Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) b.


b.
félisten

Lehet róla tudni valamit milyen előrelépést mondanak rá az 5 nm-hez képest?

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#2) adamssss


adamssss
veterán

Ez az 5 nm úgynevezett half-node-ja lenne, vagyis az 5 nm-re tervezett lapkák egyszerűen átvihetők lennének rá.

Majd:

Az persze nem biztos, hogy ez a tényleges termékek tekintetében meglátszik majd, hiszen ezeket a legyártáshoz 4 nm-re is kell tervezni, ami időigényes.

Most akkor időigényes átvinni vagy sem?

Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

(#3) Pingüino válasza adamssss (#2) üzenetére


Pingüino
senior tag

Kell idő az 5-ről 4-re portoláshoz, csak nem annyi, mintha teljesen új node-ra kellene portolni.

(#4) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Jelenleg mar csak az uj gyartosor felepitese, beallitasa zajlik? Vajon hogy dontik el, hogy mennyit epitenek, ugy hogy eleg nagy mar evek ota az igeny az 5-6-7nm-es gyartasra es van boven megbizhato megrendelojuk?

Korabban furcsaltam, hogy szinte csak az Apple gyartat a legfrissebb sorokon. Lehet hogy szandekosan nem noveli a kapacitasat az igenyekhez, hogy o diktalhassa a felteteleket es arakat?

Vajon azt lehet tudni hogy helyileg melyik orszagban vannak a modernebb gyartosorai?

A kinaiak egyre tobbet gyakorlatoznak Taiwan kornyeken. Nem biztos hogy jo taktika az USA reszerol ez a sarokba szoritas, hacsak nem egy haboru kiprovokalasa a celjuk.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#5) solfilo válasza Tigerclaw (#4) üzenetére


solfilo
veterán

Majdnem minden Taiwanon van.
List of semiconductor fabrication plants

Gondolom India se véletlenül dobta be most ezt:
Exclusive: A billion for every chip-maker who 'makes in India,' sources say

solfilo

(#6) Hiftu


Hiftu
senior tag

A gyartastechnologia fejlesztesehez nem kell viz?
Marmint biztos folyamatosan probaljak a kihozatalt, nem?
Azert kerdezem, mert most megint aremelkedest jelentettek be, mert aszaly miatt nincs eleg viz a tomeggyartashoz Tajvanon.
Vagy ez utobbi hir csak arrol szol, hogy tul sok a vevo es kell "indok" az ar felsrofolasahoz?

Tessék mondani, lehet itt hazudni? - Kaszt: Decker, Faj: Troll, Működési Terület: Prohardver

(#7) Tigerclaw válasza Hiftu (#6) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Szerintem csak kifogas az aremeleshez, mert a chippek fusttel mukodnek, nem gozzel. Ezt mindenki tudja. :DDD

[ Szerkesztve ]

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#8) Darmol válasza Hiftu (#6) üzenetére


Darmol
senior tag

Duma az áremeléshez. Lajtos kocsikkal szállítják a vizet (ők nyilatkozták). Ha csak annyi víz kell a gyártáshoz amit még tartálykocsis szállítással is biztosítani tudnak, akkor zsebből ki tudják fizetni a vízvisszaforgató rendszert. (De ha magasabb a vízigény akkor is, nem kell sokkal mélyebben a zsebükbe nyúlni.)

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#9) hokuszpk válasza Hiftu (#6) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

kapjak be, egy egesz tenger vagy ocean veszi korul a szigetuket, oszt allitolag nincs viz.
sosvizbol sehogysenemlehet olyat derivalni, ami a chipgyartashoz kell ?

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#10) Busterftw válasza hokuszpk (#9) üzenetére


Busterftw
veterán

Lehet, nagyon drágán és nagyon rossz hatásfokkal.

(#11) Taxon válasza hokuszpk (#9) üzenetére


Taxon
csendes tag

Dehogy nem, és csinálják is. Állítólag épp nem rég fejeződött be egy újjabb sótalanító üzem (vagy, hogy is hívják ezeket) építése. Illetve a kormány is igyekezett lenyugtatni a kedélyeket februárban, hogy a szárazság nem lesz hatással a chipgyártásra.
Link

(#12) scansat válasza b. (#1) üzenetére


scansat
tag

Szerintem az az 1 nm másfélszeres árat fog jelenteni.

