva történik...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#3) Eclips21 válasza Cifu (#2) üzenetére


Eclips21
őstag

ezt tudod ki hiszi el... aki ezzel akarja nyugtatni magát
ha megugrott volna a piac akkor mindenki eladási rekordokat döntene de nem így van

simán csak kartelleznek

[ Szerkesztve ]

(#4) Cifu válasza Eclips21 (#3) üzenetére


Cifu
nagyúr

Mókásan hangzik ez, épp most jelentette be az SK Hynix, hogy a 2017Q2 rekord minden szempontból.

Idézem: "...second-quarter operating profit rose 574 percent from a year earlier...

Vagyis a cég profitja 574%-al nőtt a tavalyi Q2-es negyedévhez képest....

Még egy szám ebből a hírből:

SK Hynix bevétel 2017Q2: 6,7 billiárd won (~6 milliárd USD), nettó nyereség: 3.1 billiárd won (2,78 milliárd USD).

Vagyis ~46%-os nyereségmarzsa van per pillanat...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#5) #65675776 válasza Cifu (#4) üzenetére


#65675776
törölt tag

Akkor nyilván nincs túlárazva minden...

(#6) Oliverda


Oliverda
félisten

V-NAND = Samsung
BiCS = Toshiba/WDC

A 3D NAND pedig a szabványos iparági elnevezés, épp olyan mint a FinFET.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#7) sb válasza #65675776 (#5) üzenetére


sb
veterán

De ettől még lehet keresleti piac, nem? Sőt, e kettő összefügg. Akkor lehet jól túlárazni, ha vissza van fogva a kínálati oldal. Azt meg a gyártók határozzák meg. Elég baráti modell ez így, szóval nem látom benne mi a hihetetlen.

Persze van szabadpiac, én magam szoktam írni, hogy ha valaminek X lenne a reális ára és 3X-ért árulják akkor rögtön megéri új szereplőnek megjelenni máris tartunk az X árszint felé... Az a gond, hogy ezek viszont elég bonyolult technológiák, látszik a pár szereplőssé vált piacból, hogy itt sajnos nem rugalmas a gyártói oldal.

(#8) Cifu


Cifu
nagyúr

@daa-raa: Akkor nyilván nincs túlárazva minden...

De, túl van árazva. Azért, mert van, aki a túlárazott áron is elviszi a terméket.

@sb: Persze van szabadpiac, én magam szoktam írni, hogy ha valaminek X lenne a reális ára és 3X-ért árulják akkor rögtön megéri új szereplőnek megjelenni máris tartunk az X árszint felé... Az a gond, hogy ezek viszont elég bonyolult technológiák, látszik a pár szereplőssé vált piacból, hogy itt sajnos nem rugalmas a gyártói oldal.

Csakhogy hirtelen felállítani pár új gyárat, hogy a megnövekedett keresletet megfelelően kielégítsd évekbe és dollármilliárdokba kerül.

És ahogy írod: ez egy rugalmatlan gyártástechnológia, így a kockázat is magas. Ha holnap bezuhannak a NAND megrendelések, mert hirtelen feltűnik az olcsó életképes és gyártásra érett technológia, akkor hatalmasat lehet bukni. Tehát a cégeknek már csak ezért is minden okuk megvan a profitmaximalizálásra...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9) sb válasza Cifu (#8) üzenetére


sb
veterán

Én még tovább mentem: új szereplő nem tud betörni a technológia miatt, a régi pedig nem is biztos, hogy akar új gyárat. Jól elvan a keresleti piacon a felpumpált áraival és kész. minek vesződne addig a problémás gyártelepítéssel és futná kockázatokat amíg nem muszáj.
Szóval egyetértünk: jelenleg közel sincs gyártói verseny.

[ Szerkesztve ]

(#10) #72042496 válasza sb (#9) üzenetére


#72042496
törölt tag

"új szereplő nem tud betörni a technológia miatt, a régi pedig nem is biztos, hogy akar új gyárat"

Új szereplő, meglátjuk aztán, mi lesz ebből:
- Tsinghua Unigroup

Új gyárak:
- Hynix
- Samsung
- Toshiba

[ Szerkesztve ]

(#11) sb válasza #72042496 (#10) üzenetére


sb
veterán

Akkor kevésbé sarkosan úgy fogalmazok: kisebb a lehetőség/szándék a piacmódosításra.
Az újat majd meglátjuk mennyire lesz életképes... az SSD technológiát láthatóan a nagy "viszonteladók" is inkább vették.
Bővítés meg ezek szerint belefér még, nem kapkodnak mindenesetre és gyanítom így sem lesz még dömping (és dömpingár) belőle.