(#13) Darmol válasza hokuszpk (#9) üzenetére


Darmol
senior tag

A parttól még el is kell juttatni a vizet a sziget belsejébe. A hírekből nyilvánvaló, hogy ilyen kiépített vízvezeték hálózat vagy nincs, vagy nem elégséges kapacitású.
Ráadásul miért tengervízből vagy brakkvízből indulnának ki? Nem tudom milyen vizet bocsátanak ki, de meglehetősen biztos vagyok benne, hogy jóval kisebb energiaigényű lenne a helyi vízvisszaforgatás.
De ekkora cégeknél elég ritkán értenek bármihez a menedzsment szinten így elég valószínű, hogy egy helyben topognak, amíg meg nem szűnik a probléma.

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#14) hokuszpk válasza Busterftw (#10) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

hm. melyik resze okoz gondot ? a h a kettes vagy az "o" ?
mibe kerul elektrolizissel elbontani a vizet, es a kapott hidrogent es oxigent begyujtani ?
a visszamaradó sót meg eladhatják tengeri gyógysópárlatnak.
de szvsz az tobbe kerul nekik, ha megall a gyartas.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#15) poci76 válasza hokuszpk (#14) üzenetére


poci76
aktív tag

Miért kéne vizet bontani? Desztillálni is lehet.

(#16) hokuszpk válasza poci76 (#15) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

mer az a drágább eljárás :D
@Darmol : ha most jo a lajtoskocsis megoldas, akkor amig kiepul a halozat, addig tovabbra is jolesz az, csak a masik iranybol tortenik a szallitas.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#17) Busterftw válasza hokuszpk (#14) üzenetére


Busterftw
veterán

Profi modon inkabb a membranos megoldas letezik, ott kulonbozo membranokon nyomjak at a vizet es levalasztjak a sot a "viztol" es hatramarad minden mas. De pl a higany eltavolitasa problemas.

Desztillacio mar elavult, az ottani kornyezet eleve a szennyezetebbek koze tartozik, nem csak abbol all, hogy lecsapoljuk a paras vizet.
Tehat nincs gond, van megoldas, csak a beruhazas draga. Napelemmel lehet valamilyen szinten mukodtetni ezt, de az is extra koltseg, plusz az ottani eghajlaton aliga eri meg.

[ Szerkesztve ]

(#18) Darmol válasza hokuszpk (#14) üzenetére


Darmol
senior tag

Ökölszabály, hogy az a reális megoldás ami elterjedt.
Az mellett, hogy olyan technológiai problémák miszerint pl. sós víznél mindenképpen keletkezik klór eltörpülnek, hogy a víz elektrolíziséhez az energiaigény kb. 6500kWh/m3. Valójában reálisabb a sót elektrolizálni mint a vizet.
A legfejlettebb párakompressziós bepárlásnál kb. 60kWh/m3 termékvíz.
A #17-ben említett, de teljesen rosszul leírt RO (fordított ozmózis) technológiával ez kb. 6kWh/m3 termékvíz. (És a higany eltávolítása a vízből nem probléma.)
Sótalanítás beruházásra lehet számolni kb. 25-30 ezer dollár/ m3/h kapacitás költséget. Vagy lehet számolni 50 ezerrel mert nem helyi, hanem nemzetközi beruházás és többi bla-bla amivel árat lehet emelni.
Ez mellett egy keletkező ipari hulladékvíz kezelése szinte biztosan könnyedén megoldható fele ennyiből.
Na és persze valójában a technológia jóval olcsóbb, de ki tudja milyenek a körülmények.

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#19) Z10N


Z10N
veterán

"Az persze nem biztos, hogy ez a tényleges termékek tekintetében meglátszik majd, hiszen ezeket a legyártáshoz 4 nm-re is kell tervezni, ami időigényes."
Meg piszok draga. A bevallasuk szerint...

# sshnuke 10.2.2.2 -rootpw="Z10N0101"

(#20) Cingáriusz


Cingáriusz
őstag

Amikor (hamarosan) Kína lerohanja Tajvant, és megszerzi a világ chipgyártását, olyan áremelkedésre számítsatok, amihez képest a VGA árak még hiperakciósak.

(#21) apatyas válasza Cingáriusz (#20) üzenetére


apatyas
Korrektor

A megszerzi a világ chipgyártását résszel vitatkoznék. Nem tudja úgy lerohanni, hogy a gyárak ne menjenek 'véletlenül' tönkre. Akár utólag, szabotázs útján. A taiwaniak nem csípik Kínát.
Persze, világpiacon a termelés odaveszne, ez tény.

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#22) Cingáriusz válasza apatyas (#21) üzenetére


Cingáriusz
őstag

Akármelyik forgatókönyv is zajlik le, a chipgyártás hatalmas gyomrost fog kapni, és úgy megindulnak az árak, hogy visszasírjuk a mostanib vga árakat is :DDD

(#23) Submarine


Submarine
senior tag

Nincs is ennyi cég amiről írtok..
Ja, persze papíron..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.