(#12) #72042496 válasza sb (#11) üzenetére


#72042496
törölt tag

Igen, ha a jelenlegi árszínvonal mellett sem nagyon bírják kielégíteni a keresletet, akkor el lehet képzelni, hogy alacsonyabb áron mekkora igény lehet ezekre.

Pár ember az iPonon emlegette nagyon ezt az új kínai gyárat, és hogy hamarosan letöri majd a "kartellt". Én elég biztosra veszem, hogy csalódniuk kell majd. Kíváncsi leszek, jövőre mivel indokolják majd az elméleteiket, de hogy nem a Marshall-kereszttel, az biztos. Azt tanítják az oskolában, így biztos nem igaz. ;] :)

Ami viszont jó dolog, hogy egy 250-500 GB-os SSD nem feltétlenül drága már egy ideje, és azért az sokmindenre elég tud lenni.

[ Szerkesztve ]

(#13) KevinMulder


KevinMulder
tag

V-Nand is a BiCS!

(#14) #00137984


#00137984
törölt tag

Samsung 3D V-Nand lapkák elfogadható árban vannak egy EVO SSD-n, főleg a 250 GB-os méretig bezárólag 30ezer forintért. Itt még 3bit TLC szerepel a kinálatban és majd meglátjuk mennyire éri meg, mert az élettartam miatt a Samsung PRO SSD a legjobb választás. Tervezem egy 850 PRO 256GB SSD beszerzését, mert ez a Windows-ra és a programokra meg néhány játék telepitésre elég lehet.. amúgy meg igen gyenge. Ez a még megfizethető 512 GB-ra 80ezret jelentene, de az értékelhetőnek nevezhető 1 TB-os kinálatában 150ezer forintot ér, de van ez még 2 TB-ban is sok-sok pénzért. Igy már megérte a Samsung-nak felhagyni a HDD gyártással, de felhasználóként nem gyöztek meg. A HDD leváltására tett kisérletüket nagyra értékelem, de az 1-2 TB-nál kisebb adattárolókra nem vesztegetem a pénzem és főleg nem ennyiért. Az ettől nagyobb sebességre képes PCI-E foglalatos és NVMe csatolós SSD-k meg kissé jobban is melegednek, eléggé a throttling határon egyensúlyozva. Itt már vizhűtést is alkalmaznak a normál hőmérsékleten tartás és a magas teljesitményszinten tartás miatt. Ezen a gyártástechnológia fejlesztése sem javitott. Szerintem ez még most sem elég a HDD-n tárolt tartalmak (HD filmek és nagyméretű fájlok) gazdaságos átmentésére. Ezért minden új technikai előrelépésnek örülni lehet, addig amig a hosszú élettartam és a biztonságos adattárolás érvényesül. Szerintem még ez sem valósult meg igazán. Sajnos előbb-utóbb a megbizhatónak mondható HDD-k kihalnak majd, vagy szintén jó drágán SSD árban lesznek kaphatóak. Ilyen esetben az SSD-k térnyerése utat talál a felhasználókhoz.

[ Szerkesztve ]

(#15) bteebi válasza Cifu (#4) üzenetére


bteebi
veterán

Azért ezek elég brutális számok... pláne a 46%. Alapvetően nem a nyereséget sajnálom tőlük - legyenek is nyereségesek, mert elég csúnya lenne, ha a néhány szereplős piacból még valaki kiesne :P. Persze bármikor építhetnék én is egy NAND gyárat, és állíthatnék jóárasított konkurenciát nekik, de azért ez valószínűleg nem fog megtörténni :).

Amúgy meg nem igazán van mitől tartaniuk, nincs valós kockázat. Reális alternatíva (más technológia mint konkurencia) egyelőre nem látszik, de még ha lenne is, akkor is csak akkor hoznák ki, amikor már rábólintott a kartell :U.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#16) bteebi válasza #00137984 (#14) üzenetére


bteebi
veterán

A PCIe-s SSD-knek semmilyen valós előnye nincs otthoni környezetben, cserébe még drágábbak. A thermal throttling egy valós veszély, de pár W-hoz egyáltalán nem kell vízhűtés (még akkor se, ha most ezzel jött elő az egyik gyártó), egy kisebb ventilátor bőven elegedő... És igen, adattárolásra, backupnak (otthonra) még sokáig nem fogja megérni az SSD, mert 70k körüli összegért már lehet 8 terás HDD-t kapni, és annyiból még egy 1 terás SSD se fog kijönni, szóval egy nagyjából tízszeres (vagy még nagyobb) árbeli különbség még mindig van. Azt viszont tegyük hozzá, hogy míg HDD-ből talán 10-12 TB körüli a legnagyobb, addig SSD-ből már van 60 terás is (igaz, csillióért, de legalább van). Javul azért a helyzet, csak sajnos nagyon lassan :). Túlságosan is elpofátlanodtak a gyártók. De megtehetik, mert igény bőven van a termékeikre (RAM, SSD), és egy kevés szereplős piacon így azt csinálnak, amit csak akarnak :P.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#17) #00137984 válasza bteebi (#16) üzenetére


#00137984
törölt tag

Megszüntek úgyan a Samsung HDD-k, de azóta 2TB-os WD HDD-t veszek. Szintén megbizhatóan müködnek egy jóideje. Ha netán ez a WD 3D Nand megoldása jónak sikerül és élhetőbb árazást kap, akkor a drága Samsung visszavehetne... de egyelőre ez a jelenlegi WD Blue SSD nem elég a Samsung 3D V-Nand ellenében.

(#18) kromatika


kromatika
veterán

Reméljük az árakra is jó hatással lesz hamarosan.

(#19) Bird


Bird
addikt

Végre jönnek az olcsó SSD-k! :R ;]

.:A konzolozás körülbelül olyan, mint a Canon / Nikon: amelyiket előbb veszed a kezedbe, azt szokod meg.:.

(#20) Balu77


Balu77
őstag

QLC, na szuper, a tartósság és megbízhatóság szempontjából újabb visszalépés. Persze ez is úgy WD hogy anno megvette a Sandisk-et, az sem volt már a szívem csücske. Dehát nagy a kereslet, majd veszi a pórnép, meg a spórolós oem gyártók.
Drága vagy sem, nekem marad a Samsung! :)

izé

(#21) #65675776 válasza Balu77 (#20) üzenetére


#65675776
törölt tag

A rendszeres fw problémákkal, az abból következő sebesség és megbízhatósági problémákkal?

(#22) #72042496 válasza #65675776 (#21) üzenetére


#72042496
törölt tag

A 840 EVO sorozatot és a 850 PRO egyik firmware-ét jól elcseszték, plusz volt a 840 PRO/850 PRO TRIM hibája. Egy szégyen amit ezekkel sorban egymás után produkáltak, de mindennek már több, mint két éve. Azóta semmi gondról nem hallottam, a jelenlegi 850 EVO/850 PRO/960 EVO/960 PRO kvartett egyikével kapcsolatban sem.

Érdekel, hogy milyen hibákról tudsz, mert 850 EVO-ból például nekem is van három, és még ezeken kívül is tervezek új Samsung SSD-t venni.

[ Szerkesztve ]

(#23) #00137984 válasza #72042496 (#22) üzenetére


#00137984
törölt tag

Nem értem... de azért érdekel engem. :) Most egy halom SSD-t használsz a HDD-k kiváltására, de ez pénzben nem igen érheti meg. Meg aztán sok helyet el is foglalhat ez a 4-5 SSD, ami jó esetben talán 1-2 TB-ot ha kitesz. Nekem is szükségem lesz majd ennyi rengeteg SSD-re, da majd akkor ha az 1TB-os SSD-k elérhető ársávban lesznek kaphatóak. :)

(#24) #72042496 válasza #00137984 (#23) üzenetére


#72042496
törölt tag

Két gépről van szó. Az egyikben egy 500 GB-os, a másikban pedig egy 500 és egy 1000 GB-os 850 EVO van. Meg vagyok velük elégedve, de kíváncsiságból szeretnék lassan NVMe-re fejleszteni.

HDD-ből se kellett nagyobb ezekbe a gépekbe, az SSD-kkel viszont sokkal pörgősebb mindkettő, a nagy gépem pedig idle üzemben majdhogynem néma lett (a székből éjszaka se hallom, ha megy, és ez volt a cél). Egyik, ha nem a legjobb számteches vételemnek tartom ezeket az SSD-ket, nekem minden forintjukat megérték.

Az NVMe nagyon tetszik, kíváncsi vagyok rá, szeretnék egyet, de tudom, hogy nem érné meg. Ezért nem is vettem még.

[ Szerkesztve ]

(#25) Balu77 válasza #65675776 (#21) üzenetére


Balu77
őstag

Akkor nekem sikerült elkerülni a rosszakat :) , mert a 830 óta 840pro és 850pro sorozatból egy rakást tettem ki ügyfelekhez és eddig lekopogom, mind makulátlan. ;)

izé

(#26) #00137984 válasza #72042496 (#24) üzenetére


#00137984
törölt tag

Hát lelked rajta... :) Én egy ideig még maradok HDD-n, de a win-re egy Samu 850 Pro SSD nekem is tervbe van már véve. Samu 960 Pro SSD-k teljesitménye tetszetős, de a melegedésre nem igen vagyok vevő. Az alaplapomon van ilyen NVMe csatlakozás, de az alaplapok tervezése közben a videókártya és a procihűtés közé pakolták be, ahol szerintem nem jút el hozzá elég légáram. A videókártyám bloweres hűtésű, ezért kifelé fújja a meleg levegőt. A proci meg egy jó toronyhűtőt kapott és az i5 procim amúgy sem egy melegedős fajta. Akármennyire is gyors, de egy ilyen konfigban ez a 960 Pro lenne a legjobban melegedő hardver.

(#27) TeeJay válasza #00137984 (#26) üzenetére


TeeJay
félisten

otthoni szinten ha nem videót mentesz rá vagy nem futtatsz róla adatbázist nincs jelentősége hogy nvme vagy SATA3 csatlakozón lóg az SSD

nekem pl torrent alá kellene 1TB-os SSD de nem 90-100ezres áron
a lényeg az lenne hogy a HDD kevés és SSD kellene ami bírja az egyidejű írás és olvasási műveletet

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#28) #00137984 válasza TeeJay (#27) üzenetére


#00137984
törölt tag

1TB-os SSD nekem is megtenné kezdésnek, amit idővel szükség szerint bővitenék. Igy a HDD-n található anyagot átmenthetném SSD-re. Ehez az SSD áraknak kéne ettől még jobban mérséklődni. Az 1 TB-os SSD-re 50ezer forint kedvező árat jelentene és sokaknak megkönnyitené a váltást. :)

(#29) bteebi válasza #00137984 (#26) üzenetére


bteebi
veterán

Az SSD hűtése miatt ne aggódj. Ha nem nézed a géped belsejét, akkor gányolj oda (lógass be elé) egy 8-12 centis ventilátort, az majd megoldja a gondod. Széthajtogatott gemkapcsok, vagy kábelösszekötéshez használt fémdrótok, vagy kábelkötegelő műanyagok lesznek a barátaid a rögzítéshez. Esetleg köss vagy ragassz rá egy kevéssé korrodáló, jó hővezető fém (réz vagy alu) lapot/bordát (is).

#28: Amúgy szerintem még 50 ezer is sok 1 TB-ért, hiába SSD. Legfeljebb akkor érné meg, ha a hang és a sebesség is nagyon fontos, és fixen nem kell nagyobb tárhely... Addig nekem inkább kevesebb, mint másfélszer annyiért a nyolcszoros kapacitású Seagate HDD kellene (van is egy már vagy másfél éve).

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#30) #72042496 válasza #00137984 (#26) üzenetére


#72042496
törölt tag

A melegedés miatt szerintem se félj.

Tartós terhelés alatt durván felmennek a hőfokok, de van otthon valami, amivel tartósan terhelnél egy ilyen meghajtót? Ezek a gyakorlatban is tudják a másodpercenkénti 1-2000 MB/s átivtelt, pikk-pakk végeznek kb. bármivel, ami egy otthoni gépen elő szokott fordulni. Igazából a 960 PRO bőven túl is mutat az otthoni gépeken.

Akkor már izgalmassá válik a dolog, amikor masszív méretű képeket, videót, modelleket, adatbázisokat kell szerkeszteni, esetleg több gépet kiszolgálni, de szerintem ha hasonlókat csinálnál vele, akkor már említetted volna. :)

(#31) #00137984


#00137984
törölt tag

Lényegében nekem elég jó ez a SATA 3 csatlakozás adta 550 MB/s átviteli sebesség. Ezt viszont 30-45 fok között tudja tartani átlagos használat közben. A vezérlő a legmelegebb része az SSD-nek, mert ez majdnem a 60fokot eléri. Ez a 960 Pro SSD-n 60fok a V-Nand lapkákra, és majdnem 80fok a vezérlőt tekintve. A tartós használat több évre is az első megoldástól jogosan elvárható, amig az NVMe és PCI-E SSD-k többségén komolyabb hűtés van, mint egy cimkébe integrált rézlap. Inkább meghagyom ezt a 1-3,5 GB/s teljesitményt az erre fogékonyabbaknak. :)

[ Szerkesztve ]

(#32) Tomassy00


Tomassy00
senior tag

.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.